Aké máte skúsenosti s porodnicou v Trenčíne?

trixi
22. máj 2007

Ahojte, rodili ste niektora v porodnici v Trencine? Mate skusenosti? Citala som, ze porodne oddelenie je po rekonstrukcii. Ako je to tam so starostlivostou? Rozhodujeme sa pre tuto porodnicu, tak zhanam informacie.

dindulka
24. jún 2011

ahojte 😉

píšem do tejto témy prvýkrát. pravdupovediac som sa doteraz pôrodom v mojich myšlienkach veľmi nezaoberala, teda v zmysle, že by som sa nejako stresovala. skôr som riešila, aby tehu dobre prebiehalo po predchádzajúcej zlej skúsenosti. termín mám 21. augusta a maličký je naše vytúžené babätko, tak som si hovorila, že keď to zvládli miliony predo mnou zvládnem to i ja. lenže termín sa blíži 😕 a som z toho nervózna 😨 . chcem, aby bol môj partner pri pôrode, ale neviem sa rozhodnúť či mám ísť rodiť do TN alebo na Myjavu? z tn mám skúsenosť s primárom a teda nie zrovna milú 😠 , asi v ten deň nemal dobrú náladu alebo čo, ale s dr. Hlaváčikom a ten na mňa ako doktor urobil dojem 🙂 Trenčín my odporúčajú, lebo ja si "vytrpím" hocikde, ale o babätko sa lepšie postarajú v trenčíne, čo sa týka vybavenia. v trenčíne však trvajú za každú cenu na prirodzenom pôrode a moc to vraj žene neuľachčia a dojčeniu sa vraj sestričky moc nevenujú. Myjava nemá zase také vybavenie, keby čosi, tak babätko musia previesť a to je riziko 😒 , ale je tam vraj lepší prístup, aj keď skoro každnej rodičke dávajú oxytotocín na vyvolanie a nečakajú na prirodzený priebeh, čo jedni preferujú, druhí nie, tak som z toho jeleň 😒 neviem sa rozhodnúť 😝 viete mi poradiť??? ďakujem 🙂

lienka55
25. jún 2011

@vrn boze ako to leti uz mas 30tt. 😉 aj viete co budete mat,ci je to prekvapko???
@dindulka 100ludi,100chuti,treba sa rozhodnut na zaklade vnutor. pocitu,na zaklade skusenosti inych mamiciek ,ja som rodila 2krat v TN a isla by som tam aj dalsich 100krat. 😀 😉

juliagregor
25. jún 2011

ahojte, možno napíšem z ineho kuta 😀
babulky rodte aj tam, kde by ste chceli, aby Vám deti ošetrili aj v odborných ambulanciách...osobne sa mi stalo, že mi odmietli objednať staršieho v kardiologickej ambulancii v Trenčíne, lebo je narodený v Ilave a musela som s ním cestovať do Považskej Bystrice ...ked som sa pýtala, či by vzali dvojičky, ktore sa narodili v Trenčíne, tak tie by vzali .. 😕
som sa neskutočne rozčúlila...

giza
25. jún 2011

@vrn rozpravali sme presne o takychto veciach ako sa to moze stat, ako sa to da zmenit, co preto mozes urobit ( co je v tvojich silach, co v partnerovych, co v dulich) - dula je tiez istou formou zabezpekou (nielen homeo), pretoze sa robili na toto studie, kde dosli ku takymto poznatkom - Prítomnost duly pri pôrode znižuje:
pocet cisárskych rezov o 50%
dlžku prvej doby pôrodnej (fázu „otvárania“) skracuje v priemere o 25%
použitie oxytocínu je potrebné o 40% menej
užívanie liekov proti bolesti o 30%
použitie klieštov o 40%
žiadosti o epidurálnu anestéziu o 60%
(podla najznámejšej štúdie o význame duly M.Klaus, J.Kennel: Motnering the Mother, 1993)

Bude opat, pre okamzity zaujem vsetkych ktore prisli a zucastnili sa ale aj pre tie ktore neprisli, milo rada privitam i tie : a to opat 04.08. (vo stvrtok) o 17.hod. Pridite povedat nahlas co si myslite!!! Co ak mate pravdu, ktoru by mali pocut aj tie ostatne maminy okolo?

giza
25. jún 2011

@dindulka pridi si i ty pre odpovede od roznych mam (nielen odo mna ako duly), zodpovie ak bude moct zienka Petka= dula, ktora posobi najma v TN a nie na Myjave blizko jej rodiska, pre tie podmienky ake tam su ( zatial, odisla odtial i ina kolegyna pre tie veci ktore sa tam deju i dodnes a neni to len o sposebe rodenia...) ...isto ti budem odporucat TN, ktora je v tomto smere neporovanatelne najlepsia na celom zapadnom Slovensku ak tam neratam Bojnice, ci Stiavnicu(to je stred SR) v BA by mala vzniknut sukromna - no kto vie kedy - netusim...

giza
25. jún 2011

@juliagregor smutne ale ano je to tak :-/

janette4
25. jún 2011

@dindulka ja mám odskúšané aj Myjavu aj Trenčín.Čo sa týka dr.na Myjave,všetci sú dobrý.Je pravda,že sa tam podľa mňa zbytočne často vyvolávajú pôrody,ale môžeš to odmietnuť.Osobne by som si vyvolávať už asi nedala ani za svet.Sestričky sú tiež v pohode.Čo sa mne nepáčilo,že nemáš bábo od prvého dňa pri sebe,ako je to v TN,2dni ti ho nosia na kojenie a na 3tí deň ho máš už nastálo.Je síce pekné,že chcú,aby si mamičky po pôrode oddýchli,ale keď ti donesú na kojenie spiace dieťa,ktoré absolútne nejaví známky hladu,lebo proste oni idú podľa harmonogramu,tak to neni bohvie čo.Starší syn mal žltačku,nosili mi ho vždy nakŕmeného a spiaceho,mala som veľké problémy s kojením,mlieko sa mi spustilo až na 5ty deň.takisto ochota pomôcť s kojením nebola bohvieaká,o priložení po pôrode nemôže byť ani reči,keď som prosila sestričku,aby mi pomohla,lebo mám veľmi veľké prsia a nevedela som si s nimi rady,tak sa ma spýtala,aký mám problém,že však prsia mám dosť veľké. 😒 Na vizite mi o nikto nič nehovoril,pokiaľ som sa nevypytovala.Možno sa za tie 3roky niečo zmenilo,neviem.
Druhý krát som sa rozhodla ísť do TN práve preto,že preferujú prirodzený pôrod,lebo na MY by mi ho s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolávali,keďže som čakala veľké bábo a také zvyknú vyovolať aj 2tt pred termínom,aby už moc nenarástli.V TN som bola veľmi spokojná.S prístupom personálu pri pôrode aj po ňom.Malého mi po odvážení doniesli,priložili,celé 2hodiny som ho mala pri sebe.na izbu mi ho doniesli asi po 3hodinách.Čo sa týka kojenia,sú ochotný pomôcť,sama som poprosila sestričku,či mi nepomôže s priložením a ochotne mi pomohla.takisto sa každý deň na vizite pýtali,či si bábo dobre chytí,či papá.takže ochota je,len treba o ňu požiadať.Oproti MY sa mi páčilo,že som mala malinkého od samého začiatku stále pri sebe,dala som mu cicík,kedy si zažiadal,krásne mi rozbehol laktáciu,v sobotu sa narodil,v pondelok už som mala plné prsia.Bola som síce unavená,ale spokojná.
Záleží na každej žene,čo preferuje,niektorým napr.to kojenie podľa harmonogramu vyhovuje,mne nie.Niektoré chcú silou mocou prirodzený pôrod,ako napr. ja,,niektoré to chcú mať rýchlo za sebou a dajú si vyvolať.Asi treba len vyskúšať.Pri druhom sme každá múdrejšia.Pri prvom si pri všetkom hovoríš,že asi to tak má byť,keď ideš rodiť druhý krát,už vieš,čo chceš a čo nie,na čo si ochotná pristúpiťa na čo nie.
Riadne som sa rozpísala,ale snáď som ti dala odpoveď na tvoje otázky,aj keď najlepšie bude riadiť sa vlastným inštinktom.Prajem ti nech ti to dobre dopadne kdekoľvek.

janette4
25. jún 2011

@giza a nebudete niečo takéto robiť aj inde?Tie vaše stretnutia ma hrozne zaujímajú a veľmi rada by som sa zúčastnila,len sa nemám ako do TN dostať.Keby bolo niečo takéto aj v NMNV,bolo by to super. 🙂

nikita308
25. jún 2011

@janette4
@giza no aj ja sa pripájam k tomu, že by to mohlo byť aj v NMnV napr....

shira_
25. jún 2011

@giza @janette4 v nmnv by bolo super ale tu toho moc nie je ☹ ja sa budem snažiť prísť 4.8. do tn a ked pojdem rodiť druhý krát, jednoznačne s dulou. to že sa mi zastavil pekne prirodzene začatý pôrod, môžem len ja a moja psychika. napriek tomu, že som odmietala všetky umelé zásahy, nakoniecsom o všetky doslova prosila a vdaka trpezlivému a ochotnému personálu v tn som bola rada, že som neporodila nakoniec cisárskym...

giza
26. jún 2011

@shira_
@nikita308
@janette4 - komunikujem s Jankou Varmuza ci by nieco take mohlo zacat v Bambi...malo by...dam vediet kedy, ak by...

nikita308
26. jún 2011

@giza za všetky baby ďakujem za ochotu a snahu... 🙂

babula
26. jún 2011

no ja asi augustove stretnutie nestihnem ale ak nahodou bude krpec uz dlhsie na svete tak sa zastavim aj s nim na chvilu.

U mna je tiez psychika problem a viem co to dokaze spravit s clovekom.

janette4
26. jún 2011

@giza V NMNV sú 2 MC.Ešte je tam aj materské centrum MANNA,

ewisam
26. jún 2011

Priznam sa tato problematika ma velmi zaujima, preto mi je luto, ze som sa nemohla zucasnit ☹ som na PN momentalne bez moznosti vychadzok a v auguste sa z postele pravdepodobne ani nepostavim, ale pokusim sa....

vrn
27. jún 2011

@giza Super, zariadim si to tak ze na prednasku pridem! Uz sa velmi tesim 😀

vrn
27. jún 2011

Nechcem robit nikomu reklamu, ani presviedcat ludi o prirodzenom porode, ale dam sem link na jeden clanocek co ma zaujal, mozno sa nechate inspirovat ako ja - nie ze by som chcela mat dceru pri porode, odstavila som ju v 2 rokoch, ale snad sa mi podari aspon nieco v TN pri druhom porode presadit 🙂
http://dojcenie.wordpress.com/2011/02/17/aj-tak...

janette4
27. jún 2011

@vrn tento článok som čítala už dávnejšie.Krásny.kiežby to tak bolo v každej pôrodnici a nemusela si to žena vydupávať. 😒

lebo5
27. jún 2011

@janette4 Žani prosim ťa kde v Meste su MC?

giza
27. jún 2011

@janette4 - prosim opis (poznam Nove Mesto myslim ze dobre) -staci adresa..
@vrn - tiez sa tesim a s Veronikou sme kamosky - chcela ma k porodu ale napokon jej plan bol celkom iny a inde a krasny 🙂

@ewisam kludne napis viac do IP aky mas problem? necitala som spat a ak si uz spominala daj prosim preklik 😉

@nikita308 som rada i ja, ze ak mozem a pomozem.

Kiez by som ja mala to stastie niekoho stretnut kedysi skor s tym co viem dnes- vela by som zmenila i u seba... Mnoho zien mi toto hovori, pritom som na tom rovnako ako oni...tiez som sa odovzdala a spoliehala na skusenosti lekara, ze mi najlepsie vie pomoct pri porode - chyba! rodite iba vy zienky 🙂 nikto a nic ine za vas (ak tam teda neratam CR)..

dindulka
27. jún 2011

@janette4 ďakujem veľmi pekne za referencie, to som nevedela, že v Myjave Ti babätko nedajú hneď a aj to s tým dojčením podľa harmonogramu či po dvoch dňoch 😒 to sa mi zdá blbé, ja by som chcela dojčiť a to mi k spusteniu laktácie moc neprispeje, takže sa prikláňam k TN. je pravda, že podľa vlastnej skúsenosti, keď som ležala v Myjave po kyrete, nikto mi nič nepovedal, až keď som sa pýtala. bola som z toho všetkého nešťastná, sklamaná a vyplašená a nikto nič. Jediný dr. Krč prišiel za mnou a pýtal sa ma či niečo nepotrebujem a ako sa cítim.môj keďže nemám skúsenosť s pôrodom, tak mi môj inštinkt hovorí len jedno, mám ísť tam, kde bude dobre postarané o drobčeka 🙂

dindulka
27. jún 2011

@giza ďakujem za odpoveď, ako som písala janette4 prikloním sa skôr k TN, lebo tam to bude pre drobca lepšie a uvažujem nad tým, že by som prišla 4.8. ak teba už nebude po pôrode 🙂 na to Vaše stretnutie 😉

smejko26
27. jún 2011

@dindulka aj v TN sa môže stať, že bábo nebudeš mať pri sebe hneď. Ja som rodila v TN koncom februára a vtedy rodilo veľa žien, tak sami stalo, že ma dali na izbu, kde dávajú po CR, dokonca aj VIP-ka bola obsadená.Synčeka som nemala pri sebe a nosili mi ho kojiť každé 3 hodiny, ale vždy spinkal a nedal sa zobudiť a keď sa mi to poadarilo, tak bol v polospánku a len troška cuckal. Ale aj tak som sa snažila si ho prikladať a mliečko sa mi rozbehlo. So synčekom som bola až po 2 dňoch, rodila som v nedeľu v noci a na roaming in ma presťahovali v utorok na obed. Potom som nič iné nerobila, len kojila skoro každú hodinu, synček asi dobiehal zameškané. 🙂
Ale čo sa mi páčilo bolo to, že hneď ako som porodila, sme skúšali aj samoprisatie, synček bol na mne položený, boli sme koža na kožu,len bol prikrytý plienkou. Ale asi po 10 minútach ho zobrali a doniesli ho oblečeného a v perinke.

Keď budem rodiť 2.bábo, tak si určite pripravím pôrodný plán.

dindulka
27. jún 2011

@smejko26 áno rozumiem tomu, že je to individuálne. záleží to asi aj od toho aký má žena pôrod a ako je na tom babätko. hlavné je, aby sa mliečko spustilo.

ja mám nejakú tú predstavu, čo by som chcela - hlavne, aby mi maličkého hneď po pôrode nezobrali, ale tak ako si písala i ty, skúšali ste samoprisatie a dali mi ho aspoň na chvíľu na telo. toto sa robí automaticky, alebo si to mám vyžiadať? chcem, aby bol partner pri pôrode, to treba nahlásiť popredu, alebo stačí, keď prídeme do pôrodnice? neviem možno sú jasné veci, ale všade sa to robí inak, tak sa pýtam 🙂

a ešte jedna otázka prečítala som si ako asi taký pôrodný plán vyzerá 😉 a možno sa pýtam hlúpo, ale aj ho lekári resp. personál rešpektunú napr. v TN ako to celé prebieha 😉 ďakujem za odpoveď

smejko26
27. jún 2011

@dindulka ja som mala veľmi rýchly a bezproblémový pôrod. ale keďže bolo veľa pôrodov, tak iné riešenie nebolo. Tie izby po CR sú strašne malé, okrem postelí s malou skrinkou a 1 regála sa tam nič nezmestilo.
Mňa rodila mladá dokina a spomenula som jej, že so videla video samoprisatia, ona o tom ešte nepočula, tak sme to skúsili. Ale sestričky nechceli dlho čakať, to samoprisatie totiž trvá dlhšie, tak mi malinkého po čase zobrali. Bábo je položené na maminke a pomaličky sa posúva k prsníku. Ale potom, keď malinkého doniesli oblečeného, tak ho s nami nechali 2 hodinky.

Ja som pôrodný plán nemala, ale čítala som, že niektoré ženy si ho dávajú potvrdiť primárovi, aby ho brali pri pôrode vážne. Ale ako som už písala, pri 2.pôrode by som ho chcela aj ja. Hádam to za 2-3 roky už bude samozrejmosťou.

My sme po príchode na príjem povedali, že chcem, aby bol manžel pri pôrode. Keďže ja som mala rýchly pôrod a hneď som šla na sálu, tak bol manžel pri mne hneď. Ale keď je žena dlho na vzdychárni a čaká sa na to, kým sa otvorí, tak tam s ňou manžel nie je,lebo tam bývajú aj 3-4 ženy naraz. Ale vraj keď je tam žena sama, tak môže byť aj manžel, ale to sa asi stáva len veľmi zriedka. Je to nanič, pretože na vzdychárni je žena aj niekoľko hodín a aj tam je dobré mať niekoho, či už len psychickú podporu alebo niekoho, kto jej pomôže v sprche, alebo dá masáž.

olivia6
27. jún 2011

Stretnutie s dulou Gizou v kaviarni Frani bolo super! Dozvedela som sa vela noveho, bolo to prijemne a pohodove. Urcite odporucam vsetkym zienkam 🙂
4.8. o 17.00 si znacim do diara. Tesim sa!

giza
28. jún 2011

@dindulka
@smejko26
zienky porodny plan je velmi zly nazov (lekari su na to niektori haklivi) , pri porode sa neda planovat! skor ziadost ci predstava, ocakvanie, prosba?
viac o tom tu pise aj Hanka Celusakova (psychologicka a kolegyna v dulovani) - http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=740
u nas v TN dodam len,ze je zbytocne si to chodit vopred konzultovat ci odobrovat, nakolko iba sluzbukonajuci lekar moze rozhodnut nakolko sa to splnit vsetko da -cize to bohate staci mat zo sebou pri porode a tam to aj zopakovat nahlas! ziadat si to svoje! Oteckovia su v tomto velmi dobrou oporou ak to vedia...
@smejko26 februar aj januar bol ozaj brutal ( narodila sa mi neterka vtedy a tiez som bola pri 2. doprevadzaniach co chodievam max. 1x za mesiac) - tento rok je ozaj "silnym" rocnikom...
@dindulka - neobavala by som sa navalu na mesiac august, skor od konca septembra aj november je dost plny ako mam echo/odozvu...

@olivia6 dakujem - tesim sa ...

ewisam
28. jún 2011

@giza myslim, ze dindulka sa "obava" opravnene 😀 Pri stanovovani terminu si moja doktorka s usmevom povzdychla "boze, dalsia v auguste...." takze mam ja taky pocit, ze rok 2011 je plodným od januara do decembra 😎 Co je super

ninan2
28. jún 2011

@giza @dindulka Ahojte, v BA ta sukromna porodnica bude fungovat uz od 6.7., info na www.sanatoriumkoch.sk

giza
29. jún 2011

@ewisam 🙂 ok to je dobre vediet 😉...vsak ako dobre 😅
@ninan2 diky za info - dufam, ze neskoncia tak rychlo ako ich zatratil isty pan doktor na jednej prednaske kde som bola..fandim im, i ked si to nie kazda mamicka moze dovolit za tie ceny ☹ (ale su prvymi a verim, ze to posmeruje k oficialnym priplatkom aj inde za sluzby, tak ako tomu je aj v zahrnici, i ked zase ti chudbnejsi nebudu mat sancu pre lepsie sluzby ☹ )

Co si o tom myslite?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre