Pôrod v Anglicku. Ako prebieha? Aké máte skúsenosti?

mima3114
17. máj 2007

Ahojte.zakladam tuto temu lebo som v 37 tt,cize o chvilu ma caka porod a zijem v Anglicku,takze by som chcela vediet ako to tu prebieha.Baby,ktore mate skusenosti s porodom v UK,tak sa podelkte o tie skusenosti so mnou.velmi ma zaujima ako to tu prebieha,ci si mozeme vybrat polohu ako chceme rodit a pod.

klapinka
1. júl 2010

@kivec, skusim pozriet v tescu ten prasok dakujem za radu. Ja som mala vzorku od tots poslali nam s plienkou, ale nevonal nijako. Skusim ich este raz supnut do pracky. Inak aspon oskusam ako dlho to schne 😀 Presne ako pises bol to fajn pocit byt uprednostnena (na slovensku ta nepustia ani v buse sadnut), ja som sa len zasmiala, lebo ten chalan tak prestasene pozeral ze co urobil 😀
@adoracion neviem ci myslim na tu istu budovu, ale jeden vytah je za tym bufacom kde predavaju bagety na prizemi, ako je novinovy stanok. No netusim aky je velky ci tam vojdes aj s kocikom. Vlakova stanica to je samo o sebe budova s B, nejdem hovorit o socialnom zariadeni....

juj baby s tym stretkom ja by som hned sla, keby to bolo niekde kde sa dostaneme v pohode, niekedy cez vikend.

mona12071
1. júl 2010

@cutce niako by sa to dalo skombinovat neboooj
@klapinka a miesto sa da tiez dobre vymysliet aby vyhovoval vsetkym 😀

newyorkgirl
1. júl 2010

@adoracion je tam tusim vytah v BA pri nadmernej batozine ako su schody, sa mi zda... ups teda to bol uz stary terminal uz sa lieta z noveho teraz... 😀
@kivec ty sa drz, mne tiez odisla zatka, vecer voda a uz som sla 😀 uz ti to dlho nepotrva... a ako ze vas cesta autom vyjde lacnejsie ako letenky, to s kym lietate paneboze? benzin/nafta moj vravel vyjde okolo 400 jedna cesta, kdezto letenky, ja mam teraz na nas 3 za 50 libier v auguste

ja vas baby obdivujem, ja radsej si "uzijem" tie 2,5h v lietadle jak sa trepat cely den autom teda 😅

cutce
1. júl 2010

@newyorkgirl mi jsme pokazde prespavali v Nemecku a tam i nazpet nas to vyslo na £400, teda kolem. Ja nevim, me to prijde lepsi, ze muzes napakovat co chces a nemusis koukat na vahu

cutce
1. júl 2010

@newyorkgirl to se celkom i divim, ze letite 3 za £50. ja muzu litat jen s easyjetem a nebo ryanairem a ty si oba uctujou za bagl, kazdy £30 za jeden svina 🙄

mona12071
1. júl 2010

@newyorkgirl ahoj moja poslala som ti minule ip s mailom poslala by si mi ten rl?dakuuujem a co malicky ako uz spinka?

veronika2108
1. júl 2010

Ahojte,

len vam chcem, napisat, ze som dostala aj ja odpoved z ministerstva ohladom rodicovskeho prispevku od tej istejj pani ako mzuzka a poviem vam, odpoved znela inak. 🙄 😠 😠 😠 😠

Odpoved znela takto:
Na základe Vášho podania, ktorým žiadate informáciu o nároku na rodičovský príspevok podľa slovenskej legislatívy z dôvodu, že žijete vo Veľkej Británii a v máji t. r. Vám skončila materská dovolenka (Statutory Maternity Pay), uvádzame v pôsobnosti ministerstva nasledovné.

Z údajov uvedených v podaní vyplýva, že vo Vašom prípade sa na riešenie nároku na štátne sociálne dávky, vrátane rodičovského príspevku, vzťahujú koordinačné predpisy. Od 1. mája 2010 nadobudlo účinnosť nové Nariadenie (ES) Európskeho parlamentu a Rady č.883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia a vykonávacie Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 987/2009, ktorým sa ustanovuje postup vykonávania nariadenia č. 833/2004. Uvedené koordinačné predpisy upravujú okrem iných oblastí sociálneho zabezpečenia aj oblasť rodinných dávok včítane rodičovského príspevku. Hlavnou úlohou koordinačných predpisov je zabezpečiť, aby všetky osoby pohybujúce sa voľne v rámci spoločenstva a osoby, ktoré sú od nich závislé (rodinní príslušníci) a ich pozostalí, mali zachované rovnaké práva a výhody v oblasti sociálneho zabezpečenia. Zároveň stanovuje pravidlá, ktoré zamedzujú neoprávnenému, resp. duplicitnému poskytovaniu dávok v prípade prekrývania práv na rodinné dávky podľa právnych predpisov členského štátu spoločenstva, ktorý je príslušný dávky vyplácať a právnych predpisov členského štátu, v ktorom majú rodinní príslušníci pobyt.

Podľa koordinačných nariadení platí zásada, že rodinné dávky poskytuje tá krajina, kde je vykonávaná zárobková činnosť alebo kde má rodina podľa kritérií stanovených koordinačnými predpismi bydlisko. Na základe Vami predložených údajov, z ktorých vyplýva, že žijete vo Veľkej Británii, kde sa Vám narodilo dieťa, kde ste do narodenia dieťaťa vykonávali zárobkovú činnosť, čoho dôkazom je poskytovanie dávky v materstve podľa britskej legislatívy, je možné v našej pôsobnosti konštatovať, že príslušnou krajinou na výplatu všetkých rodinných dávok vo Vašom prípade, je Veľká Británia. Príslušná krajina poskytuje rodinné dávky v súlade so svojou vnútroštátnou legislatívou. V tejto súvislosti poznamenávame, že pre platný postup podľa pravidiel koordinácie rodinných dávok je nepodstatné, že máte slovenské štátne občianstvo a trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.

V prípade ďalších informácií Vám odporúčame obrátiť sa na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Špitálska ul. č. 8, 812 67 Bratislava, ktoré je v Slovenskej republike príslušným orgánom na koordináciu štátnych sociálnych dávok.

S pozdravom

Ing. Ildikó Polačeková
riaditeľka odboru

cutce
1. júl 2010

no ty tomu dali, ale platit popelnice po nas chteji 🙄 🙄 🙄 🙄

elixia
1. júl 2010

@klapinka, myslis,ze treba pouzit nejaky speci prasok na plienky? Ja som kupila na detske veci Fairy,jediny vyzera byt 'detsky', myslela som,ze aj plienocky v nom vyperiem... Vlastne som sa aj chcela poradit niekde,ci staci raz oprat,ci mam aj viackrat...lebo to aby som pomaly zacala uz 🙂

@newyorkgirl to mate super cenu za letenky, my sme teraz boli doma,kupila som tam aj spat pre dvoch za 150 a to som bola happpyyyy 😀 Normalne tak 300...
Ak mas auto s nizkou spotrebou a idete viaceri,tak sa naozaj oplati viac autom...letenky su uz teraz dost drahe v porovnani spred 3-4 rokov...aj Poliaci niekedy kupovali letenky za 1p,teraz uz nehrozi..

alexpavol
1. júl 2010

ahojte, prosila by som niekoho o radu , pretože som ešte taký prispevok nenašla. Moj manžel pracuje v UK už 5 rokov ale ja idem za nim len teraz. Cakame babatko a chcela by som tam rodiť. Nevie mi niekto dať info či mi daju insurance number aj ked som tam nikdy nepracovala a pridem tam len 3 mesiace pred pôrodom? dakujem

anjelicek26
1. júl 2010

@alexpavol - ja som prisla za drahym len tri tyzdne nez sa maly narodil, nie sme zobrati, aj tak nebol problem...

cutce
1. júl 2010

@alexpavol a to planujete zustat v UK? Ty mas urcite narok na materskou (rodicovskou) z Cech a brala bych to, protoze Cechy plati daleko vic nez UK. (si myslim).

Ja uz ani nevim, jak jsem dostala NI asi musis na nejblizsi Home office a zeptat se tam

kivec
1. júl 2010

@newyorkgirl - tak to si ma potesila, ze ti to tiez takto zacinalo. A mala si pocas toho dna aj nejake kontrakcie? Ci az ked ti odisla voda? Inak o tej ceste na SK autom: My sme naposledy isli pred Vianocami, vtedy boli letenky ovela drahsie a vyslo nas to zhruba rovnako, len sme mohli mat ovela viac batoziny a zobrat si so sebou z domu, co sme chceli. Teraz ked budeme styria,bolo by to este drahsie letiet. Ale naozaj zalezi na tom, kedy cestujes. Moj manzel je ucitel, takze mimo skolskych prazdnin si nemoze brat dovolenku, to nas dost limituje.

@veronika2108 - no ta odpoved sa mi teda vobec nepaci. Ved tu v UK nieco ako rodicovsky prispevok neexistuje, tak co vymyslaju?.

alexpavol
1. júl 2010

@anjelicek26 a ako to bolo s lekárom? mala si tam predtým niakeho alebo si šla rovno rodiť do hospital??

anjelicek26
1. júl 2010

@alexpavol - Rovno rodit ;) Porodnicu a midwife sme videli den predtym... Maly sa vypytal skorej...Ale porod bol super 😎

alexpavol
1. júl 2010

@anjelicek26 🙂 no super tak gratulujem k babatku a veľmi si nam pomohla

elixia
1. júl 2010

@alexpavol zdravotnictvo je tu zadarmo, s porodom by si nemala mat ziaden problem..National insurance je uz trochu zloztejsie, najskor potrebujes Home Office a nan zase zamestnavatela..takze to by som neriesila na tvojom mieste teraz. Skor si pozistuj ako to bude s materskou,kedze tu ju zrejme nedostanes...ale mali by ste tu zas dostat pridavky na babo a mozno aj nejake dalsie benefity, podla toho, kolko manzel zaraba..

hathor1231
1. júl 2010

@adoracion 😉 ako napriklad volby,ze jo 😝
ved kocik davam uz ako pri batozine,nie? alebo az pri lietadle sa sklada? ja rozmyslam,ze na tu chvilku zoberiem klokanku... a mam priory,tak ak ma nepozenu,tak maju smolu ostatni 😀 verim,ze to zvladneme 😵

newyorkgirl
1. júl 2010

@cutce ja idem tiez ryanairom... letenky boli po 10 tusim alebo 15 ale maly je za 20 infant... zalezi z ktoreho letiska asi a ako dopredu clovek kupuje a ci si limitovana nejako casovo a tak... ja doma s detmi ani nie 😀 a ryanair stale robi akcie po 5 ci 8 eur letenky 🙂
@kivec no citila som sa tak divne vtedy ale ze by som mala nejake kontrakcie ani nie, len taky divny pocit 😀

newyorkgirl
1. júl 2010

@hathor1231 kocik si sama vyber ci chces na check ine ci pri lietadle odovzdat, ako ti je lepsie... baby a ako je to s kocikmi s autosedackou leteli ste niekto? viem ze slovakia spominala, musim jej pisnut ze ako sli... lebo ja chcem zobrat kocik so sebou ale maly este je vo vanicke, nie v sportaku tak neviem, hoci teoreticky sa to da dat na flat aj ten sportak...

alexpavol
1. júl 2010

@elixia dakujeeem za info

hathor1231
1. júl 2010

@peppapig my ideme na 4t 😀 a jedlo pre malu si nedam 😀 to by bol cirkus,ved ma alergiu a nemoze zjest len tak hocico... a bojim sa,ze letne lety asi budu full 😒 ale skusim to... a ak si niekto bude chciet prisadnut,tak co? posunut sa ku oknu alebo radsej pri ulicke? co myslis tymi taskami? ved jedlo si musim dat do niecoho 😀 a teraz s tymi ich rules ani nemozes zobrat velmi velku 😝 ja mam batozinu,prirucnu a kocik. ostatok mi berie segra co pride na slovensko autom asi 2dni po nas 😵 takze pohodicka 😉

elixia
1. júl 2010

@newyorkgirl daj potom vediet,ako je to s kocikom...na stranke Ryanairu sa pise,ze pushchair ti vezmu zadarmo, ale uz ked mas k tomu napr.autosedacku,za tu musis zaplatit...ale tiez by ma zaujimalo,ako je to s hlbokym kocikom,zatial co som videla,mali mamicky vzdy uz len golfky alebo sportovy..

hathor1231
1. júl 2010

@newyorkgirl new,co som si ja vsimla a aj ja som kupovala "uz" za skoro 200libier... lebo vraj rusia nizkorozpoctove,lebo nechaju letenku lacnu ale musis zaplatit letiskove poplatky co su raz tolko ako cena letenky 😅 ja som tiez mala take dost drahe...
a asi si teda necham malu v kociku az ku lietadlu a ja sa nebojim poziadat o pomoc,to chcem vidiet,ze mi povedia nie 😀

my sme si podriemklali a teraz ideme von,mna to vzdy tak znici to cesovanie. uz sme sa boli,ze to nestihneme ale nastastie sa accident vypratala skor ako sme k nej dosli (minule nas chytila a isli sme 2,5h usek co trva 5min 😝 ),tak sme boli radi a boli sme tam medzi prvymi... maju taku super novinku,ze ludia,co si prisli len vyzdvihnut dokumenty necakaju a su vybaveny prednostne 😠 tak nas tam obiehali ako na beziacom pase 😠 mala vpoho. len sa chuda potilaaaa 😒 bol len v bodikoch v aute a aj tak upotena... ale zvladla to a doma sme sa napapali,daddy isiel do prace a my este pospali na 3hodky 😀
idem ich zobrat von 😉

hathor1231
1. júl 2010

@elixia tiez myslim,ze sa za to plati 😝 esteze silver cross to ma dobre vyriesene a je to jeden celko ci je to vanicka alebo pre vecsie mimuska 😵 a autosedacku posielam po sestre... doma pre mna pridu s pozicanou na tie dva dni kym mi pride ta nasa... skuste kuriera,ak je lacnejsi 😉 poslat to dopredu na slovensko az vas vasi vyzdvihnu uz s autosedackou... ja idem s malou na letisko vo vajicku (na tych 20min. a hlavne z neho esete netrci...) a domov posielam rear facing...

hathor1231
1. júl 2010

inak,pri checkingu mi to napisalo,ze musim kontaktovat ryanair lebo doklad,co som zadala nemozem pouzit,ale ked som dala OK,tak ma to pustilo vyprintovat boarding passy 😕 takze vpoho? lebo som dala malej aj mne ten isty doklad. som chcela,ze dam ine datumy ale tam nie je nic napisane kedy ju zapisovali atd,tak mi to zobralo aj tak... moc sa mi tam nechce volat,ked som volala naposledy,tak zase 30min cakanie a ani som sa nedovolala 😝

klapinka
1. júl 2010

@elixia neviem ako je to presne s praskom, mal by sa pouzivat nejaky eko, lebo ze "normalny poskodzuje vlakna", ale ci je to len blud alebo je to pravda netusim. Ja som mala 2 vzorky eko prasku, nevonia to, ale vraj sa da snim prat len na 30C tak neviem, ale co s toho ked to stale smrdi za novotou.

@veronika2108 ved ked im nezavesim na nos ze som v UK tak co ako na to pridu? Mozno si ty iny pripad, lebo si pracovala, mne UK neda ani deravi gros, jedine Marekovi ulavu na dani. Oni to asi beru, ze ak si pracovala mas narok na pol roka 90% z platu. To je podla UK zakona materska a dovi dopo. Este s tym bude stranda.

elixia
1. júl 2010

@klapinka a aky prasok teda? Sa mi nechcelo trepat zo SK prasok,no ale asi az taka sranda to tu nebude kupit 🙂 Moze byt hocjaky na ktorom pisu eko? Lebo teda som uz jelen z toho.. 🙂 Este skusim etuske napisat, ona uz latkuje...

90% z platu je len prvych 6 tyzdnov pokial viem...pol roka,to by bol zivooot 😀 😀

klapinka
1. júl 2010

😝How much SMP do you get
If you qualify for SMP, it is paid:
•for the first six weeks at 90 per cent of your average gross weekly earnings with no upper limit
•for the remaining 33 weeks at the lower of either the standard rate of £124.88, or 90 per cent of your average gross weekly earnings

Som to presvihla 😀 alebo ??? 90% z tvojho premerneho hrubeho tyzdenneho zarobku??

Kivec pisala z ekupila v tescu,a ja som zasa eko videle v indickom healthy shope, tak neveim. Skusim pozriet v tescu, a hlavne to ocuchat 🙂

veronika2108
1. júl 2010

@kivec ja viem, ze vymyslaju na svk. podla mna to nie je fer.oni chcu na nas usetrit ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre