Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

hoogy
30. aug 2009

drobec to,ze najradsej by si rodila sekciou si bude este casto hovorit ked budes mat bolesti 😀 ale ver mi prirodzene je to lepsie. a k tomu nastrihu...nie je to az take strasne a ked to spravia dobre tak sa to aj dobre hoji.kocky robte si masaze hradze olivovym olejom z lekarne fakt to pomaha...drzim vam vsetkym palce ja mam maleho uz tri mesiace a uz som aj zabudla na tie bolesti pri porode.DRZTE SA

janka3.12
30. aug 2009

Ajoj, no mne dnes rano 5:53 odtiekla plodova voda, som ani nevedela ze jej tolko mam, kontrakcia zatial bola jedna a hnusna, nuz ta sa vobec netesim, tak dufam ze to vydrzim, aj ked sa bojim🙂 ozvem sa, idem zobudit nic netusiaceho manzela🙂

zatial sa majte, a drzkajte sa

smejo251
30. aug 2009

janka3.12 -drzim palceky moja...mas ty ale bozsku trpezlivost ked si si zapla este aj pc a napisala nam a az potom si sla zobudit ....tak snad to uz mas za sebou a vsetko je ok....

uankab
30. aug 2009

janka, drzkaj sa veru... jaaj, zavidim, aj ja by som chcela... ja stale dostavam len krce do slabin a to je vsetko 😕

mirka907
30. aug 2009

Ahojte baby...tak uz to mam za sebou aj ja. Domov sme prisli v piatok...po dlhych 7 dnoch v nemocnici. Nakoniec som rodila sekciou lebo boli komplikacie pri porode. Sekcia je sama o sebe pohoda, akurat som po spinale mala 5 dni postfunkcne bolesti hlavy(neprajem zazit ani najvacsiemu nepriatelovi...). A baby, ak Vam vo vytere nasli streptokoka a odtecie Vam plodova voda, frcte radsej do nemocnice aj ked necitite nejake extra silne bolesti. Mne prave ten streptokok sposobil odtekanie plodovej vody aj ked som sa este neotvarala a nasledne sa mala stihla nakazit a musela byt par dni na jiske. A hlavne ked to na Vas pride nestresujte(teraz sa mi uz lahko hovori 🙂...) a drzte sa!!!!

lillie79
31. aug 2009

uankab, ty stale tu??? ja, ze uz niekde v porodnici...
ja som mala od piatku mierne bolesti a tlaky v podbrusku, ale dnes rano je to uz OK ☹
no nic, idem na poradnu doobedu, tak som zvedava co a ako.

mirka - gratulujem !!! 🙂
janka - drz sa !!! 😉

drobec17
31. aug 2009

Mirka vsetko len to najlepsie tebe aj malinkej 🙂

Janka myslime vsetky na teba, drz sa a daj o sebe vediet hned ako budes moct 🙂

Uankab, teeeda, este staaale nic? Co tak povedat drobcekovi, nech neblazni a nech ta uz tolko nenapina, a ze na svete su aj veci, ktore zato stoja, tak nech sa poponahla na svet rychlo a co v najmensich bolestiach a nulovych komplikaciach...

smejo251
31. aug 2009

uankab- ty budes rodit vonku hej ked tak sledujem ak mozem vediet kde ta tak trapia?vonku to robia stale takto ze nechaju zeny trapit sa a prenasat az do 50tt?????alebo babo ma skor 5kg ale sekciu nespravia ani za nic...a o 3 hodiny ta poslu domov no strasne a my sa stazujeme na nase zlate slovensko 🙂)))))))))
blahozelam vsetkym co to maju za sebou a su domka a maju sa fajne...

hoogy
31. aug 2009

no smejo aj v nitre nechavaju tak dlho prenasat,preto tu skoro nikto neche rodit ☹

uankab
31. aug 2009

ahojte, este stale kinderko.. tu ta nechaju prenasat 12 dni, chcu dat babu co najviac casu vzhladom na nepriaznive ucinky vyvolavacky, potom uz babatko bude musiet ist von z bruska... samozrejme mozes cakat na vlastne riziko aj dlhsie, ale ved kto by chcel 😅 ... ja som uz psychicky zmierena s tym, ze to bude v sobotu aj ked sa vyvolavacky dost bojim a chcela som velmi rodit do vody co nebude mozne... , a ak to bude skor, tak bude prekvapko... kazdopadne august uz nestihame...

mirka, blahozelam k malinkej, daj nejake fotecky 😉

smejo251
1. sep 2009

uankab- budem na teba mysliet nech to mas uz zajtra skusaj chodenie a ine veci co dopomahaju k porodu moja sestra hovori ze jej pomohol sex ale co ja viem...kamoska pochodovala od rana do vecera po schodoch tak skusaj snad sa babo umudri...

uankab
1. sep 2009

smejo, ja si myslim ze to nefunguje... skusali sme uz naozaj vsetko, doma mame schody tak po nich pravidelne beham, 4 hodinove prechadzky, horuce sprchy, vane, sex, pikantne, skoricovu aromu a neviem co este a akurat som z toho vsetkeho unavena 😖 ... cim dalej tym som viac presvedcena, ze babatko presne vie kedy ma vykuknut a my sa mozme aj na hlavu postavit 😀 ... jedine co som neskurala je ricinovy olej, to sa mi zda veelmi drasticke, aj ked som sa zahravala s tou myslienkou 😉

smejo251
1. sep 2009

jaj moja tak to ti nezavidim .clovek sa uz tesi ze sa to skonci v 40tt a babo este pretahuje no mna by asi porazilo ja som strasne nedockavy clovek....ale trpezlivost vraj ruze prinasa tak malinka bude urcite dobrucka a chutnucka a ty si povies ze sa oplatilo cakat 🙂))

uankab
1. sep 2009

no veru, to som si myslela aj ja... a figu z toho... len dufam, ze bude taka dobrucka ako pises 😵

drobec17
2. sep 2009

Teda baby,
na jednej strane Vam zavidim, ze uz to budete mat zachvilku za sebou. Ja uz mam toho teraz plne zuby a to si neviem predstavit co bude v 38 a neskor...ja este chodim do prace ale uz sa mi to krati...v podstate uz len tento tyzden a buduci uz len pondelok...potom mam dovolenku a sup na matersku...ani to si neviem predstavit...co budem doma robit...

lillie79
2. sep 2009

drobec
budes pocitat minuty, ze kedy to cele skonci a zacne nova era 😀
ja som tiez robila skoro do konca, takze som surfovala po nete a kupovala este vecicky, ktore budem potrebovat v prve tyzdne/mesiace, lebo dovtedy som nemala vela casu na to mysliet a riesit to. ale neboj...rychlo to ubehne a hlavne ty sa uz nebudes tak parti v tych horucavach ako sme sa my... bolo to neunosne. nastastie je uz chladnejsie a da sa... 😉

uankab - tak to vyzera, ze mozno porodim skor ako ty... i ked vraj do 11.9. mozno vydrzim, aspon podla lekarky, lebo zatial ziadne naznaky, ze by som sa otvarala... ☹ drz sa !

smejo251
2. sep 2009

no veru drobec uz budes odpocitavat minuty do konca hoci nebudes mat teplo ale aj tak ta uz bude vsetko tlacit a budes toho pomalicky dost...ja uz kazdy den hovorim ze uz staci ze chcem ist do porodnice-uz dost....☹(()
zajtra sa dufam uu dohodnem s lekarom na datume lebo uz sa neviem dockat...

mirka907
3. sep 2009

Drobec hlavne si dopraj vela oddychu pocas tych 6tich tyzdnov. Ja som nerobila nic ine len som stale dookola upratovala, lebo mi to pomahalo odreagovat sa. Ale poviem ti teraz mi ten oddych chyba🙂...Treba nacerpat co najviac sil lebo babo ti vela oddychu uz nedopraje🙂

ivkaivka
3. sep 2009

mirka, blahozelam. Uankab este nic??? Jani, tesim sa s Tebou.

mirka907
3. sep 2009

Ivka gratulujem aj ja tebe🙂... Ako to zvladas? Pre moj organizmus je ten nedostatok spanku sok...

uankab
3. sep 2009

ahojte, este stale nic a to uz prenasame 10-ty den... 😖 ... v sobotu ideme do nemocnice na vyvolanie... ach jaj... 😖

smejo251
3. sep 2009

uankab- och moja tak to ma mrzi....ja tiez pojdem v sobotu k lekarovi tak sa snasd aspon dozviem kedy pojdeme rodit....zacali mi puchnut rucicky aj nozicky tak vraj je to znak porodu tak mozno mi vyjde moj citak na 8....uankab ty sa len drzkaj a potom nam daj vediet co a ako...

lillie79
4. sep 2009

uankab,
drz sa moja !!! budem na teba myslet 😉

smejo - opuchy ja mam uz par tyzdnov a je to o tom, ze sa v tebe drzi voda. dobre je jest banany, melon a pod... mne ku podivu puchne iba prava noha a lava nie 😉 tak si vies predstavit ako smiesne to vyzera v slapkach... xixi

ivkaivka
4. sep 2009

uankab, drzim palce, no mas este dnesok-mozno sa to podari, budem na Teba mysliet.
Mirka, je to des, ja uz ani neviem co je spanok, malu vcera bolelo brusko, tak sme mali veselo. Inac mam malo mlieka, mala sa nechce prisat, tak odsavam (stale) a dokrmujem. Uz mam pocit, ze je to len o tom dojceni, odsavani... uz som z toho nervozna a mala tiez, mam chut sa na to vykaslat a malej davat len Nutrilon. Ved kopec deti bolo na tom a su zdrave. Vam sa ako dari?
Lillie, uz to mas za par, drzim palceky.

lillie79
4. sep 2009

ivka,
drz sa a snad ked budes malinku prikladat tak sa nauci resp. ak nie, tak kamoska to tiez tak riesi ako ty. dokrmuje a odsava a strieda malej. neviem, cim ju ona krmi... 😒 ale naposledy ked som ju videla, malinka sa zdala byt spokojna. drzkajte sa 😉 a dik. cakame a cakame. tak do 15teho by som to chcela mat za sebou, tak verim, ze sa podari. 🙂

nikajanko
4. sep 2009

cavte ... nevzdavajte to pri kojeni ... mne 2 dni maly nexel ... tak sme sa trochu trapili a plakali a mala som pocit, ze mu tie bradavky nasilu tlacim do pusinky ... ale na 3 den z nicoho nic pokrok a zacal sat. Nie 15 naraz, ale dokazal odsat mliecko na 3, potom dalsie kojenie viac a viac a teraz uz len prilozim a sam sa nacucne. Pamatajte, ze vacsina babetiek sa musi kojenie naucit ... u maloktorych to ide hned, lebo bradavky mame rozne a aj oni si musia najst system nasatia na bradavku (hoci saci reflex tam je). Bola by skoda vzdat to na zaciatku hoci je to frustrujce pre babetko aj Vas. V tychto veciach ... teraz to vidim ... sa robia pokroky z hodiny na hodinu.

POsielam Vam na povzbudenie svoj opis porodu. My to uz mame za sebou a verte, ze aj vy to zvladnete a to som sa priiiiserne bala porodu a teraz nechapem, ake relativne OK to bolo. Inac odporucam epi a niekoho pri porode, s kym sa budete mat porozpravat, opriet sa, poklakat na ramene, alebo ponadavat 🙂 Moj drobec sa narodil a mal 4030 g, 51 cm. Taky maly valibuk 🙂

Bolesti zacali v sobotu rano o 5.OO ale nebola som si ista ci to su tie prave. Popisala by som ich ako menstruacne boleti, kt. som mavala. Bolesti sa opakovali asi 8 - 10 min. Naozaj v pohode ... Tak som pre istotu zavolala moje Dr. a povedala mi aby som sla do nemocnice, kedze mi medzi tym vytiekla v malom mnozstve taka ruzovkasta tekutina a potom som mala chvilku aj krv na nohavickach. Do nemocnice sme dosli o 11:30.

V nemocnici ma vysetril sluzbu konajuci DR. a ten skonstatoval, ze vsetko pojde ako ma ist a dnes spontanne porodime.

Bolesti pokracovali, ale stale to boli take v poho, ze som nechcela verit, ze rodim. Kedze som prisla do nemocnice na 3 cm otvorena (ako som pisala skor), hned po klistire som sa otvorila na 4 cm a uz mi pichali epi. Ten bol uplne bezbolestny a po nom som necitila uz ziadnu bolest. Vtedy bolo asi 14:00. Kedze som nemala ziadne bolesti a chceli sme to vyuzit aby som sa otvarala rychlejsie, napichcli ma na oxytocin. Medzitym davkovali epi ak som mala bolesti, takze hned presli...nie uplne ale na take, kt. sa dali v poho predychat.

Ked sme boli uz asi okolo 17:00 na 8 cm (pokial si pamatam dobre) tak uz mi epi nedoplnili a po otvoreni a tlakoch nankonecnik sme sli na 2 fazu porodnu. Toto bolo pre mna najtahsie 🙂 nespravne som totiz tlacila ... tlacila so zvukom a tym padom ten tlak nebol dostatocny na to aby drobec vysiel rychlo. No, ale povedzme si, ze nebol ani najmensi. Nakoniec prisiel aj sluzbu konajuci Dr. a ten mi pomohol este silnejsim zatlacim na brucho. Uf fuska. Som sice zasivana, ale ani sa necudujem, chlap ako buk a bolo mu treba urobit trosku priestor.

Cele to hodnotim fakt ako velmi dobry porod na prvorodicku a musim povedat, ze sa o mna staral super tim ludi. Bola tam fajn atmosfera, a starali sa (debatili, vtipkovali, pomahali, povzbudzovali ... ) Este som zabudla ... mali sme nadstandardnu porodnu salu, lebo tam boli v tom case len ja a este jedna rodicka.

Teraz sa mi nexe verit, ze to mam za sebou, maly je prekrasny 🙂 Trosku sme sa trapili skojenim, kym sme si na seba zvykli, ale teraz uz mliecko krasne papame. Netreba vzdavat a v tychto pripadoch sa doslovne robia pokroky z hodiny na hodinu.

Drzim Vam place

smejo251
4. sep 2009

lillie79- no mne vacsinou ruky....az ma bolia hlavne v noci....zajtra idem k lekarovi a vraj mi kleslo brusko tak pocitam ten utorok ze pojeme 🙂)))

katika82
4. sep 2009

nika krásne si to napísala. blahoželám k drobcovi a že je už všetko tak ako má byť.
my prvorodičky sa vždy bojíme, nevieme čo nás čaká len to čo nám povedia iné. a naozaj sme každá iná a každá to inak prežíva. najlepšie sa čítajú takéto príspevky ako si napísala ty že sa to dalo zvládnuť a tak. hned to človeka povzbudí

janka3.12
4. sep 2009

Ahojte babbulky:

nuz bolo to riadne zamotane:( voda mi sice odtiekla v nedelu rano a bolesti sa zacali tiez v pravidelnych intervaloch tak kazdych 10 min, no na CTG neukazovalo ziadne kontrakcie a vobec som sa neotvarala. Po 30 hod. bolesti som sa rozhodla dat si epi, ze mozno sa uvolnim a otvorim, epi som mala 1 hod - vdaka aj za nu, oddychla som si, dali mi vyvolavaciu inf. Oxytocinu, ale nezaberalo, neotvarala som sa a maly zacal mat problemy, tak mi pre hroziacu hypoxiu plodu urobili sekciu- No proste kovbojka. Po sekcii to uz bolo v poho, dnes sme dosli domov, maly je nadherny a zdravy tak cert to ber🙂 ale poviem ti tych 30 hod mi nebolo vsetko jedno, chvlalabohu intenzivne bolesti som mala len asi 10 hod. takze to este uslo...no nemocnice mam po krk🙂 teraz kojim a ucim sa kojit, ucime sa s malym oliverom navzajom🙂 poviem Vam ze haluz, nuz a sek pri prepusteni - pritomnost blizkej osoby na porodnej sale (manzel porod nevidel kedze islo o sekciu a pred zakrokom ho poslali prec vraj ma polhodku cas, potom mu maleho ukazali len cez dvere a ja som uz medzitym lezala na JIS plus epi (ktoru som mala jednu hodku) 🙂 ach jaj, mala som si ju dat uz skor, niekedy v noci, no stale som dufala ze vsetko pojde spontanne...:( nuz pre mna bol porord dost vycerpavajuci - myslim cas pred nim, dufam ze dalsi za par rokov zvladnem lepsie🙂 hlavne ze je maly OK.
drzkajte sa aj vy vsetky, nejako uz len bude🙂🙂🙂

ps.: kojenei je fakt normalna veda, ja kojim len cez klobuciky MEDELA lebo mam plochsie bradavky - a to som si vzdy myslela ze kedze mam vacsie prsia nebude s bradavkami problem🙂 no s klobucikom nam to zatial ide, kojim kazde dve hodky, lebo maly ma 3400 tak chce pit castejsie a pomenej, nuz, ostava len sa fakt nevzdavat🙂

idem si prestudovat navod odsavacky🙂
pa

binas
4. sep 2009

ahojte baby som prvorodička a asi budem rodit v Galante je tu nieaka ktora bude podobne koncom novembra? nikajanko ten pribech padol dobre ,gratulujem k babetku

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre