Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

perla200
5. júl 2009

no ja to mam za chvílu..... ale už chcem mať potom.....

nikajanko
6. júl 2009

Ahoj Perla,

No tak mas este pred sebou 1 mesiac max 🙂 Uz sa pripravujes psychicky? Ja si to stale neviem predstavit....AKO TO VYJDEEEEEE POMOOOOC 🙂))

deni26
6. júl 2009

ahojte tehulky, ja mam troska viac casu ako vy, ale neviem coho sa mam bat, tak to neriesim. Mozno to pride tesne predtym, ale my mame vyhodu, ze nevieme co nas caka. Prezili to ine, tak preco nie aj my, no nie?

perla200
6. júl 2009

nikajanko....to prídeš so takého štádia, kedy sa prestaneš bát a začneš sa tešiť.....uvidíš.....

deni - velmi dobrý prístup..... presne tak...a nemôže to byť také hrozné, ved niektoré porodia ani nevedia ako a pôrod nemusí byť zakaždýmlen o bolesti podla mna 🙂

deni26
6. júl 2009

asi ano, ja som teraz vo faze neskutocneho tesenia, tak dufam, ze pojde nacas 🙂 . Drzim palce perla - mas to za par. Ja sa na to celkom tesim, zase nova skusenost. A asi vela zalezi aj na tom, ako ti ten porod "sprijemnia" v porodnici a neverim, ze tie kontrakcie su az take strasne. Ved az menstruacia je dost bolestiva a tu mame kazdy mesiac, tak par hodin vydrzime.

anuska83
6. júl 2009

Ahojte baby ..ja som teraz zacala 31. tyzden..kolko maju alebo mali vase babetka kg? Moj ma okolo 1450 gramov..je to ok???

deni26
6. júl 2009

ja neviem, ja som este na druhom sone nebola, tak neviem

rencica
6. júl 2009

Ahojte,ak smiem,pripojim sa..tiez som prvorodicka a doteraz som sa nad tym akosi nezamyslala a neuvedomovala si asi o com ide..minuly tyzden som bola na pasoch v nemocnici a videla tam babenky po porode,pred porodom,plac deti a dostala som strach.. 😨 ale tak tiez uz by som to mala rada za sebou,len aby bolo vsetko ok.. 😀

anuska83
6. júl 2009

ja som si pred dvoma tyzdnami tyzden polezala v nemocke...a tiez nic moc...no ale co urobis...babo je tam...a musi ist vonku...ty uz to mas za par rencica... 😠

janka3.12
6. júl 2009

Ahojte🙂

mna to tiez caka po prvykrat, aj ked na vlastne oci som uz zopar porodov na medine zazila, no osobne je osobne. Dufam ze hlavne budem dobre dychat a nezostresujem🙂

anuska83
6. júl 2009

janka tak ty si od fachu...inac su tie porody naozaj take hrozne ako vidiet v telke....? ja som 31 tt a uz mi to pomalicky dochadza...

carys
6. júl 2009

ahoj holky.Prominte že k vám lezu 😅 jen jsem vám chtěla říct,že se nemusíte bát,ono to všechno přijde tak nějak samo,přirozeně.Láska,péče,snášet pláč a probdělé noci.Z vlastní zkušenosti vím,že pláč cizího dítěte vám vadí,ale vašeho vlastního ne.Naučíte se hodně už v porodnici,hlavně se nebojte s drobečkem manipulovat.A Perlo - porod a bolest jde ruku v ruce.Sama brzy poznáš oč jde,ale příroda je mocná čarodějka která zařídí,že na bolest brzy zapomeneš.I přesto tě to překvapí.Za odměnu ale budeš držet v náručí své miminko 😉 😲 Přeji všem hodně štěstí a radosti ze svého mimíska. 🙂 🙂

anuska83
6. júl 2009

carys a je ta bolest naozaj na nevydrzanie...lebo vies ja znesiem vela..ale toto neviem..co mam cakat... 😢

janka3.12
6. júl 2009

vela zavisi od mamicky a od personalu. Bohuzial nie vzdy si personal uvedomuje, ze ak je zena prvorodicka nevie co ju caka, oni to beru ako rutinu, v tomto naozaj najviac zavisi od lekara a sestier....treba sa len sustredit na kontrakcie a dychanie, hlavne sa nebat hocico opytat, za kazdu cenu, ide o teba a tvoje babo...videla som porord 3 rodicky , ten siel ako po masle🙂 som si povedala vtedy ze wau🙂 ale aj prvorodicku, ktorej to islo trosku horsie, malemu sa asi moc nechcelo, ale mamicka bola super, aj ked bola vycerpana, spolupracovala a maly nakoniec prestal trucovat. Priznem sa mam obavy, tiez sa mi to blizi, bojim sa aj o manzela, chce byt pri porode🙂 dufam ze nebudem musiet podporovat aj jeho🙂
Co sa tyka porodov v telke...hm....urcite budeme rovnako upotne a fuciace ako herecky🙂 urcite porod nie je prijemna vec, co sa bolesti tyka, ale treba mysliet a utesovat sa tym ze bolest pominie, skor ci neskor, treba sa sustredit na to ze z nej pomaly ubuda, a ze nou pomahas babatku na svet. Som zvedava, co budeme vraviet ked budeme mat po🙂

carys
6. júl 2009

anuka když jsem byla v pravěku taky prvorodička 😀 😀 😀 😀 😀 😀 doktor mi tenkrát - když jsem měla bolesti po minutě asi 8 hodin řekl,když to šlo tam,musí to i ven.Měla jsem pět porodů a musím říct,že každý byl jiný.Co ale vím určitě a bylo mi to potvrzeno lékařem,pokud máš brzy po prvním dítěti druhé,porod je snažší.Můžu potvrdit.Že porod bolí,to ví každý.Dlouho jsou ale bolesti snesitelné.Těsně před samotným porodem jsou velmi silné ale to nezastavíš,člověk to už chce mít za sebou.Spíš než samotný porod mi vadilo( coby prvorodičce) že jsem se musela začít starat o dítě celá rozbolavělá po porodu a prostě se musíš přemoct.U dalšího dítěte už toto víš a nepřekvapí tě to.Pravdou je,že po porodu tě bolí šití ,prsa máš druhý den jak šutry a i když to bolí musíš dítě přikládat k prsu.Časem si tvá prsa zvyknou a když kojíš správně,po čase přestanou bolet.A dosud si coby bezdětná zvyklá,že když si unavená,jdeš si odpočinout,když ti je zle,lehneš si a vykurýruješ.Jak jsi jednou máma tak tohle období končí.Jsi utahaná jako pes,ale žádné leháro.Máš dítě to má potřeby a je na prvním místě.Od této chvíle už to tak je až do dospělosti potomka.Prožila jsem si všechny fáze růstu dětí 😀 a ještě mě to čeká u dalších.Hlavně holky dejte na intuici,té věřte.Děti příliš nenavlékejte.Je to zbytečné.Viděla jsem praštěnou maminu s mimčem,šla v hicu s kočárem na kterém měla pláštěnku.Asi jí nedošlo,že tam vaří svoje dítě.Cokoliv budete chtít vědět,písněte,odpovím.Bez obalu,pravdivě.

pospecka
6. júl 2009

carys: jen jsem se nakoukla co se tu tak řeší a zírám. Ty starší děti máš vyvdaný? 😕 Vypadáš hrozně mladě na 5ti mamku a ještě s tak velkejma dětma. 😀

A vy ostatní, nestresujte se, nějak to zvládnem!!! 😉 Každá jsme jiná, tak nemůžem vycházet ze zkušeností jiných a hlavně když i ty nejdrastičtější popisy porodů končí informací, že vše je zapomenuto už "druhý den" a zbyla jen radost z miminka, tak se přece nebudeme nervovat ne??? 😉 😉 😉

carys
6. júl 2009

Pospecka ahoj,děkuji a nee nevyvdala ,všechny jsou moje 😀 😀 a je fakt,že na bolest zapomeneš,ne tedy druhý den,ale časem ano.Tohle zařídila příroda dobře 😀 Máš pravdu že není třeba se nervovat,vždyt si jdeš do porodky pro vytoužené mimčo 😲 Nebojte se ale na cokoliv zeptat lékaře a nenechte se odbýt.Ani sestrou.

ivkaivka
6. júl 2009

Ahojte mozem sa pridat? Ja mam termin 26.8. a akosi ma dnes chyta depka a placlive nalady. Chcem sa Vas opytat, mate aj vy tvrdnutie bruska? Ja ho mam dost casto a niekedy ma strsne zaboli v krizoch ale to len asi na 1-2sekundy. Neviete su to poslickovia? Bolo by to skoro, no mam obavy. Nema niektora termin tak ako ja, a nechysta sa rodit v Presove?

janka3.12
7. júl 2009

Ja mam termin 31. augusta, ale mam citak ze to asi pride skor, neviem, uvidime🙂 zatial mi brusko netvrdne, v krizoch boli, ked dlhsie zle sedim, ale inak nist. Kamaratke tvrdlo brusko ale neustale, bez prestavky, sla k svojmu gynekologovi a musela bravat magnezium.....Kedy mas ist nabuduce do poradne? Porozpravaj sa s gynekologom o vsetkom co ta trapi, nech si v klude🙂 drzkaj sa
Ja som z PO, ale byvame v MT🙂

andrejka77
7. júl 2009

ivkaivka....ja mam termin 1.9 a mala by som rodit v presove asi v monobloku. 🙂 zatial tvrdnutie mam iba ojedinele ale beriem magne tak mozno preto.zatial sa citim v pohode ,nebyvam unavena akurat mi maly nedava spat v noci to je jeho cas. 😀

ivkaivka
7. júl 2009

janka3.12, andrejka77 ja som tiez brala magnezium, ale mi z neho stahovalo hrdlo, nemohla som dychat. Tak teraz beriem len vitaminy Calibrum. Do poradne idem vo stvrtok - po mesiaci. Neviem, ci by som uz nemala chodit castejsie. Andrejka, sama si sa rozhodla pre monoblok, ci tam niekoho mate? Ja neviem ci staru porodnicu ci monoblok. Kazdy mi tvrdi nieco ine. Neviem, kde napokon zakotvim.

andrejka77
7. júl 2009

ivka....ja chodim do monobloku k dr.pitonakovi tak preto monoblok. 🙂 od 3.mesiaca som tuna na slovensku a to som chodila na kontroli kazdy mesiac.od 6.mesiaca kazde 3 tyzdne a teraz ma uz objednava kazdy 2tyzden.
keby ma moj lekar neposlal do rizikovej ambulancie do monobloku tak aj ja by som mala dilemu ze kde.takto sa to rozhodlo samo.zatial som spokojna tak uvidime do buducna 🙂

andrejka77
7. júl 2009

este skus ist na porodnice v presove tam sa dozvies o starej a novej porodnici 😉

labradorik
7. júl 2009

ahojte aj ja sa pridavam,do teraz som strach vobec namala ,ale asi pred tyzdnom mi zacalo pravidelne keazdych 5 min tvrdnut brusko,asi 3 hodiny,tak ma manzel o pol jedenaste v noci nalozil do afta a valili sme na pohotovost.vobec som sa nebala ,az kym som neprisla do nemocky a schladili ma rozospate sestry a lekarka ze co vyvadzam ved o nic nejde ked namam bolesti a ta.povedlaa ze pojdem na monitor ale ze pred tym ma vysetri.vysetrila ma a z udivom mi oznamila ze som otvorena viac ako na prst ze to uz netreba podenovat a tak.po vyseteni som som aj dost krvacala a vtedy sa zmanil uplne celkovy pristup lekarky aj sestriciek...takze pravdu povedat ja sa smaotneho porodu nebojim,bolesti budu isto ukrutne a le utesi ma vzdy to ze ako nam je dobre v dnesnej dobe ze nase babky museli rodit na poliach a same...ale bojim sa hlavne personalu v nemocnici...kedze moj prvy kontak nebol bohvie co.. a este perlicka ked ma pustali o 23:45 mi povedali ze nabuduce nech nerobim zbytocny poplach..tak som si vybavila znamu ktora je sestricka na novorodeneckom a on aze bude aj pri porode,ide aj manzel,ale aj tak sa bojim.oni uz prvorodicky nechapu.na bolest sa zrajme zabude rychlo kedze su na ne hlavne sestry ako na psov....uz nech to mam za sebou

heliik
7. júl 2009

Ahoj holky, jen jsem tak nakoukla o čem tu debatíte...
Chci vám jen říct, že porodu se opravdu bát nemusíte, vše přijde samo.. A že to bolí?? Jo bolí ale nejde to fakt popsat, to si každá musí prožít sama, ale každopádně až vám pak drobečka dají prvně do ruky, tak za ten pocit, to stojí úplně maximálně..
Mému miminku Kristýnce je 14.dní a má se opravdu čile k světu.. 😀

heliik
7. júl 2009

A ještě bych chtěla říci, že mít u porodu přítele, nebo manžela, je jedině dobře.. Určitě vám dodá odvahu.. Mě podpořil úlně nejvíc a já jsem nu za to vděčná.. Ty slova hodně pomůžou, když vy ležíte na ty porodní posteli a z posledních sil tlačíte, abyste vytlačily toho drobečka ven🙂

ivkaivka
8. júl 2009

Ja sa porodu velmi neobavam, skor sa tesim, no desi ma pristup sestriciek. Manzela chcem mat pri sebe a ten vie byt dost neprijemny ak niekto na mna utoci, tak dufam, ze to zvladneme. Moja kolegyna bola v starej - vravela, ze sestricky po nej strasne vrieskali, vraj je velmi tucna, ze co tolko jedla, ked nevladze sa vystverat na kozu ... a tak, a potom vraj prisiel manzel a sestricky boli vraj ako lastovicky - lietali okolo nej, vypytovali sa ci nieco nepotrebuje... . Asi je fakt lepsie ist tam s manzelom.

heliik
8. júl 2009

ivkaivka : Já jsem PA měla úplně báječnou.. Ze začátku mě taky strašily, že jsou sestřičky nepříjemný a bůhví co ještě, ale nakonec jsem poznala úplný opak..
Já jsem teda rodila na Příbrami, slyšela jsem o tý porodce různý báje, ale nakonec vše super.. Příjemní doktoři a sestřičky vážně super.. 😀
Podle mě taky záleží na porodnici kde rodíš..

Takže kdo budete rodit tam na Příbrami, tak se ničeho nebojte...

ivkaivka
25. júl 2009

Ahojte, nikto nic??? Aj Vam je pocas horucav tak tazko? Ja mam momentalne cely tyzden problem so spankom. Vobec sa mi v noci nechce spat a cez den to iste. Mam pocit, ze zo dna na den som vacsia a uz fakt nevladzem. Uz by som to mala najradsej za sebou.

janka3.12
2. aug 2009

ahoj🙂

sa uz tiez ani poriadne cez noc nespi, akosi si nemozem najst polohu....aby bolo dobre aj malemu aj mne🙂 v pondelok idem prvykrat na CTG tak som zvedava. hadam nam to rychlo ubehne🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre