Pôrod v Anglicku. Ako prebieha? Aké máte skúsenosti?

mima3114
17. máj 2007

Ahojte.zakladam tuto temu lebo som v 37 tt,cize o chvilu ma caka porod a zijem v Anglicku,takze by som chcela vediet ako to tu prebieha.Baby,ktore mate skusenosti s porodom v UK,tak sa podelkte o tie skusenosti so mnou.velmi ma zaujima ako to tu prebieha,ci si mozeme vybrat polohu ako chceme rodit a pod.

jaja0110
12. sep 2007

www.slovakembassy.co.uk

Super stranka, kde je vsetko ohladom slovakov zijucich v UK, teda aj zapis dietata do osobitnej matriky + zápis dieťaťa do pasu + ta apostille peciatka....

jaja0110
12. sep 2007

ZÁPIS NARODENIA DO OSOBITNEJ MATRIKY

Kde a kto môže požiadať o zápis

Žiados¡ o zápis narodenia (ďalej len „zápis“) do osobitnej matriky sa podáva na Konzulárnom oddelení Zastupiteľského úradu SR (KO ZÚ SR). V Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska je možné poda¡ žiados¡ na Zastupiteľskom úrade SR (Embassy of the Slovak Republic), 25 Kensington Palace Gardens, W8 4QY London, United Kingdom, tel: 020 73136470, fax: 0207 3136481.

Žiados¡ možno poda¡ aj na matričnom úrade príslušnom podľa trvalého (posledného trvalého) pobytu občana v SR.

O zápis do osobitnej matriky môže požiadať ten z rodičov, ktorý je občanom Slovenskej republiky.

Žiadosť podáva občan SR osobne alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby, ktorá sa musí pri podaní žiadosti preukáza¡ písomným splnomocnením, na ktorom je podpis splnomocňujúcej osoby overený KO ZÚ SR alebo notárom oprávneným vykonáva¡ notársku činnosť v SR.

Na vykonanie zápisu je potrebné predložiť:

1. Tlačivo "Zápis o narodení dieťaťa", ktoré je k dispozícii na veľvyslanectve. Zápis je potrebné vyplniť písacím strojom alebo čitateľne paličkovým písmom.

2. Rodný list dieťaťa vydaný v UK, na ktorom sú uvedení rodičia dieťaťa. Rodný list musí byť opatrený tzv. apostille (t. j. overením, ktoré potvrdzuje pravos¡ dokumentu vydávané The Foreign & Commonwealth Office, The Legalization Office, The Old Admiralty Building, The Mall, London SW 1A 2LG, tel.: 0207 0081111.). Pokiaľ si chcete originál rodného listu ponechať, je potrebné predložiť zároveň jeho fotokópiu, ktorá bude za poplatok £ 7 overená a originál Vám bude vrátený.

3. Preklad rodného listu vydaného v UK do slovenčiny vyhotovený strojom alebo na počítači.

4. Rodný list rodiča dieťaťa vydaný v SR.

5. Doklad o štátnom občianstve SR žiadateľa(-ky) v čase narodenia dieťaťa. Môže ním byť platný cestovný pas SR, platný občiansky preukaz SR, osvedčenie o občianstve alebo listina o udelení štátneho občianstva SR.

6. Sobášny list rodičov vydaný v SR. Pokiaľ bolo manželstvo uzavreté mimo územia SR a doposiaľ nebol vystavený slovenský sobášny list, je potrebné požiada¡ zároveň o zápis manželstva do osobitnej matriky.

7. Rozsudok o rozvode manželstva. Ak sú manželia rozvedení, je potrebné predloži¡ aj právoplatný rozsudok o rozvode manželstva.

8. Súhlasné vyhlásenie o určení otcovstva. Ak rodičia die¡a¡a nie sú v deň narodenia dieťaťa manželmi, musia obaja pred KO ZÚ SR podpísa¡ súhlasné prehlásenie rodičov o otcovstve dieťaťa, inak nebude otec v slovenskom rodnom liste uvedený.

9. Úmrtný list. Ak predchádzajúce manželstvo zaniklo smr¡ou jedného z manželov, je potrebné predložiť úmrtný list, ktorý musí byť legalizovaný a preložený.

10. Právoplatné rozhodnutie o zapretí otcovstva. V prípade, ak manžel matky nie je otcom dieťaťa.

11. Predplatená spiatočná obálka do vlastných rúk, ak chcete aby Vám bol vydaný matričný doklad zaslaný poštou na Vašu adresu (special delivery alebo recorded).Pokiaľ nebude priložená spiatočná obálka, rodný list je potrebné vyzdvihnúť si osobne.

12. Poplatok za podanie žiadosti o zápis matričnej udalosti do Osobitnej matriky je 11,- GBP.

Upozornenie!

KO ZÚ SR prijíma len kompletne vyplnenú žiadosť doloženú všetkými potrebnými dokladmi.

Doklady je potrebné predloži¡ v origináloch. V prípade, že si žiadateľ(-ka) chce originál dokladu ponecha¡, je potrebné predloži¡ spolu s originálom aj kópiu, ktorú KO ZÚ SR overí a originál vráti žiadateľovi (-ke).

Originálu je rovnocenná kópia overená slovenským orgánom – notárom oprávneným vykonávať notársku činnosť SR, matrikou alebo ktorýmkoľvek konzulárnym oddelením ZÚ SR.

KO ZÚ SR zasiela žiadosť na Osobitnú matriku Ministerstva vnútra SR, Drieňová 22, 826 86 Bratislava, ktorá matričný doklad vystaví a zašle ho späť na KO ZÚ SR, kde si ho možno vyzdvihnúť osobne alebo bude žiadateľovi doručený do vlastných rúk (v prípade, že k žiadosti doložil ofrankovanú spiatočnú obálku). Ak o to požiadate pri podávaní žiadosti, Osobitná matrika Vám zašle matričný doklad na Vašu adresu v SR. Celý proces od prijatia žiadosti až po doručenie matričného dokladu trvá približne tri až štyri mesiace.

betka1
12. sep 2007

jaja, vdaka za vsetky info. Nedavno som tiez prave natrafila na tie informacie na stranke slovenskej ambasady v Londyne.
S tym potvrdenim o otcovstve nemam celkom jasno. Niekde som citala, ze to potrebuju len slobodne pary. Ak donesiem sobasny list, tak otcom je aj bez potvrdenia moj manzel. Ale mozno sa mylim, ak na urade tvrdia nieco ine.
A tiez dalsia vec. Na slovensku matriku sa ja osobne dostavim asi tazko, ked moje babo cez hranice bez pasu nepustia. Takze asi budem musiet dat niekomu splnomocnenie, aby to tam za mna vybavil, alebo si budem musiet skocit na ambasadu v Londyne a oni to za mna vybavia. Ak tomu vsetkemu spravne rozumiem.

jaja0110
13. sep 2007

Tiez som sa na to pytala...Na slovensko mozes ist z UK aj s babetkom, len musis v UK vybavit pre neho nieco ako "docasny pas", a potom ked uz pojdes nazad do UK, pojde na poriadny pas kt. mu vybavis na slovensku-na zaklade toho slov. rodneho listu.

Mne niektore veci bude tiez vybavovat ocino na zaklade splnomocnenia, ale niektore veci musis vybavit iba ty osobne.

Ked budes pisat splnomocnenie, musi to byt specifikovane- ze tu danu osobu splnomocnujes " NA VYBAVOVANIE RODNEHO LISTU V OSOBITNEJ MATRIKE V BRATISLAVE". Takto mi to povedala ta pani na urade.

A ten sobasny list tiez potom treba dat zapisat do osobitnej matriky-ak ste sa brali mimo SR.

madula
13. sep 2007

ahoj, ako tak mam narok na ten rodicovsky prispevok na slovensku. Dik za radu 😉
No plati to aj v tom pripade ak si na slovensku neplatim zdravotnu poistovnu?
Ja uz rodny list mam zlegalizovany. Presne sa za to plati 27 libier. A za vystavenie rodneho listu sa plati 5.50

madula
13. sep 2007

betka do Londyna nemusis ist osobne, ja som to posielala postou
Das do obalky rodny list, obalku s tvojou adresou a napises , ze ziadas o zlegalizovanie rodneho listu. Potom na poste vyplatis post order 27libier, das to do tej obalky a posles to do londyna. Mne to prislo za tri tyzdne aj s peciatkou apostile.
No keby si tam isla osobne mas to na pockanie, aj to si musis s nimi dohodnut termin, ja som tam volala.

betka1
13. sep 2007

madula, vdaka za radu s legalizovanim. Uvidim, ci sa budem citit na cestovanie do Londyna, alebo to vyriesim postou.

jaja, o tom docasnom pase som pocula. Ale vybavenie rodneho listu na Slovensku trva 2 mesiace a na docasny pas ma pusia s babom len na Slovensko a naspat uz nie, ak sa nemylim. Takze to by bolo mozno tak vhodne pre mamicky, ktore chcu odrodit v zahranici, napr. v rakuskej nemocnici a hned sa vratit domov.

betka1
13. sep 2007

Tu su nejake linky na jajou hore spominane temy:
- legalizacia dokladov, ktora bude potrebna pre "overenie" a opeciatkovanie britskeho rodneho listu apostilou: http://dev.dracon.biz/embassy/legalizacia.php
- zapis narodenia do osobitnej matriky(toto sa da riesit aj pomocou spominaneho splnomocnenia priamo na slovenskej matrike v mieste trvaleho bydliska): http://dev.dracon.biz/embassy/zapis_narodenia.php
- zapis dietata do pasu(este si musim zistit, ze je lepsie dieta do pasu zapisat, alebo mu vybavit vlastny pas): http://dev.dracon.biz/embassy/zapis_dieta.php
- vybavenie cestovneho preukazu(hore spominaneho ako docasneho pasu), ktory vydaju na zaklade britskeho rodneho listu s apostilou, cize je to rychlejsie ako vybavenie cestovneho pasu. Pisu, ze sa vydava vo výnimočnom prípade na návrat do Slovenskej republiky.

No a potom hura a Slovensko ukazat trojmesacnu ratolest pribuznym, pripadne pokrstit.

Este ma zaujima ako je to s tym potvrdenim otcovstva a kde a ako mozem ziadat o jednorazove prispevky.

Tu su 2 zaujimave linky, ktore som nasla na nete:
- Otazky a odpovede ohladom zdravotnictva a vychovy dietata v UK: http://www.echomagazin.com/sekce/rodina-a-dite/
- clanok Miriam Novanskej o porodnickom systeme v UK: http://www.echomagazin.com/clanek/PORADNA-Ako-s...

betka1
13. sep 2007

zabudla som prihodit linku k tomu cestovnemu preukazu: http://dev.dracon.biz/embassy/preukaz.php

m2007
14. sep 2007

Ahojte baby,

ma niektora z vas skusenosti s porodom v Royal Free Hospital v Hampsteade (Londyn, NW3)?

kristina011
18. sep 2007

Ahojky babenky . Som tu nová, ale tiež tehuľka. Rada by som sa spýtala, ako je to vlastne s pôrodom v Anglicku. Čo vlastne k tomu potrebujem (papiere, veci) a ako to chodí s registráciou tam. Som v 14 tt a čochvíľa prídem do UK za manželom. Prosím pomôžte mi s týmto. 🙂 🙂

madula
18. sep 2007

zaregistruj sa u doktora a oni ta potom objednaju k midwife
A kde presne ides byvat, ja som v severnom Irsku

kristina011
19. sep 2007

Ja by som mala byť vo Swindone (Wiltshire), no akú dokumentáciu mám tam zo sebou doniesť? Mám priniesť aj súčasný tehotenský preukaz? Nemám ani ich kartičku poistenca, to tiež si musím vybaviť, čo? 😨

madula
19. sep 2007

No tu je to ine ako na slovensku.
Ja som tu tehotensky preukaz vobec nemala a poistenecku karticku tu tiez nemaju.
sice neviem resne ako to je v anglicku to ti musi poradit niekto iny

kristina011
19. sep 2007

No dobre a potom na základe čoho ťa vyšetrujú, keď tam nemáš poistenie? To vyšetrenie si platíš, alebo ako to je? Podľa mojích info, manžel potrebuje Home office, na základe toho mu dajú kartičku poistenca, ale neviem na akom základe ju získam ja. Potom neviem, či sa tam za pôrod platí.

kristina011
19. sep 2007

Vieš, nechcem tam prísť a to tiež ešte s jedným synčekom, ktorý je beťárisko veliké a mať problémy. Ja len, aby som sa z Anglicka nevracala z dlhým nosom, že mi tam pôrod nespravia.
Kámoška, čo tam rodila mi odporúčila, aby som tam rodiť nešla. No ja to robím kôli tomu, aby sme s manželom a synom boli spolu. Nechceme žiť oddelene a ja s dvoma deťmi tu na Slovensku a on tam sám v Anglicku. Chcem, aby videl naše deti rásť. A mne nie je problém cestovať, veď cestujem po svete od svojích 18. rokov.

bybi
19. sep 2007

Kristina to neni karticka poistenca ako u nas. Ty asi myslis NATIONAL INSURANCE NUMBER. Vybavis si ho na Home Office. Potrebujes ho do zamestnania. A automaticky si to platis, teda rovno z vyplaty sa ti to strhava. A za NHS osetrenie neplatis, iba ak by si isla k private.

kristina011
19. sep 2007

bybi: Lenže ja už som v 14 tt a mňa tam do práce nevezmú. Musím ostať doma so synom a na nás bude robiť ocko. 🙂 Takže tak to je so mnou. Chcem niekam ísť a neviem, čo mi treba. Preto som tu, aby ste mi pomohli. A zato vám veľmi pekne ďakujem. STE VEĽMI ZLATUĆKÉ. 😵 😵 😵

kristina011
19. sep 2007

bybi: Ako vidím, tebe sa to veľmi blíži TP. Tak nech ti to výjde! Aby ste boli šťastní a zdraví! 🤐 😵 🤐 😵 🤐

bybi
19. sep 2007

kristina dakujem 😵
Ja neviem, ako je to presne v tvojom pripade. Ale v kazdom pripade najlepsie asi bude, ked tam zavolate a spytate sa. Ale vysetrenia tu mas zadarmo. Myslim ze na tu karticku sa ani nepytaju, ked sa registrujes k GP.

kristina011
19. sep 2007

Čo je to GP? Inak máš krásnu výbavičku, fakt pekná. Ja tiež keby som vedela, čo to bude, rada by som si nakúpila. Ale tiež radšej dievčatko. 🙂

bybi
19. sep 2007

pridaj sa k nam tu
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

Vacsina z nas je v UK, mozno ti tam kocky lepsie poradia 😉

bybi
19. sep 2007

GP je ako u nas obvodny lekar. Ale tu vzdy ides za nim, nech mas akykolvek problem (ci uz kozny, gynekologicky, alebo si chora...) a on ta bud niekam posle, alebo ti sam nieco predpise. A u neho sa musis hned ako prides zaregistrovat a on ta potom uz posle k midwife (porodna asistentka) a na ultrazvuk. A pocas celeho tehotenstva na teba bude uz dohliadat midwife az do porodu 🙂

kristina011
19. sep 2007

Díky krásne, si zlatá. Som tu nováčik, o tejto stránke som sa dozvedela náhodou. Díky ešte raz, ste tu fakt super baby. 😅 😵 😅 😵 😅 😵 😅 Už tam letím.............................

bybi
19. sep 2007

tak si este pred tym precitaj o GP 😉

bybi
19. sep 2007

teraz musim ist, ale ked budes mat este nejake otazky, tak kludne aj sem, alebo do sloveniek v zahranici. Urcite sa najde niekto, kto ti bude vediet poradit 😉

kristina011
19. sep 2007

Dobre bybi, budem radšej navštevovať tie stránky, čo si mi poslala. Dík ešte raz. Dufám, že mi ešte napíšeš. Pa 😵

betka1
26. sep 2007

zaujimavy clanok o porode v Skotsku:
http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&...

janka196
26. sep 2007

Ahojte baby,
tak sa pridam aj ja. Ja zijem v anglicku a takisto som tu aj rodila a som nadmieru spokojna. porod prebehol bez komplikacii a mozem aj povedat ze bez velkych bolesti, rodila som s epiduralom 😉 , jedine co sa mi nepaci je starostlivost po porode. Nejako extra ju neprehanaju.

leni3
26. sep 2007

Ahoj Janka,uz dlho som sa nepripojila a som rada ze je tu niekto zas novy.Budem mat na teba vela otazok lebo mna to tu tiez caka a priznam sa mam z toho trosku strach.Kde v Anglicku zijes a napis mi prosim aspon v kratkosti ako ti porod prebiehal,musela si ist hned na druhy den s babom domov ako som o tom pocula?A ako sa mate teraz mala vyzera na fotocke na zjedenie.Trosku ta musim potrapit 😉 Ja zijem s manzelom v Bournemouth asi 2 hod z Londyna.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre