Pôrod v Anglicku. Ako prebieha? Aké máte skúsenosti?

mima3114
17. máj 2007

Ahojte.zakladam tuto temu lebo som v 37 tt,cize o chvilu ma caka porod a zijem v Anglicku,takze by som chcela vediet ako to tu prebieha.Baby,ktore mate skusenosti s porodom v UK,tak sa podelkte o tie skusenosti so mnou.velmi ma zaujima ako to tu prebieha,ci si mozeme vybrat polohu ako chceme rodit a pod.

dadulka2000
29. aug 2007

ahojte
neda mi sa nezamiesat do toho,.... ten maternity grand nedaju kazdemu - to je blbost, musis byt socialny pripad, nezamestnany alebo prijem do rodiny je nizsi ako ich hranica ktoru si stanovili.
tot vsjo 😀

bybi
29. aug 2007

dadi ja som to tiez tak pochopila... ale skusim aj tak 😝

dadulka2000
29. aug 2007

bybi,...kludne skus, aj som poziadala a zamietli mi to,... slusnou cestou 😉
kedy sa stretneme?

bybi
29. aug 2007

Dadi ja mozem teoteticky kedykolvek, este sa zvladam gulat, aj ked je to den odo dna tazsie 😀 😝

ludik
29. aug 2007

ahojte kocky
a kolko je ta hranica toho prijmu?

bybi
29. aug 2007

ludik tak to netusim 😒 skus pozriet tu:
http://www.jobcentreplus.gov.uk/JCP/Customers/W...

jaja0110
29. aug 2007

Ohladom toho prispevku pri narodeni dietata-aj v pripade ak zena porodi v UK... citujem z internet.clanku UPSVaR 😲 "V posledných rokoch sa zvyšuje počet detí narodených mimo územia SR rodičom, ktorí sa dlhodobo zdržujú v cudzine. Vzhľadom na to, že príspevok pri narodení dieťaťa nepodlieha koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia EHS, je vyššie riziko jeho duplicitného vyplácania, upozorňuje MPSVR. Aby sa toto riziko znížilo, príspevok pri narodení dieťaťa sa nebude poskytovať príspevok oprávnenej osobe, ktorej sa narodilo dieťa v cudzine, ak pred narodením dieťaťa nebola aspoň 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov zdravotne poistená v SR. 😲

To iste mi bolo povedane aj ked som tam bola osobne... ak sa mi dieta narodi v UK, tym padom bude mat aj anglicke statne obcianstvo aj anglicky rodny list... cize nemam na ten prispevok narok. 😕

bybi
29. aug 2007

jaja, anglicke statne obcianstvo mat nebude, pokial tvoj manzel nie je anglican. V UK dieta nedostava automaticky anglicke obcianstvo. Ak ste obaja slovaci, dieta bude mat tiez slovenske obcianstvo.

zuzula
29. aug 2007

jaja, to nie je pravda. ako bybi vravi, tym ze sa dieta narodi v UK, nedostane angl. statne obcianstvo ak su rodicia Slovaci. my sme Slovaci, Adam sa narodil v UK, dostal anglicky rodny list, na SK sme si vybavili slov. rodny list aj osvedcenie o statnom obcianstve - obe totiz potrebujes aby dieta dostalo slov. pas. takisto sme si poziadali o vsetky prispevky, povedali mi tam ze na ne mame narok kedze obdobne prispevky nie su vyplacane v tej krajine EU kde zijeme...ked mi skonci platena materska tu v UK, mam narok aj na rodicovsky prispevok na SK - tych 4.5 tisic mesacne ci kolko to teraz je.. 🙂
tym ze sme v EU a zijeme v krajine EU tak nam narok na prispevky nezanika...ako dobre 😉

jaja0110
29. aug 2007

Oficialna stranka Uradu prace socialnych veci a rodiny kde su podmienky naroku na "prispevok pri narodeni dietata" a "priplatku ku prispevku pri narodeni dietata" na SVK:

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/708ead5b9ad7...

bybi
29. aug 2007

ja sa vyjadrujem len k obcianstvu, o tom prispevku neviem. Viem ze sme nan mali narok, ale je dost mozne, ze sa to zmenilo 😒

jaja0110
29. aug 2007

A ked moj priatel nieje slovak? Resp. je bulhar, ale ma anglicke statne obcianstvo-kedze v Uk zije vyse 10 rokov.
To je podmienka aby obidvaja boli slovaci?

jaja0110
29. aug 2007

Takze ten narok na prispevky zo SVK nezanika ani v pripade, ze si na SVK neplatim ziadne socialne ani zdravotne poistenie?

bybi
29. aug 2007

jaja tak to neviem, ako je to potom. Ked nie ste manzelia. Moja kamoska slovenska ma syna s anglicanom a maly nedostal anglicke obcianstvo, lebo nie su zobrati. Ale to bolo 2 a pol roka dozadu. Pocula som, ze sa to zmenilo, ale nie som si ista... Kedze my sme obaja slovaci, tak som to ani nezistovala.

zuzula
29. aug 2007

jaji ja som bola na tom urade soc. veci a rodiny minuly tyzden, v Trencine a mne vraveli ze na prispevok pri narodenie dietata, aj na prispevok pri narodeni prveho dietata mame, takisto aj na rodicovsky...takze mame poziadane, a uvidime ci ich dostaneme...nam tam povedali ze presne preto, ze v UK take prispevky nie su, na to narok mame...teda nie je to duplicitne vyplacanie...
ale napisem ked ich dostaneme ci je to naozaj tak. 🙂

jaja0110
29. aug 2007

Zuzula ale ty si platis nejake poistenie zdravotne alebo socialne doma na SVK? Lebo ja NIE-a na zaklade toho mi povedali ze nemam narok...

jaja0110
29. aug 2007

Zuzula a Adamko sa narodil v UK? Som to asi prehliadla ak si to spominala...

zuzula
29. aug 2007

jaji neplatime si doma nic, na to sa ma ani nepytali...a ano, Adamko sa narodil tu v UK v aprili...
ja nechapem ako je to mozne ze tie pracovnicky na tych uradoch vravia kazda cosi ine... 😠

bleskovka
29. aug 2007

ahojte baby, ja zijem v Nemecku, obcas vas citam, v nasom fore baby zo Slovenska nie su v tejto situacii- ja mam tiez muza Slovaka a cez vikend sa chystame s malym 1x na Slovensko. Takze ma cakaju vami opisovane vybavovacky. Chcem sa spytat, ako sa vam podarilo vybavit tie potvrdenia od lekarov, pretoze ja som chodila k lekarovi tu, maly ma lekara takisto tu, tak ako? Uz som sa pytala svojho byvaleho gynekologa na Slovensku (naposledy som bola u neho pred 2 rokmi), ci mi moze dat to potvrdenie a on, ze nie, lebo som uz neni u neho evidovana... takze neviem....

jaja0110
31. aug 2007

Ahojte maminy, ja len ze davam do pozornosti jednu dobru stranku ktoru som prave objavila www.nosenie.sk
Vsetko o babyvakoch, spacich vakoch, vankusoch na kojenie, su tam relaxacne vaky, satky i satkovaky...podla mna celkom vyuzitelne. Takze drobca do vaku a ide sa varit... 😉

shiju23
31. aug 2007

co sa tyka hygieny v porodniciac tak to ma zaskocilo, umyvat podlahu som v nasej miestnosti nevidela a to som tam bola 4dni, postelne pradlo mi vymenili az po odchode dpmov, pred porodom v inej miestnosti to bolo to iste nik neupratal izbu, na jednej plachte som lezala 3dni, rovnako ani podlaha,az ked som porodila a sla som inde,az vtedy, mali by sa hanbit, za to.

bybi
5. sep 2007

shiju a kde si rodila? V akom meste a v ktorej nemocnici?

betka1
5. sep 2007

Ahojte. Citam, co tu pisete, ale trochu som z toho popletena. Cize ak uz 2 roky zijem v UK a rozhodnem sa rodit na Slovensku, tak sa mozem poistit v niektorej zo slovenskych zdrav.poistovni a potom mi bude porod hradeny z poistneho, alebo si ho musim hradit sama, lebo som poistena menej ako 12 mesiacov pred porodom?
Na stranke poistovne Apollo pisu, ze akonahle nemam pracu v zahranici, tak som povinna sa ako slovensky obcan znovu poistit na Slovensku, nezavisle od toho, kde ostanem zit. Lebo podla EU zakonov musim byt poistena vzdy v prave jednej poistovni. Ale predpokladam, ze v UK mam narok na bezplatne osetrenia a porod, aj ked nepracujem. Uz tu mam 2 roky odrobene.
Ste tu dievcata, ktore si vlastne neplatite nikde nijake poistne a v UK ste mali porod zdarma?
Zda sa mi nelogicke poistovat sa na Slovensku len preto, ze tu uz nepracujem a nic neodvadzam, ak tu zijem a chcem aj porodit.

Ako je to co sa tyka vybavenia rodnych listov a cestovania s detatom po porode? Ako dlho to trva, nez mozem s babom cestovat na Slovensko, ak sa narodilo v UK? Tri mesiace?
Vdaka za odpovede.

leni3
6. sep 2007

Ahoj babeny,asi pred tyzdnom som sa dostala spat zo Slovenska.Bola som tam na prvom sone a vysetreni a som rada ,ze som ho absolvovala doma.V pondelok mam druhe stretnutie s midwife,tak som zvedava co ma caka zas tu.Jaja ako sa maju tvoje drobceky?To moje uz zacinam pomaly citit a podla sona som uz v 17.tyzdni o dva tyzdne viac ako som si vlastne vypocitavala.Betka to co co sa tyka cestovania a vybavovania rod.listu by zaujimalo i mna,ale este som nemala sancu si to poriadne zistit,ale pocula som ,ze aby si odcestovala z UK musi mat dietatko pas,no viac neviem,takze budem rada,ked sa niekto pripoji do diskusie.

betka1
7. sep 2007

niekto mi tu uz davnejsie poradil, ze kefir mozem zohnat v polskych obchodoch. Konecne sa mi ho dnes podarilo objavit. Mali Kefir aj kysle mlieko, tak idem vyskusat obe. Pol litrovy kelimok stal 55p, co je dobra cena. Takze dodatocne vdaka, velmi sa tesim. Aj jahodove pirohy som kupila.

leni3
9. sep 2007

To je super betka,v tych polskych sa da zohnat vselico,ja tam chodim aj na polsky chleba ,lebo je podobny nasmu.A kde ste vsetky tehulky,nemam si s kym pisat.Chcem sa poradit :vcera som nechutne odpadla do bezvedomia,este ze bol pri mne manzel a postaral sa o mna,ja si z toho nic nepamatam a mam strach ci sa nieco nestalo dietatku.Neviem ci je to dovod ist k midwife a ci by ma vzala prednostne.Asi to bude suvisiet s nizkym tlakom.

betka1
9. sep 2007

leni3, urcite by som aspon zavolala midwife. Aj ak odpadavas z nejakeho nezavazneho dovodu, tak s tym treba nieco robit, lebo si mozes nabuduce ublizit. Neviem, co moze byt dovodom odpadavania okrem nizkeho tlaku, ale dufam, ze uz sa Ti to opat nestane.

jaja0110
12. sep 2007

Ahojte, vsetky maminy aj tehulky zdravim. Chcela by som sa opytat, neviete niekdo ako je to "so sirokym balenim" deticiek po narodeni? Pocula som ze v UK sa deti nebalia na siroko, teda nedostat tam ani tie postolkove nohavicky. Konzultovala som to so slov. doktorom, povedal mi ze pre vyvoj detskych klbov je to nevyhnutne balit na siroko. Ake s tym mate v UK skusenosti??? Dakujem!

jaja0110
12. sep 2007

Este raz sa pripajam ohladom vybavovania tych rodnych listov. Ja som teraz na SVK, ale rodit budem v UK, tak som dnes bola u nas na matrike ohladom toho porodneho prispevku.
Ked sa dieta narodi v UK, treba prist na slovensko s jeho anglickym rodnym listom-ktory musi mat peciatku APOSTILE! a dat si ho na slovensku uradne prelozit (teda s peciatkou), potom overit notarom a zaniest to na matriku. Oni to potom poslu na osobitnu matriku do Bratislavy, kde sa vybavuju rodne listy. Odtial by sa vam mal vratit aj slov. rodny list dietatka.

Okrem toho dieta aj matka musia mat prihlaseny trvaly pobyt na Slovensku!!!

Tiez treba doniest sobasny list, ak je v anglictine, tiez uradne prelozeny do slovenciny a overeny notarom!

No a najdolezitejsie na co ma upozornili, ak sa dieta narodi v UK, musi mat z anglicka potvrdenie s razitkom O UZNANI OTCOVSTVA! (bez toho na SVK nic nevybavite!)Treba sa informovat v UK na matrike.

Ak budu splnene tieto nalezitosti, mozete si poziadat na matrike o porodny prispevok, kde vam daju aj tlacivo.

Toto treba stihnut do 6-ho mesiaca veku dietata, potom uz nemate narok.

Priplatok ku prispevku pri narodeni dietata (od 1.2.2008 je to 20 tisic) a rodicovsky prispevok sa vybavuje na Odbore socialnych veci a rodiny-kde maju svoje pravidla. S tym je tiez kopec birokracie, ale oplati sa ist za tym!

Dufam ze som trocha helfla. 🙂

jaja0110
12. sep 2007

Ta peciatka APOSTILE sa vybavuje v Londyne na ambasade, stoji okolo 20£. Viac na www.fco.gov.uk

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre