Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

mimac
24. júl 2012

pre vardzikova Výkon PEDA spočíva v zavedení tenučkej cievky - katétera k nervom v bedrovej oblasti (do chrbta), zodpovedajúcim za prenos bolestivých podnetov (nie do miechy!). Cez túto cievku sa potom do okolia nervu podávajú buď anestetiká (znecitlivujúce látky) samotné alebo v kombinácii s opiátmi (látky tíšiace bolesť). Anestetikum zabraňuje dočasne prenosu bolestivých podnetov. V priebehu 7 - 10 minút sa bolesti strácajú a dostavuje sa pocit úľavy. Činnosť maternice však nie je anestetikom ovplyvnená. Kontrakcie prebiehajú ďalej, len už nie sú bolestivé. V súčasnosti podávaná koncentrácia anestetika je oproti minulosti znížená tak, aby prevážne ovplyvnila vnímanie bolesti, nie však schopnosť pohybu a aktívnej spolupráce pri vlastnom pôrode, ten sa prihlási nutkavým tlakom na konečník.

Čítajte viac: http://primar.sme.sk/c/4116751/epiduralna-porod...

@vardzikova

mimac
24. júl 2012

@vardzikova bola som na predpôrodnej príprave v pôrodnici v RK a to isté mi povedal aj pôrodník

vardzikova
24. júl 2012

@mimac 😉 Ďakujem lebo som uvažovala aj nad takou možnosťou , ale bala som sa toho vpichu 😠 ako ihi mi samotne nevadia ale takto som si to nevedela predstaviť, inak pozeram že si v 40tt 😀 tak to ty už môžeš každu chvyľu očakavať pôrod...čakaš prve babatko?

mimac
24. júl 2012

@vardzikova Ak nad tým uvažuješ, vybav si to nech ti v 36tt zoberú krv na rozbor a keď všetko bude ok, vybav si to a nechaj si všetko vysvetliť od anesteziológa, je to dobré mať na papieri a ak to stihneš tak ti ju dajú, je to dobré keď ti pôrod musia vyvolať napr., no je 21 storočie nemusíme rodiť ako naše maminky zlaté..Veru očakávame prvé mimino..

vardzikova
24. júl 2012

@mimac a ja som si myslela že to stači povedať ked mi začnu kontrakcie 😀 ach jaj mam sa ja čo učiť 😀 , a čakate dievčatko alebo chlapčeka? kedy maš presne termin?

mimac
24. júl 2012

@vardzikova musíš mať v ruke papier o odbere inak si stratená, nie každá môže mať epidurál napr. ak máš zlú zrážanlivosť krvi, uč sa aby si potom nebola prekvapená!Môj termín je 28.7. a bude to dievčatko levíčatko

misinka26
24. júl 2012

Ahojte kočky, som prvorodička, drobček by sa mal narodiť začiatkom novembra, viete mi poradiť ako sa vyrovnať s pôrodom. Ja sa proste snažím myslieť pozitívne ale nejak sa mi to nedarí, vždy keď si na pôrod spomeniem mám pocit, že tak zomriem v mučivých bolestiach, viem že sa nemám tak stresovať ale ono to proste nejde. Pre mňa bol pôrod strašiak už aj pred tehu ale som si povedala, že bábo chcem tak veľmi, že prežijem ale teraz čím viac sa to blíži tým viac je to horšie. Poradte pls ..

vardzikova
25. júl 2012

@mimac fíha ved termín maš už teraz v sobotu 😀 😀 😀 😀 😀 tak silno držim prsty aby všetko dopadlo na vybornu 😉

luna13
25. júl 2012

@misinka26 Ahojky prosim ta hlavne nemysli na ziadne mucenie hihi mysli uplne krasne co nosis pod srdieckom uzlicek na ktory cakas a si zvedava na neho kedy ho budes drzat v rukach mysli uplne krasne vsetko negativum odhod prec porod nieje taka strasna vec ako ju mnohy opisuju porod je prekrasny zazitok ktory si obnasa svoju bolest ale ver ze je to ta najkrajsia bolest na svete nesmies sa stresovat a hlavne necitaj zbytocne vela blabolov o porode potom budes cela vystrasena neboj ked pride ten den tak tvoje telo ti bude samo diktovat co mas robit ale pokial budes tresova urcite si tym pri porode nepomozes treba to krasne predychavat co ti uzastne pomoze a urcite nie panikarit a vseto prejde a ten zazitok je neopisatelny ked potom vsetkom ti daju do narucia tvojho drobceka je to kus neopisatelneho stastia ver mi 🙂

misinka26
25. júl 2012

Ďakujem, veď ja viem, že to čo nosím pod srdcom je ten najkrajší dar na svete len ma proste desí to, že neviwm do čoho idem a čo ma čaká ... Snažim sa nepanikáriť ale tešiť, občas mi to ide a občas ma to zasa dostane do depky...

mimac
25. júl 2012

@misinka26 nemysli už na to teraz, ešte máš kopec času do novembra,užívaj si prechádzky,možno ak máš psa tak ho venči,hraj sa sním,alebo sa venuj viac partnerovi,chodievajte na plaváreň,smejte sa spolu,nájdi si nejakú činnosť,ktorá ti zamestná myseľ a nemysli negatívne, nepočúvaj babské reči či prečo máš strach,čo ti kto natáral?veď vlastne nevieš do čoho ideš,ver sama sebe a svojmu inštinktu,že všetko čo sa má stať sa stane a bude to v poriadku.

misinka26
26. júl 2012

Ďakujem... zatiaľ chvala Bohu chodím do práce takže cez deň je moja myseľ dosť zaneprázdnená, horšie je to v noci keď nemôžem spať, práve vtedy ma napadajú takéto hlúposti... ale stále verím, že to bude ok ako píšete 🙂

mily7
26. júl 2012

@misinka26 misinka, mam malo casu, mam maleho v kociku na terase?)))) viem ako som bola ja ako prvorodicka preto som tu kukla. vystrasena som bola neskutocne. zistila som si co a ako, mala som predpor. pripravu s por. asist. z nenocnice. ta mi povedala realne co a ako tak som si nerobila iluzie ako v zahranici ze to bude prebiehat a proste som to zobrala, ze u nas je to tak, viazu sa popripade nohy aby sme nespadli a pod. strach bol. ja som dala pozitivne myslenie, doslova sa nastavila a opakovala si normalne nahlas do mozgu vysielala signal ako poradila kamoska pozit. mantru. porod je uzasny zazitok a bude to bezpecne pre mna aj pre moje dieta. alebo nieco take. je prirodz. zazitok.co len chces si hovor, aby mozog uveril. ja som sa napr. modlila, ale to pomaha mne, dala do ruk Bohu, verila mu!!!! ale je to ozaj o viere, ze veris ze bude dobre!!! ako nastavis telo, mysel!!! tak bude!!!!! ja bola ako osika tak som sa bala!!! naozaj!!!!! a teraz pocuvaj, v uto na poradni, doki ze ak neporodim v uto ma posle na pozorovanie ctg cico uz nepamatam. od stredy som mala nepravid. kontrakcie poslickov po nociach, v pia rano som sa nahnevala a vravim mu, laskavo ma tu nestresuj po nociach ale vylez, lebo ta budu tahat a to by som nerada. kontr. rano ziadne, ja somsi povedala ze cez vikend idem rodit!!! isla do sprchy, pustili sa kontrakcie. nepravidelne, rozdychavala na prechadzkach dokial vecer po piatej nepraskla zatka a oditekla plodova voda. misenka ja nepamatam kedy som v zivote taka kludna bola ako ten piatok trinasteho v den svojho porodu. manzel kludas salej a ja k susede ci teda mam ist, lebo sa mi nechce byt dlho v nemocnici!!! od prasknutia do porodu preslo 5 hodiN!!!! ale ja mala kontrakcie uz cely den podla mna nepravidelne hoci boli pravidelne🙂)) ale neva, ved som si ich na klude v krasnom pocasi vonku rozdychavala s kamoskou na prechadzke a pri pokeci so susedmi!!!!! sli sme do nemocky ja stale cakala, ze to môze byt horsie tak nesmiem este panikarit, lebo co budem robit potom? a boliet to bolelo riadne. tak som nepanikarila, dali mi epi, bez toho by som nerodila!!!! akoze ten porod bolel mna riadne hoci som si vravela ze ak nebude zle tak si ju nedam. po epi troska ulava prisla ale tlaky bolo citit dost! a potom dosiel maly. pri zasivani napichn. na epi som necitila som telefonovala s malym v naruci s muzom pri sebe a nebolo stastnejsieho cloveka. ja som sa chcela postavit a ist domov!!!! 🙂)) takze sa len nastav moja, urob vsetko preto, aby si odburala bolest ak sa bojis, poprip. zaplat porodnika, ja som neplatila kvoli peniazom ze je to vela, nastav mysel!!! ak sa bojis neznameho zisti si ako to chodi, ako to tam vyhera!! a strach preziva kazda je to normalne, ale ak chces s tym nieco urobit tak bojuj. pa

malapepka
26. júl 2012

Baby, asi blbá otázka, ako vyzerá tá hlienová zátka? Lebo ja mám stále hlien, počas celého tehu... rozoznám to nejako?
@misinka26 ja aby som prekonala obavy z pôrodu, tak si vždy poviem, že zvládli to aj asociálky (nič v zlom, skôr myslím na ich pripravenosť, vedomosti a i., nechcem nikoho uraziť), černošky v púšti, prečo by som to nemala ja za asistencie lekárov. Vždy si poviem, že štátnice boli horšie a tie už mám za sebou 🙂

tinki
26. júl 2012

@malapepka nemusíš rozoznať hlienovú zátku, lebo tá môže odísť aj mesiac pred pôrodom, alebo už až v pôrodnici..Ja vôbec neviem, kedy mi odišla..Ale hlienová zátka je aj s krvou.

malapepka
26. júl 2012

@tinki jéjda, to som nevedela že aj s krvou. dúfam, že nebudem stresovať, že sa niečo pokašľalo, lebo ja som začiatok teh. nemala práve ukážkový. Dík za odpoveď! 🙂

tinki
26. júl 2012

@malapepka v podstate ak uvidíš červenú krv na gaťkách, treba ísť na vyšetrenie..ak je to špinenie, je dobré si aspoň zavolať..chápem, že máš strach, aj ja som stresovala...

malapepka
26. júl 2012

@tinki Ďakujem, idem študovať.

katerinanov
26. júl 2012

Já jsem se taky nastavila. Nastavila jsem se tak, že to vlastně bude pohoda, bude to bolet jenom trošku a prostě pohoda 🙂 a od toho strachu to pomohlo 🙂

monikkak
26. júl 2012

@malapepka napríklad mne hlienová zátka odtekala postupne pred pôrodom cca 2 -2,5 týždňa...zo začiatku bola taká žltá potom do hneda s troškou krvi, potom už len prisvitná a ťahavá. Dáke dva dni pred pôrodom mi odtekala stále som si myslela, že je to už plodová voda lebo bola riedka,tak sme išli do pôrodnice ale dr. povedal,že to bola len hl.zátka aj tak dobre, že som išla lebo som bola už na 4 prsty otvorená...mne plodovu vodu nakoniec prepichovali. Ako prvorodička som mala lahký a rýchly pôrod...bola som bez epi...nemala som až také velké bolesti ale ku koncu keď mi pichli oxytocín tak tie bolesti sa nedali vydržať prestavky medzi nimi boli 5 sekundove ale naštastie to netrvalo dlho mala bola za 5 min.vonku 🙂 Držím palčeky nak pôrod prebehne bez problémov a maličké aby bolo zdravučké 🙂

malapepka
26. júl 2012

@monikkak ďakujem. Priebeh tvojho pôrodu sa dobre číta, tak už len dúfať, že môj bude podobný. 🙂 Ale ak aj nie, to malé mi za to stojí. Ešte raz dík

misinka26
26. júl 2012

@mily7 ďakujem, zlatá si ... veď ja si stále opakujem dookola ako debil, že to bude dobré a aj malému hovorím, že ,, však nebudeš maminku moc trápiť ,, on sa vždy pri tom prevráti tak mi asi odpovedá, že nebude zlý 🙂 ono ako vravím to nie je stále mám dni keď sa cítim tak, že veď čo porodili iné aj ja musím ale sú aj dni, nšťastie je ich málo, keď sa idem zošalieť od strachu... už som bola aj pôrodnicu pozrieť, aj pôrodnu asistentku navšztevujem aj muža otravujem ale proste ja som taká, nemám rada nové veci a hlavne tie o ktorých nič neviem... no uvidíme ako to pôjde ďalej dúfam, že len k lepšiemu 🙂

misinka26
26. júl 2012

@malapepka jasné štátnice na to si spomínam, tiež som sa triasla ako osika, ale na tie sa dalo aspoň pripraviť, naučiť, ale na pôrod sa nedá naučiť, jasné ako taká príprava tam je ale každy pôrod je iný takže preto mám obavy lebo neviem čo ma čaká 🙂

mily7
27. júl 2012

@misinka26 no ja som presne taka ista!!! mam strach z noveho🙂)) a je to normalne, kazda salie! neboj sa! naozaj len hucat mozgu ze bude dobre, mne asi to pomohlo, lebo ozaj bola som neskutocne kludna, nespoznal by ma nikto 🙂) a salela som dost, plakala, ako bude🙂) dobre bude. v pohode sa ozvi kedykolvek aj na postu, odpisem, pa

mily7
27. júl 2012

@misinka26 povedz si, ze ta caka normalny pohodovy porod. ved vies co je s porodom spojene a nic ine necakaj!!! povedz si, ze je to prirodzene, babetko sa musi dostat von, chce ta vidiet a zit s vami, tak predychas bolesti, das nieco proti bolesti ak chces a porodis. nic ine🙂 a potom budes stastna ako opica🙂)

misinka26
27. júl 2012

@mily7 🙂 🙂 Ďakujem 🙂 🙂

mily7
3. nov 2012

@misinka26 misinka kedy to mas? pozitivne naladena???? drz sa!!!

misinka26
3. nov 2012

@mily7 Každú chvíľku, čakám každý deň ako na spasenie 🙂 naladená som zatiaľ dobre len nočné mory začali, každú noc rodím 🙂 no nejak to hádam prežijem ...

mily7
4. nov 2012

@misinka26 ja rodim aj teraz kazdu noc, ked rozmyslam ze druhe kedy ako🙂) misi pozitivne myslenie!!!! bude super porod!!!!!!!! drzim prsty daj vediet neskor, straaasne moc drzim prsty, dobre!!!!bude!!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre