Pôrod v Anglicku. Ako prebieha? Aké máte skúsenosti?

mima3114
17. máj 2007

Ahojte.zakladam tuto temu lebo som v 37 tt,cize o chvilu ma caka porod a zijem v Anglicku,takze by som chcela vediet ako to tu prebieha.Baby,ktore mate skusenosti s porodom v UK,tak sa podelkte o tie skusenosti so mnou.velmi ma zaujima ako to tu prebieha,ci si mozeme vybrat polohu ako chceme rodit a pod.

kivec
31. aug 2010

Ahojte zienky,
Tak ja len chcem povzbudit buduce mamicky, aby sa nicoho nebali, lebo drviva vacsina zien, ma velmi pozitivne skusenosti s rodenim tu v UK. NHS veru nie je bohvieco, ale zase na jeho obranu: Epidural tu davaju ZADARMO, ked si rodicka poziada. Je k dispozicii aj gas and air, a este aj spominany Pethidin. Co vam ponuknu na SK? A to sa tu ani neplati zdravotne poistenie ako na SK. Na SK si musite zaplatit este aj za to, aby mohol byt pritomny manzel pri porode. Tu je ten pristup NEPOROVNATELNE lepsi. Mozete si vybrat polohu pri rodeni, moze byt s vami partner cely cas. Ale hlavne, vsetci su ku vam velmi slusni a mili.
Samozrejme, ze sa stane, ze sa urobi zle rozhodnutie alebo chyba. Ale to sa stava vsade. Takze sa hlavne nestresujte a berte do uvahy hlavne pozitivne skusenosti mamiciek, ktore tu rodili. A este mi napadla jedna vec. Tu, ked sa dietatko narodi, okamzite ho davaju mamicke na hrudnik a az potom robia vsetko ostatne. Od tej chvile je dietatko s vami cely cas. Ak sa rozhodnete kojit, budete mat uzasny support. Okrem toho, ze midwifes velmi pomozu uz v nemocnici, mate k dispozicii 24 hodinovu linku, kam sa da volat, ak mate akekolvek pochybnosti. Nikto neda dietatku UM ak to nie je absolutne nevyhnutne.(Na rozdiel od Sk.) Ja som stastna, ze som mohla rodit tu, ja by som sa skor bala, keby som mala rodit na SK. 😉

mickey85
31. aug 2010

@elixia si ma rozosmiala 😀 este, ze si to upresnila. Ja si tiez neviem predstavit, ze sa macam nikde 10hodin 😅
@newyorkgirl a ako si tie dve deturenceky porodila, pisala si, ze pri Riskovi ti cosi pichli, ale pomohlo to pri porode, bolo to jednoduchsie, ci ani nie?

mickey85
31. aug 2010

@kivec presne s tebou suhlasim, pisem si s babami aj na slovensku a sledujem ako to tam funguje, aby som mala prehlad, a vazne...same stresy, tabletky, nekonecne prehliadky a tie uuuuuplatky, neskutocne. Minule sa tam bavili, ze kolko maju dat do obalky pre doktora a sestricky, ma skoro slahlo a to si este kazda bali so sebou bombonieru a kavu pre personal....

kivec
31. aug 2010

@elixia - Mne pri druhom porode velmi pomohol Gas and air. Myslim si, ze to bolo viac menej placebo, ale pomohlo. Je to neskodne a mozes toho mat, kolko len chces, neobmedzene. Hlavne sa mi velmi dobre predychavali kontrakcie cez ten naustok. 😉 A este mi pomohol aj Paracetamol. 😀 Sama som sa cudovala, ale fakt pomohol. Zato s Epi nemam az taku dobru skusenost, sice som nemala bolesti, ale velmi to skomplikovalo porod a ohrozilo to zdravie babtka. Nastastie vsetko dobre dopadlo, ale uz by som si to nikdy nedala, koli dietatku. Pri druhom som radsej vydrzala bolest, ale aspon to bolo bez komplikacii. A mam na to oooovela lepsie spomienky.

kivec
31. aug 2010

@mickey85 - Ale najsmutnejsie je, ze na Slovensku skoro kazda mamicka chce kojit a support je tam minimalny. Dokonca dietatku daju UM este v nemocnici 😠 a potom sa zeny cuduju, ze maju malo mlieka, ked tomu dietatku ani nedaju sancu, aby tu produkciu rozbehlo. A vela mamiciek takto skonci s kojenim, uplne zbytocne. O uplatkoch ani nehovorim. A o pristupe personalu radsej tiez nie.

elixia
31. aug 2010

@kivec ja uplne suhlasim so vsetkym co si napisala, tiez by som sa velmi nehrnula rodit na SK uz len kvoli tomu pristupu tam....
gas&air mam v plane aj ja, tu epi naozaj uz len keby bolo veeelmi zle..

@mickey85 ved to, ked nedas nic, tak si ta casto ani nevsimnu.... 😒 Vsade moze mat clovek dobre aj zle skusennosti, urcite sa aj na SK najde mily a ochotny personal,ktory sa ti plne venuje aj bez 'vsimneho'. Ale jednoznacne tu ocenujem pristup k ludom, hlavne ze su slusni, nikto na teba nenakrici len preto, ze ma prave blby den...

hathor1231
31. aug 2010

@kivec to co si napisala je ako z rozpravky,aj ja som to vsetko v letakoch citala 😵 a realita bola horor... jasne,je to moja skusnost a ponaucila som sa- za dalsi porod si budem platit! od tehotenstva sa moj zdravotny stav len a len hrosi a tu nikto nezajem! jednoducho ma stve,ze ked davaju volny priebeh vsetkemu,tak aspon ked su komplikacie tak by mohli byt viacej na pomoc... mne moje skusenosti nezobrali chut mat dalsie dieta-to nedokaze nic,len uz viem za co sa oplati priplatit aby si sa fakt toho supportu a komfortu pred/pri/po porode dockala... u nas to bolo doslova o zivot... a advokat len krutil hlavou nad takou starostlivostou a sam mi vyjadril polutovanie nad tym,co sa mi v UK pri porode stalo 😅

G&A som mala aj ja,kedze som bola dve noci pred porodom na poporodnom a nespala som lebo tam vkuse plakali deti,tak som bola fakt vystavena a G&A mi dodal fakt kyslik do celeho tela 😵 a ma dobre ucinky aj na dieta lebo sa aj jemu dostava viacej kyslika... ale dal sa pouzivat len pri prvych kontrach. mne nastavila kapacku strasne narychlo, jedna koncila a za sekundu-dve som mala dalsiu a vrchol na grafe ani nebolo vidiet, ani nebol cas cucat G&A.. ale porodila som do 5,5h od vyvolania 😉

kvietocek7
31. aug 2010

ahojte babenky tehulky 🙂 citam iba od vrchu tejto stranky vidim,ze tocite o porode a na 1000% suhlasim s kivec co opisuje. Ano,aj ked su zalostne pripady ci pribehy ale fakt drviva vacsina a tiez patrim k nim ma velmi dobru skusenost s porodom.Ja som sice nerodila na svk ale po tom co pocujem z pribehov absolutne v nicom ma to ani nelaka ani len myslienka na porod na svk. To ze sa cokolvek pytaju,oboznamuju,medikamenty free,manzel pri porode, dietatko od chvile porodu s matkou bez drhnutia pod vodou a pod je fakt neporovnatelne s tym,ze system doma ale aj v cechach v tychto veciach poriadne zaostava. Hoci by to mohlo byt tiez praktikou uz len z overenych skusenosti napr.tu v UK
Myslim,ze mamicky su istym sposobom okradnute o prve najkrajsie chvile bezprostredne po porode 😔 skoda....
Ja som zvladla obidva porody bez utlnovakov a oblbovakov aj stichy ma obisli comu som nesmierne rada a to zelam aj vam 🙂 dokonca pri prvom babatku sme dostali privat room za ktoru sme neplatili a k tomu aj manzel mohol prenocovat s nami na pristelke a to vsetko fakt zadara -no povedze, mam na co vari nadavat?!
Tak vam drzim palceky nech to zvladnete co najlepsie a skoro sa pridate k nam na druhu stranu brehu,ze sa uz skoro budete tesit z vasich malinkych slniecok,anjelikov teda krasnych babatiek 🙂

Nas zajtra caka cesta na svk, idem s detickami ako naposledy newyorkgirl 😅 tak snad to zvladneme 😔

kivec
31. aug 2010

@hathor1231 - Je mi luto, ze si mala taku strasnu skusenost. A vsetko ti verim, a uznavam, ze to bola zanedbana starostlivost. Urcite urobili chybu a asi si mala smolu aj na personal, ktory mal vtedy sluzbu.
Ja len nechcem, aby si nastavajuce mamicky mysleli, ze toto sa tu deje na dennom poriadku. Na vyvazenie chcem pridat aj pozitivne skusenosti. A tie nemam z letakov, ale z vlastnej skusenosti. 🙂 A tiez mi odtiekla plodova voda a kontrakcie nikde a normalne bez problemov mi dali ATB infuziu - to bolo rano a vecer som uz mala appointment na vyvolavacku. A pocas porodu nastali komplikacie a vdaka perfektne vybavenemu a profesionalnemu teamu, to vsetko dopadlo dobre. 😉

kvietocek7
31. aug 2010

@kivec a kde si rodila? to je fakt asi zlato mat dobru skusenost hoci clovek nikdy nevie 😒

mrk11
1. sep 2010

@hathor1231 no situacia toho domu bola naozaj v havarijnom stave, hlavne posledne mesiace, ale oni hladali nejaky dom na kupu, su tu velmi dlhe roky a nastastie to nemali v izbach, to bolo v mieste, kde bol "komin" a ta stena bola plesniva a vlhka, to sa potom prenieslo az nad cast kuchyne.

My sme sa tiez stahovali, lebo sme mali v dome plesne, ale ako pise elixia, tak aj ja som ich cistila, na cas bol pokoj, ked sa objavili znova, tak znova sa vycistili steny, to bolo vzdy v zime, lebo v tom dome boli zle spravene okna, proste z kazdej strany 10 cm fugy, lebo povodne okno a vyrez boli vacsie, tak to len vypodlozili sadrokartonom, a v prostriedku nechali fugy, tak preto nam tiez plesneli steny a okna. Zatial som sa skoro v kazdom dome stretla s plesnou, hlavne v zrekonstruovanych domoch, pretoze samozrejme kazdy chce za co najlacnejsie peniaze a pouzivaju nekvalitne materialy, najlacnejsie okenne ramy, na ktorych ani nie su vetracie systemy + indicke stavebne firmy, ktore velakrat ani nevedia, co robia, pretoze to nie su odbornici, pouzivaju na pracu velmi chudobnych ludi, ktorych rano "majitel" firmy vyberie z ludi, ktori na ulici cakaju na pracu a budu robit aj najtazsiu za najnizsiu mzdu. My sme mali landlorda Inda, tak vymena pracky trvala rok, vymeny zamku na dverach sme zanedockali, tie plesne riesil tym, ze dal do kazdej izby este ventilacny otvor, vobec nepocuval, co sme mu hovorili. A to sme mali prenajaty dom cez realitku, no tam kym as nieco vyriesilo, tak to sme aj stratili nervy a po case (takom roku) to nechali tak. Teraz to nie je o nic lepsie, prenajali sme si zariadeny byt cez realitku a na zariadenie sme cakali 8 tyzdnov po nastahovani...

mrk11
1. sep 2010

@mona12071 skoda, lebo ma byt pekne. Idem este dokupit nejakew veci na High Street a upiect nejaky kolac, nech mam toho zajtra menej, lebo nam pride navsteva

newyorkgirl
1. sep 2010

baby ja som rodila prve na SK, druhe v UK a to prave preto, ze by som na SK uz rodit nechcela... mala som vyvolavany porod, keby niet manzela, nikto pri mne nebol, od bolesti mi dat nic nechceli, bolo to hrozne, trapila som sa 23 hodin, neviem preco mi ani vodu nepichli, slo by to rychlejsie.... potom este povinne 4 dni v nemocke, kde mi nikto teda ani len nepomohol, nevedela som sa dockat, kedy budeme doma..... druhy porod sa mi rozbehol po sweepe, kedze sme prenasali, preto som si nedala epi, lebo som myslela, ze to bude mat lahsi a rychlejsi priebeh... ale nemalo, tak som mala tiez G&A, ale mne to teda nepomahalo od bolesti, je to iba taky oblbovak, potom sa ma spytali ci chcem injekciu nech si oddychnem medzi kontrakciami, tak to bolo lepsie, ale uz som sa citila total mimo seba... a najhorsie bolo bohuzial nakoniec, ked som maleho pol hodiny nemohla vytlacit, lebo bol velky, ale boli super midwives naozaj mi velmi pomahali vraveli ako dychat a relaxovat, na konci nam zhasli svetlo bola tam len mala lampa, maleho mi dali hned na brusko a po celu dobu bol so mnou v izbe, nikto ho nikam nebral, to sa mi pacilo a pri jeho 3840gramoch ani nastrih, ani natrhnutie a ziadne sitie, to by sa mi na SK nestalo, takze som bola fakt rada na konci...

kivec
1. sep 2010

@kvietocek7 - Rodila som vo Worcestri. Uvedomujem si, ze som mala obrovske stastie, ze vsetko dobre dopadlo.
Inak prajem vam stastnu cestu, nech su deticky dobre a trpezlive. 🙂

@newyorkgirl - moj druhy porod mal veeelmi podobny priebeh ako tvoj. Tiez som si naivne myslela, ze to pojde lahsie. Mala mala 4075 g, co je pri mojich 158cm a 51kg riadny macko. Tiez som nekonecne dlho tlacila. Ale nastastie to malinka zvladla perfektne, bez toho, aby sa vystresovala. Takze je to aj jej zasluha, ze vsetko bolo ok. A ten G&A mi pomahal hlavne na predychavanie kontrakcii. Cez ten naustok sa mi dobre z hlboka dychalo. 🙂 A hanba nehanba, veru ze som si aj ja zakricala, ked kontrakcia bola neznesitelna. A bolo mi jedno, ci si niekto vedla mysli, ze som hysterka. Pomahalo mi to, tak som kricala. 🙂 😝

hathor1231
1. sep 2010

@mrk11 hlavne,ze to v zdravi prezili 😖

a plesne- ja som s nimi nemala problem ani v jednom z nasich domoch. nastastie... kedze sa tu velmi neunuvaju vycackat dom predTYM AKo sa nastahujes,tak mas dobry obraz o stave domu. dom s plesnami alebo nekvalitne urobeny by sme ani nebrali1... vsetky nove domceky su ruobene lacno,pozliepane dokopy plastery ze pocujes ak si dole niekto prdne 😀 ale viem si predstavit prenajat si v londyne pekny max 5r stary dom 😖 to musi byt palka... a tie "stavebne firmy" co spominas pozname 😉 za jeden den ti "vymenia" vsetky okna na dome 😝 ale ta kvalita... nam tiez tak na nasom prvom dome menili,ale potom sme sa asi po 2m stahovali,takze neviem ako to tam dopadlo s kvalitou...
nasa agentura je fakt perfekt 😵 su to indovia,ale fakt super! ked sa cosi deje,tak pomozu! ked mara zmenil pracu a teda sa mu posunul pay day,tak nam posunuli o 5dni najom aby sme nemuseli zbytocne stresovat a meskat 😵 my mame vsetok nabytok svoj,prenajimame si dom ci uz je zariadeny alebo nie. potom zariadenie nachystame aby si presunuli do ineho domu a sme spokojni aj my aj agentura- moze dat do ineho domu a zvysit si najom 😉 takze si navzajom pomahame 😀

rodit na sr som sice chcela,ale nebolo to realne-ved nikdy nevies kedy porodis,ocika som chcela pri nas a nie ze mu donesiem mesacne mimi 🙄 a let s malym dietatom sa mi tiez nepacil...
pri druhom stavim na nemocnicu,viacej si ju ocheckujem 😉
ideme sa hrat do baby group 😉
mala so mnou pisala,tak to tak aj dopadlo 😉 teraz ma bucha natretym chlebom po pleci 😀
pekny den prajeme 😉

mrk11
1. sep 2010

@newyorkgirl mozno to bol diamorfin, ja som ho mala tiez

mickey85
1. sep 2010

ahojky baby, tak vy ste este dlho pismenkovali. 100 ludi to 100 nazorov, ako som spominala...dobru aj zlu skusenost mozes mat kdekolvek, asi ide len o stastie 🙂 Ak ti je raz sudene, ze budes mat tazky porod, tak ti nepomoze, ci rodis v UK na SR, ci v Svajciarsku, no nie?
@kvietocek7 prajem bezproblemovy let na SR 🙂
@kivec, tak mala bola teda riadny macko 🙂 ja si tiez myslim, ze budem mat poriadneho chlapoka 😀, ale snad to zvladneme 😉
@mrk11 aky kolacik ides piect? ja rozmyslam, ze idem spravit pernikovi, volala som s mamkou na SR, tak vravela, ze ho aj ona dnes piekla 😀

mrk11
1. sep 2010

@mickey85 idem spravit jablkovy zavin, robila som ho cez vikend, dokonca 2 obrovske a manzelovi tak chutil, ze sa po nom zaprasilo, tak idem kupit jablka a spravim, len ho musim odlozit, nech ho do zajtra nenajde. Potom uz kludne moze 🙂

wild.horses
1. sep 2010

ahojte,
ja len velmi strucne, kedze pisem z prace.
Pred niekokymi tyzdnami/mesiacmi tu bola debata o rodicovskom. Ci mame narok alebo nie, kedze zijeme v UK a zmenila sa EU legislativa... Moju prvu ziadost mi zamietli a vyslovene mi pani tvrdila, ze aj ked sa odvolam nemam narok na uznanie prispevku, lebo to sa robi len ked nieco ona pochybi-nejake udaje a to vraj neurobila. Odvolala som sa, prestudovala som si celu tu vyhlasku aj ten najnovsi dodatok, vsetko som dala dokopy a viete co? Prispevok mi bol schvaleny. Takze..nevzdavajte sa.

mrk11
1. sep 2010

@wild.horses skvela sprava, idem sa na to vrhnut tiez

wild.horses
1. sep 2010

@mrk11 zelam vela trpezlivosti! 😉

z_vesela
1. sep 2010

Ahojte
Vidim že tu riesite porody... Ja len toľko ... Mala som aj pethidine aj epi a to som sa elexia zaprisahavala ze pethidine v ziadnom pripade... Epi mi pichnut nemohli lebo som nebola otoverna a gas and air nemal na mna ziaden ucinok...
A kedze som mala kontrakcie kazde dve minuty a som myslela ze zosaliem tak mi vsetko bolo jedno.... Kazdu ma prah boleste iny tak by som nikdy nehovorila ze nikdy....zostan flexible. ... A nerob si ziadne iluzie- ked to vyjde bez nicoho super ale az nie... Ber co davaju... Ked mi pichli epi myslela som ze toho anesteziologa asi vybozkavam... Potom to bolo super- a ja som po epi v ten den aj chodila, dokonca som aj kontrakcie trosku citila ( tvrdlo mi brucho)...Len pit coca colu potom aby ta hlava nebolela ( zevraj kofein pomaha)
maleho nakoniec museli vytiahnut cez ventouse lebo musel ist vonku rychlo( baby bolo distressed a srdiecko mu strasne bilo)... Takze bol po tom spavy.... Neviem ci ako dosledok pethidinu alebo ventouse... Ale jedno viem ze bez tych oblbovakov by som to asi nebola zvladla, takze nic nelutujem... Staci sa mi spomenut na tu bolest ktoru som nemohla predychat... No a to som si myslela ze ako tam budem vyuzivat dychanie z yogy... All went out the window...

cutce
1. sep 2010

@wild.horses to vazne, to by bylo skvely 😲 😀 😀

mrk11
1. sep 2010

@wild.horses dakujem

mickey85
1. sep 2010

@z_vesela waw, tak ty si vyskusala vsetko, hlavne, ze to dobre dopadlo.
Ja som akurat prisla od midwife, pichla mi AntiD, skontrolovala baby....a nebola si ista, ci je hlavou dolu, tak na buduci tyzden idem na scan. Som rada, aspon to dokladne skontroluju, ci je isto dolu....lebo ani mne sa nezda, ze by bol, stale sa moce 😀
@wild.horses aky rodicovsky prispevok myslis, z UK ci zo SR? prepac nevyznam sa, napis viacej podrobnosti, please

cutce
1. sep 2010

@wild.horses muzes mi prosim te napsat, jak jsi to dokazala? To je snad zazrak 😅

dadulka2000
1. sep 2010

@wild.horses ja som vcera bola na socialke ohladom toho rodicovskeho prispevku,.... a pani mi povedala ze to nema ani vyznam podavat (a to som uz mala ziadost vypisanu), lebo ked zijem mimo SR a poberam detske pridavky v UK tak mi to nedaju. podla 1.5. ze je nova legislativa vramci EU.
a ani dieta nesmie mat dvoch lekarov - teda byt registrovane v UK u GP a na SR u detskej,.... vraj teraz idu byt poprepajany pocitacmi vramci EU a budu zistovat kto to porusuje a budu sankcie na to. to som teda zvedava na to 🙂
co si im tam ty potom povedala ked ti to priznali ?? 😉

cutce
1. sep 2010

@dadulka2000 stastnou cestu domu 😉 . to mi ani nehovor, ze ti to neuznali, jak to muzou nekomu uznat a nekomu ne 😅

newyorkgirl
2. sep 2010

baby no akurat idem po radu pozeram ze dadulka to tu spomina... chcem poziadat o rodicovsky, uvidim co mi povedia, ked som s detmi teraz na SK aj by som planovala ostat, ale neviem preco by teda nemohol manzel dostavat pridavky v UK... pokial viem iba benefity zavisia od toho, ci tam clovek zije nie? pridavky moze aj ked su deti na SK podla mna... taktiez neviem co s tymi lekarmi necham ich asi iba u lekarov na SK, kde sa zrusia v UK tie poistky potom... kde treba odovzdat tie karticky ci co...

newyorkgirl
2. sep 2010

@wild.horses na akom urade si bola v ktorom meste? tuna v TN su taky svihnuty ze az, takze neviem ci to vybavim...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre