Zlé skúsenosti s partnerom pri pôrode

adka987
17. sep 2012

Zazili ste neprijemne situacie s partnerom pri porode? Nastali momenty, kedy by ste boli radsej, keby vas partner nebol pri vas pocas porodu? Zaujima ma, ze ci ste mali pocit, ze v urcitych momentoch vam tam bol skor na pritaz ako na pomoc? Dakujem

lucijag
17. sep 2012

no mne neskutocne manzel pomohol urcite aj nabuduce

jancip
17. sep 2012

Já jsem takový pocit neměla. Horší je to s chlapy. Někteří mají pocit, že jsou tam zbyteční, že stejně nepomohou, že tam zavazí, že maximálně mohou něco podat, někoho zavolat...Takže je jim potřeba opakovat, že i to je velká pomoc, že tam člověk není sám, že mu má kdo podat pití, ručník, zavolat porodní asistentku...

veruska007
17. sep 2012

Já původně manžela u porodu nechtěla, ale on u toho chtěl být. Musím říct, že jsem jeho přítomnost vnímala jako úžasnou, dodával mi sílu, energii, nutil mě to vydržet a nezpanikařit. Poslední porod trval neskutečných 30h, nemít tam manžela, tak se zblázním. I když jsme v tu dobu měli manželskou krizi, tak jsem byla za jeho přítomnost vděčná.

baryana
17. sep 2012

no nebola to neprijemna skusenost, ale divna. manzel povedal, ze uz by k porodu nesiel. bol dost mimo. nevedel, co ma robit, ako mi ma pomoct, vlastne ani nemal ako, okrem toho, ze mi utieral celo. ja som vzdychala od bolesti, na bruchu som mala monitor, lamala som mu palce a on nevedel, ako by mi pomohol a vlastne ani nemohol. bolo mi ho az luto, ako tam nesvoj stoji. bol zufaly. povedal, ze je to zenska zalezitost a uz to nechce zazit. a ja s nim uz suhlasim. tiez by som to nezniesla, keby som ho videla trpiet. a toto som si pred porodom neuvedomila. presviedcala som ho, ze ho chcem pri sebe. znamy sa rozplyval, ake to bolo uzasne, byt pri porode, tak som chcela, aby to aj on zazil. nuz, kazdy je iny.

adka987
autor
17. sep 2012

no presne niecoho podobneho sa bojim aj ja, ze budem vlastne zbytocne prenasat na neho vsetky tie neprijemne pocity...

marmete
17. sep 2012

@adka987 Kedze moj porod bol velmi rychly, manzel ani nemal sancu sa plne prejavit ci uz pozitivne alebo negativne 😀 Ale kedze som uz bola na sale a este "mala cas", tak nas tam nechali samych s tym, ze ked som potrebovala raz ich zavolat poprosila som ho, nech to spravi on. Priznam sa, ze som ho moc nevnimala, vnimala som uz iba kontrakcie a pauzu, kde som zbierala sily. Ale je fajn ak muz pri porode je a hlavne chce sam byt a nie z dovodu, ze si to zena praje hlavne z dovodu urciteho posobenia na personal, lebo moze dohliadat na veci, na ktore zena vobec nema dosah. Ale urcite ak to chce sam, je to skor pomoc, lebo sa fakt kazdy jeden snazi to svojej partnerke ulahcit 🙂 A porod je predsa otazka par hodin, dolezita je nasledna starostlivost o noveho clena rodiny, potom sa uz prejavi v plnej krase kazdy otecko 😀

marmete
17. sep 2012

@adka987 to je pochopitelne, ze sa na neho nebudes usmievat, ale on by si mal byt vedomy, ze v danom case siahas na dno svojich sil a preto vsetko co sa udeje na sale by mal brat s nadhladom, myslim trebars zvysenie hlasu, ked po nom v bolesti vybehnes 🙂 Ale ako som pisala, chlap by mal zhruba vediet do coho ide, ja som s tym svojim absolvovala pripravu, kde ho na to a inych oteckov lektorka upozornovala, takze bol pripraveny a mal by to sam chciet. A pokial ta vidi trpiet a nemoze pomoct, od toho su doktori, on je moralna podpora 😉

katren
17. sep 2012

@adka987 urcite tam na pritaz nebol.....ked pocuva rady dr. a sestriciek, co ma a nema robit ako ti pomoct, tak tam na pritaz nebude.....moj bol pri obidvoch a ked som mu povedala, ze cakame tretie, prva reakcia bola, ze ci moze ist aj treti krat k porodu.....
ako sa narodili, obidvaja sme spolu plakali od radosti 😉 to su jedine 2 chvile, ked som mm videla plakat....

alenka600
17. sep 2012

@adka987 Nie, nezazila som neprijemnu skusenost.Manzela som pri porode mat nechcela, ale nakoniec som hrozne rada, ze bol. Ani nechcem spievat nejake ody na to ako mi hrozne emocne pomohol a tak dalej - ale cisto v praktickej rovine - vopred som mu povedala co si zelam a co si nezelam a on to potom cely cas riesil s personalom a ja som mohla "vypnut" a sustredit sa len na telo a porod. Neviem ake by to bolo, keby som to musela riesit sama 😝

sandrika1986
17. sep 2012

Pri prvom pôrode to môj partner nestihol, aby mohol byť tam so mnou, ale pred týždňom si to vykompenzoval pri druhom pôrode, síce tam dlho nebol, lebo po prijatí do pôrodnice som za 25 min porodila, ale bola som rada, že tam bol so mnou. Bol mi oporou, vážim si to, že tam išiel sám od seba. Zvládol to všetko v pohode. Žena sa hneď cíti lepšie keď tam má svojho muža. Na príťaž vôbec nebol 😉

pepinka25
17. sep 2012

ahoj ja som mala partnera u pôrodu a nic nelutujem bol mi elmi dobrou oporou drzal ma za ruku,utieral mi celo a pomahal mi vozit stojan z infuziou ked som potrebovala ist na wc 🙂 bez neho by som to asi tak lahko nezvladla podporoval ma ked som tlacila a dodaval mi silu a ked sa maly narodil plakal ako maly chlapec bol stastny, a to bolo prvy krat co som ho videla plakat od stastia 🙂

hajajanka
17. sep 2012

Ja som mala manzela pri prvom porode (druhy nestihol). Bol mi velkou pomocou a vlastne mi tlmocil instrukcie lekara. Mna porodne bolesti tak prekvapili (ich intenzita, sila a rychlost), ze som na sale bola total mimo. Ja som sa tak sustredila na seba, ze som nevnimala lekarov a sestricky. Takze ked lekar vydal instrukciu, tak manzel mi ju razne a nahlas zopakoval do ucha a takto to fungovalo pri komplikovanom porode 🙂
Takze pre mna to bola pomoc.

zankaj
17. sep 2012

Mna caka prvy porod a manzel sa boji ist k porodu. Ja ako prvorodicka by som si velmi zelala aby tam bol pomoze mi uz len jeho pritomnost. Ale nutit ho urcite nebudem myslim ze by sa viac bal musi sa rozhodnut sam to je prvorade. Ale dufam ze pride a pomoze aj ked mi len ruku poda a ja ju budem lamat ale pomoze mi ze tam je 🙂

marya
17. sep 2012

Skusenosti mam len dobre 😉 Hoci oba porody som mala rychle a pri druhom skoro prepasol samotny porod, lebo utekal zhanat doktora na chodbu a len tak tak sa stihol vratit 😀 , ale bolo super, ze tam bol, byt spolu pri prichode dietatka na svet je neopakovatelny zazitok 😅

emilii
17. sep 2012

ja som manžela mala pri pôrode a bolo to 100 a jedno ..pri prvom nemohol a pri druhom už bol ... teraz pôjde zasa .. určite to bolo lepšie ke´d bol so mnou, nestretla som sa tam so žiadnou situáciou, žeby mi tam prekážal .. dokonca ma zabával 🙂 bol so mou pred pôrodom, počas a aj po pôrode mohol zostať pri mne ... on sám bol veľmi rád, že sa toho mohol zúčastniť ... 🙂

ginger_fox
17. sep 2012

@adka987 ked mas pochybnosti o pritomnosti partnera pri porode, tak Ti odporucat zavolat si tam mamu, sestru, prip. kamaratku. Ked Ty bojujes s kontrakciami a je pri Tebe niekto, komu doverujes, kto haji Tvoje prava a stara sa o Teba je dolezite a nemusi to byt vzdy partner 😉 Ocino dietatka moze cakat vonku 😉

sorciera24
17. sep 2012

@adka987 ja som manzela pri porode nemala, presne kvoli tvojim podobnym pocitom.....ja som ho do nicoho nutit nechcela........a na druhej strane, som chcela taku zensku zalezitost zvladnut sama;) my sme sa na tom zhodli obaja...popravde, asi by som mala nervy nielen zo seba, ale este aj z neho 😀 a u neho to bol tiez vydych, ked sme sa tak dohodli........to musite vy vediet, ako to chcete...

terkaz
17. sep 2012

U nas k zadnym neprijemnym situacim nedoslo, ani nevim co si pod tim predstavit. Prislo nam to naprosto prirozene a samozrejme. 😉

chrenik
17. sep 2012

@adka987 Podla mna je dolezite, aby Ti uprimne povedal, ci chce ci nechce, pripadne coho sa boji. moj manzel najprv nechcel ist, ale ja som nechcela byt na to sama. tak sme si jeden den sadli a porozpravali sme sa o tom. Povedal ze sa boji, ze tam nebude mat co robit a ze bude zavadzat. nakoniec bol moja najvacsia opora, bez neho by som to nezvladla. A potom mi povedal, ze nic krajsie v zivote zazazil 😉 Je to o uprimno rozhovere.

bubelko
18. sep 2012

@adka987 nie, nezazila som neprijemne situacie s manzelom pocas porodu - bol pri oboch. dohoda vsak bola - akonahle sa on nebude citit dobre, pojde von a pocka vonku. ale nebolo to potrebne, nakolko sa necitil ani zbytocny ani neprijemne.

ellie13
2. okt 2012

@adka987 uprimne,ja ho uz pri druhom nechcem mat pri sebe... nie,ze by sa nesnazil,ze by nechcel byt napomocny... ale tak nejak som bola z neho nervozna 😀 mozno preto,ze som rodila 27hodin, bola som unavena,podrazdena a citila som sa velmi neprijemne,ze ma vidi v takom stave.... ak bude trvat na tom,ze chce byt pri druhom bude musiet urcite cakat vonku a myslim,ze nebude mat ani ziadne namietky po porode malej mal traumu este pol roka a to je prosim pekne zachranar 🙂

andelka
4. okt 2012

No, my jsme si přítomnost u porodu docela vyžrali. Blbě snáší špitály, pohled na mě když je mi zle, to že nemůže nic moc dělat, v nervech je mu špatně..ale u porodu být chtěl, resp. to bral tak jak to přišlo. Rodit jsem začala o víkendu v noci, takže jel se mnou do porodky a nějak vyplynulo, že byl se mnou celou dobu. Je fakt že chvílema jsem víc než na sebe a mimi hleděla na to, jestli je OK on a snaila jsem se ho zabavit (navlíkal ponožky, držel kyslík, otíral rty..). Porod byl rychlý a celkem v pohodě, ale omylem prošel kolem postele před porodem placenty a bylo po srandě. Porodní trauma, blok jak hrom, rok sex v tahu, málem na rozvod. Naštěstí se to časem srovnalo, druhé mimi na cestě a naše jasná volba, že bez duly rodit nejdem. Druhý porod opět o víkendu v noci, dula to nestihla, takže muž byl zas u toho. Naštěstí jsme na sále strávili do porodu 25minut, pak ho zabavili miminkem v náručí a když jsem se šla pak sprchovat, byl u mimča a kolem mě obcházel zády. Takže jsme to zvládli už dobře. Můj muž není z těch, kteří by byli zrovna typy na platný doprovod k porodu. Bohužel jsem nerozpoznala signály dřív.
Ono je těžký chtít po chlapovi, aby upřímně řekl, jestli tam chce...jak by vypadal, že..a jak by nás mohl zklamat..a přece chce být při tom...jenže obvykle houby ví, jaké to opravdu bude, neví čeho se bát, většina viděla maximálně porod na videu a kamarádi řeknou akorát něco neurčitého (čest výjimkám).
Já sama být chlapem (nebo i kdyby mi třeba řekla kamarádka) tak k porodu jako jediná doporovázející osoba nejdu.

adka987
autor
14. okt 2012

Moj manzel je presne taky typ, ze sa nema rad nemocnice, takze sa tiez toho obavam, ze ako to bude znasat. Samotny porod by bol asi riadna trauma pre neho, ale obaja by sme chceli, aby bol pri mne pocas tej prvej fazy (kontrakciach). No uvidime, ako to teda nakoniec dopadne. Dam vediet 🙂

andelka
14. okt 2012

@adka987 no, můj snášel blbě i tu první fázi, nervy jak hrom, blbě mu bylo...to jsem držela spíš já jeho než on mě 😅 při druhé fázi, pokud být, tak zásadně u hlavy a ani se nehnout. A pak třeba při šití (bude-li třeba) se věnovat spíš mimču.a pak už vám oběma a užívat si tu nádheru 😵 Přímo během porodu, tlačení člověk vnímá spíš sebe, miminko a porodní asistentku, ale když je tohle hotovo, tak nastává nejhezčí doba, kdy by mi bylo líto, kdyby muž nebyl s náma. 😵
Měli jsme mít dulu, škoda že mě to nenapadlo dřív, byli bysme v pohodě oba.
Držím palce a určitě dej vědět 🙂

adka987
autor
27. dec 2012

Tak uz to mame za sebou. Manzel bol so mnou len pocas prvej porodnej a potom po narodeni, ked som este cakala na sale. Bol mi neuveritelnou podporou, bez neho by to bolo ovela tazsie. Porod mi trval okolo 25 hod, bola som uz na konci so silami. Ale manzel sa o mna staral velmi dobre, doniesol jedlo, pitie, hladkal mi brusko, co mi velmi pomahalo. Myslim, ze z toho nema nejaku traumu, prave naopak, este viac nas to spojilo.

red_kika
27. dec 2012

@adka987 ja by som chcela presne to iste. aby bol so mnou kym este niesom uplne otvorena ale aby mi pomahal pri kontrakciach a potom po samotnom porode. kvoli tomu ze nema rad krv a podobne veci, tak ho nechcem trapit.

any395
7. jan 2013

žienky, ak by ste mali záujem, môžte sa bližšie mrknúť na www.porodnaasistencia.sk ... som tu pre vás, keďže pracujem ako pôrodná asistentka s licenciou so zameraním na prirodzené teh. a pôrod, iba ako SZČO, tzn. že už nie som viazaná na pravidelné služby v nemocnici na pôrodníckom odd. a môžem sa venovať naplno svojej prekrásnej profesii, svojmu poslaniu 😉

any395
22. jan 2013

tehulky, zaujímavé stretnutie v KE 8.2.13, nakuknite 🙂
http://www.porodnaasistencia.sk/index.php?a=akt...

henikav
22. jan 2013

@adka987 ja by som bez mojho manzela rodit ani nesla, ale zas si povedz tak, ak ti to bude v danej chvili neprijemne, alebo jemu, on vzdy moze ist von, alebo ho mozes poslat von ty

nikolletta87
12. feb 2013

Já rodila 22h. Ráno mě odvedl do porodnice, pak se stavil po práci. Hrozně se nudil chudák... 🙄 tak šel domů, že ho zavolám až bude čas. Dokonce sestry furt do nás, že to bude ještě dlouho, ať jde domů. 😠 Byla bych radši kdyby byl se mnou, ale jak se nudil, že...? 🙄 A pak v noci přiběhnul na porod. Lámala jsem mu ruku a pak nafotil a ponosil si naši dcerku. 😅 A i přesto, že pro mne prakticky nic neudělal, jen mi nechal tu ruku, tak jsem moc ráda, že tam byl. Byla jsem klidnější, že tam je někdo, koho znám, komu věřím.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre