Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

uankab
19. okt 2009

janka, mam veela mliecka... som v kontakte s annag, den som kojila 12 hod s jedneho, potom z druheho, ale bolo to dost brutal a znizila to na 10... mirka, ty striedas prsniky po kazdom kojeni? mne aj po tych 12 hodinach z nich tieklo 😕 , netusim co znamena byt prazdny prsnik..
janka, neskusala si inak na podporu mliecka feniklovy cajik? ja ho pijem kvoli malickej, aby ju nebolelo brusko, ale straasne sa mi z neho nalievaju prsia...
ten hipp cajik som zatial dala magdalenke 2x, len 20 ml a par granuliek, tak sa mi to nezdalo byt take sladke.. pomaha jej na brusko ovela lepsie ako espumisan alebo infacol...
inak ja som v tehu bola tiez velmi aktivna, nastastie bambulka dobre spinka.. kupkame kazdy den vecer o siestej a do siedmej spinka. dnes vykrikovala v postielke do pol osmej a nakoniec sama zaspinkala, bola som pri nej len raz a pohladila ju po licku... cumlik jej davam len vtedy, ked ju boli brusko a nevie sa upokojit... vtedy stale hlada, ako keby bola hladna, ale ak jej dam prsnik a da si mliecko, tak ho neskor vygrcne... a inak nas priemerny cas kojenia je 10 minut, obcas 12-15, ale to malokedy...

alexandrah
19. okt 2009

janka - tak kuknem navod, vidis, ani ma to nenapadlo, vidim feniklovy, kupujem 😒 no co uz ... ake UM davas?
ivka - zabera ten olivovy olej? davas ho malej? uz ma lepsie brusko?
uankab - z toho caju sa ti zväcsuju prsia? preboha, ja ich uz teraz mam dost ... ake granulky si dala? su nejake feniklove?
baby, ja som aktivna jak slak, tak snad male nebude po mne, iba ked bude uz väcsie, mozno bude zo mna unavene?? 😎 😀 treba dufat!!!!!!!

mirka907
20. okt 2009

Cikyta tak mame nieco podobne...Nam ju ale dal hned v 5tom tyzdni ortoped, my sme si ju nemuseli dat sit ...Ta prva bola taka nejaka divna....Tu pevne cast medzi nozkami mala len taku zasuvaciu a vypadavala jej. Teraz ma celu v kuse, hore je na suchy zips a dole na cvoky (myslim ze tak sa to vola🙂)))... no ked budem mat trosku viac casu tak tu nahodim fotky ...takze mozno tak o rok🙂))))

Uankab...ja teraz striedam podla pocitu....ale cez den skor tak po dvoch kojeniach....v noci si uz prsia vytvorili vlastny rezim...cez den sa to este trochu musi ustalit ale uz je to ok.

Janka to hej to je pravda s tym MM a UM...ale poviem ti po niektorych nociach som strasne hotova...dnes napr sa mi druhykrat zobudila o 2.46 (prvykrat o 23.45 ) a az do pol 5 sme pochodovali, lebo zas ju trapili prdiky...potom ked som si uplne KO lahla tak o pol 6 sa pytala na papanie a o 7 ju zas tlacilo brusko...ta hnusna perinka nam to brusko len zhorsuje....

janka3.12
20. okt 2009

uankab pijem caj na podporu kojenia🙂 ale mliecka mam stale rovnako, nevadi, hlavne ze aspon raz denne ma MM - aspon trocha imunity od mamy🙂 chcem vydrzat ako dlho sa bude dat aj s tou jednou davkou, myslim ze je to lepsie ako nic, a obcas si aj pocucka, tak je dobre🙂

alex - fenyklovy caj pre deti od HIpp je granulovany, preto tie granulky🙂

miruska urcite robis vsetko co mozes, ale skusala si masaz na tie prdiky, nam odporucali v predporodnom kurze nozky k brusku viackrat a potom kolienko s laktom (prave s laktom lavej ruky), plus masaz bruska v smere hod. ruciciek...alebo ju polozit na brusko, hm....ale asi mas pravdu ze to bude aj tou perinkou, lebo ked sme boli u ortopeda v cakarni sedela mamina s dcerkou a ta povedala ze normalne jej dr. kazala malu balit len v noci nasiroko, lebo inak sa nevyprdka cez den a boli ju brusko.....je to riadna veda nasi drobci🙂

inac baby uz umyvate malinke s mydielkom alebo niecim inym? ja zatial kupen iba v cistej vode, lebo moja kozna mi doporucila prve mesiace nepouzivat ziadnu kozmetiku do kupela kedze mam ekzem...hm...ale aspon zahybceky pod krkom a nozickami by som mu uz rada niecim umyla, kupila som si nahradu mydla SEBAMED(nevysusuje vraj tak ako mydielko) - detsky syndet z lekarne, tak ho skusim raz vyskusat.

a este sa chcem opytat ako mate abbulky cez den a v noci oblecene, lebo nas Oliverko sa dost poti - myslim hlavicku, cez den ma overlacek, alebo body a polodupky, po kupani mu davam svetrik, je este v zavinovacke a prikryjem ho tenkou dekou, ale nejma v noci, ma stale plienkku co mu davam pod hlavicku prepotenu....hm sice manzel pocas spanku prepoti maly vankus...tak to ma asi po nom🙂🙂🙂

queenka
20. okt 2009

ahojte mamicky🙂) termin mam uz o mesiac a kedze som prvorodicka tak mam samozrejme aj velky strach...moja mala ma snuru okolo krku takze mi lekar powedal ze ked budem citim nejake prudke kopanie take nezwycajne tak musim hned do nemocnice..lenze problem je w tom ze ja sa bojim ze to nebudem wediet rozoznat..aj co sa kontrakcii tyka..ako budem wdiet ze uz musim ist??mozem kontrakcie pocitowat uz aj teraz ked som w 35tt??

ivkaivka
20. okt 2009

jani, ja mam pocit, ze Olivia spanok nepotrebuje. Vcera vystrajala od tretej do jednej rano, no potom pospala az do pol desiatej, napapala sa a teraz spi uz druhu hodinku. Asi ma pomylene - den-noc.
Cikyta, mame aj my perinku.
Baby, mne znama hovorila, ze kojila len 2 mesiace, pretoze potom dostala menzes a mliecko je vraj potom horke. Niektore nemaju menzes, kym koja. Ja som to tiez tak pochopila, ze kym kojim, menzes nemam.
Mirka a vytlacila si stehna do praveho uhla? Ja mam pocit, ze jej ich dvihnem, do len co zalozim perinku, ona kopne nozickami a uz su ovela nizsie.
Cikyta, drzim palce v stredu. No zda sa mi nezodpovedne zo strany lekara, dat tu perinku az tak neskoro, ked problemy boli od zaciatku. Ja by som ho chytila pod krk. My sme tiez mohli mat skor perinku, kym to tak nevnimala, no dali ju az po taker dvoch mesiacoch.
Uankab, kolko fenikloveho cajiku pijes denne???
Alex, zatial olivovym olejom natieram len za uskami, ma tam dost suche a vytieram jej aj nostek, kvoli tomu chrapcaniu. Dnes je uz 5 dni, co nemala stolicu. Uz zacinam mat strach zo zapchy.
Jani, ja davam do kupela Johnsons - kupel, len troska napumpujem do vody a s tym umyvam, vraj to pouzivaju aj v porodniciach, nevysusuje a nepali v ociach. Ja kym idem malu kupat, najprv ju vlhkymi utierkami poriadne poutieram-vseky zahyby a dupku a vo vode ju uz len oplachnem. Cez den ma body, svetrik a je v zavinovacke, ked zaspi, zavinovacku rozviazem a prikryjem dekou. V noci je tak isto a este cez hlavicku jej prelozim ciapocku, pretoze stale ma studene rucky a niekedy aj nostek. Ona je taka mala zmrzlina-zamrznuta.

mirka907
20. okt 2009

Ivka vytlacila som, ale ta perinka bola cela o nicom podla mna...Prave som hodila nejake fotky do albumu, kde ju ma (tu druhu cvaknutu este nemam) tak sa pozri. Tie ramienka (minimalne jedno ) mala furt dole ako je to na fotke vidno. Mala mi uz 45 min spi....za poslednych par tyzdnov je to novy rekord...

ivkaivka
20. okt 2009

cikyta, pozerala som fotecky, pana-beka, Silvinka je nadherna, uz aj ja chcem mat taku velku slecnu. Naozaj je prekrasna. Mne u ortopeda hovorili, ze stehienka maju byt v pravom uhle s telom, pozerala som na fotku a nema ich nejako nizko? Boze ja Olivijke, nozky vytlacam jak blazon, dufam,ze jej neskodim a remene stahujem napevno, pretoze povoluju.
Mirka, ako casto prebalujes? Ta perinka dost obmedzuje. Ja sa snazim pred kazdym jedenim, no niekedy vynecham a v noci neprebalujem, sice Olivia zaspava o jednej rano, tak este okolo polnoci ju prebalim. No mam pocit, ze pamperska a ta perinka´= cervena dupa, zatial davam surdocrem, no akosi slabsie zabera. Ja som uz z tej perinky zufala a to ju ma len tyzden. Ja verim, ze o tri tyzdne nam ju zrusia.

mirka907
20. okt 2009

Ivka ja jej tie nozky do praveho uhla nedavam...ta perinka ma ani nepusti tolko..Prebalujem vzdy ked pocujem ze pukla...a to je u nas dost casto a ked je pocikana vzdy sa ohlasi velkym krikom. Perinka a pamperska(plus ja davam aj latkovu a postolku)= cervena dupka a mala citi ze tam ma velmi horuco...ja by som tu latkovu najradsej vylucila ale ked sa mala raz za cas zvykne poriadne skakat a to by som tu perinku furt prala a nikdy by ju nenosila...My mame pri prebalovani este aj cvicit...takze vzdy s nozickami pocvicime a kvoli prdikom este nozky aj pozdvihame...A ja ked vidim ako sa mala tesi ked je naholo.....🙂ma to hrozne rada

cikyta
20. okt 2009

Ivka dakujeme... 😵
No do praveho uhla nás dr.nezabalil,lebo máme strašne tučne stehienka 😅 Vraj takto je to OK.
(A ona má taku silu,že by zlomila stiskom stehien aj dosku 😀 )
Inak ku kojeniu: Ja kojím stále. A mávam občas aj menzes. Zdá,sa mi,že mám vtedy trošičku menej mliečka,ale nevzdávam to. Ked menzes nieje,tak si dávam aj mraziť.(Potom to použijem,ked je menzesová kríza,alebo do kašičiek už.)

cikyta
20. okt 2009

Inak Olivka sa smejká nádherne. (Moja Sisa ešte nikdy tak nevycerila tie chutne dasienka.Len vrchné.Urobila to len raz-ked videla ocka cvičiť a on ju vzal ako činku 😀 To bol jej prvý a huronsky smiech)

andrejka77
20. okt 2009

ivka chcem sa spytat na to vibracne kresielko kde sa da kupit.alebo objednat.nas maly ma rad jazdu autom tak by mu to kresielko urobilo radost.este sa spytam ci si s nim spokojna ci sa oplati. 🙂 papap

cikyta
20. okt 2009

Andrejka.Klikni si na fischer prince.
Aj my ho máme a je to fajn investýcia.Inak cez den ani nezaspí,len v nom.

mirka907
20. okt 2009

My to kresielko mame tiez a je super🙂...Kupili sme ho v Draciku...ale maju ho aj v Alltoys a tam dokonca v novom dizajne..je z lepsej latky

ivkaivka
20. okt 2009

andrejka, ja to kresielko nemam, ale pred 5 min. som ho objednala z bocianbaby.sk-stoji tam 1600sk.
Cikyta, to kresielko sa aj hojda? Ja pozeram a rozmyslam, zda sa mi na pevno, neviem vie sa to rozhojdat ako na hojadcke? Ak budes mat cas, pozri na www.bocianbaby.sk, tam som vybrala take zeleno-cierne, pozri ci je to nieco take ako mas Ty. Sice je tam napisane, ze sa da fixovat aj hojdat, no neviem. Uz som to objednala, tak dufam, ze nie blud.
Mirka, moja tiez strasne puka...no uz sa bojim, ci je to o.k. pretoze to je taky smradik...mozno aj preto, ze stolicu uz nemala 5 dni, tak sa to tam hromadi. Len rozmyslam, ci detske prdiky mozu tak smrdiet. Ako cvicite pri prebalovanI? Ja jej akurat skrcim nozky k brusku, alebo pravu nozku s lavou ruckou...

alexandrah
20. okt 2009

janka - ja som kupila na kupanie kozmetiku od welledy, ciste prirodne, iba s nechtikom lekarsky,m, do vody kvapnem trochu mliecka, potom olejcek po kupali, a mam aj mydielko ale prirodne, tiez z nechtika. (ale to mozno nepouzijem, len ta voda bude mat v sebe tu primes toho mliecka). inak, ja som to vibrujuce lehatko kupila od kamosky, vsetci si to nevedia vynachvalit, ze male im spia len v tom, tak potom nech to stoji cokolvek, to moje vibruje na 3 stupne a este sa da aj hudba pustit, tak sa tesim (samo, mam to za 1/2 cenu od nej) 😅

cikyta
20. okt 2009

Ivka.No to čo si vybrala je podobne môjmu.Len to tvoje nemá vybrovanie (vraj napodobenina cesty v aute)
A ja nemám polohovanie nožičiek a ušká na prenášanie.Inak je to podobne.
A najviac používame klasické hojdanie ako kreslo.

andrejka77
21. okt 2009

dakujem pekne za typy.dnes sa na to jukneme a hned aj objedname nasmu pajednikovi. 😀

janka3.12
21. okt 2009

queenka - teraz mozes pocitivat tzv.poslicky, je to priprava maternice na bliziaci sa porod.....pokial su nepravidelne....ja som mala bolesti v pobdrusku hned po odtoku plodovej vody az do nasledujuceho dna a myslela som si ze su to kontrakcie🙂 - boli pravidelne a fakt hnusne, ale na CTG ma dr. vyviedol z omylu, ze vraj kontrakcia je ked ti stvrdne brusko...hm mozno by vedeli poradit baby: ivka, mirka, uankab....mne totiz kontrakcie zacali az po 24 h a to som uz mala epi, prosto ak pocitis nejakku prudku bolest a nebudes si ista radsej zavolaj do nemocky, pokial budes mat pravidelne bolesti opakujuceho sa v intervaloch co ja viem napr. kazdych 10 - 7 min moze ist o kontrakcie a radsej treba ist do nemocnice.....si sice v 35 tt, ale kdez ma babo pupocnik okolo krku netreba to podcenovat - ale nemaj strach aj mo Oliverko ml pupocnik okolo krku a narodil sa v 40 tt, sice sekciou, lebo ho pupocnik nepustil do porodnych ciest a neotvarala som sa ale vsetko dopadlo Ok🙂 drzim palce

alex - tiez som pocula na Weledu same chvaly🙂 aj ja mam kresielko od kamosky za 1/2 a poviem vam baby kazdy den tam maly posedi dlhsie a dlhsie

inac napisala som laktacnej poradkyni ohladom mojho "dojcenia" tak este cakam ked napis kolko stoji osobna navsteva domov a ked to nebude drahe tak sa s nou stretnem.....nech si mozem povedat ze som pre dojcenie urobila maximum, drzte palce.

mirka907
21. okt 2009

Ivka cvicime tak ze davame na striedacku pravu nozku kruzivym pohybom do praveho uhla smerom k podlozke (snad je to zrozumitelne vysvetlene🙂), potom lavu nozku a potom obe. Ortoped nam to nariadil lebo pri prvej kontrole mala nozky malo ohybne...teraz uz je to ovela lepsie...je ako gymnastka🙂

K tomu kresielku...ja sa snazim vibracie zapinat len ked chcem aby si trosku pospala...inac ich mam vypnute a len tak si tam lezi a kopka....tak napriklad rano sa v nom vyhrala asi 45 min a potom zacala byt mrzuta...ocividne chcela spat....tak som skusila najprv klasicky sposob..hojdanie mojkanie atd aby si ma trosku uzila🙂 ale zakazdym ako som ju polozila sa zobudila a hadzala usmevy s grimasami...to som robila od 9.45...ked uz ako tak zaspavala o 11.00 zacali nad nami vrtat a bolo po spanku..tak sup do kresielka nech si aspon pol hodku pospi...najviac v nom zatial vydrzala spat 45 min....kebyze sa ten interval predlzoval tak mi to vobec nevadi🙂...

A baby u nas je dlhe kojenie minulostou...Pozicala som si od kamosky vahu, lebo ako som uz pisala...zdalo sa mi ze mala je nejak rychlo napapana a skocit z nasej standardnej hodinky na 15 min sa mi zdalo divne...tak som ju vcera cez den vazila a ona normalne za 15 min spolu s prestavkami na grgnutie stiahne 100ml a viac. Raz to bolo 160 za 10 min...nechapem!!!

uankab
21. okt 2009

baby, to kedy stihate tolko pisat pri detickach? ja mam problem vas vzdy docitat 😕 ...

uz si nepamatam kto sa co pytal 😅 , kazdopadne ... feniklovy cajik - pijem salku denne, dam si do nej jeden fenilovy a jeden harmancekovy, pomaha jej to na brusko, menej ju boli, akurat mne sa naleju prsia... mliecko sa mi neustalilo vobec, dnes rano som kojila o pol siedmej a zaspala som s odokrytym prsnikom, o hodinu na to som sa zobudila ako mi z neho tieklo a vsetko bolo mokre 😖 , bez vloziek do podprsenky nejdem ani na krok...

mirka, my tiez papame len 10 minut, malokedy dlhsie a staci jej to bohate... pekne priberame, v pondelok nas vazili a mali sme 4,99 kg 🙂 ... kolko vazia vase deticky?

janka, my mame tiez ekzem, do kupela davam Oilatum olej na kupanie, po kazdom kupani ju natieram kremom Aveeno, ten mi predpisal lekar ale myslim ze sa da kupit aj normalne v lekarni zrejme... mydielkom zatial umyvam len ritku, pouzivam obycajne Bupi... kolko krat inak natieras Oliverka cez den? a kde ma vyrazocky? my sme mali po celej hlavicke, tie nam uz nastastie zmizli, ale je citit ze ma drsne licko, teraz ma zopar na chrbatiku.. hlavicku jej natieram 2-3x denne, lebo tam sme mali aj velmi suchu pokozku, telicko len vecer po kupkani...
a ohladom kojenia skus napisat annag (tema babatka - dakujeme annag), aj ja som s nou v kontakte ohladom mojej nadprodukcie... ma skusenosti, urcite ti poradi...
co sa tyka obliekania, tak my mame oblecene cez den len bodynko a dupacky, ked spinka prikryjem ju este deckou, na noc mame bodynko, pyzamko a spaci vak, to je vsetko... rucicky sme mali tiez studene, vobec nepomohlo ak som jej dala viac vrstiev, ale zabrali rukavicky 😉 .... a ma to jedno veelke pozitivum, netaha ma v noci za vlasy 😀 ... podla toho co som citala, tak prave zahlavie nam povie ci nie je babatku zima alebo prilis teplo, ak sa ti poti, tak je mu prilis teplo... a teplotu v dome mame okolo 20-21 stupnov.

queenka, mne bolo povedane ked mas kontrakcie, tak ich veru budes citit.. a mali pravdu, ver mi to si nepomylis... mne odtiekla plodova voda o pol noci a kontrakcie zacali takmer hned, aj ked uuplne brutalne som ich mala az po 11 hodinach kedy som si vypytala epi a malinka sa narodila az 15.40 poobede...

uankab
21. okt 2009

a este som sa chcela spytat... mame nadchu, malinka ma zapchaty nostek, v noci som sa vobec nevyspala boli sme kazdu chvilku hore... skusala som jej to cistit vatovou tycinkou, nieco som vybrala, ale stale ho ma plny... neviete ako sa co najrychlejsie toho zbavit ?
uz musim ist, prave sme sa zobudili, spinkala mi 2 hodiny v kociariku.. vam inak deticky nespinkaju v kociariku? ja som s nou bola nieco vyse hodiny vonku na prechadzke a teraz spinka v chodbe...

uankab
21. okt 2009

dala som jej cumlik, uvidime ci zaberie... zvykla mi spinkat v nom aj 3 ci 4 hodinky a potom sa zobudila na hlad 😉 ... teraz posledne dva dni nechce vobec spinkat, asi kvoli tomu nosteku 😖

mirka907
21. okt 2009

Uankab a nepouzivate odsavacku na vysavac?
My inac obliekame tak ze body, na to kosielka a ked je v kresle tak deka...Ked sa ju chystam uspat ide do perinky...A my ruky mame stale studene...rukavicky nedavam lebo sa bojim ze by ich zjedla🙂...strasne nam slinta a uz vie ruky dat do ust tak je to nebezpecne...
Mne manzel robi na smeny, tak mam trosku viac casu na pocitac...ale len cez den...sice doma nemam popratane podla mojich predstav ale aj ja sa potrebujem odreagovat.
A vaha: v pondelok sme vazili 5150

uankab
21. okt 2009

mirka, odsavacku na vysavac nemame... a funguje to? znie to totiz doost hrozivo... ked si predstavim aky silny vysavac mame a ako huci, no neviem neviem... 😕
my sme perinku vobec nepouzivali, nejako sme ju obisli... 😉 ... nasa malinka si dava pravu rucicku do pusiny a rukavicku zatial nezjedla, neboj 😉 ... a naozaj zaberaju, vidim to aj v noci, ked jej obcas spadne, tak ma tu rucku studenu, ale tu druhu ma teplu...
mne tu tiez pradlo visi a bolo by treba povysavat, ale tiez nemam naladu ani chut na to... aj ked zehlit by som mala, lebo zachvilku si nebudeme mat co obliect 😅

alexandrah
21. okt 2009

uankab - cize ked ma babo studene zahlavie, je mu zimka, lebo podla mna obliekate dost, aby bolo babatku teplo, a ja budem mat male v zime, tak neviem, co mu vsetko potom mam poobliekat, ale sak doma kurime, tak snad mu nebude zimka!!!!!!! a urcite si kup tu odsavacku (my sme kupili elektricku), baby sa vraj bez toho nepohnu, ivka ti povie!!!!!!!! - inak, aj my mame strasne silny vysavac a huciaci, preto sme kupili elektricku, ta manualna je na figu, ako som citala, vyhodene prachy, aj tak museli kupovat druhu ... mozes na zvlhcenie streknut aj sterimar (alebo cosi s morskou solou), vincentku a pod., myslim, ze aj sinupret babo moze - to je na uvolnenie nosa - aby mal tekute sopliky, a lepsie sli von ...

cikyta
21. okt 2009

My odsavačku na vysávač používame díky bohu za tento vynález!
Znie to hrozivo,ale to neťahá celá ta sacia sila vysvača.To sa cez tu hačičku v odsavačke zredukuje sanie a je to také slabučke-akurát pre noštek.
(Tiež sme ju nechceli,ale po všetkých neuspešných odsavaniach ručných odsavačiek sme rezignovali a urobili posledný pokus v kupe tejto VRAJ hrozivo vyzerajucej vecičky.V lekárni nám vysvetlili,že to neťahá ako klasický vysávač.To je stlmene.A veru aj je a sme spokojní nadmieru 😉 )

cikyta
21. okt 2009

Inak dnes sa dr.ospravedlnil,že nerobí,tak ideme na ortopediu zajtra.UF ☹

queenka
21. okt 2009

janka3.12..dakujem snad este wydrzim:D a co sa tyka toho pupocnika...ty si teda rodila sekciou to je cisarskym rezom wsak?ja by som chcela rodit normalne takze dufam ze wsetko prebehne w poriadku...a bola si w narkoze uplne alebo si mala len epi???ako si sa potom citila???

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre