Pôrod v Anglicku. Ako prebieha? Aké máte skúsenosti?

mima3114
17. máj 2007

Ahojte.zakladam tuto temu lebo som v 37 tt,cize o chvilu ma caka porod a zijem v Anglicku,takze by som chcela vediet ako to tu prebieha.Baby,ktore mate skusenosti s porodom v UK,tak sa podelkte o tie skusenosti so mnou.velmi ma zaujima ako to tu prebieha,ci si mozeme vybrat polohu ako chceme rodit a pod.

simicak
6. jan 2011

@mokka21 tak to by jsi mela dostat od zamestnavatele tady materskou,ne? I kdyz my to ted o vikendu probirali a kamoska rikala,ze musis pracovat tusim ze pull roku pred nastupem na materskou a oddelat v tom pul roce urcity pocet hodin,jinak nemas narok. A taky druha kamoska rikala,ze sla zadat o neco na urad a tam ji rekli,ze jeji manzel pracuje a nic ji nedali,tady v UK,ale zas te druhe dali,tak buh vi jak to je 😉

mrk11
6. jan 2011

@simicak a @mokka21 skuste sa spytat na job centre, lebo ak ste nepracovali, mozno splnte narok na Maternity Allowance, to je v podstate materska, ale neplati ju zamestnavatel, pripadne je to dobre rozpisane na stranke HMRC, tak si to tam pozrite

martina_uk
6. jan 2011

ajojte, ako vas tak citam tak som normalne rada ze nasa spinka v postielke, nazaciatku sme mali travel cot ale ked sme ju tam dali bola moc nizko a plakala tam a tak sme kupili postielku (v posteli s nami spala iba 3 noci a to ja a priatel sme mali minimum a ona najmensia celu postel :D) dala som si dole jednu stranu a prisunula k nasej posteli, foto pripajam ;) a spinka stale tam, ja mam senzor na dychanie a hlavne teraz ked je chorunka a ma plny nos tak ju inde ani lahnut nedavam keby nieco tak senzor zacne hucat.. a v noci spi krasne, zaspi okolo 22 vstane o 2, potom o 5, 7 a o 9 vstava a uz je hore do 12 do obeda ale celu noc spinka krasne len prebalim, nakojim, odgrgne a davam ju spat do postielky a sama zaspi ked je tma, maximalne jej dam cumlik a do 5 min spinka, ja sa velmi dobre vyspim. Neviem ci to je tym ze je taka malinka alebo to tak bude stale ale v noci mame klud (klopem na drevo)

simicak
6. jan 2011

@mrk11 ja nesplnuju na nic,jelikoz tu nemam nic odpracovane a navic mala uz ma 1,5roku. Ale zatim si neztezuju,docela vyzijem z mm platu,teda pokud mu ho v patek nesnizi 😖 Ted delam anglinu kurz a zacnu child care diploma a pak ficim do prace co nejdriv,jinak uz zcvoknu.

martja007
6. jan 2011

Ahoj, nakoukla jsem k vam, ze se bavite o materske. Ja to taky akorat resim:
Jsem zamestnana u firmy 9.rokem bez preruseni na part time 20 hod tydne/4 hod denne. Jak jsem otehotnela, byvalo mi hooodne blbe, i ve spitalu jsem lezela 2x a tak mi v praci umoznili misto abych tam nemusela se strachat kazdy den ( mam to dost daleko) kvuli ctyrem hodinam, tak ze muzu delat dva plne dny po osmi hodinach, s tim, ze ty zbyvajici 4 hodiny budou absent a kdykoliv se budu citit lepe, mohu udelat 20hod/tydne, a ze contract mi zustane na mych 20 hod.
Me to hodne vyhovuje takhle, vetsinou udelam tech 15-16 hod tydne...podle toho jak se citim. Jenze vcera mi kolegyne rekla, ze ochuzuji sama sebe o Maternity money, ze mi to vypocitaji prave z tech poslednich tydnu a mi chybi hodiny, nebot jsem delala jen 16 hod tydne, nekdy dokonce jen 8!
Prozkoumala jsem ty officialni Goverment stranky a tam to jasne pisou taky, ze existuje tzv qualification time window mezi tydnem 17-24 a z toho se bude kalkulovat materska. Ja ted jsem v tydnu 22, hodne hodin mi v zadane dobe chybi. Znamena to, ze nedostanu materskou???
Ja idiot vzdy automaticky predpokladala, ze jakmile jsem zamestnana tak dlouho jak ja jsem (9let) tak auutomaticky dostanu materskou..

cutce
6. jan 2011

@elixia tak ja si taky naivne myslim, ze mi bude spinkat v postylce 😀 😀 😀 😀

kaciatko100
6. jan 2011

@smajka
Tak to si ma teda vobec nepotesila.Moj problem je ten, ze som tu na internete citala vela pribehov kde nechali zenu trpiet niekolko hodin a preto sa bojim, ze to bude moj pripad a myslim, ze mam aj uzku panvu co tiez nie je dobre.Doteraz som mala vsetky vysetrenia na slovensku a ako som tu tak som mala jedno stretnutie s midwife ktora ma vobec ani nepremerala, neskontrolovala tlkot srdiecka...len mi vypisala tlaciva ohladom tehotenstva, zobrala krv co bolo super tak mi vybavila scan v nemocnici a povedala mi, ze uz do porodu ak nebudem mat komplikacie tak ziadny scan nebudem mat z coho vobec nie som nadsena.Moj priatel je rozvedeny a ma dve dcerky pricom ta druha sa narodila nozickami a to si ju zevraj sama vytiahla von, lebo midwife bola v soku a nevedela co robit...no a ked pocuvam taketo pribehy, tak fakt nechcem riskovat.Skusim sa tu popytat ohladom toho cisarskeho a dufam, ze sa mi to podari.V utorok mam stretnutie s midwife, tak sa skusim aj jej opytat......tebe tiez drzim palceky🙂))

kaciatko100
6. jan 2011

@vanniekerk
Dakujem🙂urcite to vyskusam a dufam, ze natrafim na dobreho doktora.Inak asi odletim na svk porodit🙂))))

martina_uk
6. jan 2011

@cutce ale preco by nespinkal ;) pozri foto vyssie na stranke ;) nasa spinka iba v postielke ;)

elixia
6. jan 2011

@cutce ved mozno bude,to nemozes vediet dopredu 🙂

monkka21
6. jan 2011

@simicak ja mam odrobene tych povinnych 26tyzdnov ktore potrebujem na matersku s jobcentra.vceraa mi midwife hovorila,ze ked mam ja alebo manzel odrobene 2roky tak mame narok na vsetky benefity.ja neviem ci jja som taka blba alebo oni sami nevedia co a ako.manzel bude mat za tri mesiace odrobene dva roky.musim sa este raz spytat midwife.

monkka21
6. jan 2011

@mrk11 ja som robila 9 mesiacov pred otehotnenim takze mam odrobenych tych 26tyzdnov.dnes som posielala ziadost na maternity allowance.dufam,ze aspon tu mi schavalia.na job centre mi nechceli dat tlacivo na odvolanie a pritom na tom papieri co mi prislo zamietnutie tak je napisane ze sa mozem odvolat do 30dni.tam mi vela nepomohli.

cutce
6. jan 2011

@martina_uk no jak psala elixia, ze si myslela jak ji malej bude spinkat v postylce a nic z toho 😅

hrozienko11
6. jan 2011

ahojte. cisarsky moc nechcem,ale vyzera to tak,ze ho budem mat. je to kvoli tej oblicke. dnes som mala midwife a poslala vzorku na rozbor,lebo to vyzera na zapal. tiez sa mi kvoli tomu zle spi. dalsi tyzden mam alsie vysetrenie a za dva sa rozhodnu co so mnou. preto som bola zvedava,ci je mozne si vybrat cisarsky. ja len dufam,ze ma nenechaju prenasat,aj ked by som velmi chcela mat rybku znamenie.

@dadulka2000 dakujem za ponuku. kociar uz mame kupeny.

@mrk11 rychle uzdravenie prajem. ved sa stale cimsi trapite. uz nech je to za vami. kedy zacinate v jasliach?

mrk11
6. jan 2011

@hrozienko11 az 4.4., len mam buduci tyzden v praci meeting a idem dohodnut tie 3 tyzdne, lebo jasle maju registraciu od roka dietata a ja by som mala nastupit 14.3.

mrk11
6. jan 2011

@monkka21 asi na odvolanie neexistuje tlacivo, ale to pises ako normalne odvolanie ako na SK, ze odvolavam sa...

simicak
7. jan 2011

@kaciatko100 neboj,mw vi co delat a jestli je mimi nohama napred poznaji pred porodem 😉 Pravda je,ze ultrazvuk jsou jen dva,ja z toho taky byla uplne vykulena,u drhueho tehu jsem se nad tim uz proste nepozastavovala. A proc myslis,ze mas uzkou panev?? Kamaradka ma uzkou a rodila i tak prirozene a bez problemu. Navic mw.pozna hmatem na brisko hodne veci,delalo se to tak i za nasich maminek 😉 Sice to je hrozne,ze tu nejsou scanu tak casto,ale nic s tim nenadelas,jen si teda muzes priplatit nekde u soukromnika.
Ja rodila dceru druhou ve 29tt. a mw.doktori,vsichni vedeli co maji delat. Pokud by jsi mela v tehu problemy,tak te na scan poslou.

@monkka21 nekde si spis zavolej,tady to je vic komplikovanjsi s tou materskou. jak to tu nekdo vyse psal,zalezi na poslenic tydnech co jsi pracovala 😉 Urcite maji nejake webovky,kde je to vysvetleno a nebo jestli chces,tak se ti muzu zeptat,dneska prijde kamaradka a ta mi to uz kdysi vysvetlovala

cutce
7. jan 2011

@kaciatko100 ja mam maleho stale otoceneho nozickama dolu a ted me poslali na scan, aby to zkontrolovali. Ale neboj, urco jsou mw vic zkusene, tohle mi prijde divne, aby si nekdo vytahoval dite samo 😒

saza007
7. jan 2011

@mirkabride mirka a ty si ta tu ako objavila 😅 😅 😀

radlinka
7. jan 2011

@martja007 ahoooj, ja som sem tiez len nakukla ale si myslim, ze ked pracujes plynuje u firmy alebo zamestnavatela, mas narok na matersku aj keby si si zmenila pracu. Podla zakonika je vymedzenych urcitych par tyzdnov, ktore musi mat zena odpracovane myslim ze je to 26 ale nie som si ista ci sa nieco nezmenilo, aby jej zamestnavatel mohol vyplacat matersku. Ak nie, vypocitaju ti ju v jobcentre a vyplacaju v mininalnej vyske materskej.

pozri toto
http://www.adviceguide.org.uk/index/life/employ...

radlinka
7. jan 2011

@martja007

I work part-time. Are my maternity rights different from full-time workers?

No, your maternity rights are the same as those of a full-timer. Remember also that, as a part-time worker, you may be protected from unfavourable treatment by sex discrimination legislation and by additional rights for part-time workers.

http://www.worksmart.org.uk/rights/maternity_leave

alebo:

Maternity Leave and Pay

This is the minimum that a pregnant employee is entitled to by law, some employees have employment contracts that are more generous.

All female employees are entitled to a minimum of 26 weeks Ordinary Maternity Leave regardless of how long they have worked for an employer. The 1 year's continuous employment period is not needed.

Employees are also entitled to a period of Additional Maternity Leave. This starts at the end of the Ordinary Maternity Leave period and lasts for a further 26 weeks.

The maternity leave period is therefore 52 weeks in total (1 year).
It is for the employee to decide how much leave they wish to take, but a minimum of 2 weeks must be taken, (4 weeks if the employee works in a factory).

To qualify for Statutory Maternity Pay (SMP) the employee must meet the following conditions:

1. Be an employee.

2. They have stopped work due to the pregnancy.

3. The employee's weekly earnings are not below the current rate at which National Insurance Contributions must be paid. The employee must have been earning the lower earnings limit for national insurance at least 8 weeks before the week preceding the 14 weeks they need to count to when their baby is due to be born.

4. It is 11 weeks before the expected week of the birth or the employee gives birth before the start of the 11 week period.

Statutory Maternity Pay (SMP) is paid for 39 weeks from when the employee goes on Ordinary Maternity Leave, but this must not be earlier than the 11th week before the baby is due and must not be later than 1 week before the baby is due.

The employee must give her employer notice of when they intend to go on leave no later than the 15th week before the baby is due. Or if they cannot give notice then the employee should give notice as soon as possible. The employer is entitled to ask for written notice, including a medical certificate to say that the employee is pregnant and the date they are due to give birth. An employer must notify the employee of the end date of her maternity leave within 28 days of receiving her notification.

The employee will be paid 2 different rates of SMP during Ordinary Maternity Leave.

1. For the first 6 weeks of leave the employee is entitled to 9/10ths (90%) of their normal weekly pay. The normal weekly pay is worked out from what the employee received before Maternity Leave, (up to 12 weeks).

2. After the first 6 weeks the employee is entitled to a minimum of £124.88 per week for the rest of the Ordinary Maternity Leave (33 weeks).

3. If the SMP payment is in fact more than the employee's normal weekly pay, then the employee is only entitled to their weekly wage for the whole 39 weeks of Ordinary Maternity Leave.

SMP should be paid at the same time as the employee is normally paid, for example, weekly or monthly. The employer must also take off the normal deductions for tax and national insurance.

If an employee is not entitled to SMP, but has a National Insurance record they will qualify for 39 weeks Maternity Allowance at £124.88 as an employee or a lower amount for the self-employed.

An employee can also work for up to 10 days during maternity leave under the "stay in touch" provisions, without losing the right to maternity pay.

If the employee also has a contractual right to maternity pay, the employer does not have to pay both the contractual amount and SMP. However, the employer must pay the one that pays the most.

The employee is also entitled to any of the perks that she normally receives when at work. If an employee has private health care they should check to see if pregnancy is covered by it.

If an employee wishes to return to work earlier than the end of her maternity leave she must give the employer 8 weeks notice of her change of dates. Employees may also have a right to parental leave, time off for dependents or the right to flexible working.

If an employee decides not to return to work at the end of the maternity leave she is still entitled to receive the full amount of her maternity leave and pay, but she must give the notice period set out in her contract, (or if none is set out in the contract the statutory notice period).

martina_uk
7. jan 2011

@martja007 ahoj, ja mam part time job pracovala som v tescu v pekarni 2 roky a matersku mi vypocitali na 89 libier tyzdenne, pracovala som tam 12 hodiny tyzdenne...

monkka21
7. jan 2011

@simicak ja viem ako je to stou materskou.uz som ju poslala,uvidime co s toho bude.diky moc

cutce
7. jan 2011

@martina_uk teda £89 na tyden, to vubec nic neni 😲 , ale apson za tech 6 tydnu dostanes vic £124 😉

cutce
7. jan 2011

jinak dnes mi prisel ten test na GBS, tak budeme testovat 😅

slniecko77
7. jan 2011

ahojte 🙂
..dlhsie som sa neukazala, stale 2v1, kontrola u midwife dopadle dobre, na dalsiu uz idem do nemocnice
@cutce kedy mas scan? snad sa maly este otoci a nebudes musiet ist sekciou..tak nakoniec predsa mas este jeden scan ako si chcela..tak ti odhadnu aj vahu

cutce
7. jan 2011

@slniecko77 na scan jdu 18.1. a ty jdes kdy na kontrolu do nemocnice? A zatim se citis fajn?

slniecko77
7. jan 2011

@cutce kontrolu mame v rovnaky den 😉 je to aj moj vypocitany termin porodu
..citim sa fajn, teda v ramci moznosti posledneho stadia tehu 😀 dost rychlo sa unavim, vsetko taha, picha, zle sa mi spi...proste nic nezvycajne 😀

cutce
7. jan 2011

@slniecko77 tak hlavni je, ze uz to nemas daleko a za chvili budes mit miminko u sebe 🙂

slniecko77
7. jan 2011

@cutce zatial sa snazim na to nemysliet, ze kedy to bude, nechavam tomu volny priebeh...asi to bude horsie ked sa bude blizit datum porodu 😅
..vsak aj ty to uz mas za par 😉 ono sa to nezda, ale velmi rychlo to ubehne..mne pomohli Vianoce, ani som si neuvedomila ako prebehli posledne tyzdne

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre