Pôrod. Príbehy matiek.

martinjasen
14. mar 2012

Pôrod je pre ženy jeden zo zlomových momentov v živote. Nesie v sebe mnohé tajomstvá, strachy, očakávania, bolesť, ale i štastie a radosť. Mnoho každodenných myšlienok počas tehotenstva smeruje práve k pôrodu. Aké to bude? Čo ak? ...?
Odpoveďou na tieto otázky môže byť práve to, ak matka, ktorá to už prežila napíše aké to bolo, podelí sa s tým, čo teraz už vie a predtým nevedela. Pridaj aj ty svoju skúsenosť.

ona12
15. nov 2019

@zuzka38 bolesti sa stupnovali a zdaleka ma pozoroval manzel a nas pes 🤣tak my máme kocúra v byte ale presne si to takto predstavujem že budú na mňa cumiet z diaľky. Príjemné si rozpísala tvoj pôrod si ma povzbudila 😉

zuzka38
15. nov 2019

@ona12 prijemne citat, ze ta to povzbudilo 🙂 drzim palce na hladky, prijemny a radostny priebeh... 😉

wranica
27. nov 2019

cerstva skusenost z Antolskej. Nie taka pozitivna, ako bola v mojich predstavach pred porodom. Rodila som 8 dni po termine, islo o vyvolany porod. Nemozem sa ubranit dojmu,ze lekari to chceli mat cim skor z krku a vediac, co ma caka, by som s takymto vyvolanim nesuhlasila. Rano som absolvovala oxytocinovy zatazovy test. O 11 doobeda som dostala vaginalnu tabletu.
(prostaglandinovu) na pripravu ciest. Ani test, ani cipok kontrakcie nespustili a nic sa nedialo. O 18 vecer som dostala druhu tabletu a doktor aplikoval kateter na rozsirenie krcka, ktory som vsak hned nasledne kvoli bolesti ziadala vybrat. Nie som si ista, ci tie tablety neboli dve, prip. nebol uskutocneny este nejaky ukon (snad v nejakej lekarskej sprave bude popis), lebo cca o 19 sa nahle spustili kontrakcie v trvani asi 1 min kazdu minutu. Uz to bolo neznesitelne a cca o 20 min odtiekla plodova voda. Cca 19:30 bol krcok otvoreny na 4 cm, pricom o 18 este nebol otvoreny vobec.. Zobrali ma hned na porodnu salu, cca o 20, mozmo trochu neskor, bol krcok na 10 cm a porod v plnom prude. Kontrakcie neznesitelne, bolest nepredstavitelna. Lezat s vylozenymi nohami bolo utrpenie. 20:30 sa maly narodil. Porod, ktory trval 1,5 h a este mi na sale povedali, ze co by za to dali ine mamicky... To, ze som dieta nebola schopna ani vytlacit, je druha vec. Pripisujem to aj rychlemu nastupu porod a nemoznost tela prirodzene sa adaptovat na postupne nastupujuce kontrakcie. Okrem toho sme si s partnerom ani neuzili porodny box a spolocnu cestu k porodu pocas prvej a druhej doby porodnej, ktora by mala normalne trvanie...Chcela som rodit s epiduralkou, ale vdaka rýchlemu postupu porodu ju podat uz nebolo mozne. Ako nahradu som dosrala rajsky plyn, som vsak presvedcena, ze išlo o placebo. Vyvolanie nikdy viac. Uz len dufam, ze maly bude, napriek porodnym komplikaciam v poriadku

dadus_ka
27. nov 2019

Moj porod bol hrozny. Prvy porod som si takto absolutne nepredstavovala. 16:30 mi zacali kontrakcie po 7 minutach, okolo 20:00 boli uz kazdych 5 minut, okolo 23:00 uz kazde 3 minuty a padili sme na Antolsku. Velke bolesti, ja v ocakavani je uz som napoli otvorena a do par hodin porodim. No prd. Ze som na 1cm otvorena a krcok sakralne. Parada....vraj mam cas. Ulozili ma na izbu kde mam cakat kym sa neotvorim viac. Kontrakcie síce boli caste ale dali sa vydrzat, predychat. O 7 rano som bola LEN ledva na 4cm. Bolesti uz zacinali byt dosť neznesitelne, ja nevyspata celu noc hore a supli ma na porodny box kde som bola s manzelom. Okolo 9 som bola uz totalne vycerpana z tych bolesti. Dali mi rajsky plyn, ktory som absolutne necitila a nejake injekcie do nohy. Cjodila som vkuse do sprchy a ledva som uz aj chodila. Stale som bola len ledva na 5cm a kontrakcie dlhe a caste. Krcok tuhy sakralne absolutne nepripraveny na pôrod... Epi som nechcela ale uz som bola tak vycerpana ze som povolila. 11:00 Aktualne 18,5hodiny od zaciatku kontrakci... A oni mi ho odmietli dat!!! Pocas tehotenstva som sa dost vyhadzala na chrbte aj na tvari a bali sa ze ked to pichnu aby sa to nezapalilo. Ale vyrazky som dole nemala kde sa to picha. No ze nie ze anesteziologicka zakazala.... O 13 som uz plakala. Aktualne 20,5hodin od zaciatku porodu. Plakala som pri kazdej kontrakcii, ledva som sa drzala na nohach. Uz som zaspavala aj tu minutu medzi kontrakciami a prosila som sestričky nech mi nieco daju na bolest. Bala som sa ze uz ho ani nebudem vladat vytlačiť. Uz som na tom bola tak, ze ked si to vybavujem je to take zahmlene. Nevnimala som uz poriadne ani a nevladala som uz ani rozpravat. 14:30 Take som mala silne kontrakcie ze sestrička na mna kuka a na monitor ze keby som bola otvorena tak tie konakcie ho same vytlacia. Uz sa im to nezdalo, stale na 5cm, po 22 hodinach. Prisiel primar, strcil mi celu ruku medzi nohy a zhodnotil ze ja prirodzene uz neporodim, ze syn je velky a kontrakcia ako ho tlacila von a ja sa neotvaram ze sa mu presmykla hlavicka a nalieha zahlavim, krkom!!! Ze sa nedostane do porodnych ciest a musim na cisarsky!!! Skoro ma jeb.lo. Ale uz som bola tak KO ze som to chcela mat za sebou nech hlavne uz porodim. 15:15 Tak ma supli na operacku, pichli mi do chrbtu spinalku, co zrazu nebol problem, dr skonštatoval ze preco mi nedali epidural ze v tej casti to mam ciste, ja total vysoky tlak, nezmohla som sa uz na nic. Konecne ustali bolesti. Necitila som nic. Iba znechutenie z toho, ze som skončila porod cisarskym. Mesiac som sa srala s anibalom aby sa mi lahsie rodilo a nakoniec mi to bolo na nic. Tesila som sa na to ako mi maleho prilozia a ani z toho nic nebolo. 15:30 som porodila, Len mi ho ukazali zabaleneho a potom mi ho na dalsi den priniesli zabaleneho v zavinovacke na kojenie. prvy krat som ho videla nahateho az ked som bola schopna vstat a ist ho sama prebalit, cize po 2-3dnoch uz neviem presne...... Musim ale povedat ze nas Dominik tým absolutne nijak netrpel, je uzasne dieta, skoro vobec neplace, krasne spinka a papa od malicka. Naozaj dieta za odmenu. Teraz uz ma 10m a od 9m s oporou uz chodi. Este ani raz nebol chory 😊 klop klop

wranica
29. nov 2019

Este doplnim, ze na personal na Antolskej sa stazovat nemozem, a na zaklade pozitivnych referencii som si tuto porodnicu aj vybrala.

lenkaelis
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kissinka111
10. dec 2019

Pridam aj svoju skusenost. Termin porodu bol 15.11.2016. Kazdym dnom som cakala ci uz to pride a predstavovala si ake to asi bude. Cisarak som necela a tak som cvicila anibalom v domneni ze to akosi zmaknem. Lenze porod sa nekonal ani 15 ani 16 a ani dalsich par dni co uz ma hnevalo lebo kazdy sa pytal ci uz sa zacalo a ja ani tuka. Okrem toho som mala palenie zahy tak som bola nevyspata a nevedela som sa dockat kedy to bude vonku. Kedze nic sa nedialo 21.11. som nastupila do nemocky. Tam urobili pasy, ultrazvuk na ktorom Dr. zahlasila ze mimco vypada na 4kg a ja drobna 157cm, ze asi to bude cisarak...fasa... Ten den nerobili nic len predoperacne vysetrenie keby sa teda slo na sekciu. Rano o 7 ma pozrel doktor ze otvorena som neni ale ze daju mi tabletku a uvidime ako to pojde. O 8 mi zacalo tvrdnut brucho a tvrdlo kazdych 10-13min a skracovali sa intervali a pridruzili jemne bolesti. Chodila som po chodbe hore-dole jak blazen len nech sa to rozbehne a ze ked uz bude treba mam dojst na pozretie. Ete som o 12 si dala obed kedy kontrakcie boli kazde 3-4min a uz som musela predychavat ale nic brutal ale ked uz to take pravidelne trvalo 2 hodiny tak o 13 som sa vybrala na pozretie. Pozrela ma doktorka vraj otvorena na pol prsta ale kontrakcie boli krasne na papieri tak mi supli klystir a hop na cakacku. Pak ma poslali do sprchy a ze odtial mam zase dojst na pozretie . Tak som prisla to uz tam bol zase akysi doktor ten mi tak vrazil prsty dole a zrovna pocas kontrakcie ze ma skoro prehlo a takmer som driapala steny....bez zmeny som isla odtial ako kacica zakrvavena a vraj mam cakat ete. Tak som cakala predychavala kukala telku obcas dali pasy a zase len cakala. Ete som si vravela ze ani su neni tie kontrakcie strasne ako som citala. Bolelo to ale nic hrozne akurat teda vycerpavajuce. Pak ma pozrel Dr. stale ziadne zlepsenie dali mi cipok a dalsiu tabletku a zase cakat. Prisla sestricka ktora ked ma videla, ze sedim rovno tak ma zdzubala ze mam lezat na boku lebo hentak sa zatvaram krcok. Medzi tym som sa pytala kedy mam zavolat manzela a povedali ze mi daju vediet a ze to mam ete cas naco by tam uz teraz bol. to bolo asi 19 hodin. Ja cakala a odfukovala ked tu ma poslali na pozretie a povedali ze mozem volat manzela tak ja cela vyhepena ze hura konecne a asi sa teda pojde rodit normalne. Napisala som mu a ete som si bola po ostatne veci na izbu zobrat ked mi po prichode naspät dali papier ze mam podpisat suhlas s cisarskym a ze ked to nepostupuje ze nebudu ma viacej trapit. Vobec som tomu nechapala tak rychlo ete som muzovi pisala ze zmena planu ze idem sekciou ten nechapal a ja uz jakby dal. Zacali behacky bandaze a rychlo rychlo pichli kanilu a uz ma viezli. Pak som pochopila ze ten vecer uz boli rozbehnuti so sekciamy ten vecer ich bolo 5 tak asi ma supli len ako kus masa lebo malemu nebolo nic. Pichli ma do chrbta a ulava paradna. Pak uz len som cakala a klepala sa od zimy a od strachu. Ked drobca vytiahli 4280g a 55cm mraucal ako male maciatko bolo to nadherne 😍. Na jeho zvuk som reagovala so slovami ,,to je on?,, ukazali mi ho, zasili ma a odviezli na izbu. Pak mi ho ukazili na druhy den pobede co som ani necakala tak som bola milo potesena. Po tom som mala komplikacie s jazvou ale to uz je iny pribeh. 🙂

simona92101
11. jan 2020

@zuzka38 viem ze uz je to par rokov od tvojho prispevku ale toto ze provoricka ma rodit aj 17 h pocujem prvy x a veru ja sa vymykam asi ucebniciam,lebo ako prvorodicka som porodila od prasknutia plodovej vody doma v posteli,asi za 1h:35 minut,a to je v tom zaratana 40 min.cesta autom do porodnice kedy som uz kricala na muza ze ma zastavit ze isto porodim v aute (kontrakcie od prasknutia vody asi kazdych 5 minut).kym sme prisli do porodnice tak som skoro porodila vo vytahu,hlavicka uz bola z casti vonku..🤷‍♀️ ani jeden sme neratali ze to pojde takto rychlo,mamina aj sestra rodili veru skoro 24h,sestra s obrovskymi tazkostami..velmi som vdacna sluzbu konajucej porodnej asistentke,velmi mila osoba,tak kludneho a rozvazneho cloveka som este nevidela,v podstate ma odrodila sama,lekar prisiel len uz ked bola mala vonku (chudak ledva sa stihol prebrat z postele,bolo to skoro rano 😀). Za mna super zazitok,manzel bol veru vyplaseny riadne,ze aj fotit zabudol,doktor mu musel telefon priniest aby malinku odfotil😀 za mna teda bolesti neboli take zle ako to zasivanie a hojenie,sice len 4 stehy ale nedobre sa hojili a aj skoro rok po porode mam problemy 😕

juliet86
4. jún 2020

@wranica ahoj. ake bol iporodne komplikacie? pises ze sa nedal vytlaciy tak asi pouzili extraktor. je maly v poriadku?

wranica
5. jún 2020

@juliet86 maly mal 6 mesiacov a vsetko vyzera byt v poriadku 🙂 komplikacie neboli ziadne okrem toho, ze som ho nevedela/nedokazala vytlacit , a tak mu museli pomoct, lebo uz nepostupoval. Nastastie,cas spomienky prifarbil doruzova, bolest si uz vybavit neviem a tym,ze maly je ok, nevnimam to uz tak negativne 🙂

juliet86
5. jún 2020

@wranica tak to som moc rada. gratulujem k zdraviu oboch!

zuzuliatko18
8. jún 2020

Veru, aj ja som pocuvala z kazdej strany, ze prvorodicka, ze to je na dlho. Len to clovek musi vedier, ze rodi 😁 termin porodu mi lekar stanovil na 17. Maja. Ked som 13 aprila zacala krvacat, leteli sme s muzom na pohotovost, ze co sa deje. Nechali si ma v nemocnici dva dni, dokola robili CTG a potom ze vsetko ok, mozem ist domov. Na druhy den rano odisla hlienova zatka, hoci vtedy som si tym nebola.ista, ze to je ono, vsak mesiac vopred som s porodom neratala. Cely den ma boleli krize a podbrusko, ale bola to taka stabilna bolest, tak som to povazovala len za nejake tehotenske veci, tych som mala.vela pocas celeho tehotenstva. Volala som ale pre istotu svojmu gynekologovi a sestricka ze kludne nech pridem, ze ma pozru. Bola.som tam okolo.druhej, natocili CTG, doktor ma pozrel a ze vsetko ok, bolest len vydrzat. Tak som isla domov a cele poobedie polihovala. Bolest trvala stale, tak som si supla magnezium, niekolkokrat sprchu, vtedu to vzdy ustupilo. No ked mi dako po deviatej praskla.voda, uz som nepochybovala co sa deje. Lenze vtedy zacali bolesti take, ze som.nevladala stat na nohach. Muz na mna zdesene pozeral, ze ma ide odviezt do nemocnice, no ja som nevladala vyliezt z postele. Tak mi zavolal sanitku
A dobre urobil, sanitaci ma rovno odviezli na porodnicu, bez registracie na centralnom.prijme. doktorka hned ze si mam vyliezt na kozu, ze ma pozrie
Vyliezla som, doktorka zhikla, ze vidi nohu a hned ma hnali na porodny stol a zhanali nejakeho dalsieho doktora. dieta bolo na svete asi do desat minut. Najhorsie pocity nebola bolest, ale to, ze mojho drobceka, ktory bol koncom panvovym, som nevladala vytlacit, hlavicka sa zasekla a nech som.tlacila ako som.vladala, nesla von. Mne v duchu bezalo len tlac tlac, inak sa drobec zadusi. Doktor na mna krical, ze mam tlacit, sestricky ki tlacili brucho. Nakoniec maly vyliezol a hned ho brali prec. Tie minutu, kym mi prisli povedat, ze je v poriadku, boli najdlhsie v mojom zivote. A to, ze som ho prvykrat videla az o nejakych 16 hodin nazivo, to bolo tiez zle. Bolest si nepamatam, len hrozny strach o to, co je s babatkom a ci bude v poriadku. Apgar skore mal 3 v prvej minute. Velmi dakujeme vtedy pritomnemu personalu na Kramaroch, ze sme to s malym obaja prezili.
A ak by som mala niekomu nieco odporucat, tak radsej ist stokrat zbytocne, ako raz na poslednu chvilu. Povodne som mala rodit cisarskym, kedze drobec bol opacne otoceny. To sme vsak nestihali😏

beatusik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre