Porodili ste bez pomoci?

katkanova
10. jan 2014

ahojte zienky, najde sa tu niekto kto porodil necakane niekde mimo nemocnice bez odbornej pomoci? je to velmi sialena situacia?

luba28
10. jan 2014

@katkanova chystas sa tak rodit??????? 😀 😀 😀

keziah
10. jan 2014

@katkanova ja poznam jednu taku mamicku, slo o jej druhy porod a zvladla to sama perfektne

desszi
10. jan 2014

@katkanova zenske telo je stavane tak, aby porodilo a porod zvladlo. To len zdravotnicky system a lekari z nas robia pacientov.

stardust
10. jan 2014

vyskusaj a napis clanok do Mama a ja 😉 Alebo si pozvi nejaku dulu k porodu, tie su niekedy vzdelanejsie ako porodnici a porodne asistentky dohromady 😎

katkanova
autor
10. jan 2014

ake ste hned jedovate podaktore ... klobuk dolu ... moje prve som porodila velmi rychlo a mam trosku strach ze ak to druhe bude este rychlejsie nestihneme to do nemocnice, zaujimalo by ma ako take nieco vnima niekto kto to prezil, ci by vedel poradit na co byt pripravena keby daco ...

elina25
10. jan 2014

@katkanova tu a nenájsť nepremudrelu mamičku? Aj u nás tak jedna porodila ale skončilo sa to katastrofou...Asi dostala popôrodnú depresiu a malé vyhodila von oknom ☹

vevesh
10. jan 2014

@katkanova mojej svokre sa tak podarilo 2x...a rada, ktoru ona dava vsetkym nastavajucim mamickam, je nestresovat (pretoze ked uz to tak rychlo pride, nic nezmozes ani nevymyslis, len porodis....) a hlavne sustredit sa na seba a porod😉

mamaveronika
10. jan 2014

moja kamoška tak nedavno rodila🙂 dve deti pred tým v nemocnici a toto tretie doma...,nevie si vynachvaliť,mala najlepší porod,rýchly a bola s babatkom stale🙂

katkanova
autor
10. jan 2014

tak som rada ze pocut aj pozitivne skusenosti 🙂 samozrejme velmi rada by som to do tej nemocnice stihla - hlavne keby sa tak podarilo aby mi pri tom nechcene neasistoval moj trojrocny, ale uz sa radsej pripravujem na vsetko 😖

horana
10. jan 2014

@katkanova Ja som tak, neplanovane, nestihla som.
Vnimala som to asi tak, ze ked sa to skutocne rozbehne, premyslanie nad hocicim sa zastavilo. Vobec nebol cas ani priestor na premyslanie typu co bude, ako bude, co by bolo keby...Porodny dej ma doslova vtiahol. Uvedomila som sa az ked bolo po.
Bolo to najkrajsie co som kedy zazila, bez prehanania. Videla som tu obromnu silu zenskeho tela, toho ze sa staci poddat a proces ide uplne sam. Nie ako v nemocke, kde vas stale rusia takou procedurou a takym meranim a takymi otazkami a hentakymi poznamkami. To vsetko zdzuje, vytvara stenu medzi zenou a porodnym dejom.
Je to uzasna sila, moct to prezit bez obmedzeni.

Cize keby sa ti to nahodou aj stalo, neboj sa, a uvidis ze budes pripravena.

katkanova
autor
10. jan 2014

@horana a bolo to tvoje prve dietatko? ja sa prave preto bojim lebo si pamatam ze pri prvom porode som bola velmi rada ze tam pomoc mam aby mi radili co a ako (nerodila som na svk takze pristup bol fantasticky) ... le mozno naozaj ked clovek vie ze tam nikoho nema a musi sa spolahnut na seba je to ine a viac vyciti a veri si ... bola si celkom sama alebo bol niekto pri tebe?

sisaka
10. jan 2014

@katkanova ja som porodila druhe dieta v porodnici a bez pomoci. Normalne tam bola len doktorka pritomna a sestra, jedine co urobili, ze prestrihli pupocnikovu snuru (manzel nechcel), ak nedojde k nejakym komplikaciam zasahy nie su potrebne a zena porodi uplne sama, bez pomoci, tak to uz priroda zariadila....

katkanova
autor
10. jan 2014

@sisaka ani ti nic nehovorili, neradili?

sisaka
10. jan 2014

@katkanova mne nebolo treba radit, nebola som na epiduralke, ani zdrogovana, takze som citila kontrakcie a vedela, kedy tlacit, takze mi akurat hovorili, ze uz vidime hlavicku, este par krat zatlacite, bla, bla, bla ... tak aby rec nestala 😀

katkanova
autor
10. jan 2014

@sisaka ja som tiez nedrogovala 😀 a predsa som bola uplne mimo 😀 ked mi ustali napr kontrakcie na moment robila som paniku ze nieco nie je ok, myslim ze keby neboli pri mne viac by som sa aj doparala ... ktovie ...

luba28
10. jan 2014

obdivujem VAS a klobuk dole,ze ste to zvladli a ze ste boli obaja v poriadku,..... 🙂

briketa
10. jan 2014

@katkanova v nemocnici, tak ze to uz ku mne nestihli, to nebolo planovane, skratka to na mna prislo a tak som tlacila a vytlacila (2,3kg dieta islo uplne lahko, vies si to predstavit) . ale bol pri mne manzel a bol to uz druhy porod, takze ziadna panika. 5.45 rano. oni sa potom vsetci dostavili asi behom 1/2 sekundy 🙂

awalancha3
10. jan 2014

ak je vsetko Ok, tak porodis aj sama bez pomoci...... horsie je, ak nieco v poriadku nie je... dieta nie je dorotovane, alebo ma komplikovane omotanu snuru okolo krku, alebo mas slabe kontrakcie a dieta nejde vypudit .......Príroda ako taka pocita s nejakou umrtnostou, ale ja osobne, ak mozem, tak nechcem aby moje dieta naplnilo statistiky umrti pri porode.....Len sa dobre sleduj, aby si "dobehla" do porodnice vcas...... 😉

horana
10. jan 2014

@katkanova Bolo to moje 2. dieta, preto viem porovant s porodnicou, aj ked ani ten prvy porod nebol vobec zly, nakolko bol v BS. Pri tom 2.hom mala som pri sebe jedine muza, ale v situacii ze mi nepomahal, nechcela som to, prakticky to ani nebolo nejak mozne a vlastne ani nebolo co. Nejak to tak prirodzene vyplynulo vsetko. Odvtedy mam nazor ze ked vsetko ide ako sa ma, netreba ziadne rady, ved proces riadi nase telo same, lepsie nez by to ktokolvek zvonku, aj znaly ako to prebieha mohol typnut zo skusenosti ci podla hodnot pristroja. Btw: aj toto moje 2he dieta malo snuru nielkolkokrat okolo krku, dokonca som to citila ked uz islo bezprostredne von a citila som akoby a teraz neviem ci to bola vola babetka (nech sa kludne smeje kto chce), ci mojho tela nejaka ta pudova inteligencia alebo vsetko dohromady, ale vyslovene som citila ze ide tak pomaly a tak sa hybe aby aj toto vykorigovalo. Nemala som uplne ze vobec ziadny strach (pritom v normalnom zivote som dost aj "posera" casto).
Treba sa len obratit dovnutra, ono je samo o sebe na to silny tah, tak sa mu len poddat. Telo vie co ma robit, my to nemusime vedome vediet, ono si to riadi same. A fakt ze nech sa mi aj smeju, ale cely cas ako uz babo slo, som akoby citila uzasne silne prepojenie na jej osobnost, akoby sme sa uz rozpravali, ale nie slovami, ale nejakym takou tou recou tela, tazko sa to popisuje. Ked sme sa na seba 1. krat pozreli z oci do oci, zdalo sa mi ze sa pozname uz velmi davno a dlho. A pritom cez tehu ja nie som taky ten typ kecania s babetkom ani nejake take tie ezotericke blaboly v tomto, urcite nie. Preto ma to prekvapilo tento zazitok, samozrejme v dobrom. Aj babo bolo takymto porodom akoby posilnene, nebolo mu od zaciatku nakazovane co ma robit, pripadalo mi uzasne silne preto, myslim osobnostne. A je aj doteraz.

lulu_lu
10. jan 2014

ja by som to nikdy neriskovala. ano da sa zvladnut, volaked yzeny tak rodili, ale nemozes vediet ake komplikacie nastanu pri porode ci po. moze sa stat ze budes potrebovat rychlo lekarsku pomoc alebo babatko. Ano su zeny ktore to zvladli ale mali podla mna stastie, kolko krat sa porod zvrtne a musia robit akutny cisarsky inak by babo umrelo. ja mam pred tym respekt, dobrovolne by som to nikdy neurobila. aj ked klobuk dolu pred tymi co to zvladli, no ja by som nikdy neriskovala, jedine ze uz by nebol cas...

lulu_lu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
isabel11163
10. jan 2014

@desszi no chcela by sa ťa vidieť v situácii keby šlo o tvoj a o život tvojho dieťaťa či by si bola taká hrdinka !!! baby ani si len neviete predstaviť čo všetko sa pri pôrode alebo aj po ňom môže skomplikovať a aká je vzácna každá sekunda !! každý pôrod je individuálny a každý novorodenec je nevyspitateľný a ak ma idete presviedčať o opaku priala by som vám zažiť trošku mojej praxe !!

rienok
10. jan 2014

@horana tíško závidím, ja som si nechala do prvého pôrodu kecať a ľutujem to, bohužiaľ už nevrátim 😒

sonagolisova
10. jan 2014

ja osobne som mala oba porody komplikovane ..syna tahali vakuovym extraktorom a dceru tiez a este pridali aj klieste lebo pootocila hlavicku a zasekla sa v porodnych cestach.....toto by som sama bez pomoci porodnika nezvladla....ano je fajn , ak ma zena to stastie , ze ma lahky a rychly porod....zial nie kazda to ma takto sudene a sobne by som svoj zivot a zivot svojho dietata urcite neriskovala..

eridani
11. jan 2014

@lulu_lu @isabel11163 @sonagolisova Baby, ale tato tema predsa nie je o planovanom porode doma. Skor o tom, ze nie kazda na porodnicu hned za rohom, nie kazda ma 24hodin denne k dispozicii manzela s nastartovanym autom. Moze sa stat, ze niektora aj chce rodit v porodnici, ale porod (zvlast ak nejde o prvy) sa proste rozbehne rychlejsie nez cakala. Ide o to, ze v takom pripade netreba spanikarit. Prave taketo porody castokrat prebehnu bezproblemovo, len si zena musi verit. Ak sa zena psychicky pripravi, ze proste takato situacia nastat moze, aj ked su neplanuje, tak si myslim, ze ten porod zvladne lepsie. Samozrejme, pri kazdom jednom porode je riziko, ze komplikacie nastanu, ci uz ide o porod doma, ci v porodnici, ci na ceste alebo parkovisku.

isabel11163
11. jan 2014

@eridani jasné ja tomu rozumiem len mňa rozčúlila reakcia na ktorú som reagovala..že my robíme zo žien pacientov ale keď je zle je každá jedna žena vďačná za pomoc.. jasné že taká situácia môže nastať a neraz nám už doviezli dieťatko narodené doma alebo v sanitke.. možné je všetko a naozaj pri tom netreba panikáriť.. ja len každej žene prajem pôrod bez komplikácií a zdravý uzlíček 🙂

horana
11. jan 2014

@isabel11163 Netreba sa rozculovat, treba sa snazit pochopit. 🙂 Ono je to totiz ciastocne naozaj tak, lebo je jeden fakt ze sa robia pacienti aj so zien, ktore by take zaobchadzanie nepotrebovali v mene toho ze niektore to potrebuju. Z cim teda cast zien, hlavne tie ktorych sa to tyka nemoze suhlasit, co je plne pochopitelne. Toto je sice nenapadny ale z hladiska psychologie dolezity moment. V mene strachu su nanucovane urcite postupy aj zdravym tak akoby boli chori a este s argumentom ze je to pre dobro dietata. Co je cista manupulacia. V zahranici kde sa praktizuje porod doma ako rovnocenna metoda porodu ako v porodnici - samozrejme sa tyka len zien bez predpokladanych komplikacii a samozrejme aj keby nastali su k pomoci pristroje a technicke vybavenie o ktorom sa u nas ani nesniva a ktore ma v zalohe PA so sebou. Ale - tym ze je to otazka penazi, vybavenia, tak jasne povedzme ze je to pre toto a nie pre nieco ine! Keby u nas bola situacia - a povedzme si rovno mali by sme sa so vsektych sil snazit tam smerovat, premyslat ako to dosiahnut a zacat sa k tomu blizit, a nie hadzat postupu ktory je evidentne efektivny polena pod nohy ideologickeho razu, ktory je vsak nespravny. V tychto krajinach nie je novorodenecka umrtnost pri domacich porodoch o nic vyssia nez v porodnici, ba dokonca mierne nizsia (to preto ze pre porod doma sa rozhodnu predovsetkym bezproblemove rodicky kde nieje predpoklad ze sa nieco stane, co vacsinou aj vyjde, kdezto nemocky musia zachranovat aj uz dopredu komplikovane pripady - co je spravne, ved od toho aj su). Samozrejme aj pri tych co vyzeraju byt bezproblemove sa moze nieco zvtnut, ale nie je to sakra dovod na to, zakazat celu odnoz porodov doma, nakolko vysledky nie su o nic horsie nez v porodnici - co je prosim pekne jeden fakt.
Povedzme si rovno a na plne usta: nemame prostriedky dat k dispozicii PA take vybavenie ako v zahranici, nie sme na to ani zvyknuti na tekato postupy a tak sa ich trochu bojime a pretoze ani podrobne metodiky nie su vypracovane pre taketo pripady atd. - aby PA boli lepsie skolene, aby take ktore uz ukazu ze realne vedia odhadnut kedy sa zacina nieco kazit, pre istotu potom volala do porodnice alebo niekoho z porodnice domov pod.,spolupraca pediatrov, navstevy doma (kto by to mal povinnost) a preto a nie pre nieco ine je to u nas zatial nepriechodne. A nehovorit o tom, ze anonymna sestra XX zazila uz rozne aj zlozite a tazke komplikacie pri porodoch (urcite ano, nikto jej to neberie) ze ojeeeej, hazarderky doma - lebo to uz nie je pravda, resp. nemusela by byt. Chyba je niekde inde nez v rodickach, ktore si praju vec v zahranici beznu a uspesne pouzivanu. Tak sa prestanmne hrat na schovavacku a pomenujme veci pravymi menami.
Viem ze su tak lekari nauceni, najvyssi cas sa oducit a zacat brat prava tych ktore nie su pacienti vaznejsie. Oni - lekari ani sestry, o vaznost svojho povolania tym neprijdu, ani o pacientov, ba naopak budu im spravne patricne vdacni ti co to potrebovali a nebudu musiet na nich mat zle myslienky tie, ktore boli tymito postupmi obmedzovane, ba az nebojim sa povedat znasilnovane. Zdrava zena ktora rodi fyziologickym porodom pacient nie je. Ta ktora potrebuje pomoc, lebo sa nieco nedeje ako ma, sa nim stava, a stat sa to mne, bez reci sa podriadim. Ked vsak toto nepotrebujem, vyprosujem si, aby sa so mnou tak jednalo. Trufala rec od "pacientky"?

Ja nie som typ ktory by zlahcoval to ze sa nieco prihodit moze a vyzyval na navrat do prirody, do jaskyn a na stormy. Ale nie som ani typ, ktory by v mene strachu blokoval procesy, ktore su prirodzene, kym su tieto prirodzene. Je to nebezpecne z jedneho hlavneho dovodu a sice existuje skupina komplikacii, ktore vznikaju, aj ked sa casto neda dokazat priama suvislost, na zaklade psychickeho diskonfortu rodicky, resp. pre tu chvilu nespravne zvolenych medicinskych postupov, zbytocnych a naviac. Co vsak nanestastie spada do kategorie: neda sa to vacsinou priamo dokazat. Ked budeme zdravej zene prikazovat neprirodzenu porodnu polohu, moze sa porod spomalit ba dokonca zaseknut (potom sa vitazoslavne vyhlasi: vidite, potrebovala ste pomoc, bez nas by ste to nezvladla), to iste sa moze stat v prostredi kde sa zena nedokaze plne uvolnit lebo mu nedoveruje, pri poznamkach ktore jej vadia, napr.pri nutenom vyplnovani dotaznika kedy musi mysliet a poddat sa nie svojmu porodu ale casto v kontrakciach nezmyselne diktovat zamestnavatela sestre, to iste sa deje ak sa prilis dlho a casto monitoruje "priputana" v jednej polohe na jedno miesto, to iste pri istom percente epiduralu (telo prestane citit kontrakcie a zena nevie kedy a ako tlacit - deje sa to pomerne vela zenam, ale kedze nie vsetkym pritvaraju sa nad tym oci, nakolko pripadny nasledny cisarak mame po technickej stranke plne zvladnuty a nevidime v nom hrozbu), atd. atd.
Pre toto je pre urcitu skupinu zien vhodnejsi porod doma. V zahranici to uz niekde pochopili. U nas sa este branime zubami nechtami to priznat. Pri chorobe, operacii zlcnika, slepaku, zlomenej nohy atd. nehra psychicka pohoda pacienta (az taku) rolu, skratka je potreba akutne previest zakrok, kedy je nieco zle, OK, kazdy sa rad a dobrovolne podriadi. Ide o to, ze porod vo svojej postate pod tuto kategoriu nespada. Moze sa na nu zvrhnut, ale primarne nou nie je. Ba dokonca, co mnohi zatial prehladiaju, spada pod kategoriu akoby uplne opacnu, taku kde psychicka pohoda rodicky hra hlavnu, klucovu rolu. Nie je to nadstandart, nie je to nieco co by uz od dobroty nevedeli co maju chciet. Ale spravne citia, ze toto je o psychike vo veeelmi znacnej miere a o odbrateni sa k sebe a svojmu telu. Ked to rodicke nedovolime, moze sa z nej stat pacientka prave preto a nasledkom toho.

desszi
11. jan 2014

@horana absolutne si vystihla co som myslela 🙂 nepotrebuje to ziadny plus komentar, vdaka za usetrenu energiu.
je mi luto, ze isabel reagovala podrazdene. aj tu je vidiet, ze pri vykonavani akehokolvek zamestnania mnohym ludom chyba pokora. lebo co by bolo, keby sme tu my neboli?! co by ste robili?! ja neberiem zasluhy lekarom a zdravotnikom, sama som zdravotnik, aj ked v obore uz nerobim a urcite si zasluzia v mnohom obdiv, ale je fakt, ze mnoho problemov by nebolo, keby sa respektovala prirodzenost a intimita zeny a porodu ako fyziologickeho procesu, na ktory je zena stavana.

adelakk
11. jan 2014

@horana Mas absolutnu pravdu. Ja som porodila svoje prve dieta vo Velkej Britanii v Centre prirodzeneho porodu, co bola vlastne cast nemocnice, ale prisposobena tak, aby tam mohli rodit zeny v prostredi, ktore im co najviac pripomina domov, nie nemocnicu. Kedze som pocas celeho tehotenstva nemala ziadne komplikacie rodila som tam za pomoci dvoch porodnych asistentiek. Rodila som v polohe na kolenach, vo vode, moj manzel bol cely cas pri mne. Mohla som si vybrat akukolvek polohu som chcela, nikto do procesu porodu nezasahoval, pretoze nebolo treba. Ale boli pri mne skor ako psychicka podpora, pozorovali ako porod prebieha a hlavne ma povzbudzovali a hovorili ako mi to skvele ide a tak podobne. Bol to super zazitok. Dietatko som mala absolutne stale pri sebe, nikoho ani nenapadlo, ze by ho mali odomna zobrat prec na nejake tak potrebne vysetrenia, atd. Vysetrovali ho priamo pri mne, asi meter odo mna. Bola som pocas porodu naha, hned po porode som mala polozene dietatko na sebe. Teraz cakam druhe dieta, som stvrty den po termine porodu a mam strach ist rodit, pretoze sa bojim co vsetko budu na mne tzv. rutinne v porodnici prevadzat. Mam vysokoskolske vzdelanie v oblasti zdravotnej a socialnej starostlivosti, ktore som ziskala vo Velkej Britanii a tak som "nainfikovana" ich vnimanim porodu, ze je to prirodzeny proces, do ktoreho netreba zasahovat, iba ak je zivot alebo zdravie dietata alebo matky v priamom ohrozeni. Cize ziadne preventivne nastrihovanie, alebo podavanie liekov bez konzultacie s rodickou, atd. Tu na Slovensku sa stale berie porod ako nejaky medicinsky ukon a zena, ktora rodi si casto pripada, ze je pri porode menej dolezita ako zdravotnicky personal. Samozrejme mozu nastat komplikacie a vtedy je potrebny rychly a odborny zasah personalu. Preto je podla mna lepsie rodit v nemocnici ako doma, aby mal clovek istotu, ze ked je treba tak mu ma kto pomoct. Takze pracu zdravotnickeho personalu vobec nepodcenujem, naopak si ju cenim, ale iba vtedy, ked je potrebna, nie nezbytocne vnutena koli dodrziavaniu nejakych rutinnych postupov. AKo sa spomina v niektorom z predoslych prispevkov, ze kazdy porod je individualny, preto by sa tak ku kazdemu porodu malo aj pristupovat.
Vcera som bola v poradni pre tehotne, lekar ma tam vysetroval velmi nesetrnym sposobom, a este na mna aj zautocil, ze preco mu to vysetrenie komplikujem. Tak si hovorim, no super, dufam, ze ty pri mojom porode nebudes. Dufam len, ze sa babo rozhodne prist na svet samo, lebo ak cez vikend neporodim, na buduci tyzden ma uz chcu prijat do nemocnice.

lulu_lu
11. jan 2014

@eridani ved ja som to tam pisala, ze by som do toho nesla, iba v tom pripade keby nemam na vyber...ze nestiham

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre