Vyvolávaný pôrod - skúsenosti

zuzcana
11. dec 2017

Zdravím, dievčatá,
Dnes som prišla z poslednej poradne v 39 tt, povodne bola plánovaná sekcia, /prvy pôrod bol sekcia, syn bol koniec panvový s porodnou vahou 4250 gr, bolo to v roku 2009/. Môj gynciar ma teraz, v súčastnom tehotenstve od 36 tt poslal do ambulancie rizikovej gravidity, pretože mi bola potvrdená tehotenská cukrovka / od 26 tt, nie som na liečbe, ale mam glukomer a musím byt na diete a 3 krát denne si merať krv/ a tento plod je opäť väčší , v 36 tt ma váha plodu stanovená mojim dr cca 3600 gr. a bola nameraná aj vacsia hlavička, o cca tyzden oproti ostatnym castiam tela- co samotne osebe nie je problem, len je to tazsie pre zenu pri prirodzenom porode.....Okrem toho máme s mužom nekompatibilné krvné skupiny - ja rh negatív, muž rh pozitív.....a posledná vec, ja som teraz v júni mala 40 rokov.... Mame syna, 9 rokov, dávno sme mu chceli s mužom dopriať súrodenca, ale bohužiaľ to nešlo.... Už sme to dávno vzdali, keď som teraz v lete zistila, ze som tehu....veľmi nas to prekvapilo, ale neskutočne sa tešime, syn povedal, ze krajsi vianocný darcek by si nevedel ani len predstaviť....všetko prebiehalo hladko, až na tu cukrovku..... Keď som začala chodit teraz na konci tehu do rizikovej ambulancie, lekár, ktorý tam bol prvé dva razy, vyhodnotil môj stav a napísal doporučenie, aby sa vzhľadom k všetkým popísaným okolnostiam tehu ukončilo sekciiou, ja som sa tak nastavila a dnes, na moje veľké prekvapenie, keď sme mali naplánovať dátum, tam bola iná, mladá dr., ktorá povedala, ze to muśi konzultovať a nakoniec ma síce objednala na hospitaliźaciu budúci pondelok, ale s tým, ze najskôr skúsia pôrod vyvolať a ak to nebude úspešné, sekciu naplánujú až potom... Že mi najskôr pichnú oxytocín a uvidíme...... Lebo ze keďže plod je už teraz veľký , nemá význam čakať na termín pôrodu 25.12., pretože by mal cca 4-4,5 kg .......
Bola som z toho taká prekvapená , že som sa nestihla ani na nič opýtať.....ale teraz mi to dobilo a začala som hľadať na nete info... Asi to nebude bohviečo, aké máte skúsenosti s vyvolávavným pôrodom vy? Ďakujem krásne, obávam sa, že začínam byť pototo.... aj za usami.....na jednej strane sa teším, ze to bude za mnou, už som dosť vyčerpaná, ale nepredpokladala som takýto koniec....

marion09
11. dec 2017

@zuzcana prajem ti viac stastia ako som mala ja,mne dali 2 vyvolavacky......

moonikajan
11. dec 2017

Ja som na tom trocha podobne az na to, ze cakam prve dieta. Mám 38 rokov, 23.12.2017 sa ma maly narodit a som vedena od 25tt ako tehotenska cukrovka, len bohuzial my sme skoncili na inzuline ☹ Dieta nestacila. V nemocnici mi povedali ze v 38-39 tt ma budu vyvolavat. Maly ma teraz (38+2) 3780g. Vo stvrtok mam prist, spravia oxytocinovy zatazovy test a potom sa 2x pokusia vyvolat porod. Ak sa nepodari vyvolat porod, tak potom prejdu na sekciu. Tiez by som rada pocula niekoho zazitok, lebo ja si velmi prajem rodit vaginalne kvoli malemu (imunita, kojenie, bonding).

zuzcana
autor
11. dec 2017

@marion09 a ako to pokračovalo potom, ak môžem vedieť? Dakujem

zuzcana
autor
11. dec 2017

@ moonikajan
Držím palce, verím ze to dáme, co iné ostáva.... Len sa toho veľmi bojím..

elzena2
11. dec 2017

Ja som mala vyvolavany porod (bez epiduralky) a prezila som. Boli to, je to vycerpavajuce, ale je to rychle.

hettinka
11. dec 2017

@zuzcana v našom zdravotníctve nevie pravá ruka, čo robí lavá ... moj manžel ležal v nemocnici, rišiel prvý Dr., že operovať, druhý, že nie, potom ho dali na hladovku, že zajtra, rano iný Dr., že prečo nejedol, že to sa nejde robiť a takto to šlo 4 dni ... až im vynadal a v ten den ho operovali

Ak to bola nejaká mladá Dr., možno to nakoniec bude sekcia a zbytočne ťa vyplašila. Chod za svojím Dr. a vybav si to ... ja teda by som radšej rodila prirodzene, ale nie cez vyvolávačku, počkala na to, kedy sa bábo vypýta samo. Ale to som ja...

emi16
11. dec 2017

Ja som mala vyvolany druhy porod, lebo placenta prestala vyzivovat
Ale bolo to druhe dieta
A mensie ako prve
Dala som si aj Epiduralku a nastastie
Mne to sada na bedrove klby
Mala som ich vyklbene ako babo a je to neznesitelna bolest ked ide dieta do panvy
Ale inac lahky a super porod
Na tretie zatlacenie
A od prvej vyvolanej kontrakcie po porod 2 a pol hodky

mima1
11. dec 2017

Mne vyvolavali 2dni na 3den som porodila bez epi a celkom pohoda

lus2909
11. dec 2017

Ja som bola 37tt a zacala som krvacat tak som utekala do nemocky a tiez vyvolavacka s epiduralkou islo to rychlo o 11 mi dali tabletku a o 13:10 bol maly na svete bolesti teda vacsia ako ked rodis normalne a o epiduralke nevravim o nicom teda nepomohla mi az pri siti, tiez som chcela sekciu lebo som sa bala ako cert kriza ale doktora ma hned sfukol ze nemam ziadne komplikacie na sekciu a ze je to horsie ako normalny porod😂

zuzcana
autor
11. dec 2017

@ Hetttinka jedine na co som sa zmohla, bolo iba to, ze som bola v piatok na predoperacnych vysetreniach.... Ozaj pravá ruka nevie, čo robí ľavá.... Na to mi dr nepovedala nic a keď začala o vyvolavanom pôrode, tak som povedala, ze som radšej za prirodzený, ak to už nemá byť sekcia....a na to ona povedala, ze práve cukrovkarkam ten vyvolavany pôrod robia, a robia ho skor, aby nemuseli prirodzene tlačiť zbytočne veľké dieťa...že keby som ho donosila do času, ktorý si dieťatko samé určí, kľudne to môže ešte byť aj 2 týždne a to by už vážilo aj 4,5 kg......

celasapremenim
11. dec 2017

@zuzcana v ziadnom pripade by som si nenechala takto zmrskat porod, urcite chodte inam..nikdy jednoducho nikdy, ak chce skusit prirodzeny porod, aj ke plod spravne otoceny a vsetko po prvom cisarskom reze je v poriadku, nech ho skusi prirodzene, naco ho vyvolavat, uplne bze problemov zena porodi aj dieta vacsie ako 4 kg tam nevidim ziadnu prekazku, skor teda skutocne nechapem, preco chce vyvolavat porod, ked ona sama nemoze ani zdaleka predpokladat porodnu hmotnost, aj podla ultrazvuku sa kludne seknu o kilo hore dole
ja sama som porodila deti prirodzenou cestou bez epi, velke cez 4 kg ...4250 syn napr. a uplne v pohode prirodzeny porod, oxytocin, to ti len vsetko zneprijmeni, cely porod ma horsie vyhliadky na ukoncenie cisarskym rezom a vobec je to neprirodzene a nechapem ako v dnesnej dobe takto lahkovazne dokaze niekto nieco takto planovat....

hettinka
11. dec 2017

@zuzcana tak ja neviem, ale poznám vela prípadov, ked sa aj väčšie deti narodili v pohode a bez väčších problemov.
A aj rôzne chyby merania a odchýlky od ich výpočtov váhy bábätka, aj kilo! Kamošku strašili, že babo je malinké, že nemá ani 2500g a malo 3300. A inú naopak, že dieťa je velké a narodilo sa 3500g. Mne tiež zle zmerali hlavičku synovi, predbiehala o 3 týždne, ja na nervy, že ma asi nejakú anomáliu a syn v pohode sa narodil sam od seba o 2 týždne skor a hlava bola väčšia, ale zasa vôbec nie enormná a rodila som prirodzene za 3 hodiny od prvej bolesti (tiež mám väčší odstup medzi deťmi).

Ja by som si dupla, bud sekcia, alebo počkať na prirodzený pôrod, aspoň do termínu. Vyvolávačku by som si dala až keby som nejako dlho prenášala. Dieťa vie, kedy sa má narodiť a telo sa na to pripravuje ...

celasapremenim
11. dec 2017

hlavne ze tu ma kazdy porodnik plnu hubu reci o prirodzenom porode a ked pride na rec, tak nie je ochotny ani prist k nemu v case, kedy sa babatko realne rodi....budu si vymyslat debiliny a robit z nas pacientky, akoze uz mam toho fakt dost

vevesh
11. dec 2017

@hettinka ale pri cukrovke to bude na 95% vacsie dieta oproti normalu - jednoducho choroba.....

@zuzcana 2x som mala vyvolavany porod - jeden bezproblemove tehu, bezproblemovy rychly porod....dalsie problemove tehu, takisto s cukrovkou a kvoli cukrovke vyvolavany porod, trval 4 dni, a len sa kopilo a kopilo a na tvojom mieste by som si sekciu vydupala - privela rizikovych faktorov naraz...

fra
11. dec 2017

@zuzcana ono vyvolavany porod sam o sebe nemusí byť nič až tak strašné, zažila som to niekoľkokrát, (naposledy ked som mala 45) a mala som veľké deti, jeden zo synov mal dokonca 4400g a narodil sa bez nástrihu a bez natrhnutia, toho samotného vyvolávania sa v podstate nemusíš bať môže to dopadnúť fajn ... čo ma skôr prekvapuje, že sa na to lekári dajú po predošlej sekcii- doteraz som si myslela, že predošlá sekcia kontraindikuje vyvovavaný pôrod, lebo taký pôrod by mal byť rychlejší a tym padom je nejaké nebezpečenstvo pre jazvy po sekcii... tiež by som bola za sekciu ked si už tak nastavená alebo ešte radšej počkať či nepríde prirodzený porod ak babetko dobre prosperuje... najsmutnejšie z toho celeho mi príde, že lekári robia chaos, zneisťujú ťa a tým pádom ti berú psychickú pohodu, ktorá je pri aj po porode maximalne doležitá... držím Ti palce, nech to dobre dopadne...

ssorbonn27
11. dec 2017

Ja som bola hospitalizovana par dni pred porodom. Dávali mi vyvolavacky niekolko dni po sebe a nic. Mala sa narodila o 2tyzdne neskor teda prirodzne a vahu mala 4650 Tretiu dcerku tu som prenasala 3tyzdne zas vyvolavacky nezaberali. Vahu mala 4860. Zas normalny. Plne súhlasím ze dietatko vie kedy je ten spravny cas. Aj ked su to nervy

janinamojka
11. dec 2017

@zuzcana mam dve deti,prve sa narodilo predcasne v 36 tt,praskla voda no porod museli vyvolavat..a druhemu sa zas nechcelo na svet tak ho vyvolavali po termine uz...oba porody uplne ine,ale aspon rychle..Zvladnes,neboj,nic hrozne.🙂

janinamojka
11. dec 2017

@zuzcana mimochodom,prve dietatko malo 2600g a druhe 4500g..🙂 a prezila som v pohode..😝

dai
11. dec 2017

@zuzcana myslim ze je to pohoda - mala som vyvolavany porod kvoli zlym prietokom v 36tt bez epiduralky - cely porod netrval dlhsie ako hodinu ...
Inak tehu cukrovku som mala pri prvych 2och tehotenstvach a ani pri jednom som nebola vedena ako rizikova ( to skor na zaciatku kvoli krvacaniu chceli ale to som prezila a robila normal az do materskej...)
Obe deti sa narodili s normalnou vahou

margaretka_
11. dec 2017

Ja co som citala, tak ak ma byť po sekcii normalny porod, vzdy je lepsie ak je prirodzeny a nie vyvolavany. Skor tam ale moze byt problem s tou cukrovkou, o nej neviem nic

weronkaa
11. dec 2017

Mne v 37tt vyvolali pôrod kvôli odtoku plodovej vody. Dali mi tabletku na vyvolanie a po 5tich hodinach bola malinka na svete. Sice bolest hrozna ale bolo to rychle.

zuzcana
autor
11. dec 2017

Dievčatá, ďakujem Vám za vaše rady a skúsenosti.... Budem ešte zajtra kontaktovať dr a ešte raz to celé zvážim....

m_
11. dec 2017

@zuzcana mne po cr vyvolavali porod ale len polovicnou davkou prostaglandinu. bolo to ultra rychle 🙂 samotny porod bol fajn🙂) (dr ale hovorili ze prostaglandin nemohol za to ze som mala tak rychly porod)... drzim palce nech vsetko je tak ako ma🙂

ukulela
11. dec 2017

@zuzcana oxytocin, no, moja smrt ... za mna radim potom epidural. potom by mi ani oxy neprekazal ... drzim ti palce, nech sa na vianoce tesite vsetci v pohode.
btw za mna to pride take nezodpovedne vystavovanie stresu - vyvolame, ked nic, tak urobime sekciu - mozno ak by si skusila ineho lekara - alebo este skus zazmluvnit. tam by som tie prachy investovala.

zuzcana
autor
11. dec 2017

@ukulela chcela som zazmluvnit, som ale z bb a tu mi povedala sestricka, ze sa zazmluvnit nedá.... Inú porodnicu som neriešilia, začala som sem chodit od 36 tt a v podstate hneď sa riešila ta sekcia.... Len dnes, prvy krát, po troch týždňoch a jedného týždňa do pôrodu mi bolo navrhnute to vyvolavavie pôrodu ....

vilma7
11. dec 2017

Ahojky, ja som rodila v 40.tke svoje prvé, mala tehu cukrovku a Dr.ma celý čas strašila veľké dieťa, veľká hlava, pôrod sa mi rozbehol týždeň po termíne a dali mi čípok, lebo som sa neotvárala...bolesti veľké ca 13 hodín, pôrod prirodzený, bez epi, nez nástrihu či natrhnutia (cvičila som s Aniballom) a krpček aj napriek cukrovky len 3600 gr, 50 cm a hlávka 35 cm. Miery ako modelka 😍, a mala som len dietu, meranie cukru, žiaden inzulín.

michaella94
11. dec 2017

necitala som vsetky komentare len napisem moju skusenost...ja mam zasebou jeden nevyvolavany a jeden vyvolavany porod a ten vyvolavany bol rychlejsi a menej bolestivy ako prvy...prveho syna som porodila za 8 hodin neskutocnych bolesti a druhehy vyvolavany trval 2 hodinky z toho hodina bolesti a maly bol vonku na 3 zatlacenia a vahu mali obaja rovnaku 🙂 takze ziadny strach to dietatku neprospieva teste sa na drobciatka....drzim palceky vsetkym mamickam a buducim mamickam 🙂

ukulela
11. dec 2017

@zuzcana kamoska rodila v bb ale pred 3 rokmi a zazmluvnovala ... skus zistit este. a teda ja by som sla do toho epi. v bb by nemal bytproblem s anesteziologom. ja mam skusenost, ze po oxy bolesti jak svina, preto pri dalsom bud ziaden oxy, alebo len s epi 🙂 ale ja mamaj nizky prah bolesti, vzdy silne kramy atd. ja som cintlavka 🙂

sylvia217
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lus2909
11. dec 2017

Ono zase ked sa to vezme z toho hladiska aj ked mas diabetes a si len meras cukor a nemas inzulin ani dietu naco sekciu??? Podla mna ta zase len niekto zbytocne vystrasil nevravim keby to bol akutny stav tak sekcia ako vravim ja som mala preeklampsiu krvacala som a nechceli mi cisar urobit dali mi vyvolavacku a uz to slo bola to rychlovka bolesti ako svina nevedeli ma 3 doktori zasit ale ten pocit ked drzite dieta v naruci opadne strach aj vsetky bolesti

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre