Pôrod v Anglicku. Ako prebieha? Aké máte skúsenosti?

mima3114
17. máj 2007

Ahojte.zakladam tuto temu lebo som v 37 tt,cize o chvilu ma caka porod a zijem v Anglicku,takze by som chcela vediet ako to tu prebieha.Baby,ktore mate skusenosti s porodom v UK,tak sa podelkte o tie skusenosti so mnou.velmi ma zaujima ako to tu prebieha,ci si mozeme vybrat polohu ako chceme rodit a pod.

luciauk
9. mar 2009

etnička, tak vidím, že ťa nadšenie neopúšťa, tak som rada 😉

zmrzka, pre mňa je rodiť tu a na slovensku ako čierna a biela 😉

etnicka
9. mar 2009

lucia, som nadsena 🙂 je to presne to, co som chcela 🙂

munu
9. mar 2009

ahojte mamickyyyyy a tehulkyyyyyyy 😀
dlho som tu nebola, ja viem, prepacte... ale akosi som potrebovala par dni na to, aby som sa dala do poriadku a nabrala nejaky rezim... boli sme v nemocnici s malkym este 2 dni po jeho narodeni, lebo mali podozrenie na jeho infekciu, kedze sa narodil az po 52-hodinach od prasknutia plodovej vody.. narodil sa po vyvolavacke(1tabletka a infuzia) o 07.51 rano 4.3.2009 😀 s vahou 3288g.. je velmi zlatucky.. nemerali nam ho, takze dlzku neviem.. a ja som o to nakoniec ani neziadala.. takze teraz sme doma a zvykame na iny system vsetkeho 😀 ale v dobrom samozrejme.. mam v albume 3 nove fotky z malkeho.. jedna je tam asi minutku po narodeni, mozno len par sekund.. 😀 mam aj krajsie foto, ale nemozem ich dat do albumu, lebo su vacsie ako 700kb 😠 no neva, fotky samozrejme este pribudnu 🙂

a vy ako sa mate? nieco nove?

zmrzka1
9. mar 2009

etnicka--dakujem si ma zavalila infoskami...
pozrem tu webstranku lebo mne dali akurat breathink classes co zacinam zajtra...
zaujima ma ak si aj rodila tu aky je rozdiel ,myslim mne moj povedal ,ze tu nedavaju vyvolavacku ako injekciu ,ale neaky gel dovnutra aby babo islo lepsie von-nevies nieco o tom?
potom asj on aj midwife mi hovorili ,ze tu sa snazia aby zena netrpela neako urychlit porod,vraj to tak dlaho netrva ...
a dalej som pocula o neakom plyne ktory ti mozu dat a vtedy aj ked citis bolest je ti to jedno-nieco ako rajsky plyn-mozu ti to dat aj ked mas epidural? a klistir tiez robia aj tu alebo maju iny sposob?
ako vidis mna viac menej zaujimaju veci okolo porodu nakolko to mam uz ,,za par,, chcem vediet co najviac o co mozem poziadat a tak...
dazkujem za odpoved vopred si zlata 🙂

munu
9. mar 2009

zmrzka, mne davali ako vyvolavacku tabletku a kedze po tejto tabletke som sa otvorila len na 1cm, tak videli, ze to ide pomaly a nema vyznam to natahovat, tak ma dali po 6tich hodinach(tolko som musela cakat s tabletkou) na infuziu.. po dalsich 4-hodinach na infuzii som sa otvorila len o dalsi centimeter a potom to prislo, nahle silne kontrakcie, neznesitelne doslova, davala som si epiduralku a za 3.5hodiny som sa otvorila o dalsich 8cm, takze uz som bola ready na porod.. 🙂 inac, je pravda ako pisala majka mne, ze epiduralku je dobre si dat, kym este zena nieje velmi ubolena a kym este to vladze zniest.. pretoze aj zavedenie epi je bolestive.. ja som bola uplne na hranici s mojou bolestou ked som sa rozhodla pre epi a bolo to otrasne.. ale ta ulava ked to zaucinkovalo, sa neda opisat.. 😉 nakoniec sme nesli ani na cisarsky kedze som sa uz potom tak rychlo otvorila 🙂 takze som mala spontanny porod-klasika 🙂 comu som fakt rada..som sice aj potrhana kadejako a mam 10 stehov, ale nic som necitila, kedze som bola stale pod epi 🙂

zmrzka1
9. mar 2009

munu--no tak to si si vytrpela teda...mozno skor podana epi by ti pomohla s tou bolestou skor,no ,ale klobuk dolu ,ze si to vsetko tak zvladla... a ako si sla do menocnice?praskla ti voda alebo si dostala kontrakcie? pytam sa koli tomu ,ze ked to tak dlho trvalo...

munu
9. mar 2009

no to bolo takto, ze 2.3. mi rano o 03.40 praskla plodova voda a kontrakcie som sice mala najprv nepravidelne a potom sa stali pravidelnymi kazdych 5 minut, ale nezosilnievali.. boli stale slabucke..(oproti tym skutocnym, ktore som zazila).. tak ma objednali, ze ak sa mi nedostavia kontrakcie do rana do 08.00 tak mam prist na vyvolavacku.. takze takto som tam potom rano prisla, mali same zhony a vsetci boli busy, tak sme cakali az do 17.00tej.. tak nejako .. az potom ma vzali na vyvolavacku na tu tabletku a takto to uz islo dalej ako som pisala.. po tabletke infuzia a babo bolo na svete.. porod odkedy som dostala tabletku ako vyvolavacku az po narodenie Matka trval okolo 12 hodin..

eviska83
9. mar 2009

zmrzka- ty si nedostala Pregnancy book?Tam je to skoro vsetko pekne rozpisane,co sa tyka nastrihnutia,plynu a inych moznostiach na bolest.Mne prepichli pl.vodu na vyvolanie porodu,po 2 hod.mi dali infuzku na vyvolanie kontrakcii a do 3 hod. bol synator na svete.Ozaj gel mi davali den predtym ale nic sa nedialo tak potom prepichovali vodu.Klistir ani holenie sa tu nekona.Kazda si to moze spravit podla svojho ci to chces alebo nie.
Ja som bola s prvym porodom a starostlivostou max.spokojna.Uvidime ako to pojde pri druhom 😉

zmrzka1
9. mar 2009

eviska83-dostala ,ale ked ti mam pravdu povedat tak v tej knihe je taky zmatok ,ze som si pozrela co tam je len tak zhruba sa myslim ,ze viac sa dozviem zo skusenosti lebo v knihach sa vzdy pise vsetko inak ako moze byt v skutocnosti..preto aj chodim na konika tu dievcata maju priamo skusenosti a vzdy si necham radsej poradit zo skusenosti 😉
a ked nedaju klistyr ako to potom vyzera nie je to nehygienicke sa vyprazdnovat pocas porodu?

majka88
9. mar 2009

ahoj munu...tak este raz ti gratulujem...a som rada ze si nemusela znasat o nejaku tu vyvolavacku odomna navyse....sme na teba velmi mysleli...lebo ten kto neprezije to co my tak si to nevie predstavit tak dokonale....ale som rada ze to dopadlo dobre a teraz mas pri sebe anjelika krasneho 🙂 🙂

My sa pomalicky zotavujeme po cisarskom i ked som pred vcerom trosku nadvihla vanicku a trosku sa mi to tam porusilo, ale natierame aj repikom a dnes to bolo zase dobre...musim si davat velky pozor na to....nasi zachvilu odidu a bude to na nas s ocinom...ale on je super velmi mi pomaha i ked ho nas pokladik v noci budi ked je hladnucka....ale zvladame zatial.....dnes v noci ho vytlacila z postele ...spala medzi nami a tatino skoncil na zemi 😉 😉 😉 hral sa na bezdomovca ako hovori 😝 😝 😝 😀 😀

Ale sme radi ze ju mame .... v stvrtok ideme zase k midwife tak sme zvedavy co nam povedia...ideme aj na scan kvoli castej stikavke ktoru mame....ale az 24teho...

A vy vsetky ako ????

wild.horses
9. mar 2009

ahojte,
munu, to si si vytrpela! dufam, ze v najblizsej dobe tu niekto opise konecne trosku pohodovejsi priebeh porodu, lebo vzdy ma chytaju depky, ked to tu citam.
😖
Ja som sa o priebehu porodu dost dozvedela z kniziek a vsetkych tych matrosov, co mi tu dali u miwife a dost som sa vypytovala a stale vypytujem jej.
V stredu idem opat na check-up na to oddelenie, kde som sa rozhodla rodit. Je to skvele, ze ma tam uz budu poznat a budu vediet o tom, ako na tom som este pred porodom. A mne tiez uz to prostredie nebude take cudzie. Mozem tam tiez zavolat hocikedy a opytat sa na hocico, na co som zabudla spytat pocas prehliadky, co je fajn.
Dost pomohli aj antenatal classes, aspon som sa zoznamila s ludmi, s ktorymi budem v kontakte ked sa male narodi....
Proste sa treba pytat, rozpravat a clovek sa dozvie co potrebuje.
Som rada, ze moja anglina je v pohode, inak by to tu bolo ako badanie v tme... Mnoho dievcat, co tu rodilo a nevedelo anglicky sa velmi stazovali, lebo mali pocit, ze sa o nich nestarali- kedze nevedeli povedat, co ich boli alebo aky problem maju...

dididi30
9. mar 2009

ahojte baby
dnes(v anglicku) clenka mojej rodiny porodila v 5 mesiaci a to preto,ze nebola kontrolovana zo spodu a mala rizive tehu, prisla do nemocky so silnymi kontrakciam a uplne otvorena, proste v anglicku moze rodit len zdrava silna zena
samozrejma babatko umrelo, nebolo schopne zit mimo mamicky 😢 😔
drzim vam palec
ste tu vo vysokych stadiach tehu, tak verim,ze to dotiahnete az dokonca 😵
a novym mamickam gratulujem 😵

etnicka
9. mar 2009

munu, gratulujeeem 😀

zmrzka, precitaj si poriadne ten pregnancybook, je tam vsetko pekne vysvetlene 😉 a co Ti nebude jasne, na to sa spytaj uz konkretne v porodnici, kde chces rodit. Este sa rozhodni, ci chces rodit doma, na midwife-led unit alebo v nemocnici. Ak si low risk, mozes rodit doma alebo na MLU (to mne vyhovuje najviac). Este si precitaj aj casopis Bumps and babies, to by Ti tiez mala dat midwife (ja som to dostala vsetko naraz). Ja osobne chcem rodit co najprirodzenejsie - takze bez epiduralu, do vody, na tlmenie bolesti vyuzijem prirodzene metody (polohy, dychanie, hudbu, brusne tance, relaxacne techniky, aromaterapiu atd.). Ten plyn (entonox) Ti mozu dat hned ako budes chciet, regulujes si sama, kolko sa nadychas. Ja to nechcem, lebo by mi z toho mohlo byt zle a myslim, ze to zvladnem aj bez toho 😉 Aky porod by si chcela mat Ty? Ozaj, klystyr tu nerobia, lebo vedia, ze zena sa vacsinou sama vyprazdni pred porodom 😉 keby si mala predtym zapchu, dali by Ti asi cipok. Takisto nastrih nerobia, len v nutnom pripade. Natrhnutie sa lepsie hoji ako nastrih.

etnicka
9. mar 2009

dididi, tak to mi je luto ☹

ejusa
9. mar 2009

Ahoooooooooooooj Etnicka 🙂 Uz sa Ti to kraaati,potom dav vediet aj do regionov,dobre? 🙂

wild.horses
9. mar 2009

... je na tom asi nieco pravdy, ze bezproblemovym sa tu rodi fajn, no to by sa rodilo dobre hocikde na svete.
Je mi luto, co sa stalo... ☹ chudiatko babatko a mamina.
S tym, ze sa natrhnute hoji lepsie, s tym celkom nesuhlasim. Som chirurgicka a radsej spravim o 1 cm vacsi rez akoby som to tkanivo mala roztrhnut. Pracujem obcas s jednym kolegom a ten rad ''trha'' tkaniva a zasivat po nom je teda umenie, to vam poviem, lebo je to natrhnute na vsetky svetove strany a casto prihlboko a pridaleko.... (ale to je len moja skusenost)
drzim palce.

eviska83
9. mar 2009

ahojte.
aj ja s tym suhlasim pokial si bez akychkolvek problemov tak je to tu paraaada. Ja som bola fakt spokojna ze ma v prvom tehu vobec nevysetrovali zospodu ale teraz sa mi to zda divne ze to nerobia kedze cakame 2. 😲 ako mozu zistit ako je na tom moj krcok? ale nestresujem.Wild.horses s nastrihom s tebou suhlasim ,ja niesom za nastrih v kazdom pripade ale ak je to potrebne tak si myslim ze je to lepsie ako natrhnutie.
Ozaj munu som rada ze uz ste doma ,uzivajte si to 🙂 🙂

etnicka
9. mar 2009

nastrih sa lepsie sije, natrhnutie sa lepsie hoji. Samozrejme ak je nastrih treba, tak je ho treba, ale robit ho preventivne (ako sa to veselo robi u nas) mi pripada ako barbarstvo. Nastrihu aj potrhaniu sa da predist napriklad pomalym tlacenim.

zmrzka, skus kuknut napr. na tuto stranku http://www.cowandgate.co.uk/pregnancy/labour_an... 😉

wildhorses - mne ako bezproblemovej by sa na Slovensku rodilo zle, prave preto, ze by ma stale nutili do nejakych rutinnych procedur, s ktorymi nesuhlasim 😉 okrem toho nemam rada nadutych a povyseneckych ludi (a v pordniciach je tam zial takych vela).

ejus - ahoj 🙂 jasne, ze dam vediet 😉 uz sa tak tesiimeeee 🙂

wild.horses
9. mar 2009

...nastrih sa lepsie sije, to hej, ale aj lepsie hoji, je to cisty rez a nie kopa tkaniva natrhnuta do vsetkych smerov a casto velmi hlboko. Suhlasim, urcite nie je dobre robit ho rutinne, ale ked treba, tak treba a je lepsie nez sa natrhnut az ku zadku a casto aj don. To sa potom aj zle hoji aj zle sije 🙄 a zle sa s tym zije dost dlhe obdobie.
Mne tu doktori nepripadaju ako doktori. Pokial vsetko ide v pohode, tak dobre... Casto som sa ich musela pytat, ci nepotrebujem tie a tie lieky ci to a to vysetrenie a to mi prislo dost na hlavu.
Moja kolegyna potratila a nikto sa ani neunuval zistit preco, co si myslim, ze je dost sila. Proste to beru, ze sa to stava... No zalezi, ku akemu doktorovi a midwife sa clovek dostane. 😎
Neviem, uvidime aky bude porod. Ludia tam su mili, to je vsetko fajn, len ma obcas hneva, ze za vsetkym si musim ist sama. 😕 Napr. minuly tyzden som jeden den 6 hodin soferovala a zdalo sa mi, ze babatko sa otocilo do priecnej polohy, citila som zadocek aj hlavicku. Dost som spanikarila, lebo maly bol cele tehotenstvo hlavickou dole. Tak ma na druhy den prezreli, maly sa pocas noci opat presunul hlavou dole a pytala som sa, ci ho skontroluju aj pred porodom. Tak mi slubila, ze mozem mat scan, aby sme si boli isti, ze je vsetko ok. Tiez ten scan ponukaju v 36. tyzdni, ak sa zda, ze je mimi priecne a skusaju ho dat do dobrej polohy.
Vseobecne, som naozaj rada, ze zijeme tu. Ma to vsak svoje vyhody aj nevyhody, no stale je tu menej veci, ktore mi vadia ako na slovensku.
😝
nuz, vela stastia vsetkym, ktorych to este len caka. nam ostalo 21 dni a potom (alebo predtym????)uvidime 🙂

dididi30
9. mar 2009

baby dik 😔

inak co sa tyka nastrihu, ja som mala malilinku ranku, co nekrvacala, ani mi ju nezasili, vraj sa to zahoji, no zahojilo ale ja som to stale citila, tusim to bolo horsie ako po nastrihu , po porode mojej dcery na sk...

ja som tu tiez porodila syna a som rada, aj ked som mala vysoky tlak a nic mi na to nedali, zvladla som to krasne ,bez problemov, porod bol ukazkovy , rychli 😉
len proste clovek nikdy nevie a necaka nic zle....

babulky nebojte nic, vy to krasne zvladnete, vyzerate byt sikulky 😎 🙂

magisa
9. mar 2009

ahoj munu, maly je nadherny, preji brzke zotaveni a tesim se na dalsi fotecky...
mimochodem nejake doporuceni na co nezapomenout pribalit do tasky do porodky nebo naopak co je zbytecne??
Ohledne epiduralky..nahlasila jsi predem, ze ji chces anebo az pri nesnesitelnych bolestech???

wild.horses - souhlasim s tebou co se tyce nastrihu, urcite jsem pro ho nedelat kazde, ale kdyz se nektera chudak trapi a mimi nejde ven, tak je lepsi provest nastrih /pokud je dobre udelany,, tak to pry nejde ani citit a je to vysvobozeni pro tu maminu/ nez ji nechat natrhnout...

Jsem pred nedavnem videla na BBC takovy dokument a tam byla jedna mamina a porad si stezovala na to, ze ji boli od porodu pipina, chodit na toaletu je pro ni nocni hruza a sex i po 6 mesicich od porodu neprichazi v uvahu 😒 , tak se na ni doktor podival a zjistil, ze pri porodu byla hodne natrhla a tak moc ji sesivali, az ji sesili skoro uplne..Tak chudak holka musela na operaci a tam ji opet rozrezali a zasili jen trosku, aby ji zachovali nejaky ten otvor..no nekteri doktori jsou fakt magori

magisa
9. mar 2009

maminy budete nektera pouzivat latkove pleny nebo jen pampersky??? Ja si jen pamatuju, ze moje mamina kdysi musela prebalovat brasku na siroko kvuli kyclim, si vzpominam ze mu davala dve plinky mezi nozky..nebo tak nejak, ale pak stejne nosil jakesi popruhy ☹
majka a munu...rikala vam midwife neco ohledne prebalovani???
a v nemocnici vam ukazovali jak koupat male???ja se bojim, abych ho chudacka neprelamala 😅

majka88
9. mar 2009

magisa tak v porodnici my len ukazali ako prebalovat a tak ale kazda midwife povedala nieco uplne ineho...svoj styl sme si nasli....aj nam ukazovali ako kupat malu...ale ked som pozerala ako ine midwife kupali mojim spolubyvajucim na izbe male babatka tiez mali ine techniky....ked sme prisli domov este nam to kamoska ukazala ale nakoniec sme si s tatinom zvolili svoj styl a vyhovuje....
neboj aj ja som sa bala aby si daco nepolamala...ved bola taka malinka a stale je...ale zvladame...urcite zvladnes aj ty neboj sa....

a o epiduralku som ziadala az v tych najvacsich bolestiach a bolo my vyhovene...nerobili s tym ziadne problemy...bo uz namna neposobil ani ako sa hovori rajsky plyn a bolesti boli neznesitelne...ale po epiduralke to bolo super...sice to bolelo...ako hovori nas tatino este nevidel nikoho tak plakat od bolesti ale potom sa mi velmi ulavilo.....

a k tej anglictine...ja teda anglicky neviem...bol pri mne priatel ktory to ovlada...ale ja sa vazne nemozem stazovat na to ze by sa o nas nestarali...prave naopak....boli velmi mily..ustretovy...nasli sa aj vynimky ale tie ma nemali nastastie dlho...vela midwife som si oblubila v nemocnici...a potom aj ked som lezala na oddeleni s malou tri dni....bolo super....az na nejake pakistanske midwife 😵 😵 😵

bejkam
9. mar 2009

Ach boze,ten predcasny porod ma teda nepovzbudil,hadam mi to pojde vsetko ok.Pri prvom tehu som sa otvarala a skoro som mala aj kpntrakcie,nechcem to zazit este raz.Nastastie u nas to podchytili vcas,ale inak som spokojna aj tu,len je to proste ine,zvedava somm aj ja na porod v Uk.Munu,gratulujem.Epiduralka boli?To ma soklo,lebo ja ju chcem.Doma som ju nestihla,uz som bola moc otvorena,tak ani epi ani klystir.Porod som si uzila naplno.Uvidime ako to bude s druhym.Baby odedy ste mali cvicne kontrakcie/poslickou?

munu
9. mar 2009

magisa, ja som tiez ziadala o epiduralku az v tych najvacsich bolestiach a hned utekali po doktora
do 5 minut tam bol, oboznamil ma s moznymi rizikami a islo sa na vec...

munu
9. mar 2009

bejkam, epiduralku ked zavadzaju, tak boli, ale potom uz je to pohoda a mozu ta aj rezat a nic nepocitis 😀
len o nu netreba ziadat ked uz si s bolestami v prdeli.. treba o nu ziadat zavcasu... nie ako ja neznesitelne bolesti a este aj pocas nich mi ju zavadzal, som myslela, ze to nezvladnem tam..
bol to brutal, ale uz teraz je dobre.. uz len sa zahojit a vsetko bude dobre.. neboj sa, ak chces epi, daj si ju, ale skoro, nie ako ja a majka... a tu klystir nedavaju.. takze si nerob starosti s tym ak vyjde nieco, co by tam nemalo byt.. ich to netrapi.. pohoda 😉

bejkam
9. mar 2009

Diky Munu,ja si hu chcem hrozne dat,prvy porod som mala dost bolestivy,tak viem ,co ma caka.Je mi jedno,aj plyn,vsetko,len nech to je za mnou a este som aj cely cas ako som mala kontrakcie vracala,bola som uplne vycerpana,doktorka myslela,ze maleho ani nevytlacim,co som bola vysilena,mal skoro 4kila a ja som taka utlejsia.Ale zvladla som to vtedy,tak to hadam zvladnem aj teraz.Nech sa ti dari aj malemu 😀

diddi
9. mar 2009

etnicka,citam ta uz dlhsie...tvoje rozhodovania, chcem ti len napisat,ze mi fakt lezies na nervy s tym tvojim osocovanim Slovenska...porodov...postupov.Vidiet,ze si este nerodila....ak budes v ukrutnych bolestiach,tak ti tieto prirodne postupy rychlo vyfrcia z hlavy a budes rada,ze babatko z teba konecne vyslo...co takto ist do Kambodze?...tam sa mozes aj o strom opriet....neprajem ti rodit 20 hodin,to ta fakt prejde chut na nejake brusne tance a blbosti co si vymenovala....pride prva kontrakcia a uvidis ako budes fucat...aj bez aromy....a btw.na Slovensku nerobia nastrih preventivne!!!!

adoracion
9. mar 2009

Ahojte tak zajtra ideme domov na Sk tesim sa 🙂 co sa tyka tej epiduralky ja som o nu ziadala vkuse od zaciatku bolesti boli hrozne a doktorka ze nie netreba zvladnes to nakoniec mi ju dala ale mam pocit ze si zomna robila srandu a pichla mi vodu nic to nepomohlo ... co sa tyka rajskeho plynu pri zasivani ano pomohlo ale to mi uz bolo vsetko jedno mala som Hani pri sebe! ja som nastastie nemala ziadne vyvolavacky porod trval asi 9 hodin zhruba..od prasknutia plodovej vody ale aj to bolo dost vycerpavajuce tak dievcata nezavidim vam! co sa tyka latkovych plienok su lepsie zo zaciatku kvoli klbikom aspo n 2 mesiace urcite maju ich v mother care aj v boots som tusim videla a babetku bude aj teplejsie ja som davala pampers latkovu a nohavicky je lepsie ked je babetko pevnejsie !
Tak som rada ze sa munu a majke a ich babuskam tak dobre dari !!!
Diddi toto je tema porod v UK hovori sa tu aj o nevyhodach a vyhodoch porodu tu a na Sk a ked to etnicka tak citi tak je to len nazor ! Ale mas pravdu je prvorodicka nemoze to porovnavat a ty zas myslim nemas skusenosti s porodom v UK tak ti nerozumiem!

diddi
9. mar 2009

adoracion,v teme antolska bolo dost popisane...rodila som tam,tak ma to fakt nastvalo,co si povymyslala,alebo co akoze pocula....vsetko nepotvrdene samozrejme,potom bolo pokracovanie-porod v hainburgu, niekde v Cechach,v Dun.Strede...tak som sa pri citani jej pribehu dostala az k vam....jasne,ze to je jej nazor,ale takto nakladat na porod na Slovensku,konkretne na Antolsku ma fakt uz dozralo.Prepacte,ze som sa sem k vam zamiesala....ale uz fakt nieco blbsie som necitala

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre