Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

bibulienka
25. jan 2010

no tak Lucia teraz 40 min vkuse vyvadzala...ani jest, ani spat,....ani nic...teraz od unavy zaspala sama v postielke...ja neviem, co ma za problem...brusko by ju nemalo boliet, napapana bola, spala pred jeden a pol hodinkou..len tak zacala revat a revat..susedia uz asi toho maju dost...esteze tak nereve v noci...to vacsinou spi...inak ona sa pretaca z bruska na chrbatik celkom fajn..len z chrbatika na brusko sa otoci len do polovice teda na bok a tak pozera a usmieva sa...dalej sa jej velmi nechce, len obcas...ked ju zaujme hracka...

janka3.12
25. jan 2010

bibka to sa aj mne stavalo tesne predtym ked mu zacala nadcha, prosto plakal 30 min a nic, ani ruky ani flasa, ani cumel... hlavne je ze zaspinkala🙂

dosli sme od doktorky mame 7,5 kg, 68 cm/aj ked sice poradnu mame az 9.2/, priedusky chytene nema, nadcha ustupila, trosku kasle ale to ako vykasliava hlieny a sopliky....miruska a zubky nikde🙂 asi si na ne este pockame

Oli sa z chrbatika na brusko pretoci komplet no ma to jeden hacik...uz je na brusku ale jednu ruku ma pod bruskom a este si ju nevie vytiahnut🙂 z bruska na chrbatik, sem tam, lebo na beusku ma supis vyhlad, chyta si hracky tak...no uz sme po 2 hodkach co sme boli vonku a dospaval hore, musim bezat

bibulienka
25. jan 2010

no tak Lucka spala 3 hodiny, spapala mrkvu a zapila to mlieckom...na brusku sa pretacala jedna radost... ako sa zobudila mam uplne ine dieta....asi sa niekedy musi vyplakat...a zubky este tiez nemame...

celin
25. jan 2010

ahojte, kubkovi sa paci v obchode, my chodime tak 1 x do tyzdna, ked ideme cvict tak si aj nakupime a vyvencime sa. tiez byval v autosedacke a v nakupnom voziku, ale uz mame tu vacsiu autosedacku a s tou sa chodit neda, takze na rukach.
kubko uz papa zemiak s mrkvou, velmi mu nechuti. ked som davala len ten vyvar tak mu chutil, ale roztlacena zelenina mu nechuti.
my mame hrozne noci. kazde 2 hod place, niekedy sa mi ho podari uspat, ale vacsinou dostane jest. ale chcem to co najviac obmedzit. cez den mu davam kazde 3 hod a to si ani nepyta, niekedy natiahneme na 4 hod tak nechapem preco chce v noci kazde 2 hod.
dnes sme boli cvicit s kubkom. nieco ako hudobna priprava, valali sa na fitlpotach do rytmu detskych pesniciek, alebo sme ich hojdali na rukach do rytmu a spievali im, a tak podobne. kubo kukal ako puk. nevedel sa rozhodnut ci sa mu paci alebo nie. uvidime nabuduce. to sme si nasli miesto plavania kedze nemame ako chodit.
janka drzim palce u lekarky.
ivka super ze sa vam vytvara rezim. bibulienka gratulujem k nocnemu spanku.
nam sa posunul budicek zo 6 na 5.30. ja uz neviem co s nim. ci ide spat o 18 tej alebo o 20 tej vzdy vstane rovnako. a este k tomu kazde 2 hod vstavat a cez den si zdriemnut nehrozi.

mirka907
25. jan 2010

Biba 3 hodiny v postielke? super🙂)))mne rano tiez mala nakoniec sama zaspala...po 5tich minutach protestu bol klud🙂))ale klasika na 30 minut. Dve hodiny spala cez obed v kociariku na balkone. A teraz sme boli trosku vymrznut a hodila dalsiu 30minutovku.
Celin ak ta to potesi 😉 my sme dnes boli hore o 11tej, 1nej, 2:20, 3:10, 4:30, 5:30, 6:30 definitivne...Akoze po minulych nociach ked vstavala 2krat a vynimocne 3 krat uplne nechapacka...Dala som jej 3krat jest lebo som bola z nej hotova. Rada by som to zvalila na zuby ale nejaku zmenu za posledne dni nebadam. Dasna ma naliate 2 mesiace, biela bodka od Vianoc a nic. Dnes ale dam preventivne homeopatika a som zvedava co bude.
Janka nasa tiez zacinala s jednou ruckou po bruskom🙂))

celin
25. jan 2010

mirka mala si teda veselu noc. no nechapem co tie nase deturence vymyslaju. ja som tiez myslela ze zuby, ale spodne ma uz skoro mesiac a horne ziadna zmena. napuchnute dasna a nic viac. ja som uz aj dala viburcol cipok na noc 2 dni za sebou a nepomohlo. aj sunar som dala vecer a tiez bol hladny za 3 hod. no a dnes spal 3 x pol hodku a teraz hodinku a odkedy je hore len mrnci a nic ho nebavi.vstal a vyzera unaveny ako keby nespal.

ivkaivka
25. jan 2010

no tak ja sa na spanok -vecerny nemozem stazovat-zaspi okolo 21.45, o pol noci jej dam napapat, potom okolo stvrtej a tak az rano o osmej...takze fajn. Dnes je opat leniva, absolutny bojkot..uz neviem co s nou. Na tej rehabilitacii ju urcite utrapia, ach chuda moje. V stredu ockovanie, tak sa uz tesim ako sa jej opat ekzem rozbesni.

mirka907
26. jan 2010

No takze dala som jej vecer homeopatika a po nich nevedela vobec zaspat. Napapala sa o 19:45, dala som ju do postielky a az do 21:45 so sebou bojovala.Akoze zaspala na 10 minut, potom vykriky z izby a tak dookola dve hodiny. Bola som ju parkrat utisit no ale ked ma zbadala tak ju spanok prestal absolutne zaujimat a zacali chytacky nosa, ust, zvysku mojich vlasov. Nakoniec zaspala ale sem tam zo spanku zafnukala...tak ja fakt neviem co to s nou zrazu je. Vstavala ale len 2 krat a klasika 6:30 budicek a teraz znovu vykrikujeme z postielky.

bibulienka
26. jan 2010

taaakkk... Lucia bola vcera uplne super ako vstala po tych troch hodinach spanku... vecer sme sa vyblbli a o pol deviatej spala...v noci jedla 2x o dvanastej a pol stvrtej a vstavala o pol osmej... zajtra ideme na "vylet" do robotu, musim skocit na personalne a potom na urad prace a soc.veci...uvidime ako sa jej bude pacit mhd... inak vcera sa pretacala hore dole...neviem ci sa musi vyrevat aby potom bola dobra...

celin
26. jan 2010

aj ja som dala vecer homeopatika a sunar o 19.30. o 21 plakal, len som ho pohladkala a spal, jedol 22.30 a o 3. a 4.30 chcel vstavat. tak som ho ignorovala, plakal, prebalila som ho a dala naspat do postielky. chvilu plakal, potom sa hral, znova plakal, prelozila som ho ku mne do postele, nechala vyrevat az zaspal o 6 a spali sme skoro do 8. asi ho budem musiet nechat rano poplakat kym pochopi ze o 4 sa nevstava.nebolo to take hrozne, plakal 10 min potom si rozpraval, znova plakal a tak dokola a nakoniec zaspal.

janka3.12
26. jan 2010

celin a neches vyskusat dat mu na noc kasicky? napr. od Nestle alebo Hami, mozno ho viacej na vecer zasytia.. oli vypije vecer tak 180 - 200 a prespi celu noc

aj Oli posledne dva dni vstal o 4:30 a o piatej...no dnes uz klasicky o pol siestej...ked vstane skor neplace, len sa rozprava a pomrnkava, tak u dam cucnut vacsinoutaku 100 a zaspinka...

vcera sme boli v socialnej...som myslela ze tu babu tam pretrhnem.....prisla som zrusit doplnkove nemocenske poistenie a manzelovi povedali ked bol vybavovat veci po pororde ze 8 dni pred koncom materskej treba prist/sa nam to aj zdalo divne ale../ tak som jej aj zaroven povedala ze 2.2 mi konci materska a ona ze naco jej to hovorim...vysvetlila som co a ako a ona mi s usmevom do ksichtu ze ludia vobec nepocuvaju ked im nieco pri okienku hovori, a ja jej ze to mate napisane aj na stranke, ona ze www stranku este v zivote necitala....no som jej nechcela povedat, ze ked nema co robit nech si cita..bohatstvo na nas zdravotnikov si dovluje kazdy, pomaly urad pre dohlad za kazdu hovadinu a uradnici su este vacsie svinuchy...normalne som sa nastvala...stipka trpezlivosti by jej neuskodila...ach jaj, musela som sa niekomu vyrozpravat🙂

buduci tyzden tiez na urad prace, ale som povedala manzelovi nech to obeha on, celkom bol rad....

martinka17
26. jan 2010

ahojte
pozvala ma ivkaivka, že tu debatujú "normálne" maminky, tak som nakukla. Tu sú zlaté malé detičky, to bolo krásne, keď chrúst len ležal v postielke 😵 Ráno som mala aj hodinu na raňajky, stačili mu hračky 😉 Teraz tu behá ako vietor a stále mi niečo kradne zo stola, sám nevie čo by chcel.
Ináč k tomu otáčaniu, Samko sa začal pretáčať až tesne pred 6. mesiacom, aj to som musela s ním cvičiť, lebo neurologičke sa to nepáčilo, že sa netočí. A potom , na 7 mesaicov a týždeň už štvornožkoval, na 7,5 sa posadil a o 3 dni postavil. A teraz už behá, chodiť začal na cca 10,5 mesiacov 😎
A spinkanie nespinkanie to poznám. Asi od 4 mesiacov spal len 3 krát po 30 minút, od tých 7 len 2 krát 30 minúút. TEraz síce pospí aj hodinku, ale to poobedné spanie je už boj, jemu sa neche 😝

janka
socialka a UP,......to je katastrofa. Ja som na UP žiadala o príspevok hmoitnej núdzi a poslali ma preč, že max 10 EUR by ste dostali 😠 Tak mi poradili, nech požiadam písomne a zrazu dostávam skoro 60. 😎

celin
26. jan 2010

ahoj martinka. tak to ja nepoznam ze by sa hodinku zahral sam. tak max 20 min 🙂
janka dnes mu chcem dat na noc kasicku tak dufam ze ho nebude boliet brusko.
ja sa zatial na socialku stazovat nemozem. my tu mame velmi mile uradnicky.zatial som mala dobre skusenosti. ale aj tak je to hroza tie papierovacky. a este k tomu socialku mame v inom meste ako UP. nastastie manzel robi na zmeny a tak ma moze odviest. inac neviem co by som spravila. kocar sa nezmesti do busu.

martinka17
26. jan 2010

ja chodím veľa pešo, neznášam sa na zastávke niekomu prosiť, či pomôže...alebo počkám na nízkopodlažnú briku alebo bus. Aj tam treba kočiar niekedy postrčiť, ale je to lepšie ako schody 😀

ivkaivka
26. jan 2010

martinka vitaj, vitaj.
No tak to mate super spanok 😉 , moja celkom pekne zaspava a v noci som krmila len raz, no nad ranom nas zobudil kasel, takze opat sa preockovanie posuva...no ja neviem, tie choroby sa lepia. Nasadila som kalciovy sirup, mala sa divne tvarila-ved je hnusny. Volala som lekarke, no dvihla to sestricka, ze co chcem, co potrebujem, ja ze sa poradit, ze o com, tak som vysvetlila -ona na to, nech skusim a lekarku mi vobec nedala, myslela som,ze ma picne. Tie starsie sestricky....ach, jaj. No inac je mila, az domov donesie co potrebujem (suseda z vedlajsej dediny),tak mi je blbo byt na nu sprosta. Ale vraj sirup do ockovania moze, nesmie byt na ATB. Ja uz neviem z coho ma tie choroby, stale nieco.
Mirka a dasienka su naliata? MOja vobec nevyzera, ze by mali ist zubky. Dnes je super, vysmiata, vyskerena, spanok ziadny ani von, ani dnu...no aspon sa zabavi.
Na socialku chodi moj muz, on to tam vykrici a hodotov, ja by som ich tam pretrhla...cely den kysnu na ritiach a nieco chces, tak pohlad, ze co otravujes, sak ma nedopitu kavu....
ja som s mojou este na mhd neisla, teda ja som ju este nemala ani v obchode...sak keby som ju vzala, tak pri nasom stasti, by este aj z niecieho pohladu chytila AIDS 😀

bibulienka
26. jan 2010

martinka-vitaj u nas 😀 😀 😀 😀 😀 ..presne s tym cestovanim, aj ja chodim najradsej nizkopodlaznymi autobusmi, lebo "ochota" ludi pomoct je prevelika 😢 😢 ... len skoda ze trolejbusy nemame nizkopodlazne... 🙄 🙄 🙄
Lucka dnes pospala celu pol hodinku.,.. aj to v kociku 🙄 🙄 🙄 ... juj ja na jej mieste by som spala cely den aj noc.. skoda ze tie deti nevedia co je dobre...
co sa prikrmov tyka.... no Lucke to velmi nechuti... zje par lyziciek a spusti krik.. dufam ze casom to bude lepsie...

mirka907
26. jan 2010

Vitaj medzi nami Martinka🙂 Tu sa nemusis bat ze sa do teba niekto pusti len preto, ze budes mat iny nazor na vec. Fuuha ako tak citam Samko je sikulka🙂
No mna nastvali v robote. Akosi mi zabudli povedat ze ten papier, ze som poberala matersku mi musia potvrdit na socialke v Blave..A mne to samozrejme nedoslo. Esteze mi tie papiere vsetky vybavuje manzel. Inac ja mam este to stare tlacivo pre ziadost na socialku...je nejake nove pre ten zvyseny prispevok?
Moja mala expertka ma teraz novu zabavu..najest sa, otocit sa na brucho, pozvracat sa a komplet sa v tom vyvalat...no aspon prestriedame vsetko oblecenie🙂
Prave vstala po 2 a pol hodke(samozrejme bola v kociariku na balkone) a mam tusak ze sme na dnes dospali..
Baby ako ste na tom s vypadavanim vlasov?Ja tie svoje uz asi budem vediet za chvilku spocitat..a su vsade na zemi...a vdaka nim sa ma zas chytila ta moja upratovacia choroba...

bibulienka
26. jan 2010

mirka aj mne padaju vlasy, uz je to trochu lepsie, davala som si take specialne serum proti vypadavaniu a celkom to pomohlo.. ale boli vsade...same vlasy vsade len nie na mojej hlave 😖 😖 😖 ... dufam ze sa to uz kompletne zastavi... nechcem parochnu ☹ ☹ ☹ ☹ ...
no ja idem na ten urad prace, soc. veci.. zajtra tak som zvedava....dufam ze ma nevytocia 😅 😅 😅
no my zase mame vsade mrkvu, na obleceni na podbradnikoch vsade...snaha je aby ju mala v ustach ale slecna ma obcas iny nazor....

ivkaivka
26. jan 2010

Miruska, super si to napisala- krasna zabavka, vidim, ze sa zabavate obe, ale ktora viac??? 😀
No moja dnes za cely den pospala asi hodinu, som z nej hotova, ja keby lahla, tak sa tak skoro nezobudim.
Bibka urcite to bude s papanim lepsie. Ja neviek kedy zacat, ci mam pockat tych 6 mes.ci skor... 😒
No o mojich vlasoch sa nevyjadrujem, su vsade a najhorsie,ze aj na malej. Olivia ma novu zabavku, na ruky a chodit okolo steny, ona tu stenu hladi a ten vyraz v tvari-pana beka, to je naaaaaaaaaadhera, kraaasa. Dnes sme to vydrzali 30 min. ja som odkvecla, ona by sa takto zabavala dalej...

celin
26. jan 2010

aj my mame mrkvu vsade. kym som mu davala ten vyvar tak mu to chutilo, teraz dostava roztlacenu mrkvu a zemiak a to mu nechuti. berie mi lyzicku, otoci ju, vsetko chyta no sranda je. a ked sa mi podari dostat lyzicku do ust tak sa znechutene tvari.
kubko dnes spal doobeda skoro 1,5 hod a to zaspal v postielke za 5 min bez placu. poobede spal v kocari, po 2 hodinach sa zobudil s placom, najedol sa a zaspal mi na rukach, normalne som ho nemohla zobudit, tak som pozerala tv a on spal este 1,5 hod. potom som ho uz zobudila. a teraz vecer sa hral sam v postielke az kym nezaspal. niekto nam ho vymenil. asi ho necham vyplakat sa kazde rano ked si zmysli vstavat okolo 5 🙂
ivka to si vydrzala pomerne dlho 30 min. ja nosim kubka chvilu a uz mi je tazky.
aj ja idem na socialku a UP zajtra. som zvedava co mi bude chybat.

martinka17
26. jan 2010

no vlasy som asi po troch mesiacoch jednoducha dala dole, neviem, možno 20 cm ostalo u kaderníčky. Tiež mi príííííšerne padali, liezlo mi to na nervy. Ale ja stále stridam krátke a dlhé už zo 10 rokov, tak to bolo jedno 😀

To grckanie, to sme nacvičovali skoro do 8 mesiacov a to mal vraj mierny reflux. 😝 Keď už štvornožkoval, tak ogracl postupne rodičom kompletne celý koberec. Smiali sme sa, že si značkoval územie. Len ten koberec je svetlý a fľaky nevieme dostať preč 😠 🙂

mirka907
26. jan 2010

No moj tusak ze mala po tom 2 a pol hodinovom spanku na dnes dospala bol spravny. Ono aj snaha bola este o pol 5tej ju na pol hodku ulozit, no ona len na mna kukala, ze mama co robis, neblbni!!!Tak sa pekne pohrala do pol 7mej a potom som ju sla okupat...Teraz uz cez polhodinku spinka...Najprv zbila medveda co ma v postielke, chudak letel cez celu postel a potom sa vybrala za nim...akoze esteze ju zastavili tie drevene "mreze" na postielke.
My sme asi fakt oficialne presli na dva spanky cez den. Ked spi cez obed viac ako dve hodky mozem sa aj na hlavu postavit a uz poobede nebude spat.
Ivka ja uz jej zubky pod dasnom vidim, ale inac nic...tak ale ona uz tolko priznakov ze idu zubky mala a furt nic, ze to radsej neriesim.
Martinka esteze cela nasa blizka family ma podlahu🙂))A vasi aspon maju nieco po malom stale pri sebe..🙂)stale im ho budu tie flaky pripominat..

martinka17
26. jan 2010

tá podlaha je praktická, ale teraz keď behá, tak som rada, že mám koberce aj ja, aj naši. Lebo keď s ním buchne o zem, menej to rachotí 😉

Inač tie problémy so spaním, to je sila. Ale apsoň že pospí viacej ako 30 minút 😵

ivkaivka
26. jan 2010

celin,ked sa jej to tak pacilo...ocicka svietili,spokojnost. No moja ma len 6 kg. Kubko asi viac...
mirka,mojej tiez vidno zubky pod dasienkami, no priznaky zatial nema. Ach, jaj, ked budu...to asi cely rezim bude v prdely....
my takmer vsade mame podlahy,no ako naschval mame v kuchyni koberec...no mamina stara skola, koberec kde sa len da. U nas hore na poschodi, mame kobercek akurat pod stolikom v obyvacke.

ivkaivka
26. jan 2010

asi sme to tu uz preberali, no davate deturence v noci odgrgnut? A maju aj vase deticky stale studene rucky a nostek? Moja je jak zmrzlina. Ja uz neviem co s nou. V noci som ju isla nakrmit, no namiesto ruk mala hadam 2 nanuky a to spala: na zavinovacke, v spacom vaku a prikryta paplonikom. Oblecena: dupacky, body, ponozky a na hlave ciapocka. Prikryla som ju este dekou a ona sa ohriala, rucky a nostek boli prijemne na dotyk. Ja neviem...ako ju obliect na spanok, pretoze vonku chodime oblecene nalahko a je to o.k.
Uankab, kde si?

mirka907
27. jan 2010

Bre ranko...Mlada dnes vstala o 5:15...snaha uspat ju bola samozrejme marna...klasika na mna kukala ze o co sa snazim..ona ked chce spat tak zaspi sama, inak mam smolu. No ale aby si nenaburala rezim tak ju budem teraz do pol 9tej nejako musiet udzat hore. tesim sa, tesim ako tento den zacina 😠
Ivka, Uankab pisala minuly tyzden ze ide na Slovensko a ze tu dva tyzdne nebude. Ale Kwetinnka sa nam tiez dlhsie neozvala.
Ivka, ja slecnu nespavu odgrgnut nedavam. U nas v spalni je tych 19 stupnov a mala spi v pyzamku a na tom uz ma len spaci vak a lahky paplonik..Ale paplonik nehrozi ze je na prikrytie. Ten pred spanim ozuzlava a zaspi tak ze ho ma cez hlavu. Ja ked si idem lahnut tak jej dam cez nozky este spanielsku deku...

mirka907
27. jan 2010

No tak vydrzala hore do 8mej...Zalomila a som myslela ze bude spat, ale po 40 minutach ju zobudil manzel ked sa rozkaslal...Skusila som ju este uspat a ked zaspavala zas sa rozkaslal a tym padom je definitivne hore. On za to nemoze, kedze je chory ale neporazi vas?!!!!

bibulienka
27. jan 2010

dobre ranko... my sme dnes vstavali o 6:30.... 😔 😔 😔 😔 a v noci... ani nehovorim bola hore snad stale...mrncala ale nechala som ju tak a po 5min zaspala...lenze ja som unavena....a tie kruhy pod ocami... a dnes idem do roboty po nejake papiere (budu mat poznamky ci flamujem 😀 😀 😀 )...
v noci Lucku nedavam odgrgnut....ona sa v noci napapa a hned zaspi...
spava v pyzamku a spacom vaku...a rucky ma teplucke...paplon nehrozi...zdvihne nohy a je koniec...

celin
27. jan 2010

my sme dnes vstavali o 7. zazrak. ivka ani my nedavame odgrgnut a kubko vazi asi 8,5 keg. neviem presne dlho sme sa nevazili.
my mame v spalni 20 stupnov a kubko ma dupacky take s dlhymi rukavmi a spaci vak. to je vsetko.

ivkaivka
27. jan 2010

pana beka, ja mam aku zmrzlinu doma? Kocky co s nou. Ona je stale studena, sice ja som bola taka pred tehotenstvom.
Mirka, ja som zabudla, ze tu nebude. No moja nespala vcera takmer cely den, dnes to iste-aspon ze ju teraz bavi mama. No ale aspon mi vecer zaspala o 21.00 a vstala rano o 09.00. Tak aspon to. Este prisli na mna moje dni, rano som myslela, ze zosaliem, tabletku som sa bala zobrat-neviete, mozem ibalgin, mne totiz ine nezaberie. Niekto mi tvrdil, ze po porode, menstruacne bolesti bud ustupia, alebo zoslabnu, no mna islo porazit. Ach, jaj, Olivijke sa babka nepaci, musim bezat.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre