Pôrod v Anglicku. Ako prebieha? Aké máte skúsenosti?

mima3114
17. máj 2007

Ahojte.zakladam tuto temu lebo som v 37 tt,cize o chvilu ma caka porod a zijem v Anglicku,takze by som chcela vediet ako to tu prebieha.Baby,ktore mate skusenosti s porodom v UK,tak sa podelkte o tie skusenosti so mnou.velmi ma zaujima ako to tu prebieha,ci si mozeme vybrat polohu ako chceme rodit a pod.

zmrzka1
10. mar 2009

waw,ale ste popisali ,diddi aj som sa zasmiala 😀 😀 😀 i ked som ani ja nerodila ,ale necitim sa byt terminator a nehram nic zo seba ,myslim si ,ze ta bolest bude hrozna a preto by som isto rodit doma nechcela ani davat prednost neakym prirodnym proceduram,radsej epi a uzit si porod ako zo zatatymi zubami trpet a pocuvat neaku hudbu to by som asi ten ,,tranzistor,, rozbila 😀
nic proti tebe ETNICKA--prave naopak dakujem velmi za rady a myslim si ,ze je to tvoj nazor a dufam ,ze ti to aj bude vyhovovat a nakoniec to budes radit aj inym sak uvidime uz to mas za par dni drzim palce a daj vediet ako to vsetko dopadlo 🙂 🙂 🙂
dididi--mne je tiez luto toho babatinka a musi to byt strasne pre tu maminu ☹ ☹ ☹
neviem kto to tu pisal o starostlivosti tu a na slovensku--moj nazor na slovensku som potratila a to ma pozerali od prveho dna!!!nikoho ,,nesralo,, preco som potratila -spravili mi par akoze vysetreni a neviem dodnes preco -bola som s nervami v r..i a nikto sa ani nespytal ci nechcem aspom sedenia s psichologom nic,takze k tomuto starostlivost na slovensku hmmhmm-no coment...
aj ked som bola v memocnici (ked mi to brali) sa na mna kazdy pozeral ako by som sla dobrovolne na potrat!!!mala som pocit nepohodlia a chcela som zacat kricat ja nejdem na potrat ja som potratila!!!!
tak asi tak ....

eviska83
10. mar 2009

Etnicka- ja si myslim ze porod je prirodzena vec a som rada ze si stale optimistka.Drz sa toho.Na druhej strane je fakt ze si to este nezazila a nemozes velmi porovnavat,ved kazdu porod je iny a aj kazda zena vnima bolest inak.Ja som pri porode nemala ziadne lieky na bolest len som si par krat cucla gasu,aj ked oni tu tvrdia ze gas je skor pre partnera 😀 😀 😀 a to sa moj maly narodil tvarickou hore,coz je vraj bolestivejsie a maloktora zena to zvladne sama.Casto sa pri tom pouziva zvon alebo dokonca cisarak,a my sme to zvladli za 3 hod.
Tentoraz som vazne uvazovala nad epiduralom kedze budem rodit 2.Ale uz som od toho upustila,vraj prve babo spravi cestu druhemu a nieje to az take strasne,ved uvidime.
Este k tej anglictine,ja som nemala problem s anglinou a vela som sa pytala,midwifes sa my velmi venovali kedze som kojila(coz tu bolo pred par rokmi rarita)a boli velmi ochotne.Ale ja osobne by som sa bala rodit bez angliny.bola tam jedna polka ktorej babetko bolo v inkubatore a nic chudinka nerozumela.takze aspon lamanou polstinou som sa jej nieco snazila vysvetlit. Fuuha ale som sa rozpisala.

magisa
10. mar 2009

hojte maminy a tehulky 😉

nevim jak vy, ale ja jsem si tuto temu precetla od zacatku od 1 strany a hned na zacatku je tehule pod prezdivkou mackomucko a ta odsuzuje porod na slovensku a vychvaluje UK..jak se moc tesi, jak je to tu vsechno jine, lepsi ...no a na strane 2 uz ma po porodu a dovolila jsem si okopirovat jeji prispevek....

Takze ja zastavam nazor, ze vsude je to o doktorech, kteri maji sluzbu, stesti a individualite nas tehulek...Osobne jako prvorodicka nemuzu nadavat na nemocnice ani v CR ani v UK...

mackomucko • 127tt • 22. červenec 2007 v 18:32
ahojte krasavicky.

som mackomocko opat tu. maly spi. vola sa David. A pisala som tu veci, o porode, pred porodom. A mozem vam povedat, som totalne nasrata.
mozete sa vsetky potesit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
mala som otrasny porod. otrasny, otrasny otrasny, otrasny, otrasny, otrasny.
porod trval od 5 30 rano do 6:09 kedy mi urobili cisarsky rez.
mozete sa vytesovat.
rano 9 jula zacali kazdych desat minut brutalne kontrakcie, potom okolo tretej naobed boli uz kazdych pat minut, prisli sme do nemocnice, queen elizabeth second hospital, tak ma skontrolovali, len dva cm, potom som isla do vody, tam som bola od stvrtej poobede do deviatej vecer. potom zacala unikat hlienova zatka, stale brutalne kontrakcie kazde dve minuty, a trvali asi minutu, brutalita, manzel bol stale pri mne. a potom ma teda skontrolovali a povedali, ze som otvorena na devat cm, ale sa pomylili, tlacila som na porodnej sale hodinu, a potom ma skontrolovala midwajf znovu a zislila, ze sa tam pomylili, a ze to bolo len na pat a potom teda povedali, ze nic, ze budeme cakat. chcela som ist do bazena, takze som musela cakat, do jedenastej v noci na bazen, ktory som strasne chcela. a potom som tam isla a tam som dychala ten plyn na ukludnenie pri kontrakciach, lenze stale nic, chceli mi dat injekciu, na spanok, ale ja som nechcela, ale potom okolo jednej som to uz nezvladla a hovorim, ze nech mi daju, tak som pomedzi kontrakciami spala ako tak.
potom ma skontrolovali, tak som sa trosku opat otvorila. ale zase nic, okolo stvrtej v noci, stale sa nic nedialo, tak mi praskli plodovu vodu, HULOV, NE KOVOVOU ALE PLASTOVOU, ABY BOLI VSETKY ZENY STASTNE, ktore sa vytesovali zo mna.
a potom som sa otvorila na desat cm a zacali sme tlacit ako svina. ale nic sa nedialo, midwajf hovorili, ze sa do piatej v rana narodi, ale hovno, nenarodil sa, nevedel sa otocit spravne hlavickou a tak zavolali lekara, ze sa a mam depku, svine, hnusne, rozparali ma nakoniec, babatko sa nevedelo otocit a museli mi urobit cisarsky rez. este pred tym mi dali epiduralku a tahali ho zvonom a nic sa nestalo, nevedel vyliezt von, potom ma teda uspali celu a urobili o 6:09 cisarsky rez a je zazrak ze sme to prezili, babatku bilo cely cas v poriadku srdce a aj mne a prezili sme to. a ani neviem ako.
a mozete sa tesit z mojho porodu, vsetko som vyskusala az na ubohy nastrih a klistir a este ma oholili pred cisarskym. takze sa poteste z mojho porodu.

poteste sa poteste teste sa a smejte sa mi kolko chcete

zmrzka1
10. mar 2009

tak z tohoto mam husaciu kozu...preco pise ,ze teste sa z mojho strasneho porodu... preco by sa mal niekto tesit? moze mi niekto povedat preco? ja ju lutujem chudiatko takto ako so svinou s nou robit tolko hodin ved to je hadam aj proti prirode takyto strasny porod...boze ochranuj vsetky zeny a ked uz musime trpet porodom nech to ide aspom same a prirodzene ako taketo nechutne zakroky ,ved si vytrpime dost aj za tych 9 mesiacov,vracanie,unava,tarchavost,opuchy a ja neviem co vsetko a potom tie kontrakcie ,preco este takto trpet tolko hodin...naozaj citim lutost pre toto dievca je mi ta luto -uprimne... 😢

kvietocek7
10. mar 2009

ahojte chcem sa Vas spytat ci mate niektora skusenost tu v UK s morfologickym ultrazvukom?napr niekde v Londone

wild.horses
10. mar 2009

ahojte,
no vyborne, po tom, co som si tu precitala mam opat depku...

Ja tiez chcem rodit na midwifery led unit, pretoze v nemocnici sme boli na krvi v 20.tyzdni, kedze moja midwife mi nevedela odobrat krv a zaobchadzali tam s ludmi ako s hovadzim dobytkom. Este nikdy som nezazila taky bolestivy odber krvi, rypala sa tam na vsetky strany a ked jej to neslo, vpichla opat do teho isteho miesta... a to na dvoch rukach. Ja odoberam krv zvieratam setrnejsie, to vam mozem zarucit... Okrem toho nas tam predstym nechali hodinu cakat aj ked sme mali apppointment... Nepocula som velmi pekne story o tej nemocnici od ostatnych, tak preto je moje rozhodnutie take ake je...

Je pravda, ze ked pride bolest a kontrakcie, darmo sa snazit tlacit pomaly a tancovat pri tom, no prave ten pocit a prijemna predstava porodu psychicky moze pomoct (no iste nie mne). Chcela by som mat tolko sebavedomia a byt si ista, ze to bude fajn. Bohuzial, viem o moznych komplikaciach a zrejme je to tak, cim viac vies, tym horsie a cim menej vies, tym lepsie... Ja jednoznacne neodsudzujem nikoho.
K tej epiduralke... 1 zo 100 nezaberie...
K latkovym plienkam: my ich chceme pouzivat, mam nakupene tots bots, ella's, obycajne latkove aj frote a prefoldy, zatial len par z kazdeho a potom uvidime, co nam bude vyhovovat najviac. Mate s tym niekto skusenosti?
S anglinou: rozhodilo by ma, keby som nerozumela co je s dietatom alebo so mnou, preto absolutne suhlasim ked sa mnohi rozhodnu rodit radsej doma. Ale to je tiez kazdeho osobna vec.

eviska83
10. mar 2009

magisa- nedavaj tu taketo clanky ,niektore mame tesne pred porodom 😀 😀 😀 ,nie,nie,tak som to nemyslela,ved jeto diskusia.Ja som tiez na svk nerodila ,ale chodila som na zdravku(detska sestra) a par porodov som videla. Jedine co sa mi na svk nepacilo boli por.saly (5-6 rodiciek naraz) ono to bolo uz davno takze sa to asi uz zmenilo,neviem.Vyhodu v UK vidim aj v tom ze po porode mate deti pri sebe.Poznam par mamiciek po cisarskom ktorym sa po porode nepodarilo kojit pretoze neprikladali dieta dostatocne casto,za co davali chybu sestrickam(nenosili im ich pravidelne ,alebo ich dokonca dokrmovali) a na druhej strane poznam 2 mamicky po cisarskom v uk ktore v pohodicke kojili,jedna ma dokonca dvojky.

magisa
10. mar 2009

jen jsem chtela par maminkam pripomenout, ze co 100 lidi to 100 jinych chuti a nazoru 😉 , nikdy se nezavdecime vsem.

majka,munu jak vam jde kojeni devcatka?? a co ty vase zlaticka, poslouchaji???

majka88
10. mar 2009

ahoj magisa.....no to nase zlaticko je uplne super...dneska tak spokojne buvka...po porode sa trhala zo sna, bolo neprijemne sa na nu pozerat...zevraj to vsetko mohlo byt aj tym co sme prekonali pred porodom...tych 65 osudovych hodin....ale dnes tak nadherne buvka tak spokojne. 😵 😵 .. 🙂 mame z nej radost...dedko s babkou si ju este uzivaju...mali ist dnes prec ale prehovorili sme ich este do piatku takze este bude do piatku velmi velmi rozmaznavana...ako prva vnucka....uz sa aj chystam dat do albumu fotky....len musim mat na to viac casiku...dufam ze sa mi to cez vikend podari ked si ju tatino nachvilu vezme....aby ste mohli kuk...a ty ako? babatko poslucha v brušku??? už sa nemožete dockat ze???? 😵 😵

wild.horses
10. mar 2009

kvietocek...
neviem presne cim myslis morfologicky scan. Pocas tehotenstva by si mala mat dva. Na tom druhom maleho pomerali, skontrolovali mu srdiecko, podnebie, pery, mozog, kolienka, klby, poratali prstiky...
Kvoli down syndromu som uvazovala ist na nuchal translucency scan na nuffield clinic, ale kedze nam to pomerali na tom druhom scane, napokon som nesla.
Tu je link na nuffield clinic: http://www.nuffieldhealth.com/Individuals/Servi...
Je to vsak privatna klinika, plati sa za to.
pa.

magisa
10. mar 2009

majka - to je dobre ze mate u sebe rodinku at si vnoucatka poradne uziji 🙂
Nas koblizek je v brisku mooc hodnoucky, uz mne ani moc nekope, spis jen tak tlaci az se mi delaji boule na brisku 😀 Teprve v posledni dobe jsem zpozorovala takove zvlastni pohyby v brisku, takove pravidelne jakoby slaboucke kopani, tak jsem se na to ptala na antenatal classes co to je a midwife na to, ze maly ma jen skitavku 😀 To jsem fakt netusila, ze mimi v brisku muze skitat...a je to pry z toho, ze polyka plodovou vodu..zlaticko moje ziznive 😵

bejkam
10. mar 2009

Baby,ja som sa tak dobre zabavila,ked som toto tu citala.Aj ja sa niekedy pozastavujem nad nazormi druhych,ale nekomentujem,hovorim si ,ze kazdy sme ini,mne osobne by tiez nepomohli brusne tance a relax hudba,poznam sa.Skor takych ludi obdivujem a istym sposobom nechapem.Ja som si uzila porod na Slovensku a tesim sa,ze budem moct porovnavat s druhym na vlastnej kozi a nie len s pocutia.Aj ked musim uznat,ze sa tesim,ze klystir nebudem mat,na Slovensku som tiez nemala,nebol cas 😀 ale aj tak ma vecer pred tym pekne vyprazdnilo,tak to nebolo treba,tak uvidime ci sa to zopakuje.Moj maly bol tiez tvarickou nahor,mal vraj z toho aj zapal.ocka a chodili sme na preplachy kanalikou,nastrihli ma ,ale aj ma potrhalo,tak s kazdeho trosku.Ale to mi uz nepripadalo take hrozne oproti porodu.Len mam teraz niekedy pocit,ze tie jazvy pekne citim,ked dlho chodim,ci stojim,ale to asi preto,ze babo rastie a tlaci ma tam.A o tomto su pekne diskusie,kazdy ma svoj nazor a skusenosti,tak si mozme vsetci prist na svoje 😉

lubkovalucka
10. mar 2009

Ahojte,
myslim ze som tu nova,ale dufam,ze to nevadi 🙂
well,aby som zacala....takze,som cca v 8tt plus par dni...pred tyzdnom som bola u svojho GP,ze co dalej a tak... zobrali si moje udaje,a to myslim len ako adresa a telefonne cislo,ze midwife mi zavola...este predtymto vsetkym sa ma doktorka opytala ze kde by som chcela rodit...tak som si vybrala nemocnicu v Guilforde,The Royal Surrey Hospital,ci tak nejak sa vola...no a ze midwife mi zavola...presiel tyzden a midwife mi stale nevolala ,az dnes...tak si so mnou dohodla na stretnuti na az 25.3...boze,ved to uz budem v skoro v 12 tyzdni.....ja neviem co ma od nich cakat, ako to tu vsetko citam,tak asi nic preborneho... 😠

kvietocek7
10. mar 2009

wildhorse vdaka za info lebo ani neviem ako to tu volaju pretoze ten morfologicky scan je zamerany na defekty a poruchy ak ich baby ma. Na ten druhy scan este len pojdeme takze urcite dohliadnem na to aby pozreli dietatko co najpozornejsie.Na tom prvom ta aaach ani neviem ako ju pomenovat to doslova odflakla ani nie do 5min.No a potom mi poslali list v ktorom mi oznamili ze mam low risk na downov syndrom.No ale ako hlavny dovod uviedli ze to zistili z AFP.Tak teraz si zistujem co je mozne (morfologicky uvz) este okrem amino ktoru podstupit nechcem.

zmrzka1
10. mar 2009

lubovalucka--neboj sa ked sa ti nebude pacit mozes midwife zmenit a daju ti druhu ja som tiez zmenila a mam uz tretiu...neboj sa ked si vypytas daju ti aj vitaminy zadara,tekutinu proti paleniu zahy a ine veci a su tu pre teba ak nieco potrebujes tak sa snazia pomoct nie je to az take zle,naozaj neboj v pohode 🙂 zvladnes nie si prva slovenka tu ani posledna... 😉

lubkovalucka
10. mar 2009

Ahoj zmrzka,
diky moc za odpoved....no hadam to bude ok,ved sa urcite ozvem este...zatial nemam ziadne problemi,well,musim zaklopat na drevo 🙂 ani zle mi nebyva,ani nic,len sa mi trochu menia chute....ale nic ine okrem toho,tak dufam,ze to bude prebiehat vsetko ok...este sa urcite ozvem,good night 🙂

magisa
11. mar 2009

good morning girls 😀

doufam, ze jste meli tak hezkou noc jako ja, jen jedno nocni wc probuzeni, jsem cila jako rybicka 😵

lubkovalucka - vitam te na u nas na diskuzi... 🙂
presne si pamatuji, kdyz jsem zjistila, ze jsem tehotna..zasla jsem si se svym pritelem k GP a ocekavala odber krve, nebo nejakou prohlidku 🙄 a ona misto toho se mi podivala do oci a rekla ...jo jste tehotna... 😅 midwife se vam ozve a behem minuty jsme byli ven z ordinace 😠
Poprve jsem midwife videla, kdyz jsem byla v 11 tydnu, a to mne hned objednala na scan ve 12 tt..

saza007
11. mar 2009

lubkolucka,

u nas to bolo podobne, ked som prisla k GP zaciatkom januara tak ta len so mnou vypisala nejake papiere a povedala, ze midwife sa mi ozve. Asi o 2 tyzdne nato mi prisiel list od midwife, ze koncom februara ma odjednala do nemocnice na ultrasound a den po tom k nej na prvu konzultaciu.

saza007
11. mar 2009

jaj odoslala som to skor, nez som dokoncila ...

Tiez sa mi to zdalo trochu divne, ze mam cakat skoro 6 tyzdnov, ale maminky a tehulky z UK ma ubezpecili, ze tu je to uplne bezne. Len to cakanie na ultrazvuk ma ubijalo, straaasne som chcela vidiet nasu malu bodku

domi123
11. mar 2009

ahoj vsetci.potrebovala by som poradit,dnes som bola v NHS koli GP a neviem co mam cakat od anglickej nemocnice.som zhruba v 8 tyzdni.a potrebovala by som poradit kedy mam povedat v praci ze som tehotna a ake pridavky si mam vybavit.dakujem a este rada sa zoznamim z maminamy ktore uz maju alebo budu mat baby.dakujem a pekny den

magisa
11. mar 2009

domi123- vitam dalsi tehu do nasi diskuze..se nam to tu rozrusta 😀 😀 😀
Zalezi v jake praci delas, jak hodne fyzicky narocne...Ja jsem delala ve warehouse, pickovala jsem zbozi v chilu, takze prace tezka a hlavne v porad v zime...Takze jsem delala do 13 tydne a pak rekla managerovy, ze jsem pregnant a oni me premistili do officu, kde jsem pomahala delat vyplaty 🙂 Ve 20 tydnu mi midwife vystavila potvrzeni o tom, ze jsem tehotna. Do 34 tydne jsem delala a od 1.3. jsem nastoupila na materskou 😝

wild.horses
11. mar 2009

kvietocek...
...prave ten scan je dobry na down a ine geneticke ochorenia. ponukaju ho bud sam alebo v kombi s krvnym testom a z toho robia vysledky. Ak si vsak low risk, mozno i bude stacit druhy, dokladny scan. Ten nuchal translucency scan robia len v maloktorych nemocniciach, mne ho nerobili. No moja kolegyna bola v susednej nemocnici a mala stastie na doktorku, ktora si prave robila portfolio na tento typ scanu, tak jej to spravila zadarmo 🙂
Mate niekto skusenosti kedy sa hlavicka dava uz do panvy? Dnes rano bola u nas doma midwife, lebo mala cestu okolo a povedala, ze brusko je spadnute a hlavicka v panve na 4/5. O tri hodiny na to som mala appointment v nemocnici a tam povedali, ze mimi len ide do panvy 😲
Neviem, co si mam o tom celkom mysliet 😕
Ja citim hlavicku v panve pri chodzi... obcas je maly zadockom v strede a nie nalavo, ale vacsinu je nalavo a chrbatik sa da pekne nahmatat... Myslite, ze je to OK?
Buduci tyzden idem opat na prehliadkua a ak budu nejake obavy, idem na scan.

K tej stikutke- ten nas ju ma kazdy den, chudiatko. Chcela som sa na to spytat midwife dnes, ale tak ma nastrasili, ze som zabudla. Spytam sa v nedelu, idem tam na pripravu na porod.

K tym benefitom a vsetkym veciam ohladom prace- midwife da na prvej navsteve kopec materialov a vsetko sa da najst tam.

lubkovalucka
11. mar 2009

Ahojte mile konikarky 😎 ,
dakujem za privitanie 🙂 a rady tiez...nieze by som sa o tejto teme nemala s kym rozpravat,ale momentalne nemam,pretoze sme to este okrem jedneho cloveka,a mojho manzela nikomu neoznamili,chceme az po cca 12tt,mozno som staromodna ale bude to uz istejsie...ale da to zabrat,aby sa clovek neprekecol,ako napriklad v praci,v rodine,kamaratom 😎,teda ak ma tu uz niekdo neodhalil 😎 ...lebo vsetci vedia ze by sme bejby chceli,a ludia sa pytaju,ale ved to urcite poznate 😉
dufam ze to bude prebiehat tak ako doteraz,teda zasa musim zaklopat na drevo,tuk tuk,tuk...bez nejakych problemov,tazkosti a rannych nevolnosti...no ale clovek nikdy nevie...tak uvidime co povie moja midwife,tede aj krvny obraz...a vsetky veci s tym suvisiac.....anyway prajem Vam babenky len to najlepsie a drzte sa 🙂

zmrzka1
11. mar 2009

lubkovalucka
a ty kde byvas'?

lubkovalucka
11. mar 2009

Ahoj zmrzka,
my zijeme v meste Aldershot,to je Hampshire....to je tak od Londyna 30 az 40 minut na mierny juhozapad....sme tu uz pat rokv...boze,to ale leti 🙂 a Ty?

zmrzka1
12. mar 2009

ja v tonbridge to je juhozapadny kent od londyna asi ako ty(vlakom)...ja som tu skoro dva roky a tiez tu nemam znamych ani nikoho,nakolko vsetci co som poznala sa vratili na slovensko alebo sli koli kurzu robit do inej krajiny ☹

magisa
12. mar 2009

eviska- jeste jsi 3 v 1??? 🙂

a kde se porad toula munu??? jak se citis mamino???a jak se ma k svetu Matko ??

hanana
12. mar 2009

Ahojte holky,
po delsi dobe se hlasim,
gratuluji holkam k novym priruskum, mate krasna miminka 🙂

Jinak jenom pridam moje story porodu tady v uk, samozdrejme to nemam s cim srovnat, ale ja jsem byla naprosto spokojena, chodila jsem do toho pripravneho kurzu (seznamila jsem se tam s dosti lidma chodili jsme potom spolu na lunch atd.) kdyz na me prisly kontrakce tak jsem to stopovala, a cekala az budou opravdu intenzivni , potom mi doma praskla voda a kontrakce zacaly pravidelne tak jsme jeli do nemocnice, kde zjistili ze jsem na 9cm, a za hodinku se malej narodil, mela jsem gas, a asi dva stehy ale vse v poho. Odchazeli jsme domu druhy den.

Takze se niceho nebojte, doufam ze i ten druhy porod bude ok 😀

zmrzka1
12. mar 2009

hanana -- tak takyto porod by sme asi chceli vsetky ako si to tu opisala..
chcela by som sa ta opytat ci ti gas stacil ,nemala si silne bolesti?
niekomu vraj pach gasu nevyhovuje aky to ma pach?

hanana
12. mar 2009

ja si teda nepamatuji ze by to nejak smrdelo, jen se to nesmi prehanet, protoze kdyz toho mas moc tak se ti zacne tocit hlava a nekomu muze byt na zvraceni ale ja jsem rodila pred 3 rokama tak uz si to moc nepamatuju

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre