Zobrali ste si po pôrode placentu domov?

paradoxy
29. okt 2013

Prosim vas, existuje tu niekto, komu v nemocnici dovolili zobrat si placentu so sebou po porode domov? Alebo ste niekto aspon o niekom poculi, ze by sa to dalo na slovensku? Ako sa to da vybavit?

janie80
29. okt 2013

No, to teda neviem, ale dovol otazku... Co by si s nou chcela doma robit? 😕

cecil36
29. okt 2013

@paradoxy nie je to biologicky odpad a ten ti nedovolia zobrat v ziadnej nemocnici rovnako ako odrezanu nohu alebo vybraty zlcnik 😉 Inak aj mna by zaujimalo tak ako @janie80 , ze na co ti to bude 😀

fuska
29. okt 2013

Niektore ju vraj jedia, alebo zakopu do zahrady. Poradit neviem, pochybujem, ze sa to na Slovensku da.

zuuzika
29. okt 2013

ja len oci pucim 😕 😕

lubiduch
29. okt 2013

@janie80
@cecil36

zeny z niektorych primitivnych domorodych kmenov placentu zjedia ;). trochu menej menej primitivne zeny by ju radi pochovali niekde na zahrade a oproti tomu menej extremne natural osoby sa s nou chcu aspon rozlucit a podakovat sa ze vyzivovala dieta..

ale stale plati pravidlo, je to biologicky odpad, do igelitky to v ziadnej nasej nemocnici pri odchode nezabalia 🙂)

svano
29. okt 2013

@paradoxy už tu dnes zháňala jedna baba čistec na umývanie bábatka proti urieknutiu, tak som si myslela,že ma už nič neprekvapí. Omyl, tebe sa to podarilo. Chceš si ju zamraziť, alebo uvariť?

stanislavao
29. okt 2013

ja zasnem nad stupidnostami, s ktorymi sa tu na MK clovek stretne.

janie80
29. okt 2013

@lubiduch hej, to viem, ze sa je a aj pochovava, tak sa len pytam, o co konkretne ide tu... Bez akehokolvek odsudzovania alebo vysmievania sa, len som zvedava 😅

fuska
29. okt 2013

@ani3012 Podla tej fotky by sa to s tarhonou alebo ryzou a podliate cervenym vinkom dalo aj zjest. 😀

maca_p
29. okt 2013

@stanislavao to nie su stupidnosti, placenta ma vseobecne vyuzitie. niekore zeny rodia a placenta je spojena s babom az kym sa sama neoddeli - lotosovy porod
niektori ju jedia, niektori sadia,niektori ju pomelu na prasok, niektori sa k nej modlia...
v kozmetike je vyuzivana do kremov, roznych ser, samponov takisto sa pouziva spracovana do vakcin.
v prvom momente sa vam to moze zdat hovadina, ale placenta nic nestoji, je zadarmo a ak si ju niekto chce zobrat domov, tak nech si ju zoberie. niektori si daju do flasticky zabalit zcnikove kamene, tak preco nie placentu?

a ak sa ma opytate, ci som si ju aj ja mam doma, tak odpoviem nie, nejako by som pre nu nenasla vyuzitie. 😉

ani3012
29. okt 2013

@fuska odkaz som nedavala z ironie, pisu tam zaujimave veci...
P.s. placentu som doma nemala a ani netuzim...ale mozno o 10-15 rokov to bude hit
Aj Gibson pochoval placentu na zahrade....urcite ich je viac tych ludi aj z nasej modernej doby, nie len u primitivnych narodoch

raa2
29. okt 2013

V hainburgu si mozes placentu zobrat domov 🙂

fuska
29. okt 2013

@ani3012 No, ved ani ja si srandu nerobim, ale na pohlad to vyzera nechutne - ved ako kus masa. Mna by napriklad zaujimalo, ze ked to niekto zje, ci si to fakt da napriklad udusene a s ryzou, alebo surove, alebo ake...

raa2
29. okt 2013

@fuska 😀 😀 😀 😀

pragmaticka
29. okt 2013

@lubiduch nechapem preco tie zeny hned musis urazat a nazvyvat primitivnymi!

a k jedeniu placenty len tolko ,ze kazdy jeden zivy tvor (ci uz krava al. ine zvierata) svoju placentu po porode zjedia. videli ste uz niekedy nejaku kravu po porode vykrvacat? Zijem v rakusku a prave dnes sme o tom mali predporodny kurz. tu si napr. bezne mozete ist do lekarne pre roztok do kt. si v nemocke po porode date zamiestat kusok placenty a zanesiete spat do lekarne kde vam z toho pripravia dva druhy roztokov. Jeden pre vase dieta, druhy pre vas ako rodicku. Zevraj to obsahuje obrovske mnozstvo vzacnych hormonov, blokuje krvacanie, vela mamiciek si pochvaluje ako to uz pri malickych naznakoch nadchy hned vylieci ich babatka a pod. Dokonca si mozete stiahnut tisic roznych receptov na tepelnu pripravu placenty! Takze nazyvat tieto zeny hned primitivne ci otazky typu co by si s nou preboha chcela doma robit mne osobne pridu hlupe! Najskor si o tom co to nastudujte a potom pridavajte komentare!

m_ij_ka
29. okt 2013

no na Slovensku pochybujem, že by ti ju zabalili do škatulky. Nič v zlom.

janie80
29. okt 2013

@pragmaticka neviem, ci to bolo myslene na moju prvu reakciu, ale kde tam vidis slovicko "preboha"? Aj v dalsom komentari pisem, ze neodsudzujem, nevysmievam sa, len som zvedava... A ak si to pochopila ironicky alebo vysmievacne, nebolo to tak myslene, len prave toto je riziko pisanej komunikacie bez intonacie hlasu...

klincek
29. okt 2013

@paradoxy nepoznam nikoho, komu by sa to podarilo a predpokladam, ze ako biologicky odpad sa musi zlikvidovat na to urcenym sposobom (zrejme v spalovni).

osobne respektujem narody, ktore jedenie ci ine uzivanie placenty maju ako "kulturnu tradiciu", ale myslim, ze ta doba je na SK za nami..ale celkom by ma zaujimalo, ako sa s placentou zaobchadzalo pri domacich porodoch v casoch nasich babiciek..neviete niekto, co sa s nou dialo po porode? lebo mozno by sme zistili, ze ta spominana kulturna tradicia nam nakoniec nie je az tak vzdialena 😉

hradnapani
29. okt 2013

@klincek zakopavala sa do zeme, pripadne sa nad nu vysadil strom. Myslim, ze je to celkom pekne a symbolicke. Lebo ked sa pozries na placentu, tak tie cievy v nej vykresluju obvykle prave obraz stromu, mozno "stromu zivota".
Prave preto sa mi velmi nepozdava, ze ju degradujeme na biologicky odpad, ale taka je uz doba, Sme uplne odtrhnuti od takychto jemnejsich zalezitosti a vsetko nam uz pripada len take stredoveke, spinave, neviem ake...

katkas1
29. okt 2013

skus si vybavit lotosovy porod a potom ti zostane

martina.hedmegova
29. okt 2013

ja poznam osobne zienku, ktora to tak mala pri oboch detoch.. jedno sa narodilo v porodnici v KE, druhe doma 🙂

hallie
29. okt 2013

To by aj mňa zaujímalo, ale myslím si, že ešte dosť dlho to u nás nebude možné. Ja som sa teda už predstavy, že ju vymámim na Kramároch, vzdala 🙂
Keď som nedávno hovorila známemu, že u nás je to biologický odpad, vyviedol ma z omylu - údajne sa používa pri výrobe liekov. Neviem, čo je na tom pravdy. Ja osobne by som ju chcela na homeopatiká.

Mimochodom, dámy, čo tu urážajú: len preto, že ste sa o danú tému nikdy nezaujímali, mohli by ste si odpustiť stupídne komentáre o stupidite iných 🙂.

klincek
29. okt 2013

@hradnapani dakujem. asi to tak naozaj bude, lebo stari ludia hovoria, ze pri narodeni dietata sa sadil strom. zrejme to spolu suviselo, len ja som si to nikdy nespojila 🙂
mne osobne by vobec nevadilo ju aj osobne zakopat a cokolvek na nu zasadit..ale kedze sa uz rodi v nemocniciach, tak to z hygienickeho hladiska predstavuje problem, co aj chapem.
inak mas uplnu pravdu..sme zmagoreni z nasej uzasnej "civilizacie"..je nam zle napr. z predstavy, ze by sme mali sami v domacich podmienkach pripravit mrtveho pribuzneho na pohreb, no na druhej strane sme schopni takych necitlivosti, az rozum zostava stat (odhodene deti, opusteni stari ludia)..kedysi, ked sa zivot a smrt umelo neoddelovali, mali ludia sice vecnejsi, ale ovela uctivejsi pristup k jednemu i druhemu.

klincek
29. okt 2013

@katkas1 prepac, ja sa tu pytam ako blbec, ale..co je lotosovy porod?

hradnapani
29. okt 2013

@klincek z duse mi hovoris 😔

lubiduch
29. okt 2013

@pragmaticka primitivne domorode kmene nie je urazka je to pomenovanie ktore sa normalne pouziva...

maca_p
29. okt 2013

urcite to nelkviduju, ale davaju na dalsie spracovanie do laboratorii 😉
@klincek
lotosovy porod je, ze placenta + pupocnik nie je oddeleny od diatata, odpadne sam

klincek
29. okt 2013

@maca_p dakujem, idem si o tom nieco pozriet na nete, doplnim si medzery.. 😉

2014eva
29. okt 2013

ja by som si ju urobila na stave s ryžou 😀 ... ale len zartujem ,tiez si myslim ze slovensko placenty nevydava radsej ich predavaju inde nez by vam ju mali dat ,slovenske zdravotnictvo je hnus.Doktori aj ten moj znami potom idu za to rocne na exotcku 2 tyzdenu dovcu zvanu školenie.Zmrdi.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre