Pôrod v Anglicku. Ako prebieha? Aké máte skúsenosti?

mima3114
17. máj 2007

Ahojte.zakladam tuto temu lebo som v 37 tt,cize o chvilu ma caka porod a zijem v Anglicku,takze by som chcela vediet ako to tu prebieha.Baby,ktore mate skusenosti s porodom v UK,tak sa podelkte o tie skusenosti so mnou.velmi ma zaujima ako to tu prebieha,ci si mozeme vybrat polohu ako chceme rodit a pod.

slniecko77
27. okt 2010

@wacata37 bohuzial s tou zdr. kartickou pre dieta to od 1.5.2010 uz nie je pravda 😒
..zistovala som to priamo v zdravotnej poistovni vcera..ceske predsednictvo v EU nam kapanek zavarilo prijatim tohto zakona EU 😝 😉

wacata37
27. okt 2010

@slniecko77 no ja to naposledy vyrizovala kdyz se my narodila mala a to bylo v roce 2007. Vim jak udesne to bylo tehdy musela jsem prohlasit ze jsem svobodna matka a ze zijeme v CR tak si dovedu predstavit ze si to dneska hlidaji. NO my co Prahy casto jezdime tak to mam jako jistotu kdyby se nahodou neco stalo vlastne jsme tam u doktorky ani nebyli. no tim padem to ale bude jako u dospelych ne? zazadat si o tu EU card a pak ji tam registrovat s pojistovnou??

slniecko77
27. okt 2010

@wacata37 staci ti European Health Card, ale plati to len na urgentne vysetrenia, ostatne si zaplatis cash..pravdu povediac zalezi to od doktora ako to poda poistovni, ja som bola na tu karticku v auguste a pojdem aj zajtra na gynekologiu..a slovenska strana si to da od britov preplatit..

hathor1231
27. okt 2010

@wacata37 ja som sa tiez na to pytala a je v tom veeelky hacik. mozes byt poistena LEN v jednom state. cize ak ides na SR na dlhsie (tusim dlhsie ako mesiac) mas si prehlasit poistku na SR a ked sa vratis do UK,tak zase prehlasit... a kartickou- vsetko je to len zakladne osetrenie a aj napriek tomu,ze ju mala NIki aj ja ju mam, tak som jej musela za testy doplacat pretoze to bolo mimo zakladneho osetrenia (to si potom staty medzi sebou poriesia). takze sa moc nespoliehat a prichystat si prasule. tu karticku urcite majte aby vas vylet na emergency nestal stovky euro 😒 ale inak od toho necakajte nejake preplatenia za ine vysetrenia alebo podobne a hlavne sa nesnazte poistit vo viacerych statoch naraz,su za to sakra velke pokuty!
moja doktorka je super-stale som u detskej zapisana- doniesla som malu nech mi ju pozre a pozrela mi ju zadarmo 🙂 este mi aj na gastro vybavila app ale to sme si platili komplet (100e). ale urobila nam sono, vyter, prehliadku a 3skumavky krvy jej zobrala na testy co som v UK nemohla dostat lebo su tu neschopaci 😠

wacata37
27. okt 2010

@slniecko77 ja mam taky soukromou gynekolozku v Praze a stou jsem domoluvena ze my tam vzdycky napise ze je to urgentni...ale ostatni to delat nechteli, v ty nemocnici rozhodne ne! nechali by me asi chcipnout 😒 oni totiz prej maji problemy s tim to od britu vymahat 😀

wacata37
27. okt 2010

@hathor1231 no dite pojisteny mam tak to je ok, ale diky za info pro sebe az zase pojedeme....zacina to bejt peknej opruz cizinec ve vlastnim domove co?

hathor1231
27. okt 2010

@wacata37 mne staci vylet do Londonu na nasu ambasadu 🙄 tam sa teda citim ako debil 🙄

a za gyndu si ja platim tak ci tak lebo je to sukromna takze mi poistovna nikdy nepreplatila u nej testy alebo sono, len prehliadku mam zadarmo ale inak som si doplacala vzdy ale nemenila by som ju,je to super zenska 🙂

slniecko77
27. okt 2010

@wacata37 nemocnica s vymahanim penazi nic nema, asi ta v nemocnici vtedy zavadzali, to vsetko riesi zdravotna poistovna, je to absolutne mimo teba a nemocnicu
..ja si vzdy zo sebou nesiem Europsku karticku poistenca a prefotene kopie z nej, prilozia to k odberom a vysetreniam a tak sa to posiela na poistovnu
..dokonca ked som bola naposledy u zubara, tak odo mna nechceli cash (co som bola prekvapna), ale vsetko si fakturovali cez poistovnu, ako tehotna mam narok na prehliadku zadarmo..a zatial nikto nic a to som bola vcera v poistovni nieco doriesit..fakt velmi vela zalezi od lekara, treba poznat svoje prava a nenechat sa odbit

etuska
27. okt 2010

takze mam vybavit European Health Card pre nas s MM aj deti?ako dlho trvalo ky vam to prislo?
..este jedna otazka:Dcerka sa narodila na SVK-takze karticku poistenca ma(ja aj MM sme sa na SVK zo zdrav. poistovne odhlasili).
Takze uz mi nezaregistruju ani maleho na SVK(do zdrav. poistovne) ak zijeme v UK? 😕

hajatanufus
27. okt 2010

@wacata37 dakujem velmi si mi pomohla lucinka uz karticku ma a pre rachel si to vybavim dakujem. ja ked som bola v cr tak nejaky cas u mna bola moja mama a stalo sa jej ze mala zapaleny palec na nohe a musela si to dat osetrit a aj ked mala karticku tak vsetko musela platit lebo lekarom sa nechcelo robit papierovacky tak za osetrenie zaplatila 300kc a za prevaz 400kc ale odlozila si povrdenky a potom jej to poistovna preplatila ale je to svinstvo ze je taka birokracia a to sme boli jeden stat 😨

hajatanufus
27. okt 2010

@cutce nie ja som v uk ako turista a platim si to v cr teda moj zamestnavatel mi to plati ale ja tu nemam problem s osetrenim ja som len poslala kopiu mojej ceskej karticky jednej pani v nemocnici lebo mi pisali z nhs ze to mam zdokladovat aby vedeli kde maju posielat ucty a je to o.k.

wacata37
27. okt 2010

@slniecko77 vis co mozna to mate trochu jine na slovensku?? Ja byla u zubare letos v srpnu a pekne jsem si vsechno platila! a v unoru jsem mela podstoupit operaci a to jsem si prave registrovala zase uz asi po 5 tu evropskou karticku u ceske pojistovny. To si prave ta pojistovna to pak vyridi s britanii. v nemocnici je nezajimala zadna evropska karticka nemeli na to kolonky v tech jejich papirech chteli ceskou kartu! 😎
aby se vam pak nestalo to co @hajatanufus ze si to pekne zacalujete a pak to z nich budete vymahat to m y totis taky nabidli. Jinak kamoska tam byla na operaci a platila si ji celou stalo ji to pres 30.tis a stravila v nemocnici 3 dny tak si to sectete a byla to laproskopie. Me rekly ze kdyby me rezaly a sla bych na jipku tam to stoji 20 tis na den. 😝

kivec
27. okt 2010

@etuska - Childminding by som nemohla robit, lebo na to by som potrebovala kurz NVQ, vacsie auto a tiez prisposobenu domacnost. Ale kedze sme v podnajme, tak tu nemozeme nic prerabat. 😝 Ale daj este nejake tipy na pracu. 😉 A drzim ti palce, aby ti tu zmluvu upravili v tvoj prospech. 🙂

Joooj zienky a tak by som isla na navstevu na SK, ze az. Hlavne teraz, ked som este na materskej. Ale neda sa. ☹

Inak ako som sa tak vytesovala z tej novej vecicky - buggypod, tak som sa aj dotesila, musim to vratit, je to pokazene. 😠 Uz som bola taka nazhavena, ako sa mi bude fajne na prachadzky chodit. Teraz budem musiet cakat, kym mi to vymenia.

@midsumergirl , @hajatanufus - Vy ste si teda museli prezit svoje. Drzim vam velmi palce, aby ste uz nikdy nemuseli nic podobne riesit. 😉

wacata37
27. okt 2010

jen tak mezi nama. v cr a asi i na slovensku v tom maji takovej bordel, vubec nic nevi o EU natoz o britanii. ( a to si tu jen tak neplacam jatra, pokazde a kdykoliv jsem cokoliv vyjednavala me porad nekdo odkazoval na nekoho jineho a ze on to neumi a ta ze je odbornik na EU problematiku ale ta o tom nikdy neslysela.....tak asi tak) tudiz jim nemusite vytroubit ze jste pojistene tady jak to asi jisti mate pojistne smlouvy ci co? NHS je zadara jedine cim by na vas mohly prijit je vase NIN a to jim nic nerika. bejt vama tak svojim detem udelam cesky/slovensky papiry a necham je pojistit if cr/sr ....taky zalezi na tom jak casto tam jezdite 😎

etuska
27. okt 2010

@kivec
aha-to som netusila.No skus este "community interpreter" 😉 -to je vraj dobre platene-len ten kurz je vraj dost drahy-ale ak teda neplanujete skory navrat na SVK tak sa to mozno aj celkom oplati 😉 (a dakujem-verim,ze tentokrat to vyjde)

hathor1231
27. okt 2010

@etuska
https://www.ehic.org.uk/Internet/home.do
urcite si to dajte vsetci 😉 ale dieta musi ist cez teba alebo MM lebo nemozes ist pod 18. takze to zacni vyplnovat ako pre seba (ak ju mas) a potom ti napise,ze uz ju mas a ci chces pridat manzela alebo dieta.
mne to prislo do tyzdna 🙂

slniecko77
27. okt 2010

@etuska najrychlepsie ti Europska karticka poistenca pride ak sa zaregistrujes cez ich web stranku, nam prisla cca za 4-5 dni, a co sa tyka poistenia tvojho prveho dietata, kedze zijete v UK nemalo by byt poistene na SVK, fakt hrozia dost vysoke pokuty..ako uz tiez spominala hathor, za dvojite poistenie v EU...byt tebou tak si to zistim..neviem ci su poistovne medzi krajinami EU prepojene..ale vraj sa maju prepajat..momentalne si na to dost davaju pozor
@wacata37 je to nariadenie EU, takze zakon EU je vyssie nad zakonom jednotlivych statov..co sa tyka zdr. poistenia a tiez vyplacania rodicovskeho prispevku, takze v oboch nasich krajinach je to rovnake

etuska
27. okt 2010

@kvietocek7
ja som pracovala este pred daaavnymi rokmi ako au pair(az teraz zistujem ake to bolo teda zdieranie 😝
childminding by som nerobila-aj ked pracujem na zakladnej skole(teda pred materskou som pracovala) a na SVK som ucila na strednej skole

etuska
27. okt 2010

@hathor1231
dik 😉

hajatanufus
27. okt 2010

@slniecko77 dakujem ja viem pisali mi z uradu prace z cr a musela som vyplnit dotaznik ze kde mam bydlisko ja aj manzel a aj aku mam poistovnu aj som musela dolozit kopie karticiek poistenca ale ja mam v cr stale prac pomer a tu som len akoze na dovolenke ibaze u mna je to jedno ci zijem tu v uk alebo na sk lebo v cr som aj tak cudzinec a rodicak mi koli tomu zastavili ale ked som to zdokladovala a aj to ze pracovny pomer stale trva a ze mam narok na matersku z cr tak mi doplatili ten zbytok dokial som dostala matersku takze sa to asi nevztahuje len na to ze kde dotycna osoba zije ale asi tam hra ulohu viacero faktorov a medzi nimi je aj to kde je pracovny pomer a odvody a od januara sa to ma zase menit tak uvidim ako to bude s rodicakom 🙂

etuska
27. okt 2010

@slniecko77
to fakt?lebo nam povedali,ze dieta si moze karticku poistenca nechat 😕 (to bolo pred 2oma rokmi a potom sme to uz nezistovali) 😕
hmm-tak neviem ci mam zajst do poistovne...fakt mi daju pokutu?-lebo svoju aj MM karticku sme vratili-to mame vysporiadane

hajatanufus
27. okt 2010

@kivec dakujem uz som pomaly na to aj zabudla pri detoch na to clovek rychlo zabudne. nechces radsej surodenecky kocik? ja ho mam a je super

slniecko77
27. okt 2010

@hajatanufus ked si im to takto zdokladovala, tak by si nemala mat ziaden problem
..si ako na dovolenke v UK 😉 prosim ta a ako to riesis s ockovaniami deticiek? lebo ja tiez uvazujem, ze od pol roka dietata vsetko prehlasim na SVK a budeme zit na striedacku v oboch krajinach
@etuska ako som uz napisla od 1.5.2010 nastala zmena, tak to bolo pred tymto datumom, aj mna tak informovali na pobocke VSZP, ale uz sa to nanestastie zmenilo 😠
..ale je to na tebe co spravis, ja uz by som to neriskovala

kivec
27. okt 2010

@hajatanufus - Chcela by som surodenecky kocik, ale uz je neskoro, lebo uz kocik mam a nemame miesto na dalsi. Okrem toho Estherku netreba vzdy vozit. Ona rada chodi aj peso alebo na trojkolke, len ked je uz unavena. Preto sa mi hodi ten buggypod, lebo sa da lahko zlozit dole z kocika, ked ho nepotrebujem. Inak je to ozaj dobra vec, len sme mali smolu, ze prave ten nas bol pokazeny. No co, stava sa. Vymenia a bude dobre. 🙂

etuska
27. okt 2010

@slniecko77
dik za info-no ak sa to zmenilo az teraz v maji tak skocim do zdr, poistovne a dcerku odhlasim.my sme totiz rok neboli na SVK tak som to ani nejako neriesila.

hajatanufus
27. okt 2010

@hathor1231 no ja si to nemozem dat iba detom lebo kedze som tu nikdy nepracovala a mam pracovny pomer v cechach tak nemozem mat nhs na manzela iba ak by som nikde nepracovala ale deti mozu by registrovane na manzela
... inak ked som sla prvy krat tu v uk k doktorovi-ked som zistila ze som tehotna - tak zistili ze nemam platene odvody do nhs a poslai mi list v ktorom chceli adresu mojej poistovne a aj karticku takze vedia to zistit a naozaj nesmie byt v ramci eu dvojite poistenie ja som tiez na sk ako cudzinec vo vlastnom state skusim si to este zistit priamo v poistovni ze ako to je ci este existuje E 106 alebo nieco podobne pre dlhsi pobyt

hajatanufus
27. okt 2010

@slniecko77 lucinka bola ockovana 2x na sk vtedy sme mali ten poukaz E 106 na plne osetrenie a treti krat uz bola ockovana tu to uz mala karticku od nhs takze nebol problem len neviem ci ju uz v cr odhlasili v poistovni musim si to zistit ale my sme asi vsade cudzinci ked sa lucy narodila a vybavovala som jej karticku v cechach v poistovni chceli kopec papierov a ani jej nedali karticku len nahradny certifikat na tri mesiace ale kedze som odisla na sk tak mi to nevadilo no a na sk ju nemohli poistit kym nemala slovensky rodny list a potvrdenie o pobyte ale to som potom tiez neriesila lebo nam dali z cr tu E 106 a tak sme teda mali plne osetrenie tiez som musela vsade davat kopiu karticky a oni to posielali poistovni a rachel som dala ockovat tu ale neviem ako sa to teraz pomenilo skusim pozistovat v poistovni len neviem ci budu vediet kedze aj na sk som cudzinec

hajatanufus
27. okt 2010

@kivec aha chapem no ja musim mat lucy v kociku lebo ona ma nechce drzat za ruku a je velmi ziva tak sa bojim aby mi nevybehla pod auto tak kocik to isti aj ked casto protestuje ked ju tam davam hlavne ked ideme domov z ihriska mala by si nas vidiet ona si beha po ihrisku kde chce a ja za nou s kocikom mam velmi narocne deti lebo rachel ked sa nehybe tak place tak neviem ktorej skor vyhoviet ci sahrat s lucy na ihrisku alebo prechadzat sa s rachel 🙂

mrk11
28. okt 2010

@mickey85 to je skvele, drzi palce nech vam nadalej dobre spinka, ja som nespala ani nepamatam, takze viem o com hovorim 🙂

mrk11
28. okt 2010

@elixia mne to povedala midwife, ze pokial nemusime ponukat flasu, tak nech to nerobime, lebo dieta ju po case uprednostni, niekedy aj hned po prvom raze. Drzim palce, nech mas vela mliecka. Podla mna ho mas pre maleho dost, inac by vam kvical od hladu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre