Skúsenosti s pôrodom doma

zlaticko118
14. okt 2015

Drahe mamicky zvazujem porod doma a zaujimal by ma aj vas nazor a HLAVNE skusenosti. Nechcem podstupovat v nemocnici zbytocne lekarske zakroky (nastrih hradze, tlacenie na brucho) a preto zvazujem tuto alternativu. Termin mam zaciatkom Aprila koniec Marca ale nechcem si to nechat na poslednu chvilu a dufam ze mi pomozete pri rozhodovani. Zaroven ak by ste mali kontakt na nejaku porodnu asistentu v BA a okolie bola by som rada (samozrejme ak s tym aj dana PA nebude mat problem).
(Nasla som si aj porodnicu v ktorej by mohlo byt mozne prezit porod bez tychto zasahou ale dobre vieme ako to tam chodi).

aristka
16. okt 2015

Mozno ma niekto nieco aktualne..

slniecko77
16. okt 2015

..

ninan2
16. okt 2015

@katrinka8 za dieta su pravne zodpovedni rodicia, takze moze na ten reverz, ale na novorodeneckych odd. s tym robia problemy, pokial viem. Hlavne ze v Rakusku aj v Cechach je to uplne v pohode - ambulantny porod.

stanka284
17. okt 2015

@ninan2 Dá sa to, po dohode s lekármi, ale väčšinou až po 24hodín u nás, jedna baba čo so mnou "rodila" tak išla domov ale ona mala už 3tie bábo a musela chodiť absolvovať vyšetrenia. S bábom. Samozrejme, to platí len ak bol novorodenec 100% OK.

chovancova27
17. okt 2015

@katrinka8 neviem ako u nás, ale v CZ môžeš odísť po 4 hodinách s bábätkom domov... tak stačí ísť rodiť na Moravu🙂 je to ambulantný pôrod.
@ninan2

kupik
17. okt 2015

V tom pripade odporucam kurz hypnoporod v BA kde ti poradia nemocnicu ktora vyhovie tvojim poziadavkam..alebo myslim ze z toho kurzu vyslo vela maminiek ktpre rodili doma..na kurze sa navyse naucis vsetko k porodu aby si ho zvladla aj doma

ninan2
17. okt 2015

@chovancova27 hej hej, ja sa aj preto chystam do Vyskova 🙂 Tam je to uplne bezne...

chovancova27
17. okt 2015

@kupik A ked nastanú komplikácie? to sa potom ako rieši? či poraď si sám? omotaný pupočník, placenta nechce vyjsť, skončia predčasne kontrakcie, atď atď... len sa zaujímam, ako sa to rieši...

chovancova27
17. okt 2015

@ninan2 super, len aby ste tam stihli prísť, kamoška sa tam vybrali a porodila cestou v aute počas jazdy v rýchlosti 130🙂)

ninan2
17. okt 2015

@chovancova27 vsak to sa aj bojim 😀 Tiez mam taku kamosku, ta porodila uz v Kutoch, tiez v aute... Ako poistku mam Hainburg alebo ine ceske porodnice po ceste (Breclav, Brno). A pripadne tretie babo bude asi najistejsie rodit doma 😀 Keby som sa teda nebala pripadnych komplikacii... no uvidime o par rokov... 🙂

saimaa
17. okt 2015

@zlaticko118 nemám cas cítat vsetky komentáre, tak len v krátkosti za seba. Ako prvé si myslím, že ako porod doma zvažujes, nemala si radšej zakladat takúto tému tuto verejne, skús si pohladať, je tu aj v blogoch skupina zaoberajúca sa tým, príp. na inej soc.sieti. Takýto typ témy len zbytočne rozvíri vody, príp.tvoju myseľ. Ženy, ktoré mali komplikácie pri porode v nemocnici Ti porod doma určite neodporučia.
Ja by som si ujasnila hlavne tie príčiny, prečo chceš rodiť doma. To, či si prvorodička, či nie, a či vieš, ako to budeš znásat, či nie, to by som až tak neriešila, aj prvorodičky rodievajú doma, ak sa na to cítia, a vlastne všelikde na svete sa doma rodí, a je to dosť normálne, a štatistiky úmrtnosti sú napr. vraj aj lepšie, takže statisticky to také riziko nie je... No ak Ti ide o ten nástrih, tlačenie na brucho apod., je veľa porodníc, v ktorých sa rodí naozaj prirodzene, bez takýchto škodlivých praktík (vacsinou v zahraničí, ale vela báb má dobré skusenosti aj so Slovenskom, nie je to uz také zlé, treba sa informovať, ja som čítala veľa pekných porodných príbehov zo SVK). V tom prípade by som riešila vhodnú porodnicu. Ak by som ja chcela rodiť doma, tak to napr. kvoli neustálemu kontaktu s rodinou, deťmi počas porodných dôb, bez obmedzení, teplu domova, a hlavne, že by som mala porod vo svojich "rukách", bez elektornického monitorovania, kontrolovania, ako som otvorená, a pod. Alebo napr. vyhnúť sa riadenému tlačeniu, tomu sa v porodnici nevyhnete skoro nikde. Skoro. Ale akceptovanie porodného plánu, aj ohladom nástrihu hrádze a pod., bonding hned po narodení, meranie bábatka neskor, dokonca aj lubovolná poloha, monitor v lubovolnej polohe, to je možné už vo viacerých porodniciach.
Ešte si myslím, že na porod doma clovek musí byt dobre nastavený, veriť svojmu telu, prírode, a nepochybovať, nebát sa. Nehovorím síce, že v nemocnici to za Vás odrodia lekári a už vobec nie, že to tam je lahšie......

saimaa
17. okt 2015

Súhlasím, ten kurz hypnoporodu v tomto stojí za to....

kupik
17. okt 2015

@chovancova27 myslim ze v prvom rade sa na porod doma hodi zena kt.nemala problemy v tehotenstve,dolezite je mat por.asistentku kt.je kvalifikovana na porody doma,a tie zeny,ktorych pribehy poznam-mali lekara v pohotovosti...Asi je potrebne vela si k tomu nastudovat a citit ...ja verim ze to je ta najlepsia moznost ale sama sa na to necitim napriklad...na druhej strane-v zahranici bezna vec porody doma pod dohladom asistentky....

katrinka8
18. okt 2015

@chovancova27 - viem, že v niektorých krajinách existuje tento ambulantný pôrod, ale mám pocit, že na SVK to nie je možné... Možno sa mýlim, ale zdá sa mi, že tu to zákon neumožňuje. Som nevedela, že v ČR sa to dá 😉
Ja už mám odrodené 2x 😀 - síce v štátnej univerzitnej nemocnici, ale bezbolestne bez epi, vaginálne, s bondingom, bez nástrihu, bez šitia, s roomingom in, bábätkom spiacim v mojej posteli bez problémov, so samoprisatím, dojčením na požiadanie... 😉 Nemám sa na čo sťažovať 🙂

katrinka8
18. okt 2015

@aristka - to fakt? Lebo ja čo si pamätám, tak mne kamoška (robí na neonatológii) vravela to, čo som vyššie spomínala (že na reverz môže odísť len žena). Ale je pravda, že to bolo už dávnejšie, cca 2 roky dozadu. Potom som už nezisťovala, ako to je aktuálne. Ďakujem za novú infošku 😉

saimaa
19. okt 2015

dá sa aj ambulantne...niekde som to čítala, ale je to len formou "odíst na reverz", tzn.pripravte sa na možné problémy, boj a zastrašovanie....
Treba zistit na to zákony, nemám ja na to cas, ale minulý rok som čítala, a je to velmi logické podla mna, ze ak je bábo zdravé a nie je v ohrození zivota, mám právo zobrat aj bábo. nemožu mi to predsa zakázať (to by bolo ako nasilu vziat po dom.porode bábo do nemocnice bez matky). To, či nebudú v nemocnici tvrdiť opak, nie je vylúčené, to človek aby chodil vsade so svojím právnikom....

saimaa
19. okt 2015

Ja velmi cakám...cakám, kedy konečne zmenia niečo v zákone, o ambulantných porodoch, dom.porodoch a kompetenciách PA (aj pri dom.porodoch a starostlivost o tehotnú), ale podla mna to ešte bude dlho trvať, ak to vobec bude....hlavne, že sa vo vsetkom porovnávame so zahraničím, ale v istých veciach sa nemení nič...

sardinka335
19. okt 2015

@saimaa a sak mozes ist rodiť do hainburgu...tam to bude ,,porod na Evu,, nepomozu ti ani keby si steny škrabala...ani od bolesti ani nijako pokial porod čo i len trošku postupuje. Si prečitaj vo vlakne porod ,,lenulienky,, zasahy potom chcela ale oni sa len usmievali a nechali ju ,,skučať,, na ,,prirodzeno,, a vysledok bol ze sa fest dotrhala. Čo človek to názor. PA nema ziadne kompetencie....preto by som ju k mojmu porodu nechcela.. 🙂 Ale samozrejme komu je ako ,,libo,,.

zlaticko118
autor
19. okt 2015

@sardinka335
@jalimag

Jedna aj druha : ja fakt niesom zvedava na niecie hadky, ak by som o to mala zaujem idem k rodicom a pobudem hodinu s vlastnou sestrou. Takze naozaj poprosim klud

Tak isto pre vsetky ostatne, kazda mate vlastny nazor vlastne skusenosti a ja ich tu poctivo citam a zvazujem svoje rozhodnutie kde rodit. Ale citat ako sa pomali zacinate vadit o tom ktory sposob je lepsi a kto ma vacsiu pravdu? Tak to snad nie, ved ste tu same dospele zeny a nie intriganky.

sardinka335
19. okt 2015

@zlaticko118 a ty čo si ma berieš do ust? slušne povedane... Ja som nikoho prva urazať ani sa hadať nezačala. Takže mna si nevšmimaj alebo bud objektivna...keby sme sa tu hadali tak mas toto vlakno davno zaspamovane ze no, ver tomu. 🙂 Tak to len tak mimo temu. 🙂

zlaticko118
autor
20. okt 2015

@sardinka335 : zacali ste sa vadit medzi sebou, a nebudem robit rozhodcu kto zacal prvy a v akej miere... a to ,,co si ta beriem do ust´´ si fakt vyprosim, slusne som vam obom povedala ale ak OBE chcete pokracovat v nejakych hadkach a rypalstvach (je mi fakt jedno v akej miere) tak chodte inde prosim...

saimaa
20. okt 2015

ved hovorím, že takúto otázku si mala dať radšej na adekvátnej skupine, čo tu na MK je o porode doma, veci ako porod doma, ockovanie a pod sa neoplatí sem písat, potom sa tu ludia len hádajú, tahajú za slovička a pod...

kulumulu123
30. máj 2019

Porod doma je v zahranici docela normalne vec s tym rozdielom ze tam pred domom pocas celeho porodu caka sanitka keby daco Tu je kazda odkazana Sama na seba. Ja som mala bezproblemove tehu, 10 dni som prenasala a do posledneho dna vsetko ok ani naznak problemov.. tie nastali ked mi vyvolali porod a skoncila som na akutnej sekcii takze doma by som to v ziadnom pripade neriskovala....

sekina
30. máj 2019

Určite nie, neriskuj, nedávno v Prahe zomrelo dieťatko pri domacom porode... Pôrod je nádherný zážitok, len sa môže zvrhnúť z minúty ma minutu, moze ísť o Život... Nájdi si nemocnicu, kde budú akceptovať Tvoje požiadavky, len bud pod lekárskym dohľadom, Ty aj dieťa...

liv1
30. máj 2019

@kulumulu123
@sekina dievcata tema stara 4 roky...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre