Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

mily7
4. nov 2012

@misinka26 inak ja som ho donutila vyjst!!! doki povedal ze ked nevylezie dojdem na monitor. velmi som sa bala aby ho nechceli tahat a tak som mu dohovorila, dala si sprchu v piatok ked ma dostval po nociach od stredy bolesti a tak zacali kontrakcie. rozchodila som ich na dvoch prechadzkach a po prasknuti plod. vody som odisla do porodnice. tam za 5 hodin bol vonku. takze ak chces aby babo slo von dohucat a pohyyyyyyyyb🙂)))

misinka26
6. nov 2012

@mily7 ajojky tak uz to mame za sebou, porod bol sice dlhy a narocny ( 18 hodin ) ale poviem ti,ze to stalo za to,teraz ked sa pozeram na maleho zopakovala by som si to aj 100 krat...poviem ti,ze moj strach presiel s prvou kontrakciou a potom som sa uz vobec nebala...dakujem za podporu velmi mi to pomohlo...

mily7
7. nov 2012

@misinka26 vsetko vsetko len to najsamlepsie z celeho srdca prajem. nech je kraaaaaaasny, zdravyyy, vysmiaty a dobry skorpionik🙂) budte stastny obaja a bud dobra na neho odvdaci sa🙂)) ja mam dnes 30 viem aky su skorpioni🙂)) som rada ze vsetko tak dobre dopadlo a si stastna. vsetko dobre do zivota obom zelam. tesim sa s vami

misinka26
7. nov 2012

@mily7 dakujeme velmi pekne je to maly pokladik,neviem sa na neho vynadivat...toto male stvorenie stoji za vsetko to trapenie...gratulujem k narodeninkam, sranda dnes som mala mat termin🙂 a ty si inak odkial?

mily7
7. nov 2012

@misinka26 normalne ti zavidim. ja nejako neviem preco v ramci toho ze rozmysla ako to bude s dvomi detmi normalne mam strach teraz z porodu🙂) neviem co mi sibe. proste si vravim ze urcite veci mali byt inak personal milsi a tak ,proste sa bojim presne toho ze by som 18 hodin rodila. klubuk dole. to je super a tak ma byt aj ja som bola plna euforie. uzivaj si kazdu minutku a pis kedykolvek budes nieco potrebovat, ked sme sa tak rozpisali uz🙂) ozaj v pohode. ja som tiez bola sama mali sme koliky a kadeco. nech vas obide vsetko taketo a nech je zdravy. ako sa vola? ja som z vych. slovenska a byvame v stupave teraz

misinka26
8. nov 2012

@mily7 ja ti verim,ze sa bojis ja som sa bqla strasne,nielen porodu ale aj ako sa o male postaram a teraz normalne zasnem nad tym ako to priroda zariadila. Nikomu neprajem taky porod ako som mala ja ale stalo to za to... inak tiez si neviem predstavit mat dve male deti a preto ihned ako to bude mozne dam si nieco predpisat🙂

evka3231
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
morandia
19. feb 2013

ahojte mamicky aj ja by som sa rada pripojila k tejto teme ...v prvom rade nicoho sa nebojte ,myslite len na to ,ze to krasne stvorenie pod vasim srdieckom to ma ovela tazsie ...preto myslite pocas porodu na to drobucke a pojde to rychlo ...urcite to bolelo aj mna ale naozaj ,ked som pocas tlacenia myslela na mojho teraz uz rocneho synceka Alexika hned som to zvladala ovela lepsie ...ja som mala 7hodin kontrakcie ,tie boli dost tazke a porod trval 2hodiny a 15minut ..cize zacalo sa to hned po monitore o osmej vecer a drobcek bol na svete o 03:15 ...je to nieco neuveritelne nadherne a aj napriek tym silnejsim kontrakciam rada si to zopakujem znova ...stoji to za to..ved to zistite same ,ked zbadate svojho anjelika ...a hned po tom ako sa narodi vsetka ta namaha a bolest pominie ,vlastne ani nebudete vediet ,ze ste pred chvylou nieco take zazili ..mi chceme pre Alexika o rok sestricku ak panbozko da :D a velmy sa na to tesime ...drzim prsteky vsetkym buducim mamickam .. 😉

paky
10. okt 2013

ahojte baby,tiež som prvorodička,termín mi určili na 17.apríla,a to tešenie striedajú slzy z obáv no asi sa už búria hormóny 🙂) je to rados´t ale tiež chcem mať pôrod rýchlo za sebou 🙂

alexandra1104
14. okt 2013

ahoj...nikto ti nepovie ako to budes prezivat bo kazda baba ma iny porod jedna rychly druha bolestivi a dlhy....ale nemusi sa bat bolesti s porodu rychlo zabudnes ked budes mat svoje zlaticko na rukach 🙂

alexandra1104
14. okt 2013

U mna to bolo ze som dostala kontrakcie 5 dni pred terminom o niakej 22:00 vecer no boli kazdych 10 min neboli moc silne..... ale snazila som spat medzy kazdov aspon chvilku do porodnice som sla az o 5 rano a uz som bola na 5 prstov otvorena....najhorsie boli tie kontrakcie kazdu 1 minutu 2 a lezat na jednej strane ale porod bol velmi rychli bolo 9:07 a uz bolo nasvete moja dcerka Alexandra

dadka2201
3. dec 2013

caka ma prvy porod samozrejme mam strach ze co ma caka pocula som rozne nazory a tak...jedineho co sa bojim su kontrakcie a bojim sa toho ze aj zabudem ako mam spravne dychat ako nas to ucili na prviprave.... :D ale snazim sa byt optimistka lebo rodili predo mnou, rodit budu po mne :D

ruan
22. jan 2014

Ahojte, chcela by som vam ponuknut jednu vec, mozno poznate, mozno nie - Dianatal gel: ma to vraj urychlit a ulahcit porod a hlavne predchadzat nastrihu hradze...viac sa da dozvediet na strankach vyrobcu, nechcem tu o tom vela vypisovat pretoze nechcem nikoho na to nakecavat, nazory na to su rozne...mne ho manzel kupil preto ze nasim znamym to tiez velmi pomohlo, ale kvoli nahlym komplikaciam sme ho nestihli pouzit, takze mame doma novy nepouzity (nenacaty, v original zalepenej skatule) Dianatal gel, kto by mal zaujem...bezne stoji okolo 100 eur (v lekarni i na internete, je to jedno), predam vam ho za 80 eur plus postovne kto by mal zaujem, prosim piste na mail: daniela.smelkova@gmail.com. Zelam vam vsetkym bezproblemovy porod a vela radosti z vasich prirastkov 🙂 Vela stastia.

ronyy16
25. feb 2014

Ahojte......Som 7 mesiacov po prvom porode....Chcela by som sa s vami podelit o zažitky a posunut rady, ktore mne velmi pomohli......Napisem ako to presne prebiehalo....den ,,pred tym" som začala mat bolesti brucha presne ako ked mame hnacku.......ktoru som aj mala.....nic strasne.....Vecer som zacala zehlit, ked ma napadlo ze zavolam znamej, ci je vlastne v pohode mat hnacky, ci to nie je problemom pre babo a mna....( dehydratacia a pod, cele tehotenstvo bolo rizikove)......znama mi povedala ze by som mala ist do nemocnice lebo jjej takto zacal porod....hnackami....stale som to nebrala nejak vazne a dalej som zehlila s tym ze sa preistotu pojdem osprchovat a oholit tam dolu, ze keby nieco 🙂.........kym som sa ,, vyparadila " bolo desat hodin vecer a tak sme s partnerom odisli do nemocnice,..,...bola som v 38 tyzdni,, napriek tomu som stale neverila ze to budu posledne hodiny, co som este bola kinderko....v nemocnici mi povedali ze uz tam ostanem nech partner donesie tasku ( ktoru sme nechali v aute, lebo ja som sa vazne na ten porod este necitila)......tak ma doktor vysetril, oznamil ze som na dva prsty otvorena ( co som bola uz od osmeho mesiaca) a ze este v ten den alebo na druhy den porodim...a ze ma odrodi on..,..bol feši....:D....(.v popradskej nemocnici ten najmladsi, co nosi koralky keby neco)....tak som sa potesila celkom :D......partnera sme poslali domov, ze ved sa mu ozvem.......rano o siedmej mi dali tabletku do posvy.....-zrejme ten indukovany porod.....no a okolo jedenastej som zacala mat take mierne bolesti ako pri menstruacii.....som sa smiala jak sprosta, ze ked to bude take tak pojdem rodit aj sto krat :D.......no stale sme sa smiali, volala som s mamkou ktora bola v zahranici, s kamoskami...partner bol cely cas pri mne cital si noviny....bola som na tej nadstandardnej izbe.....no a pak se to stalo :D...---presne o pol jednej mi zacali tie kontrakcie, o ktorych sa tak vela rozprava..:D......strasne som sa zlakla...musim sa priznat....zacala som plakat ze to je strasna bolest....prisla sestricka....schytala som tu jedinu hnusnu co ta je....ostatne su jak med....no a ma skontrolovala zo spodu ze som len na dva prsty, ze co vystrajam ze to vyzera na strasne dlhy porod..........no ludia ja som sa tak nasrala, a v duchu som si povedala ze jej ukazem ako sa to robi,,,,,,kontrakcie hned od zaciatku kazde dve minuty este podotknem.......no a sla som na izbu ze mozem byt aj tak a nemusim byt v tej telocvicni ......partner bol celyx cas pri mne nevnimala som ho ...cital si noviny.........zeny!!!! cely cas ci chodite alebo lezite majte rozkrocene nohy!!!!!!!kazdu kontrakciu myslite len nato ze kazda sa skonci a mate cas na vydychnutie,,,vtedy nic neboli.....pozitivna mysel ze to bude v pohode ze sa uz na babo tesite a ze zachvilinku uz bude s vami.....juj aka to bola krasna predstava.....vyssie som uz pisala ze, kontrakcie mi zacalai o pol jednej...........boli presne dve hodiny poobede...ked ma skontrolovalôi zospodu( ta hnnusna sestria) a zahlasila ze idem rodit ze som sa krasne otvorila...posadili ma do luxusneho kresla :D a zavolali doktora....ten prisiel vysmiaty, ze super a ideme nato....ja som sa potesila, lebo juj šak feši dosiel( partner stal za mnou inac).D....doktor povedal ze mozem tlacit...a ja taka stastna ze ozaj??? a zacala som....prvy krat som zatlacila( majte zatvorene oci, aby vam nepopraskali zilky od toho tlaku!!!!!!!!) no a uz bolo vidiet hlavicku!!! doktor ze ho ho hooooo ani sa obliect nestiham pri vas :D.....potom v rychlosti prepichol plodovku, vtedy som sa zasmiala nahlas ze mmmmm ake tepleeee......potom prisla dalsia kontrakcia a vtedy sa mala narodila......bolo 14:05 presne 5 min potom co ma ulozili na to luxusne kreslo........cize nic hrozne :D....malu odniesli a do 3 minut prisiesli naspat a hned sa krasne prisala...mame aj video...bolo to neico najkrasnejsie najprenadhernejsie....pocas toho ma šil, aj ked vobec neviem kedy mi ten nastrih stihol spravit....to šitie ano,, trosku bolelo,,,ale to uz mate babatko v naruci a vobec si to nejak nevsimate....a este podotknem ze hned po porode malej, prestalo vsetko boliet ,, pocitila som len obrovsku ulavu ze uz to mam za sebou.....cize moj porod trval hodinu a pol so vsetkym!!...a som prvorodicka.....priala by som to kazdej zene verte mi....staci len ta pozitivna mysel,,,majte vzdy rozkrocene nohy!!!......pred terminom cca tri tyzdne pite caj z alchemilky.......cvicte kegelove cviky aj cele tehotenstvo ja som zacala tak v osmom mesiaci cca...a to len tak, ze som zadrziavala moc a pustila...zadrzala a pustila....na zachode samozrejme :D....co sa tyka nastrihu tak do dvoch tyzdnoch uz som nic necitila ...........a 5 tyzdnov po porode som uz mala prvy sex :D.....nebolelo nic....samozrejme nic wild....tak žienky co vas to teprv caka,,,, vy to dokazete!! pozdravujem vas a prajem krasne prezity porod a hlavne vsetko to co po nom nastava aby ste si uzivali a uzivali tak ako ja....moja malinka mala 2970g 48 cm( keby este niekoho zaujimalo) teraz je to maly šintrik a stale sa len usmieva........neplače nejak extremne, len ked vidi svokru....:D.....drzte sa este raz ...papaaaa

iwka29511
14. mar 2014

Ahojte baby ja som tiež prvorodicka a veľká stresmenka čiže stresujem a zároveň sa bojím uz dopredu pôrodu teda tých bolesti =-O moja mamina,ked rodila mna tak ani nevie ako to prebehlo vraj spala pri pôrode 😀 zobudila sa,ked som bola uzna svete a vraveli jej,ze ma krásnu dcérku váži toľko a toľko kukla namna a naspäť zaspala 😀 fuu tak taký pôrod to je hráčka mno nie kazdy ma take šťastie. Ja sa hlavne chcem opýtať na ten epi.. to dávajú pri pôrode každej rodicke alebo prvorodicke?

murinko60
14. mar 2014

@iwka29511 nie a ak to chces, musis si to zaplatit...

iwka29511
15. mar 2014

Ahaa ďakujem ak tak pomáha tak si ho zaplatím 😀

daniela1983
19. apr 2014

@iwka29511 kludne si epi daj, ak chces potencionalne ohrozit dieta :/, porod je v pohode. radsej investuj do epina ako do epiduralu 🙂 porod je krasna a vzrusujuca vec, nemas sa coho bat. aj ja som sa bala a uplne zbytocne 😉

simike511
19. apr 2014

@iwka29511 ako vravi
@daniela1983 porod je v pohode, najhorsie boli pre mna kontrakcie pred nim

daniela1983
19. apr 2014

najôepsi porod je prirodzeny porod, telo sa samo vysporiada s bolestou, vies, prave ta bolest spusta nasledne endorfiny a hormony stastia. ked sa dieta narodi je to hotova extaza, mas vtedy najvyssiu hladinu hormonov v krvi. je tam pritomny oxytocin co je hormon ktory sa vyplavuje pri orgazme. takze po porode mat taku mega hladinu akoby si mala x orgazmov naraz

daniela1983
19. apr 2014

no a ked si dat pichnut kadejaky oblbovak, tak sa o ten pravy zazitok pripravis. nehovoriac o tom, ze pri epidurale je o 30% vyssia sanca ze dieta budu musiet tahat kliestami...no a ma to skratka dost vela nevyhod. skratka nie je to nic hrozne aby sa to nedalo vydrzat. ja som rodit zacala v stredu a skoncila som v sobotu vecer. 17 hodn riadne bolesti a 13 hodin z toho na sale. ale bolo to uplne super a krasne,

zuzana76
19. apr 2014

@daniela1983 ja som tie kontrakcie ani bolest nedokazala vydrzat, zacala som vo stvrtok podvecer a skoncila v piatok vecer cisarskym, pre mna to bolo nevydrzatelne, ale zase kazda zena ma iny prah bolesti, niekto to zvladne lavou zadnou, ale netreba vraviet, ze to vydrzia vsetky zeny, niektore nie.

nelly912
19. apr 2014

Prežila som si dva pôrody a je pravda že človek prichádza na svet v bolestiach a slzách....
Na začiatku keď to začalo som si vravela ..... ok, pôjde to, ale potom keď sa bolesti stupňovali, a samozrejme nebolo cesty späť....sa mi zdala každá minúta nekonečná 🙂.
Niekde som počula výrok.....že pôrod je taká bolesť, že ak si žena predstaví najväčšiu bolesť vo svojom živote akú zažila....vynásobí ju stomi ....tak sa to blíži bolestiam pri pôrode......ale aj to že je to v prírode zariadené tak, že žena veľmi rýchlo po pôrode zabúda na bolesť ktorú prežila, lebo nikdy v živote by viac deti nechcela mať........
Ja som si užila bolesti dosť, myslím ako každá jedna z nás 🙂 .....ale brala som tú bolesť ako dar, bez ktorého to nejde a ktorý mi umožnil tešiť sa z tých najdrahších stvorení na svete.......a každý muž by si mal za to ženy minimálne vážiť.
Ale prežili to stovky žien pred nami a prežijú to ďalšie stovky po nás, tak sa len neboj, zvládneš to a potom sa už budeš tešiť z drobca a na všetkú tú bolesť rýchlo zabudneš 🙂.

daniela1983
19. apr 2014

@zuzana76 no ja si myslim ze vela zalezi ci mas moznost si od bolesti ulavit. mala som pri sebe manzela a dulu a ti urobili maximum aby mi bolesti zmiernili, takze tepla vana, sprcha, teple obklady, vela pit vodu, hroznovy cukor, jedlo. no a samozrejme volny pohyb a vyber porodnej polohy spravil vela.ak sa mozem opytat urychlovali ti nejako porod? oxytocin, alebo nieco na otvaranie?

daniela1983
19. apr 2014

@nelly912 spravne na bolest zabudne v tej sekunde ako dostane dieta do narucia. a tlacenie tiez neboli 🙂

zuzana76
19. apr 2014

@daniela1983 ano urychlovali, viem, ze oxytocin zvykne spustit take velmi silne kontrakcie, ale ja som sa vôbec neotvarala, teda po asi 14 hodinach som bola na 1 cm a kontrakcie som mala kazde 3 minuty / to som bola este doma/ lekar skonstatoval, ze su neefektivne , tak az potom nasadil oxytocin, teda najskôr nejake tablety vaginalne, tie tiez nic , vôbec telo nereagovalo, az ten oxytocin , som sa po 27 hodinach otvorila na 4 cm, tak uz ma presunuli na salu, ale tam potom mi bolo uz az tak zle, ze som ani dychat nevladala, mala zacal mat oslabene ozvy , tak sme isli na cisarak. Oxytocin mi nasadili az 22 hodin po zacati porodu, teda tych kontrakcii

margarita
19. apr 2014

moja rada je neocakavat praveze nic 😀 vsetko si dobre dopredu nastudovat, aby ste vedeli, co sa deje vo vasom tele a preco, ake su mozne potencialne komplikacie a pod.
a potom uz tomu dat len volny priebeh.

teraz ma mozno ukamenuju mnohe eko-bio-moderne matky, ale ja ako vysoko rizikova rodicka som si uzila zatial dva presne na den planovane vyvolavane porody, a treti podobny mam pred sebou 😀 coskoro.
Normalne nastup rano na prijem ako na operaciu, vsetky medicinske rutinne postupy ako cipky, sprcha, vyvolavacka, prepichnutie vody, epiduralka, nastrih, porod, infuzky atd., lieky na zastavenie krvacania a take srandy. lezanie na sale este aj 6 hodin po porode...
Kopec chemie, pristrojov a personalu.
ale viete co?
ja mam z toho napriek tomu uzasne zazitky na cely zivot...a obe deti su zdrave ako repy, ziadne klieste, komplikacie, nic....ano, nie je to velmi prirodzene, ale som stastna, ze vobec som ich dokazala donosit a porodit.

takze kazda sme ina, kazda nech si robi co chce a ako vie, kludne kricte, placte, bojte sa, len vedzte ze nik nebude mat ani nemal rovnaky porod ako vy 😉
Je to len medzi vami a babetkom, ci je uz pri tom aj manzel, dula, saman, lekar alebo ako u mna posledne kludne aj zo 5 praktikantov.

tajka1986
19. apr 2014

@daniela1983 mala si už epidurál? Je to oblbovák, ale o príjemné pocity ťa určite nepripraví. A to že potencionálne ohrozuješ dieťa tým, že si dáš pichnúť epi je už aká kravina, ohroziť ho môže hocičo, pôrod nie vždy musí dopadnúť dobre, bez ohľadu na epi. A jesť a piť mi teda rozhodne nedovolili kým som neporodila, takže iba toľko som k tomu chcela dodať 🙂

janinah
19. apr 2014

najlepšie,čo môže prvorodička urobiť,je prečítať si odbornú knihu,článok a dobách pôrodných a o tom,čo sa vtedy v organizme ženy deje+ mať lekára pôrodníka,ktorému dôveruje..najhoršie,čo môže urobiť,je čítať na nete príbehy o pôrodoch iných žien....

margarita
19. apr 2014

@tajka1986
suhlasim, mala som epi uz 2x, s tym, ze mi ju nepichnu ak sa nebude dat - kvoli mojej diagnoze, takze ja som ani neratala, ze by som ju mohla mat, ale dalo sa 😀
a tiez nemam pocit, ze mi nedorazili hormony stastia 🙂 akurat moj porod netrval 3 dni ale prvy 4.5hodiny a druhy len 2.
ale neplacem preto, ze som sa nemohla 3 dni trapit prirodzene ...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre