Pôrod v Írsku

maryloou77
7. sep 2007

Zdravim všetky tehotne,snažilky aj mamičky
ak má niekto skúsenosť či už vlastnú alebo cez kamarátky, či rodinu s pôrodom v Írsku, prosím napíšte, ja som síce len snažilka ale naša spolubývajúca je tehotná, a rada by vedela čo je lepšie - či pôrod na Slovensku alebo v Írsku.
Vopred ďakujeme 😀 😀

tegina
11. nov 2009

Ahojky,
nevestinko, já taky s tebou v zásadě souhlasím. Nikomu nevymlouvám pokud se cítí rodit v Irsku, každopádně si myslím, že zdravotnictví se s prominutím s námi srovnávat opravdu nedá...pro upřesnění, já jsem byla v Irsku nadšená, i z toho jak píšeš, jak úžasně se chovají k cizincům, na to my z daleka nemáme, celkově máme spoustu špatných charakterových vlastností...ani bych ruku do ohně za Čechy nedala, že se můžou chovat mnohem hůře, než v porodnicích v Irsku.... navíc tam ordinují převázně cizinci..., ale jak už jsem psala i Iři jsou milí..ale jedno z mála, kde mámě tuším za minulý rok prvenství nebo určitě se vlezeme do 3.místa na světě, je nejnižší kojenecká úmrtnost, včetně nejlepší poporodní péče. V mnoha situacích bych dala přednost milým lidem, ale co se týče zdravotnictví, tak upřednostňuji odbornost. Jak píšeš, být doma první, nanejvýš druhý den po císaři, jak to dělají v Irsku je pro někoho možná fajn...ale když už opominu to, že horečka omladnic se zvětšiny dostává až po druhém dnu, a po císaři, což je považováno za velkou břišní operaci se u nás dávají 4dny injekce proti trombóze, tak úspěšně přejdu k miminkům... byla jsem svědkem toho, jak se kolegyni miminko zakuckávalo zbytky plodové vody ještě druhý den a např. my jsme dostali silnou žloutenku skoro na třetí den, proto si nás tam nechali o pět dnů déle. Nevím co bych dělala doma. Kdysi to tak bylo a moje máma mi řekla, že mě přivezla zpátky do podonice v hodině 12. A takhle mi syna strčili na 4dny pod světýlko a byl pod kontrolou.
Závěr je, že nikomu neberu možnost rodit v Irsku, ani neříkám, že to musí být všude špatné, ale péče je podle mě opravdu neporovnatelná a určitě né zbytečná! Nevím čím to v poslední době je, ale těch pohodových, bezproblémových porodů rapidně ubývá, a naopak přibývá rizikových, problémových, často zakončených císařským řezem, a tady bohužel pouze lidský přístup nestačí. 🙂

nevestinka2010
14. nov 2009

tegi> ano to mas pravdu s tim skvelym vysledkem kojenecke umrtnosti
ja si ale myslim, ze v Irl jsou proste i odbornici a jeste k tomu maji ten lidsky pristup
😉

loki01
14. nov 2009

tegina: duvod nasi male kojenecke umrtnosti je, ze doktori se snazi miminka udrzet nazivu kvuli statistikam. Pocitaji se myslim 4 dny po porodu a pak uz se to nezapocitava. Cetla jsem o tom jakousi studii.

petronuska
15. nov 2009

Ahojky,
tak po precteni par stranek tady se taky pridam. A zdravim Fidku. Ahoj :o)
No ja rodila pred necelym rokem v Dublinu v Holles street a jsem spokojena s peci tam. Porod jsme meli rychly, ale prdolka nedychal, tak hned ho vzali, dali do inkubatoru na kyslik a odvezli. Za dve hodinky jsme se na nejk sli podivat. Byl na intenzivce 5 dni a starali se o nej super s tim, ze jsem tam mohla kdykoliv prijit, na jak dlouho jsem chtela a byt s nim.
Pece v tehu tu je jina, hlavne, kdyz slysime, jak kamaradky v CR chodi porad na to a ono vysetreni, 10 scanu a pod. Ale kdyz je vsechno v poradku, tak tu delaj jen co musej. Kdyby neco hrozilo, hned se staraji o to vic.
Pokud budeme mit to stesti a budeme mit druhe detatko, taky pujdu do te same nemocnice.

Co se tyka prispevku v CR: Dostanete porodne, tedka to dela 13tis a pak mate narok na rodicovsky prispevek 7600Kc po 3 roky, nebo zalezi, na jak dlouho si urcite. Davaji nam to pro to, ze to v Irsku neni a ceska rep je takova ochotna nam doplacet tyhle veci. Hlavni podminkou je mit trvale bydliste v CR, jak matka, tak dite (jelikoz tady v Irl trvale pobyty nejsou, tak neni problem ho mit v CR). NO a samozrejme taky vyrizeny Cesky rodny list a detatko s ceskou narodnosti.
Nas prdolka ma ceskou i irskou (tata je ir). Vyrizeni porodneho bylo hned a rodicak trval nejakej mesic, protoze jsem potrebovala dopis ze Social Welfare, kolik tady beru ten pridavek. Do konce roku to dela tech 41,50, tak to odecitaji. Od noveho roku to nebude nic, takze v CR budeme dostavat plnych 7600Kc.

tegina
15. nov 2009

Ahojte, holky, já jsem neřekla, že v Irsku je to hrozné, nebo že zde nejsou odborníci. Dokonce jsem psala, že zde mé tři kamarádky odrodily, bez nějakých větších problémů. Ale nějak mi přijde, že Vám vadí, že tvrdím, že v ČR je více odborníků, důkladnější péče. Dokonce naznačujete, že více kontrol je pro obtíž. Jen počkejte devátý měsíc,zlom může nastat ze dne na den...nikomu samozřejmě nepřeju... 😉 navíc porodnictví je opravdu jedna z hooooooooooooodně mála věcí co u nás nějak funguje....v jiných oborech zdravotnictví bych za Česko nedala ruku ani k ohni natož do něj, ale co se týče zdravotnictví jako celku se na mě nezlobte, opravdu ČR a Irsko prostě srovnávat nelze! Pokud máte zlomený prst a oni Vám jej spojí náplastí, nebo uťatý kousek pstu a oni Vám vemou kůži z předloktí, kde Vám zůstané viditelná jizva a palec se začne hojit až potom co přiložený kousek kůže odpadne a další nechutné příklady, tak to prostě v nemocnicích chodit nemá...jinak Vám řeknu, že v obecném porovnání ochoty, mentalita aj. pro mě opravdu vyhrává Irsko.
Ale to jsme někde jinde. Každopádně všem přejí tak rychlé porody jako měla petronuska. Loki 01, tám chceš říct, že někdo tady drží miminka naživu, jen aby měl nějaké prvenství, hloupost. Je možné, že se počítají první čtyři dny, ale to asi všude...jinak znám dva příklady, kdy maminky opravdu čekaly na porodním sále na verdikt, zda bude miminko životaschopné...což mi nebylo jasné, co se dělá, když tělíčko ještě žije, ale usoudí, že není životaschopné...A to, že máme porodnice, kde jsou schopni Vám miminko vypiplat z 30 týdne, někdy bez následků na zdraví, tak to klobouček dolů...pa.

loki01
16. nov 2009

Tegina: presne to tvrdim...nevim proc by to mela byt hloupost...
porodnice kde vypiplaji mimino od 3o tt snad maji v Irsku taky ne?🙂
No to s tema maminkama jak cekaly na verdikt je presne ono...u nas by piplali...chvili...a ono by stejne umrelo..ale uz by nebylo ve statistice

tegina
16. nov 2009

No já jsem právě od mamin pochopila, že pokud zjistí , že schopno není, tak smůla a nepiplají nic...takže tím jsem chtěla naznačit, že pochybuji, že by to někdo dělal kvůli statistice. Navíc, pokud takhle piplají miminka i v Irsku, tak se jim to do statistik snad započítává taky....jinak k těm častým kontrolám, díky ním zjistí např.preklamsiy, asi mám napsáno s chybou, vysoký kr. tlak,těhu cukrovku a další radosti a díky tomu ,maminky třeba neodrodí sedmý měsíc n osmý a už je trady opět větší pravděpodobnost přežití miminek. Když se to neví, jako to bývalo kdysi, rodila se miminka větší a častěji umírala.......já nevím, je to pro Vás tak těžké uznat, že to tady funguje lépe?Mně opravdu ve 20.stol. přijde naprostá hloupost držet miminka na živu jen díky statistikám, pokud to dělají, tak určitě proto, že věří, že miminko přežije....to si mám taky myslet, že Iři úrazy tak šitovo řeší jen kvůli toho, aby si lidi mysleli, že mají zdravotnictví naprd? Já si jen myslím, že jsme hold narazili na špatné lékaře, v jiném městě by se jim snad sádra podařit udělala 🙂 kamarád má problémy dodnes, já ty dvě jizvy....
Přeji ti ze srdce opravdu co nej porod, kde ty odborníky nebudeš potřebovat, nebo alespoň tak jak říkáš porodnici plnou odborníku..jen tak pro úsměv, kolik tam je Irských lékařů...

nevestinka2010
16. nov 2009

tegi> tu preeklampsii nebo cukrovku ti tady zjisti taky, tech kontrol je taky dost, akorat do tehotne tak casto nekoukaji dovnitr, pokud k tomu neni duvod. 😉
ale chapu, ze mas spatne zkusenosti a to se pak nedivim tvemu pohledu na vec.
Ja uznavam ze v CR je jakoby vymozenejsi pece, ale pro me to neni na shrnuti "ze to v CR funguje lepe".
Ja teda hlavne obhajuji ten lidsky faktor a pristup. Pro me je to asi dulezitejsi nez technicka vybavenost a tak.
Ale kazdy sme jiny, kazdy cekame neco jineho 😉

tegina
16. nov 2009

Ahojky, nevestinko, asi máš pravdu. Já jsem nerodila v Irsku, v ČR 🙂 spíše mluvím o zkušenostech kamarádek...pro mě jak už jsem psala doma je doma..věším, že pro většinu z Vás už doma zůstane Irsko. Nejleší by balo to nakombinovat, a mít lidské odborníky 🙂 Tak aťr se Vám krásně rodí, ráda si přečtu jen pozitivní zkušenosti...já se třeba po druhém ozvu, ale mě bude asi čekat CR 😉 tak zatím se mějte všechny krásně.

loki01
16. nov 2009

Ja jsem teda v UK ale myslim, ze pece je tu zruba stejna jak v Irsku ( myslim, ze tehulku neprohlizeji nejak extreme pokud neni duvod). Jinak nevestinko presne: lidsky pristup, ja kdyz ctu ty diskuze v CR jak ty holky strasi takovyma kravinama tak jsem nekdy fakt rada, ze tam nejsem.
Ja tu ziju 6 let a zatim jsem byla s zdravotni peci spokojena, ani sem si nevsimla ze by tady nebo v Irsku byla takova umrtnost kdyz tady mame tolik neodborniku...🙂

tegina
16. nov 2009

Při svém dlouhodobém studijním pobytu v porodnických zařízeních v Irsku zjišťuji, že i porodnictví má nej-, tedy rekordy a kuriozity.

Ale vlastní poznání nakonec předčilo veškeré mé očekávání. Pracuji v The National Maternity Hospital v samotném centru Dublinu. Do této porodnice jsem byl přijat díky laskavosti zdejšího přednosty, kterým je Master Declan Keane, MD., FRCPI., FRCOG. Přednosta se v Irsku nazývá Master.

Porodnice The National Maternity Hospital má mnoho zvláštností. Za prvé jí nikdo z Irů jinak neřekne než Holles Street, neboť větší část budovy porodnice zasahuje do ulice s tímto názvem. Takže rodila jsem v Holles Street neznamená, že by se v Irsku rodilo na ulici. Holles Street byla založena v roce 1894.

Porodnice Holles Street je zmíněna i ve slavném románu Jamese Joyce Odysseus. Sám autor se dokonce v této porodnici narodil.

Ale hlavně…. Holles Street je největší porodnicí v Evropě. V loňském roce zde porodilo 8 255 žen, a to celkem 8 378 dětí, protože řada maminek měla dvojčata. Další zvláštností je, že více než 70 % žen zde rodí pomocí epidurální analgezie, často se používá „rajský plyn“ a poměrně málo pethidin (náš Dolsin). Zdejší porodníci jsou pyšní, že se jim daří držet počet císařských řezů na hranici 16 %, což je na perinatologické centrum skutečně poměrně malé množství.

Další pozoruhodností je velký počet maminek, které přijíždějí do Irska porodit, aby jejich děti měli irské občanství, tedy lépe zajištěnou budoucnost. „Porodnická turistika“ je zde velmi oblíbená zejména Afričankami. Téměř každá šestá maminka byla v roce 2003 cizinkou. Po prvních dnech pobytu jsem musel rychle zajít do knihkupectví lékařských knih a zakoupit zdejší učebnici porodnictví, abych si rychle prostudoval nemoci, které jsme v Čechách probírali během studií jako pouhé kuriozity, že se s nimi stejně nikdy nesetkáme. Zejména zvláštní druhy chudokrevnosti a některé jiné nemoci.

Nezapomenu na jednu ranní vizitu na pokoji, kde jsou ženy před porodem. Pokoj je na naše poměry nezvykle velký, 18lůžkový a postele jsou typicky odděleny jen závěsy. Vizitu jsme tvořili tři lékaři, jeden byl z Trinidadu, dále kolega z Itálie a já z Čech, doprovázela nás neskutečně klidná a příjemná staniční sestra Marian, ta byla jediná z nás z Irska. Pokoj by zcela zaplněn a z těch 18 budoucích maminek bylo 16 z Afriky. Na moji poznámku, že je zde dnes hodně Afričanek, mi Marian odpověděla s typickým irským humorem: „Pár dní svítí sluníčko, a ty těhotné si prostě neberou opalovací krémy!“

Ale nárůst neirských maminek vedl irskou vládu k rozhodnutí uspořádat letos na jaře referendum (ve stejném datu konání voleb do EU), kdy občané Irska měli právo rozhodnout o změně ústavy, právě kvůli porodnické turistice a udělování irského občanství. Referendum dopadlo podle očekávání. A bude se měnit ústava. V budoucnu nebude snadné se v Irsku narodit a mít automaticky irské občanství.

Otázka na konec: Má Guinness a irské porodnictví ještě jinou souvislost než jen zápis o největší porodnici v Evropě? Ano.

Ve zbývající třetí dublinské porodnici, jmenuje se Coombe, byl černý Guinness ještě v nedávné době předepisován jako lék u žen, kde bylo třeba zklidnit děložní kontrakce. A to v množství sklenka piva na noc.

Z Dublinu MUDr. Antonín Pařízek, CSc.

tegina
16. nov 2009

Loki, já jsem nepsala , že zde odborníci nejsou, ale že jich je zde mnohem méně a navíc skoro samí cizinci, o to se přít nechceš 🙂 V UK je to skoro to samé, taky mi tam odrodily dvě kamarádky, mám to potvrzené, mimo jiné, tady je na tom zdravotnictví drobet lépe než v Irsku....ale asi by si to měly přečíst kolegyně z Česka, co mrčí, že jich je někde na hekárně více než tři...ale to už málokde, já jsem byla sama 🙂 Tak holky, asi si v červnu koupím třetinku Guiness, třeba mi to na ty kontrakce pomůže 😀 na ty plenty taky nikdy nezapomenu 🙂 jak mi spravovali paleček a vedle zašívaly otevřenou zlomeninu a tahali se o vozířek s potřebami 🙂

nevestinka2010
16. nov 2009

Parizek napsal vtipny fejeton 😉
Jinak z historie porodnictvi - v Irsku vznikla epiziotomie i lekarsky vedeny "managed" porod s kapackami oxy 😉
takze Irsko tomu v porodnictvi dalo pomerne dost na to jak je to mala zeme 😉
Ja zrejme taky v Irsku rodit nebudu, ale pokud ano tak bych tady asi rada sla do domaciho porodu s porodni asistentkou, pokud by to bylo vse ok.

loki01
17. nov 2009

tegina: a co je spatneho na tom,ze je doktor cizinec??? Ja tu snad nejsem cizinka? Nejak me to nedochazi... Mne teda zatim videli jen anglicke modwife a anglicky doktor, ale kdyby byli z Malawie tak je mi to jedno.
Jak muzes mit neco potvrzene od kamaradek? Tak timto zpusobem ja mam potvrzenych spoustu veci🙂
A jinak nevim co ma pan Parizek proti 16% cisaru? To je velice dobre cislo...u nas to tak nebude u nas si lekari cisarem casto usnadnuji praci, o to se snad taky prit nebudeme 🙂
Jinak se mi mnohem vic libi chovani doktoru a sester v UK...kdyz jsem byla v CR na NT scanu(musela jsem protoze se da delat jen v urcitou a ja byla v cechach - jsem si jista ze doktor tady taky dokazw prosvitit siji) tak me sestra zdrbala, ze mam pokrceny papir....prosim?????
A pokud vim, tak tady zadna hekarna neni, mas rovnou svuj pokoj se sprchou, vanou a zachodem, televizi a internetem. Muzes mit u sebe dva lidi( zadarmooo), muzes mit epidural(zadarmo) a muzes, pokud neni zadny problem rodit zadarmo v porodni vane. Az par hodin po porodu jdes na poporodni a tam uz nejsi sama pokud si nepriplatis za nadstandart. A tam vas neni vic nez 4. To je myslim to same jak v cechach...akorat ze tam clovek ma i ty plenty...to v cechach nema🙂

irsina83
17. nov 2009

otazka, trosku som to tu citala...no baby si tu chvalia midwife...pochybujem silne ze v irsku je to lepsie a aj o ten falosnej milote doktorov. bola som v irsku 2 roky... no a moja otazka je ze kto sa postara o prvorodicku ked jej nastanu komlikacie alebo ked sa rozhodnu ze bude musiet rodit cisarskym? midwife???? kamosta je tehu v irsku a do dnesneho dna jej nikto neurobil ani sono ani odber krvi ci je baby ok a to je v 14tt.... myslim a momentalne aj vidim podla mojho super lekara ze tehotnej zene sa tu venuje ovela viac pozornosti a starostlivosti. aj ked suhlasim ze nieje lekar ako lekar...

tegina
18. nov 2009

Loki,
ty my vytrháváš z kontexu, jen co se Ti hodí. Je teda možné, že se někdy vyjádřuji špatně.Začaly jsme hodnotit Irské porodnictví. Tím jsem myslela, že Irů, jako dr.moc není, a když mají nějaké odborníky jsou to zvětšiny cizinci. Což samozřejmě není nic špatného. Jinak mluvím o zkušenostech mých dobrých kamarádek, já nemám problém si s nima upřímně pokecat o různých věcech. Navíc dvě rodily, když jsem ještě byla v Irsku,takže jsme to prožívaly spolu, další dva porody proběhly, jak už jsem byla doma. Já s tím porovnávám můj porod a teď další těhotenskou péči. Přesně jak píše Irsina, kamarádky byly celkem na sonu jedenkrát, jedna dokonce propásla kontrolu a na další ji objednali až za měsíc. Zase jsme u toho, pokud je vše ok, fajn, pokud máš třeba těhotenství mimoděložní, nebo často dítě mezi 8 - 10 tt přestává růst, tak to tedy nevím, kdy řeší interupce. Třeba se zde čeká, že si to příroda začídí sama.Takže, pokud máš zdravé dítě, těhotenství bez problému, projde to, pokud né, a kontroly probíhají tímto způsobem, může se na problém, který by šel řešit přijít i pozdě. Takže když to zhrnu opět do jedné věty, prostě porodnictví v ČR je podle mě důkladnější, pečlivější, odbornější , co můžu přiznat je, že je tu méně milejších a laskavějších lidí, ale to je o lidech, neplatí to všude. Pařízek zmiňuje věci, které jsou kuriózní, to že je tu 16 procent CR je sice krásné, ale nepíše se o kleštích a zvonech, což následuje u probl.porodů, pokud se nedělá CR. No a nepíše, kolikrát mají děti následky někdy i celý život.U nás se od těchto porodů upustilo a dělají raději CR. Je zde menší pravděpodobnost komplikací jak pro matku tak pro dítě. Ale to tady nechci strašit budoucí maminky. Já si myslím radši nevědět, protože každá ženská, která jde rodit podruhé Ti řekne, že má mnohem větší strach, protože ví do čeho jde a co vše se může přihodit.Však uvidíš až odrodíš. Jinak jsem psala, že v UK, je to monohem lepší než v Irsku, ale to je jiná diskuse, která, taky na Koníku probíhá. Srovnej si vývoj Irska a UK.I když samozřejmě skláním před Irskem, kde to za pomocí cizího kapitálu během tak krátké doby dotáhlo.

nevestinka2010
18. nov 2009

je to tady fakt dobra vymena nazoru 😉
do 14tt s tehotenstvim doktor toho moc neudela, to je vse na prirode a Bohu, asi proto tady v Irl nezvou na utz drive nez ve 12tt protoze do te doby stejne vsechny doktorske zasahy nemaji moc smysl. Pak jen je bud plany poplach nebo plana nadeje... Ani nechci myslet na to kolik deti se nenarodilo, protoze jeste v 9tt nebilo srdicko a tak se udelala kyretaz! Tady proste tomu nechaji volny prubeh. Ja vim , ze ne kazdemu se to libi a chapu to.
Midwife se stara o fyziologicke tehotenstvi a porody, kterych je okolo 90%, zbytek pak samozrejme putuje do pece lekare.
Je to vse jen o pristupu.
Tehotenstvi neni nemoc a nepotrebuje prilis pece od bilych plastu...

Ja ceske zdravotnictvi nehanim, jsem na nej pysna a je urcite na dobre urovni, ale v tehotenstvi je az prilis aktivni a nekdy si myslim spise na skodu, ale je to o tom ze si to proste lide nechaji libit a vyzaduji to...

Ale bohuzel pristup a organizace, ktera ve zdravotnicitvi v CR panuje je priserna, odrazi to stav spolecnosti, kde si lide neveri a musi si na neco hrat, aby si utvrdili svuj spolecensky status. Bohuzel mam take dost pripadu na srovnani, ale to sem nebudu tahat.

irsina83
18. nov 2009

nevestinka je viem ze tehu nieje choroba ale napr. ja mam syndrom PCO a srdieckovu maternicu co nieje az take strasne ale uz je to trosku problem. mam lieky na udrzanie. su zeny ktore maju dva potraty za sebou a potrebuju vysetrit pricinu takze preto sa mi nepacil ten system v irsku. ja som mala dnes prve odbery na choroby a to som 10tt a v 13tt ma cakaju dalsie- zistenie downoveho syndromu a pod. a kamaratka je zufala, ze svoje babo este ani len nevidela a nebola vysetrena...nasi lekari su viac opatrni asi aj preto ze stupa potratovost a pod...tak samozrejme ze su pripady ze sa nieco zanedba a pod ale na to nesmieme mysliet...nic nieje 100 percentne...

nevestinka2010
18. nov 2009

ja to chapu irsina, ale pokud jsou nejake komplikace nebo rizikove faktory, nejake rizika v anamneze a podobne tak te vysetri i tady. ta tvoje kamaradka, zrejme problemy nema ani nema zadnou rizikovou historii, nebo o tom s GP nemluvila?, tak proste nespechaji i kdyz ve 14tt uz by na prvnim vysetreni byt mela, tak uz je snad objednana a vi termin ne?
zufala byt snad nemusi, videt stejne nic moc neni a doktor musi rict - tady je zaklad rucicek, tady ma asi nozicky a tady ta tecka je asi srdicko 😉
a co se tyce testu na geneticke choroby>zjisti si jakou maji vypovidajici hodnotu a jake je procento falesne pozitivity nebo negativity
ale ano, chapu ze pokud je nekdo vystresovany a potrebuje od doktora uklidnit, tak je to problem
V tom pripade bych v jeji kuzi asi zaletela na dovolenou domu a nechala se pekne se vsim vsudy vysetrit tam 😉

loki01
18. nov 2009

nevestinka: presne tak, prilis aktivni🙂
tegina: pokud mas bolesti a bojis se mimidelozniho, bud zavolas midwife, nebo gp nebo jedes rovnou do nemocnice a oni te zkontruluji. Jinak v UK mas scan v 12tt, v 20tt. Pokud se potom neco nekomu nelibi, mas dalsi. Ja jdu ted v pondeli do nemocnice, protoze moje miminko bude asi tlustoprd po mamince, tak ho jdeme premerit a domluvime se na vyvolavani. Jinak ja jdu teda pocist o tech klestich jak je to nebezpecne a kdyztak clovek muze odmitnout.

tegina
18. nov 2009

Loki, já teda ńaštěstí žídné takové problémy nemám. První jsem odrodila v ČR, druhé taky, známé, které takhle o miminka přišly problémy taky neměly, přišly jim na to převážně v 9.tt na kontrole. Možná kdyby se čekalo tak dlouho jako v Irsku, tak na to přijdou samy, nebo nevím. Ono mrtvý embryo ohrožuje i matku, že ☹ To jsem jen koumala, jak ☹ se to pak dělá v Irsku, kdyý se na to přijde pozdě. Všem přeji jen zdravá miminka.

bobikyveta
4. jan 2010

Ahoj holky teda par se vas tu konecne ozvalo tak jse rada ze dalsi nazory.. No kouknete muj nazor je ten ze pokud nekdo ma strach z toho ze tady neni v tehotenstvi takova pece jako u nas tak ma jeste moznost zajit si k soukromemu gynekologovi ktereho ale samozrejme plati a nebo odjet zpatky domu. Ja jsem se taky nejdriv bala navic me vysetrovali nebo spis si se mnou povidali jenom sami indove a nebo midwife. no ale musim rict ze kdyz jsem mela neco na srdci tak to resili. Jejich zdravotnictvi neni nic moc ale sanzi se a hlavne maji lidsky pristup ktery u nas v cr neni ani v nejmensi mire. Je ale na kazdem aby udelal to co si mysli ze je pro nej a jeho dite nejlepsi. Ja jsem tady spokojena vracet se do cr nechceme ale k odbornym lekarum co se tyka treba moji alergie si zajedu radsi k nam. Ale rodit jinde nez tady, musim rict ale ze myslim jenom tu moji nemocnici, teda nebudu. 🙂

barique27
29. jan 2010

Ahoj,
jsme s manželem v Dublinu od října 2008, spolu jsme 5 let. Na konci roku jsme se domluvili, že začneme zkoušet a mně se pak zdálo, že to jako nejsem já, ale myslela jsem si, že to jsou hormóny nebo co. No a včera jsem to už nevydržela (teprve den od zpožděné MS) a udělala jsem si test a byl pozitivní.
V práci dvou kolegů manželky už odrodily v Rotunda hospital a strašně si to chválili.
Já jsem vlastně ještě v šoku, že se to povedlo na poprvé a tak příští týden si zajdu na gyndu, btw. taky k polskému doktorovy zřejmě 🙂

bobikyveta
31. jan 2010

Ahojky tak to strasne moc gratuluju to je super zprava tak kazdopadne pis svoje zazitky od lekaru atd. Jak jsi na tom jestli je ti spatne atd. Vsechno nas zajima. My jsem tady od srpna 2008 s mojim jsme uz 7 let a mama dve holky. Tak jak budes chtit zase se ozvi a napis jak pokracuje tehotenstvi. A jeste jednou velka gratulace my na prvni cekali 1 rok a na druhou asi trictvrte roku nez se nam podarilo otehotnet. A myslim ze to bylo jenom tim ze jsem prijela za manzou po 3 mesicich sem do Irska 😀 a pak za 14dni uz jsem byla tehule 😀 😀

barique27
31. jan 2010

Diky,
uz je mi dva dny blbe, vsechno mi smrdi a nemam chut k jidlu. Vcera jsem aspon byla doma, ale dnes jsem v praci a neni to nic moc. Premyslim, ze zitra zavolam sick a objednam se na gyndu - chodim do EMC, je to naproti Rotunde, sice polaci, ale pan gynekolog, postarsi pan byl moc prijemny, kdyz jsem tam byla v listopadu na prohlidce. Pak uvidime dal, ale chtela bych asi tyden zustat doma, mam stach z prace, jestli mi najdou neco jineho [delam v hotelu servirku] a nechci riskovat. Dneska me i tak divne picha v brise, tak se modlim, aby vsechno bylo v poradku. Kolegy manzelka je tehotna /asi 8 tyden/, sla do Rotundy a oni ji poslali domu s tim,ze ji poslou dopis s terminem prohlidky. Dopis dostala s terminem na kveten, coz uz bude v nejakem 20. tydnu, coz jsem moc nepochopila.
Jinak jsem rada, ze jsem narazil ana tuto stranku, nemam tady totiz zadne kamaradky, natoz tehotne.

kacka27
1. feb 2010

Ahoj kocky🙂 som si tu precitala,tie prispevky,no hroza ako sa ludia dokazu vadit.Ale ved kazdy ma pravo na svoj nazor.
barique: ja idem akurat zajra na sono do Rotundy na sono a vysetrenia,tak sa tesim,ze uvidim male babenko🙂)objednavala som sa myslim este niekedy v novembri,proste to tu tak funguje a hlavne v dubline je vela tehotnych,tak to stihaju takto neskor.Ja som bola na zaciatku asi v 10tt na Slovensku u svojej gynek. a vsetko v poriadku,tak uz viac na prehliadky domov chodit nebudem,lebo sme sa rozhodli ze zostanem rodit tu.To pichanie v brusku hadam prejde,mna tiez pichalo a stale picha hlavne ked si kychnem,alebo zakaslem,no doktorka mi povedala,ze ked sa maternica zvacsuje tak to je tym...tak snad vsetko v poriadku.

barique27
2. feb 2010

Kacka27, je to jsem ráda, že jsi napsala, už to máš za sebou, doufám, že je všechno v pořádku a bábo jsi viděla!!
Jsi přímo z Dublinu, my jsme se před 2 měsíci přestěhovali do Docklands.
Byli jsme s manželem u gynekologa včera dopoledne, v polském EMC přesně naproti vchodu do Rotundy.
Pan doktor mi udělal vnitřní ultrazvuk, viděli jsme jen černou tečku, ale tam kde má být. Měla jsem hroznou radost, že to není mimoděložní nebo tak a potvrdil 4,5 týdnu. Také mi mrknul na záda, řekla jsem mu že mě bolí.
Mám přijít znovu 18.2., to už by mělo být slyšet srdíčko a také mi napíše oficiální dopis do práce. Sice jsem platila 60 euro, ale stálo to za to, pan doktor je strašně milý, všechno vysvětlí, na všechno odpoví. Takže mám radost, že je vše v pořádku a že to nemám jako ostatní, na které se nikdo do 20 týdne nepodíval.
Pan doktor mi říkal, ať se zbytečně nehlídám a těhotenství si užívám a mám radost, že jsem těhotná a nemyslím na to zlé, co by se mi mohlo stát. Tak holky, radujme se a pozitivně 😎

kacka27
3. feb 2010

Tak to som rada,ze je tam,kde ma byt a drzim palce aby to vsetko dobre pokracovalo 😉 Stravila som vcera cele dopoludnie v nemocnici, najskor s midwife,potom som sla na scan,na krv a nakoniec k doktorovi.Vsetko je v poriadku a sme aj toho nasho drobca videli,stale sa mrvil,no a na dalsi scan idem o mesiac,som si myslela,ze to bude trvat dlhsie,a to snad uz budu vediet co to bude,tak sa budem tesit dalej.Neviem ale to by som ani ja nevydrzala,keby sa na mna niekto nepozrel do 20 tyzdna,to je strasne dlho.
Inak my byvame v Santry-north dublin,ale do mesta chodim dost casto,lebo manzel v centre pracuje a kedze ja nepracujem,tak ak je pekne hned niekam idem von aby som sa nenudila,nepoznam tu totiz nikoho,takze by to bolo na prasky stale sediet doma 😀

rimmel
3. feb 2010

baby sorry ze vam sem tak vhupnem ale nieje tu niektora zo skotska??

kacka27
3. feb 2010

tak to rimmel neviem a neskusala si Anglicko?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre