Aké máte skúsenosti s porodnicou v Trenčíne?

trixi
22. máj 2007

Ahojte, rodili ste niektora v porodnici v Trencine? Mate skusenosti? Citala som, ze porodne oddelenie je po rekonstrukcii. Ako je to tam so starostlivostou? Rozhodujeme sa pre tuto porodnicu, tak zhanam informacie.

tinusiatko
30. sep 2011

@bubulka722 to by bolo super 🙂 ďakujem

bebel
30. sep 2011

@tinusiatko nechápem, že si to neriešila ihneď - nemáš na neho mobil?.....mne 1 ošetrovateľka odpapuľovala, pri Brunovi, keď mi na vizite áristi naordinovali kofeinovú liečbu, že či si myslím, že som v hoteli, aby mi spravili kávu....., keďže som bola na infúziách NOVALGINU, Algifenu a na magnézku 😉 s nariadeným zákazom vstať z postele 24 hod, tak som si nechala kúpiť kávu praktikantkami a poprosila spolubývajúcu, nech mi ju zaleje.
Primár sa mi potom bol osobne ospravedlniť, že ma takto odbili.
Na oplátku som im kúpila novú kanvicu a zásobu kávy, aby mohli poskytnúť aj pacientkám , ak im to anesteziológovia naordinujú.

Konkrétnu mladú sestričku si pamätám pri Bibe a ja som ju ignorovala aj s jej múdrymi radami ku kojeniu. A potvrdzujem, že naozaj 80% sestier z novorodeneckého a 6nedelia sú objektívne každodenne oduté kravy, ktoré robia svoju prácu mechanicky a nerešpektujú ani súkromie, ani biorytmus dieťaťa, ani matky. Vždy sa dorútili ako veľká voda, rozplesli dvere a brali dieťa na nejaké vyšetrenia, prípadne ho pichli a trvali na umývaní na ich oddelení. To ma sralo asi najviac, ja som si vedela ako 2.rodička všetko urobiť okolo malej úplne bez ich pomoci, ale nedovolili mi ju kúpať.Keď mali pindy, vypindala som im späť, keď to prepískli - spomenula som to lekárovi, ten ich zahnal späť do kurína. Len 1 sestrička bola absolútnym opakom a príkladom ako sa dá byť ľudská pri tejto práci a rozdávať radosť a podporu.
Zato pôrodné asistentky sú komplet všetky super. 😵
Inak je pôrodnica v TN super. Tie sestry sa nájdu všade šľahnuté, zase chápem ich rozpoloženie a nevrlosť....asi aj ja by som bola frustrovaná z tak slabo zaplatenej a náročnej práce. 😎

btw: kamoška teraz odrodila 2. bábo v BA, takmer sama ....lebo sestričky aj PA boli niekde zašité, na chodbe nikde nikto, zazmluvnený lekár ledva stihol dobehnúť na pôrodnú sálu. Od volania na jeho mobil po čas narodenia to trvalo 6 minút. Takže v BA na Antolskej sa na teba pri pôrode bez výčitiek vykašlú aj úplne všetci, aj keď si za to zaplatíš predom.

tinusiatko
30. sep 2011

@bebel vieš ja si o tých ich platoch myslím svoje ,keby sme všetci robili svoju prácu tak ako oni - lebo pochybujem ,že je tu niekto spokojný s tým ako zarába to by to tu vyzeralo ... a pokiaľ ide o to ,že som to neriešila hneď - aj by som to asi nechala tak ,keby sa druhý deň nechystala celú vec porozprávať dokimu na vizite moja spoluležiaca - zhodou okolností vyštudovaná zdravoťáčka ...ale som rada ,že som to riešila a doriešila aj so svojim lekárom ,lebo byť ticho nič nevyrieši a vtedy som si myslela ,že tam budem rodiť - na čo sa ma môj doktor snaží stále ukecať

bebel
30. sep 2011

@tinusiatko keď mi bolo zle ja nedokázala som sa postaviť,tak som vtedy ležala s právničkou, ktorá riešila žaloby zdravotníckych zariadení...tá mi tiež vybavila všetko, takže okolo nás chodili po špičkách .

Moja mama je sestrička v ambulancii a je bývalá detská sestra, sesternica je záchranárka, takže prehľad o ich platoch mám a čudujem sa, že za tie peniaze vôbec niekto vstane a ide sa po nočných smenách s nadčasmi naťahovať s ľuďmi. Ale ako som spomínala je tam 1 sestra, ktorá je príkladom pre tie všetky otrávené a znechutené rutinérky, ktoré sa vyžívajú v podobných výstupoch.
Bolo by fajn, keby tento personál obmenili, ale asi o nebude také ľahké niekoho na takúto prácu zlanáriť.

tinusiatko
30. sep 2011

@bebel nevravím ,že to nemajú ťažké ,ale je kopa ľudí čo tú prácu robia a sú milí takže si myslím ,že to nieje až taký problém .Inak pokiaľ ide o sestričky tak ja viem ,že je ich viac ako jedna čo sú milé ,ale žiaľ strácajú sa v tých ostatných

careamell
30. sep 2011

@bebel
ja som tiež mala prácu, v ktorej som veľa nezarobila, no nemohla som si dovoliť sa správať neprívetivo ku klientom. Chceš tým povedať, že tým, že zarábajú málo, majú právo sa bezočivo správať k pacientkám? Vraví sa, že povolanie lekár, sestra je poslanie. Svoju prácu si vyberajú, už keď idú študovať, rátajú s tým, že sa majú ku chorým správať empaticky a hlavne ľudsky. Pokiaľ každý deň vo svojej práci myslia na to, že sa im to za tie prachy neoplatí, nemajú tam čo robiť. Viem, že teraz si ľudia nenavyberajú s prácou, ale oni si to jednoducho nemôžu dovoliť sa takto chovať, veď nepracujú napríklad v potravinách, kde je každému tak jedno, či sa usmejú, či nie. Takej vzdychajúcej mamičke, ktorá melie z posledného to však dá veľa. Keby sme sa všetci hnevali na to koľko zarábame a premietali by sme svoje správanie do svojej práce, čiže do komunikácie s ľuďmi, tak kde by sme boli.

bubulka722
1. okt 2011

Osobne si myslím, že to nie je ani zďaleka o peniazoch a neverím, že ak by z mesiaca na mesiac začali zrazu zarábať kráľovsky, niečo by sa na ich chovaní zmenilo. Zdr. personál totiž stále nepochopil, že práve pacient (klient) je ich chlebom. Každý zamestnaní človek odvedie do systému toľko peňazí, že si nezaslúži aby sa na neho čo i len škaredo pozreli. Na druhú stranu si títo zakomplexovaní zdravotníci sami znepríjemňujú prácu vlastným správaním. Veď položme si ruku na srdce, komu sa lepšie robí v nepokojnej, nepriateľskej a dusnej atmosfére?

francheska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tinusiatko
2. okt 2011

@francheska mám svedkov na to ,že som neprikreslila nič a keďže si tam nebola tak sa k tomu nevyjadruj ! Mimochodom stimulácia brucha masírovaním sa používa pri snahe vyvolávať pôrod ,nikde žiadnej nastávajúcej mamičke nezakážu dotýkať sa bruška a keď tak trošku iným spôsobom ! Je krásne ako sa k tomu vyjadrujú ľudia ,ktorý tam neboli ! A opakujem ,keby som nemala pravdu nerieši to aj môj lekár ! Okrem toho nech si myslí kto chce čo chce tá osoba je povinná byť slušná a nie drzá ako opica - myslieť si môže čo chce ,ale má mať zavreté ústa .A až sa budeš navážať do toho čo som prikreslila ,môžeme do toho zapojiť aj tie dve osoby čo pri tom - narozdiel od teba boli .chápem ,že sa k tomu ako sa správala neprizná ,kto vie možno si sama vstúpila do svedomia a je jej ľúto sa za to ako sa zachovala ,ale je fakt ,že mne sa ospravedlnil kade kto ,ale ona nie !A komentovať to môže tak maximálne ona nie človek čo tam nebol .

tinusiatko
2. okt 2011

@francheska A ešte drobnosť ja som by som si tiež vyprosila ,aby sa so mnou tá tvoja dobrá kamarátka takto bavila a bolo mi to dve veci platné .Ako sa ľudia bavia so mnou ,tak sa ja bavím s nimi !

francheska
2. okt 2011

@tinusiatko nemusis sa ohanat tymi tvojimi svedkami len sa uvedom co si tu popisala a ako si urazila ty tu sestricku, ktora ked to citala neverila vlastnym ociam...ona ta takto urcite neurazila a neoslovila ta sprosta krava, tak porozmyslaj trosku nad svojou inteligenciou!!!

tinusiatko
2. okt 2011

@francheska ja som ju urážala?!? A ako prosím ťa ,že som si dovolila sa na ňu sťažovať?! Nad svojou inteligenciou sa zamysli ty s kamarátkou a mňa nechaj na pokoji ja už mám vďaka tej tvojej skvelej kamarátke fakt ,,úžasnú " spomienku na pobyt v Trenčianskej nemocnici ! A ak nemá rada keď jej ľudia otočia zrkadlo tak nech zmení svoj postoj k ľuďom a k pacientom ! Zaujímavé ,že ona nekomentuje nič iba jej kamarátky a keď sa spomenie že mám svedkov zrazu sa to už nikto nepokúša rozmazávať .Ja sa do zrkadla pozriem s čistým svedomím ,ja som napísala čo som napísala až potom ako sa ona chovala ku mne a tiež to z jej strany beriem ako urážku pacienta a človeka. Som zvedavá ako sa bude ona tváriť na takéto správanie keď bude čakať vytúžené bábätko a to jej neželám aby si zažila to čo ja pred tým než som sa k tomuto tehotenstvu dopracovala !

gabika84
2. okt 2011

no baby, uz sa na to vykaslite. ja mam na tn porodnicu dobre spomienky, ak budem mat druhe babo, urcite zase pojdem rodit tam. 99% personalu bolo mileho, a ked ti jednoducho niekto nesedi, alebo ma divne az hlupe komenty, treba sa usmiat, pekne podakovat a mysliet alebo robit si nadalej po svojom 😉

tinusiatko
2. okt 2011

@gabika84 asi tak ,mna uz to tiez nebavy ,povedala som svoje a tym je to uzavrete .Kazda mame inu skusenost a to ze ja mam okolo seba kopu ludi co spokojny neboli je jedna vec a to ze je velke mnozstvo ludi co spokojny boli vec druha .

kaktusik007
3. okt 2011

@tinusiatko musim sa ohradit, ja NIE SOM KAMARATKA danej sestricky!!!!!!!!!!!!!!! ja som uplne obycajny pacient, ktory jej za posledne tri roky lezal na oddeleni aspon 10x... takze podla popisu kedze je tam v podstate jedina mlada je ju velmi jednoducho identifikovat... Takze povodne som uz fakt nemala zaujem do tejto temy pisat, pretoze sa to tu zvrhlo na to, ako ta tu vsetky strasne lutuju, a mne je to fakt dve na tri a robte si co chcete, evidentne naozaj tehu hormony funguju.... a ja som nad vecou kedze po porode uz mam v podstate pol roka... 🙂 - ale nedalo mi to, nechapem, preco si myslis, ze jedine kamaratka danej sestricky jej bude drzat stranu...

osobne som fakt videla kopec veci pocas mojich hospitalizacii, a viem ti povedat jedno - zeny, ktore pridu moc sustredene na seba a take, co maju hodne precitane z internetu a davaju najavo to, ake su ony "uzasne" a co vsetko im je, tak tie tam fakt ziadna sestricka nema rada... a chodia okolo nich, pretoze musia... a je to ich praca... preco na mna za cely ten cas co som tam kedy lezala nakricala iba jedna jedina sestricka, a to az v takej situacii kedy mi baby na izbe povedali ze som na nu mohla byt milsia??? bola to hodne vypukla situacia... a vies co spravila ta sestricka??? asi o pol hodinu sa mi prisla OSPRAVEDLNIT!!!! takze sme sa ospravedlnovali navzajom, ze slo o vela a ze nervy zaucinkovali u mna a preto som bola tak precitlivela, co malo za nasledok ze dana sestricka toho mala uz dost...

a este jedna vec - fakt som na tom oddeleni zazila aj perlicky, napriklad aj zenu, prvorodicku, ktora dostala z toho ze jej odtiekla voda panicky strach a uplne sa zasekla, ze rodit nejde... poviem ti, to je ina situacia...

tie sestricky tam denne pracuju so zenami, co rodia - a pri porode nikdy netusis, ako sa zachovas.... su tam ale aj zeny, ktore o deti prisli... fakt si uvedom, ze si tam nebola jedina....
sama pises, ze masazou bruska sa da vyvolat porod... tak co si do pekla do brusko chytas, ked si len v 31tt a vies o tom???

k tej tvojej staznosti, ktora sa riesila..... moja zlata, fakt si myslis ze tvoj doktor (mimochodom aj ja k nemu chodim) bude riesit naozaj takuto staznost pacientky??? sa zobud.... jasne ze tebe sa ospravedlni aj za nu - je to pre neho jednoduchsie, ma ta z krku a vyslovi empatiu... netvrdim, ze to tak robieva, ale tato situacia, ako si ju popisala - mi to proste evokuje, za ten cas si myslim ze ho mam detto precitaneho, aspon podla toho ako sa vzdy sprava v praci....

a posledna vec - ten zakaz rozpravania sa s tvojim doktorom ked ta prepustal z nemocnice 😀 😀 😀 - na tomto som sa zasmiala najviac, a moze zhrozit akurat tie zeny, ktore este nikdy neboli v tn na gynekologii hospitalizovane, resp. si to uz nepamataju...
ono totiz VZDY ked sa prepustaju zeny - obzvlast ked sa vie ze prepusta jankovsky a su tam jeho pacientky - sestricka - ktorakolvek - povie, ZAKAZE, aby sa s nim nerozpravalo.... pretoze sa stavalo, ze s nim pacientky riesili veci, ktore mali s nim riesit v ambulancii a ktore do nemocnice nepatria.... nemocnica ma terminy, presne casy vizit a prepustani... a toto to narusalo.... bolo by ti snad mile, ak by si jankovskeho ako gynekologa nemala, a prepustali by v jeden den aj mna, aby si na chodbe cakala desat minut navyse len a len preto, ze ja s nim riesim ambulantne veci???? si to vezmi z tejto strany, asi by si nadsena nebola... tak tu prosim nepis bludy ze ti kvoli tomu ze ste mali konflikt dana sestricka zakazala rozpravat s tvojim doktorom... pretoze je len uplna nahoda, ze mala sluzbu zrovna v den, kedy teba pustali... alebo si myslis, ze si len kvoli tomu menila sluzbu??? 😎 😀 😝

a potom... fakt si tak naivna, ze dana sestricka si ta v den, kedy ta prepustali, pamatala??? 😀 😀 😀

kaktusik007
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaktusik007
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luciaeva
3. okt 2011

Čo tu čítam je zbytočné strašenie budúcich mamičiek. V TN som rodila v máji a som absolútne spokojná a vďačná celému personálu nemocnice. Bol pri mne primár Kaščák, a ten chlap si zaslúži ručičky vybozkávať a zlatom vyvážiť. Nemala som žiaden pôrodný plán, keďže som čakala druhé bábo tak viem že plánovať môžeme, ale bábu v brušku nerozkážeš. Celý čas boli pri mne dve sestričky, ktoré sa so mnou rozprávali, príjemne odľahčili situáciu. Ale bola som v ten deň jediná rodička, tak na mňa mali čas. Obávala som sa že primár bude odmeraný a premúdry, ale naopak. Od prvého momentu veľmi vľúdny ľudský prístup. Žiadne nastrihovanie, žiadne vykladanie nôh hore, bábo mi dal hneď na bruško. Keď ho ošetrili, tak som bola s bábätkom celé dve hodiny na sále. Aj keď sála viac pripomína normálnu izbu. Nemala som na očiach žiadne strašidelné pôrodnícke nástroje. Počas hospitalizácie keď ma stretol Primár na chodbe, tak sa zastavil,pozdravil ma spýtal ako sa mám, pohladkal po pleci, kukol na malú. Proste super človek. Pri šestonedieľkach bol taký mladý pekný Dr.( s neobvyklým zložitým menom) Tiež veľmi príjemný,aj so sestričkou. Pozeral mi vždy na nohy, či mi začínajú odpúchať, až som sa červenala, také som mala strnisko 😅 No a novorodenecké, tiež v pohode. Mliečka som mala veľa až som musela odstrekovať. Malú som mala stále pri sebe. Na izbe som bola s jednou mamičkou, ktorá stále tvrdila, že s jej prsiami sa nedá kojiť, strčila jej cumlík, chodila za sestričkami nech jej ju dokŕmia. Ku nej mali iný prístup. Aký prístup mali mamičky k sestričkám, taký aj oni k nim. Celkový dojem z nemocnice som mala dobrý, bolo cítiť že chcú pre bábo len to najlepšie. Obávala som sa nemocničnej stravy, ale jedlo bolo naozaj chutné. Čo tu čítam, že "vleteli na izbu" Prosím vás nikto nikde nelietal, každý vedel, kedy je aká vizita. Bolo to na izbách napísané a ešte aj sestrička prišla slušne oznámiť že o chvíľu prídu.

opicamartyna
3. okt 2011

no ty vole, baby tak tato posledna diskusia ohladne tn porodnice bola fakt drsna.....ja cakam svoje prve babo a kedze som z nmnv, mala by som asi ist rodit tam, ale neviem neviem....@tinusiatko ak je pravda co hovoris, co asi aj je pretoze taketo veci si ludia len tak nevymyslaju tak je to hrozne. niekto sa na to moze pozerat inak, ale ja viem ze nech to dana sestrička myslela akokolvek alebo aj povedala akokolvek a niekto v tom nevidi nic zle, tak tehotna zena je velmi citliva, viem na sebe. Ja sa bojim kazdeho neobvykleho stavu, kazdeho pichnutia, kazdeho zabolenia....bojim sa ze sa dietatku nieco stane....a nie este ked ty si zazila pad, ta "sestrička" mohla prejavit trocha viac citu, ja by som sa tam tiez asi na mieste rozplakala, ktovie ci ta sestrička bola niekedy tehotna 😒 tak Ti držím palce, aby si našla porodnicu, kde budu prichod noveho clovieciku brat s dostatočnou vaznostou ale aj laskou a ochotou pomoct a poradit....a komenty kaktusik som citala, no hroza, kam sme sa to dostali ked nemozem doktorovi pri vizite povedat aku hroznu ma pri sebe sestricku? neverím....

olimajka77
3. okt 2011

ahojte ja sa v tejto porodnici chystam rodit buduci rok po druhykrat. Prve babo som rodila pred 2,5 rokmi. Bola som viac menej spokojna, pan primar je velmi fajn clovek. V podstate vsetci lekari su tam fajn, aj ked je pravda ze niektori trosku nezvladaju napor pacientiek a potom sa obcas aj stane ze nieco zanedbaju. Pokial tam žena pride l"len odrodiť" a na 4. den ide domov, nema sancu si vsimnut problemy ktore tam su a ktore sa deju, zial aj v dnesnej dobe. Osobne som tam lezala takmer 3 mesiace a teda som sa tam citila skoro ako doma 😀 Sestricky boli viac menej fajn aj ked aj tie mali svoje dni 😀 co je vsak pochopitelne.
Co sa tyka spominaneho pana doktora, v podstate je mozno spravne ak sa "zakaze" s nim na oddeleni preberat "ambulantne" veci, pretoze je pravda ze je to casto na ukor inych, "obycajnych" pacientiek. A uz aj "jeho" pacientky su akoby "rozdelene" - povedzme si pravdu do oci, od ktorých mu nieco "kvapne" tak k tym sa sprava inac ako od tych ktore nedaju za porod obalku 😝 Mam kamaratku, je aj tu nakoniku, mi raz povedala, "ja som mu za porod dala...100€ v obalke..." - prislo mi to asi tak, ze potom sa nestazuj ze teba na poradni rychlo rychlo odbil. Kedysi to bol fakt uzasny doktor, Pan doktor, zial, nabral si prilis vela pacientiek a trosku potom nestiha...

luciaeva
3. okt 2011

@olimajka77 Držím palce, nech všetko dobre dopadne. Ale "jedna kamarátka raz povedala" to je také.....vieš! Pochybujem že si ich sám vypýtal. Rozdiel, či mu ich dala pred alebo po pôrode, alebo ho v noci vytiahla s postele aby ju šiel odrodiť. Odo mňa nikto nič nepýtal, aj tak boli super. Len sme zvyklé že je tu všetko za darmo. Porovnaj ceny čo musia zaplatiť všade vo svete.

tinusiatko
3. okt 2011

@kaktusik007 bože ty si múúúúúdra nevieš ani ň o tom v akom stave som bola alrebo som .A k takejto ,,inteligentnej " reakcii sa vyjadrovať nebudem .Inak keď si taký expert tak sa zamysli nad tým ,že tých mladých sestričiek je tam viac 😀

tinusiatko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tinusiatko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
olimajka77
3. okt 2011

@luciaeva schvalne som napisala "jedna kamaratka"pretoze nemozem pisat konkretne veci, mena...vsetci vieme o kom sa tu toci ...a bolo to dane ze ju odrodil pocas jeho sluzby, viem detaily a doktora poznam osobne uz dost dlho na to aby osm ho vedela posudit ze sa zmenil...a velmi zmenil...

a staci si dat jeho meno do vyhladavaca na FB a tie fotky a niektore komenty na ploche tiez mi trochu zmenili obraz o nom 😕 😝

p4
3. okt 2011

@kaktusik007 strasne sa zabavam na vasej debate. tvoje nazory su totalne stupidne a fakt neviem kto je tu hysterka....
@tinusiatko sa bala o svoje dieta a ty tu len nariekas ako nemozes ani prat. tak,kto je hysetrka???? a najviac ma pobavilo ,,mozes si za to sama,, . 😀 neviem kto si za to moze sam,ale tinusiatko to asi nebude!!!

luciaeva
3. okt 2011

@olimajka77 Tak Toho ja nepoznám, videla som ho len raz, keď ma prepúšťal domov. Ale pre porovnanie, keď som bola tehu s prvou dcérkou to som ešte robila v Taliansku a každá poradňa u mojej Dr. v Bolzáne ma vyšla na 60€ každý mesiac. A to som bola normálne poistená. Dalo sa lacnejšie tak, že by som chodila na kontroly do nemocnice, bez termínu a bez toho aby som vedela kto má zrovna službu a to by ma vyšlo na 5€. Ale to tam chodia iba úplné sociály.

laurap
3. okt 2011

Boze nechcelo sa mi zapajat do tejto temy,no neda mi,ked vidim ake debilne komentare sem pise kaktusik007 a francheska.naozaj len vy dve ste hysterky!!lebo je normalne,ze sa kazda mama,ci prvorodicka,ci po 20 raze boji o svoje nenarodene dieta. a sestricky na porodnom pracuju preto,lebo si to povolanie vybrali same.Vacsinou v nemocnini(na kazdom oddeleni) pracujes preto,lebo chces pomahat a starat sa o ludi.Byt privetiva a vychadzat pacientom v ustrety.A nie sa grobiansky spravat,nie?!
A ci tam niekto lezi mesiac alebo tri dni,tak sa k tebe maju spravat slusne!

pink_lady
3. okt 2011

fuuuha, to je diskusia 😝 radsej sa nebudem vyjadrovat 😕 ale len taky detail
@luciaeva nemozes porovnavat poplatok za poradnu v inej krajine, kde je na to schvaleny cennik s tym ked niekto da bokom niekomu nieco " do vacku" - a je jedno ci si to vypytal alebo nie 😉 a to je uz na kazdeho svedomi ci si vezme alebo nie ale stara skusenost hovori ze ludia si tým ze lekarov "platia pomimo" tak si ich kazia - lebo aj oni su ludia a ľudia vedia zmeniť charakter -a zial aj k zlemu. Tymto vsak nechcem nic protiu spominanemu doktorovi, myslim to vseobecne 😅

bubulka722
3. okt 2011

@kaktusik007 Tak zas si múdra jak rádio. Všade bola, všetko videla. Skús prezentovať svoje názory tak aby si nikoho neurážala a skús pripustiť, že sú ženy ktoré nie sú zrovna z nemocnice v TN nadšené.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre