Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

miskap
26. jan 2012

@manila421
@beeruska1 Ahojte, zaujímali ste sa o epidurál, tak voľne prekladám z jednej odbornej knižky( Prúvodce premýšlivé ženy na ceste k dobrému porodu)
výhody: eliminuje bolesť, bez toho, aby zbavil vedomia, otupoval zmysly a vnímanie, dovoľuje odpočívať, spať, ťažký pôrod môže premeniť na pozitívny zážitok
nevýhody: spomaluje postup pôrodu, čo vedie k používaniu oxytocínu ku stimulácii sťahov maternice, vedie k zvýšenému počtu nástrihov( u nás sa robia bežne, aj keď netreba 😢 ) , kliešťových pôrodov a cisárskych rezov. Druhotné problémy: infúzia počas pôrodu, neustále monitorovanie a obmedzovanie pohybu, cievkovanie po pôrode,výrazný pokles krvného tlaku, bolesti hlavy, chrbtice, krče...
Každá žena by mala byť poučená o výhodách ale aj o rizikách a mala by sa slobodne rozhodnúť.
Ak má žena nízky prah bolesti, veľmi sa pôrodu bojí, tak EPI stojí za zváženie. Inak si myslím, že riziká prevyšujú výhody.
Prajem všetko dobré

beeruska1
28. jan 2012

@manila421 no ja som citala o tom tu: http://tehotenstvo.rodinka.sk/rodime/tlmenie-bo... a teda nadsena z toho velmi nie som... no a o tej cene ani nehovorim 🤐
na to predporodne sa skusim teda este informovat. to by bolo super sa hento vsetko naucit, lebo ja sa najviac bojim toho, ze to male nebudem vediet ani nijako chytit, nieto este kupat 😅

miskap
29. jan 2012

@beeruska1 Neboj sa, o dieťatko sa postaráš úplne úžasne. Príde to samo, materinský inštinkt ťa nesklame 🙂 Predstav si, že nie je z cukru, keď prešlo pôrodnými cestami. 🙂

gabuci
30. jan 2012

@smska1979 aj u nás bola ešte večer návšteva,tvrdili mi že pár dní ešte určite budeme 2&1,ani bruško vraj mi ešte nekleslo.O polnoci mi rýchlo v posteli odišla plodová voda a o 5-ej už malinká bola na svete.Máš pravdu,u každej je to individuálne.

mily7
24. feb 2012

chodi sem este niekto???

sisa03
27. feb 2012

ahoj ty mas termin v aprili - ja mam v marci 2012 takze ti asi tiez neporadim s porodom lebo sama neviem co ocakavat... a kde by si chcela rodit? ja na antolskej v BA....

beeruska1
28. feb 2012

@mily7 ja 🙂
nejako to tu vyhaslo ☹

mily7
2. mar 2012

nikde nikoho? 🙂

zebra41
2. mar 2012

Baby kazdy porod je iny. niekto rodi 20 min (ako napr. ja 🙂) a niekto dva dni. Uvidite,ze ked sa babo narodi,tak vam to bude jedno. Na vsetko sa zabudne. Hlavne sa nim vobec nestresujte. V porodnici sa o vas postaraju. Treba sa tesit na babo. A radsej myslite na to,aby ste mali napr. nachystane nejake jedlo v mraznicke, zasoby v spajzi, poprate veci a tak...lebo ked pridete domov,tak to bude dost hekticke...

janica81
2. mar 2012

ZAZITOK 🙂

mysti
4. mar 2012

ja by som povedala, ze jedine co ocakavajte je krasne babo na jeho konci, naozaj je kazdy porod iny. Ja ako prvorodicka som rasdej neocakavala nic, zbytocne som sa nestresovala, aj tak by to bolo len na mou skodu.
Len jedna vec-ten krasny drobec naozaj stoji za to a pri pohlade na neho sa zabuda na akekolvek bolesti 😵

deni777
5. mar 2012

Baby ja by som chcela rodit s EPI ale zevraj ten vpich velmi boli, do miechy 😒 😒 Ale normalneho porodu sa bojim 😅 kedze mi aj zubar robi problemy kvoli strachu, tak si neviem porod predstavit ☹

rora
5. mar 2012

ja aj ked som mala obavy, prirodzene ako kazda zena, ked mi praskla voda som sa na porod zacala strasne tesit, nevedela som sa uz dcerky dockat a kazdou jednou bolestivou kontrakciou som k nej bola blizsie a blizsie 😉 rodila som bez epi (tu som nechcela- bala som sa neziaducich ucinkov - co ak sa nieco po...), z porodu mam pozitivny zazitok (ak neratam zasivanie), pri prichode na sal som sa snazila uplne ukludnit a vsetko som s pozitivnymi myslienkami zvladna, rodila som hodinku a pol, nic hrozne 🙂 netreba si pred porodom mysel zaplnovat nicim negativnym a treba mysliet len a len pozitivne 😉

_________________________
I added cool smileys to this message... if you don't see them go to: http://s.exps.me

ilonne
5. mar 2012

@deni777 Neboj, nebolí, já EPI měla. A super. Příště ho chci zas.

deni777
5. mar 2012

@ilonne a to musim dopredu zaplatit ci ako? a usim ist na nejake poucenie? vobec neviem dakujem 😅

ilonne
5. mar 2012

@deni777 U nás se dělá zadarmo. A před porodem jsem vyplňovala hodně papírů a bylo tam i poučení o anestezii. To mi dali v poradně asi měsíc před porodem, vyplnila jsem to v klidu doma a odevzdala po příjezdu do porodnice. Jako já strávila na porodním sále 36 hodin, takže EPI doporučuju.

deni777
5. mar 2012

@ilonne u vas je zadarmo? 😲 u nas si pytaju tusim 150-200€ (5000-6000čk). Takze papier si vypytam u lekarky na poradni. Dobre dakujem 🙂

simonaroskova
5. mar 2012

ahoj,podla mna sa bat nemusis,ja som sla rodit s takym strachom ze az,nemam obsolutny prach bolesti,nechcela som ani vojst do saly,z jednou rukou som drzala stojan na infuzie a za druhu ruku sestricku.nevedeli ma dostat do saly.ale nakoniec ked som tam uz bola,som porodila maleho bez akejkolvek bolesti este aj s placentou za smiesnych par minut.a tak som sa bala.doktor sa smial ze ako prvorodicka po 30-tke som tam prisla a odrodila ako nejaka ciganka na beziacom pase. ale jednu dobru radu ti dam-vzdy pocuvaj lekara,jeho pokyny a co ti hovori pri porode,bude to mat lahsie.

ilonne
5. mar 2012

@deni777 Já ho měla zadarmo, myslím, že některé nemocnice si ho taky tady nechávají platit, ale naprostá většina ho dává zadarmo.

jancip
5. mar 2012

Co od porodu čekat? Asi to, že se nedá vůbec nic naplánovat. Chtěla jsem přirozený porod, byl celou dobu vedený, nechtěla jem vyvolávačku, měla ji, nechtěla jsem prasknout vodu, museli ji prasknout, nechtěla jsem epidurál, nakonec sám doktor říkal, ať mi ho už dají (což se pak ale nestihlo), apod.

simonaroskova
5. mar 2012

@deni777 ahoj,ja som rodila dceru s epi a vobec ma nic nebolelo.dokonca po porode som hned aj sedela s muzom,nic ma nebolelo ani potom,dokonca ani sitie.kludne daj,odporucam.

ewka1980
5. mar 2012

@deni777 Pichanie epi,vôbec nebolí.citiš pri tom,len taký tlak "že ti niečo robia" ale vôbec to neboli.

mkr
5. mar 2012

ani u jednoho jsem epi neměla a ani bych ho nikdy nechtěla, docela z něj mám strach, na oba porody jsem se těšila, asi i to pozitivní myšlení to usnadní, porod v rámci možností bolí, ale je to tak rychlý, že si to potom co se ten prcek narodí, už ani neuvědomujete a jste šťastný a pyšný na sebe, nebo aspoň u mě to tak bylo 🙂 u druhého porodu mě bolelo víc šití, než samotný porod :(

mily7
6. mar 2012

@simonaroskova klobuk dole. sa mi paci ako si sa priznala a ukazala vsetkym>||| si povzbudenim napriklad pre mna xixi

simonaroskova
6. mar 2012

no keby si to videla na zivo,tak sa zasmejes.jak som ich prosila ze ja nikde nejdem,ze to neprezijem a pod.no teraz to je sranda,ale vtedy nebola.bola som hotova.dodnes sa vsetci na mne smeju ze sa tak bojim bolesti,ze ako som mohla porodit dve deti.

beeruska1
13. mar 2012

baby a co poporodne vizity? ja som teraz par dni stravila v nemocnici a ked som videla, ze na vizitu chodi cely regiment ludi, vratane praktikantov zo zdravotky, tak mam dost ☹ Hodlam odmietnut taketo "vystavovavcky". Uz ste to niektora odmietli? Co na to povedali v porodnici? Podla mna uplne staci, ked ma prezrie 1 doktor, nepotrebujem aby ma prezeralo 10 ludi kazde rano 😒 Porod ma caka kazdym dnom a z tohoto som viac nervozna, nez z toho porodu 😖

severanka_
15. mar 2012

@beeruska1 Ja som ležala v siedmom mesiaci na výživách a ten regiment bol okolo 5-6 ľudí. Nakoľko som nebola po pôrode nebolo potrebné kontrolovať ma tak "pečlivo" ako novopečené mamičky, ale i tak keď som bola na vyšetrovni, kde ma pozeral primár - miestnosť 2x2 metre 😖 a boli tam natlačení 4 ľudia. Našťastie som si povedala, že na ostych nie je priestor. Pomáhalo mi vedomie, že oni to zažívajú denno denne, teda sú úplne zvyknutí a k tomu tam majú istotne i pacientky, ktorým hygiena veľa nehovorí 😀 , takže pri pomyslení na to som to celé neprežívala tragicky. Ako som raz čítala na jednom fóre, že dieťa neprichádza na svet ústami, teda je logické, že sa nebudú pozerať do hrdla, ale niekde inde 🙂 Teraz každú chvíľu príde pôrod a pravdu povediac už sa vôbec nedesím akejsi straty intimity. Proste beriem to ako nutné zlo a skôr myslím na tú pozitívnu - bábätkovskú stránku 😉

mimac
19. júl 2012

@deni777 nepichá sa to do miechy keď si to vybavíš prejdeš testami dajú ti poučenie kde je to napísané

stucka86
19. júl 2012

Ahojte, ja som tiež bola prvorodička, rodila som v marci. Začalo to všetko tým, že som špinila, išla som do poradne ako každý utorok, gynda mi povedala, že mám ísť na pasy a povedia mi. Tam mi povedali, že som už na 3cm otvorená, že si mám poslať po veci, Prijali ma o 10:00 ráno a moja princezná sa narodila 23:12. Bol to dlhý pôrod, bolesti posledných pár hodín poriadne. A malá si v poslednej chvíli zmyslela, že sa jej nechce a otočila si hlavičku opačne. Tak sa začala dusiť, aj keď som človek čo sa bojí ihile a pod, zvládli sme to a ten pocit, keď som posledný krát zatlačila a počula som mrvinu plakať a dali mi ju ešte takú špinavú.....to sa nedá opísať slovami. Každá bolesť stála zato. Netreba sa báť, ale tešiť, že nech to bolí ako chce, treba bojovať, pretože drboček už chce vidieť svoju maminku a chce sa pomojkať. Baby hlavu hore, je to ťažké ale veľmi krásne. A bola som bez epidurálky a s nástrihom.

vardzikova
24. júl 2012

@mimac ked sa môžem opýtať .... ked sa nepichá epidurálka do miechy tak kam potom? ja som bola vždy v tom že je to práve do miechy....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre