Nemávate niekedy výčitky kvôli predčasnému pôrodu?

janapeterjana
8. sep 2019

Ahojte zienky. Mozno to len ja tak prezivam, ale chcem sa opytat vas, ktore ste tiez porodili predcasne: Nemate kvoli tomu vycitky? Nevraciate sa stale k tomu, preco sa to stalo, ci sa tomu nedalo predist, ci ste nieco neurobili zle..? Ja viem, ze taketo uvahy su totalne zbytocne, nikomu a nicomu nepomozu. Napriek tomu sa stale k tym myslienkam vraciam. Ja som porodila v ukoncenom 35. tyzdni, syn mal dokonca vyse troch kil. Tehotenstvo bolo uplne bezproblemove, len mi raz v noci praskla plodova voda. Stale sa vraciam k tomu, co som robila den predym, ci som sa zbytocne nenamahala, preco som musela ist tam a tam... Syn nemal vyvinute pluca, musel ist do inkubatora, teraz chodime na rehabilitacie (ma 3,5 mesiaca) a vzdy si to tak nejako vycitam, ze za jeho zdravotne problemy moze ten predcasny porod. Mate to niektora podobne, ze ste to v sebe este nespracovali? Alebo uz prichadzam o rozum?

pininka1
8. sep 2019

@janapeterjana nestresuj sa, bábo ťa teraz potrebuje. Ja som mala tiež druhé tehu bezproblémové, len som začala mať kontrakcie a mala som plánovanú sekciu,ktoru mi urobili ale skôr, keďže sa báli že sa spustí náhle pôrod. A áno až pri pôrode sa zistilo že mi hrozila ruptura, malý mal už zelenú vodu, mesiac neprihral ani gram, proste nieco bolo zle s placentou. Navyše vdýchol tu vodu a po pôrode nevedel poriadne dýchať, takže nielen že smer inkubátor, ale smer JiSka. Neskutočný strach. Našťastie sa dal dokopy skoro. Mám kamarátku ktorej mama všetky tri deti porodila predčasne, proste to tak bolo a pritom len oddychovala. Nemyslím si,že si to nejako ovplyvnila.

bubli21
8. sep 2019

@janapeterjana jej preboha ..ved to si mala krasny týždeň. Ja som teraz v 28tt a hrozi mi ..a neda sa s tym nič robiť🙂 ak to pride tak to pride...

codal
8. sep 2019

@janapeterjana určitě jsi neudělala nic špatně, někdy se to prostě stane.. důležité je, že je malý v pořádku, tři kila jdou krásná váha.. holt chtěl jít ven, rozhodně to není tvá chyba.. rehabilitace nejsou nic hrozného, to mají i normálně narozené děti.. jsi skvělá máma, dala jsi svému dítěti život, staráš se o něj,miluješ ho, ten předčasný start jste spolu zvládli ❤️..

deedol
8. sep 2019

som podobny pripad, maly sa narodil v 37tt, tiez mal nieco malo cez 3kg. tiez islo o predcasny odtok plodovej vody. po narodeni mal zly apgar, museli sme chodit na rehabilitacie od 2m do 11m... "skvely" prvy rok... a tiez som velakrat uvazovala, ci som sa dost setrila (ako mi prikazovalo okolie), ci som moc aktivne nenacvicovala dychanie a tlacenie (akurat v ten den sme boli na predporodnom kurze, kam som si to este aj odsoferovala), preco som isla tak neopatrne okolo stolicky, ze som sa o nu silnejsie osuchla... postupne som s tym prestala, lebo nikdy nezistim, ci za to mozem alebo nie. ja som aj dost nizka, mam kratky trup a v tehotenstve mi moc nenarastlo brucho, takze mozno tam malemu bolo skratka pritesno. ktovie. nema zmysel sa tym trapit, ale sama viem, ze to trva, kym to prejde. mne pomohol aj pokec s kamoskami - zhodou okolnosti dve z nich su psychologicky, tak mozno vedeli, ako na mna🙂 drzim palce, nech sa dari a nech uz mate po cviceni, to na psychickej pohode moc nepridava.

babi81
8. sep 2019

@janapeterjana ked si mala bezpeoblemove tehotenstvo, tak to tak malo byt, teraz nad tym
nerozmyslaj, syn ta potrebuje.mne hrozil predcasny pirod od 25tt nakoniec sme to dotiahli do 34ttdcerka mala 2450g tiez bola prevezena na jisku, v nemocjici bola 10dni a 1mesiac skoro cely prespala potom samozrejme bola pizadu ako jej rovesnici ale v 18mesiacoch vsetko dobehla, tiez sme museli cvicit, mali sme stastie ze zacalo leto ked mala 3mesiace tak sme vela plavali a boli pri mori, co ku dost posunulo dopredu.drzim palce, nie je to jednuduche, ale musis byt silna.

lujza123
8. sep 2019

@janapeterjana moja sa narodila akútnym cisárom. Milión krát som si to v hlave preberala, čo som spravila zle ze moje telo nedokázalo normálne porodiť dieťa. Zlý výber pôrodnice? Nemala som súhlasiť s prepichnutim plodovej vody? (cisár nastal hneď za týmto úkonom) Nemala som tam radšej mat dulu co by mi pomohla viesť pôrod prirodzenou cestou? Malo som cvičila? Príliš pribrala?....

Myslím ze tvoje výčitky sú síce úplne neopodstatnené (lebo naozaj za predčasný pôrod nemôžeš) ale úplne normálne a bežné. Treba si to v sebe spracovať, vyriešiť sama so sebou, nechať minulosť minulosťou a tešiť sa zo svojho babetka. Čas aj tak nevratis

cucu2
8. sep 2019

Ahoj, ja som mala podobny problem, no porodila som v 29tt. Sustavne som rozmyslala, preco sa to stalo a co som mala asi urobit, aby sa to nestalo. Tie myslienky som mala stale a nemohla som sa ich zbavit. Dokonca mi ani moja mama v tom nepomahala. Stale mi opakovala, keby si vydrzala dlhsie...Proste som si to stale vycitala. Nejaku konkretnu radu ako sa tych myslienok zbavit ti nedam. Mne pomohol cas. Rehablitovali sme rok, A ked nas postupne vyradili z rehablitacie, ocnej, neurologie, z poradne pre predcasne narodene deti, tak postupne ma prechadzali aj vycitky. Teraz je tomu 10 rokov a ako som si precitala tvoj prispevok, tak som si spomenula na seba, akoby som to pisala ja pred desiatimi rokmi. Drzim palceky, nemysli na to, proste sa to stalo, tak to malo byt. Mozno keby si neporodila skor, mohlo sa stat nieco horsie.

deti95060810
8. sep 2019

pokiaľ to bol len predčasný pôrod bez akýchkoľvek veľkých postihnutí tak je to ešte Ok....Si predstav že nastanú o pár mesiacov iné problémy....takéto stavy ako píšeš majú maminky postihnutých detí - stále si niečo vyčítajú.... ale po čase aj tieto výčitky prejdú....

sonicka96
8. sep 2019

@janapeterjana neobvinuj sa ♥️ nepomôže ti to .... Proste to tak maličký chcel 🙂 chcel byť skôr pri tebe v tvojom náručí tak to ber. Viem o čom hovorím,nemám taký istý prípad ako ty ale viem to 🙂 všetko je tak ako má byť ♥️ uvidíš malý sa uzdraví a neobvinuj sa lebo si ublížiš zbytočne na psychike 🙂

soldi
8. sep 2019

nase telo je vacsinou nastavene na urcitu dobu tehotenstva. teraz nepisem o predcasnych porodoch z patologickych dovodov. ja som rodila 4 krat a vzdy v 37tt, resp 37+5. vsetky deti mali po porode mensie ci vacsie problemy, aj ked si clovek povie, ze to uz je pekny tyzden. a vidis, stale im to bolo skoro. a stalo sa mi to 4 krat! cize to je mojim telom ze je tak nastavene. (tiez to zacalo odtikom vody). takze to ber tak, ze Tvoje telo je tiez nastavene na skorsi porod. nezmenis to ani neovplyvnis.

len tu proste bud, stastna a spokojna pre svoje dieta. minulost nezmenis, buducnost mozes. drz sa ❤️

luciaaandrej
8. sep 2019

Ja mám za sebou dva predčasne pôrody. Starší syn sa narodil pred piatimi rokmi v 32 tt. s váhou 1680 g a vtedy som si myslela že nič horšie nemôže byť no mylila som sa. Skoro pred tromi mesiacmi som zažila zasa to isté len s tým že synček sa narodil v 29 tt. s váhou 1080 g. Oba pôrody boli predčasne kvôli mne mala som preeklapsiu. Takže výčitky mám, ešte aj teraz keď sme to prežívali zasa som sa vracala myšlienkami k prvému pôrodu. Dvakrát som sa vracala domov tak že som nemala nič pod srdcom a mala som tiež prázdne ruky, nikomu neprajem tie pocity. Ale teraz som tu pre svoju deti, aj keď som tým poznačená

larisalarisa
8. sep 2019

Vy ste si termín nevybrali. Proste sa to stalo. Samozrejme, že na to myslíte, ale predísť sa tomu nedá. Hlavu hore. Ste skvelá.

saskia_98
9. sep 2019

@janapeterjana ja som rodila 36 tt aj dajake dni a uprimne ? Absolutne ma to netrapi. S drobcom sme bojovali od 23 tt kedy som sa začala otvarat, čiže som chodila na striedačku nemocnica - doma. Žiadne chodenie len ležanie, nohy hore vyložene museli byť aby som sa neotvarala ďalej. Drobec ked sa narodil, nemal ziadny problem. Čiže som śťastná že som to dotiahla tak ďaleko a ešte aj bez problemov. Pozri ja som kvoli vytuženemu dietatu prišla o maternicu a teraz to mam svojmu dietatu alebo sebe vycitat ? Čosi. Musiš sa nastavit tak, že babo ta potrebuje a musis mu byt oporou. Nerozmyslaj nad tym. Postupne sa date obidvaja dokopy a hlavne nervozna matka = nervozne dieta.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre