Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

ivkaivka
11. aug 2009

ahojte, mne nohy opuchaju len trocha a to iba posledne tyzdne. Ruky mam zatial o.k. S kupanim by som teraz uz neriskovala, no hlavne asi z toho dovodu, ze ak by mi zacala odtekat voda, tak by som to v bazene nepostrehla 🙂
Neviete, ako to je s horucim kupelom pri zacati kontrakcii. Vraj ak zacnu treba ist do horucej vody, ta to bud zastavi, alebo vsetko urychli. No neviem,ako sa to robi. Jani nebolo na predporodnom kurze nieco o tom???
Mna dnes cely den brutalne boli zaludok. Nemozem sa ani poriadne nadychnut. Neviem, ci si mala nejako oprela nozku, alebo co... Este som ani poriadne nejedla, iba activiu a pohar mlieka ☹

janka3.12
11. aug 2009

Ivka - teta nam povedala ze ak su to poslicky, tak tepla ( nikdy nie horuca!) voda ich zastavi, kontrakcie posilni, lebo sa uvolni a prekrvi panva, odporucala nam teplu vanu (ak neodtiekla voda) ak odtiekla voda tak len teplu sprchu, ze si mozeme pustat teplu vodu na brusko v smere hodinovych ruciciek, s tym ze cifernik je nasa tvar - zacat vlavo na brusku - lave podbrusko - stred - prave podbrusko - prave brusko - stred brucha.....atd. Pomaha to vraj cinnosti maternice. Takisto este doma pred odchodom do porodnice odporucala taktiez prilozit si nahriatu plienku, alebo uterak, alebo namocene v teplej vode na hradzu - ze sa takisto prekrvi a uvolni.

Baby ak mate opuchy tak si dajte skontrlolovat moc, ci tam nie su bielkoviny a tlak - ci nejde o preeklampsiu. Ak mate moc aj tlak vporiadku, tak je to len z vahy a z tlaku babatka na zilny a lymfat. system v panve a stazeny odtok.

Ja mam tiez len mierne opuchy noh, ruky najma rano, tiez som uz radsej dala prstene dole🙂

ivkaivka
11. aug 2009

jani, vdaka za info. Este sa chcem opytat, ak mi zacne odtekat plodova voda, za aky cas sa mam dostavit do nemocnice? Ci mam este par hodin cas, alebo hned utekat... 🙂

uankab
11. aug 2009

mne tiez bolo odporucene, ak zacnu kontrakcie, tak si dat teplu vanu, vraj to pomaha uvolnit cele telo a tym padom aj urychli porod, tak uvidime ci to zaberie...
ivka, ak ti odtecie plodovka, zavolaj do nemocnice a uvidis co ti povedia.. kazdopadne musis vediet farbu, ak bude sfarbena, tak babatko moze byt v strese a budes musiet "naklusat" do nemocnice hned...

ivkaivka
11. aug 2009

uankab, ja som myslela, ze plodovka je uplna cira voda. Nemala som potuchy, ze moze byt nejako sfarbena. Este viem, ze ta hlienova zatka moze byt s primesou krvi, ale ak odide zatka, tak porod moze zacat od niekolkych hodin, do niekolkych dni. S tou polodovou vodou si ma prekvapila. Aku moze mat farbu???

janka3.12
12. aug 2009

Ivuska - nam vravela ze ak ti odetecie plod voda cirej farby tak do 2 hod. samozrejme zavisi aj od toho ci mas uz aj kontrakcie, ak su kontrakcie po 7 - 5 min. treba ist. Inak mas este cca 2 hodky cas, ale ak si nie je clovek isty treba zavolat do nemocky.

Ak ti odtecie plod. voda farby zelenej ( infekcia, babatko ma malo kyslika) alebo s primesou krvi - treba brat tasku a ist hned, moze byt nejaky problem a ide o minuty.

lillie79
12. aug 2009

ahojte,

ste sa s tou plodovou vodou teda prekvapili. 😒 som nemala potuchy, ze moze byt aj nejako sfarbena...teda.

moc aj tlak mam v poriadku, vraj je to tlakom babetka. vraj si mam dat zihlavovy caj 2x denne, ten vraj pomaha znizit opuchy pripadne 1x denne urologicky caj. tak uvidim. dnes si to pripravim.

s tym prstenom mi to stale nijako nejde ☹ . asi budem musiet ist do zlatnictva a dat si ho dole 😕 ma slak z toho trafi.

ivka - dufam, ze ta bolesti prejdu. ja som od nedele ledva dychala, ale dnes ma maserka trochu napravila. vraj som mala vyskocene rebro a preto ma pod pravym prsnikom brutalne pichalo pri dychani. teraz mi je uz omnoho lepsie...takze som rada. manzel ma uz pomaly chcem zobrat do nemocky... 😉

ivkaivka
12. aug 2009

jani, este raz dakujem. Liellie, z tej plodovej vody som ostala tiez zaskocena. Dufam, ze Ti v zlatnictve pomozu. Bolesti uz nemam, dnes je celkom fajn.

nikajanko
12. aug 2009

Cavte,

No mna opuchy netrapia a to som u z v 37 tt. Skor mam bolia spodky chodiiel...mam pocit, ze je to zvysenim vahy a trpia moje klenby noh.

Mna trapia strie. Maly je o dva tyzdne vacsi (teraz na 39 TT) a stale sa puci na pravu stranu. Tym padom sa mi trochu objavili strie na pravej strane. Aj brusko mi rastie iba dopredu, takze o to viac. Prsia mi popraskali uz davnejsie. No co uz ... mam pocit, ze je to aj genetikou.

Ja som uz inac otvorena na 1 palec, takze by som sa mohla takto pomaly otvarat a ked nabehnem do nemocky s kontrakciami, uz to pojde rychlo. Tiez inac rozmyslam, ze do nemocnice pojdem az ked budem mat kontrakcie kazdych 5 min. Avsak lekarka ma strasi, ze ked samaly ohlasi az ku terminu tak budem musiet rodit cisarskym rezom, lebo maly bude velky uz na 42 TT a to mi uz hlavka neprejde panvou. Nedajboze budem prenasat. To si fakt neviem uz predstavit.

Lillie: Boze, nepomohol ani krem??? Hmmm to ma mrzi, viem aka si citliva na ten prsten 🙂 Nika J.

Ide niekto z Vas rodit do Sace?

lillie79
12. aug 2009

ivka,
to som rada, ze sa mas lepsie.

mna dnes trochu napravila maserka, takze to rebro by malo byt OK a uz sa mi aj lepsie dycha 😉 som velmi rada, ze to bol "plany poplach" a vsetko je/bude v norme.

janka3.12
a to nevedia zistit pred ked chodis na vysetrenia, ci mas nejaku infekciu alebo nie? som z toho dost mimo, ze mi odtekala uplne ina farba plodovej vody... ??? 😒

nika 😉 ahoj...
ta mi je luto, ze sa ti robia strie. skus sa natierat castejsie, mozno pomoze... uvidis. no a mne sa maly Samko tlaci na lavu stranu bruska, takze tu stranu mam vzdy viac vypucenu ako pravu 😝 no zatial som ziadne strie neobjavila...
a to ta nemozu odrodit podla terminu maleho? aby si potom nemusela na cisarsky? alebo sa musia riadit terminom mamicky a nie dietatka??

prsten??? ideme asi zajtra do zlatnctva, lebo to nejde ani s olejcekom, ani ked som si davala lad...pravdepodobne je to aj kvoli tomu ze tu strednu kosticku mam sirsiu a neprejde to ☹ bohus, smola. nabuduce budem vediet a nebudem nosit ziadne spervky uz do 1tt...

janka3.12
12. aug 2009

-hnedočervená farba plodovej vody je často príčinou starších krvácaní a rozvojom infekcie

-zelená farba plodovej vody- s prímesou mekónia sa vyskytuje pri chronickej hypoxii plodu

- alebo sa babatko pokaka do plodovej vody este pred porodom, aj ked obycajne je to prvykrat az po - a aj to zmeni farbu🙂

lillie - vedia🙂 moze to byt pri streptokokovi a ten sa zistuje vopred a potom sa pri porode mamina prekryva ATB, ale moze dojst k inf. aj po prasknuti plod. obalov - to su ale patologie a ak si sledovana u gyndosa a je vsetko vpoho neobavaj sa - isto nebude zelena🙂 hovoria ze farba je zmenena aj ked dietatko trpi hypoxiou - teda nema dostatok kyslika - na to su ale pasy - CTG aby sa na to prislo

Osobne si myslim, ze pokial je placenta a tehotenstvo ok, tak bude nasa voda cira🙂 este moze byt ta krvicka, ale to uz su zase ine problemy🙂

je to proste len info, o ktorom treba vediet ak by nieco

Este by som zavolala do nemocky na gyndu a zistila si ci by si si nemohla ten prsten nechat, mozno sa to bude dat, skus🙂

ivkaivka
12. aug 2009

nikajanko, s cim sa natieras? Ja mam tiez dost velke brusko, no musiam sa pochvalit, ze ani jednu striu 🙂 Po kazdom sprchovani sa natriem mliekom Johnsonbaby-olivove. Mam akurat trochu strii na prsiach, no je to moja chyba, pretoze tie som si od zaciatku nenatierala. To mlieko mozem len odporucit.

lorine1
12. aug 2009

Ahojte buduce mamicky, mam otazocku neviete mi povedat, ked mi bol zisteny steptokok z vyterov ci budem rodit normalne alebo cisarskym? volakde som citala, ze v tomto pripade sa rodi cisarskym... dakujem za radu

lillie79
12. aug 2009

janka3.12
dik velmi za info. naposledy mi brali vyter v pondelok minuly tyzden a vysiel OK, tak dufam, ze to bude nadalej OK. je dobre mat taketo info a hned sa neplasit, ale ist rovno do nemocky a riesit. 😕

s tym prstenom to uz necham tak ... som sa pytala aj jednej kamosky, ktora mala aj kopec nausnic a prstenov, co ju poznam a ze si musela dat vsetky dole v nemocnici, ze jej dali nejaky prostriedok s cim jej to zislo dole, ale vraj keby nie, tak jej to normalne rozcvaknu... ze ziaden sperk ani nausnice ani piercing a pod. nemozeme mat.

ja pouzivam od zaciatku krem na strie, ktory kupujem v lekarni. vola sa Elasti-Q a zatial zabera. ja sa nastastie natierm uplne od zaciatku ked som sa dozvedela, ze som tehotna, aj prsia, brusko, boky a zadok... zatial celkom uspesne 😉 no mi tiez radia sa natierat castejsie ako po sprche hlavne posledny mesiac, lebo rychlejsie rastie malicky a teda sa aj rychlejsie natahuje koza na brusku aj inych partiach... neviem ako do toho zasahuje genetika, lebo moja mamka ma dost strii a tiez aj sestra a druha sestra nema tak ako ja... a sestry este nerodili?!

ivkaivka
12. aug 2009

lorine, tusim mozes rodit normalne. Par hodin pred samotnym porodom Ti podaju antibiotika. Ak nestihnu, tak ich podaju babatku.
Lillie, ani pri normalnom porode nesmiem mat obrucku? To im ako moze vadit?

janka3.12
12. aug 2009

fuu baby ja som uplne zabudla az teraz ked lillie vravi, na piercing v uchu - dikes🙂 musim ho nejako odsrubovat🙂 Ono pod prstenmi a nalakovanymi nechtami moze byt nejaky bacil a to nasledne zdroj infekcie, alebo ked by ta brali na sekciu, kde musi byt prisne sterilne prostredie tak preto......

Ja som sa natierala poctivo od zaciatku a aj napriek tomu sa mi minuly tyzden zjavili v podbrusku malilinke ruzove male strie, tak musim si na to kupit speci krem

Lorine - so streptokokom sa rodi normalne, ale zavisi to od zvyklosti nemocnice v ktorej budes rodit. Ak o tom bude vediet porodnik, nie je sa coho bat, podaju ti infuziu s ATB aby sa babatko nenakazilo. Horsie je ak by sa takato infekcia neodhalila. Akurat moze byt po ATB trochu ina chut mliecka materskeho, tak treba vydrzat a prikladat babatko🙂

dnes som bola u lekarky a zase o tyzden CTG a kontrola, tak som zvedava kedy to na mna pride🙂 dnes som nejaka otapena a unavena, asi z pocasia. Celkom by som bola rada keby to prislo nejako poobede, lebo v noci budeme ja aj manzel ospali...hm uvididme🙂

silvuskaa
12. aug 2009

baby a je ten streptokok skodlivy pre matku??
Mne tiez zistili a lekar mi dnes povedal ze pred porodom mi daju injekciu do zadku s antibiotikami:(

hathor1231
12. aug 2009

ahoj silvuskaa, streptokok skupiny B je normalna sucast ludskeho tela,teda tebe neskodi. babusku moze narobit problemov,takze bud kludna,tie antibiotika tomu zabrania 😉 uzi si tehulkovanie a klud 😉

lillie79
12. aug 2009

ja som sa pytala svojej znamej lekarky a povedala, ze ziaden sperk nemozem mat na sebe. jednak ako pise janka3.12 keby nahodou namiesto porodu by som sla na sekciu resp. vraj sa moze cokolvek prihodit a moze to narobit neplechu ci co... a oni by vtedy neriesili, ze aha pozor ma na sebe nejaky prsten, nausnice a pod. som pocula, ze asi ani okuliare nebudem moct mat na sale a su plastove... ☹ ani kontaktne sosovky nie su povolene... 😒

inak toho streptokoka... to ake testy sa na to robia a kedy sa to zistuje??? nemam o tom ziadne info ... 😒

nikajanko
12. aug 2009

Lillie: Pri poslednej poradni ti zoberie vyter a z toho sa zistuje streptokok sk. B. Ale baby dajte si pozor ... niektori lekari na to kaslu ... a mali by to robit. Mne vysiel neg. Uskodit moze len babetku ked rodite normalne a prechadza posvou.

No ja sa natieram Elastiq Q, ale pravdu povediac som v tomto bolo velmi zla ... leniva ... Tom mozno aj preto, ze od zaciatku mi vsetky kremy a parfemy a vsetky tito kozm. pripravky neskutocne smrdia ... mi z toho dviha zaludok :(

ivkaivka
12. aug 2009

jani, ak to na nas pride v noci, asi nam to bude jedno. Tie bolesti nas urcite preberu. Silvus, streptokoka ma kazda, len niektora vo vacsom mnozstve a to je problem. Lillie, to Ti urobia vyter z posvy a z analneho otvoru 😝 . Robi sa to tusim do 36.tyzdna. Ale presnejsie to najdes na nete. Nikajanko ma pravdu, ze niektori lekari na to kaslu, ja som svojho na to musela upozornit, inac by mi to neurobil. Najdolezitejsie je, aby porodnik vedel o tom ci matka ma streptokoka, alebo nie.

lillie79
12. aug 2009

no dobre, tak sa na to spytam. robili mi vyter pred tyzdnom a volala som si po vysledky a sestricka povedala, ze je neg. aj krv. no pondelok idem na poslednu poradnu ku svojmu, tak si to dam vysvetlit... a z analneho otvoru??? to som nepocula teda... 😒 mne zatial robil vytery len z posvy?!

ivkaivka
12. aug 2009

lillie, ten streptokok sa nachadza v rekte a moze sa dostat do posvy, preto sa to robi. Aspon tak mi to bolo vysvetlene. Ten vyter sa tusim aj vola: rektalno-vaginalny.

janka3.12
13. aug 2009

babulky u nas robia len vyter z vaginy, ak je v rekte nemusi to striktne znamnenat ze je aj vo vagine a v rekte toho je na milu jarmilu a v podstate vsetko je potencialny patogen, ale naj je len streptokok z vaginy. Lillie urcite to bol ten vyter co ti povedali ze je negat., mal by sa robit v 36.🙂

sakris musim si ten piercing nejako odsrubovat.....

lillie79
13. aug 2009

ok
dikes za info.
v pondelok sa na to pre istotu spytam lekara, aby som bola v pohode 😉

ja uz s tym prstenom nestresujem... som zistila, ze pravu nohu mam 3x viac opuchnutu ako lavu - ta skoro vobec a neviem preco ☹ ta prava vyzera ako nejaka mala tlsta gula a kratke tlste prstiky... aspon si viem predstavit ako by som asi vyzerala pribrata 😀

inak, ja som mala piercing v pupku a tiez som si ho nevedela dat dole, az niekedy v 4-5 mes. tusim. ale dobre, ze som ho vybrala, teraz by mi brutalne zavadzal 🙂

ivkaivka
13. aug 2009

Jani, drzim palce s piercingom 😀 , kde ho mas???

janka3.12
13. aug 2009

v uchu ale nie tam kde su naušky ani v chrupavke ale v takom malej časti...hm🙂 ako to vysvetlit, ked sa chytis dlanou z lice, tak prostrednik mas na uchu hned taka mala chrupavka a za nou je zvukovod...asi som to nevysvetlila dobre, lat. je to tragus🙂

idem ho hned dat skusit dole, ale asi to bude vyzadovat pomoc🙂

baby mne je uz normalne dlho, najradsej by som to mala uz za sebou

silvuskaa
13. aug 2009

hathor ahoj, ako sa mate???
inak dakujem🙂)))

ivkaivka
13. aug 2009

jani, manzel nepomoze?

janka3.12
13. aug 2009

pomoze🙂 len to by chcelo tenucke prstiky, uvidime, vy sa s malou ako dnes mate, kopka🙂 sa nam to blizi....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre