Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

zofinecka1
16. feb 2009

tak já se teda přidávám ke gratulaci monice. To je teda kus chlapa 😀 . Hlavně ať jste oba zdraví a šťastní 😉

dream.d
16. feb 2009

Ahojte maminky. Pripájam sa ku gratuláciam Monike a jej veľkému drobčekovi. Tá už to má za sebou. Ja som tiež prvorodička a čakám, čakám, kým to príde. Veľmi sa na bábo teším a zatiaľ sa pôrodu nebojím, možno iba ako z niečoho čo nepoznám. Veď, keď to naše mamy zvládli, my tiež musíme. 🙂

jastericka
16. feb 2009

Srdečne gratulujem Monike, prajem veeľa zdravíčka, mliečka a jej drobčekovi, aby mal usmiatu a spokojnú mamičku 🙂

adka.baby
16. feb 2009

Srdečná gratulácia Monike a drobčekovi, to je kus chlapa, už sa veľmi tešíme na podrobnosti, hlavne na to, prečo sa to zvrtlo na cisársky. Na mňa už začína doliehať strach z pôrodu, ale asi veľa možností nemám. Fodorka a ty ako? Ešte si tu? Alebo už to máš za sebou? 😉 Držte sa maminky.

fodorka33
17. feb 2009

ahojte nie adka este som tu mojmu malemu sa nechce do tej zimy 😀
dneska poobede mam akurat poradnu tak uvidim co mi povie doki

zofinecka1
17. feb 2009

adka nemáš se čeho bát. 😀 Neboj se to zvládneš 😉 . Zvládly jsme to všechny, tak ty taky 🙂

fodorka33
17. feb 2009

ked vam mam pravdu povedat na mna pride ten strach az ked pojdem rodit ale teraz absolutne ved sa neviem dockat a som zmierena aj s tym ze to bude boliet no len nech je to tu

jastericka
17. feb 2009

fodi, to je dobre, že takto rozmýšľaš, preto budeš mať super pôrod, uvidíš....strach blokuje mamičku a potom sa nevie uvoľniť a tak to väčšinou horšie znáša...tak sa neboj a mysli pozitívne 😉

adka.baby
17. feb 2009

Zofi a fodorka,ďakujem za podporu, myslím, že strach mám taky vrámci normy, na škole som videla strašne veľa pôrodov, asi preto mám strach. Ale samozrejme sa teším a všetkým, čo to majú za pár, držím palce. 😀

jastericka
17. feb 2009

adka.baby: ale Tvoj pôrod bude SUPER, uvidíš, úplne skvelo to zvládneš 🙂

jastericka
19. feb 2009

kočky, už ste všetky porodili??? 🙂 Fodorka už určite tiež..nemáte niekto správy?

luckai
19. feb 2009

Ahojte babenky, no ja sa až divím, že vôbec nemám strach. A vždy som mala pôrod v predstavch ako vľkého strašiaka čo ma ešte v živote čaká. A teraz to beriem tak že to musí byť, nijako to neovplyvním aké to bude a že potom príde taký krásny okamih, za ktorý akákoľvek boesť bude stáť. Tak to proste neriešim. Naštudovala som si čo sa dalo, ale aj to som nepreháňala, aby som nebola múdrejšia ako doktori. Bola som na príprave, na prehliadne pôrodnice. A to je viac ako vedela ktorákoľvek naša mama a zvládli to...tak baby, nebojme sa!

fodorka33
19. feb 2009

nie jastericka nemam to za sebou mojmu drobcekovi sa nechce do tejto zimy akurat som bola na CTG a ze je vsetko v poriadku zajtra idem mojmu dokimu a ten mi da papiere pondelok na nastup do nemocky...nuz niektorym babenkam treba nma svet pomoct a asi aj moj bambulik to potrebuje...ale nevadi hlavne nech je zdravy a max.utorok je uz pri mne 😉

cernovlaska
19. feb 2009

Fodo: mimískové většinou slyší na slovo VYVOLÁNÍ a rozhodnou se vylézt sami,takže třeba to Marka taky donutí 😉 musíš mu to pořád opakovat a on se rozmyslí,uvidíš 😵 a když ne,tak mu holt dr pomůžou a od příštího týdne už se můžeš těšit ze synáčka 🙂

Luckai:to je dobře,že nemáš strach,a že jsi v poho,to je hodně důležitý a ať už to bude jakýkoliv,mimčo ven nějak musí a zvládli to jiný,tak ty vyjímka určitě nebudeš 😵 😵 😵

luckai
19. feb 2009

Fodi: už aspoň vieš že do vtedy to určite bude. Ak by to náhdou prišlo skôr, tak o to lepšie...držíme palce 😉

fodorka33
19. feb 2009

dakujem vam baby 🙂 snazim sa mysliet uz len pozitivne dost ma to trapilo pretoze som cakala kazdu chvilocku od 38tt a ked stale nic tak ma chytali depky..no uz teraz na 100%viem ze bud.tyzden ho mam pri sebe..neskiutocne sa na neho tesim...🙂dam vam potom vediet🙂

cernovlaska dakujem budem mu to opakovat🙂

jastericka
19. feb 2009

fodo: mne tiež hovorila doktorka už od 38. týždňa, že sa jej to nezdá, že to bude skôr, tak ja zbalenú tašku a nervózna každým dňom, všetci vyvolávali...bolo to na palicu....nakoniec som prenášala 8 dní, ale stálo to za to čakanie 😉

luckai: správne myslíš 🙂

monika77
19. feb 2009

ahojte babuľky 🙂

tak konečne už môžem osobne a s veľkým úsmevom na tvári povedať, že už to mám za sebou a ďakujem fodo, že vám dala vedieť 😀

pôrod, no začalo to celkom fajn ale nakoniec to skončilo sekciou ... v nedeľu ráno som o 4 hod dostala pravidelné bolesti, asi tak hodinku dve som čakala doma a potom som sa začala chystať ... o ôsmej už som bola na príjme, všetky vyšetrenia CTG a bola som otvorná už na 7cm, tak šups hneď na pôrodnú sálu ... prepichli mi plodovú vodu a potom to začalo byť až zaujímavé ... dosť veľké bolesti, ešte tú hodinku sa to dalo ale potom boli stále silnejšie a silnejšie, strašne ma to vyčerpalo a stále nič ... potom ma ešte doktor vyšetril (niekoľko krát) a malý bol stále vysoko a nechcel otočiť hlavičku do tej správnej polohy, preto rozhodol že ideme na sekciu ... aj vám poviem že mi v tom momente odlahlo, pretože posledné dve hodiny v tých bolestiach mi pripadali večnosť ... potom už som sa nevedela dočkať, kedy ma uspia ... čo bolo dosť rýchlo a zobudila som sa až na izbe ... ale malého som videla až okolo 16h ... takže manžel bol prvý ktorý ho videl ... môžem povedať, že som šťastná, že tam bol so mnou môj drahý, strašne moc mi pomohol , hlavne psychicky

neviem či toľko info stačí o pôrode, každopádne sme už strašne šťastný, hlavne že sme tak rýchlo šli domov a zatiaľ sme obaja v poriadku ... dúfam, že malého nechytí doma žltačka, bo do nemocnice by som už nechcela

ahojte, dobrú noc ... fodo držím zajtra palčeky

cernovlaska
19. feb 2009

Moni:škoda,že maličký nesestoupil,když jsi byla otevřená,ale je super,že dr neriskoval a řízli tě 😵 ještě jednou mooooc gratuluju a užívej si každičkou chviličku s mimískem 🙂 🙂 🙂 hodně štěstíčka a hlavně zdravíčka 😵

adka.baby
19. feb 2009

Ahojte mamulienky, jasterička dakujem za super povzbudenie, chcem veriť že pôrod bude malina. Moni, gratulujem z celeho srdca k maličkemu, že ste zdravučkí. Dosť skoro ťa pustili domov alečo, hlavne, že ste v poriadku. A čo kojenie? už sa ti spustilo mliečko? Vraj až na druhý tretí deň po pôrode sa spúšťa. Zvikáte si na seba? Asi sa ti otočil celý svet na ruby, však? V noci spinká? Fodorka, držím palce, aj ty to už budeš mať o chvíľu za sebou. 😀 😅

luckai
20. feb 2009

Moni aj ja se ešte raz pripíjam ku gratuláciám!!!tiež sm zvedavá ako ste na tom s mliečkom, ale iste máš toho teraz veľa, tak keď si nájdeš chvíľku, tak trošku popíš...

fodorka33
20. feb 2009

ahojky no ja sa hlasim stale 2v1...som tu len na skok idem hodit horuci kupel,a potom musim muzikovi nieco fajne navarit....lebo o jednej idem do poradne aj ked trosku s miernym streachom no zaroven s nadsenim lebo mi da papiere na nastup do nemocky v pondelok🙂 😉

monika77
20. feb 2009

dobré ránečko 🙂 ... ďakujem Vám všetkým za gratulácie ... prvú noc doma sme zvládli na jedničku, malý spinkal krásne, papkal 3x v noci ... čo sa týka mliečka, to sa dostavilo našťastie už na tretí deň ... zatiaľ ho mám dosť, až mi samé vyteká

ideme sa chystať k detskej lekárke a potom na matriku, zatiaľ pa

fodo drž sa!!!

fodorka33
20. feb 2009

vidis to moni potom mi napis na pokeci ze co mam najskor vybavovat a tak ja neviem ze kde sa mam skor rozbehnut alebo resp.co sa t´da vybavit z porodnice a tak...diky moc..ked pridem z poradne tak zapnem azet...

jastericka
20. feb 2009

ahojte, monika, krásne to zvládaš, klobúk dole 🙂 🙂

tehuľky čakateľky, myslím na Vás 🙂

adka.baby
20. feb 2009

Ahojte maminky, Moni super ti to ide, vieš čo všetko môžeš a nemôžeš jesť a piť? Podľa mojich informácií budem asi variť dvojako,kopec vecí pri kojení nemôžem. mamičky poradte, čo možeme a nie pri kojení. Vraj veľa zaprážené polievky treba, veľa piť tekutín a hlavne po kojení odsávať mliečko.Strukoviny, čokolada, citrusy, paradajky, paprika, nekoreniť, cibuľa, ked ja toto všetko ľúbim. ☹ Ale všetko vydržím, aby som mala mliečko. Jasterička ty si už skúsená, tak poraď. Ďakujem. 😉

jastericka
20. feb 2009

adka: aj ja som sa toho bála. Ďakujem, že mi prejavuješ dôveru, čo sa týka skúsenosť...noo, sú aj skúsenejšie maminy určite, čo majú viacej detičiek..... ale v zásade platí to isté.....

Veeeľmi dôležité, aby sa Ti spustilo mliečko....už v pôrodnici odsávať, čo sa Ti bude dať, aj v noci, prikladať bábätko, aby nabehla pekne laktácia. Pri zatvrdnutých prsníkoch ísť do sprchy, poriadne vymasírovať teplou vodou a potom odsať, čo sa bude dať. Jeden, dva dni to je makačka, ale potom sa mliečko pekne rozbehne a bábätko sa Vám odvďačí spokojným napapkaným úsmevo 🙂
Zo začiatku treba veľa piť tekutín, neperlivé minerálne vody (Lucka, Drobček), čajíky na kojenie, ale pozor, keĎ už mliečko tečie alebo sú naliate prsníky a tvrdé, treba to pitie práve obmedzi, lebo sa prsníky môžu prepĺňať a vzniknúť zápal. Dôležité je, vždy prsník dobre vyprázdniť.
Adi, ja som málokedy po kojení ešte odsávala, tvorba mliečka sa prispôsobila intervalom, ako papkala malá. Len v noci to bolo dakedy zlé, keĎ dlhšie spala, mala som prsia moc naliate, vtedy som si to predné mliečko odstriekala, aby jej to moc netieklo, lebo vtedy sa dusila a tak som jej dala papkať.

Čo sa týka varenia: vždy som mala rada veci, ktoré sa pri kojení nesmú, pikantné, korenené, cesnak....ale, človek si zvykne a najmä, je to len na pár týždňov, pretože postupne pridávaš potraviny, skúšať, ako na to dieťatko reaguje a po 3 mesiacoch už ješ skoro všetko, len s mierou samozrejme.

Ja som to robila takto: všímala som si, čo nám dávajú papať v pôrodke a tak som sa snažila variť aj doma, teda ráno vianočka s masielkom, džemíkom, kakavko, alebo chlebík s džemom, dietnou salámou - zeleninu som prvé týždne vylúčila, nafukuje.... obedy : mäsko na prírodno, len trošku posoliť, ryža, zemiačky, kompót
A presne ako píšeš, stále som jedla rascovú polievku s vajcom, na mlieko. Rasca je veľmi dobrá do varenia aj pre detičky, dobre potom prdkajú. 🙂
pozor všeobecne na zeleninu, ktorá nafukuje, teda kaleráb, paprika, uhorka
Potom strukoviny - šošovica, fazuľa, hrach
A pozor na alergény: med, sója, paradajky, jahody, čokoláda, arašidy, orechy všeobecne
Vôbec som nejedla kyslú kapustu, citrusy, raz som zjedla pol pomaranča a malá sa vyhádzala, tak to neriskujem.
Z hrozna bolí bruško, ak tak, tak bez šupky.

Ale hovorím, to všetko možno prvé 3-4 týždne, potom postupne skúšaj, daj si pol jabĺčka bez šupky, koliesko paradajky, uhorky a sleduj drobca, ako Ti bude na to reagovať. Ak sa nič nebude diať, tak si daj pokojne viac a po pár mesiacoch už budeš jesť aj čili s cesnakom ako ja 😀

adka.baby
20. feb 2009

Jasterička, som ti veľmi vďačná za informácie, radšej si dám poradiť od mamičky so skusenosťami, ako čitať knihy. 😉 Skoro všetky tvoje rady som už počula, len som si to chcela overiť. Budem sa nimi určite riadiť. Mám najjednoduchšiu odsávačku, mechanickú, dúfam, že mi to s ňou pôjde,beriem si ju aj do pôrodnice. Určite začnem po 3-4 týždňoch skúšať pridávať do jedla to, čo si spomínala a budem maličkú pozorovať. Tiež si myslím, že im treba postupne dávať do mliečka naše chute, aby si ich telíčko zvykalo. Ty ešte kojiš? Určite už aj prikrmuješ,tvoja Martinka je už veľká kočka. 😀

zofinecka1
20. feb 2009

holky pokdu můži radit, tak si dávejte pozor na bradavky a hlavně na to jak se mimo přisává k prsu. Měli by vám s tím poradit v porodnici, ale nám pustili jen dvd o kojení a to bylo vše. Já moc dlouho nekojila. Jen asi 4 týdny. Strašně mi popraskaly bradavky a ikdyž jsem kojila přes kloboučky tak to nepomohlo a taky jsem měla náběh na zánět. Takže si dávejte pozor na prochladnutí. 😉

monika77
20. feb 2009

jastericka snažím sa ako sa dá 🙂 hlavne sa stále nútim k pohybu, chcela by som byť čo najrýchlejšie úplne fit ... pretože ešte mi trošku robí problém vstávanie z postele

adka viem len toľko, že sú veľmi dobre mäsové polievky (kuracie ...), zemiaky, ryža, cestoviny a z ovocia banány a jablko bez šupky ... ostatné ešte doštudujem na nete, keď bude samozrejme čas 🙂 dúfam že zajtra sa mi podarí pozisťovať ešte potrebné info, lebo tiež toho ešte veľa neviem

zofinecka ja mám také malinké ranky na bradavkách, stále si to natieram ak sa dá cicadermou, celkom sa mi to začalo pekne hojiť ... dnes som si nahmatala hrčky na prsiach, zrejme stvrdnuté, ale keď som malého nakŕmila bolo dobre ... stále mu dávam papať 10 min z jedného aj druhého ... len po kojení mám občas pocit pálenia ... ale to je asi normálne, nie? ... tiež ma niekedy pobolievajú keď malý cucká, ale zdá sa mi, že každým dňom je tá bolesť menšia, alebo som si už zvykla? 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre