Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

janka3.12
7. aug 2009

🙂 ajoj, ak budes mat pred tym klyzmu tak nie, ak sa nestihne nemusi, ale moze, podla toho kolko a co budes papat den predtym, ale pokial viem v nasich nemocniciach ak stihaju davaju klyzmu, tak sa nemusis bat. A keby aj netrap sa🙂 U nas v MT davaju teplu vodu rektalnou rurkou, som zvedava co to bude🙂 ale na kurzoch teta vravela, ze sice to vyzera a pocitovo je mozno strasne, ale ze teply voda uvolni ( okrem vycistenia stolice) aj svaly panvoveho dna.....samozrejme ak tu vodu v sebe dlho neudrzim a budem letiet ako strela na WC tak asi moc nestihne toho vela uvolnit🙂

Vies co ja som si jednorazove kupila len do porodnice ( teda zatial len jedny) a este si asi zo 2-3 kupim, aby som nemusela spinave gatky po niekom domov posielat, alebo ich mat nedajboze u seba a tak tieto zahodim do kosa a bude, aj ked ak budu nepohodlne, tak si necham doniest tiez z domu🙂

som rada ze sa mate dobre. Ozik v nasej nemocnici zapoziciavaju monitor dychu na pol roka za 40 eur, neviem ci ho zobrat alebo nie, co myslis.....neviem mame to tazke ako buduce prvo mamminy🙂

ivkaivka
7. aug 2009

ja mam gatky, take starsie, takze ak sa pospinia, tak zahodim. U nas ani neviem ci ten monitor zapoziciavaju, ale zvazovala by som, je to podla mna dobra vec.

janka3.12
7. aug 2009

tiez nad tym uvazujem🙂

simona444
7. aug 2009

ahojte baby,citam vas tu a pozeram na ten monitor dychu,mozte mi povedat na co je to dobre??este som o tom nepocula..

quetinka28
7. aug 2009

Ahojte.to je super,že sa dá u Vás ten monitor požičať,my sme sa rozhodli,že si ho kúpime.pre simona444 dáva sa pod matrac a keď bábo najmä v noci prestane dýchať spustí sa alarm,niekedy stačí bábom len pohnúť a hneď sa nadýchne, inak by sa mohlo udusiŤ.podľa mňa je to super vec, jednej známej sa alarm párkrat ozval,malého ihneď zobudili, chvalabohu sa nič nestalo, no ktovie keby ho nemali.

ivkaivka
7. aug 2009

simi, to je ako prevencia proti syndromu nahleho dojcenskeho umrtia. Niektori tvrdia,ze staci davat do polroka babatku pri spani cumel, no neviem ci to staci...dobre je aj nechavat babo spat pri sebe. Ten monitor je urcite skvela vec. Quetinka, kolko vas stal monitor?

quetinka28
8. aug 2009

Ahoj Ivka,my ho ideme ešte len kúpiť.v poradni som dostala taký reklamný kufrík, v ktorom bola poukážka na monitor babysense za 100 eur.inak stojí o 50 viac,no na stránke majú tiež nejaké akcie, keď si dáš odobrať pupočníkovú krv tiež je za 100. 🙂

janka3.12
8. aug 2009

Caute...no nas na medine ucili, ze teda tiez ako prevencia SIDS - syn nahleho umrtia dojcata, trpia tym najma chlapcekovia, nievie sa dosial presna pricina precdo niektore babatka nachvilu prstanu v noci pocas spanku dychat, dietatko by sa nemalo spat s rodicmi priamo v posteli- zvysena teplota okolia - tiez riziko, a nemalo by spat na brusku.....hm viem ze netreba mysliet na to najhorsie, ale radsej si ho poziciam z nemocnice...znama ho mala, vravela ze pipal aj ked sa mala otocila v postielke, ze to dost hlasno pipa - ze mali soky🙂 a staci do pol roka.....ale nemyslime na zle🙂
ozik ja uz rozmyslam ze prestanem v noci spavat lebo sa mi aj tak neda🙂, baby nech sa uz ti drobci narodia, tieto posledne tyzdne su "hrozne"🙂

janka3.12
8. aug 2009

aby som bola presna - VADEMEKUM PEDIATRA:

....stále platí že najlepším a dostupným monitorom je matka. V súčasnosti sa používajú monitory srdcovej a dychovej frekvencie alarmom. Pri apnoe (zastavenie dychu) a asystólii (keď prestane biť srdiečko) nasleduje resuscitácia. Monitory môžu však v domácnosti pôsobiť stresujúco, najmä pri falošných poplachoch. Veľmi dôležitým preventívnym opatrením je spánok dieťaťa v inkriminovanom veku - 2. - 4. mesiac na chrbte alebo na boku.
Za deti ohrozene SIDS sa pokladajú najmä detičky s poruchou centrál.nerv.sústavy, novorodeneckými abnormalitami, nízkym Apgar skóre pri pôrode, metabolickými ochoreniami, kardiopatiami (och. srdiečka), s gastroezofageálnym refluxom ( keď dochádza k spätnému toku žalúd.kys.zo žalúdka do pažeráka) a detičky z rodín, kde sa už SIDS vyskytol. Deti v kritickom veku by mali spávať v nefajčiarskom prostredí v blízkosti rodičov, ale nie s nimi v posteli (možnosť priľahnutia).
Náhle úmrtie je častejšie u detí narkomaniek, fajčiarok a mladých matiek.

Takže baby nebojme sa, naší drobci budú OK🙂
Nesmieme sa stresovať.
Držkajte sa.

simona444
8. aug 2009

ahojte 🙂 ,dakujem za info,o tom som este nepocula,ale vyzera to ze ten monitor moze byt dobry pomocnik..musim pozistovat ci u nas nieco take maju...

ivkaivka
8. aug 2009

jani, dik za info. Mas pravdu, tie posledne tyzdne sa nekonecne vlecu. Mne v kuse tvrdne brusko, ani som nemohla poriadne vysavat. Baby, potrebujem radu, co ste davali manzelovi na 1. vyrocie sobasa. My mame o tyzden a neviem co s tym. Za kazdu inspiraciu vopred dakujem. Inak ako sa mate? Aj u vas je tak horuco. Zo mna sa dnes cely den leje 😠

lillie79
9. aug 2009

ahojte,

ja som si kupila 4ks nohaviciek, take specialne poporodne v zdravotnickych potrebach v KE, ktore mi poradili kamosky, ktore uz rodili. vraj su super a daju sa vyprat a za hodku su suche. a daju sa potom pouzit aj normalne po porode. su na sposob sortiek/panty a su elasticke. 😉
kamoska pouzivala jednorazove nohavicky, mala 3ks a povedala, ze oni sa daju tiez preprat a pouzit este raz. vraj je to individualne, kazda krvaca inak, niektora silnejsie a niektora slabsie. a dalsia kamoska si zobrala klasicke stare nohavicky, ktore potom vyhodila.

ten monitor dychu nie je az tak potrebny. mne pediatricka povedala, ze mam pockat. ak bude s babom vsetko v poriadku, zbytocne vyhodim peniazky a potom, ze sa da pouzit len na 6 mes. a potom je to zbytocne. dieta sa potom uz jednak hyba po postielke a nema to ten ucinok. ako pise janka3.12, je to velmi vhodne, vtedy ak sa zisti po narodeni, ze ma babo nejake problemy... 😒

ja, ale nad tym tiez uvazujem, kedze budem potrebovat strazcu a niektore znacky predavaju strazcu aj monitor dychu spolu, co vychadza potom lacnejsie.

lillie79
9. aug 2009

ivkaivka,
no to je dobra otazka? mi mame s manzelom druhe vyrocie 18.8. 😉 a tiez by mi nieco pomohlo. kedze som PN a nemozem dlho chodit ci sediet, tak veru neviem. manzel rad chodi do kina, ale to neprichadza do uvahy...
pred rokom sme to riesili vecerou a prechadzkou v meste a bolo to fajn. sme sa vratili spat este k casom kedy sme sa zoznamili a ake to bolo a pod... no a skoncili v posteli xixi 😀
vsak tebe sa mozno postasti coskoro to babo...a tym ho obdarujes, nie?? 😉

janka3.12
9. aug 2009

ivka - my sme mali prve vyrocie v aprili, a kedze sme boli tesne po brani hypo a kupe noveho bytu, tak sme to tiez riesili vecerou🙂 takze priznam sa buduci april to budem mat tazsie🙂

Aj u nas je teplo ako v prdeli, prave som som umyvala riad a mala som pocit ako po ture v Tatrach🙂 najradsej by som uz bola domka, len prijimala stravu - ktoru by mi samozrejme niekto nachystal a chodila na WC a nemusela nikam ist🙂 Zajtra idem na CTG dufam ze maly nebude zase spinkat a nebudeme tam hodinu ako minule🙂 Inac dufam ze ta masaz hradze pomoze a pojde to lahsie...je to inac fest haluz🙂

ivkaivka
9. aug 2009

lillie ahoj, ja nohavicky nekupujem, monitor este neviem a s tyrocim to poriesim asi tiez nejakou prechadzkou a vecerou. Jani, aj ja mam zajtra ctg. Moja mala je najaktivnejsia, ked si lahnem, tak dufam, ze zajtra sa bude cinit. Teraz som si citala o tej masazi, no neviem, ci sa na to dam 😒

lillie79
9. aug 2009

myslim si, ze pre chlapov je tazko zohnat darcek... vacsinou su na elektroniku, cestovanie alebo nieco narocnejsie, aspon v mojom okoli poznam len takych. samo, ze postaci aj vecera a byt vo dvojici. mi to asi tiez tak budeme riesit tento rok, lebo riesime vacsi byt.

neviem ako u vas, ale u mna sa maly hybe a kope ked lezim na chrbte, takze najcastejsie lezim/spim na jednom alebo druhom boku a brusko mam podlozene vankusom. vtedy je totalne v klude 😉

ja idem zajtra na prietoky, tak dufam, ze bude vsetko OK. oficialne som 34tt, len tuto mi to vypisuje nejako divne 😒

co sa tyka tej masazi hradze, vraj to robia len niektori trpezlivi lekari, ktory chcu, aby porod prebiehal tak ako ma a prirodzenym sposobom. vo vacsine pripadov, to nerobia vobec, daju ti oxitocin, aby urychlili otvaranie a potom uz len tlacis. ja som pocula iba o jednom pripade od znamej, u ktorej to tak bolo ... 😒

ake mate skusenostami s kamoskami co sa tyka epiduralky? ja som sa dnes dozvedela, ze kamoska (rodila pred tyzdnom v ZA) si nedala epiduralku a ze sa to da prezit a taktiez ma dalsie dve kamosky, ktore si to nedali pichnut. ja som zatial za, lebo som si nie ista, ci by som to prezila, resp. ci chcem zazit take bolesti...

janka3.12
10. aug 2009

ahojte,

my masirujeme hradzu uz cca 2 - 3 tyzdne, je to jednak prijemne, a jednam mam fakt pocit ze je cim dalej pruznejsia - uvididme po porode, napisem🙂 u nas v MT robia epiziotomiu casto ale nie vzdy, podla situacie a podla toho ako hlavicka postupuje, takze je sanca....na tehot. kurzoch nam vravela porodna asist. ze aj ked nastriihnut, ale je rozdiel kolko ci na dva alebo na 8 stehov, takze masirujeme o sto sest🙂

CTG dnes dopadlo super, maly sa rozhybal, tak sme boli 30 min aj s cestou....takze zase buduci pondelok🙂

Mam kamosky co mali epi a chvalia aj take co mali a skoncili sekciou....ja som zatial rozhodnuta nedat si, uvidim ako to pojde🙂

ewelyn uz asi ma drobceka🙂

ivkaivka
10. aug 2009

aj moje zname chvalia epi, akurat jedna vravela, ze porod je v pohode, vraj su to len take bolesti ako pri menzese. Ja som tiez dnes bola na ctg, mala spala, tak mi doktor musel stuchat do bruska, bolo to super-neprijemne. Opat neviem polohu, ani pribliznu velkost ci vahu malej. Som sa pytala, aspon na polohu a lekar mi vravel, ze je to zbytocne - robit teraz sono, vraj on v jeden den urobil sono-babo bolo otocene hlavickou a na druhy den mamicka rodila a male bolo pretocene, cize zadockom. Vravel, ze babatko do poslednej chvile moze zmenit polohu. Ked som odchadzala sestricka sa ma povypytovala ci som zbalena, ze ak zacne odtekat voda, alebo mi pravidelne tvrdnut brusko, ci by som zacala krvacat mam ist do porodnice a ze ak by sme sa buduci pondelok uz nevideli, tak drzi palce. Dala mi kufrik pre buduce mamicky a isla som domov. Normalne sa lucila, akokeby som uz mala rodit. Ja chcem, ale uz ma zacina chytat mini-panika 😅
Aj susedky povedali, ze tento tyzden urcite pojdem, vraj mam brusko uz dole, no ja mam v piatok grilovacku s kolegynami a v nedelu vyrocie, este to musim nejako vydrzat 😀
Jani, Tebe tiez teraz nerobia sono? Sice som niekde citala, ze pocas tehu sa ma robit max.4x

gerci90
10. aug 2009

ivkaivka držim tý velmi palce a ak to aj bude tento týžden neboj to zvladnes,,eš sa stoho že už budes mat bublinku v naruči 😉 ,.....booože aj ja to už chcem mat za sebou..ked mne este tolko týžd,musi prejst ☹

janka3.12
10. aug 2009

ivka tiez mi nerobila sono, naposledy pred tymi dvoma tyzdnami, ked sa zlakla ze maly je otoceny zadockom, lebo vtedy by som si musela ist dat predoperacne vys. Babatko by sa v poslednych tyzdnoch s velkou pravdepodobnostou a u velkej vacsine mamiciek nemalo otocit, uz je v maternici malo miesta, trubkos, mohol ti ju pozret:( ale ak ti pocuval ozvy tak hadam je otocena hlavickou🙂

ja som na prelome 37/38 ale akosi mam pocit ze este tak skoro ro nebude....hm..🙂 ale tiez by som to tak za tyzden dva brala, lebo brusko ma uz riadne obmedzuje🙂

ivka bude dobre uvidis, nemysli na to, mysli na grilovacku a vyrocie a potom to prijde, mala vydrzi🙂

uankab
10. aug 2009

ivka, nemyslim si ze babatko by sa uz teraz malo otocit... moja mala je uz od 30tt otocena hlavickou dole, ja som bola dnes u lekara a pytala som sa ako je otocena, tak ju mam stale dole, chrbatik na boku, co je vraj ideal na porod, tak uvidime 😉 ...
kazdopadne mne uz od 30tt vzdy hovoria polohu babatka a od 36tt by sa uz nemalo pretocit...
drzim palce, aby vsetko dopadlo ok a uzi si grilovacku a vyrocie 😉

ivkaivka
10. aug 2009

ja dufam, ze je otocena dobre, sestricka hned vedela, kde ma dat pasy z ctg, tak hadam, je to o.k. Uvidim, ak este potiahnem do buduceho tyzdna tak si za sono aj priplatim - totiz ak neporodim, tak v pondelok idem tam zas. Uankab, Ty to uz mas za chlp 😀
Gerci, neboj, ani nebudes vediet ako to zbehne. Ja som na zaciatku sa tesila na kazdy novy tyzden, tesila som sa ked bude 20...25... a zrazu uz aj rozmyslam, ci by som nechcela byt na zaciatku tehu, alebo mat to za sebou, celkovo mam myslienky ci este nie je skoro na babatko... mam take zmiesane pocity.

janka3.12
10. aug 2009

🙂 mne bolo naj v strede, ked mi uz nebolo zle, a brusko este nebolo take velke....juj no pocity mam aj ja riadne, ale skor ma trapili na zaciatku, kedze to bolo tak neplanovane planovane🙂 ale teraz sa uz nesmierne tesim

uankab
10. aug 2009

no babule, uz sme sa dali na boj, tak to musime dobojovat 😉 ja verim, ze vsetko bude tak, ako ma byt, musi 🙂 ... len dufam, ze nebudeme prenasat a malicka pride na svet v termine...

gerci, uvidis ako ti to rychlo zbehne, ani sa nenazdas a uz budes mamina... leti to velmi rychlo, hlavne je dolezite, aby si zostala aktivna pocas celeho tehu...

ivkaivka
10. aug 2009

jani, aj u nas to bolo take neplanovano-planovane, z nicoho-nic. Uankab, mas pravdu, nejako to dokopeme 😀 Baby, netvrdne vam prilis casto brusko? Mne dnes vecer mimoriadne, nie je to pravidelne je to take striedave po: 10 min., 12, 10, 7, 10, 15...-uz asi 2 hodiny. Dufam, ze sa vyspim. Najhorsie je to v noci, ked sa na tvrdnutie bruska zobudim, je to dost bolestive, mam to kazdu noc, poslednych par tyzdnov. Vy ste na tom ako?
Gerci, tak ako pise uankab, aktivna pocas celeho tehu. Ja som chodila do prace do poslednej chvile, teraz sa kazdy vecer snazim ist na prechadzku... je to sice teraz narocnejsie,hlavne ked tak bolia vsetky kosti ☹ smerom od pasa dole 😀 .

lillie79
11. aug 2009

ahojte,
tych par tyzdnov/dni uz snad vydrzime 😉
mam na vas otazku... neviete mi poradit, ako si mam dat dole prsten??? ☹ som na to uplne zabudla a teraz uz mam tak opuchnute prsty na rukach aj nohach, ze to nejde dole a predpokladam, ze ci uz pri klasickom porode alebo pri cisarskom nemozem mat sperky... uz som skusala pod vodou s mydlom ci rano vecer, ale nejde dole... som z toho zufala. je to zasnubny prsten a nerada by som keby ho museli prerezat ☹

ja som vcera bola na USG a babo mam otocene dolu hlavou, vraj by uz tak malo ostat a hybat sa iba dokola a nie otacat sa, ale lekarka mi povedala, ze je to individualne. ze niektore sa zvyknu otocit aj tesne pred porodom. ale ze urcite mi budu robit ultrazvuk tesne pred tym, aby vsetko prebehlo ako ma.

a stvrdnutim to mam ja za posledne dni podobne. bohus som asi zle spala a brutalne ma picha v boku pri bolickach a vzadu pri lopatke a pri kazdom pohybe ako ma to zaboli mi stvrdne brusko ☹ takze sa snazim velmi nehybat a co najmenej zohynat.

janka3.12
11. aug 2009

Ahojte🙂

mne brusko netvrdne - ani poslicky nist - hadam nebudeme prenasat, ale do mojho terminu 31 je este casuuu🙂 akurat problemy so spanim to mam, ale zatila dospavam cez den🙂

lillie mas opuchy rovnake v priebehu celeho dna, alebo lepsie vecer, skus to odsledovat, ak je to rovnake napadol mi este olej....

inac ja som tiez bola v robotke az do konca a bolo to super, teraz mam pocit ze na mne vsetko stuhlo🙂 normalne rozmyslam zeby som este teraz chodila na plavaren trochu si zaplavat, len sa bojim aby to na mna neprislo vo vode🙂🙂🙂

lillie79
11. aug 2009

naka3.12
mam opuchy skor rano a vecer, skusim to este cez den nejako... dik za radu 😉

ja som chcela chodit plavat, ale u nas v KE na plavaren nehrozi 😒 este aby som nieco chytila a az do jula som fest robila, soferovala... cas nemala a az teraz ked som PN a od soboty MD mam kopec casu, ale uz nevladzem a zadychavam sa uz aj pri zehleni a umyvani riadu ☹

uankab
11. aug 2009

baby, s plavanim neblaznite, uz sa zacinaju otvarat porodne cesty a mohli by ste chytit infekciu ... ja som chodievala na aquafit do konca 30tt, potom sme sa prestahovali, nestihala som a teraz je uz neskoro... poskakujem namiesto toho doma na lopte.. 🙂 a dlhe prechadzky, chodenie po schodoch vraj pomahaju..

ja nastastie opuchy nemam, ale aj napriek tomu mi doktora poradila nenosit ziadne prstene... donedavna som ich nosila, ale posledny mesiac som ich na rukach veru nemala...
a brusko mi tiez netvrdne, teda aspon o tom neviem 😅 ... uz mavam sice take bolesti ako pri menzes, ale tie ako pridu tak odidu, ked dlhsie chodim tak ma picha obcas v boku, ale inak vsetko ok...
a zehlim po sediacky ak sa da 😎

lillie79
11. aug 2009

ja o plavarni uz ani nerozmyslam. mam dost s prechadzkami, po hodke som uz unavena.

mne nerobi dobre sediet v aute. uz nesoferujem, ale ked niekam potrebujeme skocit, tak mam dost. ani nie so sedenim, ale tolko vymolov je na tej ceste, ze az... 😒 a ma to len natriasa a potom mi zacne tvrdnut brusko ☹

ja za posledne dni dost opuchavam. nohy mam brutalne, pomaly mi clenky uz nevidno ☹ a slapky ledva obujem. no a tiez aj prsty na rukach a zvyknu mi aj trpnut. rano sa na to zobudim, ze si necitim prsty na rukach ☹ je to tym, ze mam malo pohybu?? mala by som lezat hore nohami, lebo sa mi maly tlaci dole, ale vraj sa este neotvaram...tak neviem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre