Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

ivkaivka
2. aug 2009

jani, aj ja zajtra idem na ctg+ vysledky na streptokoka, tak tiez som zvedava ako dopadnem.

simona444
3. aug 2009

ahojte 🙂 ,ja sa tiez prave chystam na ctg aj na prietoky,tak sa potom ozvite ako ste dopadli..

janka3.12
3. aug 2009

Tak dosla som n CTG medzi prvymi, ale maly mal v pazi, spinkal, tak kym my sme boli na zazname skoro hodinku, otocili sa pri nas dve skupinky mamiciek - u nas robia 4 CTG naraz🙂 takze aspon som si zdriemla - zaznam je OK🙂 v stredu idem ku gyndoske, tak som zvedava tiez na vysledky strept. Len keby nebolo take teploooo.... Ako ste dopadli na CTG vy, dufam ze vsetko OK🙂

jezimatka
3. aug 2009

Ahojte. Ja sa chystám na túto veľkú skúsenosť v októbri. Dosť sa toho obávam a aj sa teším. Len neviem, či je dobré navštevovať nejaké kurzy. Jedna kamoška chodila na kurzy a povedala, že jej to vôbec nepomohlo. Aké máte vy skúsenosti, s využitím predpôrodných kurzoch?

lea79
3. aug 2009

jezimatka chodila som na predpôrodný kurz k jednej psychologičke...nebolo to skupinové sedenie a veľmi mi to pomohlo, dozvedela som sa to, čo som sa ináč nemala od koho dozvedieť...bolo to šesť sedení...ale platila som za to 17Eur ...na predpôrodné cvičenia na fit lopte som nechodila, nemala som o to záujem....prišlo mi to zbytočné...a aj tak som bola rizikovka

janka3.12
3. aug 2009

jezimatka - ja som navstevovala kurzy, u nas ich bolo 6 a robila ich diplomovana porodna asistentka. Poviem ti pravdu ze aj ked som zdravotnik a o porode viem vela teoretických vecí, na kurzoch som sa dozvedela vela praktických vecí - u nás to prebiehalo tak ze na zaciatku sme stale cca 30 min dýchali a posilňovali panvu a potom sme hodinu a pol mali vzdy nejaku temu, napr. kedy ist do porodnice, co so sebou, co s nami budu robit priamo pred a po pororde, mali sme osetrenie novorodenca s novorodeneckou sestrou a najma celu jednu hodinu o dojceni, co sa mi dufam zide. Podla toho kto to v danom meste vedie, u nas pani doverne pozna porodnicu a zvyklosti takze clovek je oboznameny do coho ide.... Bola moznost aj tehotenska kalanetika ale tam som nechodila.

simona444
3. aug 2009

ahojky,no uz mam aj ja po CTG ,malicke tak kopkalo ze sestra doktora volala aby sa pozrel,vraj je to ,,riadne rozkyvane,, tak ma nechali dlhsie a potom ma posadlili tak sa uz ukludnilo 🙂 ale vsetko je ok
no ja tiez chodim na kurzy psychofyzickej pripravy na porod a celkom rada,aspon sa stretavam aj s ostatnymi tehulkami a dozviem sa niekedy aj nieco nove ,co som nestihla nastudovat 🙂 pocvicime nieco a tak sa aspon odreagujem trosku...a hadam mi to cosi pomoze aj pri tom porode (ak nebudem panikarit 😀 )..

janka3.12
3. aug 2009

ja som zase myslela ze si na CTG sadnem, lebo nas drobec sa hybe ked sedim, ked lezim tak spinka🙂 som zvedava kedy to na nas pride🙂 dnes tam bola jedna maminka co uz 2 tyzdne prenasa, stazovala sa ze ma toho uz plne zuby, ani sa jej necudujem...

simona444
3. aug 2009

to nase male presne naopak ked lahnem tak zacne vystrajat 🙂 no 2tyzdne dufam prenasat nebudeme uz by som chcela malicke v naruci drzat,juuj tie posledne tyzdne sa tak neuveritelne vlecuuu ..a pritom 7mesiacov uslo ani neviem ako..

ivkaivka
3. aug 2009

caffte, tak aj mne ctg dopadlo nastastie o.k. Mala bola ako diva, miestami jej pulz vyskakoval nad 160. Maternica mi vraj este netonizuje, ale ked ma odpajali zacalo mi tvrdnut brusko a hodnoty vyskocili nad 80. Lekar povedal, ze zatial je vsetko o.k. a vraj ani stopy bilkoviny v moci nevadia, pokial nemam vysoky tlak. Ten moj je vzdy okolo 100/60. Len som znepokojena, pretoze ma opat nevysetril z dola, takze neviem ako je na tom krcok. Mna totiz lekar vystroval zdola len 1x a to bolo uz davno. No utesujem sa tym, ze hadam vie co robi a ze ani nase mamky a babky z dola stale nevysetrovali a sme tu 😀
To je super, ze aj vam dopadlo ctg na jednotku. Jezimatka, ja som kurzy nenavstevovala vobec, len si citam nejake info na nete. Hadam to nejako zvladnem aj bez kurzov, ved najlepsie je byt hodena rovnymi nohami do centra diania 😀 😀 😀

simona444
3. aug 2009

ahoj ivka,to je fajn ze to mas vporiadku 🙂 a mas uz aj vysledky na toho streptokoka?

ivkaivka
3. aug 2009

simi mam, vraj je to v poriadku, tak sa tesim. Ty uz mas vysledky?

janka3.12
4. aug 2009

ivkaivka mna tiez gynekologicka vysetrila zdola len na zaciatku a minuly tyzden ked mi brala streptokoka a pochybujem ze kym bude CTG dobre tam tam vobec zabludi🙂🙂🙂 zajtra uvidim ako ten strp. dnes je fajnove pocasie, zamracene, ziadny upek, juch juch🙂

simona444
4. aug 2009

ivka tak to je fajn ze to mas vporiadku,ja mam tiez vsetko ok,no okrem toho streptokoka,ktoreho mi nasli ☹
Mna doktor vysetruje skoro vzdy z dola,iba raz tak neurobil co chodim na poradne..

janka3.12
4. aug 2009

mrzi ma ten strp., dali ti aj antibiotika?

ivkaivka
4. aug 2009

jani, aspon nie som sama,koho nepozera doktor z dola. Ja som citala,ze antibiotika na streptokoka sa podavaju nejake 4 hod.pred porodom, a ak sa nestihne,tak sa daju potom babatku. Vraj to uz nie je ziaden problem,hlavne je vediet,ze buduca mamicka toho streptokoka ma.

simona444
4. aug 2009

janka,aj mna ☹ a ako pise ivka tie antibiotika mi daju pred porodom infuziou...(juuj ja tak nemam rada ihly,ale pre babo vsetko 🙂 ) snad ti doktori vedia co treba robit ..

janka3.12
5. aug 2009

ahojte baby, tak dosla som od lekarky a nemam sice streptokoka, ale zato mam ojedinele v náleze enterokoka - vraj nic vazne, ale doporucila mi gyn capsule - vaginálne čípky na posilnenie lactobacilla - pre istotu. Baby ja dufam ze to bude v poho a malemu to neublizi. Dnes ked som varila obed mi normalne doslo slabo.....asi domacnost uz prenecham na manzela...inac mam plus 13 kil:( ach jaj, ako to pojde dole:(

ivkaivka
5. aug 2009

jani, mrzi ma ten enterokok ☹ , dufam, ze to bude v pohode. Ja mam tiez naviac 13kg. Myslim, ze ked zacneme behat okolo babatka, tak sa to tak rychlo strati, ze si ani nevsimneme 🙂

janka3.12
5. aug 2009

dufam🙂 ako si sa dnes mala?
Ja som sa vcera total nevyspala, zacinam sa trohca strachovat, ake to bude ked to na nas pride🙂
Okolo drobcov budeme asi riadne lietat🙂

beruska113
5. aug 2009

Ahojte baby.
Som prvorodicka, ale v tejto teme som nikdy nebola.
Pisem sem, aby som vas povzbudila, nech zvladate tie posledne dni v pohode a bez stresu. Lahko sa mi to teraz hovori. PRed par dnami som sa bala aj ja, hlavne toho, kolko bolesti to bude a kolko to potrva. Chcem vam ale povedat, ze aj prvorodicky mozu mat lahky a takmer bezbolestny porod.
20.7.vecer mi zacala pomaly odchadzat zatka. 21.7.som okolo 15 zistila, ze mi trosku stahuje brucho, taky slabucky krc. ZAcala som to merat, bolo to tak kazdych 15 min. Asi o 18 som si dala horuci kupel a okolo 19 prichadzalo to stahovanie tak kazdych 6 min. Ale len slaby krc, ziadna bolest. Chcela som cakat, kym mi praskne voda, ale muz ma popohnal, naco cakat, ved ked su kontrakcie pod 10 min, nestreba cakat. Tu vas chcem upozornit- NECAKAJTE. O chvilu uvidite preco. Tak o 20 sme prisli na prijem, ja v pohode, bez bolesti, vraj otvorena uz na 4 prsty. Sala bola volna, tak ma dali rovno tam, nikto nerodil. Ze tatino moze pockat, ze to este potrva. Na sale som mala na pasoch dve slabe kontrakcie, tiez bez bolesti, pri tretej mi ale praskla voda a hned som tlacila, ledva stihol doktor prist. Takze o 21:00 sme prisli na salu a o 21:30 bol Lukasko na svete. Akurat sitie bolelo, ale maly bol velky a mal rucicku pri hlave, tak ma dost potrhal, ale o tyzden som behala ako srnka, aj ked prve dni som aj jedla po stojacky.
Takze nezufajte, ide to aj rychlo a lahko. A necakajte na odtecenie vody ked sunkontry pod 10 min. Ja keby cakam, tak porodim doma a to by bola pecka.
Prajem vam vsetkym min. taky skvely porod ako som mala ja. Uz len dufam, ze rana sa pekne zahoji a neridu ziadne komplikacie. 🙂

ivkaivka
5. aug 2009

jani, dnes celkom pohodovy den, obrala som fazulu, pokrajala ju, dala do mrazu, poupratovala... a tak mi prisiel maly bratranec, trocha som ho varovala...a tak, cely den na nohach. 😝
Zbytocne sa nestrachuj, vraj to stazuje porod. Treba sa nan tesit, ja mam tiez obavy, no snazim sa ich zahnat. Nejako to uz prezijeme 😖 . Ty sa strachujes ake to bude, ked to pride a ja sa strachujem, ci to vobec prezijem-ale som blba. Zle myslienky prec 😀 .
Beruska, ja mavam uz mesiac pravidelne stahy po 10 min., alebo po 8.min. a do hodiny - dvoch prejdu. Takze, ja by som urcite zbytocne utekala. Dufam, ze aj ja budem mat taky pohodovy porod ako Ty.

ivkaivka
5. aug 2009

jani, ak opat nebudes moct spat pridaj sa na fore: 2x tehotna a zase trpim nespavostou. Je nas tam viac, pokecame 😀

ewelyn1
5. aug 2009

ahojte baby,
takze aj ja sa zapajam do temy prvorodicky, som v 41 tyzdni, malinkej sa v brusku velmi paci, 😀 zijem v nemecku, takze na pokec v zdravej slovencine nemam moc s kym, zajtra idem na kontrolu do nemocnice a uvidim co mi povedia, ale to cakanie je strasne, tvrdne mi brucho, ale inak sa citim fajn,pred dvomi dnami sme sa stahovali, myslela som, ze po takej zatazi, porodim hned 😀 , ale nestalo sa. aj ja sa bojim porodu, a velmi, hlavne tej bolesti, aj ked kazdy povie, ze kazdy je iny, ale co ak ja som prave ten typ co bude mat velke bolesti, ach. ale poistila som sa uz mam podpisane papiere na epi, takze v najhorsom to vyuzijem. uz to chcem mat za sebou, a drzat moju ewelinku na rukach. jaj aj toho sa bojim, ze nerozoznam stahy, obcas mi tvrdne brucho tak 15, 20 krat za den, ale nie nejak pravidelne, tiez mi v nemocnici povedali, ze mam prist ked mi praskne voda, alebo budem krvacat, alebo budem mat stahy kazdych 5 minut, si neviem predstavit ako si to stopujem a sedim pri tom na gauci 😀 . nie som citlivka, ale vy baby presne viete ako sa prvorodicka citi, tiez som casto myslela na to, ze co ked zomriem pri porode a podobne katastroficke scenare, ale je to taka pravdepodobnost, ako to ze zajtra pojdem kupit kolacik na ranajky a zrazi ma auto, takze je to zbytocne sa takym zatazovat. uz len to cakanie je umorne, ale uz je to rozhodne menej 😀 ako viac, drzte sa u urcite sa ozvem ako to dopadlo, a verte, ze prikraslovat rozhodne nic nebudem.

janka3.12
6. aug 2009

beruska 113 -
gratulujem k syncekovi🙂 mam kamaratku ktora bola prvorodicka, rodila vo februari, mala zaisteneho porodnika aj epi a nakoniec porodila dva tyzdne skor, porodnik bol na konferencii, epi ani nestihli dat a malicka bola do hodinky vonku......takze urcite verim ze prvorodicky mozu mat ah lahsi porod.

Na predporodnych kurzoch nam dipl. porodna asistentka vravela, maminky vsetko je o psychike, aj porod aj kojenie, ak budete v strese pojde vsetko tazko, treba vraj mysliet na to ze sice boliet boli ale raz to prejde a nie je to zbytocny bolest, pomahame dietatku a hlavne sa sustredit na predychavanie v prvej faze aby sme sa do druhej nevycerpali🙂 brala by som taku aku si mala ty beruska🙂

ewelyn - uz to mas za cas, tak sa drzkaj, nemysli na katastroficke scenare ak sa da🙂 aj ked cloveka to obcas prepadne, malinki nam to vynahradia🙂 co ti povedali dnes na kontrole? dufam ze v poho🙂

ivka - urcite ked nebudem moct spat ozvem sa na fore🙂

ewelyn1
6. aug 2009

ahojte,
idem az okolo tretej, lebo naposledny som bola v utorok, a mala je vzdy unavena, ale ona vzdy rano spinka, teda, ona so mnou spinka celu noc, a ked nemozem spat, co je skoro vzdy, lebo ocinko nam krasne uzasne skrypka zubami, co max neznasam, tak som rano unavena, a mala tiez, tak mavam ctg slabe, a nikdy neviedia, ze ci spinka alebo uz je jej cas, aj v utorok, ma poslali, aby som prisla poobede, a poobede bola uz v plnom pohybe, ani ctg ju nevedelo zachytit, som si ho drzat musela, a doktorka povedala, ze pokial sa hybe tak se ma v brusku dobre, tak ma poslali domov, ze o dva dni. zijem v nemecku, ale asi do polky tehu som bola na sk, a sk doky mi povedal, ze podla sona to vyzera na 11.8,ale tiez mi dost presvedcivo vravel, ze to bude chlapec, takze modre dudliky pokupene 😀 😀 , a potom tu v nemecku mi doky povedal, ze on vidi dievcatko, ja som to aj tak vedela od zaciatku tehu, ze budem mat dievca, takze mozno sa sk doky v tomto nesekol, aj tak ma tu v nemecku posielali na merania, lebo mala bola mensia, a ked som to tomu dokymu povedala co robi tie merania, tak povedal, ze to moze byt preto, ze nesedi do tabuliek, ze ked to bude 11.8 tak je vsetko super, takze tak.

Aj ja si hovorim , ze ved ta bolest nebude trvat dva dni, raz musi prejst, myslim na tych ludi, co maju vazne choroby, musia kazdy tyzden do nemocnice, na rozne nechutne a bolestive vysetrenia, a ja tu robim paniku, kvoli porodu, len vydrzat, ach jaj, hlavne nech je ewelyn zdrava, a vsetko bude ok.

Pekny horuci den 😀

ivkaivka
6. aug 2009

ewelin, vitaj. Nechu uz to mas cim skor za sebou. Dufam, ze ja nebudem tahat az do 41.tyzdna.
Jani, chcem Ta poprosit, si chodila na predporodnu pripravu, mozes v skratke napisat o tych fazach, absolutne nemam sajn co to je, kolko ich je a ktoru ako treba predychavat. Ako sa inac mas?

janka3.12
6. aug 2009

toto mam z internetu, v podstate sa to zhoduje s tym co nam vraveli ne priprave, zbytok doplnim🙂

DYCHANIE V PRVEJ DOBE PORODNEJ
V prvej dobe pôrodnej platí pravidlo: VÝDYCH JE DVAKRÁT DLHŠÍ AKO NÁDYCH. Hlboký nádych nosom na 2 (v mysli si rátame - jeden, dva), pomalý výchych ústami na 4 (jeden, dva, tri, štyri). Záleží to však od dĺžky kontrakcie, takže nádych môže byť aj na 3, výdych na 6, nádych na 4, výdych na 8. Tiež je dôležité dýchať bránicou - naplno, nielen plytko pľúcami. A nestonať, dýchať!
DÝCHANIE V DRUHEJ DOBE PÔRODNEJ
V druhej dobe pôrodnej telo akoby samo chcelo vytlačiť dieťatko von, samo núti do tlačenia, vtedy už dýchanie ako v prvej dobe pôrodnej nepomáha. POČAS PÔRODU DÝCHAME PLYTKO A RÝCHLO - AKO KEĎ DÝCHA ZADÝCHANÝ PES. Takýmto spôsobom predýchavame kontrakcie, keď dostaneme pokyn, že ešte nemáme tlačiť!
A TLAČÍME...
„V II. dobe pôrodnej, po „zájdení bránky“ a vyzvaní na tlačenie, je nutné zhlboka sa nadýchnuť ústami aj nosom, zavrieť oči, pritlačiť bradu na hrudník a tlačiť ako na stolicu. Takto sa vyvinie najúčinnejší brušný lis pôsobiaci do oblasti malej panvy napomáhajúci priebehu pôrodu (oči je nutné mať zavreté z dôvodu možnosti popraskania jemných očných cievok),“ radí MUDr. Karol Javorka.
Takže: NADÝCHNEME SA NADORAZ (ako keď sa človek ide ponoriť pod vodu a rýchlo sa veľmi nadýchne) a POTOM ZAVRIEME OČI, HLAVU PRITLAČIME K HRUDi A TLAČÍME. Svaly na tvári by mali ostať uvoľnené bez napätia a žena by nemala vydávať žiadny ZVUK, treba tlačiť bruchom, a nie hlavou. Oči sú zatvorené, hlava pri hrudníku(najlepšie je, keď je pri pôrode niekto, kto ju podoprie). Pri tlačení nedýchame, dych sme zadržali! KEĎ DOJDE DYCH, TREBA RÝCHLO VYDÝCHNUŤ, OPÄŤ SA RÝCHLO NADÝCHNUŤ (ako keď sa človek na chvíľu spod hladiny vynorí a ide sa opäť ponoriť) a OPÄŤ TLAČIŤ - bez zvuku a s uvoľnenou tvárou. Tlačí sa počas kontrakcií, keď aj pri samotnom pôrode kontrakcia práve nie je, treba na ňu počkať - to vie žena, ktorá to cíti. Pôrod samotný je bezbolestný, horšie je to predtým...
PÔROD PLACENTY
Tretia doba pôrodná je pôrodom placenty. Lekár povie, aby žena potlačila, ale to už nebolí. Tlačíme rovnako ako pri pôrode.

ZHRNUTIE
I. doba pôrodná:
• nádych nosom, výdych ústami,
• dýcham 2/4, 3/6, 4/8 podľa dĺžky kontrakcie,
• nestonám, ale dýcham!
II. doba pôrodná:
• keď nemám tlačiť, dýcham plytko ako pes,
• pri tlačení – hlboký rýchly nádych, zadržanie dychu, tlačenie ako na stolicu, oči zatvorené, hlava pri hrudi, svaly na tvári uvoľnené, rýchly výdych a opäť nádych,
• tlačím len počas kontrakcie!

janka3.12
6. aug 2009

inac niejake veci su aj na fore v teme: *** Poznámky z předporodních kurzů společného termínu september/září 2009 ***

na tych kurzoch sme mali temy ako tehotenstvo a vysetrenia, porod, pred pocas a po, starostlivost o male, a poporodna starostlivost o nas rodicky v MT nemocnici. K tomu dychaniu, hlavne nas upozornovala aby sme v prvej faze dobre predychali kazdu kontrakciu - zaciname vzdy ´pomaly nadych vydych a zvysujeme frekvenciu podla bolesti - aby sme najrychlejsie dychali na vrchole kontrakcie, VZDY VSAK TREBA ZACAT POMALY AJ KED NAS TO BOLI, aby sme mali dostatok sil na druhu fazu ked uz bude treba tlacit. V druhej dobe nezabudnut zavriet oci - aby nepopukali cievky a pritlacit hlavu k hrudi, mimo tlacenia nedychat do brucha ale len plytko ako psik, aby sme netlacili ked netreba - ako je to aj v tom texte.............ono info su fajn, len som zvedava ako to vyuzijem priamo v akcii🙂🙂

inac mame sa fajn, dnes som si bola pokupit hygienicke veci - vlozky a jednorazove nohavicky....prosto invazia do lekarne, maly je dnes akosi kludny, mozno sa aj vyspime🙂

ivkaivka
6. aug 2009

jani, dakujem krasne, budem si to musiet este precitat aspon 20x, nech nemam v tom chaos. Len ma zarazila jedna vec, budem mozno trapna, to tlacenie ako pri stolici, nevyjde von aj stolica? Asi hlupa otazka, ale co ak...
Inac je super, ze sa mate fajn, ja uz hygienicke veci mam nakupene, ale tie jednorazove nohavicky som nekupovala, mam plno takych starsich tak ich vyuzijem. Jednorazovych je asi treba vela...
Moja mala je tiez dnes pokojna, len sa presuva z jednej strany na druhu, mozno to bude tym ako je vonku 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre