Aké máte skúsenosti s porodnicou v Trenčíne?

trixi
22. máj 2007

Ahojte, rodili ste niektora v porodnici v Trencine? Mate skusenosti? Citala som, ze porodne oddelenie je po rekonstrukcii. Ako je to tam so starostlivostou? Rozhodujeme sa pre tuto porodnicu, tak zhanam informacie.

katslad
5. jan 2011

shira_no ja sa presne obavam že tam budem robiť veľký cirkus...preto zistujem či su tam fajn sestričky a doktor, či nebudú na mna kukať, že toto ešte nevideli. Pre mna by bolo asi najlepšie aby ma uspali 🙂 Tiež by som chcela epidurálku. Neviem ako je to s nou, či ju garantujú že mi ju pichnú alebo len ak bude volný anesteziolog.
Dakujem za info, som rada že trenčiansku pôrodnicu si chvália, nemusím hladať iné možnosti.

monda17
5. jan 2011

@shira_ aj ti tu epidurálku dali ? aké to bolo po jej podaní ? Ja by som mala rodil v juli, bude to už 2. krát, ale chcela by som teraz s EPI.

shira_
5. jan 2011

@monda17 dali, ved už som protestovala riadne, ani zo sprchy som nešla von kým neprišla anesteziologička 😀 bola to obrovská úľava. cítila som nohy aj kontrakcie aj všetko, len nie bolesť... všetko som cítila, ako sa to konečne pohlo, aj že hlavička postupuje.. každú hodinu pridali dalšiu dávku, potom som mala ešte pár bolestivých kontrakcií, ale už sa dali normálne predýchať, druhá doba porodná zase naživo ale to bolo 15 min síce som už nevládala aj bolelo, ale to už je super, lebo som sa nevedela dočkať kedy už bude malý vonku. a bol krásny, veľký, zdravý, všetka bolesť hned zabudnutá.

shira_
5. jan 2011

@katslad ja som vrešťala dosť, ráno som už aj strašne plakala ale to skôr psychika a únava...ja som myslela že hádam neporodím.. a pripadala som si strašne neschopná ale personál v pohode, nič zlé, absolútne. epidurál som pýtala až potom, takže mi zobrali krv a musela so čakať hodinu na výsledky a potom kým došli ešte asi pol hod. oni prídu stále, aro je vedľajší pavilón tak myslím že nie je problém, neviem...

monda17
5. jan 2011

@shira_ ja som mala prvý porod tiež dosť dlhý a ťažký, malý nechcel zostupiť ja si myslím že som ho ani nevytlačila, že mi ho skôr vytlačili oni ked mi doktor "skočil" na brucho. Takže ak to bude možné, tiež si dám tento krát EPI.

janette4
5. jan 2011

@monda17 aj v TN sa "magosia" po bruchu? 😕 Mne sa pri malom tiež sestrička pri každej kontrakcii zvalila na brucho.

shira_
5. jan 2011

@janette4 podľa mňa normálne nemagosia, len keď nedokážeš vytlačiť, tak potom pomáhajú. ja som bola za to dosť vďačná že mi pomohli, keď sme sa do toho opreli spoločnými silami, dostali sme ho konečne von... ja som tlačila sama celou silou, ale nejak mi to nešlo. potom dr. kukal a kontroloval "pri východe" a dve sestričky rukami stláčali brucho od hora smerom dole, takým akoby oblúkovým pohybom, teda poriadna sila, dosť na modriny, ale ja som mala len trošku na rebrách. ale to len na konci, možno 3-4 zatlačenia.

shira_
5. jan 2011

inak, neviem, je to asi divné ale ja sa na ďalší pôrod veľmi teším, napriek všetkému je to úžasný zážitok.. a ešte som zvedavá, či je to tak ako hovoria ostatní, že každý pôrod iný..možno ten druhý budem mať v pohode a hlavne budem vedieť, čo sa s telom deje a už mám akú-takú predstavu, čo sú pôrodné bolesti.
jaj a ešte som chcela- že mňa nebolelo ani šitie ani pôrod placenty ani nič. bolo to potom s epi dobré.

janette4
5. jan 2011

@shira_ mmne na MY nepomáhala rukami,ale komplet sa mi zvalila na brucho.ale je pravda,že už som bola vyčerpaná a nevládala som tlačiť...možno aj preto,že som necítila kontrakcie,ale to nikoho nezaujímalo.
tak to si jedna z mála,čo sa tešia na ďalší pôrod,že by ešte účinkovali hormony? 😀 😀 😀

monda17
5. jan 2011

@janette4 myslím že to všede, ked treba, tak takto pomožu. Mna osobne to nebolelo, popri tom všetkom ostatnom ... a stačilo mi 1 zatlačenie od takeho riadneho chlapa 🙂

monda17
5. jan 2011

@shira_ no super, lebo mne sa nechcela ani placenta odlučit, niečo mi pichli, to som sa potom cítila ako keby som vypila aspon 1/2 litra tvrdeho ... stale mi magali brucho aby ju dostali von, no a to šitie ... tiež nič príjemné ( o nástrihu ani nehovorím ) ... Ale teraz sa tiež už teším na porod s EPI (dúfam že mi to výjde)

shira_
5. jan 2011

@janette4 😀 😀 😀 som ešte v eufórii, lepšie ako popôrodná depka 😉

shira_
5. jan 2011

@monda17 fúha inak to ste si celkom švihli s druhým 🙂 som zvedavá kedy ja presvedčím manžela na druhé, v máji má nastúpiť na rodičovskú dovolenku, dúfam že to bude dobre zvládať a nerozmyslí si ďalšie deti 😉

shira_
5. jan 2011

@monda17 inak neviem ani kto mi to pichal, také dve baby došli, ale absolútne to nebolelo. ani potom, žiadne bolesti hlavy, nič, miesto vpichu bolo iba citlivé na druhý deň, to je všetko.

giza
5. jan 2011

@lienka55 - viem ako je to s vecickami - nedalo sa to takto podarovat (robila som detske burzy a skusali sme vsetko - aj nove veci este z cedulkami nam odmietli, vraj ich bolo malo - myslela som ze lepsie ako nic 🙄 ) - oni prijmu radi ale nemali sme na take sestricky asi stastie ani raz 😀 - skus sa opytat, najlepsie osobne, lebo ked zavolas, tak povedia nieco ine ako ked tam prides osobne 😉
@shira_ s krikom si nelam hlavu 😉 pises ako si spokojna s porodnicou a co potom? aky bol personal z novorodenckeho voci babatkam a mamickam? co strava?

@janette4 - ze modrinka 😕 .... pekne, ano aj pri prekotnom ( rychlom ) porode sa moze take stat - no dva x po sebe to iste sa nestava ( viac menej nepoznam zeby niektora mama povedala, ze mala rovnake dva porody ci uz posebe alebo aj po 3. dietati) 😉 - je dobre mat so sebou preto nieco nafukovacie ak sa nastrihuje alebo natrhne zena - je to sol nad zlato ( napr.: cestovny nafukovaci vankus na krk je maly a sikovny, alebo mini koleso sa da na to kupit =no je zbytocne drahe)...
Ten termin porodu ako opisujes je velavravny (nepridava ti k tomu ta nepravidelnost menzesu) - toto je jedine skor o tebe, lebo ak ty vies kedy ste spolodili, to nech ti je smerodatne nad vsetko ostatne 🙂 a ak nie, tak pevne nervy na konci 😵

janette4
5. jan 2011

@giza 😀 asi ich budem potrebovať.Koleso už je kúpené,ale budem ho používať až doma,nech som tam neni za šišnutú,tých pár dní tam vydržím aj bez neho.pri malom mi doma hrozne pomohlo.

shira_
6. jan 2011

@janette4 v pohode, tam za šišnutú nebudeš.. mne už bolo všetko jedno, najhoršie mi bolo vyliezať a zliezať z tých vysokých postelí, keď pri tom nemôžeš použiť vlastný zadok, a o kojení ani nehovorím, že zaujmite pohodlnú polohu 😀 závidela som na nadštandardnej izbe, že tam boli aj kreslá, my sme mali len dve tvrdé stoličky... a manžela na izbe by som tiež prijala, lebo ak máš malé väčšinou na cecku, máš kľud, nestresuješ, že došla návšteva a aby nečakali tak všetko rýchlo rýchlo....
@giza no... čo sa týka novorodeneckého...doktorky super, tie boli milé, aj väčšina sestričiek, ale niektoré veci ma mrzeli, na pôrodnej sále mi malého nechali len chvíľu a potom mi ho doniesli oblečeného zababušeného v koši, ja som na neho kukala z pôrodného stola. prisať sa nechcel tak sme to neriešili, spali sme obaja, ja tak na polovicu, on úplne. o chvíľu mi ho zase zobrali, doniesli až na izbu. alebo potom poslednú noc napr. som nevedela vyriešiť situáciu, keď sa mi naliali prsia ako kameň a malý sa odmietol prisať, tak sme šli v noci obaja s plačom, že čo mám robiť, sestrička na mňa vybafla- že ako to chcem doma riešiť?? ja som chcela iba radu alebo stačilo povedať že to čo sa deje je normálne a nie som totálne neschopná. skúsila na mňa všetky možné pomôcky- klobúčiky, cumeľ na prsník, malý to odmietal, hučal ako pavián, ja do toho samozrejme, tak chytila malého a dala z fľaše. mne dali odsávačku, ktorá fungovala tak na dobré slovo a mlieko čo som odsala mi zobrali. to mi bolo strašne ľúto, že konečne mlieko a ja ho nemám ako dať malému...som myslela že nejakým spôsobom mu to dám, lyžičkou alebo hocijako, už len pre ten pocit že ho dokážem sama nakŕmiť. ja som netušila že existujú aj iné spôsoby ako prsník alebo fľaša, že je aj niečo medzi tým... v podstate som už z pôrodnice došla domov s odsávačkou a fľašou.... veď aj oni to tak urobili.. nabudúce už tú chybu neurobím ☹ v podstate väčšina sestričiek boli milé, aj ich chápem že majú toho moc. neznamená ale náhodou baby-friendly hospital niečo trochu iné??

janette4
6. jan 2011

@shira_ si ma trochu vystrašila.niečo podobné som prežila na MY a dúfala som,že v TN toto nebude.ale aspoň ti malého dali hneď po narodení.mne ho len pomedzi nohy ukázali,keď sa narodil,potom mi ho ošetrili,zabalili,dali na chvíľku sa pokochať,žiadne priloženie! a doniesli za vyše 2hodiny,keĎ tvrdo spal. 😒

zahrika
6. jan 2011

Caute koceny po dlhej dobe.. vobec nestiham, maly da zabrat..

@shira_ chcem len dodat, ze s krmenim som mala aj ja obrovsky problem, moj sa zaa prisal a to doslova asi na vsetko, prsia mi dohryzol, sal ako divy ale ja v nich malicko mala a mne zas sestricky nadavali ze musim byt trpezliva a cakat na mlieko, ale chudacik maly nejedol cele dni a nechceli ho prikrmovat, tak som musela cakat na to kedy bude mat sluzbu normalna sestra a dat si ho prikrmit.. dovtedy som ho chudacika musela nosit vseliako pestovat lebo jacal a prikladlaa som ho nonstop, stale, az kym mi netiekla krv! A nemam toho mlieka dodnes, proste som schopna ho nakojit max 2x denne.. no tak mi povedzte ci je to normalne ako ma tam odbili.. a co sestra to iny nazor..
Ale okrem tohoto sa nestazujem, vsetko ostatne bolo super.

zahrika
6. jan 2011

a este dodatok, vdaka tomu malyu prisiel domov nespokojny, nervozny a nauceny sa nosit a je to tak doteraz..
striedame flasa / prso.. chvala bohu ze dokaze prijat oboje.

shira_
6. jan 2011

@janette4 jaj ale vlastne manžel si ho pestoval na pôrodnej sále, zobral si ho z toho koša, kým ma šili, ale všetci traja sme už zaspávali, takže ani detaily neviem... možno keby som bola čulejšia, tak si ho nedám 😉 mne sa páčilo keď som ho mala holého na sebe, to bolo najlepšie..
@zahrika sranda úplne opačné problémy a skúsenosti... máš šťastie zase v tom, že ti pije zo všetkého, ja mám zase plno mlieka, skoro liter denne odsávam, a neviem nakojiť. v noci mi papá po 100ml v pohode, pažravec, každé 2-3 hod. medzitým odsávam, tak mám tiež super spánok. ale je fantastický , najprv sa zobudí a cmúla ruku a otvára pusu, až potom sa začne mrviť a až neskôr vydáva nejaké zvuky.. poriadny plač spustí až po riadne dlhej dobe. ja sa budím zarovno s ním, spí pri mne, on ani nestihne rozlepiť oči a už ho krmím, tak je ticho stále. odsávať musím vždy min. jednu dávku dopredu, aby nemusel čakať. teraz má chudák sople, tak sa trápime 😒 aj dávam kvapky aj odsávam, len nejak to nepomáha, občas sa mi na to jeduje a keď sa mi podarí ho rozplakať kvapkaním alebo odsávaním, tak má soplov ešte viac, potom zle pije a zle spí a plače a zase viac soplov. začarovaný kruh.
sestričky boli rôzne, to je pravda, niektoré nechceli dokrmiť niektoré áno, ja som bola dokrmovať iba 2x raz keď som ešte nemala mlieko a tiež bradavky dokmásané a druhý krát keď som už mala naliate prsia a nevedela som ho donútiť aby sa chytil, jednak to bolelo ako sv iňa a jednak sme to nevedeli. ani sestričke sa nepodarilo ho priložiť lebo už sa nerváčil až bol bordový 😒
mne pomáha na mlieko odsávať - čím viac, tým viac mlieka mám, potom pijem čaj pre kojace matky, možno funguje možno nie, ale ja mu verím, veľa pijem, oddychujem keď mi malý dobre zaspí a papám homeopatiká ricinus communis.

potokin
7. jan 2011

ahojte baby neviete nahodou ci v tn porodnici prepichnu mojej malej uska predtym ako pojdeme domov, pripadne ako treba mat nachystane nausnicky? vdaka

giza
7. jan 2011

@potokin neprepichnu to robi iba ak obvodny detsky lekar cca medzi 1 - 2 mesiacom - je to najidealnejsie, su i lekari ktory odmietnu dietatu prepichnut uska - nausnicky treba namocit do liehu 2. tyzdne pred nasadenim pri prepichovani (v lekarni treba pytat špiritus)...
@zahrika ak potrebujes zvysit iba tvorbu mliecka nie je nic lachsie...bolenie je pri prvych detoch na zaciatku ale obvykle je to sprievodny priznak inych pricin.. (treb vidiet v prvom rade ci je dieta dobre prisate)

@janette4 - neboj - ty si uz skusena a vies co si pytat a kedy 😉 - nemoze sa ti to stat u nas pokial si budes za tym stat - dieta si tiez mozes pytat aj skor - no na novorodeneckom je to uz horsie s tou komunikaciou - no tiez inde to lepsie nie je...

@shira_ dnes uvidim - no toto co opisujes je tazsie ale nie nemozne 😵

Baby skusali ste niektora homeopatiu ? ci uz pri porode alebo na dojcenie? ake skusenosti mate?

shira_
7. jan 2011

@giza ja som mala hlavne problém na novorodeneckom že som mala chaos v sestričkách, bolo ich na mňa nejak moc a ja som okamžite zabudla s ktorou som čo dohodla 😕 keď som išla podľa dohody že mám prísť s tým a s tým, zazvonila som, a prišla iná, kuká ako puk, a ja vysvetlujem že setrička tá a tá mi kázala dojsť že niečo má pre mňa najhoršie že som nevedela ani čo ani ako vyzerala, lebo mi boli podobné a ja si nedokážem zapamätať tváre ani náhodou 😕 😕 tak som bola čisto ako retardovaná a nič som nevyriešila 😀 😀 ale to je moja chyba... človek po porode je ozaj nejako mimo, to by som neverila. ja som normálne pragmatický a logický tvor čo všetko rieši s chladnou hlavou, aj hrozné veci, no ale toto ako ma rozhádzalo, všetko hneď do revu, chaos panika 😀 ja zástanca "sparťanskej" výchovy - malý má 2týždne a už všetky zlozvyky- fľaška, cumlík, nosenie na rukách,uspávanie na mne, spí pri mne pritúlený. som zvedavá do kolkých rokov tam bude, mamin cecek, už to vidím.
ja som si zohnala homeopatiká na mlieko, ja im verím, beriem 3. deň a mliečko pribudlo. veľmi sa bojím, aby som nestratila mlieko tak sa snažím všemožne, aby bolo dosť, takže odsávam každé 3 hod do poslednej kvapky (pokiaľ nie som fakt úplne unavená a iba nakŕmim a spím ďalej, potom sa zobudím v mláčke)

janette4
7. jan 2011

@shira_ podobný problém sme mali aj my,malý sa ani za svet nechcel prisať.boli to doslova boje.nakoniec sa o naučil cez klobúčik,ale aj to sme spolu bojovali aj 20min.,kým chytil aspoň ten ☹

@giza ako tak čítam,v TN nie sú ,moc zástancovia prikrmovania.ale čo keď matke neskoro pristúpi mlieko?mne pri malom pristúpilo až na 5ty deň,to ho dovtedy nechajú hladné,nech si s ním nejako poradím? 😨

shira_
7. jan 2011

@janette4 no, aj mne došlo na 5. deň.. prvých 24hod mi skoro celý čas spal... ale potom, keď už sa začal budiť, tak som sa snažila prikladať ho čo najviac, lenže mal žltačku, bol spavý tak som myslela že nie je hladný. prikladala som ho viac menej kvôli sebe, aby bolo mlieko. na dokŕmenie som dostala najprv lucku s glukopurom kŕmila som lyžičkou. keď je už veľmi hladný tak ho dokŕmia z fľaše. ja som stále dokola prikladala, nech dostane aspoň pár kvapiek. neviem, či mu to niečo dalo.

shira_
7. jan 2011

@janette4 my 20 min bojovať nevydržíme, malý chytí amok po 3-4 neúspešných pokusoch a mne je ho ľúto ☹ inak ja by som chcela Tomáša aj Luciu, Tomáša už máme, tak začneme na tej Lucii pracovať hehe

janette4
7. jan 2011

@shira_ 😀 😀 😀

giza
7. jan 2011

@janette4 mlieko nastupi neskoro iba ak:
- dieta nie je prilozene vcas ( cca do 2. hod. od porodu) - ja preferujem hned 😉
- a ak sa aj potom nepriklada vobec v priebehu dna, tak sa nedivim, ze niektore potrebuju dokrmit - je to smutne ale oni si z bodov BFHI opat vytiahli co potrebuju a to to, ze sa deti nemaju prikrmovat... 😠 to, ze to niektore potrebuju a da sa to aj inak nez cez flasu, to ich netrapi, nestihaju 🙄 Koho teda vinit? system.. 😒

tea333
7. jan 2011

@shira_ flasku a cumlik zahod, len si tym pokazis laktaciu a prides o mlieko ako vsetky tie mamicky, ktore stratili mlieko lebo do deti tlacili UM a utisovali pocit hladu cumlikom. (najdes ich pod prispevkami - stratilo sa mi mlieko a neviem kam)
Tomasko je este malicky, pekne ta roztaha, o par dni budes mat mliecka kolko potrebujes . teraz sa potrebujete zladit, on musi pytat papat, aby sa ti mlieko rozbehlo ako ma, ale cumlikom klames jeho pocit hladu a bude pytat menej.
Ty potom nebudes mat dost mlieka, a budes este prikrmovat, cim to totalne zaklincujes. Maly si nebude tolko pytat, lebo mu zalepis creva tazkym UM.
Nakoniec stratis mlieko, a budes pisat ako za to nemozes, ale to mlieko proste nemas..

Dojcenie je krasna vysada matky, tak si to nepokaz 😉 Lebo to co som opisala vyssie je pribeh snad kazdej piatej mamicky.Ja som mala mlieko az na 6. den, maleho som dokrmovala UM, a bola to blbost.
Ked som zahodila flasu a klobuciky (to je asi to najhorsie co mi mohli poradit, klobuky su uplna skaza) a trochu som sa potrapila, zrazu bolo vsetko ok..a to sa maly na zaciatku nevedel prisat..

A nechapem, preco povazujes nosenie na rukach a zaspavanie v prituleni za zlozvyk..Babatko bolo 9 mesiacov v tvojom brusku a citilo tvoje teplo, poculo tlkot tvojho srdca a tvoj hlas..nic ine v tom velkom svete nepozna..
ked sa narodi, jedine po com tuzi je privinut sa k mamicke a byt s nou, len tak sa citi v bezpeci.
Nechapem preco ocakavas, ze vyjde z bruska a zrazu bude spat samo niekde opustene v postielke..
nechapem preco by to dietatu malo byt odopierane..
Deticky, ktore spia s rodicmi spia lepsie a pokojnejsie a nehrozi im SIDS, okrem ineho, deticky ktore sa nosia a su s rodicmi v castom fyzickom kontakte maju tie najlepsie predispozicie stat sa samostatnymi ludmi, pretoze sa nebudu bat vyjst z rodicovskych ruk, lebo budu vediet, ze mamicka tu pre nich stale je a stale maju naruc otvorenu.
Lahsie sa im poznava svet..Ty si jedina istota svojho dietata

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre