Výbavička a povinnosti okolo pôrodu

lamias
17. jan 2014

Ahojte.
Chcem sa opytat co vsetko nam treba do vybavicky, a ako prebieha byrokracia okolo porodu, po porode, a vlastne vsetko co nas caka a co nam treba mat a splnat. Som prvorodicka a mam v tom uz bordel... Ake mate skusenosti?

luba28
17. jan 2014

@lamias asi tak o cca mesiac ti bude treba hladat pediatra,ktory vas zoberie po narodeni babätka,...ked sa narodi,manzel vybavi rodny list+ kartu poistenca,.....ked ta pustia domov pojdes vybavit pridavky+porodne+kocikovne,....ale to az po 28 dnoch zivota maleho,...potrebujes vybavicku o ktorej sa tu pisalo uz,...

majusqa77
17. jan 2014

@lamias skus pozriet napriklad tu http://najmama.aktuality.sk/clanok/233431/povin... . na nete najdes velmi vela clankov kedy co kde treba 🙂

malamonika
21. jan 2014

no zbohom toho je vela 🙂

jana_duricova
22. jan 2014

co sa tyka uradov, zalezi hlavne kde mas trvaly pobyt a kde ma sidlo zamestnavatel, ak v jednom meste, mas to jednoduchsie. co sa tyka vybavicky pre dietatko- ak si dostala nejake vecicky- oblecko, tak uz nic nekupuj. male babo cisto narodene, toho vela nezaspini, dovolim si povedat, ze do 2 mesiacov som nevedela, co je to spinave oblecko, hlavne po plienkach, az ked mala zacala slinkt a viac kakat. takze ti stacia 3-4 bodiky, nejake teplacky, bundicka alebo mikinka ci svetrik proti chladu v miestnosti, 2-3 tricka a 2-3 pyzmka no a nejaky overal do koca, 2*ciapocka, ak je overal s kapuckou tak tensia, nech sa neprehrieva. ja som mala vela malych novorodeneckych veci ale mala sa narodila 54 cm a skoro 4kg, takze sme zacinali s velkostou 62, dokonca ako novorodenec mala veci na 3-6m, radsej som vyhrnula a mala aj na dlhsie. aj teraz ako 4 m jej kupujem na 6-9 a viac. Vanicku som este nepouzila, babo som ako male okupala aj v umyvadle, teraz poho vo vani. na kupanie ti tiez stacia 2-3 osusky, a nejake velke plienky. Ostatne ako chces. a km je mala ani hracky nepotrebujes, do mesiaca ich aj tak nevnima, alebo len okrajovo, detaily az neskor

samozrejme, zalezi to aj od toho ako casto chces prat, mne neroilo problem preprat a mat na druhy den ciste a suche

jana_duricova
22. jan 2014

co sa tyka uradov- v porodnici vypises papier pre matriku, po porode ta navstivi matrikarka v porodnici a povie ti, kedy mate hotovy RL, cca 2-3+ este dostanes taky doklad, co pouzijes pri ziadosti o prispavky a pridavky. manzel/priatel prevezme (niekde potrebuju aby priniesol aj tvoj OP) a moze ist babo prihlasit do zdravotnej (automaticky ma na 2 m p matke) ale mozete dat aj inu poistovnu a na socialku. Vsade po uradoch chcu RL, niekde chcu vidiet aj original. Taktiez RL treba poslat aj zamestnavatelovi. Co sa tyka tych prispevkov, ja som to vybavovala az po troch mesiachoch (lehota je 6), bo mam trvaly pobyt inde ako byvam, aj tak potrebujes na ten 600 e prispevok potvrdenie od pediatra ze sa babo dozilo 28 dni a od tvoho gynekologa, ze si navstevovala poradnu. Potvrdzovat ti to budu priamo do tych papierov, co budes davat ziadosti o prispevky a pridavky, tie som ja dostala na urade prace a soc veci. Jediny doklad. tusim ziadost o rodicovsky prispevok- sa podava az pred koncom materskej a pred nastupom na rodicovku (som mala stastie na milu pani, co mi to prezrela a podoplnala vselijake datumy a tak). Dufam, ze som to nepoplietla, bo tych ziadost bolo dost -4-5 ks. ziadost o prispevok pri narodeni a o pridavok k prispevku a a ziadost o pridavky a rodicovsky prispevok. Tak vela stastia a na uradoch pevne nervi a PS

vsetko si potvrdzuj na kopii, bo priatel niesol RL priamo na soc. poistovnu na centralu a oni mi o 2 tyzdne pisali, ze ak nedonesiem RL? nebudu mi vyplacat matersku. nastastie som to mala potvrdene, takze uz potom stacilo iba mailom poslat kopiu

lulli
22. jan 2014

Ahojte...do pôrodu mám ešte ďaleko, ale chcem sa opýtať, keď to tu takto čítam. Ak mám trvalý pobyt na východnom Slovensku (Humenné), bývam v Trnave a pracujem v Bratislave..ako si to všetko budem vybavovať? Trnava-Bratislava sa da nejako zariadiť, ale ten druhý koniec republiky? Čo si vybavujem v mieste trvalého bydliska? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

jana_duricova
23. jan 2014

no ja zijem este docasne v BA a trvaly pobyt mam vo ZV, rodila som v BA, takze matriku som vybavovala v BA ale dieta som musela prihlasit na trvaly pobyt vo ZV- zvladla som to mailom+kopia RL dietata, aj zamestnavatel ma sidlo v BA- tomu to staci poslat postou, soc. poistovnu som vybavovala v BA ale nieco aj vo ZV, nakolko ja som este popri praci mala iny prijem, asi koli zamestanavatelovi, ale papiere na prispevky som vybavovala vo ZV- okrem toho posledneho- rodicovskeho, ten sa vybavuje pred koncom materskej pred nastupom na rodicovsku v sidle zamestnavatela ale co presne mam potvrdit, este neviem, muzim tiez zistit,)m tiezsom prvorodic a mala som z toho gulas, co kam a kedy) asi datum zmeny MD na RD no a potom to musim odvliect na urad prace a soc. veci do ZV. toto sa asi postou nebude dat. kedze pendlujem hore dole cca kazde 2 m, tak si to nacasujem tak, aby som to dako zvladla. najlepsie ist na urad a popytat sa, dnes su uz aj uradnici mili, bo aj im hrozi vyhadzov.

na margo uradov- fakt nechapem, preco uz zamestnavatel neda matke do ruky stos papierov kde bude na kazdom vytlacene do kedy to treba a kde vybavit- staci- do 3 dni od porodu- soc. poistovna, do 6 m UP a pod. ja som kopu veci zistila nahodou, ked som behala po uradoch a nejaka mila pani sa prekecla a ja som cucala co hovori ...). v podstate mas na to 6mod porodu, takze medzitym sa hadam dom dostanes a oni ti to spatne doplatia

malamonika
25. jan 2014

chcem sa opitat aka adresa sa pise na rodny list dietata ked trvaly pobit a u rodicov a zijem v podnajme s priatelom?dakujem za pomoc

malamonika
25. jan 2014

@lamias ja tiež 🙂

povuma
25. jan 2014

@malamonika na rod.list sa nepíše žiadna adresa, ale napr. na kartičku poistenca ano, malé bude mat trvalý pobyt tam, kde ty 😉

malamonika
25. jan 2014

diky moc 😀
@povuma