Treba pri každom pôrode nastrihnúť?

papula
5. dec 2006

Ahojte chcem sa opytat treba pri kazdom porode nastrihnut?Ja mam najvacsie obavy asi z toho a este zo zasivania je to nutne zenu nastrihnut,lebo som citala,ze dost mamuliek porodilo bez zastrihnutia mate s tym skusenosti?

prochi
6. dec 2006

Papula, porod samotný byl naprosto krásný a nikdy nezapomenu na to, když malej vyklouzl a doktor ho držel a všichni zářili a já brečela a manža mi drtil ruku a malej řval na celej svět... všechna bolest světa za tenhle okamžik stojí!!Možná se mnou hodně holek nebude souhlasit, ale přes to všechno, co mě pak potkalo, jsem přesvědčená, že mužský nám mají co závidět, protože přivést na svět človíčka je nejúžasnější věc, která nám může být dopřána.

katrin
6. dec 2006

prochi, to si tak krásne napísala... normálne mám slzy v očiach 😵 😵 😵 ja ľutujem, že som nerodila normálne, ale cisárskym... naozaj, keď vidíš to dieťa, nie je nič krajšie a všetka bolesť sveta je zabudnutá 😵

terra
6. dec 2006

Dost mě šoknul příspěvek Simony,která píše,že se u nich nástřihy provádějí ve 13% a někde snad ve 3%. Teda ten článek z kterého čerpala bych si ráda přečetla 😒
Co já vím a co jsem četla tak republikový průměr tohoto zákroku je 47%
Poradila bych si pročíst stránky www.porodnice.cz
Tam si může každá rodička přečíst něco o porodnici do které se chystá jít rodit. Jsou tam i odkazy.
A pokud jde o přístup lékařů k tomuto zákroku,tak můj názor je ten,že se dr. k tomuto zákroku přiklánějí i ve zcela zbytečných případech. On se zkrátka porod urychlý a ono je to pro ně pohodlnější.
Nesetkala jsem se se ženou,která by po nástřihu neměla problémy v sexuálním životě.
Ale co naděláme,při porodu jsme zcela v rukou lékařů a o jejich zadek přece nejde,že?

terra
6. dec 2006

http://www.aperio.cz/porodnictvi/pruvodce-porod...
Tohle je ta správná adresa,omlouvám se za omyl.

kote
6. dec 2006

terro,simona píše že u nich v Británii 🙂 ne v čechách. U nás to je asi bohužel téměř zbytečně často-jak píšeš....
gedren-díky za adresu-vypadá to zajímavě a pokud to opravdu pomůže... 🙂

gedren
6. dec 2006

terro, s tim sexualnim zivotem, presne toho jsem se bala - ani ne bolesti pri zakroku (to by me pri porodu vylozene vytrhlo 🙂), ale tech nasledku, jak dlouho se to bude hojit apod., pry bolest pri sexu trvajici pul roku a dele je celkem normalni :( No asi zalezi na tom, jak dobre to zasijou...

simona.w
6. dec 2006

Terro, ja jako vedec cerpam pouze z kvalitnich zdroju, ne jen tak nejakych clanku na netu. Ale jak uz Kote pravila, jsou to statisticke udaje za Velkou Britanii 🙂

palvinka
6. dec 2006

niekde som čítala, ž vyše 90% prvorodičiek sa nástrihu nevyhne, či už sú na to zdravotné dôvody alebo len rutina. Ale chcem sa opýtať či existujú nejaké prípravky na ľahšie a rýchlejšie hojenie. Viem že maste by sa nemali ale myslím nejaké vodičky z lekárne alebo nejaké bylinné zmesy na omývanie, prípadne sedacie kúpele.
Používali ste niečo také, máte niečo vyskúšané čo funguje?

bibula
6. dec 2006

😀 ja osobne nastrih odporucam,aj koly maminke,aj koly babatku.a bolesti sa bat nemusis,nestrih neboli a siticko,no to trosku taha,ale viac taha,ked sa natrhnes.

natana
6. dec 2006

palvinka, mne doktor povedal, že najlepšie sú obklady z repíku a kamiliek.
Ale neviem či to pomáha. Ja som si po pôrode mesiac nesadla a to mi mangel robil obklady každý deň. Ale je fakt, že jom bola riadne potrhaná.

rova
6. dec 2006

No tak mě nastřihávali (a trošičku jsem byla potrhaná), ale šití bylo v pohodě. Sice bylo trošku nepříjemné..cítila jsem občasné píchnutí, ale nic víc. Spíš mi to bylo nepříjemné z toho důvodu, že jsem už chtěla mít vše za sebou, tak mi vadilo, že mě ještě otravujou s nějakým šitím 😀
A po porodu mi předepsali nějaké prášky proti bolesti, ale já si to furt šetřila až bude nejhůř a nakonec jsem ani jeden nevzala, protože to vůbec tak hrozný nebylo. Jen jsem si musela pomaličku sedat a seděla jsem spíš vzádu na kostrči, ale jak doporučujou ten nafukovací kruh jsem neměla.

womann
6. dec 2006

Terra,tak ja jsem tedy asi prvni,ktera nema problemy v sexualnim zivote ani po nastrihu 😀 A jsem rada,ze se nastrih provadi,lekar prece nemuze vedet,jak bude dite velke,mne den pred porodem rekli,ze mimi bude mit tri kila,a nakonec melo ctyri kila tricet,kdyby neudelali nastrih,tak nevim,i tak bylo pomerne spoust...
Kdyz pak dojde k potrhani,tak jsou doktori zase ti spatni,ze neńastrihli...to mate tezky.Ja osobne jsem to zas tak spatne nevnimala,po porodu je to mozna citit,ale postupem casu to prejde,tak o co jde?

certica
6. dec 2006

natana, urcite pomoze, rozhodne neuskodi. Repik ma hojaci a protizapalovy ucinok a kamilky ukludnuju...

terra
6. dec 2006

Simono domnívám se,že drtivá většina mamin bude rodit tady v čechách a né v Británii. Takže poněkud reálnější jsou pro nás ty statistiky od nás 😒
A pokud se týká mého zdroje,tak jsem se to dočetla v odborném článku! Nikoliv na netu.Plané tlachání - typu jedna paní povídala - nemám ve zvyku dále rozšiřovat.
A tobě přeji až to bude pro Tebe aktuální,aby jsi spadala do těch 87% a né 13% 🙂

zuzula
6. dec 2006

Nahodou, su tu aj kocky co ziju v UK, takze mna simonkina info potesila a som rada ze sa to tu nerobi rutinne. Jasne ze ked to z lekarskeho hladiska treba, tak treba, ale nastrihnut kazdu, to je chore...

simona.w
6. dec 2006

Terro - ja jsem tu statistiku davala na porovnani. Tema zni - Je treba nastrih pri kazdem porodu?, takze jak ta statistika z UK ukazuje, tak ten nastrih opravdu neni treba v kazdem pripade. Takze budto v CR maji zeny jine hraze, anebo se vazne striha rutinne (anebo v UK nenastrihavaji a nechavaji je natrhnout 😝 )

Kdyz si prectes info o jednolivych porodnicich (treba na aperio.cz), tak spousta porodnic tam ma, ze episitomie se dela dle situace, ale ja mam spoustu kamaradek, co rodily v CR a misto toho, aby to s nimi Dr. zkonsultoval, tak je rovnou nastrihl i kdyz to nebylo treba. Takze jsem to myslela spise tak, aby se nad tim kazdy zamyslel a treba pripravil porodni plan, kde zdurazni, ze automaticky nastrih nechce, nebo aby to s nimi Dr. behem porodu konzultoval.

Jinak ja hodlam rodit v CR, takze ja doufam, ze nespadnu do tech 47% 😉

gedren
6. dec 2006

No je fakt, ze ja rodila v porodnici, kde celkem daji na prani rodicek, ale i tak se tvarili, kdyz jsem se na tom porodnim stole tak opatrne ptala, jestli me nenastrihnou, aniz by mi o tom rekli 🙂 Prej "no kdyz nechcete..." a trochu xichty, ale nenastrihli, coz je hlavni. Nicmene nevim, co by bylo, kdybych si nerekla 🙂

samera
7. dec 2006

georgi
fuha, ty si mala tazky porod este aj klieste, raz som to videla vo filme stymi kliestami a doslo mi zle, normalne som sa zhrozila az ma vsetko bolelo pri predstave ☹

inak, na zakladke nam, ucitelka rozpravala o porode a o tomto nastrihnuti a zosivani a to mi tiez nebolo nejake prijemne 😖 tiez sa toho stale obavam ☹

terra
7. dec 2006

Pro upřesnění, mluvíme tady o - Epiziotomii - abychom nekomolily výrazy 🙂
A jak už jsem psala já se domnívám,že se v našem zdravotnictví opravdu provádí těchto zákroků zbytečně moc. Dost jasně o tom už vypovídá fakt,že někde je procento tohoto zákroku 13%,někde dokonce 3% a u nás 47%. Já se domnívám,že to mluví samo za sebe.

Gedren Ty jsi myslím používala balónek na masáž hráze. Domnívám se,že jsem to tady někde četla a mělo to vcelku ohlas. Zvlášť,když to mělo evidentně úspěch.
A proto holky trvejte na dodržování porodního plánu,zkoušejte masírovat hráz,nebo používat ten balónek za ten pokus a snahu nic nedáme.
A třeba nám to výjde a půjde to bez nástřihu 🙂
Sobě i Vám to moc přeji 🙂

digysa
29. jan 2008

Chcela by som sa pridat s mojou skusenostou a statistikou.....Tiez som nerodila na Sk/CZ ale v USA a tu je to tak isto ako v UK, co spominala SIMONA.W. Nastrihy su "minulostou"....vyskumy sa vraj priklanaju k prirodzenemu natrhu pred nastrihom.
Ako prvorodicka som nebola nastrihnuta, iba som sa trochu natrhla....
Nastrihy tu neschvaluje ani jeden lekar a bez toho, aby vas lekar neupozornil, ze asi bude nastrih nutny, tak vam ho v ziadnom pripade neurobia, ako na SK alebo v CZ, kde to s vami lekar ani neprediskutuje.....Taky pristup by sa mi velmi nepacil...

rinuska
29. jan 2008

Ja som rodila v Kežmarku. Požiadala som doktora , nech ma nestrihá a nemal žiadne námietky.Roztrhla som sa na jeden steh a to mal malý 4200 g. O hodinu som mohla bez problémov chodiť.

bihan
29. jan 2008

Tak tiež pridám moju skúsenosť - rodila som vo Francúzsku kliešťovým pôrodom 4 kilové mimčo a nemala som nástrih, len dve malinké trhlinky smerom "hore".

ginger01
30. jan 2008

ono to asi aj suvisi s tym, ako prebieha samotny porod, ak ide hlavicka pomaly, alebo su nejake komplikacie /alebo u prvorodiciek -s dohodou lekara/, tak by sa to malo robit. Predsa len sa hoji lepsie rovny rez ako kostrbata cik-cakovita rezna rana /ked ma vela stehov/. ....to mam od lekarov. Ale masaz hradze pomaha, je dobre to robit.
Vtedy sa da viac roztiahnut, ked pojde hlavicka...

janab78
30. jan 2008

Já jsem rodila skoro 4kilove mimco a nastřihli mě, protože malá byla velká. Nástřih vůbec nebolí, šití už vůbec ne. Za 2 dny bylo vše OK a vidět není nic, takže jestli mě u příštího porodu zase nastřihnou je mi opravdu jedno.Lepší než se potrhat.

otrivinkajanka
30. jan 2008

no to ja som sa pri malej roztrhala az ku konecniku a ked ma doktor sil skoro som tam skapala lebo ma musel zasivat aj zvnutra aj zvonka a vsetko som citila mesiac som nemohla poriadne chodit uz by som to nechcela zazit

janab78
31. jan 2008

otrivinkajanka, Spatně ti to umrtvil. Nemá to bolet vůbec-tedy myslím to šití, ne hojení další dny.

alexandrakeselova
2. feb 2008

nastrih netreba, mozes ho odmietnut😉

rinuska
2. feb 2008

Myslím , že skúsený pôrodník vidí, či hrádza vydrží a v prípade potreby nastrihne. Je to lepšie ako sa roztrhnúť.

mamina
2. feb 2008

Mě nestříhali a natržená jsem taky nebyla.Ani jeden steh.Ono záleží hodně na tom,kolik si s Vámi dá porodník práce,jaký máte porodní cesty a jestli daj miminku čas dorotovat.Pokud ano,tak většinou je vše v pořádku a nástřih není až tak nutný,někdy až zbytečný.Koukněte na diskuzi "práva rodičky při porodu.Dala jsem tam zajímavý odkazy.(A podotýkám,že nemám nic proti doktorům!-Aspoň ne proti všem,jen proti lajdákům,kteří myslí na své pohodlí a ne na maminku..)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre