Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

mikailla
16. sep 2010

@bobocka - jeezis dakujeem tak taky krasny kompliment si mi dala,ze napriek tym kilam hore sa citim o kusok lepsie 😵 😵 😵 😵 Ja sa tesim na to ,ze pojdem na druhy den domkov,lebo ja som strasne neprisposobivy clovek,ja mam aj na dovolenke strasny problem ist sa v apartmane umyt alebo lezat v posteli atd.no a preto viem,ze by som sa v nemocnici radsej umyt nesla a citila sa hrozne v cudzom,radsej budem hojit svoje rany doma na gauci a priatel bude makat v domacnosti 😉 😉 skusenosti s anglickym zdravotnictvom som pocula kadejake,s midwive mam skusenost dobru strasne zlata zena,a inak som sa so zdravotnictvom nestretla.No ale k tomu co si pisala o detoch,tak to mas pravdu, ja by som tu chcela byt este tak rok,no uvidime... chcela by som odrodit aj druhe mimi v UK tak niekedy vaham ci tu ostat este zo 3roky.... A ak nie tu,tak by som chcela druhe vo ZV (tiez som z BB) ale iba ak sa akceptuje porodny plan 😕 😕 aspon z casti... Benefity mam nastudovane,len to maju taky bordel v tom,ze niekomu schvalia niekomu nie,nemaju system v nicom.Chyba mi jeden mesiac k tomu aby som dostavala matersku a to som zistila az teraz a moj priatel zaraba velke peniaze takze nam neschvalia asi nic okrem tax kredit a mozno house benefit 😔 takze si zo SR budem ziadat o prispevok. Ty si mala svadbu v Londine? alebo som to zle pochopila 😅 😅 😅 tak vam to krasne vyslo,po 6 rokoch domkov,ved doma je doma,ze? a ked drobec aj pri rodine vyrasta od mala.....

mikailla
16. sep 2010

@dadika1114 - ked ti poviem ako je to tu v UK s tym zacinajucim porodom,tak ta obavy prejdu 😀 tu ked odtecie plodova voda,pojdes to potvrdit do nemocky ci je to ono,skontroluju ta a poslu domov ! doma cakas na pravidelne kontrakcie 😉 😉 a ked pridu kontrakcie skor ako odtecie plodova voda,tak ta pozru ako si otvorena a zas poslu domov (ak to nie je uz na malicku) lebo ze sa mozes otvarat aj za jednu hod - jeden centy 😎 😎

mikailla
16. sep 2010

@kwetinnka - dakujem za privitanie novych tvari 😵 😵 😵 @dadqa86 - gratulujem ku dvom ciarockam,citala som,ze po miminku si tuzila,tak jupiii oslavit to kupenim nejakej drobnosti 😉

dadqa86
16. sep 2010

@mikailla Nooo len neviem akej 😀 a dakujem 🙂

dadqa86
16. sep 2010

Ahojte takze bola som u doktora,ale ma dovolenku tak musim cakat do Pondelka.. a najhorsie natom je ze mi koncia lieky 😒 😠

bobocka
16. sep 2010

@mikailla jej,tak aj ty si bystricanka? 😉 tak ked pridete s ninkou naspat,tak sa ozvi,pokocikujeme spolu 😉 .tak to potom bude pre teba lepsie ked pojdes domov na druhy den.ale zas to sa da aj tu,ak podpises revers.a preco vlastne vsetci do zvolena chcu ist?ja to nechapem.ja som bola rada,ze som v rooseveltke rodila.velmi som chcela dr jenca a aj mal sluzbu!!!!odrodil ma a siel domov.neverila som svojmu stastiu.pri druhom si ho uz asi booknem,lebo sa mi pri nom fakt skvelo rodilo.a preco nemas narok na matersku?robila si menej nez 6 mesiacov?ja som robila pre butlins nepretrzite 2 a pol roka a mala som taku istu matersku ako moja kamaratka ,co pre nich robila 6 mesiacov.tak ako je to u teba? a kde si robila? a kde ti priatel robi?to mas super ak on dobre zaraba,tak nebudes tie hlupe benefity ani potrebovat.ale to je divne,ze nemas narok na matersku...to si teraz sama musis odvadzat poistne? a ano.my sme mali svadbu v londyne.ja som so svoji muzickom uz 10 a pol roka a rozhodli sme sa mat pohodovu svadbu,neriesit rodinu,uzit si to.tak sme mali asi 20 kamaratov,sli sme na islington town hall,po 15 min obrade sme sli do blizkeho baru-restauracie,na poschodi sme mali booknuty salonik,bufetove menu a zabavali sme sa.ja som bola svojou svadbou nadsena 😉

kwetinnka
16. sep 2010

bobcka tak to budete za chvilku tiež oslavovat prvy rocik.A mas uplnu pravdu s tým vzdelavanim..a aj s tým konikom ak si niesom s niecim ista..tak babz v tejto teme + ja mame priblizne rovnako stare deti,ja som do septembroviek nechodila..nejak som do zabehaneho kolotoca vtedy nezapadla..ale aj tak na MK nedam dopustit.A fakt mamina sa musi stale nieco ucit.A Meno Lili som chcela odzaciatku,potom som ho zavrhla ze je velmi take detske..ale nakoniec aj tak vyhralo..a neviem si predstavit ze bz sa insak volala..sak ona si to casom zmodifikuje sama..
A ozaj..Miskouž chodi??Ty este kojis??ja som take stastie nemala..ale je to super.Este taka vec...akz syr davate krpcom..ona ziadne mliecne vyrobkz nechce..

bobocka
16. sep 2010

@kwetinnka kludne sa pridaj aj do septembroviek 🙂 to je vesela chasa 😀 je sice pravda,ze sme uz riadne zabehnute a pozname sa,ale prijemnu a dobru mamicku predsa kazdy rad prijme do party 😉 . no ja veru este kojim a som veeelmi stastna. 🙂 je to super.ani nerozmyslam nad odstavenim.ak sa podari,tak aspon do 2 rokov chcem poriahnut 😉 .ja som mala velke problemy s tym,mala som sialenu ragadu,pri kazdom kojeni rom revala jak dazd,sialena bolest,ako keby mi niekto rezal z prsa,fakt hruza,ale vydrzali sme a teraz som za to veeelmi stastna.poradili mi skusene mamicky a annag.nebyt ich,tak uz davno nekojim.cele je to o informovanosti.ak maminka nema dostatocne info o kojeni a nema okolo seba okruh zien co jej s tym vedia pomoct,tak casto prestane kojit.ja som mala na male veru 😖 .inak moj misko je od osmeho mesiaca hollandiu bielu,zvolensky biely smotanovy a nase bio biely jogurt,davam mu chlieb s bio maslom a teraz najnovsie aj natierkovu lucinu smotanovu. 😉 .ine mliecne som veru neskusala.no teda skusala-hlupa asi pred 2 tyzdnami som dala malemu smotanu do prikrmu 😠 by som sa za to najradsej vyfackala 😠 nemal ziadnu reakciu ani nic,ale vraj sa moze az po roku a najhorsie bolo,ze bola par dni po zaruke(moj muz mi vravel,ze je do konca septembra,tak som to nekontrolovala-moja sprostost 😠 - a ked som potom teglik vyhadzovala,tak som si to vsimla 😒 .a uz bolo zjedene.ale volala som na trojlistok a aj s nasou pediatrickou som sa o tom bavila a vraj ok to je.niektore kocky uz davaju aj tvaroh (trosku) a aj mlicko kravske,ale na to sa ja veru este necitim a asi sa ani dlho citit nebudem.pokial miskovi vapnik nechyba,tak mu budem menit tie jogurty,maslo a lucinu 😉 a co sa chodenia tyka,tak misko teraz v pondelok spravil sam asi 10 krokov,som sa tesila jak mala a odvtedy zas nic. za ruku chodi krasne,no sam nie. a stat sam tiez velmi nechce.stale ruckuje okolo nabytku 🙂 ale ja to zas nejak neriesim.je to velmi individualne.su babatka co chodia v 10 mesiaci a su aj take co sa pustia v 15tom.a oboje je uplne v poriadku.ak by mal 18 mesiacov a nechodil by,tak by som to potom riesila,no teraz je to uplne ok 😉

arrett
16. sep 2010

Ahojte🙂
tak my sedime v poradni a je tu ľudí po milu jarmilu. Budem tu asi dvehodinky☹

alex1983
16. sep 2010

@mikailla no uz by som aj chcela aby uz mimi bolo medzi nami,no na druhej strane si chcem este chvilku vychutnat brusko 🙂 Citim sa kupodivu fajn, neviem obsediet na mieste,stale nieco robim,chodime na prechadzky,doma nemame vytah a byvame na tretom, a je to celkom v poho. Dufam ze mi to pri porode pomoze 😀 Uz sa objavili aj falosne kontrakcie,ale dali sa zvladnut. Budes mat pri porode manzela alebo priatela?

alex1983
16. sep 2010

@bobocka ahojky,neda mi nereagovat na Tvoj prispevok,lebo je uuuzasny,plny sily a energie a tie povzbudzujuce slova, no jednoduch bomba!!! 😀 Ved vsade sa pise o bolesti pri porode a Ty si mi tymto dodala taku odvahu az az 🙂 Aj ked to nebolo adresovane priamo mne,aj tak Ti dakujem! 😵

bobocka
16. sep 2010

@alex1983 jej,tak som rada 😉 vidim,ze ty to mas uz za par 🙂 potisku zavidim.hned by som s tebou menila 🙂 nemyslim to tak,ze menila za mojho krtka!!!to nikdy!!!,ale kludne by som ja teraz mala 2 tyzdne do porodu. 🙂 zachvilenku budes mat pri sebe krasne malunke babatko 😉 je to uzasne 😉 zelam ti kratky a co najmenej bolestivy porod,nech ste ty aj mimi zdrave a hlavne cokolvek ti pri znasani bolesti pomoze je ok.ja som fucala jak lokomotiva.na ziadne predporodne pripravy som nechodila,teda som nevedela ako mam dychat,tak som dychala tak, ako mne dobre bolo.moj muz chudak nevedel kolka bije, ked som tak sialene nahlas fucala 😀 ,ale mne to pomohlo.niekedy je zena flustrovana ,ked su kontrakcie caste a ma tendenciu si pokricat,ale krik oslabuje,takze to zas najstastnejsie riesenie nie je.ono tych par poslednych minut tesne pred tlcenim je najtazsich ,lebo to sa kontrakcie zlievaju do jednej,ale tam si treba uvedomit,ze uz finisujes,ze mas zachvilku po a to ti zas silu doda.vrtanie zuba je podstatne vacsia bolest podla mna 😝 ja zubara uz nejaky ten mesiac oddalujem a rodit by som sla hned.asi tak 😉fakt sa niet coho bat 😉 drzim palce 🙂

bobocka
16. sep 2010

a este k tomu manzelovi ci priatelovi na sale.ono nie je najlepsie do toho muza silit ak velmi nechce,no ja som to aj tak spravila 😀 😀 😝 som proste bobcovi povedala,ze to je to najmenej co pre mna moze spravit,ze ja som to babo vynosila,ja ho musim vytlacit a jedine co od neho chcem aby mi pri hlave stal,tak to teda spravit musel. 😀 a bol rad,ze som ho do toho dotlacila. 😉 mnohi muzi sa boja,ze potom uz pre nich partnerka nie je pritazliva ked vidia tu krv a zenu v bolestiach a bla bla bla....muza tam dole sa pozriet ziaden lekar nepusti.mne bobco za hlavou stal a mal na starosti sledovat sestricky ked sa misko narodi,aby nam ho s inym babom nezamenili 😀 ja viem,ze to znie divne,ale tohto som sa ja najviac bala,aj ked take sa stane asi jeden pripad z miliona.ani to nie.no on tam len tisko musel stat,ziadne povzbudzovanie som nechcela,potrebovala som ticho , aby som sa sustredit mohla. a potom bol mojim "vykonom" nadseny 🙂 .vravel mi,ze som skvela a ze to by veru on nezvladol a aky je na mna hrdy a...no nestoji vam to za to? 😉 vela muzov sa boji,ze potom prestane mat o partnerku zaujem-no opak je pravdou 😉 mne sa porodom miska totalne zmenil zivot a k omnoho lepsiemu po vsetkych strankach.nie je to vzdy med lizat a su aj tazke chvile .vychovavat babo je neskutocna makacka,no fakt to stoji za to 🙂

alex1983
16. sep 2010

dakujem za podporu 🙂 No min.rok som nemala prave najstastnejsi, v marci som potratila, anto mi v novembri diagnostikovali celiakiu,takze ziadna slava. No ale vdaka bezlep.diete sa nam podarilo po dvoch mesiacoch od jej drzania otehotniet, takze sme boli velmi stastni 🙂 vobec sme to necakali. Predtym sme sa dost dlho usilovali o mimi. Cele tehtenstvo mam bezproblemove,ziadne vracanie,palenie zahy,opuchy, vyborne vysledky,takze ozaj je to pravda ze vsetko zle je na nieco dobre 😀 A po tychto vsetkych peripetiach si hovorim, ze toto uz bude snad "brnkacka" 🙂 Ze pre mimi urobim cokolvek. Este raz dik za podporu a ak sa nenahnevas, urcite Ta budem otravovat ak budem mat nejake otazky,co urcite budem mat 🙂

bobocka
16. sep 2010

@alex1983 celiakia je neprijemna.to ti veru moja nezavidim. ☹ ale zas mam kamaratku,ktora ma takisto tento problem.diagnostikovali jej celiakiu a ona strasne chcela mimi,tak si dala na chladnicku napis chcem babatko a vzdy ked k nej podisla a videla ten napis,tak ju to nutilo dodrziavat dietu poctivo,vpodstate rychlo otehotnela a teraz uz ma dve deticky 🙂 uuupne v pohode. 🙂 tazke nie je to zas az take strasne 🙂 a potom kludne ked budes hocico potrebovat,tak som tu a so mnou plny konik skusenych mamiciek, pripravenych radit a zdielat skusenosti 😉 😝

arrett
16. sep 2010

Tak poradňa dopadla dobre🙂 Aky je normálny tlak v tehu? Nie je 150 veľa? Doteraz som toľko nemala. Krcok drží, moc negatívny, srdiecko krásne bilo. Dr vravel, že by som nemala dvihat viac ako 5 kg🙂 Srandista🙂 Kontrola o mesiac. A pribrala som zatiaľ 4 kg🙂

mikailla
16. sep 2010

@bobocka - to by bolo super mat s kym pokocikovat doma 😀 a hlavne mat kamosku co poradi 😀 Z kade z BB si ? Tak ta svadba je suprovaaaaa,paradne fotky a taka pamiatka,ze fuu,no paradicka. Nemala si ani rodicov? Aj ja som nahovarala priatela,ze sa vezmime len tu a zavolame rodicov,ale nejde to,lebo mame velke rodiny,tak preto sa vydavat ani nechcem... Ak mam pozvat 100 ludi tak radej tie peniaze miniem inak. 🙂 Hehe no to si krasne napisala,ze mal manzel na starosti sledovat sestricky aby nezamenili bejbo,myslim,ze to napadne kazdu rodicku ! Ja som robila v hotely a este na konci min.roka som dala vypoved a od vtedy som robila bez zmluvy,(aupair,cleaning)a aj v hotely lenze mi nedali zmluvu lebo som bola na skusobnu dobu 3 mes.a vtdedy som otehotnela,takze mi k materskej chyba odrobit mesiac aby som ju dostavala od jobcentrum... 😢 priatel robi v DHL v sklade,zarobi dost preto nam zamietnu veela tych pridavkov,co zneuzivaju tie hlupe polky. Heh no neviem preco vsetky chcu rodit vo Zv,ja som pocula na nu same chvali,a s tym podpisanim revers-u si ma potesila 😀 to som nevedela ze sa to da 😀 @alex1983 - Tak si to uzivas? no teda zavidim,dufam,ze budem aj ja,mna uz teraz neskutocne bolia nohy a chrbat a ked chodim trosku dlhsie tak tvrdne brusko a ty si tak fit ! 😉 😉 Ja som mojmu pratelovi povedala ked sme sa rozpravali o tom,ze si urobime babatko ze bude musiet ist k porodu,ze inak do toho nejdem ze chcem dieta s takym partnerom ktory v tom NAJTAZSOM bude pri mne stat. Tak urcite ma nenecha v stychu... ty budes mat pri sebe tvoju polovicku ??

bibulienka
16. sep 2010

vitam vsetky nove posily..sme u nasich a vonec nestiham citat...sa to tu rozprudilo 😀 😀 😀
@kwetinnka ..krasne fotecky..na FB mas aj komentare 🙂
@dadqa86 .tak oficialne gratulujem 🙂 🙂 prajem krasne tehotenstvo...

bobocka
16. sep 2010

@arrett no je to vyssi tlak ako ten optimalny.ale neboj nic.ono sa pri zvysenom tlaku kontroluje aj zvysena bielkovina v moci.iba ak by aj ta bielkovina vybehla nad normal,tak ta budu viac sledovat.ale vysoky tlak v tehotenstve ma velmi vela zien.to sa moze kludne aj samo spravit 🙂.hlavne sa tym netrap.lekar by ti hned povedal ,ak by ti daco hrozilo.musis mysliet pozitivne,lebo mimi vsetko citi 🙂

bibulienka
16. sep 2010

@arrett ...zavisi ten tlak od toho ci si nebola v strese (dlho si cakala???)...a este musel by byt vysoky opakovane, a aj opuchy a bielkovina v moci..vtedy je to nebezpecne...ak bude tlak vyssi budu ta viac sledovat, a budes si ho musiet merat aj dom...bolo by to zle pre mimi...pri vysokom tlaku sa horsie zasobuje dieta krvou...ale namalujme certa na stenu..vsetko bude OK...mozno ti dr. da magnezium na znizenie tlaku...ak by ta ale casto bolela hlava..nenechaj to tak... a inak ten tvoj dr. je fakt srandista, ze 5 kg...a Simonkovi mas akoze nasadit dietu???? 🙂 🙂 🙂 🙂

bibulienka
16. sep 2010

@kwetinnka ... Lucka papa klasicku tehlu, ale len obcas a trochu jej nastruham napr na zemiaky a lebo nakrajam na chlebik, a idem skusit cottage cheese..uvidime..ona aspon jogurty lubi a spapa vsetky...a obcas jej dam aj tvaroh...

bobocka
16. sep 2010

@mikailla aaaale,ved prave preto,ze mas velku rodinu,tak aby si nikoho neurazila,tak si spravte svadbu v uk.my sme ani rodinu nemali.bol sice bobcov brat a to bolo vsetko.rodicia to sice museli rozdychavat,no s odstupom casu boli radi,ze im tak starosti odpadli 🙂.rodine vysvetlis,ze ste sa chceli brat a kedze nemate peniazky hostit vsetkych u nas doma,tak ste sa rozhodli pre malu svadbu v uk.no vsak sa porozpravaj s priatelom,mozno zmenite nazor.budes potrebovat blue paper,to vybavujes na town hall najblizsie k tvojmu bydlisku.to je vlastne ziadost o povolenie na sobas.je to len formalitka.tam by sa vas pytali zakladne info o tom druhom.tebe by kladli otazky ako sa vola tvoj nastavajuci,kedy a kde sa narodil,ako sa vola jeho otec,co robi jeho otec...take fakt zakldne otazky.a jeho sa zas to iste na teba budu pytat.to je koli tomu aby predisli manzelstvam z vypocitavosti,koli obcianstvu a tak.mala by si ovladat zakldne info o svojom nastavajucom 😀 no a potom sa caka 2 tyzdne ci sa niekto voci vasmu planovanemu sobasu neohradi.nieco ako ked byvali u nas pytacky 😀 to je len formalitka.zaplati sa tam asi 60 libier. a potom s tym blue paper mozes ist hocikam na ktorukolvek town hall v uk a mozte sa kdekolvek chcete vziat.vacsinou sa mala sala na town hall pre max 30 ludi pohybuje okolo 40-60 libier.obrad trva asi 15 min.dopredu vam daju si pozriet ten manzelsky slub -nie je to len i do,ci i will, 😀 je to asi osemriadkovy slub,ktory opakujete po oddavajucej.I do solemnly declare that I know not of any lawful impediment, why I ___________________ may not be joined in matrimony to __________________.

I call upon these persons here present to witness that I _____________________ do take thee ______________________ to be my lawful wedded wife.... este je tam toho viac,len to uz neviem na nete najst 🙂hned tam vam daju aj manzelsku zmluvu.ta vsak plati len v uk a teda ked chcete byt oficialne aj na svk zobrati,tak treba ziskat appostilu,co je vlastne overenie podpisov.ten office bol pri buckinghamskom palaci,no viem,ze ho stahovali,ale to sa da na nasej ambasade zistit,ze kde to teraz je. a ta appostila asi 20libier stoji.s tou manzelskou zmluvou a appostilou prides na nasu bb matriku a oni to poslu do ba a do troch mesiacov vam to oficialne aj na svk uznaju.tam si potom aj meno mozes zmenit 🙂.ale na tu nasu matriku mozes ist aj tri roky po sobasi.na tom nezalezi.to je uz potom na tebe.ale bez appostily vam sobas na svk neuznaju.takze tak.pred sobasom treba ist na dva urady a takisto aj po sobasi.nic zlozite 🙂 u nas ma clovek viac vybabovaciek so svadbou 😉 .inak to mas dost na nic kedze si tu matersku nestihla.skoda ☹.ale esteze v dhl dobre platia 🙂 a ako to teda bude s tvojim porodom.ty si sama platis odvody?(ni myslim)

bobocka
16. sep 2010

@bibulienka ved aj ty mas asi septembrove mimi ,ked ti ma lucka jeden rok 😉.ci ste neskori augustovi? 😉 inak my sme dost riesili ockovania...akurat dnes boli dve nase babiky ockovane a nie dobre reakcie,tak su kocky nestastne 😢.my sme mali celkom ok po ockovani,len jemne teplotky.moj misko celkovo vsetko veeeelmi dobre znasa.a dali ste aj ine ockovania nez povinne?ja som dala rotarix(keby nemali dve moje kamaratky deti koli tomu v nemocnici na infuskach,tak by ma to mozno ani nenapadlo,no ich priklady ma postrasili) a zvazujem aj hep A . a co hovorite na ten nestastny vigantol? v septembrovkach su maminky z celeho kuta slovenska a co iny kraj ,to iny nazor na vigantol.niekde ho dokonca stale predpisuju a v lekarni davaju,inde je velmi prisny zakaz ☹ a teraz nech si clovek vyberie 😢

arrett
17. sep 2010

Baby, už Vám došiel rodičovský? Lebo mne stále nič? ☹

mirka907
17. sep 2010

ej ale sa to tu rozbehlo, nemala som posledny tyzden cas a normalne mam problem Vas docitat.. 😉 .aj ja vitam vsetky nove tvare...
@arrett mne uz prisla
k tomu vigantolu.... nasa pediatricka to vysvetlila takto: vigantol ktory je u nas je nezavadny a mam ho v klude davat malej...ten co sa nadalej predava v lekarnach je prekontrolovany a vhodny na pouzitie.

janka3.12
17. sep 2010

@kwetinnka moja tak nádherné torty som veru ešte nevidela, predpokladam ze aj chutili dobre🙂

@arrett nemusis mu dat vysetrit uska, len ak by sa za ne vyslovene chytal, alebo plakal ak by mal bolesti, uz mu je lespie?

@bibulienka ako pokracujes s pracou, kedy mas to PhD?

nase baby sa akosi vytratili a pribudli nove 🙂

janka3.12
17. sep 2010

@arrett mne vcera nabehol na ucet

arrett
17. sep 2010

@janka3.12 no teplotubuz nemá, ale strašne kasle a zasa mame sopliky. Doktor vravel, že pokial nemá teplotu, netreba k nemu chodiť. A ja som už zufala. Neviem čo robím zle. Už prešiel týždeň a žiadna zmena.

arrett
17. sep 2010

@bibulienka Dakujem. Čakala som tam 2 hodiny. Dobre som si oddychla, precitala časopisy🙂 doktor na ten tlak nič nepovedal, takze to neriesim ani ja. Asi som sa len zlakla.

dadqa86
17. sep 2010

@bibulienka dakujem velmi pekne 🙂 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre