Treba pri každom pôrode nastrihnúť?

papula
5. dec 2006

Ahojte chcem sa opytat treba pri kazdom porode nastrihnut?Ja mam najvacsie obavy asi z toho a este zo zasivania je to nutne zenu nastrihnut,lebo som citala,ze dost mamuliek porodilo bez zastrihnutia mate s tym skusenosti?

zuzana581
15. feb 2009

Zachvílu ma čaká druhý pôrod, tak potom napíšem, či bolo zasa treba, lebo rodím u toho istého doktora a ten to nerobí automaticky, tak som zvedavá. Je pravda, že sa mi posledný štich, ktorý som mala ešte v nemocnici pretrhol a ja som si to nedala spraviť, lebo som už nechcela aby sa mi tam znovu rýpali. A tým pádom mám otvor väčší než som mala prvýkrát. Tak možno nebude treba. Ale toho roztrhania sa bojím velmi, tak som rada, že vtedy pristúpil na nástrih a ak to nepôjde bez, tak zaňho budem vďačná aj teraz.

larakroft
15. feb 2009

Zuzko, držím palce, aby to nutný nebylo a aby ani šití nebylo třeba 😉

zuzana581
15. feb 2009

Ďakujem. Určite by som bola radšej.

bambusko
15. feb 2009

mode, ja som bola na franforce aj napriek/vdaka? nastrihu. hojilo sa mi to polroka 😔 dostala som do jazvy este infekciu 😢 pri druhom porode som to vsetko porodnikovi vysvetlila a on sa snazil a nestrihal, mala som par trhliniek, musel to zasivat, ale inak pohoda. na druhy den som sedela a behala ako srnka 🙂 a pri tretom porode - ziadny nastrih, ziadne poranenie, ziadne sitie 😵 vsetko ako za starych cias. rozdiel oproti prvym 2 porodom bol v tom, ze mi nijako neurychlovali porod - ziadne prepichovanie plodovej vody, oxytocin, tlacenie na brucho a trpezlivy porodnik, ktory chranil hradzu a aktivne pomahal rukou pri prerezavani hlavicky 😕 v kazdom tehu, aj mimo neho poctivo cvicim kegelove cviky a par tyzdnom pred porodom som si robila masaz hradze - v sprche

etnicka
15. feb 2009

Tiez cvicim kegelove cviky a s manzelom sa snazime aj masirovat hradzu, tak potom napisem, ako to dopadlo 😉

ivulla
16. feb 2009

Hojte, jsem stříhaná přes všechny maliníkový čaje, lněný semínka a masáže hráze... (a přesto, že jsem věřila, že to fakt potřebovat nebudu) Upřímně - přestože musela (skvělá!!!) PA stříhat rychle, když jsem ještě neměla stah, protože měl prcek problémy a musel rychle ven, nechala bych se klidně střihnout znovu. Nepřeji nikomu šití po potrhání. Malej se mi totiž cpal hlavičkou na podél a ještě si k ní dal ruku, aby toho nebylo málo... Nástřih byl teda asi nutný. Kromě toho mě ale stejně malinko uvnitř tou ručenou potrhal. Hráz lze normálně umrtvit, takže to šití pak fakt nebolí, ale ten vnitřek prý prostě umrtvit nejde a šití do živýho bolí si asi umíte představit jak. Byl to fakt z celýho porodu nejhnusnější zážitek (na to bych si nechala klidně dát i epidural 😝 ). A to jsem dopadla dobře. Na pokoj ke mně pak přibyla paní, co ji střihnout nestihli (btw malej šel taky hlavou podélně) a byla potrhaná celá - od dělohy, přes čípek, hráz až po konečník. A to si to šití představit neumím... Takže radši vytrpět pár vteřin hnusné bolesti při nástřihu, než potom to půlhodinový šití živýho masa. Toť můj názor. 😅

kubankakubanka
16. feb 2009

ahoj papula ja ti poviem takto ,veľa záleži aj na akeho porodnika natrafíš
Ja som pri prvom bola nastrihnuta Sofinka mala 50cm a3620G ,ale nebolo mto nejak strašne ,pri druhom som vobec nebola nastrihnutá a to maly mal 53m a 4500g a po porode som hned behala ako srna teda po 2hodinach to bolo super ziadna bolesť ani naznak,že by som rodila. 🙂

larakroft
16. feb 2009

Ivullo, ty myslíš, že by tu paní nástřih ušetřil potrhání od dělohy po konečník? Asi by se tím nástřihem vyhla potrhání konečníku, ale čípek a děloha se nástřihem dle mého ochránit nedá.

klarka55
17. feb 2009

kocky,tie ktore ste nastrihnute,tak akym sposobom?? lebo citala som,ze sa striha bud na stranu alebo kolmo dole ku konecniku?? tak ako ste vy a ak na stranu tak ktoru??

larakroft
17. feb 2009

Pokud já vím, stříhá se šikmo na stranu (směrem dozadu), ale mám info jen z doslechu 😉

klarka55
17. feb 2009

ja som sa to docitala v odbornej literature a aj v jednej knihe o porodnictve. tak by som chcela vediet,aky trend je u nas,ci sa striha dole alebo na ktoru stranu?? dik 🙂

etnicka
17. feb 2009

Dnes som bola prvykrat v poradni v porodnici (prediskutovat s primarom porodny plan) a primar mi povedal, ze epiziotomiu mozem odmietnut, akurat musim podpisat nejaky papier, ze ma poucili o rizikach. Takze to podpisem 😉

elephant
17. feb 2009

Strihá sa u nás šikmo dozadu, keď je pravák, tak logicky strihá k tvojmu pravému stehnu... Druhý nástrih sa potom tuším robí na druhú stranu, ale to si nie som istá.

Mňa strihali pri prvom porode - klesali mi ozvy (možno koli tomu, že mu "vypustili bazén" 😒 ).
Pri druhom tiež, a to podlľa mňa fakt nemuseli, bol menší, a šiel pekne von. Následne sa tomu potom noj gyn. dosť čudoval.
Pri treťom som sa posťažovala pred porodom gynekológovi, že by som nechcela nástrih, a on - No viete, v porodnici sú teraz mladí lekári... 😖 Nakoniec som rodila doma, bez nástrihu, bez šitia. Proste pohoda, a to bolo to najväčšie dietko. 😉

astrane
17. feb 2009

Pokud jde všechno dobře a není nějaký problém-ozvy,ručička apod a není evidentní nepoměr mezi hlavičkou a místem tam dole 😔 tak se nastříhávat nemusí.ale co já z oklí vím,tak většina druhorodiček už nastřižená není,většina prvorodiček ano.A to máme většinou ty druhé děti větší než první a v různých rozestupech-od roku a půl až 17 a půl roku 🙂
Takže odpověď je-vždycky ne,jen když je důvod 😉 (teda mělo by to tak fungovat....)

mimakro
17. feb 2009

Mňa pri prvom nastrihli (3830g a 51cm) a beztak som sa od konca nástrihu natrhla a nakoniec mi museli šiť koneční (nekompletný rozpad hrádze tretieho stupňa). Podľa mňa, to bola chyba doktora, asi mal ten nástrih viac chrániť. Na druhýkrát ma nestrihali, ale pôrod bol bolestivejší. Hanka mala 4000g a 50cm. Mala som dve malé metrhnutia po jednom stehu, ale k tomu sa mi spravil hematóm na labiu. Takže mi to museli nastrihnúť, zrazeninu odstrániť a zašiť. Šitie mi zvonka potreli nejakým mezokainom, alebo niečím podobným. Beztak to neúčinkovalo a všetko som cítila. Pri prvom raze mi proti pocitu bolesti niečo pichli, vraj na znecitlivenie vnútorných tkanív. Šitie kože som cítila. V oboch prípadoch však lekári prejavili aký-taký súcit. A ja som zaťala zuby a nejako to prežila 😒

kacka.va
18. feb 2009

etnicka: kamarádka taky podepsala, že nesouhlasí, ale přímo při porodu, kdy to prostě nešlo a hrozilo natržení, tak nakonec souhlasila.

klarka55
18. feb 2009

ahojte 🙂
ak mate za sebou viac porodov s nastrihom,tak vzdy sa striha na to iste miesto alebo uz na druhu stranu alebo na tu istu ale nie presne do tej istej jazvy?? alebo ako to je??
dakujeeem 😉

mode
18. feb 2009

neviete mi poradit, ci sa da ist "s tym" na plastiku? mate niektora taku skusenost? najlepsie v BA.

yara2
18. feb 2009

no to by ma tiez zaujimalo,ako nastrihuju a potom ako je to pri dalsich nastrihoch??
do tej istej jazvy sa mi to zda dost drsne,ci nie??
ale zasa mat obstrihanu celu susku dookola tak to tiez nie je nic moc 😒 ☹

bambusko
18. feb 2009

so mnou bola na izbe tretorodicka, zakazdym ju strihali na tom istom mieste 😒

yara2
18. feb 2009

bambusko a u teba to ako bolo? pozeram ze uz mas tri deticky...

bambusko
18. feb 2009

yara, pisala som vyssie, pozri si prispevok z 15.2. 😉

ssissi
18. feb 2009

Som prvorodička a nástrih bol bez diskusie. Počas predýchavania mi ani vo sne nenapadlo spýtať sa a vyjednávať, či bude/nebude nutný (hoci som sa tým celé tehotenstvo zaoberala 😝 ) - každý pôrodník aj tak povie, že zbytočne strihať nebude a počas tlačenia na debatu nebol čas už vôbec.
Lenže - mala som v izbe kočku, ktorá rodila u toho istého pôrodníka. V rovnaký deň, ten istý pôrodník, tiež nezazmluvnený, a bola druhorodička. Nástrih jej neurobil, nebolo treba.
Osobne si dám pri druhom pôrode asi viac záležať na tej debate vopred, či to pôjde aj bez nástrihu. Keďže ak mám zrekapitulovať, čo mi na pôrode, či šestonedelí vadilo najviac, resp. vadilo vôbec, bol ten samotný nástrih 🙄 a starostlivosť o tie stehy, tie stresy a obmedzenia okolo toho... ešte dnes keď si spomeniem na svoje prvé (a pre istotu až do konca 6-nedelia aj posledné) kýchnutie po pôrode auuuuuuuuuuu

ssissi
18. feb 2009

Na druhej strane, druhá pôrodná doba bola dosť narýchlo - bolo nutné aby malá išla ihneď von, tak preto ten nástrih.. ale nemyslím, že pri každom pôrode je nástrih nutný.

secret111
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dnada
19. feb 2009

musím říct,že osobně si myslím,že hodně záleží na porodníkovi a jeho schopnostech a trpělivosti. Já jsem byla prvorodička,rodila sem bez nástřihu,bez natržení ani jakéhokoli jiného poranění,rodil mě primář,hodně teda bolelo,když prstem objížděl malému hlavičku a tím pomáhal otevření a pak teda bolelo,když při stahu a zatlačení držel hráz,ale díky tomu sem byla OK a chodila sem asi 3hodiny po porodu

před porodem sem necvičila,ani nechodila na předporodní kurzy ani sem si hráz nemasírovala,prostě sem nedělala nic navíc,ani mě to nenapadlo,porodu sem se začla bát,až když už sem byla v porodnici a bylo mi zle 😉

slunicko552
19. feb 2009

Tak já jsem taky řekla,že nechci být nastřihnutá,jen pokud to bude nutné.Rodila mě por.asistentka a bylo to super.Vůbec jsem se nenatrhla a po porodu jsem neměla žádné problémy.Myslím,že pokaždé to nutné není.Ale pokud by byl nějaký problém,určitě bych s nástřihem soulasila 😉

zittka
19. feb 2009

násřih nemusí být vždycky, ale často to lékaři dělají preventivně. já byla u první holky nastřihlá a bylo to v pohodě a u druhé holky jsem se natrhla a bolelo to mnohem víc ten první den, pak už to šlo. každopádně bez nástřihu nebo natrhnutí to musí být super, tak mi to třeba vyjde potřetí 😉

avicena
1. mar 2009

Čo sa týka nástrihu. Všetko závisí od poddajnosti pôrodných ciest, výšky hrádze, veľkosti dieťaťa. Sú ženy, ktoré majú extrémne tuhú hrádzu, ktorá bráni hlavičke dieťaťa porodiť sa a pokiaľ sa k tomu pridružia ešte zhoršené ozvy bábätka, tak naozaj nie je čas uvažovať , či nastrihovať, alebo nie, prvoradé je dieťa aj eho zdravie- dieťa treba rýchlo porodiť.Veľa závisí aj od samotnej rodičky, či správne tlačí, či vo finále, keď sa rodí hlavička je trpezlivá / väčšinou je pôrodník trpezlivejší ako rodička / Pokiaľ sa hrádza nemá natrhnúť, je nevyhnutné naozaj pomalé tlačenie aj na niekoľko kontrakcií , aby tkanivá mali čas prispôsobiť sa. Hlavička dieťaťa je vtedy už vo východe, čo je pre ženu dosť nepríjemný pocit, lebo to naozaj tlačí, nutká ju to potlačiť silno a to by nemala, aby sa tkanivá neroztrhli ,vyžaduje to koncentráciu rodičky. Lepšie to zvládajú ženy s epi. Samozrejme,dá sa porodiť bez nástrihu a väčšinou ani nenastane , pri správnom chránení hrádze trhlina konečníka, ale tým , že sa chráni hrádza, aby sa neroztrhol konečník, tlak hlavičky sa presúva viac k močovej trubici, klitorisu a síce sa uchráni hrádza ale takmer vždy vzniknú trhliny pri klitorise, z vnútornej strany malých pyskov, čo sú veľmi citlivé oblasti a tam to šitie naozaj je bolestivé aj napriek znecitliveniu. Takže neviem, či to stojí za to. Ale je to na výbere ženy. Mne sa zdá skôr racionálnejšie urobiť malý nástrih do 2 cm,a ak je dieťa väčšie trhlina sa šíry v smere nástrihu, čiže do svalov, nie ku konečníku ani nie ku klitorisu. Ak hlavička nie je veľká a hrádza je poddajná, zostane dvoj centimetrová trhlinka, ktorá je zašitá za 2 min v miestnom znecitlivení a žena to ani necíti. V SR sa strihá do strany, závisí od pracoviska, či do prava alebo doľava, nemá zmysel strihať v strede, lebo ak sa trhlina rozšíry, širi sa ku konečníku a môže ho poškodiť. Pri opakovaných nástrihoch by sa malo strihať v predchádzajúcej jazve, rozhodne nie do druhej strany. Ale opakujem, závisí to od vôle ženy,pokiaľ striktne odmieta nástrih, je si vedomá rizík, ktoré môžu vzniknúť pokiaľ nástrih nie je urobený, potvrdí to svojím podpisom a nevznikne počas pôrodu situácia, pri ktorej by stav plodu vyžadoval rýchle ukončenie pôrodu, pôrodník akceptuje jej želanie a nástrih nevykoná.

mirsimka1
1. mar 2009

Ja mám 3 deti, pri každom ma nastrihli - vždy na inom mieste do jednej strany 2razy ale nie na to isté miesto a do druhej strany raz, tiež si myslím že radšej nástrih ako roztrhnutie. V našej porodnici vraj nastrihujú automaticky, nenastrihujú len v prípade že si to rodička želá

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre