Vyvolaný alebo spontánny pôrod?

marcela22
24. jún 2007

Chcem poprosiť tie z Vás,ktoré už rodili o radu. V mojej pôrodnici je možnosť nechať si v čase okolo termínu nechať pôrod vyvolať, najčastejšie oxytocínom. Vraj to nespôsobuje žiadne riziká, ani nijako negatívne neovplyvňuje pôrod, práve naopak, urýchluje ho to. počula som však, že po vyvolávačkách sú oveľa silnejšie sťahy a bolesti. Aké máte skúsenosti?

titkovamiriam
24. jún 2007

to je strelene ved si nevyberies kedy to pride,alebo ak nastane niaka komlikacia.Ved ja som aj preto tretieho rodila v sukromnom sanatoriu a nie na Kramaroch,aj ked dnes by to tam mozno bolo lepsie ,ale moc neverim 😠

marcela22
autor
24. jún 2007

Uf, baby, tak teraz ste ma veľmi nepovzbudili - teda až na Maaaki 😒 ja mám dojem, že na dohodnutie anesteziológa už je trošku neskoro a keď si ho dohodnem, tak mi budú pôrod vyvolávať na ten dohodnutý termín. Takže mám super možnosti... 😖
Asi si musím jedine počkať a dúfať, že to nejako prežijem 😨

titkovamiriam
24. jún 2007

neboj 🙂 ,aj bez epi zvladnes a keby si ju chcela,preco je neskoro?

marcela22
autor
24. jún 2007

Miriam, asi budem hlavne musieť 😀
Myslím, že je neskoro, pretože ho treba dohodnúť nejaký čas dopredu...mám smolu, že nastali v mojej pôrodnici zrovna nejaké problémy anesteziológom a rieši sa to tam dočasne takto. No a pravdepodobne som tú "dobu dopredu" už premeškala...zajtra idem do poradne do pôrodnice, keď tak sa spýtam, uvidím, čo mi povie doktor atď.
No a ešte sa epi aj trochu bojím, práve v časti kam ju pichajú mám poškodenú chrbicu a tiež som veľmi migrénový tip, takž by mi mohol uškodiť už smaotný vpich, alebo by som mohla mať hrozné migrény ešte dlho po pôrode(epi ich vraj dosť vyvoláva)-na to už som bola upozornená aj neurológom. takže radšej by som bez epi... 😒

titkovamiriam
24. jún 2007

tak to zabudni a ani sa nepytaj,ja som ju ani nechcela-mam hrozu z hociakeho zakroku u lekarov tak som chcela prirodzeny porod.
Na izbe som mala dievca co malo epi,ale dali jej ju neskoro,lebo jej porod isiel rychle,tri dni ju bolela hlava a trpli nohy. ☹

marcela22
autor
24. jún 2007

Miriam, veru, asi na to vykašlem. Žiaľ, budem si to musieť "vychutnať" naplno. Ale ja stále dúfam, že to nebude až také zlé...dúfam, že optimizmus robí zázraky 😀 😀 Ale snažím sa popredu nestresovať, to ničomu nepomôže. Nejako už to dopadne... 😝

titkovamiriam
24. jún 2007

Jasne musis verit a nesustredovat sa na bolest.

marcela22
autor
24. jún 2007

Budem sa veeeeľmi snažiť 😀 Akoby som tam ani nebola a nič necítila 😀
Aj tak by som najradšej išla hneď teraz, nech to mám za sebou... 😝

sisulik
24. jún 2007

marcela..ako som uz pisala..ja som mala epi pri oboch porodoch (prvy bol vyvolavany)...avsak pri druhom porode epi vobec nezabral takze som rodila "naostro"...aj ked by som v tom momente vrazdila od bolesti, nelutujem to...lebo ten pocit ked citim (aj ked v bolestiach) ako zo mna uz uplne na konci babatko vychadza je nieco nadherne..ani to opisat neviem...a ked uz uplne vyjde, zrazu ta zaleje taka ulava...spomienkou na prave toto zabudam na bolest cez ktoru som musela prejst...pri prvom porode epi zabrala na 100%...vobec nic som necitila, ani bolest a ani to, ze ako zo mna mala vychadzala...

maaaki
24. jún 2007

Marcela, ja som nemala epidural ani pri prvom dietati a to som rodila 12 hodin a tiez sa to dalo zvladnut. Je nas tu 5 miliard, a kolko zien rodi epiduralom? Urcite velmi male percento. Boli to, ale rychlo sa aj na tu bolest zabuda.

benabianca
30. jún 2007

No tak ja som prve rodila s epiduralkou,ale nezabrala,voda mi praskla rano o 5.30,o desiatej sme prisli do nemocnice a 15.50 sa maly narodil(prenasala som 4 dni)Druhy porod mi vyvolavali,kedze uz ubehlo 36hodin od praknutia vody a mala sa sama nepytala na svet,to som epiduralku mat nestihla,teda nic som nemala,bolo to celkom utrpenie,ale prezit sa to dalo.silu mi dalo hlavne to,ze som sa tak strasne na malu tesila,ze ju konecne uvidim.Narodila s a o tyzden skor pred terminom.Drzim ti velmi palce.

annika
12. júl 2007

Marcelka! Som strašne zvedavá, ako sa máš, aký bol pôrod? Si už po? Ozvi sa prosím!

tretulka
12. júl 2007

mne tiez porod vyvolavali, rano som bola otvorena na 3, okolo 9tej mi pustili vodu, napichli infuziu, do 19tej som hopkala na lopte, otvorila som sa na 7, ale nemala som kontrakcie, proste oxytocin u mna nezabral 😖 , tak som nakoniec rodila sekciou...

annika
24. okt 2007

Ahojte!
Aj mňa čaká plánovaný pôrod spontánny , kým neporodím do 5 dní...To, že akým spôsobom, či infuzkou, či tabletkou, to neviem.Od 28 tt. mám tehu cukor, a preto musím rodiť v termíne a to mám 30.10. 29.1O nastupujem do nemocky, a strašne sa bojííííííííím toho vyvolávania.Viem, že to bude asi rýchlejší, ale aj bolestivejší ako prirodzene.

mimma
24. okt 2007

ahoj Annika! Ja som mala oba pôrody vyvolávané- tabletkou. A išlo to celkom dobre. Do polhodiny sa začali kontrakcie, ktoré sa stupňovali- prvý pôrod bol pomalší, druhý rýchlejší, ale dalo sa. Nemám s čím porovnať,ale kontrakcie boli dosť silné, ale som sa aj rýchlejšie otvárala, ono je to asi jedno. Keď to ide prirodzene, je to zase asi dosť vyčerpávajúce, lebo to dlhšie trvá/ ale tiež ako u koho/ a ku koncu je to asi úplne jedno, či to je vyvolávaný, alebo prirodzený pôrod...Držím palce, dá sa to zvládnuť, držte sa! 🙂

annika
25. okt 2007

Ahoj, Mimma!
A koľko ti trvala prvá fáza s tou tabletkou? Infúziu si už potom nedostala?
Vieš ja som mala prvý pôrod prirodzený, pekne to išlo samo, hoci som sa trápila dva dni. Druhý mi vyvolávali, a nemám príjemné spomienky o tom.Preto sa bojííímm aj teraz.Ale bolo to pred dvanástimi rokmi, a teraz som zvedavá, čo sa zmenilo odvtedy.

alia110
25. okt 2007

Mala som vyvolávaný pôrod a trvalo to dlhé hodiny, bolesti boli príšerné a otváranie bolo neskutočne pomalé - nikdy by som to neabsolvovala dobrovolne!!!

mimma
29. okt 2007

Tabletku som dostala asi o 12-tej a malá sa narodila o pol dvanástej v noci. A druhá dcérka o siedmej večer- takže to išlo lepšie. Áno, tie kontrakcie stáli za to, zo začiatku som sa slabo otvárala, ale keď sa to rozbehlo, tak to šlo celkom dobre.Annika, prepáč, že píšem až teraz, ale nebola som doma, ty už si asi v nemocnici, tak daj vedieť, ako si dopadla.Infúziu mi už nedávali.

c.e.r.t.i.k.
7. nov 2007

caute baby, ja som mala druhy porod vyvolavany aj s epi, ale druhu davku mi dali az na sitie, lebo doki nechcel riskovat, ze nebudem spolupracovat 😝 , tak som si bolesti pekne vychutnala, ale islo to tak rychlo, ze sa to dalo vydrzat. Mne pustili vodu asi o 19,30 a dali cipok, potom po 20,00 zaviedli epi a dali oxik a o 21 som uz citila mega 😀 (s porovnanim pri prvom)kontrakcie a mala bola vonku 21,27. Takze tych 20min. bolo uplne v pohode. a este chcem povedat, ze ja som sa pri porode nasmiala viac ako posledne dva mes. tehu. tak si babule zoberte so sebou niekoho veseleho a dobre naladeneho a urcite to dobre zvladnete ci uz je porod vyvolavany alebo nie. drzkam palceky.

cicka193
8. nov 2007

Ahojte baby. Mozem sa k vam nachvilu pridat. Som uz 4ty den po termine a vcera si ma objednali na 13teho do nemocky na vyvolavacku gelom. Ma s tym niekto skusenosti? Mozete mi poradit co mam ocakavat, ja viem, ze kazda zena to znasa inak...ale....a este taka otazocka, moze sa pred vyvolanim porodu jest a pit? dakujem vam 😉

marcela22
autor
29. nov 2007

Tak si ku svojej otázke už môžem napísať odpoveď: vyvolaný pôrod už nikdýýýýýýýýýýýýý! Tabletku mi dali v pondelok ráno o pol ôsmej a porodila som v utorok poobede o pol tretej. Od vyčerpania a bolestí som už ani nevidela ☹ Ale už je všetko O.K. Len Vás babuľky chcem poprosiť, aby ste si radšej zvolili spontánny pôrod, ak budete mať možnosť vybrať si. 😕

rosee
3. dec 2007

Ahoj, marcela22. Počula som, že keď ti dajú tabletku, tak už ti potom nejaký čas nemôžu dať nič iné (nevie, čo presne - asi infuzku?). Ale takto si ja vyvolávaný pôrod nepredstavujem. Moja známa rodila v PP - ale dávnejšie, za predchádzajúceho primára, a povedala, že po infuzke to ide super, môžu to regulovať, ale s tabletkou v tele nič nenarobíš. Kde si vlastne rodila - aby som tam nešla.

leva
3. dec 2007

Rosee,presne ako pises,ako kde,niekde ta nechaju trapit ako kobylu,no niekde ti pomozu aj inak,mne dali tabletku a zaroven my doktor odskrabol hlenovu zatku,porod som mala rychlo za sebou 🙂

tina78
4. dec 2007

Ahojte žienky, no,ked to tu tak čítam,som rada,že mne porod vyvolali injekciami, i ked ma po nich bolel zadok,ale aspon to šlo rýchlo...po prvej injekcii,som mala kontrakcie po 5min a ked som sa veľmi neotvárala,dali mi dalšiu, po nej kontrakcie každé 2min a poriadne bolestivé a silné, no stále som nebola dosť otvorená,tak som dostala ešte jednu - Atropín a po nej som sa rýchlo otvorila a do pol hod. bol malý na svete, moj porod trval celkovo 4 a 1/2hod. Ale aj mne sestrička vravela,že tie kontrakcie sú také intenzívne vdaka tým injekciám...ale aj tak som rada,že som sa netrápila pol dňa a že to šlo tak rýchlo,aj ked bolestivo 😅

emjee
24. okt 2008

deina2005 • 3d • Dnes o 16:27
ahojte.chcem vediet nazor na klasicky cize samovolny porod alebo programovany cize vyvolany.ja som prve dieta mala klasicky ale bolo to dost tazke v stredu vecer som dostala bolesti a az v piatok po obede sa mi narodila mala.pychali do mna stale utisujuce injekcie ale aj tak nic nezabralo.druhe som si dala vyvolat samozrejme v dannom termine po konzultacii z primarom a jeho suhlase.na baby to je teda rozdiel je to sice viac bolestivejsie ale rychlejsie.driapala som sa po stene ale trvalo to len 4 hodiny a tretie tak to som len 2x zatlacila a maly bol von

sashka.mst
26. okt 2008

nerozumiem, preco by sa nemalo nechat na dietatku, kedy sa ma narodit, ale ho vyvolavackami donutit, aj ked nie je pripravene? preco to chcete mat co najskor za sebou?

annika
27. okt 2008

Ahojte! No, vyvolaný pôrod som mala dvakrát a samovolný raz. Vyvolali mi to zo zdravotných dôvodov a to s tabletkou do pošvy. Ale bolesti som mala neuveriteľné a nedali sa predychávať jednoducho, to nešlo...Ale bol to ozej aj rýchlovka, za 5 hodín som stihla malého porodiť. Ja by som povedala, že ten samovolný je ľudskejší spôsob a aj prirodzenejší priebeh to má. 😵 😵 😵

beke
27. okt 2008

Ahojte,
ja som mala spontánny pôrod a trvalo to od prvej kontrakcie necelých 12 hodín...kým mi nezobrali plodovú vodu sa to dalo vydržať ale potom to už išlo rýchlo...vo februári budem zase rodiť a vyvolávaný by som nechcela.
Moja sestra mala spontánny aj vyvolávaný pôrod a vyvolávaný by už v živote nechcela.

zuzube
27. okt 2008

ahojte, tak ja som mala spontanny porod, trval 4 hodiny......vlastne bol ciastocne aj vyvolany....vyvolali sme ho s manzelom....som citala, ze mame skusit sa milovat a ono to naozaj funguje 😉

kingstonka
27. okt 2008

ahojte... tak urcite by som radila to nechat na priride (ak na to nie su ine dovody a neodporuca lekar vyvolat) ja som mala vyvolavany kvoli prenasaniu- prvy den ta tabletka do posvy nezabrala tak som pripravena na porod cakala cely den a noc a nic - na 2. den mi opat zaviedli tu tabletku (musim povedat ze uz aj to je dost bolestive) ... a asi do 2 hodin to zacalo ale tak intenzivne ze som nestihala predychavat... ani som velmi nemohla kedze som musela lezat na bruchu som mala tzv "pasy" tak som sa nemohla hybat.... v ruke krce od zvierania stojana na infuziu 😒 ... vdaka bohu za epidural..aj ked zabral az na sale... ale cely porod dokopy trval len 3.5hodiny...
... mala mala potom -poviet to velmi nodborne ...krvave zilky na sietnici-vraj sposobene porodom- ale do 2 tyzdnov sa to vstrebalo a vsetko je ok...
...dufam, ze 2 porod bude spontanny a budem mat co porovnavat 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre