Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

olca7
4. okt 2009

ahojte aj ja som prvorodicka a to dvojnasobna termin mame v decembri no uz teraz sa poriadne bojim

janka3.12
4. okt 2009

ivuska maleho sme vcera vazili uz mame skoro 5kg, tak za tyzden od poradne sme pribrali vyse 400g🙂 stale kombinujeme bebu s mlieckom tak dufam ze nam to vydrzi.

olca drzim ti placeky, uzivaj si kym mozes🙂 ked sa malinke narodi budes pren ho to najdolezitejsie takze fukoty jak hrom🙂 a porod, pviem ti kebyze nemam jazvu po cisarskom ani si nespomeniem na porod🙂

janka3.12
4. okt 2009

ivuska a ty ako dokrmujes, ked mas tolko mliecka svojho davas aj umele?

ivkaivka
7. okt 2009

Jani, ja davam umele na noc, mam pocit, ze si dlhsie pospi. Svoje cez den. Pozrela som fotecky, maly je krasny a taky buclaty ako moja. Olca, neboj, vsetky sme to zvladli, zvladnes aj Ty, ved ine ani neostava - neboj bude dobre, zle myslienky zahod za hlavu. Vies uz pohlavie???

janka3.12
8. okt 2009

Nuz, a je to tu, pomaly koncime s kojenim, odsavam ale yjde mi to tak nanajvys na jedno krmenie, takze uz papame bebu aj cez den:( som z toho trochu sklamana, som myslela ze budem kojit aspon do 6 - 7 mes. kedze ja mam ekzem a manzel alergiu.....skoda ze v nemocke mi nikto neskusil ukazat poriadne techniku dojcenia, namiesto toho mi hned odporucili klobucik a to bol zaciatok konca:( tymto chcem povzbudit vsetky babulky nech sa snazia nepouzivat klobuciky na dojcenie kym to pojde - pri druhom babatku to bude hadam lepsie......nevadi, hlavne ze malinky je spokojny, brusko ho z beby neboli a rastie nam do krasy🙂 tak sa majte krasne idem spat s maly, lebo v noci nam chvalabohu spinka aj 4 - 5 hod

pepe89
9. okt 2009

ahojte mamicky, resp. buduce mamicky🙂ja som tiez prvorodicka a mam aj strach aj sa velmi tesim, ale to je hadam normalne🙂 termin mam 11.10., cize tuto nedelu, a rodim na kramaroch, tak sa s niektorou z vas mozno uvidim....drzim vsetkym palceky🙂 pepe89

janka3.12
9. okt 2009

drzim palce, vela stastia

uankab
9. okt 2009

ahojte babulky, uz som tu dlhsie nebola, nejako som nestihala... malicka nam rastie ako z vody, za mesiac sme pribrali okolo 850g, uz mame 4,62 kg..
citam, ze mate problemy s mlieckom... ja mam presne opacny, tecie mi z prsnikov, stale ich mam na prasknutie, obchadzaju ma zapaly... 😖... doteraz som kojila tak, ze som striedala prsnik po 6 hodinach, ale kedze mi z nich aj po kojeni strieka, mam to zvysit na 8 hodin z jedneho a 8 z druheho.. neviem ako to zvladnem... pomedzi to pijem salviovy caj na znizenie.. co je najhorsie, malicku bolieva brusko (vraj je to dosledok nadprodukcie mliecka, kedy pije vela predneho a menej zadneho) a ked si dam feniklovy caj, tak sa mi prsia naleju este viac ☹ ... no je to cele taky zacarovany kruh...
inak ako casto kojite? my asi kazde 3-4 hodiny, niekedy si pyta aj po dvoch... v noci som hore aspon 3x... , uz ani neviem ake to je sa poriadne vyspat... ale nastastie pekne spinka, nakojim a zachvilku uz buva... a krasne nam drzi hlavicku, vydava rozne zvuky (napr. mlaskanie a slastne vzdychy pri kojeni), vykrikuje z postielky, no sranda... napreduje naozaj veelmi rychlo... dnes dokonca chytila na chvilocku aj hrkalocku do rucky 😵

pridala som aj nejake nove fotecky... 😉

ivkaivka
9. okt 2009

jani, neskusala si nieco na podporu mliecka? Mrzi ma to, ze mas malo. Ja pcham to seba ten ricinus a pijem aj 3l vody denne. Tiez mam ekzem aj alergiu, tak sa budem snazit odsavat co najdlhsie. Skus si dat jeden den, ze budes stale prikladat.
Uankab, nerozmyslala si, ze budes mliecko predavat do nemocnice. Mojej znamej kamoska to robi, vraj to celkom pekne vynasa, skus sa poinformovat. Mala papa tiez kazde 3 hod. a tiez zacala hrkutat a vyskat.

xxveronikaxx
9. okt 2009

Ahojte neviete čo mám robiť ak mám riedke mliečko?

janka3.12
10. okt 2009

Uankab ked som prvy mesiac len kojila, maly sa budil kazdu hodinku max. dve....dr. vravela ze babatka sa budia a papju tak casto ako potrebuju.... a pred kojenim si neodstriakavas, aby pila menej predneho mliecka? som nemala potychy ze z materskeho mliecka moze boliet brusko..

Ivuska ja by som si maleho aj prikladala, ale dokrmovat sme zacali kvoli tomu ze maly nechcel sat cet klobuciky ani bez nich...tak bol vyhladovany a preto sme presli na komb. umele a materske...teraz uz opat cucka, lebo ma zaklad🙂 papam ricinus, ale minule som rozmyslala ze ked zase cucka (aj ked vzdy kratko, len 2 - 3 min) skusim prikladat castejsie.... mliecko sa tvori podla toho ako babetko pije, takze aj ked ho udem prikladat castejsie ale Oliverko bude sat malo a kratucko, asi sa mi moc ta tvorba moc nezvysi, ale uplne s kojenim nechcem prestat, hocikedy, ked je maly mrzuty nama vecer tak sa pri piti z prsnika ukludni🙂

veronika preco myslis ze mas riedke mliecko? dietatko ti nepribera? lebo ak prosperuje a pribera tak mas mliecko eňo ňuňo🙂

tymothy
10. okt 2009

veroniko, to mlíčko se upravuje podle toho, jak dítě saje. Když je maličké, je mlíčko řidší a postupně houstne. A také přední mléko je řidší než zadní.

tinad
10. okt 2009

Mamicky, tak vam zavidim, ze mate uz po porode.. My cakame babenko koncom novembra..Teraz som v 34tt a vraj sa uz otvaram.. Velmi sa bojim porodu.. Je to taka strasna bolest? prosim poradte mi ako to zvladnut.

uankab
10. okt 2009

janka, odstiekavam si trosku mliecko pred kojenim, len ked mala spusti ze je hladna, tak to nie je veru cas, krici ako sirena 😀 ... vraj predne mliecko obsahuje vela laktozy, z ktorej sa hromadia plyny v crievkach... keby ste poculi ako jej kruti obcas v brusku, chudatko moje...

tinad, neboj sa... porod je bolestivy, nebudem ti pisat ze nie je, ale ked uvidis babatko, tak na to v tom momente zabudnes a budes ta najstastnejsia maminka na svete 😵

mirka907
11. okt 2009

Ahojte baby...Tak my uz mame 4800 a to sme z porodnice odchadzali s 3100 🙂...mala je teda riadny papkac...je to na nej aj pekne vidno a ja to zacinam citit na rukach...

Uankab ja som tiez mala problem s extremnym mnozstvom mlieka ale prisiel tento (7) tyzden a mali sme podla vsetkeho laktacnu krizu...mala zvysila prijem jedla a kym bola spokojna vyprazdnila oba prsniky a chcela papat aj kazdu hodinku a pol-dve...Normalne som pila caj na podporu mlieka par dni ..a to som si myslela ze ho urcite nebudem potrebovat a mam ho doma zbytocne...
My sa inac trapime s klbami...ideme vo stvrtok na kontrolu tak drzte palce nech sa jej to zlepsi a abdukcnu perinku budeme moct cez den davat dole..ale co je horsie mame podla vsetkeho atopicky ekzem...chuderka ma obidve licka cele flakate...boli sme na koznom a mame masticku a roztok do kupela ale velmi sa to nezlepsuje..ale vraj mame byt trpezlivi...ze vysledok sa dostavi neskor tak dufam...

Ivka nasa mala hrkuta a vyska jedna radost...je to super pocuvat🙂..uz je s nou normalne ze sranda🙂

ivkaivka
11. okt 2009

jani, ved ked sa prisaje a vypije len trosicka, tak ber odsavacku a odsavaj. Mne ked nejde, tak aspon 1.min.taham naprazdno a z druheho prsnika sa potom leje. Vyskusaj, ja som dnes rano odsala 260ml. Veronika,fakt, ako vies ze mliecko je riedke. Ja davam odsate do chladnicky, na vrchu sa urobi akoby smotana, no pri dne je take nieco ako voda. Vzdy to premiesam, az tak dam do flasticky. Tinad, boli, hlavne pred koncom, no ja som mala pocit, ze tam uz ani nie som, pocula som vsetko akoby z dialky a potom sa mala narodila a vsetka bolest bola fuc. Mne bolestivejsie ako samotny porod pripadalo site-brr, hnus. Ak mozes zober si so sebou niekoho, je to obrovska podpora. Drzim prsteky, nemas ine vychodisko len to zvladnut. Ja by som si to normalne isla znova skusit-ten pocit, ked je babo vonku-na nezaplatenie 😉
Mirka, my sme isli domov s 2840 a pred dvoma tyzdnami mala 4270. No cez noc davam Nutrilon. Ja na ortopediu idem zajtra a tiez sa bojim. Pretoze v porodnici povedali, ze lavy klb je uplne nevyvinuty, ortoped povedal, ze je vsetko o.k.,isli sme za dalsim, tak len balit nasiroko-broste komedia, tak uvidime zajtra, idem za obidvomi co mi povedia. Nam tiez lekarka povedala, ze Olivia ma na lickach ekzem (pozri fotky, dala som tam jednu taku), dala nam papier na kozne, ak sa to roztiahne, no ja som jej licka cistila peroxidom-ten co som davala na pupcek, potom som to pretrela HOltovym kremom (je bez predpisu a stoju okolo 1 euro), a na noc som jej to pretrela calciovou mastou a licka ma uz ciste. Vyskusaj, poskodit to nemoze. A ten Holtov krem sa dava aj na ekzem. Este sestricka povedala, ze babatka zvyknu mat take flaky po lickach a to medzi -tusim- 5.-7.tyzdnom. Neboj vsetko sa napravi a daj vediet ako si dopadla na ortopedii.

mirka907
11. okt 2009

Ivka tak pozrela som tu fotku a nasa mala ma na tvaricke to iste...Kozny nam predpisal roztok do kupela Oilatum a na premastenie Excipial..Uz to pouzivame 4 den a mam pocit ze je to len horsie. Ako dlho to trvalo vam kym to zmizlo? A zajtra velmi drzim palce na ortopedii.

janka3.12
11. okt 2009

cafte babuľky.

mirka aj na maly ma podobny vysyp, čo je horšie aj na hrudničku a chrbatiku akoby kašička, aj som sa bála že ekzém, lebo ja ho mám, ale dr. že je to typický novorodenecký výsyp, ze to casom prejde, zacalo na tvaricke hrusnik chrbatik, na tvaricke uz skoro nic nemame...., vo vláskoch už máme drobné šupinky - začina seboroická dermatitída - na to máme Biodermu - dodporučila mi ju detská aj kožná, na ten výsyp máme Ondrejovu masť a krásne zaberá....plus mi detská doporučila do kúpeľa trošku hypermangánu (len pozor farbí oblečenie aj vaničku) - skus ju miruška, ozik vraj to ekzemik nie je, tak uvidime.... ecipial nesmu pouzivat deti do 3 rokov, lebo obsahuje salycilaty, ale nemyslim si ze by to preto nezaberalo, skus najprv hypermangan do kupela a uvidis.....

na ortopediu ideme v utorok tiez trpnem ze co a ako

drzkajte sa

svetluska4
11. okt 2009

Ahojte babenky. chcem sa spytat ako si odsavate resp. odstrekujete mliecko. Ja mam s tymto velky problem. Mam male bradavecky a aj najmensie klobuciky su mi nanic. Maly sa vie napapat , nastastie mu staci co si vycucka. Len ked niekam ideme tak si chcem odsat do flasky ale je to boj. Mam klasicku vakuovu pumpicku na balonik, a niekedy mi mliecko strieka takym tenkym prudikom, vetdy vytiahnem tak max. 60 ml, inokedy len troska strieka a potom uz len kvapka a nakoniec nic, mozem aj tlacit prska a nic. Rucne mi vobec nejde odstriekat.

uankab
11. okt 2009

ahojte, nam sa tiez malinka vysypala asi 2 tyzdne dozadu, bola som s tym minuly tyzden u lekara, mame detsky ekzem a suchu pokozku, predpisal nam Aveeno cream, je to dostat aj bezne kupit (aspon tu v UK) a neverili by ste ako to pomaha... je to na prirodnej baze, obsahuje to ovsennu kasu/muku, ktora pokozku cisti a zaroven hydratuje... cervenost sa uz stratila, este sice vyrazocky mame, ale zdaleka to nie je take zle ako to bolo, krasne sa to cisti...

mirka, oilatum sme pouzivali aj my hned po narodeni, pomohlo nam to velmi na suchu pokozku, kedze sme sa narodili neskor a mali sme supinky vsade ... excipial mliecko poznam, mne ho kedysi davno predpisala kozna a ja som sa z toho este viac vyzadzala a ona mi povedala ze to obsahuje kyselinu mravciu !

musim uz utekat, malinka sa zasa zobudila, dnes ju cely den bolelo brusko 😔 .... inak nas vazili minuly pondelok a mali sme 4,62.. za mesiac sme pribrali takmer kilo..

alexandrah
11. okt 2009

cafte - ivka - davala si malej na licka peroxid? to sa moze? ale ked pomohlo ... baby, ja sa ani tak nebojim bolesti (to este len pride, cca 2 tyzdne pred), ako toho okolo, priserne nemocnice, ze ma nechaju prenasat, 1 baba bola v 43 tt, a az potom ju dali do nemocnice, sla tam v piatok, a az ked sa do pondelka !!!!!!!!! neotvarala, jej dali vyvolavacku, hroza, toho sa fakt desim!!!!!!!!§ ivka - takze to isti behania po schodoch, tonik a sex?? a este asi horuci kupel, a slivk,y ako som pocula ... malinik som velkym snahom vyhodila, jak som pocula, jak je hnusny, pamatas, my dve gurmanky ...

mirka907
12. okt 2009

No takze mala dnes vyzera este horsie...uz sa jej koza na licku supe...volala som koznemu a Excipial rusime a davame Holtov krem + nejake obklady...pevne verim ze Holtov pomoze, ked som tolko pozitivneho na neho citala...
Alexandrah mne pomohli dlhe prechadzky(no neverim ze sa ti v tej zime bude chciet🙂) a nekonecne pratanie bytu (aj ked uz vsetko bolo ciste🙂)

aninka89
12. okt 2009

baby, neviete poradiť niečo či dobre a rýchlo zaberá na boľavé bradavky? Malého si už ani priložiť nemôžem pre hroznú bolesť, celú noc som radšej odsavala a dávala z fľaše.... 😒
Mne kolegyňa poradila na zápal prsníkov tvaroh, že vraj len vybrať z chladničky, dať na prsník, niečim prikryť a bude dobre. A tvaroh sa nemusi hneď vyhodiť, môže sa aj viackrát použiť

tinad
12. okt 2009

Mamicky, aj vy ste sa tak strasne bali porodu? ja mam ako keby panicky strach z neho.. ale velmi sa tesim na babenko.. ako to mam prekonat ten strach?

mirka907
12. okt 2009

Aninka mne na bolave bradavky pomohol krem z DMka...je dobry aj na popraskane pery, takze ak sa ti zvysi mozes ho v zime vyuzit...a netreba ho pred kojenim zmyvat...
Zapal prsnikov som si pretrpela...hned ako nabehla horucka som nasadila ibalgin alebo panadol, vypotila sa a dala si pred kojenim studenu sprchu(aj v noci...). Zapalene miesto som natrela kalciovou mastickou a zapal vzdy do 2 dni presiel. Podstatne je ale skusit mu predchadzat, takze ako pises liecit bradavky a sledovat ci sa ti neupchava mliekovod (nemas na bradavke bielu bodku...tu treba masirovanim vytlacit pripadne ju prepichnut, co sa mne osvedcilo viac)
Tinad ja som ani velmi strach z porodu nemala..treba to brat tak, ze aj tak to pride a ked to tolko zien zvladlo preco by si to prave ty zvladnut nemala🙂..hlavne mysli pozitivne a tes sa na babo

janka3.12
12. okt 2009

Cafte babulky,

ked som na zaciatku viacej kojila davala som si na bradavky homeopaticu mast CICADERMA a sem tam BEPANTHEN mast, a nemala som ziaden problem.

Svetluska ja si odstriekavam rucne, mne to zase nejde moc odsavackou, ja mam odsavacku pakovu chico a celkom v poho, tiez neodstriekam vela, ani teraz ked uz davame umele mliecko ani ked som vyhradne kojila, vtedy som odstriekala najviac v noci - cize za cely den tak 120 - 150ml, nastastie vtedy malemu stacilo z prsnika. Ale mne poradila annag ze treba odstriekavat kazde dve hodiny aj mimo kojenia, aby sa voacej zvysila tvorba mliecka, pred odstriekanim si daj teple obklady na prsniky, uvolnia sa mliekovody, plus si mozes masirovat prsniky pred tym v smere hod.ruciciek. ked si odstriekavam rucne na zaciatku mu skoro nic nejde, ale pomaly sa to rozbehne a doslova to strieka🙂 mozno by ti vedela poradit aj IVKA to si odstriekava vela.....ono myslim ze je to individualne, ale ak by si chcela poradit skus napisat internu postu ANNAG - je aj nejaka tema DAKUJEME ANNAG - je zlatucka a vyzna sa🙂

Babulky co mate pred porodom, aj ja som sa velmi bala, bola som v porodke 24h s bolestami lebo mi odtiekla voda, no neotvarala som sa, potom epi vyvolavacka a nakoniec to skoncilo aj tak sekciou - takze hlavne je byt klude, aj tak teraz neviet ako to dopadne, netreba sa trapit, budete to riesit potom ked to pride, budte v pohode, oddychujte aby ste vy aj babatka mali silu a energiu na porod🙂 drzim vam palceky

uankab
12. okt 2009

aninka, na zapal prsnikov pomaha aj studeny kapustny list... ja som to robila tak, ze pred kojenim som si nahriala prsnik (prilozila som nan teplu plienku) a pri kojeni ho masirovala, tym sa ti uvolnia zapchate mliekovody... a medzi kojeniami som si tam davala zasa kapustny list z chladnicky... midwife mi tiez povedala, aby som ho masirovala len pocas kojenia, nie stale pocas dna...
a pozor, nedavaj si to nikdy na bradavku, podobne je to vraj aj s tvarohom, ten tiez na bradavku nesmie ist... tvaroh som neskusala... na bradavku je vraj dobra kalciova masticka....

ivkaivka
12. okt 2009

Mirka, zmizlo to asi za 2-3 dni. Fakt vyskusaj. Ortopedia dopadla hrozne, musi mat tu abdukacnu perinku, som z toho taka nestastna. O mesiac kontrola, tak dufam, ze bude lepsie. Uankab, ty si tusim pisala, ze mate ten vankusik, plakala mala? Ked mi vysvetlili, ako brutalne treba nozky roztiahnut, prislo mi zle. No vraj ju to nebude boliet, len obmedzovat. Svetluska, ja odsavam kazdy den-rano odsajem cez 200 a potom este tak 2-3x dene po nejakych 150-180. Ja odstrikavam menej krat, aby sa mliecko nazbieralo a potom odstiriekavam dost dlho, uz sa mi stalo, ze aj hodinu-no nie v kuse, medzi tym sa aj najem... a v noci mam pod podprsenoku plienku, mozno preto rano odsajem tak vela a samozrejme treba pit vela, vela, vela tekutin. Ja mam taku akoby pumpu, proste taham rukou a mliecko strieka ako zo sprchy. JKupovala som ju v Tescu a znacka baby nova. Je super, ma uzasny tah, len ma z nej dost bola ruky.
Alex, caves-gurmanecko moja, jasne postupuj podla mojich receptov. Na tvaricku som davala peroxit 3%, to sa dava aj na pupcek, radili ho na konikovi a aj detska schvalila. Neboj nebudes prenasat. Urcite porodis v normalnom termine. Nemysli na to a neprivolavaj si to
Aninka, mne v porodnici radili len potriet materskym mlieckom a nechat tak. Vyskusaj.

uankab
12. okt 2009

ivka, ja o abdukacnej perinke netusim nic... ale predpokladam, ze je to asi na klbiky, ked pises ze ste boli u ortopedicky, vsak? nasej malinkej kontrolovali pri narodeni, bolo vsetko ok a na dalsiu kontrolu pojdeme teraz niekedy...
ivka, odstriekavas mliecko, lebo ho mas malo, alebo preco? ako vam inak spinkaju deticky, kolko dlho prespia a ako casto ich kojite? u nas to je rozne, niekedy po 2 hodinach, max. vydrzi 4, potom spusti rev ako pavian 😀

alexandrah
13. okt 2009

kocky, na zapal mozno skuste cosi z prirodnej kozmetiky welleda, ja som nakupila malemu, no zatial samozrejme skusenosti nemam, budem sa riadit aj vasimi radami. ivka - je super, ze si par mesiacov predo mnou, aspon my budes vzdy vediet poradit 😎 😀 co si ty uz preskaces!!!!!!!! 😵
annika- nepouzivas klobuciky na bradavky? ja to docela planujem, potom ich asi nerozkuse, ci?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre