Pôrod v Anglicku. Ako prebieha? Aké máte skúsenosti?

mima3114
17. máj 2007

Ahojte.zakladam tuto temu lebo som v 37 tt,cize o chvilu ma caka porod a zijem v Anglicku,takze by som chcela vediet ako to tu prebieha.Baby,ktore mate skusenosti s porodom v UK,tak sa podelkte o tie skusenosti so mnou.velmi ma zaujima ako to tu prebieha,ci si mozeme vybrat polohu ako chceme rodit a pod.

hathor1231
31. aug 2010

@cutce ja mam doma tiez 😀 ale vzduchvou-sportovu,ja som sutazne strielala 🙂 ale vzduchova tiez dokaze ublizit... tiez velmi nechapem,ze ak preukazes ze ju potrebujes na obranu seba a majetku.... chore... ved to budeme ako vo westerne 🙄 stupis na moj pozemok a je po tebe 🙄

s tym sa teraz netrap,uzi si miminkovanie 😉 budes tam mat draheho,isto ti pomoze presadit-posli jeho na hadanie,nehadaj sa ty,aby si sa zbytocne nerozrusovala 😉 ja som sa veelmi potesila,ked mi odosla polodovka,moj ani neveril,ze rodim,ze som moc pokojna 😅 fakt,tak vyrovnane som sa nikdy predtym necitila,kazda ta bolestiva kontrakcia ta privedie blizsie ku miminku,musis to takto brat a tesit sa nan,ved na to cakas 9m 😵 ubehne ti to rychlo,ja som ani nevedela a uz som ju mala pri sebe,az neskor som si premietala a tu bolest som uz za taku neznesitlnu nepovazovala... ale co cakas,ved porod je porod- ak sa bojis bolesti,tak si daj hned pain relief- najlepsie EPI,hlavne nie pethidine 😉
NHS je hnus,to hej... ale stale lepsie ako USA 😉

cutce
31. aug 2010

@hathor1231 co je ten pethidine, to jsem jeste neslysela. No kdyby to bylo na mym, tak snad neporodim, on vubec neni hadavej a strasne dlouho mu trva, ze se rozhodne neco vubec rict, takze jeho posilat nebudu. 😅

hathor1231
31. aug 2010

@cutce 😀 tak to mas blbe 😀 co ty vies,mozno ta prekvapi 😀
http://en.wikipedia.org/wiki/Pethidine
v anglii ju pouzivaju lebo je lacna,ale ma nasledky na dietati aj na matke- dieta moze byt az tyzden po porode otapene,ospale... ak chces kojit,toto isto nie je pre teba lebo dieta nema zaujem o nic,len tisko lezi... prosto zbytocnost... okrem toho to nie je pain relief- len ta ukludni,ale ani to nie je iste lebo niektore zeny dokonca maju halusky alebo zvracaju,su agresivne... prosto sa ho treba stranit... midwife vzdy vychvalia do neba lebo je lacny ale nepovedia ti o neziaducich nasledkoch... citala som aj viacej nasledkov s dychanim atd,ale to si uz netrufam zopakovat az netrepnem blbost,ale pre lekarov je to blbost,pre anglancov najlacnejsi pain relief...
to,ze dieta je ospale beru ako vyhodu 🙄

idem ja ku malej,uz je hore 😉

cutce
31. aug 2010

@hathor1231 moc dekuju za info, bylo to zajimave 😀

elixia
31. aug 2010

@hathor1231 no s tym pethidinom je to zaujimave, na jednej strane nam rozpravala ako oni veeelmi podporuju kojenie a na druhej strane propaguju pethidine ktory babatko tak utlmi,ze mu ani jest netreba...a o epi sa zmienila len tak akoze narychlo, ved ten je drahy,nie? mas tu z nich niekedy fakt dost...

mona12071
31. aug 2010

@mrk11 prepac ale ja zajtra nemozem ☹ moj je doma a mame niake vybavovanie no skoda a ako malicka?

dalsieeeee babo 😉 este teras si pamatam ten pocit ked som isla rodit to nadsenie a ako ma potom preslo 😀 😀 😀 😀 😀 😀 a teras?ja uz doma nemam babo ale velkeho chlapa 😅
prajem pekny dnik maminky 😉

hathor1231
31. aug 2010

@elixia pri epi maju problemy- musi ta prist napichat anesteziolog, nebudes vladat chodit,cize maju s tebou viacej starosti,budes potrebovat supprot pri kojeni a vlastne vsetkom a hlavne po financnej je to zarez... pri pethidine ti bude (v lepsom pripade) jedno,napichaju ta kombinaciami liekov,ziadny anesteziolog neni potrebny a hlavne po porode budete ticho a v idealnom pripade po 6h domov 😝 cize ziadna starostlivost potrebna (ani s kojenim lebo nemas sancu) a minimalne naklady...
kamaratka anesteziologicka pisala na MK tooolky prispevok neziaducich ucinkov na dieta aj matku ze som si ani nemala sancu zapamatat 😅 ale hlavne-je lacny 🙄 lekari v zahranici to povazuju za sprostost,vraj v dobe EPI je pethidine fakt zbytocne ponukat a hlavne plno negativnych nasledkov ma...
mne tiez,ze na epi ma skontroluje o 6pm a poviem jej,ci chcem alebo nie. jasan,ze o 5pm som rodila 😝 takze zenskeeee, ziapat ze ju chcete 😀 😀 😀 mne to bolo jedno,ci ju budem mat,ja zvladam bolest vpohode,ale niekto ma prah bolesti uplne niekte inde... mna najviac vystrasila zenska odvedla,ta vrieskala ako sialena 🙄 este som porodila skor ako ona a to ma vraj 3deti-tym rodeom co tam robila sa pripravovala o silu,fakt nechutne skriekala 😝

elixia
31. aug 2010

@hathor1231 ved to som aj ja myslela, ze pri pethidine nemaju s tebou ziadne starosti...zatial este neviem ci chcem epi,ale celkom urcite viem,ze ziaden pethidin ani za svet.

Tak dadulienka to uz ma snad za sebou a tesi sa z babatka 🙂

martina_uk
31. aug 2010

@dadulka2000 Ajojky tak vam prajem aby ste mali super cestu ;)

monika.c
31. aug 2010

ahojte dievcata 🙂 tak my sa zajtra vraciame naspat do uk,letecky a ide s nami aj stara mama,takze dufam,ze to bude v pohode,lebo nasa Laura sa posledne tyzdne rozhodla ,ze ona veru spavat nebude a zlostime a zlostime sa skoro pri kazdom zaspavani ☹ niekedy fakt neviem,co vlastne chce ☹ no ale uz nabehneme na nas stary rezim,Luky skola,varenie upratovanie a popri tom nas maly zlostniacik,ja len dufam,ze ju to coskoro prejde a ona bude opat tym zlatym miluckym babatkom 🙂
dadulienka vela stastia ti prajem pri porode,a mozno to uz mas aj za sebou,len dufam,ze si sa velmi nenatrapila 😉
dadulka2000 stastnu cestu naspat do uk ti prajem,a ozaj,moj Luky nastupuje do skoly 2.9. to je stvrtok,myslim ze ty si sa pytala na nastup do skoly.vascina skol,aspon co ja viem,zacina 2.9. 😉

mickey85
31. aug 2010

@hathor1231 dobre, ze to tu rozoberate, o tom pethidine som este nepocula. V pondelok ideme prvy krat na antenatal classes, tak asi tam ziskame viacej info a zajtra idem k midwife, ide mi pichnut AntiD. Ozaj, chodili ste niektore plavat v tehotenstve, mam tu v okoli taku moznost, specialne cviky vo vode pre tehulky...ale este som to nevyuzila. Mate niektora skusensti? tiez by to mohlo pomoc pred porodom

jankax
31. aug 2010

Ahojte, nahodou jsem nasla toto tema.....
Jenom bych chtela rict k pethidinu....me ho samozrejme nabidli, nikdo se tu ani slovem nezminil o nejakych vedlejsich ucincich na matku a dite 😠 , takze jsem tak trochu pocitala s tim, ze si ho necham dat, protoze epiduralu jsem se bala (a bojim doted).
Rodila jsem asi 12 hodin takze jsem nakonec mela ty injekce dve...na sobe jsem zadne vedlejsi ucinky nepozorovala, ale maly prvnich 24 hodin po porodu prospal (nezajem o jidlo...ani nic jineho) Kdybych to tenkrat vedela, ze to neni normalni a je to jen kvuli tem injekcim, asi bych jim tam udelala peknou scenu! 😠
Takze se mu urcite budu chtit za kazdou cenu u druheho porodu vyhnout....ale epidural nechci taky, takze doufam ze to pujde napodruhe 'samo' 😀 😀

Jen nechapu, ze pethidine jeste pouzivaji, kdyz je tak skodlivy :(

mickey85
31. aug 2010

@jankax jeee, ty si este na zaciatku, to si sa asi len pred par dnami dozvedela, ze cakate, tak gratulujem!!!! Kde v UK zijes?

jankax
31. aug 2010

@mickey85 Ahoj 🙂 Ano jsme na zacatku, zatim se mi to mu ani nechce moc verit ale tak 'fingers crossed' ze vsechno bude ok 🙂
My bydlime v Essexu a kde vy?

mickey85
31. aug 2010

@jankax budem drzat palce a urcite bude vsetko ok 🙂 My sme zo Southamptonu. A prveho krasavca si rodila tiez v UK?

elixia
31. aug 2010

@mickey85 ake ante natal classes mas? Ja som bola na porode do vody, dojceni a potom taky celodenny o vsetkom okolo porodu...pethidine sa spominal vsade a tie vedlajsie ucinky len tak mimochodom,ze take moze byt...dost ma to zarazilo hlavne na tom dojcenskom kurze, najprv rozprava skin to skin contact, ze najlepsie je dieta prikladat hned po porode..a pritom to pethidine vsetko moze zmarit...

@jankax prve dietatko si rodila tiez tu? Dost nezodpovedne ze ta nepoucili aj o moznych vedlajsich ucinkoch.... On nie je vyslovene skodlivy, ale ma prave taketo negativne vedlajsie ucinky na babatko..ako hat pisala, je hlavne lacny a to je u nich dost priorita, ved sama iste vies ako tu NHS funguje..najlacnejsie riesenie su tie najlepsie 😒 ]
Preco sa bojis epiduralu?

jankax
31. aug 2010

@mickey85 Dekuju 🙂
Ano prvni porod byl bohuzel taky tady, nastesti bez vetsich problemu, oba jsme to s malym prezili takze vsechno dobre 😀
Ty uz to mas za par,ze? Vsechno nachystane, sbalene? 🙂

Southampton je jinak od nas dost daleko :(

jankax
31. aug 2010

@elixia No kdybych to byvala vedela, urcite bych se mu snazila vyhnout....ale ted uz je to jedno, maly je zdravy tak to je hlavni....
Proc se bojim epiduralu? Sama nevim 😀 ale asi je to proto, ze tady doktorum neverim, a uz vubec ne, kdyz by mi meli pichat neco do patere 🙄
Hrozne bych si prala rodit v CR 😉

mickey85
31. aug 2010

@elixia malo by to byt o kontrakciach, porode, dojceni...tak ako pises. Uvidime 🙂 Ja som sa este s nikym nebavila o pain relief, tiez sa bojim epiduralu, videla som ako to pichaju...a dost ma odradza, to ze si potom nevladna. Chcela by som prirodzeny porod, samozrejme ako to bude mozne...nikto nikdy nevie, este mozem ist aj cisarskym, ak budu komplikacie ☹

mickey85
31. aug 2010

@jankax pises, ze bohuzial, tak nie si spokojna so starostlivostou tu? Veru mne sa to uz blizi, velmi sa tesime, kedze to ide byt nase prve 🙂 Vsetko zbalene a prichystane, uz len cakame 😀 a Essex je veru daleko 😎

newyorkgirl
31. aug 2010

ahojte baby ja len narychlo... mne dali pri porode tiez nejaku injekciu, neviem presne co to bolo a povedali mi ze babo bude spave a nas risko teda vobec potom nespal... co sa narodil o 3tej bol hore a kojili sme sa furt dokola az do 9 kym nas neprepustili, neviem ci to bolo to co vy pisete, ale mna to teda utlmilo behom porodu 😀 😀 😀

mickey85
31. aug 2010

@newyorkgirl kto vie, co to tebe pichli 😀 A Risko teraz spinka?

hathor1231
31. aug 2010

vyhrabala som to:
Pethidin (Dolsin), syntetické analgetikum s účinkem podobným morfinu, představuje dnes nejvíce používaný opioid z hlediska jeho nízkého depresivního účinku na dechové centrum novorozence. Přesto je možno depresi dechu a centrálního nervového systému novorozence iatrogenně navodit nadměrnou dávkou analgetika (platí zejména u předčasného porodu) či jeho špatně načasovaným podání na konci I. doby porodní nebo dokonce v průběhu II. doby porodní. V dnešní době se nejčastěji užívá v kombinaci s trankvilizéry, neuroleptiky, hypnotiky a event. spasmolytiky. Analgeticky pomáhá během porodu zhruba ve 40%, ale výraznější je jeho spasmolytický účinek, což způsobuje zkrácení celého porodního procesu. Relativní analgetická neúčinnost pethidinu během porodu byla demonstrována řadou autorů (např.: Morgan a Hodcroft). Pokud není účinná první dávka pethidinu, měla by být indikována epidurální analgezie. Sebekontrola, dezorientace a někdy dokonce až amnézie mohou být vedlejšími účinky toho opioidu. Pethidin velmi snadno prochází transplacentárně, v krvi plodu dosahuje někdy až 70% koncentrace oproti koncentraci v krvi matky. Maximální účinek na dechovou depresi plodu bývá pozorován do 3-3,5 hodin po aplikaci pethidinu matce. Depresivní efekt pethidinu na novorozence je způsobený i jeho aktivními metabolity vzniklými jeho rozpadem v těle dítěte nebo po jejich přechodu z mateřského mléka. Jejich účinek přetrvává 2-3 dny po porodu. Komplikace pethidinu u porodu jsou výraznější a závažnější než v případě epidurální analgezie.

lyticka zmes - ....... Nevýhodou je omezená a nepřesně naplánovatelná doba působení a nepříjemné vedlejší účinky. U maminek se po požití nezřídka vyskytuje nevolnost, zvracení, malátnost i letargie. V mnoha případech systémové léky působí také na dítě, takže se u něho může projevit např. dechová nedostatečnost, nepravidelnost tepu nebo neschopnost sát mateřské mléko při prvním přiložení bezprostředně po porodu.

útlum dechu matky i plodu, snížená sebekontrola, v některých případech ztráta paměti (vymizení vzpomínek na porod), může vyvolávat dráždivé reakce u novorozence i několik dní po podání petidinu matce, protože se jeho zbytky 3 až 4 dny vylučují mateřským mlékem.

celu diskusiu najdete na par stranok dopredu a dozadu:
https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/vsetko-o-dojceni/

jankax
31. aug 2010

@mickey85 Ne ze bych primo nebyla spokojena, ale urcite kdyz to porovnam s peci v CR, je to velky rozdil. Samozrejme zalezi jak kde, spatne a dobre nemocnice se najdou vsude....
To je jasne, ze se tesite, ja uz se taky tesim a to mam jeste skoro 9 mesicu pred sebou 🙂
Tak at uz nemusite dlouho cekat a vsechno jde jako po masle 😉

elixia
31. aug 2010

@mickey85 ved ja tiez chcem rodit bez, ale je dobre,ze sa aj pocas mozes este rozhodnut..teda ak stihnes 😀

@jankax no je to tu ine ako u nas,ale pravdu povediac, za tie mesiace som si uz zvykla celkom...ved ty mas este kooopu casu, stale sa mozes rozhodnut rodit doma

Pethidine nemusi mat rovnaky ucinok na vsetky babatka, ale ja nechcem riskovat,ze prave na moje bude mat 🙂

jankax
31. aug 2010

@hathor1231 Tak teda opravdu nevim, proc to tady porad nabizi ☹

newyorkgirl
31. aug 2010

jaaaj baby drzim palce vsetkym nech vam porody vyjdu podla predstav, ja neviem, som asi padavka, keby nahodou mam dalsie tak bez epi uz nerodim asi, pre mna to bola hrozna bolest, nemam na to dobre spomienky veru.... 😒

mickey85
31. aug 2010

@hathor1231 dakujeme za info, tak urcite to nebudem chciet.
@jankax ja mam zase kamaratku, co tu rodila a ona by nesla rodit na SR. Ja som si tiez zvykla na ten ich pristup a som rada, ze sa tu nekontroluje krcok kazdu chvilu. Vela zalezi aj na koho natrafis. Dobru aj zlu skusenost mozes mat kdekolvek. @elixia ano to sa mi tiez paci, ze sa mozes rozhodnut, aj ako chces rodit a najvacsiu vyhodu vidim v tom, ze ti davaju hned babatko-ale zase vsetko zalezi od okolnosti, ak je vsetko v poriadku. Ty rozmyslas aj nad porodom do vody?

elixia
31. aug 2010

@mickey85 isla som tam hlavne zo zvedavosti ako to cele prebieha a tak...ale rozhodla som sa ze nechcem, ja nie som velmi 'vanovy' typ, nerada sa kupem (akoze preferujem sprchu,aby si to niekto zle nevysvetlil 😀 ), takze to by nebolo velmi pre mna...aj ked, musim povedat,ze na tom filme co nam pustila, to vyzeralo idealne...
Midwife povedala,ze sice zaujem o ten predporodny kurz je dost vysoky,ale mesacne robia len 5-6 porodov do vody...

elixia
31. aug 2010

@newyorkgirl no ja tiez nevelmi znasam bolest, preto mam epi v zalohe 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre