Streptokok a podávanie antibiotík počas pôrodu

denisaap
9. okt 2008

Ahoj tehulky je tu niekto s podobnym problemom ☹ kultivacne vysetrenia ukazali ze mam streptokoka a musim pocas porodu dostat antibiotika,dost ma to vystrasilo...Ake mate skusenosti vy...

kira0039
14. okt 2008

ahoj...aj mne zistili streptokoka...a dost ma to vystrasilo..najma ked som si precitala nejake info o nom na internete. a co ma este dorazilo: chceli sme porod do vody no a so streptokokom to mozne nie je ☹ .

zuzula20
14. okt 2008

Ahojte baby, tiez mi zistili z kultivacie streptokoka, ale az v 39 tt, tak ma uz nepreliecovali, ale pri porode som dostala 3 davky ATB do zily a malej brali po porode kazdy den krv, ci sa jej nezvysuju zapalove parametre. Nebojte, nie kazde babo sa pri porode nakazi. Nestresujte sa dopredu.

gapa
14. okt 2008

tiež som mala streptokoka a dali mi 4hod. pred pôrodom ATB, no s dcere pokial viem, krv nezistovali. Vraj má tohto streptokoka až 40% žien, takže tento postup je bežný.
Sestre ho však preliečovali ATB ešte pred pôrodom, takže asi aj taký postup je možný.

soska
14. okt 2008

hej, vela zien ma pred porodom streptokoka, ale podavanim antibiotik pred alebo po porode sa riziko prenosu na babo vyrazne znizuje...
tu sa pise viacej, ak rozumiete po anglicky:
http://www.gbss.org.uk/section.php?section_id=3...

denisaap
autor
14. okt 2008

No tom ma ukludnuje,dnes som sa rozpravala aj z hlavnou sestrou u nas v porodnici a ta ma ukludnila ze dnes je to uz bezne ze sa nemam bat a hned ako zacne porod ist do porodnice ,dostanem antibiotika a po narodeni aj babo preventivne a riziko je prec...ved hadam by to neriskovali keby to tak nebolo a rodili by sme cisarskym... 😉

geegee
15. okt 2008

aj ja som mala streptokoka, ATB mi vsak podat nestihli, napriek tomu, ze som o tom informovala hned po prichode do porodnice. Resp. Dali mi ich, ale 2 minuty pred porodom. Nastatsie maly streptokoka nemal

berus222
12. sep 2011

@zuzula20
@gapa ahojte baby. citam trosku staru temu, ale pre mna aktualnu. chcela by som sa opytat, kolko pred porodom ste lezali v nemocnici, ked vam davali infuzie kvoli streptokokovi? lebo mne len povedala, ze pocas porodu mi daju infuziu a dalej nic. ale moj prvy porod trval necele 2 hodiny, tak sa bojim ci to stihnu alebo ma naplanuje na vyvolavacku.

zuzanka.j
12. sep 2011

@berus222 ahoj. aj mne dnes zistili toho streptokoka. mala som ho aj pri predoslom porode. tiez mi dali iba infuziu s antibiotikami - o 8.00 a o 11.00 bol maly na svete. nic mu nebolo. a teraz tiez dostanem len infuziu pri porode. myslim ze sa to riesi takto tesne pred porodom, lebo ja som pri prvom syncekovi lezala par dni v nemocnici pre vyssi tlak a vobec toho streptokoka neriesili. az ked som sla rodit...

zuzula20
12. sep 2011

@berus222 - na podanie ATB kvoli streptokokovi sa dopredu hospitalizacia neplanuje, podaju ti infuzku hned ako ta prijmu na porod, ja som sice dostala 3. davky, ale staci len jedna, po porode to uz nema velky vyznam, pozeram ze si 37 tt, tvoj dr by ta este mohol preliecit ambulantne, nie?

berus222
12. sep 2011

@zuzula20 mne povedala, ze ked ho budem mat v moci, tak budem brat normalne antibiotika a ked nie, tak infuzia v prvej dobe porodnej. len ja som si na sebe nejak nespozorovala prvu dobu porodnu 😅, preto sa pytam ako to bude.

gapa
12. sep 2011

@berus222
mne dali atb 4hod. pred pôrodom (prišla som do pôrodnice cca o 9-10hod a porodila som o cca 16hod tuším, no samozrejme chvílu trvalo, než ma vôbec prijali... a teda mne lekár pustil plodovú vodu) a po myslím 4hod. mi mali dať dalšiu dávku, no to už nestihli. Tj predpokladám dajú ti atb hned, ako prídeš do pôrodnice a bude to možné.

zuzula20
13. sep 2011

@berus222 tak ako pise gapa, daju ti ATB hned ako prides, to si jedna z tych stastnych co nevedia co je to prva doba porodna, drzim palce aby sa ti podarilo prist vcas, si druhorodicka, tak sa dlho doma nemotkaj ked sa zacne nieco diat 😉

frogoo
19. sep 2011

prosím Vás ako sa postupuje, keď nie sú výsledky na streptokoka a pôrod začne? dávajú sa ATB aj preventívne, keby tam náhodou bol???
ďakujem za odpoveď

lovesista
27. feb 2012

ahojte, je tu niekto komu zistili streptokoka az po porode? mne ho zistil gynekolog na kontrole po 6nedeli hoci pred porodom bol negativny. ja to nechapem ☹ antibiotika im dat nemoze lebo kojim. ma tu niekto podobnu skusenost? moze sa streptokok objavit az po porode? a co babatko, mohlo ho dostat odomna? 😒

ivkadracova
6. máj 2014

@frogoo V Hainburgu mi presne povedali, ze pokial nedonesiem vysledky o streptokokovi daju mi antibiotika pre istotu kvoli dietatu. Som alergicka na penicilin, tak ze su aj ine druhy na to.

417781
6. máj 2014

mne takisto vyšiel streptokok a ani som nevedela ako mi ho podali...nič sa nestalo a všetko je v poriadku...pre istotu som na to upozornila ked som išla do pôrodnice ak by si to nahodou predsa len nevšímli v tehu knižke 🙂

daniela1983
6. máj 2014

mala som streptokoka a atb som odmietla. doktor sa sice vytocil nuz ale co

veve44
28. máj 2014

@daniela1983 Prečo si odmietla ATB? mne povedal doktor, ze kojit budem môct, totiž aj mne ho zistil v 36 tt

daniela1983
28. máj 2014

@veve44
@veve44 pretoze neexistuje ziadna oficialna studia pokial viem o priamej suvislosti medzi gbs pozitivitou a novorodeneckou sepsou. zdalo sa mi rovnako nelogicke narvat do novorodenca preventivne antibiotika ako keby som mala anginu, alebo nieco podobne a ziadala doktorku aby dietatu dala atb preventivne aby sa odomna nenakazilo. ked to nerobime v takych pripadoch ked mame nejaku inu chorobu nakazlivu s ktrou sa liecime atb tak preco v tomto pripade. navyse som vedela, ze ak ich nedam, tak budu dieta sledovat prve dva dni a merat mu pravidelne teplotu a keby zacala stupat tak sa samozrejme atb nebudem branit. ale dat ich preventivne sa mi javilo ako nelogicka blbost. a ci som sa nebala. no bala. a a rovnako by som sa bala keby som mala anginu, alebo ja neviem co. ale ako som povedala aj keby som sa bala nesla by som prosti doktorku aby dala dietatu atb preventivne

veve44
28. máj 2014

@daniela1983 chapem, len vzdy sa riadi človek čo povie lekar, nakolko som prvorodička a nebudem protirečit doktorovi ked neviem čo to môze spôsobit, mam pocit, ze sa jedna hlavne o to, ze ked hlavička a teličko prechadza pošvou, aby sa nenakazilo...snad to bude ale vše OK, mam ešte mesiac..ak je to dobre vypočitane 🙂

daniela1983
30. máj 2014

@veve44 no ja som teda doktorovi protirecila aj ked som bola prvorodicka. mala som svoju predstavu ako budem radit a kecat som si doktorovi do toho nenechala. inak napr v dansku sa streptokok vobec netestuje....hmmm...zeby preto ze je to zbytocne?
no ano nakazit sa moze. ako som pisala vyssie rovnako sa moze nakazit ked budes mat akehokolvek koka v hrdle a kychnes na babo. a co potom? abt preventivne? a kolko bacilov budes mat na rukach ked ho budes opatrovat atd atd. ale smaozrejme rob ako myslis. ja som sa riadila aj dulou ktora jednak povedala ze v zahranici sa to vobec nerobi a ze ani jedna zena co odmietla tak sa babo nenakazilo a naopak novorodenecku sepsu dostali deti co ich matky gbs pozitivne neboli...zaruku ti nikto neda. a vies ake je nebezpecne pre babo ked ho vezmu d ruk po porode zdravotnici a kolonizuje sa nemocnicnymi baketriami? sama PA nam to hovorila. tak aj preto som chcela bonding a aby na dieta nikto prve dve hodiny krem mna nesahal kym sa nekolonizuje mojimi bakteriami

heni79
30. máj 2014

@veve44
Ja len že tie ATB sa podávajú matke, nie dieťaťu. Teda, počas pôrodu. Jasné, ono to krvným obehom prejde, v tom je predsa zmysel. Aby dieťa nedostalo ATB priamo, ale v miernejšej forme, cez matku. 😉
No porovnávať angínu so streptokokom vo vagíne. 😅 Hm, ešte som nepočula, že by niekto porodil cez ústa. 😀 Jasné hyperbolizujem. No pri vaginálnom pôrode je riziko nákazy vyššie ako riziko podania ATB. 😉

A ešte jedna vec- zdravotníci majú pri pôrode na rukách chirurgické rukavice. Sterilné! 😉

daniela1983
31. máj 2014

@heni79 sorry si to nepochopila, ze ked mas klasicku anginu tiez nezabranis tomu aby tie baketrie presli na dieta. nemozes to ovplyvnit ci sa to stane alebo nie, ale neletis snad dat mu atb preventivne. a co ze zdravotnici maju rukavice tie nemocnicne bakterie su tam vsade v prostredi, sama PA nam to vysvetlovala, ze je pre dieta najlepsie ked sa ho nikam neodnasaju a nikto sa ho nedotyka prve dve hodiny iba matka koža na kožu aby sa kolonizovala bakteriami. ked su tie atb pri porode pri gbs take uzasne tak preco sa to v zahranici nedava? ze by zistili ze to az take uzasne nie je?

moschi77
31. máj 2014

Praskla mi voda a kedze som sa neotvarala a ani kontrakcie som nemala, tak mi supli penicilin G kazde styri hodky...po 34 h "nic nediania sa" mi robili sekciu a stale som dostavala atb ja a aj drobcek..kvoli tomu, ze som mala vodu odtecenu viac ako 30h, tak aby sa nenakazil niecim...neboj nic, dostanes len infuzku a je to 😉

heni79
31. máj 2014

@daniela1983
Ja som to myslela ironicky, čo si zrejme nepochopila ty 😉 .
Inak v tehotenstve sa bakteriálna angína lieči antibiotikami, penicilín je úplne v poriadku (ak naň nie je tehotná alergická). Tie antibiotiká sú menej hrozivé, ako neliečená streptokoková infekcia (stále hovorím o bakteriálnej angíne)! Nakazenie dieťaťa angínou sa vyhnúť môžeš svojim cieleným správaním 😉.
Ale akým cieleným správaním sa vyhneš možnosti nakazenia pri vaginálnom pôrode? Áno, nemusí sa nakaziť, no je to lotéria. A navyše sa zvyšuje riziko zápalu popôrodných rán.
P.S. Chirurgické rukavice sú teda vlastne zbytočné, hm? 😅 Naozaj si ma pobavila. 😀

daniela1983
31. máj 2014

@heni79 no tak my vysetli preco sa to v zahranici nerobi? to len SR a CR su take popredu a svetove ze prisli na to z bez atb je to priserny risk,? a ostatne zapadne krajiny su v porodnictve zrejme sto rokov za opicami ked to nerobia, hmmm??? a ako sa dokazem cielene pri angine vyhnut nakazeniu dietata? prestnem dychat na par dni aby sa baketrie nedostali do vzduchu? nepriblizim sa k dietatu na vzdialenost mensiu ako 10m ci ako? co sa tyka tych porodnych ciest. syn nimi presiel za presne 8 sekund tak mi to pride podobne akoby som nanho nechtiac pri angine kychla. ale sak jasne nech kazdy zvazi. je len hovorim ze su zahranicne krajiny kde sa to nerobi a keby to bolo take rizikove ako sa to tu propaguje asi by to robili nie su blbi predsa...ci?

heni79
31. máj 2014

@daniela1983
Ja sa len čudujem, že si nerodila v zahraničí!
😉
Pri bakteriálnej angíne dokážeš cielene zabrániť prenosu celkom pohodlne. 😉 Iná vec je vírusová. Nemýliš si to náhodou? A čo má ešte kýchanie s angínou.... 😕 ?

daniela1983
31. máj 2014

@heni79 no neviem ja kychnem hocikedy 😉 aj ked mam anginu aj ked som zdrava. rodila som v CR. a kvoli atb a strepokokovi nepotrbujem rodit v zahranici. naco. stacilo mi tie atb odmietnut ked som ich nechcela.

icejane
3. júl 2014

na toho streptokoka pozor! mne ho zistili pri druhom dietati tiez, nedavali mi nic, mala som mat planovany porod, rano podane atb infuzne a potom rodit, co sa neudialo, nakolko som rodila pred datum naplanovanym, samozrejme, sestricky mi nic nedali a syn sa pri porode nakazil, az treti den na izbe, ked v telke davali dajaky slovensky serial a tam sa tiez dieta pri porode nakazilo, ma to napadlo, hned som upozornila detsku lekarku, malemu vzali krv a mal streptokoka, ostali sme v nemocnici este 10 dni, kedy mu pichali atb, takze taka moja skusenost

latvia
3. júl 2014

@daniela1983 co sa v zahranici nerobi? zahranicie ma tiez guidelines pre GBS pozitivne zeny a drzia sa ich, podavaju ATB v indikovanych pripadoch, ako je tomu aj u nas 😕

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre