Aké máte skúsenosti s pôrodnicou v Žiline?

suzik77
27. nov 2009

Dobrý deň všetkým. Som tu po prvý krát a čítala som niekoľko príspevkov ohľadom pôrodnice v Žiline. Do pôrodu mám síce ešte 2,5 mesiaca, ale trochu sa toho začínam desiť. Vystrašili ma hlavne príspevky v téme Žilina vs. Martin.
Je to v žilinskej pôrodnici naozaj až také zlé? Ja tu totiž žijem asi 7 rokov, rodiť idem 1x a rada by som odrodila v Žiline. Prosím vás, ktoré máte skúsenosti v žilinskej nemocnici, viete mi zodpovedať na niekoľko otázok?

1. Tzv. pôrodný plán. Ak si ho spíšem, je vôbec v Žiline akceptovaný? Stretli ste sa s tým?

2. Čítala som veľa sťažností na dr.Ficeka. Nepoznám ho. Ale ak je naozaj chrapúň a náhodou by som ho "vyfasovala" môžem odmietnuť lekára? Ale sa opýtam ináč. Môžem si nejakým spôsobom"zajednať" lekára, ktorého chcem pri pôrode (že by bol napr.na telefóne)? Predpokladám, že možné to je, ale počula som, vraj takéto "zajednanie" stojí nejaké peniaze. Je to tak? Koľko taký lekár pýta?

3. Uvažovala som o nadštandardnej izbe. Je to veľký rozdiel medzi tým a obyčajnou izbou?
- objednáva sa vopred nadštandardná izba?
- koľko stojí noc?
- je možné si ju zajednať napr. len na 2 noci a potom sa dať presunúť na obyčajnú (kvôli finančným nákladom)?
- nachádza sa v takej nadštandardnej izbe aj niečo navyše okrem starostlivosti a súkromia, mám na mysli, či poskytnú bábätku napr. plienky, zavinovačku a iné, alebo či poskytnú mne napr. vložky, tampóny do podprsenky, župan, papuče a iné? Inými slovami: je vďaka tomuto príplatku niečo na izbe zadarmo?

4. Čo sa týka partnera pri pôrode v Žiline. Je potrebné to zahlásiť dopredu alebo je samozrejmosť, že keď ma to "chytí" a priletíme do nemocnice, tak môže ísť automaticky so mnou k pôrodu a formality vybaví až potom?

5. A Vaše celkové hodnotenie: je žilinská pôrodnica naozaj až taká odstrašujúca??? 😲

6. Viete mi dať nejaký dobrý kontakt, radu, pomoc pri zabezpečovaní čo najväčšej starostlivosti a komfortu (vrátane lekára)? Teda nejaké dobré tipy? 😀

Poprosím pekne, aby reagovali naozaj iba dievčatá - ženy, ktoré rodili v Žiline, porovnávanie s Martinom, či Čadcou nepotrebujem, tie príspevky mám prečítané a odrodiť chcem v Žiline.
Vďačná budem za všetky tipy, rady a odpovede!!!

xena76
27. mar 2010

Dikes babenky, snad mi nedaju zahynut pod dvoma skalami plnych mlieka... 🙂
a pripravit sa dopredu na bolest - ktoru som nikdy nezazila- sa asi neda

zamilovana
31. mar 2010

Ahojte tiež idem rodiť do ZA, chcem sa opýtať tých čo tam už rodili, ako to bolo s detskými plienkami? Deti ste si od prvého dňa prebalovali samé, alebo vám ich prebalovali aj sestričky a vy ste im dávali plienky? Je zaručené že keď si donesiem drahé pampersky, použijú ich pre moje dieťa? Alebo sa plienky odovzdajú a sestričky mu dajú hociktorú plienku? Chcem ísť na nadštandard, tak neviem či sa mi oplatí brať drahé plienky alebo radšej kúpiť nejaké lacné, ak sa to tam odovzdáva. Poraďte prosím. Ďakujem

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zamilovana
31. mar 2010

aha, no tak to je super, a na klasických izbách nevieš ako to chodí, keby náhodou na mna nadstandard nevyšiel, čo dúfam, že sa nestane :( a ty si mala pri pôrode aj muža? Ako to tam funguje? Už si prišla z kontrakciami? Je tam nejaká stonáren, či si bola na izbe a potom na nejakú pôrodnú sál? Muž tam bol s tebou ako dlho, ak bol? Ďakujem

kosska3003
31. mar 2010

ahoj ja som bola na klasickej izbe a ja som odovzdala pred porodom teda ja som mala sekciu plienky aj ortopedicke nohavicky krem na ritku sestricke a ked som sla za malou tak tie plienky mala na sebe mala som pampers a na obale napisane moje meno a s toho brali takze oni vedia ktore plienky ku ktoremu babu patria

ollski
31. mar 2010

...ahoj, bola som oba razy na klasickej izbe: davali plienky, kt som priniesla...ked isiel pod lampu, alebo ho mali sestricky, tak si zobrali tolko plienok, kolko potrebovali....ked chybalo prisli si opat zobrat....cerstvemu novorodeniatku by som lacne plienky nedavala, zase az taka investicia to nie je ;) my doteraz pouzivame len pampersky, vyskusala som uz naozaj skoro vsetko!! uz dlsi cas koli viackrat zaparenemu zadocku pouzivam premium care....podla mna to stoji zato 🙂 v tych plienkach je velky rozdiel 😎 vsetko dobre zelame...

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zamilovana
31. mar 2010

a kolko plienok ste brali? ja mám tiež kupene tie premium care

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzadula
2. apr 2010

ahoj zamilovana 🙂.. ja som rodila dva krat v ZA.. vzdy som bola na klasickej izbe.. a bolo to v pohode.. ale nadstandart je supis, mala som tam kamosky a tei si velmi pochvalovali.. hlavne dvojky.. lebo mohli byt s mangelmi. Pristup k izbe naozaj zalezi podla toho, kolko je porodov.. 🙂 Ak pojdete z domu, tak najskor na prijmovu ambulanciu.. vypisat papiere a spravit prvotne vysetrenie.. tam sa aj prezlecies a veci, ktore budes mat nabalene ti vezmu na salu.. proste to bude s tebou putovat.. bude to mat tvoje meno.. aj plienky pre babo budu len pre tvoje malinke 🙂. Pocas porodu zistia sestry ako sa bude babo volat.. aj ostatne info zapisu.. a mozu ta dat najskor na salu na prijem., do vzdycharne s monitorom, alebo hned na salu.. podla toho v akom stave prides 🙂 Niekedy sa nestiha. 🙂 A plienociek netreba vela.. ved ti podla toho, co budes potrebovat najblizsi prinesu.. ja som tiez myslela, ze mam vsetko.. a potom sme dokupovali.. aj cumel iny, aj plienky .. aj rukavicky, lebo drobec sa skriabal.. a podobne. 🙂 Tak drzim prsteky.. nech vam to dobre dopadne.. 🙂

katherine27
2. apr 2010

Ahojte maminy, hlásim sa do klubu čerstvých mamičiek, dňa 31.03.2010 o 19 15 prišiel na svet sekciou náš prvorodený synček Timotej, alias Timko, 3630 g a 50 cm.
Potrebovala by som poradit ako co najrýchlejšie si spustiť mlieko, takže ak máte neaké rady a skúsenosti.. sup sup sem s nimi...
Ďakujem.... 🙂 🙂

kosska3003
2. apr 2010

katherine ja som mala tiez sekciu a na mieko je dobra biela vybublinkovana vinea a kup si aj caj pre kojacie matky proste musis vela pit a aj si odsavaj nech sa ti spusti a samozrejme maleho prikladaj k prsniku to su moje rady mne sa rychlo spustilo mlieko este v nemocnici ale hlavne som vela pila

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzadula
2. apr 2010

katherine27, blahozelam k syncekovi 🙂 Ja som rodila tiez syna sekciou a kedze som bola trosku zmetena prvorodicka, tak som na mlieko akosi pozbudla. Ale rozbehlo sa to aj tak pekne... len nemaj strach.. je to hormonalna zalezitost.. ktoru mozes podporit najma castym prikladanim synceka k prsnikom.. stimulacia bradaviek pomaha vyplavovaniu hormonov a uvolnovaniu mliecka a jeho naslednu tvorbu. Pri tom je velmi dolezity prijem tekutin.. sladke.. vybublinkovane vody nie su tym uplne najlepsim.. najma, ak su v nich rozne pridavky.. ale vo vseobecnosti je dolezity vasci prijem tekutin, ako si mozno bola zvyknuta v tehotenstve. Suhlasim, ze je dobry caj pre dojciace matky. obsahuje aj bylinky, ktore ulahcuju uvolnovanie plynov u babatka, ktore automaticky vznikaju pri metabolizovani mliecka. Vzhladom na to, ze ich je na trhu viac, musis len zistit, ktory tebe aj syncekovi sedi najviac 🙂. Okrem caju a samozrejme vody a mlieka je urcite velmi vhodny masovy vyvar.. cisty.. bez bujonu.. mozes ho len pit.. je v nom vela bielkovin.. a tie su dolezite pri tvorbe mliecka. Ale urcite sa stretnes.. hlavne u nasich mam s nazorom, ze najlepsia je "zaprazana polievka" a podobne. Este jedna vec je dolezita.. " mlieko sa tvori v hlave".. tak by sa to dalo volne povedat.. pretoze, ak si psychicky v pohode..aj mleicka je dostatok.. netrap sa pociatocnymi nezdarmi.. dojcenie je nadherna intimna skusenost, ktora je urcena len vam.. a treba sa jej rovnako naucit, ako vsetkemu novemu 🙂 Nemaj ale z toho strach. babatko vie co ma robit uz par minut po narodeni.. je to velmi silny reflex.. tak ho len podpor a ver si, ze to spolu zvladnete🙂. Verim, ze postupne budete zohrata dvojka !!! 🙂

zamilovana
3. apr 2010

Babeny chcem sa opytat este,tie co ste mali pri porode oteckov,na porodnu sal moze ist obleceny v tom co prisiel?teda nejake rifle a tricko?staci ked sa prezuje?dakujem

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zamilovana
3. apr 2010

Aha,tak dakujem 🙂 a ty si si davala svoju koselu alebo na porod ti daju ich?

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zamilovana
3. apr 2010

Ja mam praveze len 2 s tymi otvormi na kojenie a co viem tak po porode sa male ma hned prilozit a to by som musela mat na gombiky a to sa mi nechce kupovat,tak by mi ta ich aj vyhovovala😉

dorryska
5. apr 2010

ahojte mamicky a buduce mamicky,idem sa sem trochu mrknut.Precitala som si uz info o porodnici,kedze chcem rodit v Ziline a myslim,ze to je celkom v pohode.Pomaly si zacinam zbierat info,co vsetko treba do porodnice a pojdem na nakup... 🙂 Uz by som bola najrdsej,keby som mala drobceka v naruci

zuzadula
6. apr 2010

ahoj dorryska 🙂 tiez si myslim, ze v ZA je to v pohode... samotny vyber emocnice este nezaruci bezproblemovy priebeh porodu a sestonedelia.. ale samozrejme nemyslim, to ako vystrahu a nechcem ta strasit.. len si mylsim, ze to v mnohom zalezi od psychiky matky a od toho ako je nastavena. V ZA som rodila aj ja... a ked som urcite detaily porovnavala s kamoskami, tak som zistila, ze som asi ina, ale mne az tolko veci nevadilo. Jedine co mi vadilo, bola moja uzkost.. uzkost z tej novej situacie.. boze, ved jasom bola matkou a bola som zodpovedna za svoje babo.. a prave preto som bola rada, ze som bola v ZA, lebo mi bola rodina na blizku. Vtedy este nebol nadstandart a uz vobec nie taketo netovske komunity!!!.. co je velmi fajn.. si tu navzajom vieme vsetky poradit a pomoct.. a hlavne sa mas s kym podelit o svoje trapenie.. a to je velmi, velmi dolezite. Nedavno som bola v MT .. predstavit sa ako dula.. a boli sme nazriet aj nove maminky na izbach.. a tiez som tam citila tu istu neistotu a obavy.. !!! podla mna je to normalne.. a kazda mamina sa s tym vysporiadava inak.. verim, ze ty budes v pohode.. moc ti to prajem.. aj keby nie.. treba sa len pytat a pytat a ziadat personal.. mas na to pravo!!! ale to uz som sa asi moc rozpisala..!!!
Teba teraz caka ta suprova tehulkovska aktivitka.. NAKUPOVANIE.. to si asi kazda z nas poriadne uzila 🙂)).. tak si aj ty.. a neboj.. aj keby nieco pochybilo.. vsetko sa da priniest.. a sestry maju casto aj svoje zasoby. Hlavne si dopraj este pekne tehulkovske tyzdne.. pokoj a pohodu.. nech ste obaja pripraveni na den D 🙂)) Vsetko dobre.. 🙂

barboragondova
7. apr 2010

MIle mamicky, dnes v noci sa v zilinskej porodnici narodil Viktorko a pri jeho porode bola, myslim po prvy krat v historii zilinskej porodnice, aj dula. Sice zatial ako priatelka, ale pan doktor vedel, ze som dula a velmi nas podporoval. Spolupraca bola perfektna.

zuzadula
7. apr 2010

Barboka.. aj mamicka.. ste velmi statocne.. tesime sa s vami 🙂..malemu Viktorkovi prajeme stastny a krasny zivot a moc vam dakujeme, ze ste snad tymto krokom prispeli k tomu, aby sa nasa dulovska spolupraca s nemocnicami rozbehla 🙂

dorryska
7. apr 2010

zuzadula:dakujem velmi pekne za mile privitanie.Zatial o porodoch dost citam,ale nemam nejake hororove stavy.jednoducho to beriem tak,ze ten den to pretrpim,myslimporodne bolesti a budem mat drobca pri sebe.Odjakziva zeny rodili a preto sme tu aj my,takze panika ma nechyta.Dufam,ze ma ani nechyti.Vybavicku uz mame pokupenu v podstate vsetko.Teraz mi uz len zostava dokupit veci pre seba do porodnice,vsetko prichystat a cakat.A zuzi,co si vravela o tej uzkosti,mna to niekedy chyti aj teraz,ale zrejme je to normalne taketo pocity.

zuzadula
7. apr 2010

ahoj dorryska 🙂 naozaj nemas za co 🙂 ... som naozaj rada, ze mozem s mamickami touto cestou komunikovat.. a sem tam aj prispiet j rieseniu nejakeho problemu 🙂 .. som zacinajuca dula.. budem teda sprevadzat maminky , ktore budu mat zaujem pri porode.. ale aj poskytovat konzultacie a pripadne aj predporodne kurzy, ako aj pomoc v sestonedeli 🙂 Pri rozpravani s maminami zistujem, ake maju problemy, obavy, aj s nimi zdielam radosti 🙂.. a verim, ze mito pomoze neskor pri mojej praci .. sme tu v ZA tri duly.. tu je nasa stranka.. www.duly-zilina.sk... je zatial este v takej pociatocnej.. neuplnej verzii.. ale casom info doplnime 🙂 Som rada, ze ty patris k tym spokojnym a vyrovnanym maminkam.. co beru porod ako prirodzenu zalezitost.. 🙂 Prajem ti, aby ste boli do konca tehu obaja v pohode a porod prebehol bez problemov.. nech sa mozete s laskou mojkat v naruci 🙂 Co sa tyka tej uzskosti.. myslim, ze je to prirodzeny stav.. stat sa matkou, znamena mat aj velku zodpovednost.. na cely zivot 🙂.. a na zaciatku je to pre nas uplne nova situacia.. a ako kazdemu novemu, aj byt mamou sa treba ucit 🙂 aj preto by som chcela pomahat maminkam pri porode.. lebo pri porode sa nerodi len dieta, ale aj mama !!!.. a na nu sa casto pri tom vsetkom zabuda.. tak ja tam chcem byt pre nu 🙂 Takze sa netrap, ak ta obcas taketo stavy prepadnu.. je to prirodzene.. ved ides ciastocne do neznama... 🙂

teerry
7. apr 2010

ahojte kočky, som z PU a nedávno sme sa presťahovali do ZA. Termín pôrodu mám koncom mája a stále mám dilemu kam ísť rodiť. Rodila niektorá z Vás tento rok v Žilinskej nemocnici?? ako to tam vyzerá s personálom a izbami. ja by som chcela ísť na štandard. a tiež by som sa chcela spýtať, ako je to s otcom pri pôrode, koľko treba platiť a ako sa jedná s otcom pri pôrode... Strašne moc vám Ďakujem za odpovede... 😉

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
teerry
7. apr 2010

rivatha: diky moc, kukám čo sa dá.. a dúfam že to všetko dáko dobre dopadne... 🙂 a ešte sa chcem spýtať, či niektorá z vás nemá dáke foto z pôrodnice alebo nepozná nejakú stránku , kde by sa to dalo kuknúť.... 🙂

zuzadula
7. apr 2010

ahoj teerry 🙂 tak vitaj u nas v Za 🙂.. dufam, ze sa vam tu aj s drobcom bude pacit 🙂. Foto zporodnice som nenasla.. teda standardu, do ktoreho chces ist.. ale pripajam link na stranku ZA nemocnice.. na gyn-porod. odd... su tam vsetky info.. aj fotky.. ale len z nadstandardnych izieb.. http://www.fnspza.sk/index.php?content=show_pag..... tie klasicke izby na odd. su take obyc. nemocnicne.. ale aj ja som v nich bola dva krat.. a nic mi tam az tak nechybalo.. su to dvojky a jednotky.. deticky maju klasicke starsie kovove postielky.. teraz uz aj celkom slusne pradielko, pekne zlte a myslim modre decky.. je tam prebalovaci pult.. vanicka.. myslim, ze na ten tyzden v pohode 🙂 o personale celkovo neviem. ale poznam tam par ludi. a viem, ze su to ludia na spravnom mieste 🙂 neviem, ci si citala.. ale dnes tam dokonca prebehol prvy porod za pritomnosti duly.. co je uplne uzasne 🙂 ... sme tu v ZA tri.. a sme pripravene pomoct, ked bude treba 🙂 Otecko pri porode v pohode... jasne, ze ak nie je plna sala.. ale to je aj v inych porodniciach.. samozrejme za poplatok.. ved to mas na stranke.. tak studuj.. oddychuj.. aby ste splu s drobcom vyuzili naozaj kazdy tehulkovsky den.. a pripravili sa ten den D 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre