Prispôsobuje sa vagína veľkosti hlavičky počas pôrodu?

denisa123
4. jún 2007

Ahojte, chcela by som sa opytat,totiz velmi sa hambim opytat sa to mojho dr. v ruzinove. pri porode ked su kontracie, sa otvara maternica na tych potrebnych 10 cm, ale co vagina? Aj ta sa automaticky zvacsuje, alebo je v normalnom stave? Mam strach, lebo ved ten prechod 😲 je dost uzky, a ta hlavicka babatka ma cca v priemere 33 cm, alebo sa mylim? Hlavne by ma zaujimalo, co sa aj vagina prisposobi, alebo len "natiahna" kym prechadza hlavicka? A v tedy to asi aj musi boliet najviac, ked si predstavim, ze by som si "tam" dala taky siroky "predmet" 😕 Sorry, ale velmi ma to zaujima no a fakt sa hambim povedat toto pred dr., snad ma chapete. Velmi sa potesim akejkovek odpovedi 🙂 vrela vdaka!!! Denisa.

vavka33
4. jún 2007

Deniska,vagina sa ti nezvacsi,ona sa roztahuje uz pri samotnom prechode hlavicky.A kedy to najviac boli???ja neviem,ci to boli,asi ani nie,len je to taky strasnyyyy tlak.A predstavit sa to neda,to musis len zazit 😉

zuz11
4. jún 2007

denisa, babetka pri porode maju 50cm cele ich hlavicka ani nahodou nemoze mat tolko cm 😀 a bud v pohode kedye dennodenne to zvlda tolko zien tak aj ty to zvladnes... neboj vsetko sa otvori ako ma a ak nie tvoj dr ta bud nastrihne alebo pojdes cisarskym(v pripade ze sa nebudes otvarat vobec resp min.)

brendi
4. jún 2007

žádný strach, to zvládneš, taky jsem se bála, já totiž hoooooodně velké předměty nemusím 😀 😀 😀 , ale všechno šlo v pohodě, já se nejvíc bála nástřihu, nikomu jsem nevěřila že to nebolí,..........a ono to fakt nebolelo.......horší bylo to šití 😠 😠 😠

andy.a
4. jún 2007

denisa,to si si zmýlila priemer a obvod hlavičky-priemer je lo cm-to sa vagína roztiahne ,neboj sa a tých 33 cm-to je obvod hlavičky,ktorý sa meria po pôrode...a maternica samotná saneotvára,len krčok,na tých cca lo cm,aby bábino mohlo prejsť...kedy máš vlastne termín??? nestresuj sa zbytočne... 😉 držím palce,aby si všetko dobre zvládla...

vagína je pružný sval,na tých lO cm sa roztiahne a potom zasa stiahne,tak nemusíš mať obavy...

lusil2005
4. jún 2007

hehe deniska napisala "v priemere 33 cm" ona tym asi myslela ze priemerna hlavicka babatka ma obvod 33 cm 🙂
ale denis... to, ked ti hlavicka ide vaginou, vooobec neboli najviac! naopak. po tej druhej dobe, ked mas tlaky jak svina a nemozes tlacit a predychavas a mas pocit ze ti roztrhne panvu a krize je to tlacenie hlavicky ako cukrik za odmenu ze si zvladla tu druhu dobu. to uz si taka stastna ze mozes tlacit ze tlaciiis a tlaciiiis a je ti uplne jedno co sa stane alebo co to porobi alebo tak. proste len tlacis a si stastna ze uz ti nikdo nekrici pri uchu NETLACTE! PREDYCHAVAJTE! UVOLNITE SA!
a nastrih je tiez v pohode, lebo ten ti spravia pocas kontrakcie a tlacenia. cize ked je vagina uuuplne napnuta, takze tam neprudi krv a ty to poriadne ani necitis.
inac - ked sa mi narodila mala, este asi dva dni som chodila na nu kukat a pytala som sa "AKO SOM TOTO MOHLA PREBOHA VYTLACIT?!?!?!?!? 😲 " 😀 😀 😀

nikeske
4. jún 2007

to denisa: neboj, ked sa natiahne maternica, natiahne sa aj vagina 😀 tie hormony sa o to postaraju !
a presne, ako hovori lusil, ked sa kontrakcie zosilnuju a tlaci ti hlavicka na konecnik a ty nemozes tlacit, tak potom to tlacenie je uplne "vykupenie" 😀
aspon pre mna, ked som tlacila, uz vsetko bolelo menej...
nas na kurze ucili: bradu na hrudnik, zavriet oci, nadych do brucha a tlacit...to som si stale opakovala...a slo to ako po masle /tym sa teda nechcem chvalit 🤐 / a nastrih uplna pohoda, vela zien to ani nezaregistruje.
takze neboj a vela odvahy ti prajem! hlavne aby ste boli obaja zdravi!

milhaus
4. jún 2007

ten nastrih vôbec neboli ale najhoršie je to ked ti povedia ešte netlačte a potom je to vikupenie ked ti dovolia tlačit, ako vyleze hlavička von hned je polka bolesti preč

mimakro
4. jún 2007

lusil, to bol ak môj prípad. Hanka bola z tých väčší bábätiek(4kg) a v porovnaní so susedkou(2,5kg)bola ako malý obor. Aj ja som sa chodila pozerať, že ako tot mohlo zo mňa vyjsť. U mňa tie tlaky až také bezbolestné neboli, dosť som si to užila 😀 . Teraz ma nenastrihli, ale pri Ondríkovi áno a nič som necítila. Ale aj napriek nástrihu ma vtedy museli veľmi šiť( roztrhnutý konečník) a to bolelo veľmi. Na umŕtvenie vnútorného tkaniva mi čosi pichli, ale pri šití pokožky som cítila každé jedno pichnutie. Denisa123, pôrod treba brať ako cestu, ako sa dostať k vytúženému bábätku. Nemyslieť na bolesť, ale tešiť sa.

zuzana76
4. jún 2007

a preco vlastne zakazuju tlacit? a dovolia az neskor?

milhaus
4. jún 2007

ešte neni hlavička dostatočne nizko, aspon tak som to pochopila

zuzana76
4. jún 2007

aha, ved oni vedie co robia, no ale musi to byt ukrutne, zatial si to neviem predstavit

mimakro
4. jún 2007

Keď nie je krčok dostatočne dilatovaný, mohol by sa natrhnúť. Preto sa kontrakcie predýchavajú. Pôrodná asistentka, alebo lekár by mali stav krčku priebežne kontrolovať(rodila som v TO a na požiadanie ma vždy pozreli). Ak je už dostatočne otvorený, môže sa tlačiť. Niektorí lekári mu môžu trošku pomôcť prstami. Pri druhom pôrode , keď už som 1,5 hodiny predýchavala, ma sestrička skontrolovala a vraj, keď trošku zatlačím, bránka by sa mala otvoriť. Pomohlo a hurá! za pár minút bola Hanka tu. Bolestivosť kontrakcií každá vníma inak, vyvolané vraj bolia viac.

lusil2005
4. jún 2007

no, viem ze sa ta opytaju, ze ci uz citis tlak na konecnik aj medzi kontrakciami...
ku mne tiez prisla sestricka az ked som im zacala plakat ze ja uz dalsiu kontrakciu nevydrzim, ze uz nevladzem. ona ma skontrolovala a povedala "tak skuste potlacit" a ja ze "co???? 😲 " som nevedela ci si srandu robi alebo fakt.
a dalsia vec - aj som sa bala tak trosku... vedela som ze ked netlacim, je to neznesitelne, ale nevedela som co bude, ked zacnem tlacit. tak som skusila, a ono to bolo super! 😀

mimakro ja som az takeho buca nemala, natalka mala "len" 3700g. ale ked som ju tlacila, myslela som ze ma roztrhala skrz naskrz (aj ked som citila ze ma lekar nastrihol) ale fakt mi to bolo jedno. len som tlacila jak besna 😅 ked som porodila, kukla som na lekara a spytala som sa "som roztrhana?" 😀
ale povedal ze nie. neviem neviem ci mu mam verit... 😝

melory
4. jún 2007

cele tehotenstvo sa telo a taktiez vagina pripravuje na porod. pred porodom som mala neuveritelnu "buchtu" napuchnutu a zvacsenu.

gedren
4. jún 2007

S tim prodychavanim nuceni na tlaceni, nebojte se, neni to u kazdeho porodu, na me treba to nuceni prislo az tehdy, kdy uz jsem opravdu tlacit mohla, tedy byla jsem uplne otevrena (naopak chteli po mne tlacit driv, nez prislo nuceni, a ja nechapala proc, jak...🙂)

Co se tyce prizpusobeni vaginy, kdo se boji, ze se potrha, muze cvicit 🙂 Ja jsem trenovala s balonkem epi-no (www.epi-no.de), ktery se da nafouknout az do velikosti detske hlavicky, bylo to teda narocny, ale vysledek super, roztahla jsem se bez problemu, nebolelo to a hned jsem byla zase v puvodnim stavu, zadny nastrih, zadne natrzeni, sex v poradku, vymesovani v poradku, proste urcite mi to za to stalo, kdyz porovnam, co holciny obcas maji za problemy s jizvou po porodu. Jeste jsem to doplnovala masazi hraze, ale sama o sobe by mi asi nestacila.

mimakro
4. jún 2007

lusil. Mňa sa tiež sestrička chodila pýtať, či cítim tlak na konečník. Ale ja som cítila iba obrovskú bolesť v celom bruchu až po kolená. Napokon som ju poprosila, že nech ma pozrie, veď na druhorodičku by to snáď mohlo byť skôr a vtedy mi vravela, že je tam ešte slabý lem, ale mám skúsiť to pretlačiť. No a v tom som už začala konečne rodiť.
gedren, aké veľké bolo Tvoje bábo?

vavka33
4. jún 2007

Ja som rodila dva krat a dva krat som citila tlak na konecnik ako na velku potrebu,hned som vedela,ze uz sa male tlacia vonku,aj ked por.asisentka v druhom pripade neverila,lebo to bolo po 1.5hodine od zacatia otvarania sa.

kveta
4. jún 2007

Problém je v tom, že keď sa začne tlačiť ešte pred úplným otvorením krčka, tak ten krčok môže spuchnúť a už tadiaľ bábo neprejde a treba cisarák. Tak preto sa to len predycháva a netlačí, než sa krčok úplne otvorí. Veľa šťastia, rodičky. 😵

fabiana
4. jún 2007

Ahoj Deniska!
Tvoja otázka vôbec nie je hlúpa. Je dobré sa opýtať a keď sa hanbíš pred svojim doktorom, tak aj nás, kolegyne 😉
Neboj, pôrod sa dá v pohode prežiť, ja som rodila našťastie prirodzene a do 6 hodín bola malá na svete. Bolesti som vnímala ako menštruačné kŕče, ktoré sa postupne zosilňovali, až nakoniec, posledných 10 minút to bola už strašne neznesiteľná bolesť, tak som sa len stočila do klbka na pôrodnom stole a predýchavala... Potom jednoducho prišiel ten pocit, že treba tlačiť, skrátka príroda zaúradovala a tlaky prišli. Na tretiu kontrakciu bola malá vonku, nebolelo to, bol to len taký "zvláštny" pocit, že z teba niečo vychádza von, ale ja som to cítila tak, akoby do mňa práve niečo veľké tlačili...neviem... 😀 Môžem len potvrdiť, že následné šitie bolo najviac bolestivé zo všetkého, strašne to bolelo, stále som musela dvíhať zadok...xi xi. Nástrih sa dal cítiť, ale ono to nejako pri tých kontrakciách zaniklo, to si veľmi ani neuvedomuješ. 😉
Tak veľa šťastia a čo najrýchlejší, najmenej bolestivý pôrod... 😉

vavka33
4. jún 2007

tlacit sa nesmie preto,ze sa mozes poriadne potrhat a mozno aj ublizit babenku,nemusi mat napr.spravnu rotaciu hlavicky.....

lusil2005
4. jún 2007

fabiana haha si mi pripomenula to dvihanie zadku! 😀 😀 😀
doktor mi po kazdom stehu musel povedat "dole zadok!" 😀
ale nebolelo to tak moc. to len nejako reflexivne som ho furt dvihala. ani som si to neuvedomovala.

catherinka
4. jún 2007

Ahojte kočky....ja osobne by som dala prednosť pôrodu ako vrtaniu zubov...

lusil2005
4. jún 2007

no, to hovori aj moja mama... ja jej pocity nezdielam 🤐 a to sa bojim zubara jak cert kriza! 😀

mirka
4. jún 2007

hlavička je pri pôrode stlačená, nejde von guľa 😉 tiež si myslím, že pôrod neni najväčšia bolesť a vôbec to nie je také strašné, žena sa skôr bojí toho, že si to nevie predstaviť

fabiana
4. jún 2007

Lusil2005, tak to som rada, že som ťa pobavila a pripomenula zážitky z pôrodu... 😀 Inak, aj ja by som išla radšej rodiť ako k zubárovi. 😅

fabiana
4. jún 2007

K tomu šitiu...áno, bol to viac-menej reflex, ale mňa to aj tak dosť bolelo, veď to pichali do neumŕtvenej kože, cítila som všetko!, darmo sa hovorí, že to pôrod utlmí...

lusil2005
4. jún 2007

no, tak sme sa dopracovali k tomu ze to kazda vnima uplne inac... (alebo vnima kazda inac zubara? 😀 )

catherinka
4. jún 2007

pôrod je podla mna ovela prijemnejší ako žlčnikové záchvaty....aspoň podla mna....a ja som ani nastrihnutie ani šitie vôbec necítila....

petusko
4. jún 2007

ja som napriklad vobec nepocitovala potrebu tlacit.kontrakcie som mala ukrutne, ale museli mi povedat, teraz tlacte. necitila som ani nastrih. a ani netusim, kedy maly vysiel von. voooobec som to necitila a to mam uzku panvu. ked mi ho ukazali, tak som sa ako sprosta opytala, ze to uz?? 😀 a ani sitie ma az tak nebolelo, len to trvalo dlho, som sa doktora pytala, ze ci mi tam obrazok vysiva 😀

catherinka
4. jún 2007

mne tiež museli povedať kedy tlačiť....a tri krát som zatlačila a dieťa bolo v rukach doktora.. 😀 ..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre