Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Stav po pôrode

Po pôrodeŠestonedelie
3. dec 2019

Ahojte, pred dvoma rokmi som rodila v zahraničí a caka má to zas. Porod bol bez nastrihu, poranení a nejakých dalších problemov, aj keď bolo dieťa veľké. Hodinu po porode(bondingu) som išla sama po vlastnych na wc, naobedovala sa sediac na zadku a potom som si sama “pesi” odniesla dieťa na oddelenie. Hneď som normálne fungovala, starala sa o dieťa, ktoré som od prvej chvíle mala v starostlivosti, sedela som na drevenej stoličke. Trosku má prekvapili tie story žien, kamaratiek, rodiny po porode na SK, či sesternicu, ktorú sme boli v porodnici navstivit ako bola na 3 deň po porode mimo, nechodila vzpriamene. Rodičky sú na oddelenia odvazane na posteli, musia sa sprchovat v doprovode sestričky a neviem čo ešte. Viete mi niekto objasniť, čím to je a ako sa tomu vyhnut, keďže zase čakám dieťa 4+ kg? Tá “doriadenost” ženy je z nastrihu, alebo rodičku dopujú nejakými oblbovakmi, že pomaly nevie stať sama na nohach? Sama som mala epiduralku, ktorá mi úplne dobre nezaucinkovala(takze som si kontrakcie odtrpela), od prvej kontrakcie po vytlačenie ubehlo 24 hodín, aj s tlačením som sa okolo 30 minut natrapila, nespala som cez 48 hodín, takze tým to tiež nebude.. budem rada, ak sa podelíte so svojim príbehom, či sa aj na SK dá odist svižným krokom po porode po vlastnych bez bolesti..

nika3136
3. dec 2019

To je take individualne, ze viac ani nemoze byt 😁
Nemyslim si, ze je to tym, ze si rodila v zahranici, vsade su zeny, ktore maju porod lahky aj tazky.
To, ze si rodila 24 hodin moze byt aj vyhoda, niekto, kto sa otvara rychlo povacsine preziva aj vacsie bolesti a najma tie unavuju.
Tiez zalezi na tom, ci ti po porode neklesne zelezo tak, ze dofrajerujes :D stratis napr viac krvi, alebo ti len z mierne nizkeho klesne na velmi nizke hodnoty...a to budes nevladna chces ci nechces.
Nastrih nezalezi od toho, ake tazke je dieta, ale aky obvod ma hlavicky a ako si s tym zena poradi ...niektore sa aj s balonikmi pripravuju.
To, ze su odvazane na posteli je len vyhoda, moze sa ti zatocit hlava a odpadnes alebo co...
Po vlastnych ides na WC/do sprchy po 2 hod lezania na izbe.
U mna nastali troska komplikacie, mala som 16 stehov, mala nechcela zliezt pekne do porodnych ciest a bola priecne, potom isla rukou vpred, este predtym som sa za 3 hod stihla otvorit na 6 prstov a v tom case aj porodit. Este o 12tej som bola na 4, o 3 sa narodila mala (vytlacanie trvalo zhruba pol hodku)... tym chcem povedat, ze uz 4 hod od porodu som sa posadila a musela fungovat, i ked s velkymi bolestami a opuchom. Kazdy porod je jedinecny, aj tvoj dalsi bude iny ako ten, co si zazila prv 😉 a ak si to naplanujes, bude to uplne inak. Drzim prsty

miadi
3. dec 2019

Nerodila som na Sk .. od zaciatku kontrakcii po porod ubehlo 37h pomali som sa otvarala epidural som mala az na konci poslednych 5h zabral super. Tlačila som dve hodiny. Mala som aj oxytocin. Roztrhana takmer na maximum .pol hodinu ma šil primar. Dve hodiny po tom sme šli domov. Takmer hodinu autom. Vsetko ma Potom uz bolelo ale v pohode som fungovala. Doma mame schody normalne som chodila hore dole. Ale nie 20x denne ako inokedy. Na tvoju otazku odpoved nemam. Kazdy porod je iny aj kazda zena je ina nie len porodnice zdravotnici atd.

kika831
3. dec 2019

Myslim si ze sa to neda takzo pausalizovat. Ja som porodila 2 deti na Slovensku a bola som na tom presne tak skvelo ako ty. Fungovala som uz 2 hodiny po porode uplne normalne. Kazdy porod je iny a kazda zena je ina.

angelinja
3. dec 2019

presne sme sa zhodli...okrem toho kazda to vnima inak..moze mat 24 hod porod a povie ze sak ok..a druha by povedala ze hroza,,,niektora moze 20 min tlacit a povie ze skoro umrela pritom takze toto je vsetko ak individualne ze zbytcne aj o tom rozpravat

ktochytavzite
3. dec 2019

Tak neviem,ja som mala celkom ok porod na prvorodicku v 35r len 10h take kontrakcie ,co horsie bolo u zubara sediet,ked to porovnam.Porod celkom ok,akurat som dve noci nespala,tak som bola skor ospala a mala som nastrih ale fungovala som hned,a to som dve noci nespala.A nastrih nebol nejaky velky cize ok,epiduralku som nemala ani by som nikdy nechcela.Oxytocin mi davali a to bolo aj poznat,pre mna oxytocin bol vitany.

ktochytavzite
3. dec 2019

A napr ked som rodila dvojicky cusarakym to uz bol iny masaker a aj som mala nizke zelezo,vela krvi som stratila a to bolo poznat,na 2-3sen aom bola ako plastelina.

autor
3. dec 2019

@nika3136 ďakujem za povzbudenie😊 tak zeleza som mala malo, aj teraz mám. Keďže mi na hematologii testovali vstrebatelnost zeleza z tabletiek a tá je minimálna a aj tak mi tabletky robili zle, tak má nechávajú len tak pod hraničnými hodnotami, že pri najhoršom mi potom pichnu infuzku so železom..

@miadi
@kika831 Dakujem za reakcie, skôr má zaujimalo, či žene podávajú nejaké oblbováky, aby im tam nevystrajala, keď mi známe hovorili, ako nevedeli spravit krok po vlastnych po porode, lebo viem, že take praktiky uplatňujú na Kramároch na starych ludoch, že ich nadopuju, aby neotravovali..

gelifil
3. dec 2019

napis si porodny plan, kde to odmietnes

3petka
3. dec 2019

Je to úplne individuálne a záleží od ženy ako to všetko znáša. Ja som mala nástrih, síce som mala problém sedieť ale stačilo si nájsť len ten správny uhol. Z pôrodnej sály som šla na izbu po svojich ale dali mi na vyber buď vozík alebo pešo tak som zvolila pešo. Prvé sprchovanie po pôrode bola so mnou sestrička ale len aby sa uistila či neodpadnem a či sa normálne vycikam. Potom som už fungovala sama.... úplne bez problemov

sasanka605
3. dec 2019

Áno dá sa odísť po vlastných. Dve hodiny po som aj ja behala aj s na strihom a dotrhanim. Nebolo to veľmi príjemné ale nikto ma medrzal na posteli. A kúpať so sestrička som bola len raz keď som vravela ze sa mi točí hlava tak pre istotu, potom už nie.

sapetka
3. dec 2019

😁to je individualne urcite s tym nema porodnica co robit.. ja som rodila na slovensku konkretne v Kosiciach a hned po porode! Som sa postavila a presla sama na postel s ktorou ma odniesli na izbu.. sama som sa umyla a isla si oo dieta.. zase netreba robit zo svk zaostal stat😅nemecko na tom co sa zdravotnictva tyka az tak popredu nie je. Takze problem bude asi niekde inde.

linexys
3. dec 2019

Tiež si myslím, že je to individuálne po prvom pôrode som mala len jeden problém a to si sadnúť. Po druhom som tiež fungovala,dokonca zo sedením tentokrát nebol problém. sprchovala som sa sama, ale sestrička ma čakala aj keď videla a vravela som jej, že to v pohode zvládam, povedala mi, že tam byť musí keby niečo.

autor
3. dec 2019

Dobre vediet, lebo kamoska mi opisovala, ako jej zobrali po porode hneď dieťa(narodené v 36tt) a 8 hodín po porode, keď mala jedinú info od sestričky, keď sa pýtala na dieťa, že čo je s ním, že lekárka jej príde povedat, tak že nevládala prejst ani k dverám, čo mne teda príslo po prirodzenom porode, keď sa aj prespala dosť dlho, že bola takto mimo. Keď mne sa už 4 hodiny po porode dotrepala navsteva a musela som tam behať ako veverica🤦🏽‍♀️

evkamotka
3. dec 2019

Rodila som v ruzinove, bez epi a nastrihu. Ano na izbu ma odviezli na posteli co sa nestazujem a bolo to asi 15 sekund-chodba oproti. Nasledne som mohla robit co chcem. Nemaju tam kamery a putá k posteli, neviem co tou podriadenostou myslis.... Normalne som chodila, sedela, jedla. K dietatu sa neviem vyjadrit lebo bol x dni este na jiske

ave17
3. dec 2019

Určite matku nedopuju liekmi, aby bola v kľude alebo otapena, to ako môže takúto kravinu vôbec vypustiť z úst?? A potom jej daju dieta do ruky, nech sa stará, mimo reality, ci ako si to predstavuješ?? Samozrejme všetkým ide o to, aby bola rodička co najrýchlejšie schopná sa starať sama o seba a aj o dieťa, niekedy to bohužiaľ nejde...

aceris
3. dec 2019

rodila som v ruzinove, porod nepostupoval...dali mi infuzky, injekciu do zadku, cipky, znova cipky, epiduralku....vobec som nevedela co je na co a nevladala som to ani zistovat. Porodila som v noci a dieta mi doviezli aj po 7mich hodinach. Ledva som vstala a presla do sprchy, krutil sa mi svet, bolo mi na zvracanie...sestricka ma jasne nenechala bez dohladu ani na wc...az som odsuhlasila, ze dieta mi maju nechat tak uz o mna ani nezakopli.

sapetka
3. dec 2019

Este ze ja take nevstevy som nemala, ktore vyzadaju aby zena po porode sa o ne starala😧😧😧pre boha🤦‍♀️

anka8811
3. dec 2019

Tiež si myslím ze je to individuálne po oboch pôrodoch na sk som normálne chodila išla sama na WC aj do sprchy aj sestričky - moje kolegyne mi vravía že ty ani nevyzerá že si rodila ale únava prišla a v noci som spala ako zabita. Tak aj vám prajem rýchly pôrod a zotavenie 😉

sasanka605
3. dec 2019

@anka8811 presne 🤣 a ta únava dosla neskôr, tak na tretí deň.
Inak kamošky si sa nepýtala prečo by mali ženu nadopovat pri pôrode ak ide všetko bez problémov? Možno mala nejaký problém a nepovedala alebo nechcela povedať. Inak hororové story som pred pôrodom čítala aj ja kade tade ale záleží aj od vnímania človeka, dakto proste vníma negatívne veci a keď ešte prikrasli trochu tak máš takú story hneď. Iné je keď sú naozaj problémy ale to sa ako ne lekár neodvážil povedať co je ok a co nie.

wena
3. dec 2019

Ja to úplne individuálne, ja som bola prvorodicka, epiduralku som nemala, pôrod som mala úplne super a rýchly a nemala som problém dve hodiny po porode sa sama osprchovať, chodiť, sedieť a všetko. Ani lieky proti bolesti som si nedala keď mi nukali, ja som sa len cítila akoby som urobila šnúru 🤣 ale nejaké veľké bolesti som nemala. Ďalšie dni som tiež samozrejme v pohode behala okolo malej, proste ukážkový pôrod.

montemotherone
3. dec 2019

Myslím že je to naozaj individuálne. Jednak je každý pôrod iný, ale aj kondícia každej rodičky, či prah bolesti. Ja som mala prvé 3240g, druhý chalan 4020g, a tiež som behala ako srnka. Vždy som sa hýbala, po ruke mala len manžela, takže aj po pôrode som sa príliš nemala komu vyžalovať ale musela rýchlo spamätať. Pri druhom som mala laryngitidu, že nevedeli čo mi už dať, ako som sa dusila a kostrč ma bolela ešte mesiac, akoby som na ňu spadla, alebo ma niekto nakopol kanadou do zadku, ale nejako som sa otriasla a už si na to ani nepamätám 😉 Keď som bola na izbe v nemocke, pri prvom rizikovom tehu, mala som tam mamičky, ktoré vkuse mrnčali, fňukali, že chcú ísť domov... ako malé deti. Strašne mi to liezlo na nervy a mne samotnej to už tiež neprospievalo. Pri pôrode zas vedla v boxe hysterka, ktorá v kuse vrieskala a hádala sa so všetkými (vrátane manžela), či už teda rodí, či nerodí. Všetci TLAČTE, a ona NIEEEEE.... Až kým na ňu chlap nezrúkol a poslúchla. Bez neho by hádam ani neporodila 😁
Jednoducho, veľa záleží na psychike ženy, ako dokáže zabojovať a postaviť sa k veciam, + s vrodeným prahom bolesti nič nenarobíš 🤷‍♀️

nikpa
3. dec 2019

Ja som sa s týmto teda nestretla, rodila som v TT. Ženy po prirodzenom pôrode ktorý é prebehol v poriadku normálne fungovali aj s bábätkom. Ja som mala sekciu, po 24hodinach som sa musela postaviť a bola som hotova ale teda do sprchy som mnou nikto nešiel a veru potrebovala by som to. A pochybuje, že so ženami po prirodzenom porode chodil niekto do sprchy. No asi je to individuálne v každej nemocnici

siska53
3. dec 2019

Ked to je tak strasne individualne! Su baby, co odrodia rychlo, lahko a svizne chodia hned..
Ja som sice rodila sekciami, ale dve uplne rozdielne skúsenosti.. prvu spinalom, zle som znasala, mala som zimnicu, dlho som sa spamatavala. Druha sekcia s epiduralkou, velmi rychlo som sa rozchodila, ani ohnuta som.dlho nechodila, prosto skoro ako po prirodzenom porode..

dzejsik
3. dec 2019

@nikpa so mnou sestra bola raz v sprche, este v den porodu, lebo sa mi desne tocila hlava ... ani maleho mi preto hned nedali k sebe, aby nepadol...ale nechali ma vyspat a potom pohoda, behala som akoby nic ... preco sa tocila hlava kto vie, mozno za to, ze porod bol dlhy, mozno za to, ze tiez som riesila anemiu cele tehu

evkamotka
3. dec 2019

Za mnou potom po porode na izbu prisla sestra popytat sa ako sa mam, tusim zmerala tlak, cekla krvacanie a spytala sa ci sa mi netoci hlava, ci nechcem pomoct. Ale ja som behala ako srnka, vsetko ok. Podla mna si to autorka dramatizuje.
A hej, mala som na izbe aj ufnukane co vyuzili vsetko co sa dalo aj nedalo. Ja som sa cita dobre a sestry ma nechali

evalin88
3. dec 2019

No ja som tiez s malym fungovala 3 hodiny po porode ale poprosila som sestricku nech ma uz " postavia" ze sa citim na to vztat, do sprchy som presla sama ale istila ma, to je bezna prax ze su tam, kamoska napr v sprche zamdlela, baba co somnou bola na izbe si swdnut dlho nemohla, mala vysla zadkom a nie hlavou, ci mala nastrih neviem, ja som bola bez nastrihubale syn mal pod 3kg.

miakurka
3. dec 2019

Odbočím trošku mimo témy.... pri prvom pôrode som mala pri sebe študentov, teraz ma čaká druhý. Môžem ich odmietnuť, aby tam neboli?

seva22
3. dec 2019

Veľmi individuálne...u mňa ako prvorodičky od prvej kontrakcie so vytlačenie dcérky ubehlo len dva a pol hodiny ale sedieť som nevedela.este dva týždne 😣

ukulela
3. dec 2019

oblbovaky nedavaju. porod ale vyrazne ovplyvnuju oxytocinom a podobne - teda zbytocne urychluju, rodicka nema casto volny pohyb, musi lezat na chrbte aj pri kontrakciach, co je uplne najhorsia poloha ..... a to strasne vysiluje. kontrakcie po oxytocine su peklo peklicko .... inac kazdy porod je individualny - po prvom som bola ako pises - unavena, nemohucna, hotova zelena modra ..... po druhom som po oddeleni behala jak srna, po prevezeni na izbu som sa hned najedla, sama sla na ecko, sama sa osprchovala, uplna pohodicka, este som nejake dokumenty pracpvne stihala redigovat 🙂 ta ista nemocnica, ten isty personal len iny porod ....

ankaevka
3. dec 2019

okrem oxytocinu som nedostala nič pri každom jednom pôrode (3) a keď ma po hodine previezli na izbu, vždy som hneď fungovala, išla sama na wc..pamätám pri prvej som išla hneď do sprchy a sestrička sa prišla spýtať prečo som išla sama, veď som mohla odpadnúť, a ja som sa cítila v pohode..sadnúť som si vedela až po piatich dňoch napríklad pri synovi, bola som zošívaná a bolelo to teda dosť..pri poslednej už nič, žiadne natrhnutie, tak v pohode a od začiatku bola taký cecok, sprchovala som sa čo najrýchlejšie lebo len čo som vošla do sprchy, tak sa zobudila, ešte sa primárka detského oddelenia smiala, že behám ako srnka akoby som ani nerodila

Tu začni písať odpoveď...

Odošli

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre