Aké máte skúsenosti s porodnicou v Trenčíne?

trixi
22. máj 2007

Ahojte, rodili ste niektora v porodnici v Trencine? Mate skusenosti? Citala som, ze porodne oddelenie je po rekonstrukcii. Ako je to tam so starostlivostou? Rozhodujeme sa pre tuto porodnicu, tak zhanam informacie.

kvetinka212
12. jan 2011

Ach, čo tu čítam tak mám veľký strach ako dopadnem ja. ☹

shira_
12. jan 2011

@kvetinka212 prečo? pôrodnica je výborná.nemusíš sa báť. bábätko po pôrode čo najviac prikladaj. pokiaľ je možné, čo najskôr,ale nikdy nevieš, ako sa budeš po pôrode cítiť, tak uvidíš ako budeš vládať. zober si odsávačku. ked sa ti naleju a stvrdnú prsia, veľmi pomože. aj ked by to malo byť posledný den pobytu. popros sestričku, aby ti pomohla s priložením. dokrmuj lyžičkou, aj ked to dlho trvá, tam nemáš inej roboty. lyžičku si zober.možeš tak využiť aj mliečko čo si odsaješ, keby si nemohla alebo nevedela priložiť. zober si mastičku na bradavky avent. donekonečna čítaj články o správnom priložení na stránkach wordpress.com alebo mamila. budeš to vedieť aspoň teoreticky, pomože aj to. prikladaj ukludnené bábätko, nie plačúce. hned ako sa začne budiť alebo ho cielene zobudíš. ked už malé plače je to ťažšie. nepoužívaj klobúčiky na bradavky, aj ked ti ich sestričky budú radiť.na začiatku dojčenie bolí, vydrž. správne priloženie bolí menej. tolko moja čerstvá skúsenosť.

potokin
13. jan 2011

@shira_ dakujem za krasny prispevok si ma ukludnila lebo sa zacinam toho vsetkeho nejako bat aj ja 🙂

pluto33
13. jan 2011

baby velmi dobre pre mna bola ked som začinala s kojením navšetava laktačnej poradkyne v srdiečk ta my velmi pomohla vdaka nej kojim maleho doteraz

giza
13. jan 2011

@son1cka - no a o tom som aj ja pisala, ze mnohe to nemaju ani v naplni prace a pomozu viac ako musia ( ak stihaju) a mnohe to maju v popise prace a ani tu zakladnu cast bud nestihaju, alebo nechcu (?) 😖
Este sestricky co ta maju nastarosti maju za ulohu sledovat ci sa ti nepritrafi zapal v prsniku, ked je toho viac, tak mas teplotu a bolesti - ale dojcenie a prisatie co viem maju za ulohu sestricky z novorodeneckeho..
Pises akoby si presne vedela ktora bola odkial a to mi pride tebe ako prvorodicke (ktora je tam po 1x v zivote) prilis lahko, ze si rozpoznala rozdiel medzi nimi, lebo ono to je ako pise @shira_ tazko rozlisit aj proficke ako som ja ( ktora uz poznam ako tak personal ale nikdy som si nebola ista ani po 3. ci 4. porode svojom)...

giza
13. jan 2011

@pluto33 veru tak dnes som bola s pani Hromnikovou - vrelo odporucam sa tomu povenovat nielen citanim na web stranke mamily.sk kde je vsetko co len mate vediet o dojceni aj spolu s videom - este isto zajst do MC Srdiecko, kde vam to laktacna vysvetli - niekedy aj cez to vsetko je v niecom problem a treba aj potom laktacnu a tu sa zviditelnim, kludne zavolajte som jedinou co robi v TN vyjazdy za maminami do veku dietata cca 2. mesiace, aj ked nas je tam viac menovanych v zozname, ostatne sa tomu tak nevenuju, robia to inou formou ako napriklad uz spominana p. Hromnikova, alebo p. Murinova ( ta je v RC Juzancek), alebo len poradia cez telefon ci mail ( co casto nepomoze)... V podstate nas neni vela...
@kvetinka212 - neboj nic, v pohodke zvladas...to spravanie ci pristup sa da v beznej situacii pripodobnit ku nevrlemu so zlou naladou ( len tebe to v tej chvili moze a nemusi uskodit, zalezi od okolnosti, hormonov atd..)

lebo5
13. jan 2011

presne tak, ja som sla za sestrickami na poporodnom, že či mi daju niečo od teploty a ona že na čo ved si skuste odsat mliečko a čuduj sa svete mala som svoju odsavačku tak som si odsala asi za čaj. lyžičku a do minuty teplota bola fuč 😀

shira_
13. jan 2011

@giza od vcera som nemusela odsávať mliečko, kŕmim na striedačku raz z jedného raz z druhého, aj tak nevypije celé, ale už nemám v prsiach také tlaky a malý sa dokáže prisať už asi na všetko, je to šikula, mám z neho veľkú radosť. stláčať prsník už netreba, to by sa chudák zadusil, prípadne až ku koncu keď dosť vypije a začne mi zaspávať. inak väčšinou pije celkom sám a sám sa aj odpojí. predné-zadné mlieko zatiaľ neriešim, neviem kolko treba aby vypil kým sa dostane k tomu zadnému, ale snáď sa tvorba mlieka časom upraví "tak akurát" podľa potreby malého. zatial je spokojný, slolica síce riedka, ale bruško ho nebolí, musím poklopať 😉 len grckáme po jedle. ešte mám paniku čo spravím na verejnosti, ako to riešiť s kojením, tak chodíme von len max. na 2 hod po jedle alebo na návštevy, kde môžem v pokoji nakŕmiť. musím si zvyknúť. toto bolo s fľaškou jednoduchšie, to sa dalo aj v autosedačke nakŕmiť. 😀 ale ked nemusím vyvárať fľašky, zohrievať a odsávať, to je úľava 🙂 🙂 len nech je mlieko a nech sa to nepopsuje 😵

zahrika
13. jan 2011

@giza nie je nic lahsie? ved som uz vyskusala vsetko co som citala a nic. neviem ho nakojit kolko potrebuje.. vypije okolo 140 / 120 a to nemam :( Stale sa mi tvori, ale malo a bojim sa ze uplne stratim. Najhorsia je ta kombinacia flasa mlieko, kedy dat to a kedy to.. ked z prs sa uplne nedoje. No hlava v smutku,ale co uz 😖
Chcem si aspon tu trochu udrzat co najdlhsie, lebo pri tom najlepsie zaspi..
Inac ahojte po dlhej dobe, ja vobec nestiham nic, som nanho sama a to nie je sranda, este k tomu musim chodit von 2x denne po 2-3hod aby vobec spal, inak nespi.

giza
13. jan 2011

@shira_ neries predne a zadne - nie ze nejestvuje, ale je to blbost prveho zrna riesit to ak dieta je viac ako 10-15 min. na prsniku a plne saje 😉 - stolica ma byt stale riedka a nijaka ina ani nebude ak je plne dojceny.. S krmenim a sukromim ti poradim, ze vyuzivaj baby vak/satku - dost zakryje i na navsteve a myslim ze to patri k zivotu ako ked si niekto odskoci na WC - logicky 😅 dnes to uz ludia neberu tak haklivo i ked stale sa taky "cumilovia" najdu, ale to je ich problem co by si mali so sebou poriesit ako to beru nejak dramaticky 😕 ...popripade sa da spravit to, ze cez seba=rameno iba tu satku/sal ( nejaku) prehodis a aj cez neho, tak aby ste boli ako "pod stanom" a opat je to mini-intimco...v meste je MC Srdiecko ak potrebujes vacsiu intimitu, poskytuju tam priestory na to zadarmo aj na prebalenie... 😉 To som rada - fuuu 😵

giza
13. jan 2011

@zahrika nezavolala si mi a ja odmietam pisat siahdolhe prispevky niekomu kto nemoze ani zdvihnut ten poondiaty mobil 😠 - uraza ma to sorry! mozno mas voci mobil nejaku averziu, ale to co mas ty za problem neporiesim len pisanim tu, nepomoze ti to (ani ine laktacne ti takto nepomozu) - napisem ti co mas uzivat a jest a nepohnes sa dalej, lebo to nezozenies - aj ked to stoji iba 4,-Ecka...jedine co viem poradit je papaj a pi poriadne + oddychuj ( uz to papaj viem rozvynut na jednu stranu pisania) - povedane je to ovela rychlejsie a mam aj recept a odporucania, ktore su i na mamile, citala si postup ako si zvysit produkciu tam??? no uz som popisala viac ako som chcela - nechala som sa vytocit....pa cinkni... nehnevam sa len ma skus pochopit, je vas ozaj dost a neni to sranda ked niekto si stazuje ale neurobi preto ani tolko aby zdvihol mobil a zavolal, radsej utrati peniaze na umelu vyzivu 😠

shira_
13. jan 2011

@zahrika verím ti... je to zaberák. keď som pár hodín sama doma už nerváčim, lebo len behám ako jojo.. ja som inak doma s mužom a to je úžasná pomoc, už len na psychiku, že keď niečo treba urobiť alebo len rýchlo podať nejakú blbosť, stačí povedať a mám. aj keď ja som posledná v rade na jedlo 😀 😝 aj váha mi ide dramaticky dole, už som na tom čo pred tehotenstvom, pôvodné rifle oblečiem v pohode. ja musím strašne veľa klopať všade kde chodím, lebo máme úžasné dieťa, ktoré sa poriadne naje a potom poriadne spí, poriadne čúra aj kaká. dnes sme boli konečne všetci traja aj na väčšom nákupe v tescu, aj malému som kúpila nejaké vecičky na oblečenie a prvú hrkálku 😀 ja už vyraďujem veci, z ktorých vyrástol, to je sila a to napr. dupačky 56 ani nemal, tie mu boli hneď na začiatku krátke.. mám radosť zo všetkého.. len stále viac rozmýšľam, ako mi bude ľúto ísť od neho do roboty 😒 lenže financie sa dramaticky stenšili 😠
@giza máš pravdu s tým kojením na verejnosti, že aj to patrí k životu... len si musím nájsť svoj spôsob a zvyknúť si, zatiaľ som s tými vecami na sebe dosť neohrabaná 😀 , všetko mi zavadzia. ale myslím že Tomáško si tú bradavku čoskoro v tej spleti odevov nájde aj sám 😀 😀 😀 však pre neho je to životne dôležité 😅

son1cka
13. jan 2011

@giza ja som ich rozoznala, lebo som tam lezala dost dlho aj pocas tehotenstva, tak tie porodnicke sestricky som mala omrknute.. 😎 😎

son1cka
13. jan 2011

@giza mohla by si mi poslat do IP na teba kontakt? 😅 Keby som potrebovala radu?

zahrika
13. jan 2011

@shira_ no uznavam, jasne ze je na prd s arozpisovat, ale nevedela som, ze aj tejto oblasti sa venujes ako porodom. Ja som veru uz nad tebou uvazovala..
Ok, cinknem, som odhodlana to nevzdat, i ked mi rodina vravi,ze sa mam zmierit, ze mlieko proste kazda nema a hotovo. Momentalne mam mozno len 25-40% toho co potrebuje, ale tvori sa, tak do kelu preco nie viac..
DAKUJEM!

zahrika
13. jan 2011

@shira_ sorry to je pre Gizu 🙂

@giza takze kopirujem: no uznavam, jasne ze je na prd s arozpisovat, ale nevedela som, ze aj tejto oblasti sa venujes ako porodom. Ja som veru uz nad tebou uvazovala..
Ok, cinknem, som odhodlana to nevzdat, i ked mi rodina vravi,ze sa mam zmierit, ze mlieko proste kazda nema a hotovo. Momentalne mam mozno len 25-40% toho co potrebuje, ale tvori sa, tak do kelu preco nie viac..
DAKUJEM!

zahrika
13. jan 2011

@shira_ uprimne zavidim,ale nevzdam sa a verim, ze sa to zlepsi a maly bude plakat menej a raz mi aj doma pospi nech si cosi spravim.. Je momentalne hrozny, ale chudatko sa mu necudujem..s tym prsom a flasou..a zvyknuty na ruky koli tomu tiez .. a sama si veru musim casto robit vsetko s tym ze on je na rukach a kedze nedrzi hlavku, tazko sa nosi v 1 ruke, ale zasa je dost pevny.. taky maly valibuk 🙂
a do tesca ci ineho obchodu?? nehrozi, to ked sa spomaly ci zastavi kocar, uz reveme 😠

shira_
13. jan 2011

@zahrika dobre robíš. ja som neverila že budem kojiť, mala som výčitky, že aká som matka, že neviem dieťa nakojiť, a ešte keď mám plno mlieka 😠 zvlášť keď mi gynekológ pri každej prevent. prehliadke ked robil sono prsníkov vychvaloval, že aké dobré mliečne žlazy a ako ja budem parádne kojit 😕

shira_
13. jan 2011

@zahrika hej boli sme v piešťanskom tescu, malý prespal pekne. skus baby vak alebo také niečo, ja raz za čas, ked mi malý nespí, dám tam, a čím viac potom behám, robím, búcham, tým lepšie mi zaspí. to aby si nemusela robiť všetko jednou rukou. aj sa naučíš "dvíhať bremená" tak ako sa má, tj. pekne do drepu s vystretým chrbtom 😀 😀

bulinka83
13. jan 2011

@zahrika nechodim sem moc casto, ale k teme porodnica v TN sa vzdy rada vratim (dcera pred 2 rokmi, syn pred 3 mesiacmi) a neda mi nenapisat ti, ked si citam vasu diskusiu o kojeni a o mliecku. Podla mna si iba unavena, vystresovana, novopecena mamina, ktora potrebuje podporu a pochopenie okolia. Spominam si na seba, ake som mala stavy, ked so bola nevyspata🙂 Ja si myslim, ze tvorba mlieka je "v hlave", je to psychicka zalezitost. Ked, zena chce kojit, tak aj bude. Samozrejme cesta nie je jednoducha, ale ide to. Mala by si si oddychnut, to znamena dat dieta niekomu blizkemu (ak mas komu) aspon na hodinku a odrelaxovat, vypnut, spat. Ked sa budes ty citit dobre, bude sa aj dieta citit dobre. A na tvorbu mliecka by pomohlo aj to, keby si vyhodila vsetko umele mlieko, ktore doma mas. Nechcem provokovat, ale ked ho doma mat nebudes, budes nutena dat malemu jedine, co mas - cicik:p samozrejme bude plac, mozno den, mozno tri dni, ale ak sa zatnes zvladnes to. Viem, plac vlastneho dieata je neznesitelny, ale skus to, bude to potom stat za to. Tvoja situacia je tazka aj v tom, ze tvoja najblizsia rodina ti tvrdi, ze nie vsetky zeny maju dost mlieka. Este raz, kojenie je v hlave a ty to zvladnes. Btw urcite skus laktacnu poradkynu, ja som s dcerou isla par krat do MC srdiecka k pani Hromnikovej a pomohla. teraz pri druhom dietati, to islo uz vsetko samo. Aby si si nemyslela, ze toto vsetko mam z mudrych knih, nie, je to z mojej vlastnej skusenosti. Napr. ja maleho kojim kedy on chce, to jest niekedy chce znova za pol hodinu si cucnut, niekedy vydrzi tri hodky. Tiez nemam cas na nic, preto mam maleho casto v baby vaku a tak prezivame den🙂 Musis, si verit. Dufam, ze som ta trosku podporila. A na druhej strane, keby aj maleho krmis iba umelym mliekom, svet sa nezruti a nikto by ta nemal za to odsudzovat. Ani v tom pripade, nebudes zla matka, budes pre tvojho maleho najlepsia mamina na svete...

milluska
14. jan 2011

Ahojte babulky, viem, ze sa to tu uz urcite milionkrat spominalo, ale keby to mam citat spatne, asi by ma riadne pot oblial 😅 Ak by mal prosim niekto cas, staci aj do IP zodpoviet niekolko otazok: kolko stoji nadstandardna izba a EPI? Neviete kedy byva to cvicenie a predporodna priprava, stale plati ze vo stvrtok o tretej za 20€? Bo kedysi to bolo, co viem, ze mohol aj manza chodit a bolo to uz od 20tt... A sa rodit aj inak ako na chrbte?? nejake alternativy su za priplatok?? Dakujem, som inak zdravotna sestra, len ja robim mimo nemocnice 🙂

milluska
14. jan 2011

A este jedna otazocka, neviete ako je to s cenami 3D/4D sono v TN, ci ked si donesiete kluc, alebo chcete len fotku vytlacit a nie CD, ci sa aj tak plati 50€?? Alebo je to menej?

pancake
14. jan 2011

@giza a prosim ta mne by si neporadila? ak chces môzem ti zavolat...mam problem s kojenim. uz v pôrodke mi povedali sestricky ze mam male bradavky a tazko sa mala prisava.uz sa nam to trosku rozbieha ale problem mam s bolestou pri kojeni. ako keby mi ich niekto ziletkou rezal. snazim sa to vydrzat ale niekdy aj slzy v ociach mam veru...
mala je hladna kazdu hodinu a pol, pije z oboch a nemaju si tie prsia kedy oddychnut. klobuciky nechce, uz som kupila dva druhy a ani tie druhe nechce.... kedy môzem prejst na krmenie z jedneho prsnika a ako? ked mala sa mi prisaje, do 5min. zaspi, dam ju odgrgnut zase je hore a place ze je hladna, dam z druheho a takto to striedam az dokedy nezaspi.niekedy aj dva krat z jedneho a dva krat z druheho jej musim dat.
uz ked sa v postielke mrvi mne beha mraz po chrbte ze zase idem kojit. ta bolest sa neda vydrzat.
natieram si ich avent kremom, mam aj z DM drogerie aj canesten. ale ten avent sa mi zda najlepsi aj ked vôbec nezabera... co mam robit??????? ☹ ☹ ☹ chcem aby kojenie bolo mojim potesenim a nie bolestou. pri prvom synovi som mala toto iste a po dvoch mesiacoch som s tym praskla lebo som to uz nemohla vydrzat. teraz sa bojim ze ma caka to iste ale nechcem. snazim sa vydrzat co najviac. dakujem zuzana

zahrika
14. jan 2011

@pancake ja som mala to iste, trvalo to cca 10-+12dni a potom ako keby utalo, prisa si zvykli. Mala som ich az do krvi vytahane. A pouzivala som aj masticku od Avent, sice 15eur ale super pomohla.

zahrika
14. jan 2011

@pancake ha vidim ze mas Avent.. podla mna to prejde, tie bradavky si uplne zvyknu, teraz ma to skor stekli ako boli.
A tym Aventom nesetri, nakydaj vela, aj na dvorce..

pancake
14. jan 2011

@zahrika dakujem.prave ze mi povedala sestricka ze len tenku vrstvu. tak idem na to. 🙂

shira_
14. jan 2011

@pancake juj až ma striasa ked to čítam.. ked sa malý začal budiť ja som už bola zúfalá, že zase mám priložiť ☹ mna to tiež hrozne bolelo, tiekli mi pri kojení potôčiky potu aj slzy, totálny stres. ked sa mi do toho ešte preplnili prsia, bola bolesť dvojnásobná a už sa nám nedarilo ani prisať a vzdala som to, lebo malý už plakal od hladu, už len kmásal bradavku, mykal hlavou, už bol strašne rozrušený reval ako tur a vtedy nakojiť s takými prsami bolo nad moje sily. dala som fľašu a to bola chyba! tak sme sa učili všetko druhý krát. počkaj na laktačnú, vydrž!
avent mastičku dávam aj ja, to je príjemné, tá vycuckaná koža potom neštípe, prsia na noc holé, ale teraz už sme sa dosť zlepšili tak sa to nedá porovnať, čo sa týka bolesti. kojíme týžden, bradavky si ešte nezvykli, tie prvé tri ťahy ešte zabolia, hlavne ked je tvrdý prsník ale to je nebe a dudy.. hlavne ked vidím, aký je malý napapaný a spokojný 🙂 mám vela mlieka ale nechcem odsávať, nech sa mi to ustáli na nejakú normu 😝 ale aj to sa zlepšuje, myslím že den dva a bude ok.

potokin
14. jan 2011

@milluska nadstandard stoji teraz 21euro EPI 100 a cvicenia su kazdy stvrtok myslim ze o druhej za 21eur.🙂 k 3/4D sonom ti moc neporadim len viem ze to stoji 50eur ale ja som si ho robit nedavala🙂

janette4
14. jan 2011

baby,tá avent mastička sa dá kúpiť normálne v lekárni?a treba ju pred kojením umývať?

zuzika009
14. jan 2011

ahojte baby, tiež som rodila v tn, už to budú 3 roky onedlho 🙂 takisto tie isté problémy....., ale tým si musí prejsť asi každá. chcem vám len poradiť čo som robila ja, aby kojenie nebolelo. zo začiatku to bol des, aj slzy boli, aj krv veru. ale nikdy som nepoužila mastičku- pomohlo mi moje mliečko 🙂 po kojení potrieť a nechať tak. najkritickejšie boli asi 2 týždne, aj preto, že moja "prísavka" papala každú hodinu 🙂 potom sa to dostalo do normálu a nakoniec som kojila 15 mesiacov 😉 držím palce všetkým 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre