Váš názor na odber pupočníkovej krvi

mima0711
29. mar 2016

Dobry deň,chcem sa spýtat mamičiek aky maju nazor na odber pupočnikovej krvi. Najde sa tu niekto,komu to pomohlo?je pravda,ze skor to pomôze druhemu babatku ako prvemu,ktoremu by sme to dali odobrat?dakujem

xxxxxnnnnn
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bonaqa2013
29. mar 2016

ja som mala možnosť, ale nedala som si ani odobrať....

rhiannon
29. mar 2016

Za mna je to hlupost ako tahat z ludi peniaze. Rozpravala som sa uz davnejsie s majitelmi a mala som silny pocit, ze sami nevedia co s tym. Zatial realne vraj pomohli 1 dietatu na slovensku ale aj to mi prislo take pofiderne. Ja som si odobrat nedala.

slniecko35
29. mar 2016

Ja som chcela darovat do verejnej banky, ale ked som zistila ako to vlastne prebieha tak nedam. Pupocnik nenechaju dotepat a musia ho hned prestrihnut, aby tam tej krvi bolo dost. Myslim, ze je lepsie, ked pupocik pekne sam dotepe a vsetka ta krv pojde rovno do babetka.

seahorse27
29. mar 2016

Ja som pri prvom dietati dala odobrat aj uskladnit, lebo to vtedy bolo velmi "in", ale odvetdy som si okolo toho dost nastudovala a zistila som, ze to nie je az take jednoduche s tym jej vyuzitim. U mladsieho som nedala, radsej som nechala dotepat pupocnik...

sense
29. mar 2016

v nemocnici kde somrodila bola moznosti dat si uskladnit samozrejme z apoplatok alebo darovat a darovat aj placentu na vyskumne ucely...vzhladom na to ze som mala protilatky v krvy bolo rozhodnute,pre vlastne dieta by to bolo v podstate na nic podla lekara....tak sme darovali, to ze nebol dotepany mi zial v zaujme zachrany dietata bolo jedno...kedze bol nutny okamzity zasah neonatologa...

podla mna aj podla mojho lekara je to biznis so strachom rodicov

stary_ujco
29. mar 2016

Je to biznis so strachom, resp. dobrosrdecnostou rodičov.
Na darovanie vraj neboli vhodné podmienky. Ale za poplatok už problém nebol.
Reálne celý projekt doteraz použil jednu jedinú dávku na pomoc inému dieťaťu. Aj to bez úspechu a bolo to dieťa zo zahraničia.
Ale poznám desiatky ľudí, čo tie peniaze hodili do kanála len pre svoj dobrý pocit, druhá skupina bola z tých čo majú problém povedať nie a skladajú doma už tretiu sadu paplónov z ovčieho runa a každý rok zaplatia šek na uskladnenie, lebo sú leniví si nájsť informácie, ako sa tých vydriduchov zbaviť.

hradnapani
29. mar 2016

@mima0711 ma zmysel to dat do verejneho registra, ale zase u nas ten novorodenec musi mat tusim viac ako styri kila vahy, inak to neurobia (ak chces pre vlastnu potrebu, tak to uz ano, lebo sa tam financne spoluzucastnujes, takze "zazracne" to ide a dieta moze mat aj nizsiu vahu). Je to dost o peniazoch. Nehovoriac o tom, ze pre babatko je dolezite, aby sa mu nechal pupocnik dotepat, ale co som si studovala,tak u nas na slovensku sa to dotepanie pupocnika aj tak nerobi vsade dosledne a tak, ako by sa malo.

evka4
29. mar 2016

@mima0711 je to biznis so strachom rodicov o svoje deti. Vzacnu pupocnikovu krv treba radsej nechat dietatku dotepat, patri babatku, nie do skumavky.

ukulela
29. mar 2016

@hradnapani jo, aj ja som chcela darovat, ale babo by muselo mat porodnu vahu nad 4 kila a tiez to nerobia vsetky nemocnice (to ma dorazilo,nerobi to ani krajska nemocnica v BB, najblizsie mozes darovat v ZH, akoze to ma byt co??)... a s tou porodnou vahou tiez cista blbost. tebe a tvojmu 3 a polkilovemu babu vezmu, ked zaplatis, aledarovat zadarminko uz nie 🙂

hradnapani
30. mar 2016

@ukulela uplne vypovedajuce, vsak?

tana85
30. mar 2016

@ukulela aj ja som toto citala, podmienky pre darovanie su takmer nesplnitelne, ale ak chces platit tak odrazu vsetko ide. ake su tam kontakty v pozadi majitelov na zdravotnicky system ani nebudem pisat, z toho sa dviha zaludok. rovnako si myslim, ze rozumnejsie je dohliadnut, aby nechalo dotepat pupocnik a babatko ma z toho vacsi osoh

mima0711
autor
30. mar 2016

Dakujem za nazory 🙂

taya4
30. mar 2016

Len chcem napisat, ze aj mna to zaujimalo. Svokra to vytiahla, ze ci si dame pri druhom uskladnit pupocnikovu krv, lebo svagrina to urobila a ze to je dobra vec a tak. Mne sa to hned nezdalo, pri prvom som sa pytala ci mozem darovat a len povedali ze nie, neda, nehovorili detaily preco. Teraz uz viem, len o peniaze im ide.
Takze tiez dakujem za nazory a skusenoti. 🙂

cordbloodcenter
4. apr 2016

Dobrý deň @rhiannon,
podarilo sa nám pomôcť viacerým deťom ako napríklad:
http://cordbloodcenter.sk/pupocnikova-krv-a-tka...
http://cordbloodcenter.sk/pupocnikova-krv-a-tka...
Taktiež sa podieľame na klinickej štúdii, v ktorej je už 11 z plánovaných 50 detí. V prípade akýchkoľvek otázok, prosím, napíšte nám správu.

-Cord Blood Center

cordbloodcenter
4. apr 2016

Dobrý deň @slniecko35,
1) Odobrať pupočníkovú krv je možné aj pri dotepaní. Samozrejme množstvo pupočníkovej krvi, ktoré je možné odobrať sa zníži.
2) Sú prípady, kedy dotepanie je vhodné, ale to nie je vždy. Ako sa môžete dočítať ja na: https://www.modrykonik.sk/novorodenecka-zltacka/, dotepanie môže zvýšiť možnosť vzniku novorodeneckej žltačky, preto je vhodné konzultovať túto možnosť s lekárom.

-Cord Blood Center

cordbloodcenter
4. apr 2016

Dobrý deň @seahorse27,
naša spoločnosť ponúka Program podpory (v cene odberu), ktorého súčasťou sú odberné lekárske konzultácie, pomoc s vyhľadávaním vhodného transplantačného centra...

-Cord Blood Center

cordbloodcenter
4. apr 2016

Dobrý deň @stary_ujco,
Je pravda, že kritéria pre darovanie pupočníkovej krv do registra sú prísnejšie a tým je zložitejšie darovať pupočníkovú krv ako si ju dať uskladniť pre svoje vlastne bábätko. Je to dané najme tým, že krv je podaná inej osobne a preto musí spĺňať prísnejšie kritéria. Je to aj otázka financií. Nakoľko nedokážeme zaplatiť všetky odbery, snažíme sa vybrať tie najvhodnejšie pre liečbu budúcich pacientov.

-Cord Blood Center

buckeye
4. apr 2016

Radsej tkanivo pupocnika ako krv, tkanivo obsahuje sice nie krvotvorne bunky, ale mezenchymove a tie maju sirsie uplatnenie

cordbloodcenter
5. apr 2016

Dobrý deň @buckeye,

tkanivo pupočníka je bohaté na mezenchymálne kmeňové bunky a nachádzajú sa v ňom aj krvotvorné kmeňové bunky 🙂

Mezenchymálne kmeňové bunky z tkaniva pupočníka sú schopné premieňať sa na špecializované bunky alebo tkanivá v ľudskom organizme ako napr. kosti, chrupavka, šľachy, svaly, nervy, hladké svalstvo, srdcové tkanivá, koža či pečeňové bunky. Preto prioritne predstavujú alternatívu pre bunkovú terapiu pri regenerácií poškodených tkanív organizmu.

-Cord Blood Center

buckeye
5. apr 2016

@cordbloodcenter to ja viem, preto som to pisala ;)

timilv
25. júl 2017

Dobrý deň. chcem sa spýtať, či poznáte osobne niekoho, komu to reálne pomohlo?
čítala som si na ich stránke "príbehy", ale prídu mi trochu nedôveryhodné a pritiahnuté za vlasy, tak by som sa radšej porozprávala s niekým, kto má osobnú skúsenosť 🙂
Písala som im aj mail s mojimi otázkami, ale odvtedy sa mi nikto neozval, tak to asi nebude tak úplne super a bezproblémové, ako všade uvádzajú.
Čítala som napr. že tú odobratú krv netestujú a potom ju v prípade potreby ani nevedia použiť, lebo zárodky rôznych chorôb sa nachádzajú už v pupočníku.
Reálne sme nad tým rozmýšľali, ale čím viac si o tom čítam mimo ich stránky, tým menej sme tomu naklonení. Za to by som sa chcela porozprávať s niekým, kto s tým má skúsenosť.

jujala
25. júl 2017

@timilv
Mam odobratu pupocnikovu krv u oboch deti /4r,6r/. Neviem ako to je popravde s tym dotepanim krvy dietatu, ale ja som rodila a zila v zahranici a obe deti mi boli polozene na hrud bezprostredne hned po porode tak na cca 5min a potom prestrihli a odobrali krv. Krv bola v dostatocnom mnozstve odobrata a tiez mam oficialne dolozene, ze jej je dost.
Mladsie dieta ma autoimunne ochorenie a dostavalo 2r chemoterapiu, a vtedy som navrhla tuto krv pouzit. Bolo mi lekarmi a komisiou vysvetlene, ze keby mala ine ochorenie, tak by sme to mohli pouzit, ale ona mala ochorenie organov, co nam nepomoze. S expresnym dorucenim krvy do 24h kdekolvek na svete nie je problem, je to komplet zaplatene.
Jasne, nam to nepomohlo, ale je otazne ak nastane situacia, kde otazka-zivota a smrti stoji hlavne v zlozeni krvy, tak tam je ta sanca pouzit. Ale kazda minca ma 2 strany. Poloz si otazku, ako casto a ci vobec taka situacia nastane....

Toto moja skusenost....

timilv
25. júl 2017

@jujala ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Akože tiež si hovorím, že dúfam, že to nikdy nebudeme potrebovať, ale nechcem raz ľutovať a hovoriť si, že škoda, že sme to nespravili, najmä keď si to po finančnej stránke vieme dovoliť....
Za to si zisťujem plusy aj mínusy a písala som moje otázky aj priamo im, ale nereagujú mi na ne, tak neviem. Keby nemajú problém mi odpovedať na moje otázky, tak si myslím, že by sme do toho išli, ale keď ich zaskočí pár otázok, nepríde mi to dôveryhodné. Zisťujem si preto aj o verejnej banke krvi, že ako to funguje, malá podľa vyšetrení a 4D by mala mať cez 4kg, takže by s odberom nemal byť problém...

irusa
25. júl 2017

no minule dávali v telke dokument, že je to len ťah pre tých ktorí s tým obchodujú... a len malé percento kmeňových buniek sa dá použiť a dá sa nahradiť aj inými bunkami z tela...čiže odber je zbytočný a je to len ťaháč peniazov od ľudí

svetielocko
25. júl 2017

Starsi syn mal 4,5 kg, a dali sme odobrat pupocnikovu krv do verejnej banky. Kamoska lekarka mi na to neskor povedala, ze to je najlepsie, co sme mohli spravit - je to vo verejnej banke, takze za to neplatime. a ak by sme to raz potrebovali, tak je najvacsia sanca, ze to sadne prave nam (ci uz synovi alebo jeho surodencom - aj v tych pripadoch cord blood centra bolo vyuzitie u surodencov, myslim). samozrejme, mozu to medzitym darovat niekomu inemu, ale ked vidim to mizive percento vyuzitia, tak sanca, ze "nam to ostane" je stale dost velka :D
Ak si spravne pamatam, este pred porodom mi povedali, ze vlastne az po porode sa zisti, ci moze ist do verejnej banky alebo nie, podla toho, kolko bude maly vazit. Kedze isiel pupocnik na odber, nenechali mu ho dotepat. ak by som nedavala do banky, myslim, ze by ho dotepat nechali.
ja som to pochopila tak, ze tam je to kriterium tych 4kg preto, lebo to dieta nad 4kg je dostatocne velke a silne, aby dobre zvladlo adaptaciu na tento svet aj bez tej krvi, ktoru by mu inak nechali dotepat... ale mozno to je len moj pocit 🙂

Pri dcere som tiez chcela nechat darovat - ale mala som zelenu plodovu vodu a vazila "len" 3,5 kg, takze nic z toho nebolo. Napriek tomu, pupocnik nenechali dotepat. a az ked som sa spatne pytala, tak mi povedali, ze ved som mala zelenu vodu, tak na odber nemoze ist. Keby mi to povedali skor, tak by som chcela, nech ho nechaju dotepat- ved na odber nemoze ist tak ci tak. Mohla ma na to doktorka upozornit, ale nestalo sa tak... tak pisem svoju skusenost aspon tu 🙂

timilv
25. júl 2017

@irusa aj presne na toto som sa ich pýtala v mojom maily. Predtým ako si za to zaplatím, chcem vedieť za čo platím a či to má reálne využitie. Pretože mimo ich stránok som čítala, že je veľmi malé reálne využitie.... Za to som aj chcela hovoriť s niekým, komu to naozaj pomohlo a nie čítať si len tie ich príbehy na stránke, ktoré môžu byť kľudne vymyslené- nechcem nikoho obviňovať, ale nevieme si to overiť...

timilv
25. júl 2017

@svetielocko Ďakujem veľmi pekne 🙂 ja tiež rozmýšľam aj nad verejnou bankou. Podľa vyšetrení a 4D to vyzerá, že malá bude mať cez 4 kg. Ale to uvidíme naozaj až pri pôrode 🙂 Zajtra mám poradňu, kde si máme všetko prejsť s mojim lekárom, ktorý mi bude aj pri pôrode, tak si na neho chystám otázky 🙂

ixayxa
25. júl 2017

@svetielocko akým spôsobom si rodila? Ja som chcela darovať do verejnej banky, ale lekári mali vyhýbavý prístup. A napokon mi bolo povedané, že keď rodím sekciou nemôžem darovať. Všetky 3 deti mali pôrodnú hmotnosť 4000 +g. Je to škoda, že sa neodoberá rutinne do verejnej banky, ak nie je záujem o súkromnú.

ukulela
25. júl 2017

@ixayxa odber do verejnej banky nerobia ani v kazdej porodnici. som z bb a najblizsie odoberali az v ziari nad hronom 🙂 ako skvele ....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre