Vyskočená platnička a pôrod

tosa
6. mar 2009

Ahojte baby, mate niektora skusenost s porodom po hernii. Ja som mala vyskocenu platnicku pred 2 rokmi (neoperovanu) trvalo mi 7 mesiacov dat sa dokopy na fyzio, ale stale sa mi vracaju bolesti. Babo cakame v juli, zijeme momentalne v taliansku.. a neviem ci nemam zvazova cisarsky alebo ine formy porodu ako klasiku (mozno vo vode?) a este mi "jedna baba povedala" ze dakomu rupla platnicka prave pri porode 😲 pomooooc 😀

desszi
30. mar 2011

@lea231 jasne, ja som len chcela napisat dalsie moznosti, ktore sme my aj niektori znamy odskusali a pomohli im 🙂 a cvicenie je velmi dolezite, v tom uuuplne suhlasim s tebou, aj ked je dobre, treba pokracovat 😉 nech sa dari 🙂

pancuska
21. máj 2011

@lea231 ahooj,nahodou som objavila tuto temu a tak som si precitala co si pisala a zaujalo ma to....kedze je uz maj a spominas ze planujete babinko tak by som chcela vediet ako si na tom?ja som tiez po operacii je to uz 3 roky presne a mala som L5S1 11mm vysunutu.....tiez chceme babinko a tak sa aj trosku bojim,sice je to uz dost dlha doba v mojom pripade ale aj tak mam strach.....hlavne ako to budem znasat....mam sice problemy otehotniet ale verim ze sa mi to konecne podari....tiez som bola v NZ a mne povedali ze aspon rok mam na babetko cakat lebo min rok trva kym sa ta chrbtica zahoji a tak sme cakali a cakame este stale.... 😉 raz sa hadam dockame...

jabadaba
21. máj 2011

@desszi jej dakujem za sumar co podniknut na zlepsenie este nez dojde k najhorsiemu rieseniu - operacii. Potykam sa od prveho porodu s touto diasgnozou a teraz po druhom porode ma to zasa obtazuje. Boli ma desne prava noha v urcite momenty, prebieha mi nou otrasna bolest. Nieco sa zrejme tehotentstvom zasa pocuchalo. Takze idem zacat studovat tie cviky, no a davat si bacha na prechladnutia, je fakt ze som furt na boso a to asi neprispieva celkovemu stavu. Este raz dikes, toto boli pre mna uzitocne info. 😉

pancuska
23. máj 2011

@jabadaba ahoj chcela by som vediet ci mas aj nejake vysetrenia urobene? inak na tie nohy si davaj velky pozor,aj ja som rada chodila bosa ale odkedy mam problemy s chrbticou a este aj operaciu za sebou tak si davam sakramensky pozor!inak spavam aj v ponozkach a okolo pasa mam v noci prehodenu taku lahku deku aby ked sa aj odokrijem aby mi netahalo na krize,je to dobra vec,poradila mi to rehabilitacna po operacii 🙂 a myslis ze naozaj potrebujes operaciu?

lea231
23. máj 2011

@pancuska
ahoj, mne povedali,ze kludne mozeme zacat planovat uz v maji/juni ...operovana som bola tento rok 24.jan. je pravda, ze gynekolog mi navrhol, ze budem rodit sekciou, aby som sa potom netrapila a netrpela tak chrbtica. od buduc. mesiaca sa ideme pokusat a uvidime ako sa podari. drzim palce,aby vsetko dopadlo podla predstav. 🙂 sama som zvedava ako to bude u nas.

pancuska
23. máj 2011

@lea231 no to je dobre ze mozes ist na to uz tak skoro,mozno zavisi od stavu operacie....a ak sa mozem opytat ktoru platnicku ti robili? 😉 nemas teraz ziadny bolesti? a aj cvicis tie cviky? no sekciu doporucili aj mne lebo ze pri tom tlaku sa to operovane miesto moze zasa poskodit ale rozmyslala som o celkovej narkoze....aj ja ti budem drzat palce aby to vyslo!!! ....lebo ja som mala problem otehotniet,ale nebudem ta strasit mojimi skusenostami len sa na to snazilkovanie nesustredte 😉

lea231
23. máj 2011

@pancuska
robili mi L5S1 ale vraj som sa po mesiaci vyborne zotavila a zvladala na rehabke cviky lepsie ako niektori po 5 mes. Sa na mna rehabilitacne chodili pozerat ako na cviciacu opicku 🙂 ale mile to bolo. cakam na potvrdenie kupelov. bolest nie je , cvicenie ako kedy ale mala by som viac. urcite vsak davam pozor na pohyby, hoci uz som aj na oslave kamosky dost tancovala... 🙂 s babom to beriem light, mam este skolu a tak to nechame na prirodu a hadam bez stresovania.

pancuska
23. máj 2011

@lea231 ja som mala tiez L5S1 a kolko mm si ju mala von? ja som mala 11mm a po operacii som dostala zapal moc mechura z vyvodu,lebo som mala problem s vycikanim sa po oper. a kde ta robili v NZ?

lea231
23. máj 2011

@pancuska
operoval ma v NZ priamo prof. Rudinsky a mala som len 1stich, rana 2,5 cm. Vyskocena bola na lavu stranu 7-8mm. Vyvod som nemala, na druhy den som sla po svojich sa najest a na 10.den po operacii som uz odpovedala na skuske v skole 🙂 to som netusila, ze tak rychlo to pojde. ja si zatial len pochvalujem, doteraz by som sa trapila. citila som sa hned ako znovuzrodena a od operacie ani jeden liek, ziadna bolest uz. 😎

pancuska
23. máj 2011

@lea231 ty si bola asi na neurologii.....ja som bola na ortopedii tam ta postupnost je trochu ina ale Rudlinskeho poznam.....vies 3 roky dozadu to je uz doba 😉 ja som mala s moc.mechurom problemy uz aj pred operaciou,isla som dost neskoro uz som nemohla ani chodit,ale to cvicenie dodrziavaj,lebo to je dolezite! inak ja som bola v kupeloch v Kovacovej a velmi sa mi tam pacilo! sice moj dr.co ma operoval moc nadseny nebol ze pojdem do kupelov,z toho dovodu ze mokre plavky a mohla by si prechladnut!ale neprechladla som 😉 po operacii som uzivala len vitaminy lebo mam vrodene mäknutie kosti.....teba pekne usetrili ked ti len taku malu ranku urobili len mne dr hovoril ze pozerali mi aj L5,L4,L3S1 lebo ja som mala posunute aj tie dalsie platnicky.....a kolko mas rokov ak sa mozem opytat? 😎

lea231
23. máj 2011

@pancuska
mam 31 rokov.... mna len lava noha tahala a niekedy brutal bolesti som mala az sa mi nedalo dobre chodit... odkedy to zacalo az po operaciu presli 4 mes. snazila som sa to hned riesit. v cviceni sa este musim zlepsit...

carrie4
23. máj 2011

@desszi vdaka za skvelé rady.
som rada, že som objavila tuto temu. v tehotenstve ma začala boliet noha, myslela som že krčové žily a dokonca aj lieky som na to brala. ale po pôrode bolesti zintenzívneli, hlavne ma boli bedrové klby a už som nemohla ani spať, normálne chodiť, nič. klby ma boleli z posunutej platničky a neurolog ma potešil, že ma to prestane isto raz boliet, ale moja dg. sa zas ohlási a môže mať rôzne podoby... bolest mi potom už cestovala z pravej nohy do lavej... ale nechápem ako, jedného dna som sa zobudila a bolest ustupovala a zatial musím si poklepat nebolí nič. ale všetko je otázka času, kedy sa bolest zas ukáže, tak dufam, že pomôže cvičenie a prevencia... aspon oddiali nevyhnutné.držím vám palce

jabadaba
23. máj 2011

@pancuska ahoj, no ja strasne dufam, ze ziadnu operaciu ani nikdy potrebovat nebudem. Mne vyskocenu platnicku zistili na CT vysetreni. Poslala ma tam neurologicka, kedze som sa stazovala na bolest v lavej nohe s vystrelovanim do kolena a obcasnym akoby odchadzanim noh - v istych momentoch mi prisla strasna slabost do noh a takmer som spadla. Bolo to najma vtedy ked som drzala dieta v naruci a slapala do schodov, tak to najprv zacalo a neskor sa mi to par krat prihodilo aj vonku, ked som len maleho dvihla na ruky. Musela som nieco v chrbtici zatazit co sposobilo, ze mi nohy akoby ochrnuli. Strasne ma to vylakalo. No a CT potvrdilo vysunutie, ale vraj nie zavazne. Absolvovala som trakcie, masaze aj masazne vane, pomohlo asi na pol roka. Potom cvicenia opat, ale som ich nedokoncila pre riesenie ineho zavaznejsieho problemu. No a teraz sa platnicka hlasi zasa, po druhom teho. Boli ma krizova oblast a prava noha tentokrat. Tak chcem si dat bacha na to prechladnutie, v tomto som nedisciplinovana, aj v noci spavam s obnazenymi krizami, co musim zmenit celkom isto. No a nemala by som asi tak zatazovat chrbat ako ho zatazujem a plus necvicim. Som po sekcii takze si davam na cas, ale musim zacat ten pilates. Neurologicka to chce doriesit. Neviem ci mi da opat spravit CT alebo MRI, alebo len nejake cviky doporuci. Ale operaciu nechcem v ziadnom pripade. Ja uz som mala operacii za posledne tri roky az az a uz nechcem. 😝

desszi
24. máj 2011

@jabadaba @carrie4 som rada, ze som aspon trosku mohla uzitocne prispiet do tejto temy, hlavne zelam nech sa uz bolest nevrati a je vsetko v poriadku. to cvicenie je skutocne dolezite, len clovek ma tendenciu prestat cvicit ked je uz o malinko lepsie. ale treba si najst aspon 15 minut denne, tolko presedime aj pred telkou 😎 z uprimneho srdca vsetkym tu trpiacim mamickam zelam aby sa, uz akokolvek, zbavili trapenia a bolesti.

desszi
24. máj 2011

A este pridavam nedavnu skusenost - moja mama za posledny rok absolvovala ozonoterapiu v Dunajskej Strede, ma za sebou 5 aplikacii, podla jej slov je to lepsie v tom, ze nema palivu bolest v oblasti krizov, ktorou trpela. Samozrejme moja mama je uz stary harcovnik a trpi chronickou bolestou, takze tam zohrava svoju ulohu aj psychika a tzv. pamat na bolest. V kazdom pripade ozonoterapia je dalsia z moznosti, pomerne ucinna. Je k nej potrebne CT vysetrenie resp. CT nalez a kontaktovat lekara. Aplikacia je zadarmo (teda asi hradena poistovnami) a ambulantne.

pancuska
24. máj 2011

@jabadaba ahoj....aaach ten nas nestastny chrbat!no ja som absolvovala operaciu chrbtice ked som mala 26r a tak som to znasala lepsie!ale naozaj je dolezite cvicenie,inak ak by si chcela tie moje cviky co mi dali v nemocnici mozem ti ich poslat mailom? uz som ich rozdala neskutocne vela a dokonca aj par doktorom!-gynekologickym 😉 a teraz inak ked je tak krasne je dobre aj plavanie a ak ti mozem doporucit na ten chrbat ked spis si daj nejaku deku alebo velku osusku prelom ju napoly aby nebola taka velka a preloz si ju cez driekovu oblast aj ja tak spavam lebo ked mi je horko sa odkopem a chrbat mam vonku a takto sa odkopem a na chrbat mi nefuka to mi poradila rehabilitacna sestra v nemocnici! a ako pise desszi ta ozonoterapia je bomba!! moj brat ma 44r a uz bol zhrbeny,bolesti opisoval presne ako ty,dokonca aj skusal cvicit ale nepomohlo,chodil na infuzie ale pomohli len na chvilku,aj rehabilitacia mala ucinok len na kratky cas a tak isiel na ozon a hned po prvej terapii si nemohol vynachvalit! ale chce ich dat aspon este 2x.....vraj je to lahky zakrok vobec to neboli a robia to pod CT,tiez bol v Dunajskej Strede a strasne si chvalil.....platnicku ma inak vysunutu na 6mm ale ten ozon by to mal posunut,no ja som mala L5S1 vysunutu 11mm a L4S1-4mm L3S1-3mm.....a dokonca mi zakazali kupat sa v horucej vode ale sem tam to porusim a ak ideme do Velkeho Medera tak sa tam strcim,vidis inak tam je aj voda ktora obsahuje nejake zlozky ktore pomahaju na pohybove ustrojenstvo a tak niekedy idem odtial ako znovuzrodena a tak ak budete mat cas a chut doporucujem aj Velky Meder!

dendy1
24. máj 2011

@pancuska ahoj, ja by som mala záujem o tie cviky, ak by si mi ich mohla poslať. Napíšem Ti do IP môj mail.
ďakujem 🙂

pancuska
26. máj 2011

@dendy1 ahoj....idem ti to poslat nech ti padnu na uzitok!! 😉 dufam ze to bude dobre vidiet a treba pri nich dychat tak pri napnuti vydych a uvolneni nadych a bruchom ak sa bude dat!!! treba ich cvicit pomaly a len tolko kym sa nepociti tlak v tom casti tela na ktoru sa ten cvik cvici!! 😉 ak by si niecomu nerozumela napis!! 🙂

lusilia
3. sep 2011

Ahojte, tak ja som tu pisala este v marci, tak vam idem napisat, ako to vsetko pokracuje a pytat o radu.
Chrbtica ma vlastne boli od toho marca, co som bola v siestom mesiaci tehotenstva, zhruba okolo 8 mesiaca to bolo uz celkom dobre, dalo sa s tym zit. V 36tt mi odtiekla voda, takze sa islo rodit, to tu nebudem popisovat, bolo to dlho, ale upozornila som lekarku, ze mam asi vyskocenu platnicku, ale ta na mna len kukla nic nepovedala a tym to aj haslo, takze som sla rodit prirodzene. Vsetko by aj bolo ok, ale nesla mi von placenta, tak porodna asistentka sa postavila ku mne pekne na stupienok a zacala mi sialene tlacit na brucho, az mi samozrejem asi opat posunula tu platnicku, pretoze som citila dost dobru bolest do nohy, to som zakricala, ze moja noha, tak ta nechapala, ze o com tocim, ked mi tlaci na brucho...no a nakoniec ma aj tak museli uspat a placentu vybrat tak.
No a teda samozrejme, odvtedy mam neskutocne bolesti, ja uz fakt neviem co zo sebou. A najhorsie je na tom, ze s kojenim som fakt rada, ze sa to podarilo, lebo pri prvom synovi to nevyslo, takze by som sa toho nerada vzdala, ale neviem co mam teraz robit, ked mi nemozu spravvit ani ct, ani nic. Bola som aj u fyzioterapeutky, ta mi dala nejake cviky, ale teda moc to nedodrziavam a chodim aj k roznym chiropraktikom, ale nic mi nepomaha...lieky brat nemozem, no som uz vazne zufala. Najhorsie na tom je, ze nemozem asi spavat, neexistuje poloha pri ktorej by ma to nebolelo, mna to boli vlastne 24hod denne a uz nevladzem.
Tak teda neviem, ci mi budete vediet poradit, co mam robit, ale fakt uz nevladzem, dakujem 😉

carrie4
5. sep 2011

@lusilia viem presne o čom píšeš, tá bolesť je taká, že úplne ničí život, cez deň ako tak človek s ňou živorí, ale v noci je to ako sedieť na elektrickom kresle, nájsť si bezbolestnú polohu je nemožné a každý pohyb neskutočne bolí a nedá spať. je to strašne vyčerpávajúce a najhoršie je, že ti neviem poradiť a ani sebe som nevedela. treba len veľa trpezlivosti a skúšať, všetko skúšať čo sa len dá... držím ti palce, aby si sa čo najskôr vyzdravela a mohla si naplno uživať deťušiky

lusilia
6. sep 2011

@carrie4 dakujem...no, je to presne tak ako pises, proste sialene, som uz ako invalidny dochodca a to si neviem predstavit, ze by som mala chodit do prace, tak dufam, ze sa to vyriesim kym som s detmi doma, ale aj to je fakt, ze sa im nemozem tak naplno venovat, ako by som chcela. Starsieho naozaj na ruky zdvihnut nemozem a ten sa jasne, ze po mne furt vesa, no, ale tazko sa mu to vysvetluje, ze mamu vsetko boli.
A teda zistila som, ze mozem absolvovat aspon to CT, tak dufam, ze mi zistia, ako to tam vyzera, aj ked neviem ci z toho nieco budem mat. Neviem, ci mam este chodit k tej chiroprakticke, ci to ma vobec vyznam, lebo kazdy povedal, ze mi to napravi, ale ja nejak stale nevidim vysledok, ja viem, ze sa to asi neda na prvy, ani druhy krat, ale ked clovek aspon keby trochu citil ulavu, ale nic...

carrie4
6. sep 2011

@lusilia určite sa to spraví, nebude to trvať večne, aj ked to tak teraz nemusí vypadať. presne ako si ty písala, začalo ma to bolieť v tehotenstve, ale zle ma diagnostikovali. a po pôrode to boli bolesti také intenzívne, že by som sa aj po stene už škriabala... dr. mi vravel, že sa s tým nedá nič robiť, keď bolesti ustupia, tak cvičiť, rehabilitácie a pod. Vraj v tehu sa dejú vo väzivách nejaké procesy a tie sú toho príčinou. Bola som aj na obstrekoch a úplne nulový efekt. A zrazu z ničoho nič to prestalo bolieť.... veľmi ti prajem, aby sa to u teba čo najrýchlejšie skončilo. Inak neviem či to má nejaký súvis, ale u mňa ustúpili bolesti asi mesiac, dva po tom, čo som prestala kojiť úplne.

lusilia
7. sep 2011

No, fakt uz neviem, ci to same ustupi, lebo ja som tak vykrivena, ze pochybujem, ze sa to len tak da dokopy, hlavne aj preto chcem ist na to CT, nech viem, co tam je. A teda si ma moc nepotesila, ze po kojeni, moj malicky ma len 3,5 mesiaca a chcem kojit aspon do roka, ale keby, tak kludne aj do dvoch, ale ak mi nic nepomoze, tak neviem do kedy to zvladnem.

lusilia
7. sep 2011

@carrie4 No, fakt uz neviem, ci to same ustupi, lebo ja som tak vykrivena, ze pochybujem, ze sa to len tak da dokopy, hlavne aj preto chcem ist na to CT, nech viem, co tam je. A teda si ma moc nepotesila, ze po kojeni, moj malicky ma len 3,5 mesiaca a chcem kojit aspon do roka, ale keby, tak kludne aj do dvoch, ale ak mi nic nepomoze, tak neviem do kedy to zvladnem.

carrie4
7. sep 2011

@lusilia neviem či má na to kojenie vplyv, ale u mňa to tak bolo, ale tiež neviem, či mi to prestalo z tohto dôvodu, možno len zhoda náhod. veľmi dobre si pamätám, ako som bola aj ja vykrivená, to je hrôza, kto to nezažil, ani len netuší aké to je. ale určite dobre robíš, že pojdeš na to CT, aspoň budeš vedieť na čom si. ja som mala problémy s platničkou už pred tehu, mám ju zodranú... a radi by sme druhé baby, ale sa bojím zas tej bolesti... vraj je velmi pravdepodobné, že sa to vráti ☹ ... a kedy by si mala ist na to CT?

lusilia
7. sep 2011

@carrie4 no veru, to je choroba, ako za trest, aj ked neviem, komu som mohla az tak ublizit 😒 ...a este nemam termin, len teraz piatok pojdem neurologicke, nech mi da papier a nech sa mozem objednat, viem, ze sa tam caka aj dva mesiace 😒 . A teda ja nastastie uz mam dve deti, to nam staci 😉 ...a teda veru, bude to tazke rozhodnut sa, ale treba to brat z tej lepsej stranky a dufat, ze sa to nevrati 😉

kaktusik007
30. sep 2011

@lusilia CT je naprd, treba magneticku... tu si ziadaj... a prestan kojit... ja viem, hnusna rada, tiez som bola proti a tiez som plakala ked som synceka teraz odstavovala v 4 mesiacoch, ale uz som proste nevladala a musela som tu bolest riesit... vysledok??? za par dni ma caka operacia... inak ako si na tom???
@desszi tie tvoje rady su na jednu stranu pekne, na druhus tranu.. cim dlhsie sa bude clovek trapit, tym je to horsie a takym prave ta operacia potom uz nepomoze, pretoze tie nervy boli pritlacene dlho a proste uz sa to napravit neda...
tiez som zastancom, ze operativne riesenie by malo byt to posledne, ale vsetko zavisi od nalezu... neurologicka sa mi vyjadrila ze ona operacie chrbtice nedoporucuje, ale ked vidi moj nalez tak nie je o com, no a prednosta neurochirurgie po vzhliadnuti mojej magnetickej rezonancie len vzdychol a pokrutil hlavou, ze je to priserny nalez... doslova... takze ja fakt nemam inu moznost, ci sa mi to paci alebo nie, ako tu, ist pod noz.... 😖

@carrie4 zavidim ti... v dobrom 😉 ale pises pravdu.. kto to nezazil, netusi... ☹

lusilia
1. okt 2011

@kaktusik007 no už v utorok mám termín na CT. Tiež som počula,že na MRI mám ísť,ale žiaľ uz som bola objednana,tak hadam to bude stačiť. Ako sa cítim ? Hrozne a este horšie,to už sa nedá ani opisat,tie bolesti sú naozaj des,ale s kojenim fakt prestať nechcem,všetko záleží od nálezu. Inak už aj nejaku hrcku tam mam. No kazdopadne mudrejsia budem až v utorok.

lusilia
1. okt 2011

@kaktusik007 a teda ešte držím moc palce, nech vsetko dobre dopadne a si ok.

kaktusik007
3. okt 2011

@lusilia ako k comu bude ct stacit, v pripade fakt zleho nalezu bude mr nutna, bez toho nezoperuju, ct im nestaci.... takze neberies lieky, ked kojis, ze??? boozee... ja som plakavala jak blbec ked som lieky nemala.... tak prajem nech ten nalez na ct je dobry, aj ked... dobry asi nebude... potom daj vediet, ako si dopadla 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre