Pôrod v Anglicku. Ako prebieha? Aké máte skúsenosti?

mima3114
17. máj 2007

Ahojte.zakladam tuto temu lebo som v 37 tt,cize o chvilu ma caka porod a zijem v Anglicku,takze by som chcela vediet ako to tu prebieha.Baby,ktore mate skusenosti s porodom v UK,tak sa podelkte o tie skusenosti so mnou.velmi ma zaujima ako to tu prebieha,ci si mozeme vybrat polohu ako chceme rodit a pod.

kvietocek7
6. júl 2011

@aliza mojaaaa, keby som mala take stastie na skolu ako mate vy co by som len za to dalaaaa 😕 nemas co riesit ked si spokojna,ale ked je clovek v opacnej situacii co potom? platit si donekonecna doucko to tiez nie je nic moc....Som rada,ze pises pozitivnu skusenost 🙂 ale fakt to tiez bude o stasti....
Ja som uuuplne paf,ze taky skolkarsky ''home visit'' vobec je. A co mozem cakat este pocas roka,co si vymyslia? Sak ony ked to robia este pred zacatim sk.roku tak ani prakticky nepoznaju dieta a dieta je paf co to kto to a pod... no a ked maju prist na pol hodinu len tak ocumovat kde kto ako byva tak mi to pride,ze sak si potom asi tie deti zaraduju ci co?? kastovanie alebo?? podla mna je to bezvyznamne a pride mi to velmi vychcane, co ak by som odmietla co mi mozu? budu na mna cumiet ako na nejaku ciernu ovcu. Ja ako spominam,fakt s tym nemam problem,ale ciste sa mi to nevidi. To je pritom statna skola -skolka.
Ofstedy su mozno dobre na zorientovanie to mas pravdu ale poviem ti,ze co sme skusali v januari skolku mala outstanding,ale pravdu povediac hoci aj sukromna skolka poviem,ze nic moc. Alebo co si mozno predstavit pod pojmom outstandimg? ale urcite je to dobra barla na zorientovanie sa.
NO a este tu je taky veeelky hacik,ze aj ked tak takych skolok ci skol nie je vela a ak je tak su podmienene cathment area a uz sme tym padom dosli - proste staci,ze nebyvame v okruhu skolky,skoly co ony maju v kriteriach tak sme jednoducho dosli.

Rada by som ak sa tu niekto s tym stretol nech povie svoje skusenosti .

kvietocek7
6. júl 2011

@klapinka ahoj ako sa mavas - teda co sa tyka tvojho zlcnika ci kamenov? tusim si to tu spominala. Ako dopadla ta operacia?

radlinka
6. júl 2011

@kvietocek7 ahooj, no ja som sa stretla s OFSTEDOM v praci a tiez sreportom outstanding, co bolo na velke... lebo to sukromne zariadenie, ktore sa prevadzkuje malo nedostatocny staff ci uz kvalifikaciou alebo vyukou a moralkou a nepacilo sa mi ani situovanie budovy a ani nedokonalost a pristup k deckam. Podla mna je cely ofsted na nic, je to taky inspekcia ako u nas navsteva riaditela skoly v triede, pride, popozera, zhodnoti kritickym okom, zapise a odide. Za jeden den je to podla mna hrozne FACED. To je cely report. U nas sa kazdy v praci tento rok triasol a neustale nam to pripominali, kedy pride Ofsted a prisiel az po Velkej Noci, nastastie som bola uz na materskej, lebo nam ho slubovali este min. rok v zime. Dostali sme GOOD hodnotenie, co je ako vzdy normalne. Skoly obycajne musia napisat na plot skola dobre hodnotena ofstedom, co je v nasom ponimani len trojka... a jedlo ci kuchyna ze 4 hviezdy, by som jej udelila maximalne 1 hviezdu za taku stravu, hygienu a prevadzku 🙄

kvietocek7
6. júl 2011

@radlinka no po mojej skusenosti mi to potvrdzujes, ale coho sa ma sam vojak v poli chytit? je to fakt tazke natrafit aspon na ako taku dobru skolu co spomina aj aliza.
Ta skolka tiez nemala priestor pre deti aby sa vonku vysantili iba ako take bocne priedomie co na sirku ani len auto nezaparkovalo. Inac len deti vnutri.
A ty si sa stretla s tym ''home visit''?

marika80
6. júl 2011

@kvietocek7 Ahojte, k tym home visit by som len napisala, ze tie su hlavne preto, aby zistili, ze ci tam naozaj byvate a aby sa stretli s dietatom v sukromi (nie az s 20 detmi naraz v skolke/skole) Kedze miesta su pridelene podla byvania, a do lepsich skol, ludia casto falsovali miesto byvania, tak takto sa to akoze kontroluje. Nas navstevovali, ked isla mala do skolky, ale bolo to fajn, nikde neliezli, sadli do obyvacky, jedna sa hrala s malou a druha sa ma vypytovala o nej (co rada robi, ci je potty trained, ci nema problem ostat bezo mna, ked je smutna co na nu zabera....). Musim povedat, ze sa mi to celkom aj pacilo, lebo mala tie ucitelky spoznala a ta co sa s nou hrala bola cely rok oblubena.

radlinka
6. júl 2011

@kvietocek7 ano stretla, je to u nich normalne ze pridu domov na navstevu a zistuju ako je dieta pripravene, co ovlada v akych podmienkach zije, ako napreduje . Neviem naco je to dobre, lebo niektori ziju v stiesnenych podmienkach, tak neviem ako sa nato pozeraju z ineho uhla pohladu. A co napr. cierni spoluobcania ci pristahovalci kde ich je v byte kvantum a robia sharing ?
Je to fakt tazke najst dobre skolske zariadenie, najlepsie je take dotovane vladou, tam aj vidiet ci sa veci hybu vpred a ci deti maju nieco obnovene v zahrade ci na ihrisku, nakupene nove veci, pomocky ci napr. nabytok.
No proste v UK je uplne ine ponatia skolskeho systemu aj skolskych zariadeni a tie sukromne su niekedy nie velmi dobre riesenie, ale clovek si nenavybera, ked ich ma v okoli a nemusi dieta nosit na druhy koniec mesta, pripadne do ineho mesta.
Ako ja by som osobne dala na pocity a recenzie od rodicov, znamych, kaslala by som na reporty z Ofstedu. Ano, ma to svoje opodstatnenie, ale je to iba pozlatko toho co sa deje vo vnutri a to rodic ani ofsted nevidi. Preto je to pre nas najtazsie vybrat pre svoje dieta to najlepsie co moze byt. 😅

marika80
6. júl 2011

@radlinka Bohuzial, dobru skolu mozes mat vybratu, ked nebyvas v blizkosti tak Ti tam dieta nezoberu. Preto tu bolo aj velke haloo par rokov dozadu, ze sa rodicia normalne stahovali, len aby ich deti mohli chodit do lepsich skol.

kvietocek7
6. júl 2011

@marika80 dik za skusenost. Ale pol hodka navstevy asi vo vztahu k dietatu vela zazraku neurobi,asi je to len utvrdenie sa o tej adrese ako pises. Jedna pani tam vcera aj spominala,ze sa maju stahovat, tak co v takom pripade ak uz dieta prijali a ony chcu prist na ''home visit''? Myslis,ze jej zrusia miesto ci ako? Kazdy vieme ako to je napr s rentom. proste si landlord zmysli,ze uz nechce najomnikov alebo podobne situacie - tak to tazko asi takym ''povolanym'' vysvetlovat 😕
Presne suuuhlasim s tebou, nezoberu lebo byvas napr o ulicu dalej a pri ''dobrej skole ci skolke'' je postaveny panelak akoze council house kde byvaju afrikanci ci azijci a ti zaberu pol skolky - skoly a ostatny su bez sance vzhladom na kapacitu skolky.Ludia su tu potom ako kocovnici a to vsetko koli skole,no proste mne to pride az primitivne. Na par rokov a potom zas inde ved to je od veci, neustale stahovanie sa len a len koli skole. Poznam take pripady. Neviem si predstavit ze kolko x - krat sa mam potom po Londyne stahovat

radlinka
6. júl 2011

@kvietocek7 hladas skolu ci skolku ? ja ti mozem len do IPcka napisat (ak budem mat cas) naco si dat pozor, coho sa vyvarovat, co sledovat pri navsteve takeho zariadenia a pod. Je to moj uhol pohladu, co som si ja za tie roky vsimla, vytkla a co sa mi nepaci, pripad.paci. Najviac sa mi nepaci ich policy, hygiena a strava, pripadne velkost zariadenia a pocet deti (nadpocet).

marika80
6. júl 2011

@kvietocek7 vies co ta polhodka urobila svoje. Pretoze ked sme isli prvykrat do skolky, tak som sa zamerala na to, ze som jej rozpravala o tej ucitelke a tak... a tym, ze sa tie deti prijimaju postupne, tak ta ucitelka mala na nu cas v ten den. O to miesto moze prist, neviem ako to budu riesit asi council... to ma zaujima, daj vediet ako to dopadlo. Inac je to trocha aj sila s tou adresou, lebo ked uz tam bude chodit, uz ho asi nemozu vyhodit a ani uz potom nezistuju ci tam este byvate.

kvietocek7
6. júl 2011

@radlinka ano skolku,tak som uz z toho na mraky 🙄 tolko vselijakych podmienok si kladu ze az dost na mna popri tom co pozname my z svk. Tam prides zapises dieta a pokoj a tu?? 😔 mozes pisat ip ked by si mala cas,dik
jednoducho sa potrebujem v istych veciach dostat do obrazu

kvietocek7
6. júl 2011

@marika80 no to by fakt zaujimalo ako dopadnu vzhladom na prestahovanie sa,ak sa prezviem co a ako dam vediet. Ale vcera som ju videla prvi krat tak uvidim...

saza007
6. júl 2011

nuz nemam dieta v skole, takze este nemam skusenost. Ale vobec mi nepripada, ze skolstvo je tu otrasne. Ano, je mi cudne, ze su deti v skole tak dlho, ze zacina v utlom veku.. atd, ale pripada mi zbytocne sa na to stazovat. Je tu velmi vela dobrych skol, ale najdu sa aj zle
@kvietocek7 s catchment areas mas pravdu, a poviem ti, ze som nedavno zistila, ze castokrat mozes byvat aj hned vedla skoly a predsa sa tam tvoje dieta nedostane. Councils maju rules of allocation, uprednostnuje sa special needs, potom deti v opatere, social and medical needs, siblings... nie je to rovnake v kazdej oblasti, skus sa informovat vo svojej LEA. Jedna skola, ktoru sme my pozerali, brala minuly rok 30 deti do reception - z toho 27 bolo siblings - no neporazilo by ta?

saza007
6. júl 2011

@kvietocek7 sorry az teraz citam, ze sa jedna o skolku, nie o skolu 😅

marika80
6. júl 2011

@saza007 Inac ved deti na Slovensku v SKOLKACH zacinaju uz aj o 7 a rodicia chodia pre ne okolo stvrtej, tak mne sa zda, ze tie deti su tam dlhsie ako tu. Tu skola zacina okolo 9 a konci po 3. Na Slovensku su v druzine tu su v skole. Mne sa to nezda nejak moc. Skor mi vadi, ze tu maju len lunch a nie nejake prestavky ako na SR na desiatu. Aspon sa mi nezdalo, ze by ucitelka nieco spominala.

newyorkgirl
6. júl 2011

@kvietocek7 nahodou som sem zabludila po dlhej dobe a pozeram ze riesite skolky... my byvame v takom mensom meste neviem kolko ma 70tis ludi mozno, zatial som sa nestretla s tym, ze by mi malu niekde nevzali kvoli adrese, my sme po znamych zistili, kde asi je to lepsie, lebo skolka pri nas bola hruuuza statna, baby tam mali 17 rokov a strazili deti, ci skor nestrazili ale aktivity alebo tak nic... tak sme si vybrali dve katolicke, ktore su priamo uz aj schools, na zaciatku sme tiez mali home visit, prisli 2 ucitelky, Nikolka nevedela este nic po anglicky tak sa len mna pytali o nej a ona kreslila obrazok, hovorili o skole, co robia o uniformach ake maju pravidla a tak... Nikolka chodi od septembra a je spokojna, chodila najskor 3x iba poobede a teraz sme jej pridali po velkej noci jeden cely den a este jedno rano, aby si zvykla, ze od septembra uz pojde do velkej triedy a bude chodit uz klasika tu ich "skolu" od 9tej do 3tej.. ako tiez mam nejake veci, co sa mi nepacia, mala mi nikdy poobede nespavala, tak to sme neriesili, ale strava / davaju im hrozne malo jest, teda obed nie, ale desiata olovrant je iba kusok ovocia co je nic, ked decko beha a hra sa, no a vonku nie je ucitelka, je to sice presklenene a vidia tam na nich, ale nepaci sa mi ze su bez dozoru a maju tam dost vysoke preliezky, co uz treba vybrat mensie zlo 😖

newyorkgirl
6. júl 2011

@kvietocek7 teraz citam dozadu, oni ta isto nepridu prezerat a dom prehladavat z tej skolky iba sadnu chvilku na pokec, my sme sa vtedy akurat prestahovali a nemali sme ani gauc a Nikolka izbu hotovu, ja som sa iba modlikala nech nam nechodia pozerat vsade 😀 den predtym nam aspon dosli jedalenske stolicky so stolom, tak mali aj kde sediet 😎 rozpravali sme sa o uniforme, co nosia ake farby a kde to kupime, co robia s detmi a tak co dieta rado robi, ci ma alergie alebo povahovo ake je a tak iba hovadinky...

aliza
6. júl 2011

@kvietocek7 uprimne, ja by som dieta do sukromnej skolky nedavala. ked som vyberala skolku pre dceru, namatkovo sme chodili po vsetkych sukromkach v okoli, cize sme nemali dohodnuty termin a teda, vobec sa mi nepacilo, co som vsade videla. presne ako to tu bolo pisane, obycajna uschovna deti, nic viac. Vsade nam hovorili, ako su tam minimalne dvaja-traja carers, ale vsade, kam sme prisli, tam na celu plnu triedu sedel iba jeden, deti sa same tmolili hore dole, nikto sa s nimi nehral, niektore revali, sviecky pod nosami a nikto si ich nevsimal. Takze ja som sukromky uplne zavrhla. Dceru sme dali do miestnej statnej, v nie prave najlepsej stvrti a skola sama o sebe bola dlhodoba 'zaostala'. problem tam je v tom, ze 80% je azijcov, ktori nevedia anglicky, prijimaju pocas celeho roka nove a nove deti, ktore tiez nevedia jazyk a tak tlacia OFSTED report dole. Ofsted je podla mna dobry pre statne skoly, tie sa naozaj riadne a prisne kontroluju. Nasu skolu chytil do ruk sikovny riaditel a postavil ju na nohy, prave tym systemom, ze sikovnym ziakom sa venuju zvlast a tahaju ich dopredu, cize su na urovni ziakov z dobrych skol. Ale tiez neviem, ci tam dcera zostane dokonca, nie sme tu celkovo spokojni, stvrt ako taka mi vobec nevyhovuje. Ano, je problem sa dostat do tych dobrych skol, ale prihlasku ti nikto nezakazuje podat a raz sa dockas lebo ludia sa stahuju, deti sa presuvaju, takze miesta sa pravidelne uvolnuju.Znama cakala 2 roky a pritom tam uz mala starsie dieta, cize surodenca. Nie je to take katastroficke, len to treba vidiet pozitivne, nemalovat si hned vsetko cierne lebo sa potom z toho clovek nevysomari. Kto hlada, najde. Urcite je vo vasom okoli viacej skol, do ktorych podla bydliska patrite, tak si vytipuj tie dobre a zanes prihlasky a cakaj.
A naozaj to nie je take hrozne, ze cely den v skole. Ja som ucila v reception a bolo to super, aktivity menili pravidelne kazdych 15 minut, aby sa deti nenudili a nestracali pozornost, ucenie bolo iba formou hry a medzitym mali cinnosti, kedy si same mohli vybrat, s cim sa chcu hrat, ako u nas v skolke. Nesedeli v laviciach a neucili sa tak, ako v nasich skolach. U nas je na obed az 75minut pauza, kto chce, moze dieta zobrat na obed domov. Moja dcera ma este kazdy den po skole nejaky sportovy kruzok a v pohode, vsetko zvlada, tu ta skola nie je vycerpavajuca, nemaju milion domacich uloh, takze maju dost priestoru si aj po skole oddychnut. A fakt, v nasich slovenskych skolkach-skolach su deti podstatne dlhsie, takze ja by som to vobec nevidela tak katastroficky.

monika.c
6. júl 2011

@aliza teda ty mas nejaku sikovnicu doma 🙂 moj luky tiez konci year 1 a poviem ti,ze teda neovlasa vsetko co si tu vypisala ☹ pocitat vie,scitovat,odcitovat ale nie do 100,tusim len do 20 a potom vie naratat do 100,pisat vie tiez,citanie to je uz horsie,ale ako citame kazdy den tak je to lepsie 😉 preto vravim,ze ucitelky sa im tolko nevenuju a podla mna tiez nie je dobre,ked sa venuju len tym,ktori su na tom lepsie a ti ostatni co? 😕 budu zaostavat alebo 😕 celkom som nepochopila to,co si napisala,podla mna by sa mali kazdemu dietatu venovat rovnako 😔 v lukyho triede je 30 deti a 2 ucitelky,popripade 1 studentka,takze citanie kazdy den nehrozi a pocitanie asi tiez nie,preto to vsetko robime doma,len niekedy sa mi zda,ze je z toho uz unaveny ☹ a ozaj k tym sukromnym skolkam,v jednej som robila a je to presne tak ako so skolami,vsetko zavisi od toho,aki zamestnanci su tam,ako sa detom venuju atd. chcela som len tolko,ze by som nehadzala vsetky sukromne skolky do jedneho vreca.podla mna je sukromna lepsia ako statna,ale kazdy ma svoj nazor a pravdaze aj skusenosti 😉 my ked sme vyberali skolu pre lukyho tiez som si pozerala aky ma report .mali sme vybratu aj inu skolu,lepsiu len nam council podla bydliska pridelil terajsiu,takze aj u nas je to o byvani,kde byvas tam musis ist aj do skoly ☹

aliza
6. júl 2011

@monika.c v dcerinej triede su deti rozdelene podla schopnosti, cize su male skupinky a kazdej sa venuje jedna ucitelka. Tym slabsim sa venuju rovnako, len inym tempom, cize urcite nezaostavaju, ale ani nebrzdia tych druhych. A o tych sukromnych skolkach som pisala len na zaklade toho, co som videla. je mi jasne, ze to nie je vsade tak, ale princip bude asi rovnaky, kedze do sukromnych skolok idu najma tie deti, ktorych rodicia musia do prace, cize nemaju velmi na vyber. V sukromnych celkovo nie je taka kontrola, ale v statnych je vela personalu aj mimo skoly, rozni praktikanti, ich vyucujuci, dobrovolnici....cize su pod vacsim drobnohladom. Ale zrejme zalezi aj na regione, neda sa porovnat 5 milionovy Birmingham s nejakym malym mesteckom. V nasom bydlisku je velmi vela skol a dokonca, ked sme dceru prihlasovali, tak sme tam podla postcodu ani nepatrili. mali miesto, tak ju prijali. stahovali sme sa tam par mesiacov neskor. Rozumiem, ze vas zobrali tam, kde mali miesto, ale mozes podat prihlasku aj inde, ci nie? na to mas predsa pravo, aspon u nas to tak je. Problem je iba v tom, ze musis do poradovnika a cakas.Alebo mate len jednu skolu v okoli? Inak, mam kamosku, dostali council house a pre syna v tej oblasti nemali ziadne miesto, tak ho dali do uplne inej oblasti, do hroznej skoly, cestuje tam vyse hodiny, takze asi nie vzdy to je len podla bydliska. No co uz, cudnu politiku v tomto maju.
A inak, ja sa s dcerou doma vobec neucim, vsetko ich ucia v skole, aj hodinky uz pozna, ani neviem, kedy sa to naucila.

kvietocek7
6. júl 2011

dakujem za prispevky som viac v obraze ked tu o tom piseme 🙂

@aliza suhlasim s tebou,ze tie sukromne nejak zvlast neoplyvaju tym cim by clovek cakal. A vobec, myslim si,ze platit sukromnu skolku su zbytocne peniaze -skor by som investovala do nejakej skoly.
Clovek vidi pozitivne ked sa s pozitivnym aj streta inac opak je pravdou, bohuzial. Pre mna je dolezite,aby bola medzi detmi co hovoria anglicky a nie multikulturna trieda kde deti nechyruju anglinou. Prihlasky sice podat mozem ale co z toho ked ma brzdi cathment area. Ved sme aj podali,ale jasne,ze odpoved prisla negativna -ibaze si mozme zaplatit miesto na waiting list,takze.... A nanestastie sme asi v podobnej casti ako aj ty spominas, kde spominane Ofstedy su dost slabe,kedze je tu prevaha multikulturnosti. No proste....
Mne nevadi,ze deti su uz v reception dlhsie, skor by som povedala,ze to ako spomina
@marika80 ze tu maju len lunch a nie nejake prestavky ako na SR na desiatu. To prave,ze dieta ma cez den najvacsi vydaj energie, ale maly prisun.
A vy ste obaja slovaci alebo mate doma bilingual? teda ako to u vas bolo s aj v zaciatkoch?

@newyorkgirl takze Niki chodi do katolickej? lebo tu sa vela hovori,ze maju dobre pristupy k detom a vobec vraj su ziadane. Podavali sme do dvoch a z jednej,ze vraj nie sme z ich kostola takze nas nezoberu, no mam dost 😝 ale co uz clovek musi asi aj nad tym mavnut rukou. Do tej druhej nas zobrali ale sme chceli radsej statnu,tu o ktorej tu spominame ten home visit. V tej katolickej na stretnuti rodicov,nespominali ziaden ''home visit'' tak preto som bola aj prekvapena tou statnou 😨

aliza
6. júl 2011

@kvietocek7 no sranda lebo nam dali zoznam skol v nasej catchment area, mali sme si ich napisat podla priority, cize ktoru chceme na 1.,2.,3. mieste a preco, s tym, ze ak nebude v prvej miesto, tak ju daju do druhej, ked ani tam, tak do tretej, atd. My sme dali len tu jednu skolu a kedze je to velka skola a miesta dost, tak ju zobrali.
U nas mavaju take tie male 'breaks', doobeda je to milkbreak, cize mlieko a ovocie (inak super kombinacia, ze?) a hned potom idu von na dvor. Potom je obed, 75 minut pauza a poobede maju este 'fruits'. Nic moc, dcera chodi domov hladna ako vlk, ale aspon zje, co navarim 😀. U nas koncia az 15.30.
Obaja sme Slovaci, ale muz ma povod inde a hovorime doma po slovensky. Ked isla dcera do nursery, nevedela ani slovo po anglicky. Postupne sa naucila a odvtedy nehovori zase po slovensky, rozumie, ale rozpravat uz nevie. Cize ja na nu po slovensky a ona odpoveda po anglicky. Ja ale stale verim, ze sa to v nej zlomi a zacne pouzivat aj slovencinu. Uz ma take pokusy, kedze moji rodicia po anglicky nevedia, ale od slovenciny to ma riadne daleko. A nasa skola je teda multikulturna, tam je povodnych anglicanov len zopar, vsetko su to azijci, africania, vela uteceneckych deti..., ked dcera zacinala, nikto tam nehovoril po anglicky a aj tak sa rychlo naucila. Myslim, ze je to skor o ucitelkach, ako o detoch. Ako nie je problem dat ju aj do sukromnej skoly, ale to je dost snobske prostredie, deti su tam povysenecke, je tam sikana, aj rasizmus....u nas v skole su tie deti aspon slusne, navzajom sa respektuju, pomahaju si, nevysmievaju sa....sice obycajni, prosti ludia, vela tych matiek je negramotnych, ale su to mili ludia, dcera je tam stastna, robi pokroky a to je hlavne.

kvietocek7
6. júl 2011

@aliza no to teda, kombinacia della vita ovocie a mlieko 😀 😀 to je fakt dobre ked si spokojna, no coment
a to fakt,ze je o ucitelkach ako spomina aj monikac -pomer deti a ci je student alebo fakt ucitel co chce tie decka nieco aj naucit.

newyorkgirl
6. júl 2011

@aliza no to su tie ovocne desiaty a olovranty co som ja myslela, nasa toho vela nezje ale tak toto je hroza, byva hladna a celkovo nechapem, preco sa tato ich strava neriesi, ze to rodicom nevadi, mne to teda vadi, ze mam decko hladne... 😖

@kvietocek7 my sme davali navrhy do 2 katolickych, kazda na inom konci mesta a potom ked sme sa prestahovali dali sme ju do tej blizsej, ale aj tak ju musim vozit autom, je to vyse pol hodky prechadzka aj viac... ked sme ju prihlasovali pomohl blby papier z SK, ze krstny list a bola uprednostnena 😀 inak do kostola nechodime ani nabozenske my nic nejako nezastavame, oni v skolke raz za den spievaju taku pesnicku, ale to mi nejako nevadi, moj muz je z naboznej rodiny, ja nie...

kvietocek7
7. júl 2011

@newyorkgirl akoze ja nemam nic proti katolickym prave naopak ak maju dobre renome,tak preco nie? myslim,ze ony tazko bez krstneho listu zoberu, teda ti co su pokrsteny ti sa aj skor dostanu 😉 Ja tiez vsade vacsinou len a len autom.. 😖
ale hlavne,ze aj vy ste spokojny 🙂 ved o to v skutku ide

Inac ak by ste chceli v Sainsbury's som natrafila na plienky Huggies buy one get one free, (napr. super dry 52ks za 9.90) tak sme si aspon urobili zasoby,ked nam akosi stale potty training nehrozi 😒

newyorkgirl
7. júl 2011

@kvietocek7 no my mame deti pokrstene, akoze neviem ci to MUSI byt, asi nie, ale isto pomoze pri skorsom dostani miesta... jooj my plienocky pampers jedine, tiez nam dochadzaju tak asda a morrison musim pozriet ktore lepsie vychadzaju a behneme...

saza007
7. júl 2011

@kvietocek7
@newyorkgirl teoreticky dieta pokrstene nemusi byt, ale v praxi je to tak , ze sanca dostat nepokrstene dieta do katolickej skoly je takmer nulova. vzdy uprednostnuju pokrstene a zvysok zoberu len ak maju free places. Ak je to velmi popularna skola a mavaju velmi vela prihlasok tak beru len deti z toho 'parish', kde sa skola nachadza.

cutce
7. júl 2011

ahojky
holky je pravda, ze autosedacky se daji pouzivat az od 9 mesicu (ikdyz se uvadi, ze jsou od 9kg-18kg)? Ja jsem myslela, ze az pojedu zase domu do Cech, tak uz ji budu moct pouzit - to bude malymu kolem 6 - 7 mesicu a tech 9 kilo uz mozna bude mit

elixia
7. júl 2011

@cutce my sme ju pouzili na cestu domov aj spat,maly mal vtedy 6 mesiacov,ale 9 kg uz mal....

monika.c
7. júl 2011

@cutce ak uz vie maly sediet,tak nevidim dovod preco by ste ju nemali pouzit,ono predsa len sa trochu chrbatik tam namaha,aj ked je polohovatelna 😉 to je moj nazor 🙂
@aliza dakujem za vysvetlenie,aj u nas v skole maju skupiny,aspon luky mi to tak niekedy povie ked prinesie domov ceruzku,ze pracovali sme v skupinach a my sme boli najlepsi mami,tak nam dala p.ucitelka darcek 😀 aj tak si myslim,ze cele tieto ucebne osnovy ci ako to mam nazvat,su nejake cudne na moj vkus,skacu z jedneho do druheho,nejako nevidim v tom nijaku postupnost,ze ist od jednoduchsieho k zlozitejsiemu atd. 😝 budem si len musiet zvyknut na tento ich system.ozaj a chcem sa ta opytat,budes malu ucit citat aj po sk ci nie?ja som stale na vazkach,ci ho mam zatazovat este viac aj ked niekedy si vezme aj sk knizku a precita to 😨 a s pisanim uz fakt neviem,to by som ho uz doplietla asi nacisto,keby som ho ucila pisat pisanym pismom 😕 co si o tom baby myslite?ucit ci nechat to tak? 😕

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre