Pôrod v Anglicku. Ako prebieha? Aké máte skúsenosti?

mima3114
17. máj 2007

Ahojte.zakladam tuto temu lebo som v 37 tt,cize o chvilu ma caka porod a zijem v Anglicku,takze by som chcela vediet ako to tu prebieha.Baby,ktore mate skusenosti s porodom v UK,tak sa podelkte o tie skusenosti so mnou.velmi ma zaujima ako to tu prebieha,ci si mozeme vybrat polohu ako chceme rodit a pod.

elixia
23. jan 2011

@cutce pretoze to je skor pre take socialnejsie pripady tu,teda ak nepoberas ziadne benefity (nas pripad),tak nemas velku sancu uspiet..ale zas,aspon mas doklad,ze ti nedali tu a mozes poziadat na SK 🙂

cutce
23. jan 2011

@elixia aha, takze s tim taky nemam pocitat a nevis jestli to davaji i v CR?

martina_uk
23. jan 2011

@cutce ajojky nam to odovodnili ze nemame ziadne benefity a priatel pracuje a nepobobera working tax... ale je tam moznost ze ked Ti daju nejaky benefit mas si zaziadat znova.. ale ja idem ziadat na slovensku, ja som potrebovala iba ten papier na zamietnutie. ako sa ma Davidko? nechysta sa este na svet?

aliza
23. jan 2011

no, to ste ma nepotesili, s tym poistenim v dvoch krajinach...to som nevedela, ze sa to neda 😖. Totiz, ja som pendlovala medzi oboma krajinami, par mesiacov tu a par na SK, takze som poistku na SK potrebovala a platil mi ju stat lebo som bola na predlzenej materskej s dcerkou, bola som s nou doma. To skoncilo teraz v septembri, kedy nastupila do skoly, ale zase maly sa narodil v septembri, tak som myslela, ze si to predlzim nanho, ale teraz neviem, co mam robit? na SK sa tak skoro nedostanem a teraz neviem, co mam uviest do tej ziadosti na prispevok, ze som bola poistena alebo nie? aby aj mne nevyrubili pokutu 😲.

radlinka
23. jan 2011

@hajatanufus ahoooj moja, diky moc za radu ...ja sa ti este ozvem, lebo mam jednu priamu otazocku... 😉 😉 😉

@martina_uk ahooj, ako sa dari vasmu anjeliku ??? uz je aka velka 😉 je to zvlastne, neviem preco to kazdemu zamietaju i ked sa to oplati vybavovat doma, ale stoji to tiez vela papierovaciek a nahanaciek. 😅

@cutce ahoooj moja, ako sa citis, uz to mas iba za par, dufam ze sa mate okej a ste obaja v poriadku...ako si sa rozhodla ist rodit, myslim aku formu si si zvolila ak to tak mozem nazvat ? 🙂 Ja tiez neviem, preco zamietaju tie Granty, v podstate ako pise elixia to davaju fakt len benevoletnym ludom na benefitoch. 🙄

radlinka
23. jan 2011

@aliza s tym sa netrap, pokial si na materskej a poberas peniazky z SK a zaroven este aj pridavky, tak mas trvaly pobyt tam. Tak mozes byt poistena aj tvoje deti mozu byt poistene, co natom ze si nevedia dat rady so zakonmi a prepojenim systemov ? keby boli systemy ako oni pisu v EU prepojene, nemuseli by sme si doplacat za vysetrenia v inych krajinach a vobec uz nie v nasej rodnej, isli by sme kde by nam to vyhovovalo a pouzivali by sme EU kartru poistenca bez problemov a nie len na akutne stavy...toto ma vie vzdy rozculit. 🙄

radlinka
23. jan 2011

@elixia no prave, krajina funguje na takom principe, ze cim viac benefitov mas a dostavas, tym mas vacsi narok aj na tie dalsie. A ti chudaci, kt. pracuju permanentne si to mozu hodit, lebo nemaju sancu ani na ich trapny GRANT. Podla mna sa treba na vsetko vykaslat a ist si vybavovat benefity 😀
@cutce urcite je nieco aj u vas v CZ, len neviem presne kolko v korunach, budes si to musiet dat zistit priamo doma ked pojdete. 😉

drobcek11
23. jan 2011

ahojte baby,necitala som si vsetko co pisete ale chcela by som sa vas opytat: zatial nemam potvrdene ci som tehotna od doktora no chystam sa taktiez do Uk na dlhsiu dobu lebo tam mam prijatela... chcela by som sa vas opytat ako to tam funguje po narodeni dietata?myslim funguje tam materska? porodne?atd ako u nas?co treba per to urobit aby mi to schvalili ak to je mozne atd nevyznam sa do toho tak by som bola rada keby ste mi poradili ak uz mate nejake skusenosti s tym, dakujem 🙂

aliza
23. jan 2011

@radlinka dakujem za odpoved. No, pridavky dostavam tu - Child benefit, tak snad je to v pohode. ale prave som citala, ze sa treba odhlasit, ked v zahranici zijem 6 mesiacov za sebou a to mi nikto nemoze dokazat, kolko som tu, kedze nerobim a som na materskej. Mozem tu byt len na navsteve, nie? a pritom si len tak by the way odrodit 😀. A najlepsie je, ze ziadaju doklad o poisteni v UK a tu taky doklad vobec neexistuje.
A to mas pravdu, ja tiez muzovi hovorim, ze naco robi ako blazon a plati takmer 50% dan, nemame na nic narok, dostavame len Child benefit, este aj v skole, kde dcera chodi, si jedina plati obedy, vsetky ostatne deti to maju zadarmo. Je to taky paradox, ze ten, co maka, nedostava nic, prave naopak, zivy zo svojich dani tych, co nerobia nic, sedia doma, piju, fajcia marisku, robia deti....samozrejme, su rodiny, ktore to naozaj potrebuju, ale ja som mala na mysli 'domacich', ktory tento uzasny system fajne zneuzivaju. Tu samotni uradnici radia zostat doma, ze sa to viac oplati, ako ist do roboty... 😕 No co uz, kazda krajina ma svoje pozitiva aj negativa.

martina_uk
23. jan 2011

@radlinka ajojky, nasej malej sa dari velmi dobre,ma mesiac a 4 dni, uz zaciname mat system a od pondelka som jej zacala davat probiotika a prestali vsetky bolesti bruska, kaka s usmevom na tvary hihi... vcera sme boli na nakup pre malu a dostala od deda kolotoc nad postielku taky vymakany ze aj ja by som pod nim spala :D a kupili sme jej aj play mat a velmi dobre sa jej tam spinka.. miluje vozenie v aute a prechadzky vcera spala 4 hodiny v kuse kym sme pobehali obchody :D uzasna je fesanda nasa

cutce
23. jan 2011

@martina_uk ahojky, jak si uzivate s mamcou? No v patek jsem mela slabonke poslicky, ale zatim se citim velmi dobre 😀 😀 😀
@radlinka no rada bych porod do vody, ale vse se muze zmenit, jak vis, planovat si muzu a realita bude jina 😀 😀 😀

aliza
23. jan 2011

@drobcek11 no, ak si tu nerobila, tak nemas narok na matersku, nieco take, ako rodicovsky, tu neexistuje. vsetko zalezi na tom, kolko zaraba priatel a podla toho budete mat narok na jednotlive benefity. Co urcite dostanes, je Child benefit, to je ako nas pridavok na dieta, je to cca £20 tyzdenne na prve dieta, ale nesmies on ziadat na SK. Ak budete mat narok, tak dostanes aj ten jednorazovy prispevok pri narodeni: Maternity Sure start grant a ten je £500, pocas tehu dostanes este grant na vyzivu, to je £190. Ak ma priatel nizku vyplatu, budete moct ziadat aj o Child tax credit a kopec inych vyhod, ale to fakt zalezi na jeho prijme a ako dlho tu pracuje.

radlinka
23. jan 2011

@aliza no pokial si sa neodhlasila zo zdravotnej ale len zo socialnej poistovne doma, tak musis kartu poistenca do zdravotnej vratit a automaticky cakaju ze sa odhlasis, kedze celu starostlivost prebera UK. Kedze ako pises child benefit poberas tu a nie z SK. Takze je to dost komplikovane. Inak v ramci EU sa mozes pohybovat kdekolvek, v podstate ked nie si zamestnana a si na materskej, mas pravo byt a zit kdekolvek, ich nemusi zaujimat dovod. Inak ked sme uz pri tom, tak rodit mozes v hociktorej EU krajine podla vlastneho vyberu a uvazenia. 🙂

aliza
23. jan 2011

@cutce ahojky, ja som rodila do vody a bolo to uzasne!!! nadherny zazitok

aliza
23. jan 2011

@radlinka ja viem, ze mozem zit kdekolvek, aj rodit, ale ako sa potom poistit, ked neviem, v ktorej krajine ako dlho budem?

martina_uk
23. jan 2011

@cutce iiiha tak sa to pomaly rozbehuje ja som sice mala poslicky prve 2 tyzdne pred porodom ale to uz moze prist kazdu chvilku ;) uzivame si mamka ostava do 30.1 tak sa tesime ;)

radlinka
23. jan 2011

@aliza@cutce vazne ? ja bych do vody nerodila....teraz sa o tom vedu dost vazne spory a debaty. Vyzera to super z hladiska rodicky, ale z hladiska dietata je to aj riziko, ze sa naglga toho, co mamicka vypusti zo zadocka ( nemne napisane), takze hned moze mat problem od prveho momentu s pluckami. Tak mi hovoril moj rod. gynekolog, lebo jeho znama isla rodit do rakuska do vody. Ked je vsetko okej, je to asi super ale clovek nikdy nevie hmmm...ale zase vsetko je riziko, takze clovek si sam vyberie a uvazi co je pre neho najlepsie. 😉

radlinka
23. jan 2011

@martina_uk jeminecku, vasa malinka je taka krasna, aka je uz velka a ma dlhe vlasky 😵 Tak uz si jej dala probiotika ? to je dobre zacat hned od prveho mesiaca, brusku sa ulavi, neboli a nezapeka. Ani neviem ci ju kojis alebo je uz na umelom mliecku ? Je tu v UK aj nejaka dojcenska voda v predaji tak ako u nas soma Drombcek ci ine ? Lebo tu tusim davaju nieco lepsie ako Evian a pod....vyber je slaby. Mne sa hrozne pacia tie baby gyms a play mats, su strasne krasne a babo si v nich uzije radosti. 😉

radlinka
23. jan 2011

@aliza poistenie v UK je smiesne, osetria ta len na otocoku, poskytnu paracetamol, panadol, nurofen a maximalne lahku formu antibiotik. Seriozne stavy riesia na dlhodobe opakovanie, co sa vlastne predlzi aj na pol roka dopredu. Takze by som zostala kludne poistena doma, aspon mam zaruku, ze sa dopracujem jednym tahom k odbornkovi a do 24hod. mam lieky a zaruku, ze sa na cloveka aspon niekto pozrie bez toho aby daval dalsi appoitment na nasledujucich par mesiacov dopredu. 🙄
Ako ja osobne si chodim riesit zdravie vyhradne domov a tam aj zotrvavam alebo do inej EU krajiny.

radlinka
23. jan 2011

@cutce dufam, ze vam to pojde tak po masle a rychlo ako to islo Slniecku ... to bola fakt super rychlovka 😉 drzim palcoky 🙂

drobcek11
23. jan 2011

@aliza dakujem za odpoved🙂 no priatel tam je uz skoro rok, a v uk pracoval taktiez rok pred 3 rokmi...a teraz vo februari planujem ist za nim, vyzera to tak ze ideme mat babo no ak je to tak som na zaciatku tehu..myslis ze keby odrobim dajme tomu nejake 3 4 mesiace mohli by mi uznat matersku? uvidime co bude ale dakujem este raz za odpoved

radlinka
23. jan 2011

@drobcek11 ahoooj, ja by som v tvojom pripade zostala tehulkovat doma a potvrdila si to doma gynekologom, nieje nad nase domace zdravotnictvo, lekarov, osetrenie, stravu ktoru matka potrebuje a blizkych, kt. mas vzdy na blizku ti pomoct. S materskou a davkami to nie je take jednoduche ako si niekto mysli. Kedysi sa toho dalo viacej poriesit, teraz su striktne pravidla a obmedzovanie pristahovalcov, hlavne z nasich krajin EU.

drobcek11
23. jan 2011

@radlinka ja viem ale zase nechceme byt bez seba s priatelom a on uz ma pracu v uk takze uvazujem co a ako🙂dik za nazor domov je domov ja viem

cutce
23. jan 2011

@martina_uk to uz je Amy mesic?? 😲 😲 😲 , jezis toto utika 😀 😀 😀

radlinka
23. jan 2011

@drobcek11 samozrejme je to na vasom rozhodnuti, mozes to skusit ale moze byt ze s pracou to bude tazke hlavne ked budes v tehu a nebudes mat chut nic robit... odpracovat si musis urcitu dobu a pripadne aj zit v krajine dlhsie aby ti poskytli nejake davky, pripadne matersku. Ked nie, tak budes poberat zo slovenska, pokial si tam predtym odpracovala a bola poistena tych 270 dni co tam oni deklaruju.

aliza
23. jan 2011

@drobcek11 no, neviem kolko presne musis odrobit, ale pochybujem, ze ta niekto ako tehotnu zamestna. ja som tiez otehotnela prave v case, ked muz isiel do UK, mala som ist za nim, ale zostala som na SK, kde som aj predtym pracovala, takze som mala narok na matersku. Do UK som isla neskor.

cutce
23. jan 2011

@aliza jen chci dodat, ze ten grant na vyzivu £190 je od letosniho roku zruseny, kamoska byla minuly tyden 25 tt, takze slo jen o par dni a nedostane ho 😠
@radlinka ono asi zalezi v jake jsi poloze a jak rychle ho vytahnes z vody, ale podle me je to malinka pravdeppodobnost, protoze se nadychava az nad vodou ne? Ja nevim, no uvidime jak to bude 🙂
@martina_uk tak to je super, ze mamka vydrzi az do konce mesice, jsem si to myslela, ze se ji nebude chtit nazpet od malicke a od tebe 😀 😀 😀

aliza
23. jan 2011

@radlinka toto uz je zrusene, nie? da sa ziadat iba o prispevok pri narodeni, ostatne sa rusilo minuly rok. Mozes poberat iba v krajine, v ktorej zijes.

radlinka
23. jan 2011

@aliza no ja si kladiem tu istu otazku... ani na SK ta nikto tehotnu nezamestna a nechce, kazdy hlada mladu, slobodnu babu, samozrejme pokial praca nie je po znamosti a nieco dobre, co tehulku nebude prilis vycerpavat, hlavne nie manualna praca. Je to des a ziadne rizikove a vypisanie na par mesiacov dopredu ci do porodu tu neexistuje. Ja som mala kolegynu, ktora bola uz vo velmi pokrocilom stadiu tehu a koplo ju jedno dievca do brucha nechtiac a mala bolesti az take, ze az vtedy ju doktor vypisal do terminu porodu, inak ani zatat. 😕

radlinka
23. jan 2011

@aliza vidis, asi mas pravdu, novy zakon vysiel od maja, takze uz mozes poberat v krajine, kde zijes a nezalezi na tom, kde mas trvaly pobyt. To je fakt... ale maju v tom bordel aj oni sami. Co vlada, to nove nariadenia a tie tety bety za okienkami v uradoch to tiez nevedia. 🙄

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre