Prirodzený pôrod na kramároch. Podarilo sa

zzuzana2
24. mar 2009

tak sa nam to podarilo a nas drobec sa narodil uplne krasne a prirodzene a to na kramaroch!!!! momentalne nemam cas vela vypisovat, ale v kazdom pripade ak to niekto chce zazit, musi mat fyziologicky priebeh tehotenstva, odhodlanie, ustretoveho porodnika, porodny plan, trochu stastia a prist do porodky tesne pred porodom. nase zlato sa narodilo tak, ze som na por. stole klacala na styroch, mala som v pp volny vyber polohy a porodnik mi to umoznil. komentare ostatnych si netreba vsimat, hlavne je, ze vsetko ide tak, ako ma byt. do porodky sme dorazili s kontrakciami kazde 2 minutky, branka skoro uplne zasla. nuz, co urobi domace prostredie a pohodove predychavanie kontrakcii a nie nekonecny monitor, lezanie, kachlicky a samota na vzdycharni. takze dievcata, nedajte sa, ja som skoro nedufala a predsa sa podarilo. drobca som si hned aj privinula, nechali nas tam potom spolu vsetkych troch, bolo to super. nadstandard je velmi fajn, novorodenecke a starostlivost o babo tiez. ale aj tak, mne tie 4 dni stacili, som rada, ze som doma. zuzana

vinyan
24. mar 2009

A kto bol tym ustretovym porodnikom? Mala si ho zazmluvneneho? A gratulujem!

etnicka
24. mar 2009

Ahoj Zuzi, tak to mam velku radost, akurat vcera som na Teba myslela 🙂 gratulujem k novemu babatku a pohodovemu porodu podla Tvojich predstav, super 😀 my este stale cakame...

natashkaa
24. mar 2009

Ahoj to sa tesim tiez tam chcem rodit. Prezradis porodnika ci to nieje ten isty co mam ja

ejusa
24. mar 2009

Etnickaaa a coze,este si cela? 😀

etnicka
24. mar 2009

🙂 stale cela

valka
24. mar 2009

zuza, tak ten porodnik by ma naozaj zaujimal (myslim, ze od teraz bude velmi velmi vytazeny 😀)
ale blahozelam a som moc rada, ze sa ti tam pacilo...juj, mat to stastie 😵

zzuzana2
autor
25. mar 2009

ahojte dievcata, dakujem za gratulacie, som stastna ako blcha. ten porodnik bol cunderlik. je tu o nom cela diskusia, vacsinou same pozitiva az na jeden strasny kiks, kt. pravdepodobne spravil. ved precitajte si. no ono je to asi tak, ze aj nalepsi lekar ma vzdy niekoho na svedomi...je to hrozne, ak ste to prave vy....
ten porod bol fakt super, bez oxitocinu, cipiek, roztahovania krcka, amniotomie, monitorov (ja som odmietla, tak len pocuvali tlkot srdca). to, ze som odmietla monitor (ja som uz vlastne rodila a vsetko bolo ok, nevedela som si predstavit, ze tam budem lezat pol hodku priputana, to by bol cely porod v haji 🙂 , som im podpisala. a tiez skakania po bruchu a vobec, nasho maleho som porodila ja a je to vynikajuci pocit. ale treba mat aj stastie, ja som sa modlila, aby bolo vsetko ok a nepraskla mi predcasne voda, to by som musela ist do porodky hned. takto mi praskla az tesne pred vytlacenim maleho, to bola ulava. aha, ani hemoroidy som si nevytlacila a hoci som sa roztrhla, sedela som uz na druhy den, sice nie pohodlne, ale v pohode. maleho som hned videla, bolo to krasne. no a kricala som dost, ha, ha. bola som gbs pozitivna, ale tym, ze som prisla tak neskoro, nestihli mi dat ani atb. ja som sa tyzden pred tym preliecila lokalnymi atb a v podstate som chcela, aby mi ten penicilin pre istotu dali, ale nejak k tomu nedoslo. v pp som nemala nic o tom, ze by som atb odmietala, ale po porode prisla za mnou primarka novorodenckeho a povedala mi, ze zobrali vzorky a kedze som odmietla atb, tak moze mat maly streptokokovu infekciu. nuz, ja jej hovorim, ze som nic neodmietla a nemam to ani v pp. teraz neviem, ci mi ich vlastne nestihli dat, alebo nechceli, alebo si povedali, ze ked chce byt taka alternativna, nech si teda je, ja som vtedy rodila a myslela som fakt na ine veci. v kazdom pripade mi plodova voda praskla az tesne pred narodenim maleho, takze to riziko sa znacne znizilo a vysledky vysli negativne, velmi mi odlahlo. 😉 co sa tyka personalu, tak sestricky pozerali na pp ako na zjavenie, ze take neco este nevideli a cele to ponali tak, ze ked chce mat sukromie, nech si ho ma a uplne na nas kaslali (t.j. napr. nevymenili podo mnou krvavu plachtu a tak). ale to mi bolo skutocne jedno, v podstate to bolo fajn. cunderlik bol super v tom, ze ma do nicoho netlacil a vsetko islo tak, ako som chcela. som mu za to neskonale povdacna 😀
etni, ta ty si stale cela? ako sa citis? drzim palce a ozvi sa, ked budete 3ja. z

valka
25. mar 2009

zuzi, tak to si ma dost prekvapila, ze prave cunderlik...ja som ho mala zazmluvneneho a neprisiel - no moze sa stat...ale ked sme sa bavili o porode, tak podla neho bola poloha v lahu ta najlepsia pre zenu, pretoze vtedy lekar moze najlepsie chranit hradzu a toto opakoval do okola a zmenu polohy ani nepripustil...taktiez som mu vysvetlovala, ake je pre mna neprijemne holenie a ze by som radsej bola za to, aby to bolo len uplne nakratucko ostrihane - tak by mi bolestivo nezarastali chlpky..bol proti...
taktiez som mu dopredu hovorila, ze si nezelam urychlovat porod a bez mojho vedomia, ze by mi to povedal, urobil Hamiltona 😠
tot moja skusenost s cunderlikom...ale inak je velmi mily . 😉
ale som stastna za teba, ze porod si mala krasny...uzivajte si s malym vela blizkosti a nech sa vsetko pozitivne od porodu dalej iba znasobuje 😵

etnicka
25. mar 2009

🙂 Tak vidno, ze aj doktori sa menia k lepsiemu 🙂 super. Zuzi, napisem, az sa maly narodi, uz aby to bolo...

petra.s
26. mar 2009

Zuzi a podmienky si si s Cunderlikom dohodla vopred, mala si ho zazmluvneneho? Alebo mal prave len sluzbu?

zzuzana2
autor
26. mar 2009

ano, dala som mu moj pp, netvaril sa ani nadsene, ani odmietavo. tiez hovoril nieco o chraneni hradze, ale ja som mu povedala, ze na to podpisem reverz a ze nakoniec je to moje telo a ja s tym budem zit. nuz a mal vtedy sluzbu.

etnicka
26. mar 2009

Chranit hradzu pri porode v lahu na chrbte je pekny oxymoron 😀

zitaje
26. mar 2009

Cau Zuzi, az teraz som ta tu objavila, daj este nejake podrobnosti! Kolko si bola dokopy v porodnici, kym sa maly narodil, t.j. ako velmi na poslednu chvilu si prisla? A vobec, ako si sa dostala k polohe na styroch? A este k tomu hore na stole? 😀 To si si predpokladam odskusala este doma. A ako sitie po potrhani? Ja som mala obe sitia skoro horsie ako samotny porod... Alebo mi to porozpravas osobne? 😉 Teda to urcite, len ktovie kedy sa zas stretneme, ze...
Inak ja som chodila k Cunderlikovi do poradne posledne tyzdne, a na mna posobil tak zlahka flegmaticky, ale ok. To je mozno ta vhodna kombinacia...

zzuzana2
autor
27. mar 2009

ahoj zori, citala som, ze sa morite s chorobami, dufam, ze sa vam lepsi. my mame manzu tyzden doma, ako bude potom, ha, ha. no, ja som dosla fakt na poslednu chvilku. kontrakcie mi zacali v noci, taky slabsi menzes par krat. cez den to bolo doobeda tak raz za hodku, potom pol hodku, nevedela som, ci su to len cvicne alebo fakt rodim. no a okolo takej, hm, neviem, tretej zacali byt pravidelnejsie aj silnejsie, to som uz predychavala, ale nic strasne, stale som normalne fungovala. inac v som cez den varila obed a tak, bolo to fakt v poho. okolo stvtej zacali uz boliet fakt dost,

zzuzana2
autor
27. mar 2009

tak sme zavolali nasich, nech pridu k malej. to boli asi tak kazdych desat minut. ked prisla kontrakcia, tak ma to vzdy hodilo na styri, neviem preco, ale bolo to tak znesitelnejsie. alebo som cupela a trieskala si hlavu o kuchynsku linku. cely cas som si hovorila, ze sa otvaram a nadavala som, ze kto vymyslel takyto sposob privadzania deti na tento svet. mm hral s malou futbal, to bolo tiez dobre. kym dosli nasi boli to uz kazde dve minuty a to ma uz ozaaaj bolelo, medzi kontrakciami sme sa nalodili do auta a ficali. ja som v aute skrabala strop a nadavala, ha, ha. dorazili sme, nieco tam vyplnali a ja som v prestavkach prezliekla a isli sme hore na osme. tam sa ma vypytovali vsetky tie podstatne veci, na ktore mas mysliet pri zaverecnych kontrakciach ako ze dedicne choroby a tak, to som nejak pretrpela. potom som poprosila cunderlika, nech sa pozrie, ci som otvorena a nakolko. a on ze branka skoro zasla. a ja ze to je fantasticke, to je super!!! bola som ozaj stastna, ze tie kontrakcie neboli nadarmo. pytali sa ma, ci chcem ist na monitor a ja ze nie, naco, vsetko je ok. tak popocuvali tlkot, bolo to vo vysetrovni. potom pustili aj mm, ja som bola znovu na styroch a on ma prehovoril, nech sa presuniem na salu, co bolo dobre. tak som sa v prestavke presunula, vyliezla hore a znovu na styri. ja neviem preco, ale bolo to tak spravne. spytala som sa cunderlika, kedy mozem tlacit, aby som sa nepotrhala a on ze ked budem citit ze mozem. ja ze dobre. no a o chvilu boli aj tlaky na konecnik, tak som zacala tlacit a zrazu pluch a praskla mi voda. strasna ulava to bola! no a za par minut som za velkeho jakotu vytlacila aj maleho, hned som ho videla medzi nohami a tak som si ho aj zobrala a privinula, bola som fakt stastna!!!! inac som tam asi dost kricala, ale v pp som mala, nech personal nekomentuje moje zvuky, hi, hi. no vobec, sestricky boli dost neprijemne, ja si to ale nepamatam, to hovoril mm. potom ho zobrali osetrit a hned doniesli, ja som si lahla na chrbat a nechali nas tak. maly zacal vrieskat ako pavian, skusala som si ho prilozit, ale ja to po leziacky neviem, ani polosediacky a kedze zo mna stale trcala pupocna snura, nemohla som si sadnut. hovorila som, nech mmeniekoho najdu, ze sa mi nedari porodit placentu. tak mm isiel po cunderlika a ten mi povedal, nech trochu potlacim, ze je uz dole. nuz, na tom chrbte mi to fakt nejde, ale potlacila som a vyprdla som aj tu placentu. pytala som sa ho, ci som sa velmi potrhala a on ze nie. a fakt bolo sitie dost kratke, vnutri nic, vonku smerok ku konecniku, neprijemne ale dalo sa to vydrzat. hemoroidy nevytlacene 🙂 spytali sa, ci chcem oxitocin do zily na zvinutie maternice a ja ze ok. potom sme tam este chvilu boli, maly boli taky iny ako juli, ale krasny!!!! aha, a ked som ho prvy krat uvidela, tak som tusim povedala aha, on ma curacik! no proste som bola uplne mimo stastna. tot nas porod. maly sa narodil o siestej. nuz a nakoniec, ten 4 dnovy pobyt v nemocnici ma dokazal poriadne zdeptat a to som sa bala porodu. ja proste nemocnice a nemocnicne rutiny nemusim. preto vdaka za nadstandard a kocky, ktore boli so mnou na izbe, tie to zachranovali. no a samozrejme, ten skutocny boj nastava az po porode. takze drzim vsetkym tehulkam palce. ja som ozaj nedufala a mala som z toho nocne mory, ale to, ze sa mi podarilo porodit podla mojho zelania a v poriadku je super a dufam, ze moj pripad nezostane len precedensom. treba sa ozyvat, fyziologicka rodicka nie je pacient ale svojpravna osoba. 🙂

etnicka
27. mar 2009

🙂

zitaje
27. mar 2009

Zuzi, normalne mam chut ist rodit znova! 😀 😀 😀
Ale ako vravis, cele to zacne az po porode, takze tak. 😉
No parada. Este taka otazka: Cunderlik ho chytal, ked uz isiel von? Alebo ako sa to riesi pri takej polohe? To si bola normalne na styroch, vodorovny chrbat rovnobezny so stolom? Prepac za tie priblble otazky, ale neviem si to celkom predstavit, ale to je mozno tym, ze pre mna by bola ta poloha totalne neproirodzena, ja som sa ani dopredu ohnut nemohla, asi by som rodila v nejakej zvislej polohe na kolenach (teda to je moja predstava, ale kedze moje doterajsie skusenosti su zial uuuplne "tradicne" 😒 , tak to je len moj predpoklad).
Mne sa z celeho tvojho opisu najviac pacilo, ze si ho hned videla, ako si ho porodila, to musel byt bozsky pocit!

martina46
11. júl 2009

No toto je fakt paráda čítať, dúfam, že na takýto pôrod onedlho nebude treba špeciálnu tému, ale bude to bežné 🙂

ewelyne
12. júl 2009

Naozaj úžasné zuzana, gratulujeme.... užívajte si drobcov a opatrujte sa... 🙂 Toto sa číta naozaj prekrásne a budem sa modliť, aby som aj ja mala takéto šťastie pri druhom pôrode a aby to bolo ako písala martinka bežné... veď tehotenstvo a pôrod nie je choroba 😉

amisa
26. aug 2009

ahojte citam uuuzasne.. chystame sa asi aj mi na Kramare..a asi si treba vydupat svoje a stat za porodnym planom.. velmi si ma zzuana potesila ze to ide... sosbne by som asi anjradsej rodila na stolicke po cupiacky..ale lekar by mal mat asi aspon aky taky prehlad co sa tam deje.. ten monitor..si odmietla ? waw.. asi mas pravdu asi treba co najviac ostat doma aby nestihli vymyslat v nemocnici. SOm bola z toho taka nadsena ze si to to tu cele asi vytlacim a dam nejak do porodneho planu strucny supis.

etnicka
26. aug 2009

amisa, doktor si moze predsa cupnut, ak chce nieco skontrolovat. Ked to dokaze porodna asistentka, aj on to musi zvladnut 😉 . Inak pri spontannom porode doktora netreba, staci porodna asistentka, az ked su nejake komplikacie, vtedy treba doktora alebo radsej doktorku. Ja som pri porode nemala ziadneho muza okrem mojho manzela a tak mi to vyhovovalo. Vadilo by mi, keby ma v takej intimnej chvili ocumoval nejaky cudzi chlap. Poloha na 4 je velmi dobra, pretoze tak sa babatko najlepsie moze dostat do spravnej polohy, tzn. hlavickou dolu a tvarickou k chrbtovej kosti matky. Ja som tiez pocas porodu chodila po 4 a pomahalo mi to 😉 .

amisa
26. aug 2009

etnicka ako priamo na prodonom sale? alebo pred tim? nemam o tom zaidne informacie v mojom blizkom okoli som prva co ide rodit.. takze okrem toho ze nededime vecicky.. nemam zvetsa ine ako 30 rokov stare infosky.. a zcucavam z infosiek vsetky aj vzdialenejsie kamaratky... 😒

olinka6226
27. aug 2009

amisa etni je trosku iny pripad rodila v anglicku, ale snad sa to podari aj nam ostatnym na sk ako zuzane co zalozila temu 😵

etni popisuj som aj ja zvedava 😀

etnicka
27. aug 2009

🙂 jasne, priamo na porodnej sale 😉 a to sa da aj v nasich porodniciach, pokial vas nepriviazu k posteli. V prvej dobe sa treba hlavne vela pohybovat medzi kontrakciami, robit kruzive pohyby panvou, aby ste sa rychlejsie otvorili. Treba sa hlavne uvolnit a kontrakcie predychavat, s dorazom na vydych. Mne velmi pomahalo, ked som pri vydychu vydavala hlasne "vuuuuuuu". To mi poradila dula Mirka Siva na vybornom predporodnom kurze, co robi v MC lienocka. Vsetkym odporucam. Kuk sem http://www.mclienocka.sk/index.php?id=5

martina46
19. dec 2015

po rokoch, podaril sa opat niekomu pekny porod na kramaroch? 🙂

ivkadracova
21. nov 2017

Aj ja som zvedava : ) ako sa rodi na kramaroch aktualne? Novinky, vylepsenia? Prostredie.. vsetko ma zaujima, aj sposob chovania sa k rodickam atd.

aduska_ba
21. nov 2017

Odporúčaná pána Mudr. Čunderlíka, bol pri mojom pôrode a tak tiež bude aj pri druhom 😉 Skvelý prístup počas pôrodu a tak tiež po pôrode

ksbinka
2. dec 2017

@aduska_ba Mozes prosim konkretizovat, ake si mala na pana doktora poziadavky, ako ochotne Ti vysiel v ustrety, atd? Dik 😊

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre