Rodíme vo Viedni. Máte s tým skúsenosti?

rani
6. okt 2009

Mile mamicky, ci tehulky, ktore zijete tu vo Viedni, ocenim vase skusenosti a nazory na jednotlive nemocnice, gynekologov ap. Ja mam momentalne dnes akurat termin porodu a vyzera to tak, ze budem prenasat.... 😒 Rodit budem v St. Josef Krankenhaus v 13. okrsku, mala, utulna nemocnica, ktoru spravuju reholne sestricky. 🙂 Tak piste - ci uz pozitivne, alebo negativne skusenosti.

milik75
10. okt 2009

Ahoj, taky ziju castecne ve Vidni a ted jsem podruhe tehotna, ale radeji budu opet rodit v CR. Mam par kolegyn, ktere tam rodily a St.Josef si chvali, ale celkove me osobne prijde lepsi tehotenska i poporodni pece v CR. Tak drzim palecky a hodne stesti!

rani
autor
11. dec 2009

tak malinka Jasmin Anna sa narodila 8. oktobra, cisarskym. a ano, s poporodnou starostlivostou mam lepsie skusenosti s prvym porodom - na Slovnensku... na izbe ziaden klud - vecne navstevy, asi to ma svoj vyznam, u nas su navstevy na porodnickom oddeleni striktne zakazane! Ale dalo sa...

blekotka
28. aug 2011

ahojte.tak ja som zahlasena na porod v 10 bezirku,KFJ Spital ,moj gynekolog mi ho odporučil,ma niekto skusenosti?

sis12
28. aug 2011

mne moj gyndos odporucil goldenes kreuz, tak ja idem zrejme tam. skusenosti s inymi viedenskymi porodnicami nemam ziadne, prvy sa mi narodil v prahe, druhy v bratislave 🙂 skoda ze tu toho nie je viac. ak nezabudnem, pridem po porode zreferovat a porovnat s CR a SR 😀

ellie13
28. aug 2011

@blekotka ahoj, v KFJ je jedna uzastna lekarka a to Oberärztin Elisabeth Fenzl, mam ju velmi rada, vie byt dost prisna a razna, ale inac uzastna zenska a skvely lekar ;) v Rakusku, ale podla toho co viem ta odrodi Hebamme pokial nemas komplikacie alebo ti nehrozi cisarsky...Mne osobne je KFJ dost "proti srsti" hlavne koli personalu sestier, preto aj napriek tomu ze to mam najblisie som sa pre nich nerozhodla a budem rodit v St.Josef.
je to nase prve tak nemam s cim porovnavat, ale dufam,ze vsetko dobre dopadne.. Jedine co ma dost na rakuskych porodniciach zaraza je,ze nemaju detske oddelenie, to je len v AKH a este tusim v jednej nemocnici 😒

blekotka
29. aug 2011

no mna sa gynekolog hned na začiatku spytal kde budem rodit 😀a to som bola tušim v 9 tyž.,a Viedenske spitali som vobec nepoznala,on mi hned dal čislo na KJF spital , lebo som sa musela už objednat v tom spitali na nackenfalten skrining,a už som tam potom chodila na sono ale nejako ma ta nemocnica neohromila 😖 ,navštevuje ju vela cudzincov,čo mi až tak nevadí ale ani nejako nelaka ma tam rodit,počula som aj ja že personal je tam hrozny 😝,ale každa nemocnica musi mat novorodencke odd.,to viem že detskych je velmi malo vo Viedni 😖 Neviem či sa daprehlasit si spital ,pripadne budem rodit na Slovensku ak si to vybavim.

blekotka
29. aug 2011

@sis12 to si si vybrala super kliniku,videla som stranku,len je to privatna klinika,jesuper moderne vybavena aj poskytuju služby na urovni,len neviem ake finančne naklady ti tam vzniknu,mas nejake Zusatzversicherung?alebo ti to pokryje krankenkasse a ostatne si hradis ty,neviem ako to je na privatklinik

ellie13
29. aug 2011

@blekotka
tak u mna to bolo rovnake mne zas odporucal Wilhelminenspital,ale na ten som pocula tiez vela zleho 😖 a bola som tiez tak nejak v soku ked som sa dozvedela ze do toho 11tyzdna musis byt nahlasena v porodnici, ja som to stihla len ledva, ledva a to som nemala ani nejak cas na rozmyslanie,nastastie priatel jazdi u Rettungu takze vie zhruba co a ako..jedine co mal proti St.Josef bolo prave chybajuce detske oddelenie, na babätka je on velmi citlivy,vela krat sa mu stava,ze musi ist "inkubator" z porodnice niekam na decke..a mam pocit,ze teraz ked je tiez uz v roli "otca cakatela" tak to zvlada este horsie..ale tak ja myslim pozitivne a nepripustam si ze by sa nieco stalo a bol by nutny prevoz 😉
Na to prehlasenie sa spytaj ja som musela v St.Josef podpisat papier,ze keby som u nich neporodila musim zaplatit skoro 300€ a doktor ma upozornil,ze uz nemam jazdit na SK,lebo si myli,ze porodim skorej a keby som musela rodit na Slovensku budem platit porod aj tu aj tam ..ale mozno ma len strasil,aly som uz tolko nelabzovala 😀

sis12
29. aug 2011

@blekotka ja som si povodne vybrala AKH, pretoze je pre mna dolezite, keby bol nejaky problem s dietatkom, aby bola k dispozicii dobre vybavena neonatologia. prve dve som odrodila v statnych univerzitnych a dokonca sa mi tam aj pacilo, aj spolubyvajuce, aj strava, aj personal viacmenej a tento zlaty kriz mi bol prave preto nesympaticky, ze je to privatklinik a nejako som si to nevedela spojit s porodom, stale neviem, asi budem mat divny pocit, ze rodim niekde v hoteli 😀 ale moj gynekolog je tam porodnikom a presvedcil ma vlastne tym, ze ta klinika je hned vedla AKH a uzko spolupracuju s jej lekarmi, aj s neonatologiou (moji obaja synovia skoncili kvoli adaptacnym problemom po narodeni v inkubatore) a kedze nemam zdravotne poistenie, som len privatversichert, tak by som musela platit rovnako v statnej ako aj v sukromnej, takze vyhrala sukromna 🙂

inak k tym nemocniciam, na kazdu sa urcite najde pozitivne aj negativne, asi je to hlavne o ludoch, na koho clovek natrafi 🙂 ale tiez si hladam co najviac info, lebo ma potesi a ukludni, ked si precitam pozitivne ohlasy 🙂

@ellie13 mne prveho syna prevazali v inkubatore do detskej nemocnice a preto teraz vyberam uz len podla toho, kde su na to vybaveni. tiez ma zarazilo, ze chybaju detske oddelenia...a to s tym nahlasenim do 11tt, u mna nehrozilo, ja som sa sem prestahovala az v cca 22tt...
pozeram, aky uz mas pekny tyzden, uz to moze byt kazdu chvilku 😉 drzim palce 🙂

ellie13
29. aug 2011

@sis12
Tak to si to potom neplanuj ako porod, ale ako dovolenku 🙂 ja si tiez hovorim,ze idem na "last minute" sice uz viem kam , ale zatial nie je jasne kedy 🙂
naozaj sa nam to krati kozmickou rychlostou..trochu sa aj zacinam bat lebo doktor ma nahovara na vyvolanie porodu o 2tyzdne skorej a ja si nie som ista ci je to spravne?! Vraj je babätko velike a mohla by som mat problem ho vytlacit a nedaj boze by sa narodilo po termine tak to uz mi vraj zostava len cisarsky 😒
Tak nejak dufam,ze sa vypyta malicke samo a ulahci mi rozhodovanie, ale priznam sa,ze sa mi bude aj celkom tazko lucit s tymto "banderom", zaciatok bol sice velmi tazky, ale od 18tyzdna som si to fakt poriadne uzivala 🙂 Ale na druhej strane vidim ako priatel trpi,ten uz by bol najradsej keby sme to mali za sebou,boji sa, ze by nastali komplikacie a malickemu alebo mne by sa nieco stalo, to ma deformaciu z prace...

miruski
29. aug 2011

Ahojte,ja som len v siestom tyzdni tehotenstva ,ale aj tak mam uz starosti co a ako ale som velmi stastna! 🙂 Chcela by som sa popytat,ze zijem sucastne aj na sk aj v A..priatela mam v A..konkretne Vieden..doktora mam na sk.Takze ak by som chcela rodit tu vo Viedni ako postupovat co vybavit co potrebujem vsetko k tomu s priatelom nie sme manzelia-zatial..napr:kolko je porodne tu vo Viedni pre koho patri tato suma..alebo prispevok nejaky a tak pod🙂zatial dakujem pekne Vam vsetkym pekny den prajem🙂

ellie13
29. aug 2011

Ahoj miruski,
gratulujem k // 😉
Ak by si chcela rodit vo Viedni tak sa poponahlaj, pokial totiz nebudes rodit v sukromnej nemocnici tak sa do porodnice musis nahlasit co najskor (tj.11 najneskor 12tyzden)
Nepises ci tu mas s priatelom trvaly pobyt a ci si tu poistena!? ak nie si poistena a zijete spolu v jednej domacnosti viac ako 10mesiacov daj sa s nim co najrychlejsie pripoistit (tym padom musis zrusit poistku na SK, pretoze v EU nemozes mat dve statne poistenia) ked tu priatel pracuje a prizna otcovstvo mas narok na "Kinderbeihilfe" a "Kinderbetreungsgeld" to si vybavis po porode,bohuzial to, ale priliz dlho trva teda ked vychadzam z toho,ze to malicke bude mat slovenske obcianstvo. (neviem ci je tvoj priatel slovak alebo ?) 😉
treba sa pripravit na take 4 mesiace bez prijmu a penasi na dietatko 😖
Ak si na SK pracovala a splnas podmienku "270 dni" mas narok na matersku od slovakov, nesmies si len zrusit trvaly pobyt na SK. Pokial nie su ziadne nove zmeny tak v EU mozes mat 2 trvale pobyty a to v krajine ktorej si obcan a v krajine v ktorej teraz zijes 🙂 a zo slovenskej strany by si mala mat narok aj na takzvane "kocikove" o co sa ziada po doziti 28 dna dietata, ale to samozrejme len v pripade,ze si na SK pracovala,mas tam trvaly pobyt a dieta bude slovenskym obcanom...
co sa tyka uradov treba byt "obrneny" a nenechat sa hned odbyt! radsej si tam par krat zavolaj a aj 100 krat sa informuj! oni nedavaju radi taketo info aby nemuseli platit 😠
prajem vela,vela trpezlivosti a vela stastia,budes ho teraz potrebovat! 😉

slniecko2011
29. aug 2011

@ellie13
ahoj, ja som sa prihlasovala do nemocnice v 20 tt, budem rodit v semmelweis klinik, ziadne problemy nerobili ohladom toho ze sa neskoro prihlasujem, cize by som sa tym moc netrapila 🙂 skor je to o tom ci maju v danej nemocnici volne miesta na termin porodu alebo nie

ellie13
29. aug 2011

@slniecko2011 tak to je urcite pravda,ze pokial su volne miesta tak urcite beru, ja som musela dost prosit aby ma vzali do St.Josef bola som 151 na september a na mesiac beru len 150 zien, nastastie jedna vypadla tak mi hned volali 🙂
Semmelweis bola moja druha moznost,jedine minus je, ze to mam daleko a nerada by som rodila v sanitke :D ale inac velmi dobra porodnica,odrodili tam vsetky moje kamosky a boli velmi spokojne 🙂

miruski
31. aug 2011

Ahoj elllie13,dakujem velmi pekne za rady!🙂ale aj tak je toho dost ale,dufam ze to zvladneme🙂Trvaly pobyt mam na sk..a priatel je cudzinec..tu zije 25 rokov inak je vsetko v poriadku🙂

miruski
31. aug 2011

...este sa chcem opytat ked babo sa narodi tu, otec je cudzinec a ja slovenka aj ked sa zapise ako otecko ake bude mat vlastne obcianstvo?jeho moje rakuske?dakujem🙂,a takze len pri slovenskom obcianstve mojho babatka mozem ziadat po porode o tie peniazky?pri inom obcianstve nie?a este taka vec,ze ked vsetko pojde hladko dostanem peniazky aj zo slovenska?aj z rakuska?alebo len z jedneho statu este raz dakujem pekne🙂

ellie13
7. sep 2011

ahojte dievcata ,
tak my to uz mame za sebou.Nase dievcatko sa vypytalo na svet o 3 tyzdne skorej a krasnejsi porod som si priat ani nemohla..bolo to presne ako som si to naplanovala, "last minute dovolenka" 😀 Malu som porodila do vody a aj ked nemam zatial s cim porovnavat, bol to krasny zazitok na cely zivot, ktory si rada za 2-3 roky zopakujem 🙂
Personal v St.Josef je super! od lekarov,hebamme,sestier az po upratovacky..z toho mnozstva zamestnancov bola len jedna sestra co mne osobne velmi "nesadla".
Jedine minus bola spolubyvajuca co mala denne celu rodinu na navsteve 😒
Kocky prajem vam krasny zvysok tehotenstva a tiez pekny zazitok z porodu a pobytu v nemocnici 😉

blekotka
9. sep 2011

@ellie13 gratulujem,som rada že ti to tak dobre dopadlo,a dievčatko si mala stale pri sebe,ked sa narodilo skor?nepreviezli ti ju na ine detske?este som sa chcela spytat,čo potrebujem do porodnice,pre babo stači oblečenie až ked sa ide domov ,počas pobytu poskytuje oblečenie nemocnica,alebo si mam zobrat vecičky na tie dni z domu.a ako dni si bola v nemocnici?

ellie13
10. sep 2011

Ahoj @blekotka
Dakujem!
Malinka sa sice narodila presne 3 tyzdne pred terminom (37+1), ale bola dost velika mala 3110g a 48cm a nemali sme ziadne komplikacie takze som ju mala stale u seba 🙂
Ale mala som kocku na izbe, ktorej syna odvazali do Prayer spitalu lebo nevedel sam dychat :( to bolo dost smutne,chuda si tam poriadne poplakala a na reverz sa nechala prepustit len aby mohla malickeho navstivit.. no verim,ze tebe ani kockam tu take nieco nehrozi! 😉
Malinka ked sa narodila bola skoro jeden den len v plienocke zabalena do takeho uteraka a mala som si ju davat co najcastejsie na prsia a tulkat sa s nou aby ma citila, potom po zvysok pobytu mala vecicky z porodnice..vlastne jedine co som v podstate do porodnice potrebovala bola e-card, mutter kind pass a kefku s pastou..ostatne sme vsetko dostali takze tak ako som si tasku doma zbalila som ju aj vybalila, nic svoje som nepotrebovala,este aj nohavicky sme dostali jednorazove 😀
a v nemocnici si normalne 4 dni, teda den porodu je nulty den +3 ktomu, ale zalezi aj od toho ako si ty na tom a ci babätko je zdrave a pribera,pokial nepriberie vas nepustia a keby si rodila cisarskym tak si tam tusim o den dlhsie.
drzim palce aby ti to dobre dopadlo 😉

blekotka
10. sep 2011

@ellie13dakujem, aspon sa budem moct aspon trocha pripravit,prajem tebe a malinkej všetko dobre 🙂

miruski
16. sep 2011

Gratulujem!to je super ze to takto vsetko dopadlo a este aj nejake nove info 🙂 ja mam problemy uz druhy krat krvacam a bolesti v podbrusku dostala som utrogestan aj ascorutin ale ze ten by sa nemal brat v tehotnosti len ked odpruci lekar ale vylucuje B12 aj s kyselinou listovou ciastocne,v utorok idem k svojmu dr 2 krat som bola na pohotovosti..modlim sa aby to dopadlo dobre ahojte pekny den 🙂

ellie13
19. sep 2011

Ahoj @miruski
Dakujeme!
Ja dufam,ze ti to tiez dobre dopadne,hlavne bud v klude a nestresuj sa! hovori sa,ze lieky v tehotenstve nie su dobre,ale niekedy je to mensie zlo ako bez nich. Ja som to mala do 18tyzdna tiez dost zle, bolesti v podbrusku, nevolnosti, stale som odpadavala a k tomu problem s alergiou a este dost dlho po tom som brala lieky na astmu, ale stale som si vravela,ze bude dobre, hlavne nemozem stresovat..a nakoniec som si tehotenstvo aj krasne uzila a aj malinka je krasna a uplne zdravucka 🙂
takze treba sa nastavit na krasne tehotenstvo a krasny porod a urcite vsetko dobre dopadne 😉
bohuzial ten ozajstny stres pride az pri vybavovani papierov 😒 nenavydim to behanie po uradoch, nikde na vas neberu ohlad,nikoho nezaujima,ze vsade musite tahat par dnove babätko (teda aspon my tu nemame nikoho kto by nam malu postrazil) 😠 pokial nie ste manzelia vsade musite ist vsetko podpisat spolu...a ze sestonedelie...

ellie13
29. okt 2011

Ahoj @blekotka, ako sa mas?
uz mozme gratulovat k malej princeznicke? 🙂

blekotka
30. okt 2011

Ahojte,tak ešte sme doma,zatial chodim na CTG,malinkej sa dako pači v brušku,ešte sa jej nechce,ale už mam slabe kontrakcie,kazali mi vyčkať,tak dalšliu kontrolu mam 1.11,ak dovtedy neporodim 🙂

blekotka
14. nov 2011

Ahojte.tak malinka sa narodila 1.11.2011,na Slovensku mi praskla plodova voda ,tak sme leteli rychlo do Viedne v KFJ Spital,porodne baby boli velmi mile,ziskali si moju sebadoveru ,od polnoci až do 11 obeda sa omna starali na porodnej sale stale som nemala dost silne kontrakcie na porod,takže mi robili CTG,a trocha mi dopomohli aj medikamentami,porod bol velmi dobry,vdaka porodnej babe,vdaka ktorej sa odhodlal aj moj manzel ostat pri porode a chvalil si jej odbornost,teda mali sme zažitok pekneho porodu.Na šestonedeli som naštastie bola v dvojpostelovej izbe na požiadanie,pretoze si neviem predstavit byt na šestpostelovej izbe,kde nie je kludu,čo pokladam za negativum,naštastie počas mojho pobytu nebolo vela mamičiek na oddeleni,sestry či gynekologicke alebo detske velmi ochotne,možem len positivne hodnotit,
🙂

monika311
18. feb 2013

Ahojte my s manzelom cakame babatko 🙂 .Pracovala som vo Viedni teraz som na Freistellungu ibaze mam obavy rodit tu,pretoze viem velmi malo nemecky.Chcem len vediet ci budem mat narok na matersku z Rakuska ak budem rodit na Sk.Ako mam postupovat,nestratim Freistellung?Mam to nahlasit na krankenkasse?Rodila niektora z vas vo Viedni bez nemciny.Ake to bolo?Dakujem za odpovede,pomoc ... 😉

regi02
26. feb 2013

ahojte...chcela by som sa spytat ...zijem v rakusku a aj som pracovala vyse jedneho roka som mala odrobene,teraz od minuleho roka novembra som na urade prace a teraz by som 12.03.2013 mala znova nastupit pracovat-to som mala taku dohodu so sefom,ze ako zacina sezona,tak zacnem znova pracovat,ale medzi casom som otehotnela a teraz mam strach ze ma nevezme spät a ja ostanem bez vsetkych financii...mate nejake skusenosti s takymto niecim???dakujem 🙂

klaudia1210
12. mar 2013

ahojte, chcela som sa spytat, ci ma niekto skusenosti z porodnice v badene??

ellie13
13. mar 2013

@monika311 ja by som určite na Slovensku nerodila len koli tomu, ze máš pocit, ze neovladaš dobre jazyk.. Rozmysli si to ešte , neviem kde presne si, ale v podstate v každej nemocnici je slovensky alebo Česky personál 😉

monika311
13. mar 2013

@ellie13 Mas pravdu zistila som si,ze v tej porodnici kde som registrovana na porod su slovaci,cesi a poliaci tak dufam,ze to dobre dopadne 🙂Dakujem ellie13 za odpoved 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre