Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

mirka907
4. sep 2009

Ivka na brusko ti poradim Espumisan...nas bolelo brusko v utorok...mala revala akoby ju rezali a ja som nevedela co sa deje(napapana bola, prebalena tiez...oblecena bola akurat...)...sama som na to neprisla ze je to brusko az kym nezakrocila mamka 🙂...no ale na radu svagrinej som mala doma ten Espumisan...ta ma doma 4 mesacne babo a jej sa velmi osvedcil....Tak sme jej ho dali a za 15 minut sa jej ulavilo a bolo po placi....Inac sa nam dari celkom dobre...sem tam sa sice nestiham najest a spanok mi teda poriadne chyba ale zatial to zvladame...tak snad za chvilku nabehneme na nejaky rezim a bude dobre...Teraz uz len pocitam dni kedy mi ju zaockuju a budeme chodit vonku na prechadzky

ivkaivka
5. sep 2009

Januli, blahozelaaaaam, bola si statocna 😀 . Drzte sa, hlavne, nech vam ide dojcenie. Mirka mne lekarka predpisala sab simplex dala som jej 5 kvapiek a chvala bohu to preslo. Zatial sa mame fajn, prisat sa stale nechce, skusame no nie dlho, pretoze mala strasne place az sa zajde (t.j.prestane na chvilu dychat), tak nechcem riskovat a radsej jej dam odsate, alebo Nutrilon. No mam pocit, ze moje mliecko je slabe, pretoze Nutrilonu jej staci 90ml a mojho vypije 80ml a este musim jej dorobit 30ml Nutrilonu a pospi ledva 2 hodinky. Odsavat sa snazim dalej, dufam,ze to este vydrzim.

mirka907
5. sep 2009

Ja mam zas opacny problem...prsia mam naliate stale a ked mala 3 hodinky nepapa lebo spi tak mi idu "vybuchnut"...uz sa az bojim zapalu lebo na jednom prsniku mam hrcku ktoru nie a nie rozmasirovat...tak rozmyslam ze tiez zacnem odsavat ked sa mala napapa a nezje vsetko.....aspon ked budem potrebovat niekam odbehnut tak mala bude mat doma co papat a nebude s nou manzel v krcoch cakat na mna...v piatok som potrebovala ist vybavit par veci okolo krstu a doriesit veci do roboty a stihla sa zobudit skor ako som dosla domov...chuderka sa vytrapila a vyrevala...odsavacka snad poriesi taketo situacie

ivkaivka
5. sep 2009

urcite poriesi. Ja som uz zufala, opat som skusala ci sa prisaje a nic, len som ju poriadne rozplakala a potom mi je toho tak luto ☹

mirka907
5. sep 2009

To ma mrzi, ze to mas take tazke... ☹ budem Vam silno drzat palce nech sa to nakoniec zlepsi...

miriam11
5. sep 2009

ahojte, citala som si vase prispevky a myslim, ze mi pomozu. Termin mam 19.10., ale uz to chcem mat co najskor za sebou. Ako sa den D blizi, tak zacinam mat obavy, jednak z porodu a aj o babo. Snazim sa mysliet pozitivne, ze vsetko bude v poho.... ale zo dna na den mi narasta strach z priebehu porodu. Ako kazda z nas, neviem, co mam cakat a predstavujem si hrozne veci. To ale robim chybu, je to vsak silnejsie ako ja. Najviac sa obavam toho, ze sa tam bude chovat ako nejaka hysterka. Co ak sa nebudem vediet ovladat a hlavne svoj strach, budem tam kricat, alebo co? Ako ste na tom vy? Mozno som prilis precitlivena, alebo co... asi fakt musim zmenit myslenie na viac nez pozitivne, lebo do porodu sa zblaznim.

lillie79
6. sep 2009

ahojte,
ivka drz sa a snad sa mala prisaje. neviem ako dlho skusala kamoska, ale ona to vzdala resp. dava jej odsate + prikrmuje (no neviem cim... ? 😒 ) myslim, ze je asi dolezite skusat co najviac v nemocke, aby sa drobec prisal. tam tusim nedaju hned nejake ine mliecko, ale proste sa mamicka a drobec musia snazit. aspon u nas v KE.

miriam11 - neboj to ta prejde. ja som hysakovala riadne a uz ma to preslo. uz len cakam nech to pride a nech je to za mnou. aj som parkrat revala a vadila sa s manzelom, ze je rodit nepojdem ani do ziadnej nemocnice, ze je to cele hnusne, spinave, bolestive...atd. teraz to uz beriem tak, ze chcem mat maleho pri sebe cim skor a zdraveho a tych par hod pretrpim tak ako stovky zien predo mnou. doverujem svojej porodnicke a tiez som sa uz stotoznila s nemockou a celym tym procesom okolo toho. oni to vsetko beru ako kazdodenny proces. som rada, ze su ku mne zatial vsetci pozitivne naladeny aj v nemocke su v pohode sestricky. takze to beriem s usmevom na tvari, zatial... kym nemam bolesti 😉 potom neviem ako to bude, ale manzel mi urcite pomoze a obaja sa uz velmi tesime na drobca 😀 nehovoriac o starych rodicoch.

takze mysli pozitivne, ake to bude skvele mat drobca v rukach a vsetko okolo toho... porod proste musi prist a nijako sa tomu nevyhneme. drz sa!
p.s. ja som sa vzdy ukludnila prekladanim jeho oblecka a vybavicky, ci nakupom niecoho pekneho a noveho pre drobca 🙂

miriam11
6. sep 2009

lillie 79 - dakujem za povzbudive slova a drzim palce, aby si to aj Ty vsetko v pohodke zvladla co najlepsie. Ale hlavne, ze deturence budu zdrave a to je najdolezitejsie. Vsak my uz kvoli nim zvladneme hocico. 😵

smejo251
6. sep 2009

baby tak uz je to tu...nemala som ziadne bolesti az do vcera bola som u lekara a povedal i ze uz musim len lezat lebo som otvorena na jeden prst a maly je zadockom tak musim vydrzat do utorka kedy ma prijme a v stredu mi spravi sekciu ale od toho okamihu mam cudne pocity ale to je asi psychika vsak?bolia ma od vcera krize aj brusko sem tam ako pri menstruacii a maly ked sa hybe tak je to utrpenie lebo to boliiiii...drzte palce nech to vydrzime inak chodza je utrpenie take tlaky ze koniec..

mirka907
6. sep 2009

Tak smejo drz sa...ja ti sice neviem povedat ci tie bolesti co mas su zaciatkom porodu alebo to vydrzite do utorka, kedze u mna to bolo cele salene ...v kazdom pripade ti ale budem velmi drzat palce...a ak pojdes sekciou tak urcite 24 hodin po tom ako bude vykonana lez a nesnaz sa ani hlavu dvihat...ja som si prilisnou snahou skoro vstat a kojit malu hned po porode navodila tie hnusne postfunkcne bolesti hlavy a naozaj je to strasne... a miriam zbytocne sa nestresuj ..vsetko bude tak ako ma byt..ja som si snazila vsugerovat lahky bezproblemovy porod a nepodarilo sa🙂..aj ked sa pokazilo vsetko co sa mohlo tak sme to ja aj mala zvladli a vy to zvladnete urcite tiez

smejo251
6. sep 2009

mirka907- moja dakujem ti pekne a bola som si sadnut vonku na hojdalku kaslem na lezanie lebo to sa nedalo uz vydrzat- to od lezania ma vsetko boli neda sa len llezat a uz je mi fajne.....zajtra poriesim predoperacne a interne a v utorok uz budem v nemocnici tak budem mat vacsiu istotu ked tam budem lezat....

drobec17
7. sep 2009

smejo251 - drzkaj sa...myslime na teba...viem,ze sa mi to asi dobre hovori...(este len ma to caka)...ale skus byt kludna...nezabudni,ze malinke to vsetko vnima a ked uz si vydrzala tolko, tak uz sa nevzdavaj...mysli stale nato,ze mi na teba myslime a myslienkami ti posielame vydrz a silu....

Janka, gratulujem a prajem veeela zdravicka tebe aj drobcekovi.

smejo251
7. sep 2009

drobec17 dakujem pekne zatial som kludna...len sa modlim aby som to zajtra vydrzala a nesla uz v noci rodit lebo si myslim no teda mam citak od zaciatku ze 8 rodime a sme objednani na 9 tak snad vydrzim este jeden dnicek...maly ma uz asi malo vodicky mne sa zda lebo nejako sa inak hybe a brusko pada celkom celkom dole....inak moze odtekat tak pomalicky vodicka asi vsak?

janka3.12
7. sep 2009

Ahojte babulky.

nestihacka🙂 smejko drzkam ti palceky, nech to mas raz dva za sebou, a nech ta to moc neboli.

Ivka netrap sa ze sa mala neprisaje, ja kojim len s klobucikom, bez neho maly vobec nechyti bradavku, kojime kazde dve hodky, v noci vsak aj niekedy kazdu hodku, podla toho ako chce a ako vravi mirka, po kupani nam spi najdlhsie, niekedy aj dve a pol hodky a vtedy mam pocit ze su moje prsniky tvrde ako skala.....tiez som raz skusala hned po kojeni odsta mliecko, aj som odsala, dala zamrazit 50 ml, lebo maly vsetko nevypil, ale potom sa nam zobudil ani nie za hodinku a kojila som z oboch prsnikov a mala som pocit ze z toho odstaeho mam malo, tak zatial neodsavam, len ak by smi zase stvrdol prsnik....

Dnes sme ho Oliverka nemohli uspat, aj sme boli vonku, len papal a predriemol, nosili sme ho na rukach, ale neplakal...tak som volala doktorke ze ho musime nechat poriadne odgrgnut a treba ho nosti na pliecku, tak sme ho ponosili a trocha pospal, potom sa napal a teraz uz dve hodky spi....

babulky poviem vam niekedy mam pocit ze som neschopna a ze neviem co maly chce, najma v noci som taka unavena pri kojeni, asi budem spavat vzdy ked bude aj maly🙂

drzkajte sa

smejo251
7. sep 2009

no janka dakujem ti krasne moja...aj ty ssa drz a asi je najlepsie spinkat aspon zo zaciatku stale s malickym aby si nebola unavena a vyuzila kazdu sekundu oddychu....
som zvedava ako ja budem na tom.... 😲

ivkaivka
11. sep 2009

janka, moja tiez malo spi a to vypije 120ml a o hodinu - max. dve je hore a chce papat. Mam pocit, ze papa prilis vela. Koliky pomalicky ustupuju--dufam, ze to nezahovorim, do kazdej flasky jej davam 10kv.espumisanu, tak to hadam prejde uplne. Mala sa trochu prisaje, no vytaha len predne mliecko a potom spusti uzastny vreskot, tak musime prikrmovat, pretoze sa nam zachadza a bojim sa aby sa jej nieco nestalo. Ja som sa uz asi aj odnaucila spat. V noci spim nejake 3-4hod. a cez den sa mi nechce 😀 .
Ja malu na odgrgavanie dam na plece, troska pritlacim brusko o seba naklonim sa do predu, potom do zadu-zopakujem asi 5x a mala si odgrgne. Tak sa drzte.
Smejo, uz to mas za par. Uankab - neviete co s nou??? Uz hadam ma babatko

janka3.12
11. sep 2009

aj ja dufam ze uankab uz ma drobceka🙂 my pijeme na etapy, to mi dr. povedala hned na zaciatkku, ze bude pit casto a viackrat, takze ked place povyspati napijeme sa kolko chce, vacsinou jeden prsnik vytaha cely, niekedy aj druhy, podla toho aky ma apetit, ale niekedy tiez len trocha predneho mliecka z jedneho prsnika....my mame tu vyhodu ze ked sa napapa ihned zaspinka aj ked nachvilu (ak papal kratko - zachvilu sa prebudi a dopapa si, niekedy takto na etapy papame aj zo hodku a pol kym uplne na tuho zaspi a je spokojny). Som zvedava na ako dlho nam to takto vydrzi......kazdy den dufam ze bude dost mliecka.....kazdy den....dnes bola dobra noc, zakazdym spinkal po dve a pol hodiny....tak uvidime ako to bude cez den.....
Drzkajte sa

janka3.12
13. sep 2009

cafte babulky, ako sa dari?
juj uz by som si dala aspon 4 hod pauzu🙂 kazde dve hodky kojenie cca 30 min je aj riadna fuska🙂 v noci nam maly spava dobre, aj poobede, ale nad ranom okolo 6 - 9 nam trva dlho kym konecne zaspi, pije a len pozera a pozera.....neplace...tak neviem ci aj taketo male deticky uz mozu "okukovat svet"...hlavne ze neplace tak sa drzkajte

pa

mirka907
13. sep 2009

Ahoj Janka...joj bud rada ze Vam neplace🙂 Nasa Viki ma malokedy obdobia ze si spokojne lezi a pozera dookola...ma obdobia ze je aj 5 hodin hore a chce sa mojkat🙂...a doobedu zvykne spat len tak hodinku ...niekedy je to fakt zaberak..vcera mi do toho vyskocila aj teplota 38.1 tak si vies predstavit ako som sa vystrasila...tak som zobraka ibalgin (podla odporucania lekarnika kedze ten som brala aj v nemocnici)...zalahla na hodinku a pol a manzel sa staral...potom vlazna sprcha a ked som sla kojit teplota bola zrazena...samozrejme zas v noci vybehla tak som si to hned po tom ako zaspala zopakovala...no poviem ti nie je to velka sranda o 2 v noci davat studenu sprchu..hlavne ked telo chce strasne spat..mala nastastie vcera spala v noci zakazdym po 3 hodinky tak sme to nejak zvladli...a ja dufam ze teplota sa nevrati...

janka3.12
13. sep 2009

joj dufam ze sa ti nevrati.....kludne to moze byt aj z vycerpania...dufam ze to nebude nist vazne.
Oliver cely den prespi v cca dvohjohdinovych intervaloch, ale noc je ako vravis naozaj najhorsia, niekedy mam pocit ze pri koje i zaspim s nim🙂 je to tak upokojujuce🙂 len niekedy mame problem s tymi klobucikmi o pouzivam...takze obcas bojujeme s pusinkou aby sa trafila🙂 niekedy v noci mam pocit ze uz uz to nejde a som hrozne unavena....ale potom si poviem ze to musim vydrzat, ze to bude hadam uz len lepsie🙂

velmi ti drzkam palce aby teplota uz neprisla....a nech nam to ide

pa

mirka907
13. sep 2009

No Jani, vyzera to na zapal prsnika...usudzujem podla velkeho cerveneho flaku:(..tak som nasadila kalciovu mast a uvidime co to prinesie...ked sa dari tak sa dari🙂...Inac teoriu ze to bude lepsie zastavam aj ja...a vzdy rano si poviem zase sme o jeden den starsi a blizsie k obdobiu kedy sa snad vyspim🙂

nikajanko
13. sep 2009

Cavte baby,

Lillie79 ma chlapca Samka, ale urcite Vam napise ked sa vrati z porodnice. Uz som videla aj foto....cela mamka 🙂

ivkaivka
13. sep 2009

Mirka, drz sa. Ten zapal-no nie je to sranda, davaj si pozor a nemala by si odsavat? Pocula som, ze zapal je z nahromadeneho mliecka. Sesternica to mala 3x.
Lilie blaaaaaaaaaaaaaaaahoooooooooooooooooooozeeeeeeeeeeeeeeeeelaaaaaaaaaaaaaam!!!
Jani, moja tiez aspon 2x do dna po papani nespi a obzera svet, sem-tam zaplace musim ju pomojkat a opat je kludna. V noci to mame tiez tazke, aj ked pije na flasu. Vstava kazde 2 hod. a s mlieckom sa bavi aj 40 min. pije na 2-3x, takze musim ist ohrievat, niekedy aj dorabat. Takze uz sa stalo, ze papala aj 2 hod. a potom dalsiu hodinku len pozerala. Myslela som, ze zaspim, no strach z toho, ze ju prilahnem, alebo ze mi spadne z ruk.... hrôza. Ja sa tiez utesujem, ze tie intervaly jedenia sa budu predlzovat. Dnes uz mame 3 tyzdne a mna ukludnuju, ze treba vydrzat do 3.mesiaca, no mne sa to zda velmi daleko.
Baby davate aj vy Vigantol a Kanavit?

mirka907
13. sep 2009

Vigantol davame kazdy den od ukonceneho druheho tyzdna po dve kvapky..Kanavit zatial mala raz ...pediatricka jej ho bude davat raz za mesiac na poradni...Ivka a nieco som aj odsala, ale mne ako odsavacka sluzi moja Viki🙂 Ja mam inac taky pocit ze som si ten zapal privodila tesnou podprsenkou ☹

ivkaivka
14. sep 2009

Vigantol davam ako Ty, kanavit jej davam ja - prvy mesiat kazdy tyzden, potom raz za mesiac-lekarka mi dala presne datumy, kedy ho podat. Len pri scheme, ktoru mi dala je napisane, ze Kanavit beru len plne dojcene deti, tak dnes idem do poradne a musim sa opytat co robit,, pretoze malu dokrmujem. Ten zapal ma mrzi, dufam, ze teploty uz ustupili. Neskusala si si davat pod podprsenku platenu plienku? Poradili mi to v porodnici, vraj prsia su v teple, nerobia sa hrcky a mala bude mat teple mliecko. Vyskusaj, mozno to pomoze.
My pre istotu mame sopliky, malej neskutocne chrapti v nosteku, dala som jej uz aj jednu kvapku detskeho nasivinu a vobec nepomohol. Dufam, ze to nebude nic vazne, od 3.00 nespim, skusam jej sopliky odsavat a nic neide, mam pocit, ze to ma asi v hrdielku. Normalne mam strach ist k lekarke, co zasa jej najde. Z tej porodnice sme si doniesli same choroby.

julianka99
14. sep 2009

Ahojte dievčatá...
tak aj ja sa pridávam do Vašej témy... začínam mať aj strachy z toho čo bude ako to bude prebiehať a hlavne kedy to vypukne 🙂)))) Teším sa ten deň ale aj sa obávam, ved to poznáte 🙂

janka3.12
14. sep 2009

ahojte

my este vigantol a kanavit nedavame, az tento tyzden ideme k pediatricke. Miruska, ja tiez neodsavam, iba ak nastane situacia ako vcera ked maly spal cele 3 HODINY 🙂 a moje prsniky sli puknut, tak som si zaciatocne odsala, lebo sa mi zvykne dusit ked na zaciatku rychlo tecie....ale priznam sa rucne mi to ide lepsie ako s odsavackou....
miruska a ako davas tie lieky - lyzickou ci ako?
julianka drzkaj sa a neboj, prezili sme to, kazda s bolestou, ale dalo sa vydrzat...bude dobre uvidis, ani sa nenazdas a bude to tu🙂

babulky drzkajte sa

blazka24
14. sep 2009

ahojte babule dlho som v tejto časti nebola, tak poviem vám že som vypľutá jak žuvanec........
malý veľa toho nenaspí ale ja zase veľa toho neodsajem, kojiť nekojím lebo malý ma vždy dodriapal, na klobúčiky som alergická /silikon mi vadí/ a mlieka nemám........
takže ste šťastné ženy ak kojíte, ja musím kupovať nutrilon a do svojho mlieka nutriton aby malý negrcal, lebo to čo robí sú vodopády a nie len tak mierne vytečenie z ústočiek.......
ako prvorodička som stále v tranze z toho že nespávam, že nechudnem a že neviem sem-tam čo vlastne krpatý chce, ale neplače /on vie len mrnkať a sem-tam slzička/.......
tak sa mi držkajte, ja práve drtím raňajky, desiatu aj obed zároveň aj keď od piatej sme hore 😔

ivkaivka
14. sep 2009

Julianka, neboj, vsetky sme tym presli. Mne doktor hned na dverach povedal: bude vas to boliet, nebudete vladat, bude to strasne, no hlavne sa netreba bat... porod bez bolesti neexistuje. A som tu... a vlastne vsetky. Neboj, zvladnes, ak sa da nedavaj si epi, ja som prv chcela no potom ma moja spolurodiaca 😀 kamoska presvedcila (pri prechadzkach na chodbe medzi kontrakciami) aby som si nedala, vraj potom to nie je zazitok a mala pravdu. Uvidis zvladnes a o chvilu nam napises, ze drobec je na svete.
Jani, ja odsavam len s odsavackou, rukou, len na lyzicku ked davam lieky.
Blazka a odstriekavas mliecko? Ja tiez nekojim, pretoze mala sa nechce prisat-teda prisaje sa na par minut a potom nechce. Ten nutrilon miesas so svojim mlieckom-teda do jednej flase? To sa moze? Ak ano to by bolo super niekedy mi ostane nejakych 30 ml a musim pockat kym doodsavam a doplnim.
Dnes rano sa mi podarilo odsat 140ml - a to za nejakych 15 min., popoludni 90ml a uvidim co vecer. No dnes bude mat moja mala môjho mliecka na 3x 😀 😀 😀

janka3.12
14. sep 2009

ahojki,

maly po kupkani zaspal ako drevo, sak sme kojili a uspavali cca 2 hodky. Hned ako som dokojila som si isla odsta mliecko a cuduj sa svete nist, ja vam baby neviem ked saje maly tak mam pliecka plny klobucik, ked idem odsavat ledva vysajem 20 - 50 ml....fakt sa mi tvori asi podla jeho potrieb, iba tolko co vipije predtym alebo co....priznam sa sama neviem🙂 ale pre maleho je mliecka dost a to je hlavne...

blazka ja som tiez jak vygrcana, mam horsie aj lepsie dni, dni ked mam pocit ze nevieme preco maly place, preco raz spi tolko a inokedy tolko, pomaly ho spoznavame, lenze ked on sa potvorka s tym ako je den za dnom starsi meni....je to mala papluha🙂 ale som stastna ze ho mame, je uzasny... a co sa kojenia tyka, myslim si ze hlavne je ze su mali ok, a nezalezi na tom ci sa koji alebo nie, hlavne je aby mamina bola v pohodke a bude aj babo🙂

a co sa tyka jedla a nejakej prace doma, zistujem kolko malo sa toho da stihnut kym maly spi, len sa osprchujem a otocim a uz mam pocit ze je opat hore🙂

drzkajte sa, pevne nervy a pevne zadky

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre