Treba pri každom pôrode nastrihnúť?

papula
5. dec 2006

Ahojte chcem sa opytat treba pri kazdom porode nastrihnut?Ja mam najvacsie obavy asi z toho a este zo zasivania je to nutne zenu nastrihnut,lebo som citala,ze dost mamuliek porodilo bez zastrihnutia mate s tym skusenosti?

mamina
2. feb 2008

něco: http://www.iham.cz/deset_otazek.php

Když budete tak hodný a zaujme Vás to,hoďte ty odkazy i na další diskuze,protože tohle jsou informace,který mnoha maminkám naprosto chybí a přitom by jim mohly velice pomoct.Většina druhorodiček a téměř všechny prvorodičky mají hodně zkreslené představy o porodu,což jim dost snižuje možnost prožít svůj porod tak,aby to byl krásný zážitek a ne stresující bolestivá krize/operace..

Jakékoliv dotazy ráda zodpovím,co budu vědět.(Pár zkušeností mám...Ono pět porodů je pět porodů.. 😀 )

karotky
2. feb 2008

Nechceš si už udělat kurz na porodní asistentku? 😕

susik77
2. feb 2008

ahojte, mna ani nestihli nastrihnut-velmi rychle som malu vytlacila.nastastie som mala len par povrch.trhliniek.asi 3 povrch.stehy.
inak si myslim, ze to zavisi od velkosti mimca a od situacie.urcite nenastrihovat rutinne, ale v opodstat.pripaduch treba.

mamina
2. feb 2008

Jo,uvažuju o tom!! Tuhle práci bych milovala!!! 😀 😀 😀

rosee
3. feb 2008

Ahojte, tak si Vás tu čítam a rozmýšľam nad tými štatistikami o strihaní. Existuje niekde nejaká štatistika, ktorá hovorí, koľko žien po pôrode zašívali - bez ohľadu na strihanie? Mám pocit, že by to bolo omnoho viac výpovednejšie ako štatistiky o nástrihoch resp. epiziotómiach. Pýtala som sa, a epiziotómiu údajne žena vôbec necíti - povedali baby, ktorých som sa pýtala a majú pôrod za sebou. A čo som počula, ľahšie sa zošíva nastrihnutý než natrhnutý terén. Pokiaľ viem, potrhanie závisí aj od zdravotného stavu ženy - nejaké ochorenie v pošve, ktoré je v tehotenstve pomerne časté.
Minule som bola pozrieť na inom fóre a musím povedať, že na mňa pôsobilo omnoho pozitívnejšie fórum "Neprirodzený pôrod"

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

Myslím tým pozitívnejšie v porovnaní so všetkými fórami, kde sa ženy viac-menej hromadne sťažujú na lekárov. Ja si myslím, že hádam všetci až takí zlí a hlúpi nebudú. Všetky Vás zdravím a želám všetko dobré.

briketa
3. feb 2008

Papula, ja som rodila v pohode, bez nastrihu, bez klystiru. Nikto tu nespomenul jednu velmi prirodzenu vec - ked lekar nastrihne hradzu, reze vsetko doradu, silne, slabe tkanivo, cievky, nervy. Ked sa hradza prirodzene natrhne, bude to tam, kde je tkanivo najslabsie, cize tam kde to narobi najmensie skody.
Zabranit sa da uz spominanym masirovnim hradze a velmi aj polohou. Ja som si vybrala polohu posediacky a nohy som mala zaprene prirodzene, ako mi to vtedy bolo najpohodlnejsie, nie v strmenoch. Natrhnuta som nebola.
Nerodila som na Slovensku, ale myslim, ze ak sa s lekarom vopred dohodnes, mozes mat porod aj Ty omnoho viac prirodzeny a znesitelny.

ivkka
13. feb 2009

Ahojte,veľa ľudí mi v poslednej dobe tvrdí že pri druhom pôrode sa už väčšinou nástrih nemusí robiť.Chcela by som vedieť čo je na tom pravdy?Ďakujem

larakroft
13. feb 2009

Ivkko, Nástřih se často nemusí dělat ani při prvním porodu, tak proč by měl při druhém. Nástřih je nutný při evidentním nepoměru hlavičky a schopnosti měkkých tkání roztáhnout se, při nutnosti porodit rychle (náhlá hypoxie), při použití kleští či VEX (obvykle ze stejného důvodu). Pokud je porod veden správně, pomalu, svým tempem, nemusíš ležet na zádech a pod., je nástřih nutný v minimu případů.

konja
13. feb 2009

porodila jsem obě děti bez nástřihu a bez poranění. První dítě jsem porodila v dřepu na porodní stoličce, PA perfektně roztahovala a ochraňovala hráz. Druhé dítě jsem porodila ve velké fakultní porodnici v poloze polosed, šlo to rychle a bez nástřihu, bez poranění. Ale to bylo hlavně tím, že jsem byla druhorodička, být prvorodička tak mě zaručeně šmiknou, v poloze na zádech se totiž děsně blbě tlačí! Ale je to stále nejčastější poloha a u nás v porodnici jsem byla považována téměř za unikát, že nejsem šmiknutá. Sestřičky mě pořád upozorňovaly ať si sedám opatrněji, ať si neporaním šití a já jim pořád dokola opakovala, že ale přeci žádné nemám. Je to prostě zatím strašně časté a hodně často i zbytečné. Ne každá prvorodička to potřebuje, občas by stačilo zvolit jen jinou polohu a mimi by šlo ven lépe. Ale personál je ještě stále hodně spíše konzervativní a drží se zaběhnutých způsobů 😝

slluci
13. feb 2009

Já rodila v poloze na zádech a nastřihávet mě nemuseli a měla jsem jen tři vnitřní stehy.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
larakroft
13. feb 2009

Fidka, nejsem PA, ale kdybych si mohla znovu vybrat povolání, neváhala bych. Takhle zatím uvažuju alespoň o kurz na dulu 😉

larakroft
13. feb 2009

Jo a díky, beru to jako kompliment 😵

etnicka
14. feb 2009

Jasne, ze netreba, co je to za otazka? 😕

kacka.va
14. feb 2009

já jsem bez nástřihu, otázka zní fakt divně 😉. když je dobrý porodník, tak se dá porodit i velké mimčo bez nástřihu.

jindri
15. feb 2009

Taky jsem bez nastrihu, tlacila jsem v poloze na boku. Az kdyz byla videt hlavicka, nejak jsem se dostala do polosedu 😀 Mela jsem akorat vic drobnych vnitrnich poranenich, z toho nejvic jsem si uzila siti u mocove trubice 😖

bezaz
15. feb 2009

tiez som sla bez nastrihu, rodila som na chrbte, ina moznost nebola, nastastie nohy som nemala vyviazane, ako sa to este stale casto robi.. trochu som sa roztrhla, ale len vonkajsie poranenia, mesiac po porode som si pomaly ani jazvu hmatom necitila.. 😉

konja
15. feb 2009

etnicka, kacka.va: mě nepřijde, že by otázka zněla divně. Pro člověka, ktereý ještě nerodil, o porody se zatím moc nazajímal a informace má akorát od žen, které mají porod už nějaký ten pátek za sebou, tak mají informace, že při porodu se prostě stříhá vždy!Dřív se to tak dělalo u každého porodu,byl to standartní postup. 😝 A podívejte se po diskuzích - kolik holčin, hlavně prvorodiček, zvládlo porodit bez nástřihu?Minimum, bohužel 😕 Jak holky píšete - když je dobrý porodník, dá se velké množství porodů zvládnout bez nastřižení. Realita je ale stále jiná 😖

kacka.va
15. feb 2009

konja: každý, kdo má aspoň trochu přečteno ví, že nástřih nutný při každém porodu není. Otázkou spíš je, že někde se to dělá rutinně. a není pravda, že se to dřív dělalo jako standardní postup. když rodila moje mamina, tak taky záleželo na průběhu porodu a jsou ženské, které střihnuté nebyly. Např. Dr. co mě rodil říkal, že často je potřeba nástřih třeba jen z důvodu, že mamina neposlouchá a netlačí, když ji porodník řekne a to je taky dost častý případ, kdy se třeba natrhne ☹.

konja
15. feb 2009

kacka.va: to máš sice pravdu,ale věř, že je spousta maminek, které právě když slyší jak támhleta byla střižená, támhleta taky, její mamka,mamka partnera a pak se k tomu ještě třeba přidá někdo s chytrýma hláškama - lepší nastřihnout než se šíleně potrhat (to je sice pravda, ale já jsem byla několikrát svědkem diskuze, kdy to bylo myšleno tak, že doktor má prostě šmiknout hned a nečekat až na vývoj situace jestli to nutné je nebo není). Tak má pak ženská opravdu pocit, že realita je jiná než v knihách a že se prostě u každého porodu stříhá. Kdybych to měla třeba vztáhnout na sebe, tak v mém okolí (rodina+kamarádky+ženský z práce,...) je zhruba 30 žen, které už mají porozeno (některé už dávno, jiné čerstvě). Z toho obrovského množství jsem JEDINÁ, která nebyla ani u jednoho porodu střihnutá. Takže kdybych se měla řídit tím, tak mám taky pocit, že je to nutnost u každého porodu a můžu taky říct, že to je jeden z důvodů proč jsem si pro svůj první porod nevybrala porodnici v mém městě, ale jela jsem rodit přes sedmdesát kilomterů daleko. Jedním z důvodů byl právě fakt,že v naši porodnici by mě na 99% šmikly, prvorodičky tam prostě stříhaj až na pár vyjímek, všechny.A to já jsem si nepřála.

zuzana581
15. feb 2009

Mňa lekár nastrihol ale ten nástrih sa mi pri tom ako malá vyšla roztrhol ešte viac, tak neviem ako by som dopadla, keby ma nenastrihol. Je možné, že by som sa roztrhala na zlom mieste a bolo by to ešte horšie. Moja malá bola veliká, tak ja som aj rada, že to urobil, ale inak je to hrozné, hlavne to šitie a potom po pôrode.

luckaz.
15. feb 2009

Já jsem rodila bez nástřihu-trochu mě překvapilo, že když jsem se vyškrábala na porodní lůžko, tak lékařka vzala do ruky automaticky nůžky-ptala jsem se jí, jestli je nástřih opravdu nutný-trošku zaraženě říkala, že to můžeme zkusit bez a pokuď to nepůjde, nastřihne mě. Nakonec se to zvládlo opravdu bez nástřihu, měla jsem jenom asi 3 vnitřní stehy 🙂

mode
15. feb 2009

ahojte. pridam aj ja svoju negativnu skusenost. som prvorodicka a mala som tiez vacsie dieta. EPI mi pichli neskoro, nevedela som kedy mam tlacit. nikto mi ani neporadil. doktor cakal z nastrihnutim a mozno by som dopadla lepsie, keby ma rovno strihol. potrhala som sa aj zvnutra aj zvonku a pozasivana som hrooozne. ked si spomeniem ako som pozasivana = intimny zivot v troskach.

ejusa
15. feb 2009

Ja som nevladala maleho vytlacit,tak ma nastrihli a som za to veeelmi vdacna,lebo maly bol potom hned vonku 🙂

bihan
15. feb 2009

Tak ja zopakujem moju odpoveď z predchádzajúcej strany.. určite netreba nastrihnúť pri každom pôrode, dokonca občas ani pri kliešťovom pôrode, ja som toho dôkazom ;)

larakroft
15. feb 2009

zuzana581: pravděpodobně by ses natrhla ve svém nejslabším místě. A třeba při jiném vedení porodu by ses nenatrhla vůbec. To je spekulativní.
Bihan: Congratulations 😉

kacka.va
15. feb 2009

konja: tak s tou hláškou "lepší nastřihnout, než se potrhat" naprosto souhlasím. Já mám teda okolo sebe docela dost nenastřižených a pak pár potrhaných. Jinak si myslím, že se maminy zbytečně samy stresují, když koukají na různá videa na internetu, já jsem na ně koukla až po porodu a nic moc. Kouknout na to před porodem, tak bych asi radši dělala cokoliv jiného, jen ne šla rodit.
mode: tak to byl doktor debil. Mně přesně řekl, kdy a jak zatlačit a bylo to naprosto super.
Jinak souhlasím s tím, že to záleží na tom, jak porod probíhá, ono někdy by se to třeba zvládlo bez nástřihu úplně v pohodě, ale zase mimčo má špatné ozvy, tak je nejdůležitější ho dostat co nejdřív ven.

zuzana581
15. feb 2009

LARAKROFT tak to je omyl, že pri inom vedení pôrodu by som sa nenatrhla vôbec. Môj doktor je preslávený tam kde robí tým, že nástrihy robieva až keď je to vrcholne nevyhnutné. Takže u mňa to bolo len dobre. Netvrdím však že u každého. Je možné, že niektorý to robievajú zbytočne.

munu
15. feb 2009

ahojte, len chcem reagovat na temu 🙂
porodna asistentka nastrihuje len, ak vidi, ze pokozka sa uz viacej nechce natahovat.. alebo len ak by bolo babo vacsie trosku a tak

larakroft
15. feb 2009

Zuzko, já nepsala, že by ses nenatrhla. Já psala TŘEBA, právě roto, že nevím, kdo a jak tě rodil, jak porod postupoval, v jaké to bylo poloze...a ani tak bych si to nikdy netroufla trvdit na 100%.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre